Stichting blij met gebaar Veenendaalse winkeliers Zestigduizend gulden benodigd voor inrichting recreatiezaal bejaarden WEER AUTO HOOFDPRIJS IN WINKELIERSACTIE Morgen arriveert St.-Nicolaas reeds „Veenendaalse winkelstand is goed" Twintig mille van WV naar dienstencentrum Volg zijn voorbeeld Welzijnszorg Utrecht onderzoekt wensen en problemen Vijfëntwintig zwarte Pieten op pdnies Opening Double Trouble'' week uitgesteld VEENENDAAL Evenals andere jaren is ook nu weer de hoofdprijs in de Sint Nicolaas-verloting een auto. Zo'n vierwielig voertuig doet het als lokkertje nog steeds. De automobiel die de lijst van prijzen aanvoert is een Citroën Dyane, ter waarde van ruim vijfduizend gulden. hoogstraat 9-15 veenendacl tel. 12292 3 draagbare radio 7 draagbare transistorradio Taaipoppen enleuk, 't is meestal niet eens duur Stoplichten Vereenzaming VRIJDAG 13 NOVEMBER 1970 djj^r De overige prijzen zijn: 9 elelctr. koffiezetapparaat 2 Bosch vaatwasmachine j Philips stereo platenspeler draagbaar t.v.-toestel 5 Black en Decker boorset 8 draagbare transistorradio 10 mixer. Vervolgens tien waardebonnen van f 25,vijf waardebonnen van f 20,— en vijf van f 10,te besteden bij de deel nemers aan de Sint Nicolaas-actie. De trekking van de loterij vindt plaats op 30 december onder toezicht van no taris J. Hagen in de Korenbeurs. De prijsuitreiking zal in januari geschie den. De datum wordt vastgesteld als de prijswinnaars zich hebben gemeld. VEENENDAAL Als elk jaar wordt Sint Nicolaas op feestelijke wijze inge haald. Dat gebeurt morgenmiddag al. De ouwe baas wordt vergezeld door een hele serie zwarte pieten: vijfentwintig stuks, allemaal op pony's. De muziek vereniging St. Cecilia ontvangt Sint Nicolaas omstreeks 14.00 uur op de Bergweg, vanwaar de stoet optrekt naar het raadhuis. De route is: v. Limburg Stirumstraat, Klaas Katerstraat, Patri moniumlaan, Kerkewijk, Raadhuisstr., Raadhuisplein. Tegen half drie zal burgemeester P. Bode op het plein de goedheiligman toespreken. Het korps van de Scheep jeswol staat dan al klaar voor wat vro lijke muziek. Daarna begint de tocht door Veenendaal. Route: J. G. Sand- brinkstraat, Kerkewijk, Hoofdstraat, Hoogstraat, Zwaaiplein, Verlaat, draai en bij Hollandia Wol, terrg naar Zwaai plein. Hoogstraat, Zandstraat tot Da- vidsplein, daar om plein draaien en weer terug naar de Zandstraat, Hoofd straat en eindpunt Markt. De zwarte pieten hebben de dank bare taak onderweg pepernoten uit te delen. 9 De heer J. tl. van Schappen voorzitter van de Veenendaalse winkeliersvereniging, heeft alle vertrouwen in het welslagen van de Sins Nicolaasactie. De ervaring in voorgaande jaren wettigen zijns in ziens het uitgeven van meer loten clan ooit. Van elke gulden die bij deelnemende winkeliers wordt be steed, gaat twee cent naar het in aan bouw zijnde dienstencentrum voor bejaarden VEENENDAAL Eén miljoen shonderdvijftigduizend loten geven e deelnemende winkeliers in de Sint icolaasactie 1970 uit. Zestig procent an de opbrengst gaat ingevolge de lo- erijwet naar een liefdadige instelling. In dit geval is dat de stichting dien stencentrum bejaarden. De honderdentien winkeliers, geor ganiseerd in de Veenendaalse Winke liersvereniging hebben die loten voor twee cent per stuk gekocht, zodat de actie wanneer die slaagt (en daar twij felt niemand aan) drieëndertigduizend gulden opbrengt. Ruim dertienduizend gulden wordt besteed aan prijzen en kosten van de actie. Blijft over twintig mille, af te dragen aan de stichting dienstencentrum, die dat geld uitste kend kan gebruiken. Voor de vierde maal organiseert de winkeliersvereniging een dergelijke ver loting. Vorige jaren gingen de opbreng sten naar het zwembad, Lonas en het dagverblijf voor gehandicapte kinderen. Het dienstencentrum stelde eerder dit jaar zich al kandidaat voor begunsti ging. De winkeliers overwogen de aan vraag en beseften dat de stichting een actieve instelling was, die een algemeen belang diende en die zeer in de belang stelling stond. De voorzitter van de VWV, de heer J. H. van Schuppen vindt het dienstencentrum een sympathieke organisatie waar te zien is waaraan het geld wordt besteed. De Sint Nicolaasacties, vertelt de heer van Schuppen, zijn in het verleden steeds zeer geslaagd. De eerste maal werden één miljoen loten uitgegeven. Een week voor 5 deecmber waren ze allemaal uitverkocht. De volgende jaren werden anderhalf miljoen bonnen uit gegeven en ook toen weer bleek dat het publiek erg op de acties waren gesteld. 't Belangrijkst voor de winkeliers is de koopkracht in Veenendaal te houden en kooplustigen van buiten de plaats aan te trekken. Een dergelijke actie kan dan ook alleen maar in een periode gevoerd worden, wanneer de winkeliers profite rend van een verhoogde omzet, iets van de winst kunnen afstaan. De heer Van Schuppen meent dat Veenendaal een goede winkelstand bezit die voldoende te bieden heeft. Evenals andere jaren zullen de laatste week voor het Sint Nicolaasavondje alle winkels tot 21.00 uur geopend zijn. De „grote onbekende" zal 's avonds hon derden taaipoppen uitdelen aan wille keurige kooplustigen. 'f zit weer barstend-vol met originele sinferklaas-kado's voor de kamers van moderne jonge mensen kom óók eens kijken, zeg VEENENDAAL Worden alle loten verkocht, en daar twijfelt niemand aan, dan krijgt de stichting Dienstencentrum een bedrag van bijna twintigduizend gulden voor de inrichting van de re creatiezaal. Het dienstencentrum is voortgekomen uit de Stichting Interkerkelijke Bejaar denzorg. Aanvankelijk wilde de SIL zelf dat centrum in stand houden, maai de overheid meende dat er een aparte stichting moest komen, los van de da gelijkse bejaardenzorg. In het bestuur van de nieuwe stichting zitten nu nog twee initiatiefnemers, SIB-bestuursle- den. Het zijn de heren L. Boon en J. de Ruiter die samen met ds. H. Vroegin- dewey de fundamentleggers van 't nieu we dienstencentrum zijn geweest. De vertegenwoordiging in het bestuur is zo kleurig mogelijk: Rode Kruis, UW, Kruisverenigingen, directrice van de Engelenburg, chr. Sociaal centrum, Hervormd Maatschappelijk werk, Ont spanningscentrum bejaarden en de r.k. gemeenschap, om er maar eens een paar te noemen. Bijna alle kerken steu nen het dienstencentrum financieel. Een paar maanden geleden werd als directrice aangesteld mejuffrouw S. G. Broos, tot dan directrice van een tehuis voor alleenstaande blinden in Wolfheze. Mejuffrouw Broos, de enige die in vol ledige dagdienst van het dienstencen trum zal werken, verzorgt alle contac ten tussen de bejaarden en de vrijwil ligsters die zich aanbieden om allerlei klusjes op te knappen. Want de bejaar den zijn zo zelfstandig mogelijk, maar bepaalde karweitjes worden hen teveel. Een veertigtal vrijwilligsters Vroegin- deweij het centrum wel nodig .voor de driehonderdvijftig bejaarden van de Duivenwalflat. Belangrijk deel van de werkzaamheden van de directrice is natuurlijk de hele organisatie. Het dienstencentrum huurt de ruim tes, kamertjes en zaaltjes onder de Dui venwalflat plus de grote recreatiezaal die momenteel aan de Kerkewijk wordt gebouwd voor bijna vijftig mille per jaar van de SIB. De kosten worden grotendoelSf.b^treden uit rijkssubsidies, maai» eeri*ï>epaald bedrag dat toch tien- duizendèn guldens groot is, moet de stichting zelf op een of andere manier bijeen brengen. Daarom is men thans zo blij met het gebaar van de Veenen daalse Winkeliersvereniging. Het wordt de stichting nu mogelijk gemaakt de recreatiezaal, die al gauw in gebruik wordt genomen, op veran- woorde wijze in te richten. Die zaal zal de gehele dag open zijn en men moet er kunnen biljarten, films draaien, toneel spelen, allerlei kaartspelletjes doen, dammen, schaken en wat dies meer zij. De recreatiezaal van het diensten centrum mo?t al over enkele we ken worden opgeleverd. De zaal wordt tegen de Duivenwalflat aangebouwd. Dezer dagen kwam het lage dak al gereed. Flat en dienstencentrum zullen volgend jaar officieel tegelijkertijd worden geopend. Er moeten clubjes opgericht kunnen worden, gelegenheid voor bejaarden- gymnastiek geschapen worden, kortom er moet ruimte en*geld zijn voor elk initiatief dat v^n de ouden van dagen zelf uitgaat. De stichting dienstencentrum heeft zich zo breed mogelijk georiënteerd, al vorens aan het werk te gaan. De stich ting Welzijnszorg in de provincie Utrecht heeft een onderzoek gedaan naar de wensen en behoeften van de bejaarden. Een rapport is binnenkort te verwachten. Een van de resultaten van dat onderzoek is de aanstelling van een pedicure, waaraan grote behoefte bleek te zijn. VEENENDAAL De sociëteit „Dou blé Trouble" gaat morgenavond niet van start in het voormalige home van „De Ruif" aan de Nieuweweg. De eisen die de brandweerinspectie stelt na de recente ramp in Frankrijk zijn ver scherpt met als gevolg dat deze week nog verschillende voorzieningen moeten worden getroffen. Het tijdstip van opening is nu ver schoven naar zaterdag 21 november. Zoveel mogelijk kleine voorzieningen zullen worden getroffen in de ruimtes van het dienstencentrum onder de flat. Behalve de pedicure krijgt een arts een spreekkamertje en bijvoorbeeld ook een bankinstelling een kantoortje. Een mooi voorbeeld van een goede voorzie ning voor bejaarden is, vertelt de heer C. Versteeg in zijn flat aan de Sterke Arm, de bibliotheek en leeszaal, waar van bejaarden gratis gebruik moêen maken. Er kan echter nog meer gedaan worden. Niet dat men de bejaarden niet welgezind is. Integendeel zelfs, meent de heer Versteeg. De gemeente en al lerlei instanties hebben alle medewer king gegeven, alhoewel het hard wer ken was om alle vergunningen in Den Haag los te krijgen. De probleempjes zijn van lokale aard. De verbinding tussen de bejaardenflats aan de Duivenwal en de Sterke Arm is niet zo gemakkelijk en niet zo veilig. Immers, de drukke Kerkewijk loopt er tussendoor. Stoplichten aanbrengen zal verbetering voor voetgangers beteke nen, die de rijbaan willen oversteken. Het brugje over de gracht was al een belangrijke verbetering. Bijna drie jaar geleden is de bouw begonnen van de bejaardenflat aan de Duivenwal. De plannen voor het dien stencentrum zijn eveneens drie jaar oud. In de periode bleek het noodzake lijk het aantal flats van tweehonderd vijftig nog eens met honderd uit te breiden. En nu wordt overwogen een verpleegruimte te bouwen. Omdat de verpleegruimte van de hervormde in richting de Engelenburg al te klein is, wordt thans onderzocht hoe en waar gezamenlijk een nieuw bejaardenver pleegtehuis gebouwd kan worden. De zorg voor de bejaarden vraagt een steeds grotere inspanning van de over heid. maar ook van het individu. Me juffrouw Broos meent daarom dat zij het wel drukker zal krijgen. Voorlopig alleen omdat de ouden van dagen die nu hun intrek nemen in de gereedgeko men flats, nog vrij vitaal zijn. Maar naarmate ze ouder worden, is er meer hulp nodig. Op een bepaald moment zullen ze zich niet meer zelfstandig kunnen redden en dan is opname in een bejaardentehuis met volledige ver zorging noodzakelijk. Dat zal niet zo eenvoudig zijn, want er is nog grote behoefte aan dergelijke tehuizen. De belangrijkste taak van het dien stencentrum is de vereenzaming van bejaarden te voorkomen. Zo lang moge lijk moeten de mensen in het volle le ven blijven meedraaien. De directrice vindt het daarom juist dat ouden van dagen in een plaats blijven wonen, waar het leven van alle dag gewoon doorgaat. De bejaarden moeten daar deel aan hebben. Slechts weinigen kun nen er tegen de laatste jaren van het leven te slijten aan een bosrand bij voorbeeld. Omgang met medebejaarden dus: een kaartje leggen, gezamenlijk televisie kijken. een praatje maken, zingen bij een piano. Zestigduizend gulden is er voor begroot. Wie begrijpt nu nog niet dat de twintigduizend gulden van de Veenendaalse winkeliers goed besteed worden? En dat ze met zeer veel dank en blijdschap worden aanvaard? ADVERTENTIE VEENENDAAL Met de nodige pracht en praal, een hele sleep zwarte Pieten en vrolijke muziek wordt morgenmiddag Sint Nicolaas ingehaald. De bisschop is al een paar dagen in ons land en daardoor was hij in de gelegenheid een enkele maal te nippen aan de glaasjes met het vocht waarvan de roem zich tot in de verste uithoeken van de wereld heeft verspreid. De oude man ver telde tussen twee slokken dat zijn hoge leeftijd mede te danken is aan de spirituele drank in Nederland ge fabriceerd en in het buitenland zo slecht te krijgen. Vertrouwelijk voeg de hij er aan toe dat hij elk jaar op de terugreis een hele voorraad mee- ne&rtfk. Onder normale omstandighe- deh genoeg voor een heel jaar: Door een voorval was de goede bisschop in 1970 eerder door zijn voorraad heen dan andere jaren. De schuld schijnt bij de paus te liggen. Deze man heeft hem namelijk ontheiligd. Met andere woorden: de paus ge looft niet meer in Sinterklaas. De bisschop van My ra mag zich niet meer sint (heilige) noemen en dat was natuurlijk een hele slag, die de oude Nicolaas onmiddellijk naar de fles deed grijpen. De gevolgen bleven nietuit. De drank was snel op en Sin terklaas, zoals alle ware sintgelovi gen tot in der eeuwigheid hem zullen blijven noemen, werd gedwongen ge heelonthouder. In het alcoholloze tijd perk dat volgde heeft de bisschop zichzelf geheel hersteld. Uit nijd over weegt hij nu nog te trouwen. Met het oog daarop werd de staf zwarte Pie ten uitgebreid tot vijfentwintig, die allen in het kader van de automati sering op ponies werden gezet. Hoe voortreffelijk het werk van Sint Ni colaas thans marcheert is morgen middag in de straten van Veenendaal te zien. Alle gelovigen worden opge wekt het grote voorbeeld te volgen, weldoende links en rechts, loten in ontvangst nemend, waardoor de be jaarden aan hun twintig mille ge holpen worden. 9 Mejuffrouw S. G. Broos begon 15 september jl. haar werkzaamheden als directrice van de nieuwe stichting Dienstencentrum bejaarden. Me juffrouw Broos woont voorlopig in een bejaardenflat en werkt tijdelijk in het gebouw van het Rode Kruis. VEENENDAAL De hulpdienst voor verloren en gevonden dieren „Amivedi" registreerde in de afgelopen week drie gevonden dieren te weten een konijn en twee honden. Inlichtin gen over het konijn worden verstrekt door de politie te Veenendaal. Inlich tingen over de honden, een zwart foxje en een bastaard bouvier verschaft het dierentehuis „de Hof van Ede" te Ede, telef. 08380-12705.

De Vallei | 1970 | | pagina 13