NA VELE JAREN TERUG KNVB maakt bondscoach tot schertsfiguur Arie van Vliet chef d equipe bij de ATV VUL SPORTNOTA KNVB Coler: li e willen betaald voetbal een hoger niveau geven MEER SUBSIDIE DRINGEND NODIG Georganiseerde sport richt zich tot Tweede Kamer Argentinië wit terug naar top in voetbalwereld KNA U wil demontabele indoor-baan Nederlaag honkbal negental Overwinning Post/ Mourioux Okker/Riessen ronde verder Slakken invasie in Thailand Oostduitse pers over wedstrijd tegen Nederland Betty Stöve uitgeschakeld EIGEN PLAATS HEET HANGIJZER ZELF DOEN VRIJDAG 13 NOVEMBER 19/0 DRESDEN De onnodige nederlaag want dat was het in feite tegen Oost-Duitsland, woensdagavond in Dresden voor het Europese voetbalkam pioenschap geleden, heeft nog eens duidelijk gemaakt, dat wij met het Neder lands elftal op de verkeerde weg zijn. In het betaald voetbal prevaleren de clubbelangen en als er dan nog tijd en gelegenheid is om een nationale ploeg op te bouwen, die met kans op succes de sterkste voetbalnaties kan bestrijden, dan is dat alleen maar meegenomen. De voorbereidingen op de interlands voor de Europese landentitel tegen Joe goslavië en Oost-Duitsland zijn abomi nabel slecht geweest; dat is zo langza merhand genoegzaam bekend. En dan kan bondscoach dr. Frantisek Fadrhonc wel zeggen, dat het contact met de clubs steeds beter wordt, dat hij alle medewerking krijgt van de trainers van de topverenigingen, het neemt toch niet weg, dat Oranje zich wel als uitge schakeld kan beschouwen voor een plaats in de eindronden. Slechts een rigoureuze ingreep kan het vaderlandse topteam redden. Maar daar is in de eerste plaats voor nodig de medewerking van het sectiebestuur betaald voetbal. Dat bestuur vond het niet nodig om de zo belangrijke beker wedstrijd tussen PSV en Feijenoord uit te stellen. En waarom niet? Toen Fadrhonc daarom smeekte met het oog op de drie dagen later te spelen kwalificatiewedstrijd tegen de Oost duitsers een duel, dat gewonnen moest worden wilde Oranje nog wel degelijk meetellen toen lieten de lei ders in het betaald voetbal de bondsxoach als een baksteen vallen. Het resultaat was, dat de PSV-er Van der Kuylen afgelopen zondag werd ge blesseerd waardoor een waardevolle spitsspeler niet mee kon naar Dresden en dat zijn clubgenoten Strik en Veenstra en de Feijenoorder Van Hane- gem lichte blessures opliepen. Fadrhonc zat met de brokken. Het Nederlands elftal hangt er maar zo'n beetje bij en dat is op zichzelf niet zo erg, indien de Koninklijke Neder landse Voetbalbond het internationale contact bijvoorbeeld beperkt tot twee wedstrijden per jaar tegen de Belgen. En niet pretendeert mee te kunnen draaien op Europees, laat staan wereld niveau. Daarvoor is een andere aanpak nodig. Daarvoor is nodig een strenge sane ring in het betaald voetbal met mede werking van de clubs, zodat er meer xondagen vrij komen voor internatio naal contact en dus ook meer tijd vrij komt voor de voorbereidingen van de nationale ploeg. De clubs worden bij een strenge sanering niet meer belast met een overladen programma. Nu zien we opeens een groot aantal clubleiders in het betaalde voetbal op staan dat loopt te jammeren van: „Ja, maar als we minder competitiewed strijden spelen, dalen onze inkomsten". Men realiseert zich dan echter niet, dat, als er goed voetbal wordt gespeeld, het publiek heus wel komt. Dan hoeft er van een daling der inkomsten nauwe lijks of helemaal geen sprake te zijn. Dr. Fadrhonc: op deze manier een schertsfiguur Als er bijvoorbeeld in de ere-divisie door de verenigingen vier wedstrijden minder zouden behoeven te worden ge speeld dan hoeft dat voor de sterke clubs, die aantrekkelijk voetbal op de grasmat neerleggen, nog niet een finan ciële schadepost te betekenen. Vinden de sterke clubs, dat met minder compe titiewedstrijden ook een aanslag wordt gepleegd op hun financiële positie, dan is daar altijd nog de mogelijkheid om op een doordeweekse avond een vriendschappelijke internationale wed strijd te spelen. Want het publiek komt immers voor aantrekkelijk voetbal toch wel! Sanering is een eerste vereiste om het Nederlandse elftal uit de impasse te halen. In het huidige werkklimaat zou zelfs de beste bondscoach ter wereld zijn nek breken. Materiaal, voetbalta lent is in Nederland in overvloed aan wezig. Maar als een bondschoach geen medewerking krijgt kan niemand van hem verwachten, dat hij successen zal boeken. Misschien valt er dan nog alleen iets te redden met het afvaardigen van een clubelftal als Feijenoord, Ajax of PSV. Steek zo'n ploeg in het oranjeshirt en over voorbereiding onder leiding van een bondscoach hoeft niet meer te wor den gepraat. Maar het is wel een lap middel. AMSTERDAM Oud-Wereld kampioen sprint Arie van Vliet komt terug in de wielrennerij. De KNWU heeft de 52-jarige Woerdenaar bereid gevonden om volgend jaar bij de we reldkampioenschappen wielrennen in DEN HAAG De Koninklijke Atle tiek Unie gaat het komende weekeinde beslissen over de aanschaffing van een demontabele indoor-atletiekbaan. De Nederlandse Sport Federatie (NSF) wil voor de bouw van de baan vijftig pro cent van de kosten a fonds perdu ter beschikking stellen en de andere vijftig procent op voorschotbasis. De KNAU zal zelf de kosten van de exploitatie, opslag en vervoer moeten betalen. Uit voorzorg heeft de KNAU het afge lopen weekeinde tijdens het congres van de Europese Atletiek Associatie in Parijs al enkele data laten vastleggen. De baan zal wanneer inderdaad tot aanschaffing wordt besloten, en daar ziet het naar uit op 2 en 3 januari in Leiden voor de eerste maal gebruikt moeten worden. Daarna volgen wed strijden in Groningen (15/16/17 januari) en Tilburg (6 februari). De Nederlandse indoorkampioenschappen vinden zeer waarschijnlijk op 20 en 21 februari in de „Energiehal" in Rotterdam plaats. BRUSSEL Peter Post heeft met de Fransman Jacky Mourioux gisteravond de wielerzesdaagse van Brussel gewon nen. Uitslag: 1. Post/Mourioux (Ned./Fr.) 579 punten in 146 uur 2537 km. ,Op drie ronder: 2. Bracke Seeuws (Belg.) 470. Op 4 ronden: 3. Stevens/Van Clooster (Belg.) 463. Op vijf ronden: 4. Verschueren/Brassaur (Belg.) 78. De overige koppels hadden achter standen die varieerden van 19 tot 26 ronden. PARIJS Tom Okker heeft donder dag met zijn Amerikaanse partner Marty Riessen de tweede ronde van het heren dubbelspel van het open tennis toernooi in Parijs bereikt. Okker en Riessen versloegen in drie sets de Australiërs Crealy en Ruffels: 64, 6—7, 7—6. In verband met de nationale rouw in Frankrijk werden donderdag geen toeschouwers bij de wedstrijden toege laten. KORAT (Thailand) De Thailandse provincie Ratsjasima, in het oosten van Thailand, beleeft een invasie van reus achtige slakken. Duizenden van deze weekdieren, waarvan sommige zo groot als een voetbal, gaan langzaam maar zeker over velden en plantages en ver nietigen op hun weg alles wat een slak maar vernietigen kan. De vruchtbaarheid van deze dieren is even indrukwekkend als hun grootte: een vrouwtje legt de eerste keer 62 75 eieren en de tweede keer tot wel 600 eieren toe. Zwitserland (de baan wordt waar schijnlijk door de Zwitsers uitbesteed aan Milaan) als chef d'equipe op te treden. Van Vliet is daarmee de op volger van Adri Zwartepoorte, die vlak na het wereldtoernooi in Enge land al /.iin functies neerlegde. Bovendien is Arie van Vliet door de KNWU benoemd tot contactman met het Nederlands Olympisch Comité met het oog op de Olympische Spelen in München. Arie van Vliet is eerder in de leiding van vertegenwoordigende ploegen ge weest als coach, onder meer bij de Olympische Spelen van 1960 te Rome en bij de wereldkampioenschappen in 1961 in Zwitserland. Daarna werd hij benoemd tot lid van de sportcommissie en werd door de Internationale Wieier Federatie (UCI) in de jury voor de we reldkampioenschappen op de baan ge kozen uiteraard met de sprint als zijn specialiteit. In 1965, in San Sebastian, trad Van Vliet als zodanig voor het. laatst op. Van Vliet trots eigenaar van drie re genboogtruien in de sprint, zal zich in zijn nieuwe functie uitdrukkelijk gaan bezig houden met de algemene lijn in de leiding van de ploegen. „Wel zal ik af en toe met Middelink mee gaan en ook baanwedstrijden en trainingen be zoeken om de jongens te leren kennen, maar van het werk van de coaches en de trainers blijf ik af. Het schijnt, dat er de laatste jaren zo nu en dan wel eens wat is misgelopen bij de internationale kampioenschap pen. De KNWU wilde nu een harde hand hebben en die heb ik blijkbaar", aldus Van Vliet. „Maar als de jongens wat te klagen hebben zullen zij toch in de eerste plaats bij hun coach of trai ner moeten zijn. Blijven er dan nog geschillen bestaan, dan zal ik moeten trachten om de mensen tot elkaar te brengen". Als nieuw lid van de sportcommissie van de KNWU is benoemd de heer B. J. P. M. Smit. De heer Smit uit Amster dam, oud-consul van de KNWU in Utrecht zal een van de vacatures ver vullen, die zijn ontstaan door het be danken van de heren Zwartepoorte en mr. Van Ballegoyen de Jong, van wie de laatste bij de volgende ledenverga dering van de wielrenunie zal worden benoemd tot voorzitter van de unie. C* v --- Arie van Vliet: terug.. De Zwitserse autocoureur Jo Siffert zal voor het wereldkampioenschap auto coureurs 1971 (formule 1) rijden voor de Britse renstal BRM. Voor wedstrijden buiten de formule 1-races zal Siffert de kleuren van Porsche blijven verdedigen. ROTTERDAM Op 8 september van dit jaar heeft de georganiseerde Ne derlandse sport de Sportnota '70 aangeboden aan de minister dr. M. A. M. Klompé van Cultuur. Recreatie en Maatschappelijk Werk (CRM) en dr. G. H. Veringa van Onderwijs en Wetenschappen (O. en W.). De Koninklijke Nederlandse Voetbalbond (KNVB) heeft nu inmiddels aange kondigd ook een nota aan minister Klompé te zullen overhandigen. Wij hebben Jos Coler. voorzitter van de sectie betaald voetbal, een aantal vra gen voorgelegd over deze nota. Na het verschijnen van de .Sport nota '70 heeft minister Klompé al aan gekondigd niets te voelen voor een mi nister of staatssecretaris voor de sport. Wat stelt de KNVB zich dan van deze nieuwe nota voor? Coler: „Wij willen het betaalde voet bal een hoger niveau geven. Dit voetbal wordt steeds meer geaccentueerd. Het houdt miljoenen mensen bezig. Met de ze nota kunnen we misschien het pro fessionele voetbal een eigen plaats in het bestel geven. Wij sturen die nota niet, omdat wij ontevreden zijn, maar wij vinden dat de sport te belangrijk is om door een kleine afdeling te worden behandeld. Wij willen een grote afde ling onder een staatssecretaris". Wat behelst die nota? Coler: „Er zijn enkele mensen mee aan de gang. Verschillende punten moeten nog worden doorgesproken en naar voren worden gebracht. Dan kan de nota pas worden opgesteld". Heeft het zin om met die nota te komen nu de sectie betaald voetbal en de FBO het nog niet geheel met elkaar eens zijn? Coler: „De sectie betaald voetbal be paalt het beleid. De FBO behartigt de arbeidsproblemen en de financiële pro blemen van de clubs. Wij nemen na tuurlijk contact op met de FBO en wij zullen vragen of deze organisatie nog bepaalde punten heeft die zij naar vo ren wil brengen. In de FBO zitten mensen die goede adviezen kunnen ge ven". In een wedstrijd voor de Cup International hebben HIJS „Hokij" en Tilburg Trappers donderdagavond in Den Haag gelijk gespeeld: 6-6. De tussenstanden van de door 700 toeschou wers bijgewoonde wedstrijd waren: 2-0, 4-3 en 0-3. DEN HAAG De georganiseerde sport in Nederland is van mening, dat het jaar 1971 voor de sportorganisaties een jaar van stagnatie en teruggang dreigt te wor den als de Tweede Kamer volgende week bij de begrotingsbehandeling van het ministerie van Cultuur, Recreatie en Maatschappelijk Werk niet besluit de post subsidies voor landelijke sportorganisaties drastisch tc verhogen. Gedacht wordt aan een suppletie van twee miljoen gulden. Deze subsidies aan sportorganisaties worden uitgekeerd krachtens een regeling, die in 1967 na overleg tussen de geor ganiseerde sport en het ministerie tot stand kwam. Het doel was in de kosten van het administratief en organisatorisch apparaat en voor een aantal propaganda- en opleidingsactiviteiten de sportbonden met 60 procent en de overkoepelende orga nisaties met 70 procent tegemoet te komen. Na een aanloopperiode van twee jaar zou het ministerie het gehele pakket voor zijn rekening nemen. Omdat het geld in 1968 en 1969 niet door de over heid kon worden opgebracht, zorgde in die jaren de Nederlandse Sport Federa tie uit de totogelden voor een bijdrage van respectievelijk 908.500 en 466.350 gld. De georganiseerde sport in Nederland zegt in een brief aan de leden van de Tweede Kaïper o.m.: „De subsidie-adviescommissie advi seerde voor 1970 een totaal bedrag van 5,9 miljoen uit te keren. Toegestaan werd 4,7 miljoen, waardoor in de kosten van de sportbonden en -koepels niet voor 60 procent, maar voor slechts 47 procent wordt gesubsidieerd. Voor 1971 dreigt de situatie voor de sport nog ongunstiger te worden. De subsi die-adviescommissie acht voor dat jaar een stijging van het totaal subsidiebe drag tot 6,7 miljoen noodzakelijk, hetgeen gezien de forse kostenstijgin gen, die belangrijk zullen uitgaan bo ven hetgeen werd verwacht, en de uit breiding van het aantal organisaties, dat voor subsidie in aanmerking wil komen, thans als minimaal moet wor den aangemerkt. Het is dan ook zonne klaar, dat het voor 1971 geraamde be drag van 4.8 miljoen nog aanzienlijk minder dan 40 procent van de subsidia bele kosten zal kunnen dekken. Anders gezegd: de overheid ziet kennelijk geen kans de subsidieregeling ook maar enigszins bevredigend uit te voeren: De schrijvers van de brief stellen voorts vast, dat 1971 voor veel sportor ganisaties een jaar van stagnatie en te ruggang dreigt te worden. Zij besluiten hun schrijven met de woorden: „de georganiseerde sport van Nederland wil dit schrikbeeld niet accepteren. Zij ver langt daarom van het parlement, dat de post onder artikel 155 van de begroting 1971 van de Minister van Cultuur, Re creatie en Maatschappelijk Werk met twee miljoen gulden wordt verhoogd, zodat de integrale uitvoering van een door de overheid zelf ingestelde subsi dieregeling enigermate wordt benaderd, twee miljoen dan kan het werk van de Nederlandse sportorganisaties ten be hoeve va,n de ruim twee miljoen sport- beofenaren in het komende jaar op be vredigende wijze worden voortgezet". De ondertekenaars van de brief aan de leden van de Tweede Kamer zijn: jhr. mr. A. Feith, voorzitter Nederland se Sport-Federatie; prof. dr. J. H. Christiaanse, voorzitter Nederlandse Christelijke Sport Unie; H. Stapel, voorzitter Nederlandse Culturele Sport bond; G. Kruyver, voorzitter Neder landse Katholieke Sport Federatie. Wat verlangt u van de overheid voor het betaalde voetbal? Coler: „De overheid is natuurlijk een erg breed begrip. De regering steunt maar voor een zeer klein percentage de sport. Het komt meestal op de gemeen ten neer. Wij hébben natuurlijk verlan gens. In de eerste plaats verruiming van de toto-gelden, zeker voor het be taalde voetbal. Een werkcommissie is hierover een nota aan het opstellen". „Dan denk ik aan de vermakelijk heidsbelasting, een heet hangijzer. De BTW, het opheffen van de prijzenstop op de toegangsbewijzen en het verlenen van steun bij de vernieuwing van ac commodaties. De clubs zitten thans voor zulke hoge lasten dat zij daar in het geheel niet aan toe komen". „Parkeergelegenheden zijn noodzake lijk. Chrèches voor kinderen. Een jaar geleden glimlachten we daarom. Maar willen we de vrouwen naar het voet balveld trekken, dan zullen we daar voor moeten zorgen. Straks komt mis schien de vierdaagse werkweek. Wij moeten ons daar nu al op richten. Wij moeten gereed zijn om de mensen te trekken". Vreest u niet dat de minister zich op het standpunt zal stellen dat er eerst een eind moet komen aan de ondoor zichtige situatie binnen de KNVB, alvo rens er steun kan worden verleend? Coler: „Ik kan mij voorstellen dat de minister gaat zeggen: Wat doet de KNVB zelf? Wij hebben dan een prach tig voorbeeld. De fusie in Utrecht. Daarvoor zijn grote offers gebracht. De Koninklijke Nederlandse Honk bal Bond en de Nederlandse Ama teur Softball Bond hebben plannen om te komen tot een fusie. Daarover wor den momenteel besprekingen gevoerd. De voorzitter van de honkballers, Martin Bremeren de presidente van de softballers, Marga de Ruiter, hef fen het glas op een goede afloop van de besprekingen. Door de KNVB, door de gemeente Utrecht en door de clubs die twee jaar lang uit de opbrengsten van de sportto- to een gedeelte afstaan om de zaak fi nancieel gezond te krijgen". „Wij zijn al van tachtig naar 51 be taalde clubs gegaan. Het is een koude sanering geweest. Er zullen echter meer clubs tot een fusie moeten overgaan. Ik begrijp wel dat de sentimenten een rol spelen, maar we moeten praktisch blij ven. Gebeurt het niet, wat dan? Mis schien wel een klasse #m onafhankelij- ken waarin op. een zeer laag niveau wordt betaald. Of amateurs, die een vergoeding krijgen". „Dat is in het buitenland al lang het eval. De amateurs in West-Duitsland toucheren tweeduizend gulden vergoe ding. Wij weten trouwens donders goed dat hier in die sector ook betalingen worden gedaan. Maar dat is altijd al gebeurd, zolang als het amateurvoetbal bestaat. Veel lo gischer is het dus om het openlijk te doen". OOSTBERLIJN Over het meen klinkt in de Oostduitse perscom mentaren op de wedstrijd tegen Neder land tevredenheid door over het posi tieve resultaat van 10. De eigen ploeg wordt niet opzichtig geprezen, terwijl het Nederlandse elftal nog enkele com plimenten krijgt voor de taaie tegen stand. Het toonaangevende blad „Neues Deutschland" schrijft: „Pas toen in de tweede helft Irmscher in het veld kwam ging het Oostduitse spel meer lijn vertonen. Zijn passes stichtten ge vaar en de ploeg werkte, toen homoge ner dan in de onbevredigende eerste helft". De „Berliner Zeitung" prees de Ne derlandse „geldingsdrang". „Nadat de Nederlanders een achterstand hadden opgelopen, gaven zij zich allerminst ge wonnen. De kracht, waarmee zij een tegenoffensief ontketenden, was verba zingwekkend. De gasten bewezen op het zware veld, dat zij voldoende con ditie bezaten en beschikten over een uitstekende techniek. Ook de hardheid in hun spel liet niets te wensen over..." Het blad „Junge Welt" tenslotte: „De eerste stap op de weg naar het Euro pees kampioenschap is ons nationale elftal zwaar gevallen. Het heeft zich terdege moeten inspannen en heeft ver scheidene zwakke momenten moeten overwinnen". WILLEMSTAD Het Nederlandse honkbalnegental, dat zich voorbereidt op de strijd om het wereldkampioen schap voor amateurteams in de Zuid- amerikaanse staat Colombia, heeft woensdagavond in het Rifstadion van Willemstad op Curacao met 78 verlo ren van een Antilliaanse selectie. Het was een spannende strijd met een wisselend scoreverloop. Zo namen de Antillianen de leiding met 2—0, maar in de zesde innings wist het Ne derlandse negental een voorsprong te bereiken van 52. In de laatste innings liepen de Antillianen door sterke slag- prestaties alsnog naar een kleine over winning. Voor Nederland verschenen de werpers Leurs, Brouwer en Van We- strenen op de plaat. Aan slag waren voor Nederland Richardson en Maat het best op dreef. Ook voor vandaag en zaterdag staan nog oefenwedstrijden op het program ma. Zondag vertrekken de Antilliaanse en de Nederlandse ploeg gezamenlijk naar Colombia, waar het toernooi om het wereldkampioenschap op 18 novem ber begint. LONDEN Betty Stöve is dortderdag in Londen in de eerste ronde van een toernooi dat meetelt voor de Dewar-cup uitgeschakeld door de Britse Winnie Shaw. De Nederlandse kampioene, die de eerste set, na een 41 voorsprong met 46 verloor, werd in de tweede set met 26 overtuigend verslagen door haar tegenstandster. BUENOS AIRES Argentine, ruim veertig jaar geleden met Uruguay het sterkste voetballand ter wereld, is in deze sport gaandeweg achterop geraakt. Althans wat de prestaties van het na tionale elftal betreft. In 1928 verloor Argentinië pas in tweede zitting de fi nale van het Olympisch voetbaltoernooi in Amsterdam van Uruguay. Na het toernooi om het wereldkampioenschap in 1930, toen Argentine, weer pas in de finale, met 24 van Uruguay verloor, bracht het land het geen enkele keer meer tot de laatste vier. Onder meer in 1966 ondernam Argen tinië nog een poging zijn reputatie te herstellen, maar in de kwartfinale te gen Engeland deed zich een aantal on- verwikkelijke incidenten voor, culmine rend in de wegzending van aanvoerder Rattin door de Westduiste arbiter Kreitlein. De wedstrijd ging, niet zon der pech, verloren: 01. Maar wie kon Engeland in dit toernooi een nederlaag toebrengen? Het dieptepunt werd be reikt in de voorronden van het toernooi om het wereldkampioenschap 1970. Ne derlagen tegen Peru en Bolivia leidden tot voortijdige uitschakeling voor de eindronden in Mexico. Nu Argentinië voor 1978 zelf de orga nisatie van het eindtoernooi op zich heeft genomen is het duidelijk, dat men streeft na een zo sterk mogelijke repre sentatie. Als organiserend land behoeft men weliswaar geen voorwedstrijden te spelen, maar ook in het eindtoernooi wil Argentinië zich onder de besten scharen. De Argentijnse voetbalbond, sinds de militaire putsch van 1966 met een geüniformeerde top, werkt nu aan een reorganisatieplan, waarvan het jaar 1971 de eerste fase is.

De Vallei | 1970 | | pagina 19