Half miljoen Parijzenaars eerde verzetsheld De Gaulle Drie jaar werkkamp voor Amalrik Gronivko hij Paus Hoessein wil bevel over Iraakse troepen in Jordanië hebben Boek 'n Flaneer Trippertje voor het volgend weekend. het staat in de sterren! Nieuw plan Machtige stille tocht op Champs Elysées NAVO-plannen waren in gekaapte Boeing HOLLANDS Over de grenzen Habasj herkozen Piep er eens uit. Chili erkent Cuba W eer ontslag bij Citroen België Starfighter 126 Befaamd Sovjet cellist dient protest in Ditishet recept: Kaasfonduevan Nederlandse kaas. EENVOUD TERUG Zaak-Solzjenitsin Britse economie!, in het slop VRIJDAG II NOVEMBER 1970 ■*~r jp T£ ADVERTENTIE I Caquelon inwrijven met knoflook. Dan 4 dl halfdroge witte wijn in de pan verwarmen tot de wijn gaat bruisen. Vervolgens 800 gr fijngesneden jong belegen Goudse toevoegen, goed roeren en weer aan de kook brengen. Binden mak maïzena, op smaak afmaken met y) zout, peper. - nootmuskaat en wat kirsch. BEIROET Het centraal comité van het front voor de bevrijding van Pales tina heeft Georges Habasj herkozen als secretaris-generaal van het front, aldus een bekendmaking van het bureau van deze Palestijnse organisatie in Beiroet. Volgens de bekendmaking heeft dit besluit „iedereen tot zwijgen gebracht" die afbreuk wilde doen aan de democra tische gezindheid van het front. Het centraal comité heeft bevestigd dat een links beleid, gebaseerd op marxisme- leninisme. de beste weg naar de over winning is, aldus het communiqué. PARIJS Een hall miljoen Parij- zenaars hebben gisteravond een stille tocht over de Champs Elysées naar de Are de Trioniphe gehouden, in een laatste groet aan generaal De Gaulle. Het waren niet die mensen voor wie de ereplaatsen in de Notre Dame wa ven gereserveerd tijdens de requimniis. maar mensen die uit eigen vrije wil waren gekomen, om een anoniem, massaal afscheid te nemen van de man die hen in verzet en oorlog had geleid naar de overwinning op het Duitse fascisme. De toch niet smalle Champs Elysées waren van de Rond Point tot de Etoile één zee van mensen, waarboven weer een woud van parapluies uitstak. Overheidsfunctionarissen schatten hun aantal op een half miljoen, maar gaven volmondig toe dat dit er wel naast kon zijn. De mars, gemeten van de eerste rij vlaggen tot de laatste rotten, nam on geveer een uur in beslag. Onderweg werd weinig gesproken. Stond er iemand stil, dan ook die daar achter. Het enige geluid wat duidelijk hoorbaar was. waren de voetstappen. Zelfs de krantenverkopers langs de route matigden hun toon. Toch deden zij goede zaken, want duizenden kran ten werden als regenscherm gebruikt. Toen de kop van de colonne de Are De Triomphe had bereikt, hielden dui zenden halt voor het graf van de onbe kende soldaat en zongert de Marseillai se, waarna de armen omhoog gingen voor het V-teken. De meelopers waren vogels van di verse pluimage, onder hen: een jong paartje met baby, een grootvader met baret, met een kind aan de hand, een vrouw in luipaard jas, een vrouw in een kozakken cape, mannen in deftige kos tuums, zonder enige bescherming tegen de regen, bij wie het hemelwater in stromen langs de neus liep, een jonge man in fluwelen jas, die het water uit zijnë lange manen schudde, ouderen, een vrouw met rode mantel en een plactic regenkapje, zwaar leunend op een stok. Het was een simpele uiting van emo tie, zonder enig protocol of plechtig heid, een begrafenis zoals De Gaulle voor zichzelf gewenst had. Na een door haar eenvoud diep on troerende requiemmis is president De Gaulle gistermiddag op het kleine dorpskerkhof te Columbye-Ies- deux-éflises te ruste gelegd. Hier noch in de machtige kathedraal van Notre in Parijs, waar de machtigen der aarde»bijeenkwamen, werden lijkrede voeringen, tromgeroffel of salvo's ge hoord. De Gaullc. het symbool van de Franse grandeur, had een zeer eenvou dige begrafenis geëist. Gistermiddag stonden slechts tiental len mensen, die de generaal het naast «tonden, rond het graf. Onder hen wa ren de mannen die in de donkere dagen van 1940 nooit het vertrouwen in de bevrijding van Frankrijk hadden verlo ren en daarvoor ook hunMeven op het •pel hebben gezet. Later defileerden langs het graf de vele tienduizenden Fransen, die naar het kleine dorpje waren gekomen, waar de lijkstoet door mensen met het V- teken werd begroet. Achter de verkenningswagen met het stoffelijke overschot volgden uit het buitengoed La Boisserie drie auto's met mevrouw Yvonne De Gaulle, haar zoon Philippe in marineuniform, haar doch ter Elisabeth, de kleinkinderen en ver dere familie. Bij het kerkje droegen 12 jongeman- MOSKOU De Russische dissidente schrijver Andrei Amalrik is in Swerd- lofsk. op beschuldiging van „belastering van de Sovjet-Unie", tot drie jaar werkkamp met streng regime veroor deeld. Dit is van zijn ideologische vrienden vernomen. Het proces tegen de schrijver van „Haalt de Sovjet-Unie het jaar 1984" was woensdag begonnen. Volgens de zegslieden had de openbare aanklager drie jaar werkkamp geëist, maar in een kamp met normaal regime. De rechter had er streng regime van gemaakt. Amalrik. die de tenlastelegging had ontkend, hield volgens zijn vrienden een slotpleidooi van een uur. De medebeklaagde Lef Oebosjko kreeg drie jaar werkkamp onder alge meen regime. Amalrik was beschuldigd van schen ding van artikel 190-lid een van het Sovjet-wetboek van strafrecht, betref fende verspreiding van ..valse gegevens, nadelig voor de Sovjetstaat en het sociaal systeem. Volgens zijn vrienden werd als be- Van links naar rechts de Fin se president Kekkonen, de Bel gische koning Boudewijn, prins Rai nier van Monaco, koningin Juliana en keizer Haile Selassie, tijdens de rouwdienst voor de Franse oud president De Gaulle in de Parijse N<?tre Dame (foto boven). Bedekt met de Franse drie kleur wordt de kist met het stoffelijk overschot van de maandag overleden Franse ex-president De Gaulle, tijdens de gistermorgen ge houden plechtigheden, temidden van een menigte treurenden en be langstellenden naar de begraaf plaats van Colombey les deux Eglises gedragen (foto hiernaast). VATICAANSTAD De Sovjetrussi- •che minister van Buitenlandse Zaken, Andrei Gromyko is donderdagmiddag door paus Paulus VI in audiëntie ont vangen. Kort daarvoor had hij een driedaagse bezoek op uitnodiging van de Italiaanse regering beëindigd. Het officiële bezoek aan Italië is don derdag besloten met een overeenkomst over omvangrijke samenwerking op het gebied van de gezondheid. De overeen komst voorziet in uitwisseling van ge leerden en vergemakkelijking van de handel in farmaceutische artikelen. nen uit het dorp de kist tot voor het altaar. De requiemmis werd opgedragen door mgr. Atbon. de bisschop van Lan- gres, geassisteerd door de dorpspastoor Claude Jaugey en Francois de Gaulle, een neef van de generaal. Pastoor Jaugey herrinnerde met on troering aan de zvyare .verantwoorde lijkheid <!ie De Gaulle tijden^ «ijn le ven heeft'moeten dragen. Hij "beval de ziel van „onze broeder Charles" aan bij de Heer van leven en dood. De bisschop citeerde uit het epistel van Sint Paulus over de opstanding van Lazarus, dat hij die stierf in de Heer, met Hem zal leven in eeuwigheid. Nadat de familieleden en vrienden kruisjes aan de kist hadden gegeven keerden de drie auto's naar La Boisse rie terug. Het hek werd gesloten en de De Gaulles bleven met hun verdriet al leen. Mensen hadden zelfs de pannen uit het dak van het huis tegenover de kerk verwijderd om de stoet te kunnen zien. De enige die de rustige waardigheid van de begrafenis verstoorden waren twee militaire helikopters in de lucht. Nadat de familie vertrokken was, na men „Les Compagnons de la Liberté," de medestanders van De Gaulle in de moeilijke oorlogsdagen, bij het graf af scheid van hun grote leider. Onder hen waren: Maurice Couve de Murville, de schrijver André Malraux. deparachu- tisten-generaal Jacqties Massu en Paul Comiti, die 25 jaar lang hoofd van de lijfwacht van de generaal is geweest. President George Pompidou, die in de Notre Dame gescheiden van de andere hoogwaardigheidsbekleders zat, was in overeenstemming met de wens van de ontslapene niet in Colombey aanwezig. Ook ontbrak Georges Bidault, leider van het Franse verzet in Parijs, die la ter met De Gaulle brak. LONDEN De Noordatlantische Verdragsorganisatie heeft haar plannen voor de verdediging van het westen moeten herzien, omdat de oorspronke lijke plannen waarschijnlijk in Russi sche handen zijn geraakt. Dit is don derdag bericht door het Londense blad „Evening Standard". De geheime plannen bevonden zich aan boord van de Boeing-747 van de Pan American Airways, die in septem ber tijdens een vlucht van Amsterdam naar New York door Palestijnse com mando's naar Cairo werd gekaapt. Kort na de kaping werd het toestel door de Palestijnen opgeblazen: Volgens het Londense blad heeft de NAVO door het verdwijnen van deze geheime documenten de plannen voor de grote jaarlijkse militaire oefening moeten herzien. NAVO-functionarissen hadden aan- vangelijk aangenomen, dat de docu menten met het vergaan van de Boeing verloren waren gegaan. Volgens de „Standard" zijn er echter redenen om aan te nemen dat de stukken door offi cieren van de Russische geheime dienst in Cairo zijn gefotografeerd en naaj* Moskou gezonden. ADVERTENTIE 'n Flaneer Trippertje da's een bezoek aan de grote stad. Fijne verzorgde weekends met gezellige programma's. Met cafeetjes, musea, boetieks, warenhuizen en restaurants. Er zijn 2-daagse Trippertjes naar Amsterdam, Rotterdam, Den Haag, Groningen en Breda. Incl. hotel van 20,-tot 32.50 p.p. (excl.vervqer) Echt Iets om samen te doen. En vanaf nu kunt u tot en met maandag boeken voor het volgend weekend. Nog een paar Trippertjes: Zwerf Trippertje, Culinair Trippertje,Creatief Trippertje, Wandel en Fiets Trippertje, Antiek Trippertje, Huifkar Trippertje. Alle Trippertjes staan beschreven in de prachtige kleurenbrochure van het Nationaal Bnreau voor Toerisme. Die brochure - met boekingskaarten - ligt voor u klaar bijVWs,reisbureaus, alle kantoren van deNederlandsche Midden- standsbank en de winkels van Albert Heyn. BEIROET Koning Hoessein van Jordanië heeft gedreigd, de sinds 1967 in Jordanië gelegerde 12.000 man Iraakse troepen uit te wijzen, als zij zich niet onder zijn opperbevel stellen. Het in Beiroet verschijnende blad „Al Kifach", spreekbuis van het Iraakse Baath-bewind, meldt, dat deze eis is veFvat in een nota, die de Jordaanse regeringsleider, Wasfi Teil, alle Arabi sche regeringen heeft doen toekomen. In deze nota wordt ook een reorganisa tie van het Arabische oostelijke front tegen Israël geëist eh aangekondigd, dat Hoessein zich eventueel gedwongen zal zien, de Jordaanse hoofdstad Am man door zijn leger te laten omsinge len. daar de Palestijnse verzetsstrijders de overeenkomsten over hun terugtocht uit Amman niet zouden nakomen. De Arabische commissie voor het toezicht op het bestand in Jordanië heeft de laatste twee dagen tevergeefs getracht, in het door Palestijnse ver zetsstrijders beheerste gebied van Irbid de rust te herstellen. In weerwil van de daar sinds donderdag geldige vredeso vereenkomsten tussen de Jordaanse re gering en de Palestijnen zouden zich in het gebied donderdag opnieuw ernstige incidenten hebben voorgedaan. Daarbij zouden machinegeweren en raketwer pers gebruikt zijn. SANTIAGO Chili heeft besloten diplomatieke betrekkingen aan te kno pen met Cuba: Dit maakte de onlangs gekozen president van Chili, Salvador Allende, donderdag in Santiago bekend. De betrekkingen tussen de twee lan den werden ze.s jaar geleden door de toenmalige regering van Chili verbro ken. Behalve de diplomatieke betrekkin gen zijn nu ook die op het gebied van cultuur en handel hersteld. Het besluit, dat overigens niet onver wacht komt, volgt ruim een week nadat Allende in functie trad. Het is een van de „40 noodmaatregelen" die vervat zijn in het program van de „Volksunie" van linkse partijen die de verkiezing van Allende steunden. Chili en Mexico zijn momenteel de enige tot de organi satie van Amerikaanse Staten (OAS) behorende landen die diplomatieke be trekkingen met Cuba onderhouden. Alle lidstaten van deze 21 landen om vattende organisatie, behalve Mexico, braken in 1964 met Cuba. nadat Vene- j zuela het bewind van Castro ervan had beschuldigd, de guerrilla-activiteiten in het land te stimuleren. De Iraakse troepen in Jordanië heb ben tot voor kort onder bevel gestaan van de Egyptische generaal Moeham- mad Fawzi, toen deze commandant was van het zogenaamde „oostelijk front" dat gevormd werd door Jordanië. Irak en Syrië. Generaal Fawzi werd in augustus van dit commando ontheven en sinds dien hebben de Iraki's geweigerd zich onder bevel te stellen van de Jordaanse autoriteiten. BRUSSEL Bij de Citroënfabrieken in de Belgische plaats Vorst zijn don derdag opnieuw een dertig arbeiders ontslagen, nadat dinsdag eveneens een dertigtal arbeiders aan de dijk gezet was wegens sabotage. De dertig die donderdag weggestuurd zijn hebben, aldus de directie van het bedrijf vak bondsafgevaardigden met ijzeren sta ven bedreigd. Van vakbondszijde wordt deze mede deling min of meer bevestigd. De vak bonden zeggen dat enkele van hun af gevaardigden door een groep arbeiders is uitgejouwd en dat deze mensen met ijzeren staven zwaaiden. De bonden hebben zich het recht voorbehouden om na een onderhoud met de ontslagen arbeiders met de directie deze nieu we ontslagen te bespreken. Sinds het begin van de week doen zich bij Citroën al moeilijkheden voor. waartegen de directie kennelijk met harde hand wenst op te treden. Een kern van de rond 1000 bij het bedrijf in dienst zijnde werknemers is niet tevre den en tracht een staking te ontketenen om de directie er toe te brengen een dertiende maand uit te betalen en het systeem van werkclassificatie af te schaffen. Tot dusverre is het deze kern niet gelukt het personeel mee te krij gen: Wel is er dinsdag enige onrust ge weest toen de eerste dertig man op staande voet werden ontslagen. BONN De Westduitse luchtmacht heeft donderdag haar 126ste Starfighter verloren. Het toestel is in België neer gestort en de piloot kwam om het leven. 61 piloten zijn tot dusver bij onge lukken met Westduitse Starfighters om gekomen. De Starfighter stortte neer op hel Belgische oefenterrein Helchteren, in de buurt van Leopoldsburg. wijsmateriaal tegen hem gebruikt het boek „Haalt de Sovjet-Unie het jaar 1984?", zijn tweede boek, „Onvrijwillige reis naar Siberië," een open brief aan de vorig jaar naar Engeland uitgewe ken schrijver Anatolyi Koeznetsof. en een televisieintervieuw, afgenomen door de Amerikaanse televisiecorres pondent William Cole. Dit werd afgelopen zomer, kort voor Cole's uitwijzing uit Rusland opgeno men. Het Openbaar Ministerie trachtte verband tussen de zaak van Amalrik en Oebosjko le leggen door te beweren dat de laatste Amalriks brief aan Koeznet sof van Moskou naar Swerdlofsk had vervoerd. Beide verdachten hebben echter ontkend elkaar te kennen. Van de zegslieden is vernomen dat Amalriks vrouw Gjoesel, de enige ge tuige a décharge in het proces, toestem ming zou krijgen haar man te bezoe ken. voordat deze naar het strafkamp zou worden gezonden. MOSKOU De bekende Russische cellist Rostropovitsj heeft in een open brief aan Sovjetdagbladen geprotes teerd tegen de campagne die de Russi sche pen» voerde tegen de toekenning van de Nobelprijs aan de Russische au teur Alexander Solzjenitsyn. In rijn brief aan de Pravda, de Izvestia en de leteraire bladen Literatoernaja Gazet» en Sovjetskaja Kultura levert Rostro- povitsj tevens kritiek op het kunst beleid in de Sovjet-Unie. Afschriften van de brief circuleren in Moskou. De 51-jarige Solzjenitsyn, auteur van o.m. „een dag uit het leven van Ivan Denisovitsj", „het kanker-paviljoen" en „de eerste cirkel" logeert de laatste tijd vaak bij Rostropovitsj. In zijn brief schrijft de cellist „ik ken veel werken van Solzjenitsyn. Ik waar deer ze. Ik meen dat hij door zijn lij den het recht heeft verkregen de waar heid te schrijven, zoals hij die ziet. Nu een campagne tegen hem wordt gelan ceerd, zie ik geen reden mijn mening te verbergen." Solzjenitsyn was onder Stalin jaren lang politiek gevangene in een kamp voor dwangarbeid. In „een dag uit het leven van Ivan Denisovitsje", dat in de Sovjet-Unie is gepubliceerd, en ook in latere boeken, beschrijft hij het leven in het kamp. De Russische pers heeft de toekenning van de Nobelprijs „een politiek besluit" genoemd. Rostropovitsj is een vooraanstaand musicus, die ook vaak in het westen is opgetreden. In zijn brieg vraagt hij om uitleg ..waarom in onze literatuur en onze kunst zo vaak het laatste woord wordt gegeven aan mensen, die op dit gebied volkomen onbevoegd zijn". Hij brengt in herinnering dat Russische componis ten als Prokofjef en Sjostakovitsj, die nu in de gunst zijn, in 1948 werden aangevallen. „Ik zeg dit niet om af te geven op het verleden, maar opdat we in de toekomst, laten we zeggen over '20 jaar, niet de kranten van vandaag vol schaamte hoeven te verbergen". Volgens Rostropovitsj is het niet con sequent dat bij de toekenning van de Nobelprijs aan Pasternak en Solzjenit syn wordt gesproken van een „smerig politiek spelletje", terwijl de prijs voor Sjolokof. voorman van het „socialistisch realisme" in 1965 als een juiste erken ning van diens talenten werd aanvaard ADVERTENTIE 1~) e regering van Nigeria wil in de komende vier jaar meer dan tien miljard gulden uitgeven voor de eco nomische ontwikkeling van het land. Generaal-majoor Ja koe boe Gowon heeft dit meegedeeld in een radio- uiteending. Hij maakte gedetailleerde plannen be kend voor investeringen in landbouw, industrie, vervoer en onderwijs. De militaire regering wil deze sectoren nieuw leven inblazen voor er weer een burgerlijk bewind komt. owon zei dat Nigeria grotere belan- gen in de zich snel ontwikkelende olie-industrie wil verwerven om zeg genschap te krijgen over opsporing, winning, distributie en verkoop van olieprodukten. De particuliere investeringen zullen in de jaren 1970/74 naar schatting 825 miljoen gulden bedragen. Generaal Gowon zei dat de regering al het no dige zal doen om dit mogelijk te ma ken. Hij verklaarde dat Nigeria zal deelnemen aan de economische inte gratie van Afrika, vooral wal betreft de nabuurlanden en West-Afrika in het algemeen. Liet herstel van de oorlogsschade in 't voormalige Biafra zal meer dan drie miljard gulden vergen. Dit geld is onder meer nodig voor her stel van havens, spoorlijnen, wegen en krachtcentrales. De landbouw krijgt ongeveer 1,36 mil- WENNEKER-ROQSENDAAL GENERAAL GOWON opleving jard gulden van de centrale regering en de besturen der provincies. Generaal Gowon zei dat de regering van plan is ook op dit gebied belan gen te verwerven om een grotere rol te kunnen spelen in de ontwikkeling van de grondstoffenproduktie. ¥ke voorgestelde Nigeriaanse landbouw- kredietbank begint haar werk zaamheden volgend jaar met een ka pitaal van ruim zestig miljoen Rui den. De bank werkt in alle twaalf provincies van Nigeria en stelt geld beschikbaar aan onafhankelijke boe ren en landbouw-coöperaties. „Dit Is een onderdeel van het plan dat aan de meerderheid van ons volk ten goe de zal komen en de reger ing is vast besloten ervoor te zorgen dat de Ni geriaanse landbouw wordt hervormd en gemoderniseerd," aldus generaal Gowon. In de industriesector zijn de voornaam ste plannen van de regering een tweede olieraffinaderij, een zoutraffi- naderij, een auto-assemblagebedrijf, een ijzer- en staalfabriek, een chemi sche industrie en een fabriek van kunstmest. Ook zal aandacht worden geschonken aan de visserij. Deze en andere pro jecten zullen ongeveer 2,4 miljard gulden kosten. Afolgens Gowon blijven buitenlandse investeringen en technische en administratieve know-how welkom, maar is Nigeria van plan ten minste 55 procent in de voornaamste takken van het bedrijfsleven voor overheid sinvesteringen te reserveren. Hij noemde in dit verband ijzer en staal, petrochemie en olieprodukten. Aan verbetering van het vervoer zal eveneens 2,4 miljard gulden worden uitgegeven. Het grootste deel van dit bedrag is bestemd voor de aanleg van federale en provinciale wegen. Voor aanleg van spoorlijnen is ruim 225 miljoen gulden uitgetrokken. Het herstel van de luchthaven van La gos gaat ongeveer 260 miljoen gulden kosten. Het universitaire en andere onderwijs zal in de komende vier jaar ruim 500 miljoen gulden opeisen en de gezondheidszorg bijna 550 mil joen. feneraal Gowonzei dat ongeveer tach- tig procent van het geld dat de regering voor al deze plannen nodig zal hebben uit binnenlandse bronnen zal komen en dat de rest naar hij hoopt zal worden beschikbaar gesteld door bevriende regeringen en inter nationale instellingen. „We verwelko men hulp uit elke bevriende bron," ze verklaarde hij, „maar ik wilerde nadruk op leggen dat dit een Nige- riaans plan is en dat we zelf het grootste deel van het geld en de mankracht moeten vinden die voor de uitvoering van het plan nodig zijn." De Nigeriaanse regering is van plan een nationale oliemaatschappij op te richten die rechtstreeks en doeltref fend zal deelnemen in de opsporing en de ontginning van oliereserves. De regering zal ook zo spoedig mogelijk deelnemen in de distributie en de verkoop van olieprodukten. Tenslotte deelde Gowon mee dat een nationale maatschappij '/al worden opgericht die zich zal bezig houden met de op sporing en winning van vaste delf stoffen. BIRMINGHAM Een vooraan staand Brits industrieel heeft gezegd, dat als de Britse economie zich blijft ontwikkelen zoals thans het geval is. Groot-Brittannië tegen 1980 „zowat het armste land van Europa zal zijn". Deze sombere woorden zijn gespro ken door de heer Campbell Adamson, directeur-generaal van het Britse indu striële verbond. Er moet een einde ko men aan de inflatie, veroorzaakt door „d« loonstijgingen", zei hij.

De Vallei | 1970 | | pagina 8