Veenendaals dagblad Buiten King David vlotgetrokken VN-vergadering weigert geloofsbrieven van delegatie Zuid-Afrika Paus gaf Gromyko plaquette Bij stand-uitkering en hogere AOW Zwolsman verkoopt Carré en Circustheater Contactsleutel in knie Gelders-Utrechtse streekcourant voor Rijn- en Gelderse Vallei Hoogleraren 'n Nanterre *aken CRUIJFF EN AJAX WEER VERZOEND Snackbar 't Noorden Miss Holland erg boos Vrouw en man opgehangen in Z.-Afrika WAPENDIEVEN IN RHEDEN NA ACHTER VOLGING GEGREPEN Proces-verbaal tegen nieuwe partij POOLS-DUITS AKKOORD NA JARENLANGE VERLIEZEN AARDGAS EN VERKEER BEDREIGEN ARNHEMS GROEN f martex BURGERLEIDERS REGERENDE BAATH-PARTU IN ARREST 'fe&f/i/rinci elektrische deken Vrij koud weekeinde Jonge advocaten: strafbaarheid soft-druggebruik achterhaalde zaak Otter H BEIROET Generaal Hafez Assad heeft in Syrië de macht in handen genomen. Generaal Hafez Assad is minis ter van defensie. VERDEELDHEID BESCHULDIGD MEDEDELING 1.75 RECHTER A1SDERE OPLOSSING GEWENST Bur. voor redactie en administrate Prins Bernhardlaan 28, Veenendaaf, Telef. 08385-10550 (adm.), 10757 en 10955 (red.), Giro 1321600. Losse nummers 0,25; Abonnement 1,13 p.w., 4,85 p.m.. 14,30 p.k. VALLEI Voortzetting van het nieuwsblad „De Vallei", opgericht In 1926. Uitg.: Wegener's Couranten Concern n.v. Advertentietarieven op aanvraag. ZATERDAG 14 NOVEMBER 1970 - 44e JAARGANG no. 267 Minister defensie Hafez Assad grijpt in Syrië de macht ARNHEM Na een achtervolging fe de politie van Rheden erin geslaagd twee Arnhemmers, W. H. en P. A. aan te houden, die in Arnhem wapens had den gestolen. Eén van de politieman nen moest daarbij gebruik maken van lijn dienstpistool, waarbij hij een ach terband van de auto, waarin beide mannen vluchtten, lekschoot Behalve twee zware luchtbuksen en een richtkijker, lagen er in de auto een grote hoeveelheid munitie en een stilet to. Ook in een te Enschede gestolen ca ravan werd een stiletto ontdekt en enige patroonhulzen. Twee jeugdige echtpa ren zijn in verband hiermee aangehou den. Zij bleken geen vaste woonplaats te hebben. REUVER De overgrote meer derheid van de Nederlandse jonge ad vocaten vindt de strafbaarstelling van het gebruik van soft drugs een achter haalde zaak. Dit bleek duidelijk op het eerste landelijke congres van de „Neder landse jonge balie" vrijdag in Reu ver gehouden tijdens een discussie met een panel van deskundigen over de drug-wetgeving. De Bossche officier van justitie, mr. H. N. Messchaert, panellid, erkende dat strafbaarstelling van drug-gebruik in feite niet in ons strafrechtsysteem past omdat er geen schade aan derden wordt toegebracht. Hij stond echter op het standpunt dat het openbaar ministerie wel moet opsporen en vervolgen „omdat de wet er nu eenmaal is". Tn het tijdschrift Lutrade toe- tenschappelijke naam van de visotter), een waarschijnlijk slechts aan insiders hekend orgaan der Vereniging van Zoogdierkunde en -beschermingverscheen dit jaar een samenvatting van al hetgeen geleidelijk aan de dag kwam bij het onderzoek door dr. A. van Wijn gaarden en Jb. v.d. Peppel, zijnde Mededeling V van het Rijksinstituut van Natuurbeheer te Zeist. Het is een boeiende stof, popu lair beschreven op 72 pagina's en door een dozijn exclusieve foto's op prettige wijs onderbroken. Ik zag nooit een opname van jonge vis- otters in het nest, zoals die van Eernewoude 1964. Uitvoerig wordt de verspreiding in vroeger jaren provinciegewijs gepubliceerd. Voor het Gelderse gewest worden o.a. de Barneveldse, de Schuite, de Hierdense, de Tongerense en Wie- selse beken genoemd, ook de Gin- kelse plassen (Ede) en verder alle rivieren (kolken, wielen, kleiput- ten en waaien). In de hele pro vincie Gelderland hebben dus over al, waar maar water te vinden was, otters geleefd, dit klinkt u misschien vreemd in de oren, maar het wordt ondersteund, door de rijke oogst aan otter-toponiemen. In noordoost Apeldoorn de (re cente) Otterstraat, bij Harderwijk Otterstein en voorts bestaan er na men alsOttersbos, Otterputten, Otterpas, Otterpol of pot, den Ot ter, de Otters, Otterhoek, Otters heuvel en Otterbroek. Overigens komen in ons land vele veld- en waternamen voor; zulke gegevens werden in de en quête eveneens systematisch en zorgvuldig verzameld uit velerlei bronnen, om de topografische kaart. Vrijwel alles wat over het onderwerp geschreven is, vinden wij in de uitputtende literatuurlijst, waarin zelfs romantische beschrij vingen als die van Herman de Man in „De barre winter van negentig" niet ontbreken, noch die van A. M. de Jong „Merijntje Gijzen". Helaas wordt de otterstand thans weer be dreigd door watervervuiling en re creatie, zodat het Rijksinstituut nog heel wat veldbiologische onder zoek voor de boeg heeft. 14-11-1970 A. B. Wigman. Hij heeft de arrestatie bevolen van „burgerleiders" van de Baathpartij, nadat deze hadden geweigerd besluiten te wijzigen die op de buitengewone vergade ring van het tiende inter-Arabische congres van de partij waren genomen. Generaal Salah Jedid, vice-secretaris generaal van de Baath-party en dr. Joessef Zoeayen, oud-premier en opper bevelhebber van de Palestijnse guerril la-organisatie „Saika", zgn gearresteerd. Dr. Noereddin Atassi zou ztfn ontheven van zjjn functie als president van Syrië, als premier en als secretaris-generaal van de Baathpartij. Hij zou huisarrest hebben. Het Syrische leger heeft de radio- en televisiestations bezet alsmede twee dag bladen „Al Baath" en „Al Saoera". De laatste tijd heerste grote verdeeld heid in de Baathpartij tussen militaire en burgerleiders. Deze had haar oor zaak in de wrok bij de Syrische strijd krachten over het betrokken raken bij een militaire operatie in Jordanië, twee maanden geleden. Toen trokken twee tankbrigades Jordanië binnen om de Pa lestijnse guerrillastrijders te helpen bij hun verzet tegen aanvallen van het Jor daanse leger op hun bolwerken in het noorden. De brigades werden terugge trokken. aldus goed ingelichte kringen in Damascus, nadat president Nasser premier Atassi ervan had overtuigd dat de Verenigde Staten militair zouden in grijpen als de Syrische interventie niet werd beëindigd. Nasser zou bewijzen hebben gehad in de vorm van documen ten die uit het door Palestijnen gekaapte en op 7 september in Cairo opgeblazen Amerikaanse passagiersvliegtuig waren gehaald. De terugtrekkende Syriërs waren be stookt door Jordaanse vliegtuigen, waar bij zij zware verliezen leden. De rege ring in Damascus was niet in staat de brigades luchtsteun te geven, omdat dan een duidelijk bewijs van de steeds ont kende Syrische inmenging zou zijn ge leverd. De militairen ontstaken in hevige toorn over wat zij politieke draaierij van de burgerlijke leiding noemden. Op de buitengewone interarabische congres van de Baathparty werd gene raal Hafez Assad ervan beschuldigd de macht van de party te willen veroveren en de leidende rol van de party In het leger te saboteren. Een Syrische functionaris verklaarde dat het congres had besloten de func ties van de minister van Defensie en de stafchef te wijzigen, doch dat de minis ter zijn tegenstanders voor was. DEN HAAG Het openbaar ministe rie heeft proces-verbaal opgemaakt te gen de recent naar buiten getreden Ne derlandse Middenstandsparty. Deze par ty had in dagblad-advertenties opgeroe pen om lid te worden en aan daarvoor in aanmerking komende leden prijzen uitgeloofd. Uit mededelingen van staatssecreta ris Wiersma aan de Kamer blijkt nu, dat de actie voor wat betreft de toe kenning van prijzen onmiddellijk zal worden beëindigd. De WD-Kam«.rie den Geurtsen en Koning hadden vra gen over deze actie gesteld, een actie die zij hebben omschreven als de meest recente vorm van poging tot ontdui king van de bepalingen der Wet op de kansspelen. De beide Kamerleden noemden het gelegenheid geven om mee te dingen naar prijzen door het kopen van lidmaatschapsbewijzen van een nieuwe politieke (splinter) partij in strijd met de wettelijke bepalingen. PARIJS Aan de universiteit te Nanterre bij Parijs zijn vrijdag de hoog leraren aan de faculteit der rechten en het personeel van de studentenkantine voor onbepaalde tijd in staking gegaan uit protest tegen geweldpleging door linkse studenten. De ongeveer 40 hoogleraren zeiden vrijdagavond op een persconferentie dat de vrijheid van onderwijs en persoon lijke veiligheid op de universiteit wor den aangetast. Zij zeiden de cursussen pas te willen hervatten wanneer de „waardigheid en veiligheid" zijn her steld. NEW YORK De algemene verga dering der Verenigde Naties heeft vrydagavond geweigerd de geloofs brieven van de Zuidafrikaanse dele gatie te accepteren. De stemming was 60 voor, 42 tegen en twaalf onthoudin gen. De debatten hebben anderhalve dag geduurd. Het besluit werd genomen na stem ming over een door een groep Afri kaanse leden ingediend amendement op de aanbeveling van de commissie voor de geloofsbrieven. In deze aan beveling stelde de commissie voor de geloofsbrieven van Zuid-Afrika te ac cepteren samen met die van 108 an dere leden, van wie de papieren wel in orde waren bevonden. De voorzitter van de algemene ver gadering, de Noor Hambro, verklaar de eerder tijdens het debat, dat het afwijzen van de geloofsbrieven van Zuid-Afrika naar zijn mening geen uitstoting van dit land tengevolge zal hebben. Het betekent wel een zeer krachtige veroordeling van de door de Zuidafrikaanse regering gevolgde po litiek, doch volgens Hambro zijn de rechten en privileges van het lidmaat schap niet in het geding. In VN-kringen zag men vrijdag het besluit van de algemene vergadering als het begin van eek kraëhtig offen sief om Zuid-Afrika uit de volkeren organisatie te werken wegens de apartheidspolitiek van dit land. NOORDWIJK: De gestrande „King David", die voor de Noordwijkse kust op een zandbank lag, is gistermiddag door de sleepboot Hector uit IJmui- den vlot gesleept. Op de foto het ra dioschip weer in zijn element. AMSTERDAM Gisteravond laat hebben Ajax en Johan Cruyff de vrede getekend. In een openhartig gesprek tussen het bestuur, trainer Rinus Mi- chels, clubarts John Rolink en Cruyff zelf zyn de affaires rond de Amsterdam se spitsspeler uitgepraat. Cruyff: „Het is een erg nuttig gesprek geweest en ik dacht dat de partijen nu veel dichter bij elkaar waren gekomen. Er is nu meer begrip voor eikaars stand punt en de moeilijkheden zijn daardoor grotendeels opgelost." DEN HAAG Het kabinet heeft vrijdag besloten tot een structurele verhoging van de oaw- en aww-uitke- ringen met ingang van 1 januari van twee procent, welke uitkeringen in gaande 1 januari nog eens zullen wor den verhoogd met een „normale" aan passing aan de gestegen kosten van het levensonderhoud van drie procent. De ze verhogingen zullen in 1971 niet lei den tot een premieverhoging. Met deze besluiten heeft het kabinet het advies gevolgd van de commissie so ciale verzekeringen van de Sociaal Eco nomische Raad. Het kabinet heeft nog geen beslissing genomen over het voor stel om deze verhogingen, tot vijf pro- [cent in totaal, vergezeld te doen gaan van een voorindexering van twee pro cent, waardoor een stijging van de uit keringen van ongeveer zeven procent zou worden verkregen. Besloten is tevens, een uitkering-in eens te verstrekken aan allen, die een periodieke uitkering krachtens de alge mene bijstandswet ontvangen, dan wel uitkeringen ontvangen krachtens de daarop steunende ryksgroepsregelingen. Het kabinet hoopt, dat deze uitkerin gen-ineens nog voor de komende kerst dagen zullen kunnen worden uitbetaald. Deze uitkeringen-ineens aan bijstands gerechtigden zullen de volgende zijn 177.netto voor een gezinshoofd; 124.voor alleenstaanden; 80.netto voor thuis inwonende min derjarigen; 125.netto voor een bejaard echtpaar in een bejaardenoord; 80.netto voor een alleenstaande in een bejaardenoord. VATICAANSTAD'. Paus Paulus VI overhandigt een plaquette aan de Russische minister van Buitenlandse Zaken Andrei Gromyko (links), die in audiëntie werd ontvangen. WARSCHAU Polen en West-Duits- land hebben in Warschau een akkoord bereikt over een verdrag dat de betrek kingen tussen de twee landen moet nor maliseren. AMSTERDAM/DEN HAAG Zwolsman doet Carré in Amsterdam en het Circustheater in Scheveningen van de hand. De Exploitatiemaatschappij Scheveningen (EMS), van Reindert Zwolsman wH Carré in huurkoop overdragen aan de gemeente Amsterdam. De gemeente Den Haag wil het Cir custheater van de EMS kopen voor acht miljoen gulden. Over de termyn van de huurkoop van Carré zullen b. en w. van Amsterdam binnenkort een voorstel doen aan de gemeenteraad. De Haagse raad krijgt het plan van b. en w. op tafel om over te gaan tot aankoop van het Circustheater. De verkoopprijs van acht miljoen voor het Circustheater betekent een gevoelig verlies voor de EMS. In de afgelopen vijf jaar heeft deze maatschappij vier miljoen op de exploitatie van het ge bouw verloren. De modernisering van het gebouw heeft meer dan een miljoen gekost. Ook op Carré heeft de EMS voort durend grote exploitatieverliezen gele den. Deze week werd bekend dat de EMS in haar geheel over 1969 een ver lies heeft geboekt van 7,6 miljoen gul den. De maatschappij deelde toen mee dat „exploitatie op het gebied van amuse ment en kunst wordt beëindigd, behalve wanneer de overheid bereid is het onren dabele deel daarvan te financieren". Met de overeenstemming over het in huurkoop nemen van Carré door de ge meente Amsterdam is een einde geko men aan maandenlange onderhandelin gen over dit beroemde theater. De EMS wilde het afstoten om er een hotel voor in de plaats te laten bou wen. De gemeente Amsterdam stond er echter op dat Carré als theater be houden zou blijven. De heer K. Wunnink, directeur van Carré, reageerde gisteravond: „Als het nu eindelijk rond is, is dit een hele ge ruststelling, want we zijn hiermee na tuurlijk voor sluiting behoed. Ik denk wel dat we wat de exploitatie betreft dezelfde gedragslijn mogen blijven vol gen". Mr. P. van Düsseldorp, directeur van het Circustheater, zei ons nog niets te weten over een definitief verkoopplan. „Ik kan nauwelijks aannemen dat er op dit moment al bindende afspraken met de gemeente Den Haag zijn gemaakt over de toekomstige exploitatie." „In de afgelopen jaren," aldus de heer Van Düsseldorp, „is duidelijk gebleken dat het Circustheater bijzonder geschikt is voor opera-uitvoeringen en manifesta ties op het gebied van het muziek theater. Het is nauwelijks te verwachten dat een nieuwe eigenaar daar anders over zou denken." ARNHEM Arnhems groene longen de ver tot in de stad doordringende bomengordels, worden bedreigd. Dat is gebleken uit een onderzoek van de ko ninklijke Nederlandse Heidemij, die met een rijdend laboratorium ver schillende proeven heeft gedaan. Vele aardgaslekken, die Arnhem al een serie fraaie platanen kostte, het te zeer aanpletten van de grond door het langsdenderend verkeer en het jaar lijkse pekelen zijn daarvan de voor naamste oorzaken. De rijdende kliniek van de Heide mij is inmiddels al aan het werk ge gaan om nog te redden wat er te red den valt. ADVERTENTIE Nog steeds Grote FRIKADELLEN 0.35 Ook 'n rakje PATATES n verlaagd NU U.ZD KARBONADE gepaneerd, plm. 200 gram Pr. Bernhardlaan 60 VEENENDAAL - Tel. 12Ö01 ASSEN De president van de rechtbank te Assen, mr. Anneveldt, heeft gisteren de autofabrikanten de raad gegeven een andere oplossing voor contactsleuteltjes te zoeken. Hij deed dat naar aanleiding van een aanrijding op 27 juli in Norg. Daar reden twee auto's met matige snelheid op elkaar. Een vrouw, die één der auto's bestuurde, kreeg 't contactsleuteltje in een knie. Zij liep 'n gecompliceerde kniebreuk op, waarvan ze nog niet is hersteld. LONDEN Van alle 59 Missen, die in Londen streden om de titel Miss We reld, was er gisteravond één erg boos: Miss Holland. Deze roodbruine schoonheid van twintig lentes, Patricia Hollman, uit Doetin- chem, ontdekte hier tot haar grote schrik dat de andere meisjes veel meer geld kregen voor de spannende schoonheidsdagen in Londen dan zij. Een kwestie dus van Holland op zijn smalst, hoewel juffrouw Holland er met haar negentig centimeter (buste) 58 centimeter (taille) en 91 centimeter (heupen) best mag wezen. Verontwaardigd vertelde Patricia, man nequin van beroep, gisteravond: „Mijn sponsor betaalde alleen mijn reis, ver der moet ik alles zelf betalen. Mijn avondjapon en ook het cadeau dat ik vanmiddag moest aanbieden voor een liefdadig doel". PRETORIA Twee blanken, de 34- jarige Maria Groesbeek en de 26-jarige Louis van Rensburg, zijn vrijdag in Pretoria opgehangen. Zij waren wegens moord ter dood veroordeeld. Maria Groesbeek, moeder van vier kinderen, had haar man vergiftigd om een ander te kunnen trouwen met wie zij een verhouding had. De mijnwerker Van Rensburg had 'n 24-jarige onderwijzeres gewurgd. Zuid-Afrika is op het ogenblik het land met de meeste bekendgemaakte terechtstellingen. Het aantal ligt de laatste jaren gemiddeld rond de 120, over het algemeen niet-blanken. Maria Groesbeek was de vijfde vrouw die in Zuid-Afrika is opgehan gen. ADVERTENTIE f /i. AMSTERDAM Tijdens het „offen sief" dat de Amsterdamse verkeerspoli tie op 2 november startte tegen het par keren van auto's op de trottoirs in de hoofdstad en dat vrijdag eindigde, zijn circa 9400 bonnen uitgeschreven tegen hardleerse automobilisten. (Van onze weerkundige medewerker) De temperatuur zal ook zondag en maandag aan de lage kant blij ven. Vooral de nachten worden nog wat kouder met kans op lichte vorst. Deze doet zich voor in tot rust komende poollucht, aange voerd langs de westelijke en zui delijke zijden van een omvangrijk depressiegebied van IJsland tot Scandinavië. Tijdens de passage van storingen vallen er enkele buien, overigens zullen er opkla ringen zijn. Verwachte tempera- tuurmaxima in Gelderland 10-7 graden C.

De Vallei | 1970 | | pagina 1