Él T VELD BEN GEEN LIEVERTJE r>*> Drie debutanten in hockeyploeg Sporttoto 's SPORT IN '7 WEEKEND OP RADIO EN TV Lippens kandidaat At je Keulen snelste in Heerenveen Wint van den Brink moet het een paar weken wat kalm aan doen pm BLAAS WARM MISTERS HVENLO Nationale kampioen is pas geopereerd; z'n broer Bertns gaat binnenkort onder 't mes PONSTYPISTES Eddv Achterberg mag weer lopen BEL 05760-17323 DIE GROTE RUIMTE! Roel Tuinstra verloor kort geding Rie Timmer in Danlon-toernooi op timede plaats prettig, goed betaald werk VERSTANDIGER OLDENZAAL semiprof. heeft ongeduldig uitgekeken naar de dag waarop t gips verband om zijn rechterbeen zou worden vervangen door loopgips. Dat is ruim veertien dagen na zijn behandeling in een Haags ziekenhuis - intussen gebeurd. iSMULDERS VOORLOPIG UITGESCHAKELD Training KEIHARD NIET GEMEEN BLESSURES VOLLEDIG GEVEN GO 4HEAD-SPARTA VER ROEGD GESPEELD ZATERDAG 14 NOVEMBER 1970 a^^v«%%v^%v.v;v:v»yw«v;v;».v.w.-v.v.w,.v^w«vv ,.MW wwSWwWXw^4^vlw&wwX<wW>Wvi,>>>w>^>:v:':^>x^«xyi'^i«^»:-:*;*:*:*:*:': v.v.v. sp ort geven en nemen. Ik speel nu vier jaar bij Twente, maar de eerste waarschu wing moet ik nog krijgen. Is dat geen voldoende bewijs, dat ik niet meer de Achterberg van vier jaar geleden ben?" Sinds zijn overgang van DOS naar FC Twente is „de keu" welke bijnaam hij overhield aan zijn Utrechtse periode inderdaad veel veranderd. Hij is vooral rustiger en verstandiger geworden. Ook op het veld, waar hij zich heeft ont- Eddy Achterberg (23), Twente's granietharde wikkeid tot een van Kees Rijver's - r i t i i j i meest waardevolle soldaten. Een open- ,,Dan mag ik tenminste weer lopen. Kan ik 's middags eens gaan kijken bij de training in het Diekman. Over gebrek aan bezoek heb ik tot dusver niet te klagen, maar toch heb ik me de eerste week rot verveeld. Als je weet, dat ik normaal nog geen vijf minuten op de stoel kan zitten, kun je wel nagaan wat dit voor mij bete kent". AMSTERDAM In de Nederlandse hockeyploeg, die van 12 tot 21 februari In Lahore zal deelnemen aan het toernooi om de wereldbeker, zijn drie debu tanten opgenomen, namelijk Joost Bressers (Tilburg), Peter Dunki Jacobs (HTCC) en Irving van Nes (EMHC). De andere dertien spelers, die worden geselecteerd zijn: de doelverdedigers Jan Willem Bujj (EMHC) en Maarten Sikking (HTCC) en de veldspelers Andre Bol huis (Kampong), Frans Christis (HTCC), Jos Christis (HTCC), Koen Kranen- berg Laren), Paul Litjens (Kampong), Seven Smulders (HHYC), Frans Spits (Amsterdam), Nico Spits (Amsterdam). Heiko van Staverden (Kampong), Bart Taminiau (Tilburg) en Jeroen Zweerts (Victoria). DEN HAAG Voor toto-nummer 16 hadden 429.379 deelnemers 771.386,40 aan inleggeld bijeengebracht. Voor de prijzen was een bedrag uitgetrokken van 347.123,88. Voor de eerste en der de prijs was beschikbaar 121,493,36, voor de tweede prijs 86.780,97 en voor de extra prijs 17.356,19. Voor de eer ste prijs hadden 29 man 13 kruisjes op de juiste plaats gezet. Zij ontvangen ie der 4189,40. Voor de tweede prijs ko men 576 man in aanmerking, die elk 150,60 ontvangen, en de derde prijs moet gedeeld worden door 5745 man, die elk 21,90 ontvangen. De extra prijs moet door 527 man gedeeld wor den. die elk recht hebben op 32,90. Voor toto-nummer 17 was een bruto inleggeld van 1.562.018,40 bijeenge bracht door 749.354 deelnemers. Het prijzenbedrag bedroeg 702.908,28. Voor de eerste prijs was een bedrag beschikbaar van 246.017,90, waarvoor twee deelnemers in aanmerking komen, die elk 123.008,90 ontvangen. De der de prijs moet gedeeld worden door 369 man, die elk 666,70 ontvangen. De tweede prijs, groot 175.727,07, wordt verdeeld door 35 man, elk krijgt 5020,80. Voor de extra prijs, bestaan de uit 35.145,41 komen 287 man in aanmerking, die 122,40 zullen ontvan gen. HILVERSUM In het programma „Studio Sport" dat morgen van 19.30 tot 20.20 uur en van 21.10 tot 21.35 uur via Nederland 2 wordt uitgezonden, komen, behalve flitsen van een aantal voetbal wedstrijden, de volgende onderwerpen voor: concours hippique in de Friesland- hal in Leeuwarden; korfbalwedstrijd LutoArchipel in Amsterdam; basket ballwedstrijd AMVJOld Blacks in Amsterdam (in het kader van de voor ronden van het Europa Cup-toernooi. In het sportprogramma „Langs de Lijn" van de NOS-radio, dat van 14.02 tot 17.00 uur via Hilversum 3 en van 18.05-18.30 uur via Hilversum 2 wordt uitgezonden, wordt onder meer aan dacht besteed aan wedstrijden bij het betaald voetbal en het amateurvoetbal. Voorts bevat het programma: Samen vattingen van de bondsvergaderingen van de KNVB en het KNGV; Europa Cup-wedstrijd basketball dames AMVJ- Old Blacks in Amsterdam: concours hippique in Leeuwarden; nabeschou wing hockeywedstrijd HGC—Amster dam: verslagen en overzichten zaal handbal, hockey, schaken en paarden- koersen. EINDHOVEN Cor Smulders van PSV, de nationale turnkampioen heeft bij zijn training ernstig letsel opgelo pen en zal voorlopig niet kunnen tur nen. Bij het oefenen van een schroef- salto van de rekstok, kwam hij onge lukkig ten val waardoor hij een been brak. Tippie de Lanoy Meijer (BMHC) en Kik Thole (Laren) hebben coach Van Grimbergen doen weten nietbeschik- baar te zijn voor het toernooi in Laho re. Sinds het toernooi in Brussel is ver der nog Donald Kalff uit de ploeg ge vallen. De trainingsperiode in Neder land zal ook worden meegemaakt door Jac Christis (HTCC) en Thijs Kaanders (HTCC). Deze spelers zullen invallen in het geval dat een van de zestien spelers de reis naar Pakistan niet zou kunnen meemaken. de gelegenheid gebruik te maken van de sporthal op „Papendal", die een lengte heeft van tachtig meter. Daarin zal dan „echt" hockey kunnen worden gespeeld, geziende afmetingen is het niet noodzakelijk „terug" te schakelen op zaalhockey. De Nederlandse ploeg, die zal worden vergezeld door de scheidsrechters A. F. (Guust) Lathouwers en P. S. (Piet) La thouwers, zal omstreeks de zevende fe bruari naar Pakistan vertrekken en keert waarschijnlijk op 23 februari weer terug. ADVERTENTIE De trainingscampagne begint op 24 november in Omstelveen, waar die dag om 18.00 uur het halfverharde trai ningsveld in gebruik zal worden geno men. De training wordt daarna voort gezet met twee oefenavonden per week. Op de dingdagen wordt getraind in het sportcentrum „Papendal" en op de don derdagen in Amstelveen. In januari zullen de geselecteerden vijf weekeinden bij elkaar komen in het sportcentrum „Papendal". In die periode - de competitie ligt stil van half december tot half februari - zullen mogelijk enkele oefenwedstrijden op „Papendal" worden gespeeld. Zou de weersgesteldheid het spelen van wed strijden buiten onmogelijk maken, dan heeft dehockeybond ieder weekeinde UTRECHT Basketballer Roel Tuinstra moet de voorgeschreven ter mijn bij het Utrechtse SVE blijven. Hij mag niet, zoals hij graag wil, bij het Amsterdamse AMVJ gaan spelen. Dit heeft de president van de Utrechtse rechtbank vrijdagmorgen be paald. De president deed uitspraak in het door Roel Tuinstra tegen SVE aan gespannen kort geding. Gezien de waarde van Roel Tuinstra als topspeler had het bestuur van SVE diens verzoek tot overschrijving gewei gerd. Er zouden afspraken zijn dat Tuinstra zou blijven als SVE een spon sor kon krijgen en er nog een sterke speler zou worden aangetrokken. Ter wijl hier nog aan gewerkt werd gaf Roel Tuinstra te kennen dat hij weg wilde. Emmen De uitslagen van de vrij dag gespeelde partijen in de derde ron de van het Danlon-schaaktoernooi in Emmen zijn: Corrie Vreeken (Ned.) - Maria Litmanowicz (Pol.) 01; Vlasta Kalchbrenner (Zsl) - Henryka Konar- kwoska (Zsl.) V»Vï; Rie Timmer (Ned.) - Eva Karakas (Hong.) V»Ann Sunnucks (Gb.) - Irina Oohn (Wdl.) af gebroken. Na de derde ronde is de stand: 1. Litmanowicz 3 punten; 2. Timmer en Karakas 2 punten; 4. Vreeken lVt punt; 5. Kalchbrenner 1 punt; 6. Konar- kowska V* 1 afg.; 7. Sunnucks 0 2; 8. Oohn 0 1. UITZENDBUREAU Wij vragen met spoed o.a. UITZENDBUREAU A.S.B. Looi aan 51 Apeldoorn Dan vliegen zijn gedachten voor de zoveelste mahl terug naar die zondag middag op Houtrust, naar die ongeluk kige botsing met Jan Teske, waarbij hij zijn scheenbeen brak. Een botsing, die Eddy Achterberg zich nog in details kan herinneren. „Van enige opzet was geen sprake", zegt de ook nu nog steeds goed geluimde clown-van-Twente ten overvloede. „Achteraf bezien mag ik alleen maar verschrikkelijk blij zijn dat ik scheenbeschermers droeg. Want als ik die niet gedragen had dan was mijn been finaal doormidden gegaan. Nu hoefde de breuk niet eens gezet te wor den". Zijn riskante en keiharde, in veler ogen te forse speelwijze, heeft de laat ste maanden al heel wat stof tot discus sie gegeven. De een prijst hem om zijn nimmer aflatende ijver, de ander ver oordeelt en verguist hem om zijn kei harde tackles. Daarbij lopen de gradua ties sterk uiteen: van „gemeen" tot „vies". Het is echter onrechtvaardig Eddy Achterbeig een „gemene voetbal ler" te noemen, omdat hij dat pertinent niét is. Achterberg heeft er inmiddels mee leren leven. Soms doet hem, die nog steeds de last torst van een twijfel achtig voetbalverleden, de negatieve kritiek nog wel pijn, maar hij raakt er niet meer door gefrustreerd. Die tijd ligt al ver achter hem. „In het veld ben ik geen lieverdje", stelt Achterberg nuchter vast. „Dat weet ik zelf donders goed. J€ hebt in het voetbal nu eenmaal twee soorten: weke en harde spelers. En tot die laat ste categorie behoor ik. Maar daar kan toch niemand bezwaar tegen hebben. In het veld ken ik geen vrienden, a1 was het m'n eigen broer. Maar ze zullen van mij niet meer kunnen zeggen: die Achterberg is gemeen. Want dat ben ik niet. Nooit zal meer in mijn hoofd op komen een tegenspeler opzettelijk te schoppen. Zoiets beschouw ik als iets minderwaardigs. Maar betaald voetbal is pure business dus een kwestie van hartige en spontane kerel, die heel goed weet, dat hij een lastig ventje is ge weest. Maar die tijd is voorbij. Bij FC Twente wordt Achterberg, en niet ten onrechte, vaak ten voorbeeld gesteld om zijn bewonderenswaardige inzet. Spelers als Munk Jensen, Israel en Sti les zijn z'n favorieten: „In het veld kei hard, maar nooit gemeen. Buiten het veld gouden jongens, met wie ik het voortreffelijk kon vinden". Maar staat Achterberg door zijn ris kante speelwijze niet voortdurend bloot aan blessures? „Natuurlijk loop ik meer risico dan een ander. Dat ligt nu een maal in mijn manier van spelen opge borgen. Er gaat bijna geen wedstrijd voorbij of ik stap wel licht geblesseerd de kleedkamer binnen. Maar heb je mij daarover nooit horen klagen? Dat hoort er nu eenmaal bij. Je staat daar ten slotte voor je brood". Daarom tilt Eddy Achterberg ook niet. zo zwaar aan de kwalificatie van „irritante en provocerende voetballer", zoals hij recentelijk werd genoemd. „Allemaal kletskoek", zegt hij. „Die du re woorden heeft trainer Kessler voor me uitgevonden na de wedstrijd tegen Sparta en waarom? Omdat ik een keer aan het shirtje van Klijnjan heb ge trokken? Dat doet toch iedereen als hij op die manier een doelpunt kan voor komen. Krijg ik van mijn trainer een bepaal de opdracht dan wil ik die zo goed mo gelijk uitvoeren. Probeer ik dat niet, dan hoor ik niet in het betaalde voetbal thuis. Tegenover mijn gezin en m'n me despelers ben ik verplicht mij volledig te geven. Het is daarom ook gemakkelijk ver klaarbaar, dat Achterberg, wiens voor keur uitgaat naar een plaats op het middenveld, er vrede mee heeft wan neer hij als verdediger moet opereren. Zelfs als hij die plaats met tegenzin inneemt. Achterberg daarover: „Toen Rijvers tegen mij zei: Eddy je kunt je dit seizoen uitsluitend waarmaken als linker verdediger heb ik voor die plaats geknokt. Verhuis ik dan om wat voor reden" naar de spits, zoals dat de laatste weken het geval was, dan maakt dat voor mij geen verschil. Daarvoor ben ik semi-prof. En alleen met die instelling kan ik mij in het betaalde voetbal handhaven. At je Keulen-Deelstra. ESSEN Dr. Fadrhonc, de coach van het Nederlands elftal, zal zaterdag de Bundesligawedstrijd tussen Rot Weiss Essen en Eintracht Frankfurt be zoeken. Hij wil zich een mening vor men over Willy Lippens met het oog op de interlandwedstrijd op 2 december ln Amsterdam tegen Roemenië. Lippens, die nog steeds de Nederlandse nationa liteit bezit, zou een kandidaat zijn voor een plaats in de nationale ploeg. DEVENTER De Amerikaans# schaatsster Diana Holum, die op dit moment in Nederland verblijft voor training, zal op 21 november meedoen aan de wedstrijden om de IJsselcup. D# Amerikaanse start buiten mededingen. HEERENVEEN Atje Keulen- Deelstra was gisteren bij de eerste selectiewedstrijden op de Heerenveen- se kunstijsbaan de snelste sprintster van de dameskernploeg. De wereld kampioene won de 500 meter met ten minste anderhalve seconde voorsprong op haar naaste concurrenten. Op de 1000 meter eindigde Atje Keulen op de vierde plaats na Stien Kaiser, Akke Falkena en Ans Schut. De wedstrijden, die 's morgens be gonnen, werden nogal beïnvloed door de kwaliteit van het ijs. Dat flatteerde vooral de tijden van de dames op de sprint niet. De meest aantrekkelijke rit was de krachtmeting tussen Stien Kai ser en Atje Keulen-Deelstra op de 1000 meter. Op het laatste stuk bleek de grotere fysieke kracht van Stien Kaiser doorslaggevend. De belangrijkste uitslagen waren: DAMES: 500 meter: Atje Keulen-Deelstra 47,2 seconden; 2. Stien Kaiser 48,7; 3. Rieneke Dem ming; Akke Falkena en Marie Willems 48,8; 6. Ans Schut, Elly van de Brom en Carry Geijssen 49,3; 9. Willy Burgmeij- er 49,6; 10. Sjollie Dijkstra 49,8. 1000 meter: 1. Stien Kaiser 1 minuut 35,8 sec.; 2. Akke Falkena en Ans Schut 1.37,5; 4. Atje Keulen-Deelstra 1.37,6; 5. Rieneke Demming 1.38,1; 6. Elly van de Brom 1.38,6; 7. Carry Geijssen 1.39,3; 8. Marie Willems 1.39,7; 9. Willy Burgmeijer 1.41,5; 10. Sylvie Chevauchet (Fra) 1.43,6. KLASSEMENT: 1. Atje Keulen-Deelstra (Irnsum) 96.000 pnt; 2. Stien Kaiser (Delft) 96,600; 3. Akke Falkena (Koufurderige) 97,550; 4. Rieneke Demming (Terwolde) 97,850; 5. Ans Schut (Apeldoorn) 98,050; 6. Elly van de Brom (Amsterdam) 98,600; 7. Marrie Willems (Pesse) 98,650; 8. Carrie Geijssen (Amsterdam) 98,950; 9. Willie Burgmeijer (Nieuwveen) 100,350; 10. Sjollie Dijkstra (Haskerhor- ne) 100,800. De uitslagen uit de sprintersklass# heren zijn; 500 meter: 1. Marten Hoekstra (Heerenveen) 43.0 sec.; 2. Piet de Boer (Jellum) 43,2; 3. Jeen Wester (Eernewoude) 43.3; 4. Ep- pie Bleeker (Wolvega) 43,4. 1500 meter: 1. Bleeker 2 min. 16,5 sec.; 2. De Boer 2.21,1; 3. Wester 2.24,4. Klassement: 1. Bleeker 88.900 pnt.; 2. De Boer 90.233 pnt.; 3. Wester 91.433. De resultaten van de wedstrijden van de noordelijke selectiegroep heren zijn: 500 meter: 1. Piet Kleine 43,5; 2. An ne Brouwer 43,8; 3. Jan Palsma 43,9; 4. Harm Kuipers 44,0; 5. Hans van Helden 44,1; 6. Jappie van Dijk 44,5. 1500 meter: 1. Van Dijk 2.13,1; 2. Palsma 2.16,4; 3. Kleine 2.16,5; 4. Kui pers 2.17,7; 5. Van Helden 2.17,9; 6. Jan Werner Pol (Ruinerwold) 2.18,1. Klassement: 1. Van Dijk (Balk) 88,867 pnt.; 2. Kleine (Hollandscheveld)89,00; 3. Palsma (Gorredijk) 89,367; 4. Kuipers (Norg) 89,900; 5. Van Helden (Heeren veen) 90,067; 6. Brouwer (Oudehorne) 90,435. I ADVERTENTIE volautomatische luchtverhitters 45 - 200.000 K.cal. L J Costerstraat 6 Tel. 04700/16941 Telex 58139 HARSKAMP Wim van den Brink zit met zn pootjeop de stoel. De nationale kampioen bij de 250 junioren moet het een paar weken kalm aan doen. Hij is onlangs geopereerd aan de meniscus en dat betekent ge dwongen rust voor mens en ma chine. ..Och," zegt hij, terwijl hij zijn been bekijkt, „hij is een beetje stijf. Het loopt wat moeilijk, maar verder heb ik er niet veel last van. De hechtingen moeten er alleen nog uit en dan is de zaak zo weer gepiept." Het „knietje" dateert van 4 oktober, toen in Roermond de laatste wedstrijd voor het kampioenschap van de kwart liters werd verreden. Tijdens de trai ning raakte Wim geblesseerd. „Ik heb nog wel even meegedaan, haalde zelfs de finale, maar toen was het toch ge beurd. Het ging niet meer." De Harskamper pakte z'n biezen en keerde in trieste stemming het renners kwartier de rug toe. Met de gedachte, dat h(j de titel verspeeld zou hebben. Zegt h(j nu: „Het praatje ging daar rond, dat de race in Roermond beslis send zou z(jn voor de titel, 'k Zat dan ook behoorlijk in de penarie. Gelukkig bleek het achteraf allemaal niet waar te zjjn. Ik was ai kampioen voordat ik in het Limburgse aan de start ver scheen. Een hele opluchting, kan ik je vertellen." Bertus (links): an dere dingen aan het hoofd. Wim van den Brink (39) in actie tijdens de tsneeuwcrossin Loenen, die op acht maart dit jaar werd ge houden. DEVENTER De wedstrijd Go Ahead - Sparta, die voor 22 november in de eredivisie op het programma stond, zal een dag worden vervroegd. Sparta had Go Ahead gevraagd de wedstrijd naar vrijdagavond te willen brengen, maar de Deventer club heeft dit verzoek afgewezen in verband met de koopavonden voor het Sint Nicolaas- feest. Sparta wil de wedstrijd eerder spelen inverband met de ontmoeting op 25 november in München tegen Bayern voor het toernooi om de Run ners Up-beker, Wim van den Brink, verleden jaar seniorenkampioen bij de 50-ceceetjes, heeft een bijzonder goed jaar achter de rug. De achttienjarige won liefst acht crosses, waarvan er zeven voor de nationale titel telden. Voor het seizoen van start ging met de „sneeuwcross" in Loenen had hij ons al toevertrouwd er het seizoen hard tegenaan te gaan en te proberen de titel in de 250 cc-seniorenklas.se te veroveren. De kampioen zegt nu: „Eigenlijk had ik het niet verwacht, maar toen ik de eerste wedstrijd won, gaf ik mezelf toch wel een kansje. Halverwege het seizoen heb ik trouwens nogal wat pech gehad. De giering van mijn AJS was niet goed. En ook de ketting brak nog wel eens doordat het frame krom was. Maar dat is nu weer helemaal ok en het volgend seizoen kan ik weer reke nen op een machine van de AJS- fabrieken. Toch wel gemakkelijk, die steun". In het nieuwe seizoen komt Wim van den Brink uit in de 250-seniorenklasse. Met een Puch gaat hij het in de nieuw gecreëerde 125 cc-klasse proberen. „Ik weet nu wel zo'n beetje wie er bij de senioren rijden. En dat zijn geen kleine jongens". Mannen"* als Herman van Hoegee, Ton van Heugten, Rudi Boom en good-old Frits Selling zijn Wim niet onbekend. Het is hem duidelijk, dat hij fel van leer moet trekken om deze rou tiniers bij te benen. „Maar", zegt hij: „Als ik bij de eerste tien kom, totaal gezien, dan ben ik dik tevreden. Want dan pik je tevens het H-nummer mee". Dat zou niet gek zijn voor een cou reur, die dan 19 jaar is. Franske Sig- mans heeft het ook gepresteerd. Wim van den Brink moet het het volgend seizoen ook tegen een familielid opne men. Zijn broer Bertus, die het H-num mer nu op zak heeft, rijdt opnieuw de kwartliterklasse, waarin hij het afgelo pen jaar in het totaalklassement de zesde plaats voor zich opeiste. „Kan een leuke boel worden", zegt Wim. „De tijd dat we elke zondag een verschillende kant opgingen, is dan voorbij. En voor mijn vader en moeder is het ook veel prettiger. Wellicht kunnen we elkaar een beetje opjutten, 'n Goeie stimu lans". En Bertus zegt: „Het kan alleen maar beter worden. Bovendien is het gezelli ger". Maar voorlopig heeft Bertus an dere dingen aan zijn hoofd. Hij sukkelt al twee jaar met een blessure aan zijn knie. Binnenkort moet hij onder het mes. „Was ik ook maar, net als Wim, direct naar dokter Strikwerda gegaan. Maar wist ik veel..." Bij Bertus zit de zaak veel beroerder. Zijn kniebanden zijn gescheurd en de meniscus zit ook niet helemaal lekker. „Het is zo niks", zegt hij, „ik zak er steeds door. De meeste last ondervind ik ervan bij het lopen". Maar ondanks dat „knietje" kan hij op een succesvol jaar terugzien. „Ik heb er wel hard voor moeten knokken", zegt Bertus, net 21 jaar en de trots# bezitter van het internationale nummer. In Harfsen veroverde ik de derd# plaats achter Plötz en Willems, maar de vijfde plaats tijdens een kampioent- cross heeft me toch veel meer gedaan".

De Vallei | 1970 | | pagina 15