Veenendaals dagblad Boze mijnwerkers in Londen Buiten groot geschilpunt Vier doden door fout inhalen Argentinië door staking verlamd Loonakkoord bij General Motors Gelders-Utrechtse streekcourant voor Rijn- en Gelderse Vallei PHILIPS BEPERKT PRODUKTIE Kledingfabriek leeggestolen 9Spook' eist vertrek bewoonster ex-klooster VERBOD GENEGEERD Schiphol pleit voor 5e haan Hilversum staakt fluoridering drinkwater LIEVER GEEN VOETBALLEN OP VERKIEZINGSDAGEN Vogelvangst wordt in Italië verboden WESTLANDSE KASSEN WEER IN PUIN DOOR WINDHOOS TSJECrff GELEER REIS N NEDERLANr VERBOI 15 november laatste dag! v - KLOOSOOK VOLGENDE WEEK WEINIG KANS OP AKKOORD Val van regime verwacht W "3$ Onstandvastig weekeinde Enkele buien Beernink praat met KNVB DEN HAAG De Sociaal-Economische Raad is er giste ren niet in geslaagd de regering advies uit te brengen over de maatregelen die zouden moeten Worden geno men om volgend jaar de economie in toom te houden. Otter I PERCENTAGE SCHORSING WENDING DOLFINARIUM VTB N.V. Bur. voor redactie en administratfe: Prins Bernhardlaan 28, Veenendaai, Telef. 08386-10550 (adm.), 10757 en 10955 (red.), Giro 1321600. Losse nummers 0,25; Abonnement 1,13 p.w., 4,85 p.m., 14,30 p.k. VALLEI Voortzetting van het nieuwsblad „De Vallei" opgericht in 1926. Uitg.: Wegener's Couranten Concern n.v. Advertentietarieven op aanvraag. VRIJDAG 13 NOVEMBER I970 - 44e JAARGANG no. 266 DEN HAAG Minister Beernink (Binnenlandse Zaken) gaat met de KNVB overleggen of het mogelijk is het spelen van belangrijke voetbal wedstrijden op verkiezingsdagen te vermijden. De minister heeft dit toe gezegd tijdens een overleg met de Kamercommissie die zich bezig houdt met de door het kabinet uitgebrachte nota betreffende het beleid inzake de Grondwet. Van dit overleg is donderdag verslag uitgebracht aan de Tweede Kamer. Aan zijn toezegging verbond de minister nog de opmerking dat waarschijnlijk de datumkeuze voor internationale wedstrijden niet beïn vloed zal kunnen worden. SER blijft regering het antwoord schulcli AMSTERDAM Om de. steeds stij gende voorraden in te dammen, mikt „Philips Gloeilampenfabrieken" voor volgend jaar op eert iets lagere produk tie. De grófcï zal iets worden afgeremd. Ook zullen in 1971 voor ongeveer twee procent van de mensen, die Phi lips verlaten, geen vervangers worden gezocht. Het gaat hier op de hele we reld om circa zevenhonderd man. De leiding van het concern deelde dit gis teren mee bij het uitbrengen van de bedrijfsresultaten over het derde kwar taal van dit jaar. Deze tonen een wel heel radicale om mekeer: In de eerste twee kwartalen steeg de winst nog met respectievelijk 21 en 17 procent, vergeleken met het zelfde tijdvak van 1969. Nu kwam een daling van twintig procent uit de bus. (Zie verder pag. 2) De meningsverschilfen tussen werkgevers en werknemersvertegenwoordigers waren vooral op het pynt van het prijsbeleid zo groot, dat een eenstemmig standpunt onbereikbaar bleek. Volgende week vrijdag probeert de SER opnieuw tot overeenstemming te komen, maar NVV-voorzitter Kloos heeft al gezegd dat de kans op succes ook dan gering zal zijn. J^ertig jaar geleden begon G. A. Brouwer met de publikatie van een uitvoerige en zeer bewerkelijke monografie over de verspreiding, de occologie en de aantallen van de otter in ons land. Er was van dit interessante dier, deze boeiende en helaas bedreigde figuur, opmerkelijk weinig bekend en aan Brouwer komt de eer toe van de eerste inventarisatie. Toen zijn laatste bijdragen verschenen, werd de visotter na wijzigingen in de Jachtwet van 1923 eindelijk tot pelswild verklaard, zodat hij werd beschermd en zeer langzaam weer op zijn verhaal kon komen. Het was op 't nippertje geweest, zoals dat helaas nogal eens bij achter volgde viervoeters voorkomt. Ik ken dr. Brouwer (72 jr.) al langer dan een half mensenleven en heb hem steeds bewonderd om zijn natuurhistorische allround ken nis, zoals die over de otter, doch ook om de knappe voltooiing van prof dr. v. Oort's standaardwerk „De Vogels van Nederland" en zijn geschiedschrijving van onze orni thologen, waarop hij promoveerde. Bovenal schonk het hem echter veel voldoening, dat zijn krachtige pogingen tot bescherming, behoud en beheer van een karakteristieke figuur als de otter, die hij aan wendde in geschrift, woord en daad, met een gunstig resultaat mochten worden bekroond. Voortbouwend op dit fundament werd zeer veel werk verricht door de medewerkers van het „Rivon", A. v. Wijngaarden en Jb. v.d. Pep pel, die in 1963 een rapport van niet minder dan 510 bladzijden pu bliceerden, met een breedvoerig overzicht van de verspreiding per gemeente. Hiertoe werd het hele land afgereisd en mochten speciaal dorpen en buurtschappen niet wor den overgeslagen, want daar zitten de vissers, de bunzing- en molle- vangers, de lui van de praktijk en geen boekengeleerden. 13-11-1970 A. B. Wigman. De moeilijke vraag voor de werkge vers is: „Moeten wij ons morrend neerleggen bij het prijsbeleid van minister Nelissen en daarnaast advi seren de lonen niet te bevriezen?". De vakbeweging en de werkgevers met uitzondering van de middenstand en de boeren voelen weinig voor een loonstop. De werkgevers zitten in hun maag met de in het tussenadvies van de Ser aangegeven overeenkomst tussen een vrijer loon- en een vrijer prijsbeleid. Toen is immers gesteld dat als artikel 8 van de Loonwet zou worden ge schrapt de bevoegdheid van de mi- nister van sociale zaken om in afzon- derlijke cao's in te grijpen ook een deel van artikel 2 van de Prijzenwet zou moeten verdwijnen. Daarin staat, dat de minister van economische za ken niet in afzonderlijke prijzen mag „hakken". Er liet nu een vrij strenge prijsmaatregel en hiernaast zou dus een even strakke loonmaatregel moe ten staan. De werknemers zeggen dat de Tweede Kamer de prijsmaatregel van minister Nelissen (Economische Zaken) nu eenmaal heeft goedgekeurd. Daaraan is dus niets te veranderen. Ze willen wel in het advies van januari over nieuwe middelen om de economie in De „Wiebeltax" de mogelijkheid om belastingen met ten hoogste vijf procent tijdelijk te verhogen naar ge lang onze economie holt of stilstaat moet voor 1971 vier procent zijn. Alleen directe belastingen zouden hieronder moeten vallen. Minister Witteveen heeft drie procent voorge steld. Een van de strijdpunten is ook nog de verhoging van de omzetbelasting. Er zijn in de SER drie stromingenDe eerste wil het tarief op twaalf pro cent houden, de tweede wil er dertien van maken en de derde is het eens met het voornemen van het kabinet voor de verhoging van twaalf op veertien procent. Aan het begin van de bijeenkomst wa ren alle partijen hét in feite wel eens over de loonsverhogingen voor het volgend jaad. Dé vakbeweging wilde geen percentage noemen, maar de formulering, dat het werkelijk be steedbaar inkomen iets beneden de groei van de produktiviteit zou moe ten blijven, was voor iedereen aan vaardbaar. De te verwachten groei van die produktiviteit is drie tot 3,5 procent. Een aanvaardbare stijging van het besteedbaar inkomen zou dus ongeveer 2,5 procent kunnen zijn. tf.i. h°ud«n_.eerL s_praa De voorwaarde voor deze overeenkomst was echter, dat alle partijen ook over doen over het na 16 maart te voeren prijsbeleid. De prijsrem wordt op die datum gelast. De werkgevers hebben gisteren ge vraagd om het beraad te schorsen. Ze willen nog eens in eigen kring diep nadenken. De SER is het wel eens geworden over de volgende punten. De overheid moet op haar uitgaven driehonderd miljoen gulden bezuini gen. Minister Witteveen (Financiën) wil niet verder gaan dan 140 miljoen. De SER dacht aanvankelijk aan vier honderd miljoen. MEPPEL In „Urzo's lederwaren- en lederkledingfabriek NV" te Meppel is in de nacht van woensdag op don derdag voor ruim 220.000 gulden aan goederen ontvreemd. Door het forceren van een achterdeur slaagden de dieven erin binnen te komen. Een in de weg staand ijzeren hek werd kapot geknipt. De 160 gestolen bontmantels en 100 kostuums werden met rek en al in een gereedstaande vrachtauto geladen, die achter het magazijn op een schoolter rein gereed stond. Ook de etalages werden leeggehaald. De waarde van de vermiste goederen zal niet geheel door de verzekering worden vergoed, omdat het bedrijf slechts ten dele was verzekerd. De inbraak werd donderdag om streeks zeven uur door een van de werknemers ontdekt, die een bijna lege zaak aantrof. De politie neemt aan dat beroepsmis dadigers aan het werk zijn geweest. Elk spoor ontbreekt. de andere punten van het advies overeenstemming zouden bereiken. Dit is niet gebeurd en daardoor is het akkoord over de loonsverhoging ook op lossere schroeven komen te staan. ROME De Italiaanse regering heeft besloten het vangen van alle vogels te verbieden, teneinde vele soorten zang vogels voor uitroeiing te behoeden. De Italiaanse minister van Landbouw, Lorenzo Natali, heeft verklaard dat wel dra een wetsontwerp in deze zin zal worden ingediend. De minister voegde er aan toe, dat een in januari van kracht geworden wet, die wel het vangen van verscheidene vogels toestaat, maar an dere, kleinere soorten, beschermt, in de praktijk niet voldoet. DEN HAAG Het Westland en met namt 's-Gravenzande is voor de tweede maal getroffen door een windhoos. Minstens vijf bedrijven hebben grote schade opgelopen. De windhoos, die om streeks half zes opstak, trok in noord oostelijke richting. De schade wordt voorlopig geschat op ongeveer 50.000. Comenius-heri en king V AMSTERDAM historicus prof. dr. vrijdagochtend zijn erover uitgesproken, De Amsterdamse I. Schöffer heeft verontwaardiging dat slechts tien van de 26 Tsjechoslowaakse geleerden, die waren uitgenodigd voor een sympo sium Comenius in Amsterdam toestem ming hebben gekregen naar ons land te reizen. Dit symposium was georganiseerd als onderdeel van de herdenking van Jan Amos Comenius, zeventiende-eeuws fi losoof, theoloog, taalkundig en opvoed kundige uit Bohemen, die mede een stempel heeft gezet op het vrije en kri tische denken. Namens het Nederlandse Comenius-comité verklaarde professor Schöffer dat de vrijheid van 'reizen be hoort tot de fundamentele rechten van de mens. De Tsjechen hadden de uitno diging voor de bijeenkomst in Amster dam wel aanvaard. De politie tracht meer dan 600 stakende mijnwerkers in toom te houden, die naar de Engelse hoofd stad zijn getrokken om te demonstre ren voor het hoofdkwartier van hun vakbond aan de Euston Road. De mijnwerkers eisten an hun bond, dat een voor 16 november geprojecteerde stemming over het salarisaanbod van de mijnraad komt te vervallen. De vakbondsleden wensen een conferentie van delegatieleden om over de zaak te beslissen. NIJMEGEN In het voormalige broe.-j. derklooster Sterrënschans te Nijmé-' gen gebeuren vreemde dingen. Het spookt er, volgens de vrouw die het klooster tegenwoordig bewoont. Hoe wel zij zeker weet dat er niemand in huis was geweest, trof zij vorige week een' briefje aan, dat met een mes was vastgeprikt op de tafel en waarin werd geëist dat zij zou gaan verhui zen. Een dergelijk, briefje werd daar na ook op de buitenmuur aangetrof fen. De bewoonster heeft de politie donder dag om bescherming gevraagd, omdat zij de laatste nachten ook geregeld mensen om het huis heeft horen lopen. Zonder dat er iemand te bekennen was. Haar hond reageerde op het ge luid van de voetstappen in de tuin. De politie heeft de vrouw geadviseerd bij het treffen van veiligheidsmaat regelen en houdt bovendien een extra oogje in het zeil. MAARHEEZE Vier mensen zijn gistermiddag in Maarheeze omgeko men bij een foutieve inhaalmanoeuvre op de rijksweg tussen Eindhoven en Weert. De slachtoffers zijn de 31-jarige fa brieksarbeider W. Theunissen uit het Limburgse Stamproey, zijn dertigjarige vrouw, hun vijfjarig dochtertje Anita en de moeder van mevrouw Theunissen, de 61-jarige mevrouw A. Kunnen Klerkx. Op de plaats van het ongeluk gelden een maximumsnelheid van zeventig kilometer en een inhaalverbod. Dit bleef over van de auto van de heer Theunissen, nadat hij tijdens het inhalen van een Duitse tankauto frontaal tegen een Engelse militaire truck met oplegger was gebotst. BUENOS AIRES De machtige algemene arbeidersbond in Argentinië heeft on danks tegenmaatregelen van de militaire regering van generaal Roberto Li vingston, met ingang van donderdagmiddag in geheel het land een algemene sta king van 36 uur afgekondigd. Het gevolg was dat enkele uren later reeds aan alle activiteiten in het land een einde was gekomen. Duizenden arbeiders, bedienden, handelaren en ambtenaren gaven gevolg aan de oproep van de bond of konden eenvoudigweg niet naar hun werk, omdat ook het openbaar vervoer in de staking deelde. Dit was trouwens ook de reden dat het centrum van de hoofdstad Buenos Aires tot een ware chaos werd omgetoverd: zo'n 600.000 automobilisten vonden hun weg in de straten van de stad geblokkeerd door enorme verkeersopstoppingen en door verspreid uitge broken gevechten tussen politie en demonstranten. In het gehele land, en voornamelijk in de hoofdstad, werden en worden door de stakers, onder wie veel studen ten, bijeenkomsten en demonstraties georganiseerd uit protest tegen de eco nomische en sociale politiek van de mi litaire regering. De politie, die aan deze bijeenkomsten en demonstraties een einde wilde maken, zag zich op een ge geven moment geplaatst tegenover her en der in de straten opgeworpen barri cades. In het gehele land hebben zich al talrijke incidenten voorgedaan waarbij tot nu toe een vrouw en een politiea gent verwondingen hebben opgelopen. De voornaamste botsingen deden zich voor in Buenos Aires en Cordoba. In de hoofdstad richtten studenten van de medische faculteit met behulp van om vergeworpen auto's barricades op van waarachter zij de politie met stenen bekogelden. De ordetroepen beant woordden deze aanvallen met traangas granaten. In Cordoba kwamen de Stakende ar beiders van de Fiat-fabrieken in aanra king met de ordetroepen, toen zij poog den in optocht op te trekken naar het lokale bureau van de arbeidersbond. Ook in andere grote steden zoals Rosa- rio en Bahia Blanca is de staking alge meen. Ondertussen hebben leiders van de Peronistische beweging, algemene radi calen, christen-democraten, „Arambu- risten' '(aanhangers van de ontvoerde en vermoorde oud-president Aramburu) en socialisten gezamenlijk een docu ment gepubliceerd, waarin zij de „on doelmatigheid" van het regime verwer pen en de snelle uitschrijving van ver ziekingen eisen opdat hét gezag gen eisen opdat hét grondwettig ur^et land wordt hersteld. WaarriefWOTs verwachten dat dit "do cument een nieuwe wending kan geven MINDER GELUID SCHIPHOL In een zojuist ver schenen met vele plattegronden geïllu streerde brochure doet de directie van de N.V. Luchthaven Schiphol een drin gend beroep op overheid en publiek, tot de aanleg van een vijfde baan over te gaan, omdat deze niet tot meer maar tot minder geluidsoverlast zal leiden. De baan zal het luchtverkeer niet over woonwijken leiden en zal starts en lan dingen overnemen van banen die om wonenden wel overlast bezorgen. In de brochure wordt dit met gedetailleerde gegevens gemotiveerd. In het vorige week verschenen rap port Falkenhagen, uitgebracht in op dracht en voor verantwoording van de Rijksluchtvaartdienst, was een commis sie plannenlogie luchtvaarttereinen tot een andere conclusie gekomen. Deze commissie meent, dat een vijfde baan, die parallel loopt aan de reeds bestaan de twee noord-zuid banen, alleen voor Zwanenburg/Halfweg een aanmerkelij ke verbetering zal brengen en zeker niet aan Amstelveen, Buitenveldert en Aalsmeer. Het hoofdbetoog van de luchthaven komt er op neer, dat de vijfde baan in de Haarlemmermeer op een lijn is ge projecteerd, waarvan het verlengde precies tussen Haarlem en Halfweg doorloopt en dus geen woonkernen raakt. Hoe men het ook wendt of keert, niemand zal ontkennen dat ieder toestel dat in noordelijke richting van deze baan opstijgt en ieder toestel dat uit noordelijke richting op deze baan landt voor alle plaatsen in de omgeving van Schiphol verlichting van de geluidshin der brengt, want anders zouden deze machines immers van een der beide thans bestaande noord-zuid banen ge bruik moeten maken en dus geluidshin der veroorzaken in Aalsmeer of Zwa nenburg/Halfweg. DETROIT De vakbondsvertegen woordigers van de ruim 400.000 staken de werknemers bij General Motors hebben donderdag hun goedkeuring ge hecht aan een nieuw collectief arbeids contract, dat een looptijd van drie jaar heeft. Het akkoord moet nog het fiat krijgen van de plaatselijke afdelingen, voordat de staking, die op 14 september uitbrak, zal worden bdëindigd. Het nieuwe contract, dat wordt be schouwd als het gunstigste dat ooit in de Amerikaanse auto-industrie tot stand is gekomen, behelst o.m. verho gingen van het uurloon met 49 tot 61 cent. Rekening houdend metverdere in het contract vervatte voordelen, be draagt de verhoging ongeveer dertig procent gedurende de driejarige loop tijd, waarvan dertien tot veertien pro cent in het eerste jaar. Verder zijn de lonen onbeperkt gekoppeld aan de kos ten van levensonderhoud. Voorheen was dit tot een maximum van 8 cent per uur per jaar. De overeenstemming wordt gezien als een groot succes voor Leonard Wood cock, de nieuwe leider van „United Au to Workers", en opvolger van de begin dit jaar overleden Walter Reuther. Als de overeenkomst snel door de georganiseerde arbeiders wordt goedge keurd, dan zou tegen 1 december de volledige produktie bij GM hersteld kunnen zijn. De staking is 15 september begonnen.- De produktie bij GM ligt praktisch stil. aan het politieke leven in Argentinië. Voor de eerste keer sinds 1945 namelijk zijn de Peronisten en de anti-Peronis ten van de oppositie het eens geworden over de algemene lijnen van een poli tiek program dat het land zou moeten leiden naar een toestand waarin weder zijds respect bestaat tussen minderhe den en de grote groepen door toepas sing van democratische spelregels. De algemene staking zou daarom vol gens waarnemers het begin kunnen zijn van acties door het gehele volk die de regering zouden verplichten haar eco nomische en sociale politiek radicaal te wijzigen en die zelfs de val van die regering zouden kunnen bewerkstelli gen. HILVERSUM De gemeenteraad van Hilversum heeft in de nacht van donderdag op vrijdag na urenlange dis cussies besloten geen fluor meer aan het drinkwater toe te voegen. Een daartoe ingediende motie van de VVDrfractie werd met 19 tegen 13 stemmen aangenomen. De motié kreeg de steun, van een aantal.deden van „Pn,,rf>ssH#ilversurn". liesloteft. is vanaf, zaterdag, de to e ging van fluor èan hét water të s&lukep.. B. en W. hadden de raad vöorfe'^meld om de fluoridering te handhaven, mede omdat voldaan wordt aan de nieuwe èis dat ongefluorideerd drinkwater be schikbaar moet zijn voor degenen, die daar prijs op stellen. ADVERTENTIE Zingende dolfijnen ...in het dolfinarium Harderwijk zondag 15 november kunt u voor de laatste keer in dit seizoen luisteren naar het afscheidslied van onze dolfijnen. Tijden: 12.00,13.30 en 15.00 uur. Volgend jaar met Pasen gaat het Dolfinarium weer open. Tel. 03410 - 6041 (Van onze weerkundige medewerker) Er is nog geen uitzicht op een doorgaande weersverbetering Een diepe depressie bij ZW-Noor wegen (982 millibar) voert koude en onstabiele lucht met zuidweste lijke tot westelijke winden van de Britse eilanden naar ons land. De lucht is onstabiel, zodat er buien in voorkomen, plaatselijk met ha gel en zelfs onweer tijdens de pas sage van trog storing en. Het weer in Gelderland blijft dit weekeinde wat onberekenbaar en tamelijk koud, met middagtempe- raturen van 8 tot 9 graden Celcius en minima van 2 tot 4 graden Cel cius met de mogelijkheid van nacht vorst tijdens flinke opklaringen. In Zuid-Europa blijft het weer voor november opvallend warm, met temperatuuruitersten boven de 20 graden Celsius, Weersverwachting van het KNMI tot zaterdagavond: Tijdelijk enkele buien, maar ook op klaringen. Meest matige wind uit zuid tot zuidwest. Vrij koud en vannacht temperaturen om het vriespunt.

De Vallei | 1970 | | pagina 1