Mr. Van der Stoel in WEU-assemblee Rationalisatie defensies is noodzakelijk 'aa r vroeg op Schandaal in Bonn Parlementslid door oppositie omgekocht ANAB zal loon stop negeren „OP DE VROUW AF' GESLAAGDE ACTIE Onderminister Keyzer niet in Tweede Kamer GLAS PLUKKEN ULT DE SLA Kolen Zwolsman zingt aria in eigen theater Over de grenzen Aan iedereen die heeft meegespaard aan de 2 miljard, (f2.000.000.000,-) Sparen? De Amro Bank is er voor. Nog geen spoor in roofoverval te Wateringen Weer gevechten in Reggio Nederland wil diplomatieke betrekkingen met Albanië KLEUTER- GANGSTER Subsidievoorstel voor Artis VVD-kandidaten SALARIS ZATERDAG 14 NOVEMBER 1970 DEN HAAG Het Tweede Kamerlid mr. M. van der Stoel (PvdA) zal de assemblee van de Westeuropese Unie, die maandag in Parijs bijeenkomt, voorstellen aan te dringen op een studie naar de mogelijkheden van rationale satie van de Europese defensie. In een door de defensie-commissie van de assemblee met algemene stem men goedgekeurde resolutie en rapport van mr. Van der Stoel, wordt tevens een taakverdeling tussen de strijdkrachten, grotere standaardisatie door een gemeenschappelijk aankoopbeleid en een zo rechtvaardig mogelijke verdeling van orders over de diverse landen bepleit. Zo spoedig mogelijk dienen, even tueel verkennende, besprekingen met de landen van het Warschau-pact te worden begonnen over een wederzijdse evenwichtige vermindering van troepen en materieel. Mr. Van der Stoel acht het mede gezien de uitspraak van president Nixon in Limerick, dat de VS niet een zijdig hun Navo-verplichtingen zullen verminderen niet waarschijnlijk dat de Amerikaanse troepensterkte in West-Europa op korte termijn aanzien lijk zal worden verminderd, op lange termijn schijnt een troepenverminde ring wel voor de hand te liggen. Met betrekking tot de z.i. onontkoom bare rationalisatie van de defensie ge looft mr. Van der Stoel, dat de mening veld wint dat een middelgroot land zich onmogelijk de luxe van all-round strijdkrachten kan permitteren. Het wordt meer en meer onmogelijk dat bijv. de diverse nationale luchtmachten trachten meer taken tegelijk te vervul len. Een taakverdeling leidt tot grotere effectiviteit zonder kostenverhoging, al dus mr. Van der Stoel. Standaardisatie is tot nu toe belem merd door concurrentie voor opdrach ten voor de nationale wapenindu strieën. Een oplossing zou kunnen wor den gevonden door het met elkaar in verband brengen van bijv. tien orders, die dan zo rechtvaardig mogelijk over de diverse landen zouden moeten wor den verdeeld. Het Tweede-Kamerlid acht het voorts van groot belang dat de Franse regering, al wenst zij niet terug te ke ren in het geïntegreerde militaire sy steem van de Navo, verklaart dat in geval van nood de strijdkrachten der bondgenoten van Frans grondgebied gebruik mogen maken. Indien het niet mogelijk is op korte termijn een, conferentie over de Euro pese veiligheid bijeen te roepen, zou den, naar analogie van de Ameri kaans-Russische Salt (besprekingen over een beperking van de strategische bewapening) verkennende besprekingen kunnen worden gevoerd over een we- DEN HAAG Onder leiding van de officier van justitie bij de rechtbank in Den Haag mr. C. van Steenderen, is dezer dagen 's morgens vroeg een vol ledige reconstructie gehouden van de overval, die vrijdagmorgen 2 november in Wateringen plaatsvond op een pos tauto, waarbij vermoedelijk voor een waarde van tegen de twee miljoen gul den werd buitgemaakt. Het onderzoek van de politie is nu precies twee weken aan de gang, doch naar mr. Van Steenderen meedeelde, zijn er nog geen definitieve resultaten verkregen. Toch acht de officier het niet onwaarschijnlijk dat op korte ter mijn het onderzoek bepaalde successen zal opleveren. Reeds enige tijd worden diverse aan wijzingen, die zijn verkregen, nauw keurig gevolgd. Vooral de uitgeloofde beloning van f 50.000,- door de Amro Bank te Rotterdam, die rond een half miljoen gulden bij de overval verloor, heeft veel tips opgeleverd. Het feit, dat een groot gebied moet worden afgespeurd en een groot aantal personen bij de postbehandeling is be trokken, maakt het onderzoek niet een voudig. derzijdse evenwichtige troepenreductie, die ook de Amerikaanse tactische atoomwapens en de Russische raketten voor middelgrote afstanden zouden moeten bestrijken. Mr. Van der Stoel zei sterk de indruk te hebben dat de VS de tactische atoomwapens buiten de Salt willen houden. In de Weu-assemblee, waarin de zes landen van klein-Europa en Engeland zjjn vertegenwoordigd, zullen Franse Gaullisten en Engelse Conservatieven die niet geheel afkerig zijn van sa menwerking op het gebied van kern wapens wellicht enige bedenkingen tegen het rapport laten horen. De kans dat deze samenwerking hechtere vor men zal aannemen achtte mr. Van der Stoel vrij gering, enerzijds omdat de Engelse kernmacht in de Navo is geïn tegreerd en de Franse niet, en ander zijds omdat de Amerikaanse wetgeving het delen met andere landen van atoomgeheimen die de vrucht zijn van samenwerking met de VS verbiedt. UTRECHT De voorzitter van de Algemene Nederlandse Agrarische Be- drijfsbond, de heer S. van der Ploeg, heeft gisteren in Utrecht op een verga dering van de vakgroep lasdbouw van de ANAB verklaard, dat zijn bond een eventuele loonstop volledig zal negeren. Het hoofdbestuur van de bond zal zo nodig leiding geven aan acties In de zuivel, de landbouw en de andere agra rische sectoren. De heer Van der Ploeg zei ervan overtuigd te zijn, dat in ande re NVV-bonden binnenkort soortgelijke beslissingen zullen worden genomen. De ANAB-voorzitter noemde het hui dige kabinet, bij de vorming waarvan volgens hem de grote werkgevers en de werkgevers-organisaties zijn geraad pleegd, een „brokkenwagen". Theore tisch, zo zei sij, en voor naïeve mensen in de ivoren toren van een studeerka mer, lijkt een loonstop mogelijk, maar, aldus de heer Van der Ploeg, geloof er maar niets van: de vakbeweging is In REGGIO Dl CALABRIA Duizen den studenten en middelbare-school- leerlingen, die willen dat Reggio hoofd stad van Calabrië wordt, zijn vrijdag in deze stad slaags geraakt met de politie. De politie gebruikte gasgranaten om de betogers te verspreiden, die later in een van de hoofdstraten een barricade op wierpen. De Italiaanse regering, die eerst het in de buurt van Reggio gelegen Catar- zaro tot hoofdstad van Calabrië If.ai* uitgeroepen, besloot later het parlement te laten uitmaken welke stad hoofdstad moet worden. De studenten en leerlin gen van middelbare scholen van Reggio protesteerden vrijdag tegen het uitblij ven van deze beslissing en tegen het besluit om de regionale raad op 15 no vember in Catanzaro bijeen te laten komen. AMSTERDAM De stichting „op de vrouw af" is tevreden over het resul taat van de landelijke actie, die op 9 en 10 november is gevoerd. De bijeenkom sten werden op beide dagen bezocht door in totaal 15.000 vrouwen (90 pet.) en mannen (10 pet.), aldus een medede ling van Mieke Kolk namens de stich ting op een vrijdagochtend in Amster dam gehouden persconferentie. Tijdens de actie is een bliksemenquê- te gehouden. Waaruit is gebleken, dat de meeste vrouwen en mannen (72 pet.) alleen kwamen om geïnformeerd te worden over een van de vijf program mapunten: kinderopvang (38 pet. van de 10.000 geënquêtteerden), werkgele genheid (41 pet.), gemeenschapsvoorzie ningen (23 pet.), seksuele voorlichting en abortus (19 pet.) en onderwijs (31 pet.). De resterende 28 pet. wilde ook actief gaan meewerken. De actie is het meest aangeslagen in het zuiden van het land. Eindhoven was met 2.000 mensen het drukst be zocht. Gevolgd door Amsterdam met 1500, Maastricht met 1.000, Utrecht met 700 en Den Haag met 600. In verhou ding had Dieren echter de meeste be langstelling: op één avond 250 mensen op een bevolking van 13.000. De belangstelling voor de actie kwam voornamelijk uit de groep beneden de 45 jaar. Van de vrouwen was 47 pet. onder de 30 jaar, 26 pet. van 30 tot 45 jaar en de rest ouder. Directe resulta ten van de actie waren onder meer, dat in Eindhoven door de vertegenwoordi ger van het gewestelijk arbeidsbureau 300 vrouwen werden ingeschreven voor part-time werk en het oprichten van nieuwe actiecentra. Daarnaast kwamen op het abortuscentrum in Amsterdam 170 telefoontjes binnen, waaronder 72 „noodgevallen", onderwie 2 veertienja rigen. Plannen voor nieuwe landelijke ac ties heeft de stichting nog niet. Wel zal op woensdag 18 november in Den Haag door enkele van de in de stichting ver zamelde organisaties een demonstratie over „kinderopvang" worden gehouden. een zo smalle onderhandelingspositie gedwongen dat ze geen loonstop zal aanvaarden. De vakgroep landbouw van de ANAB zal bij de komende CAO-onderhande- lingen het inhalen van de thans be staande achterstand in de lonen van ongeveer 25,- per week, centraal stel len. De heer Van der Ploeg verklaarde, dat ook verdere verkorting van de ar beidstijd zal worden geëist. Het vak- groepsbestuur ziet in het door de over heid verstrekken van tijdelijke inkom stentoeslagen op de loonsom in de land bouw een bruikbare methode om te ko men tot een versnelde verbetering van de-landbouwstructuur, een afvloeiings regeling voor agrariërs en inkomsten verbetering voor alle „blijvers". Volgens de heer Van der Ploeg zullen de nu nog bestaande tien twaalf re gionale CAO's (waarover dorpsboeren die er geen verstand van hebben moe ten beslissen) zo snel mogelijk moeten worden vervangen door één landelijke agrarische CAO. Op de wat langere duur zal een Europese landbouw-CAO tot stand moeten komen. BRUSSEL Nederland zal zeer spoedig het voorbeeld van België vol gen en diplomatieke betrekkingen aanknopen met Albanië, aldus heeft een woordvoerder van het ministerie van Buitenlandse Zaken in Brussel vrijdagmiddag meegedeeld. Het besluit, diplomatieke betrekkin gen op ambassadeursniveau aan te knopen is genomen na overleg tussen de regeringen van België, Nederland en Luxemburg. Een woordvoerder van het ministerie van Buitenlandse Zaken in Den Haag heeft naar aanleiding van de verklaring van zijn ambtgenoot in Brussel bevestigd dat Nederland inder daad binnenkort diplomatieke betrek kingen met Albanië zal aanknopen. Aangezien beide partijen echter zijn overeengekomen dat eerst volgende week woensdag, op 18 november een officiële mededeling zal worden gedaan, kan voor die datum geen nader com mentaar van Nederlandse zijde worden verwacht. Op 1 december a.s. is het 25 jaar geleden, dat Ab Goubitz de eerste radio-uitzending verzorgde lijn „Ochtendgymnastiek" van Dat betekent voor hem (achter de microfoon) en zijn trouwe bege leider Jacques Schutte achter de vleugel) 25 jaar heel vroeg op staan, want de uitzendingen, die allemaal „life" de lucht ingaan, be ginnen iedere morgen prompt om ongeveer 10 over zeven, vlak na ie eerste nieuwsbulletin. DEN HAAG Wanneer volgende week in de Tweede Kamer de behande ling zal plaats hebben van de begroting 1971 van het ministerie van cultuur, re creatie en maatschappelijk werk (CRM) zal mevrouw G. Brautigam (PvdA) een voorstel doen om op de begroting een post in te voegen van f 500.000,-. Op deze wijze zou een minimum voorwaarde kunnen worden geschapen voor het voortbestaan van „Artis". BONN Een Westduits liberaal po liticus, Geldner, parlementslid voor de FDP, de liberale coalitiepartner van Bondskanselier Brandt's SDP, heeft voor een groot publiek schandaal in Duitsland gezorgd door gistermiddag tijdens een persconferentie te verkla ren, door de oppositie te zijn omge kocht zijn partij in de steek te laten. Een voornamë rol zou ex-minister Strauss, de leider van de CSU, hierbij hebben gespeeld. In zijn verklaring zei Geldner, dat Strauss en Richard Strücklen, eveneens een vooraanstaand CSU-er, hem zwart Van een onzer redacteuren DEN HAAG Van de zes ministers en staatssecretarissen die de VVD telt, wil alleen staatssecretaris H.J. de Kos ter In aanmerking voor een zetel in de Tweede Kamer komen; de ministers Witteveen, Polak en Den Toom en de staatssecretarissen Wiersma en Keyzer hebben het laten afweten. Aanvanke lijk wilde de heer Keyzer nog wel een plaats op de kandidatenlijst, maar hij heeft deze week meegedeeld niet in aanmerking te willen komen. Van dr. Witteveen is bekend dat hij zich wél beschikbaar wil houden voor een zetel in de Eerste Kamer die eind april 1971 als gevolg van het aan hangig zijn van een grondwetsherzie ning evenals de Tweede Kamer ge heel vernieuwd wordt. Zoals we begin deze week al konden melden wordt in Den Haag verwacht dat de eerste drie plaatsen op de YVD-kandidatenlijst voor de Tweede Kamer ingenomen zullen worden door de heren Geertsema, De Koster en Wie gel. Op de drie volgende plaatsen zou den de heren Vonhoff en Berkhouwer komen. Voor de plaatsen 6 tot en met 13 zijn voorgedragen (in alfabetische volgorde) de heren Van Aardenne en Joekes, mej. Kappeyne van de Coppello (nu werkzaam op het bureau van de Kamerfractie en gemeenteraadslid in Leiden), de heren Koning, Portheine, Rietkerk en Tuijnman en mevrouw Ve der-Smit. Voor de daarop volgénde plaatsen komen in aanmerking de huidige Ka merleden Geurtsen, De Beer, Koudijs en Van Dijk, de Amsterdamse raadsle den Keja en Pais, mevrouw Smit-Kroes (raadslid Rotterdam). Dees (voorzitter JOVD) en Waalkens (Noordoostpolder). De verkiezingsraad van de VVD ver gadert volgende maand. op wit hadden verzekerd, dat hij bij de komervde verkiezingen verzekerd kon zijn van een zetel in de Bondsdag, als afgevaardigde van de CSU. Hier komt nog bij, dat Anton Bayer, een leidend lid van de nationale libera le actie, die grotendeels bestaat uit oud-FDP-ers, Geldner een contract had aangeboden om adviseur bij de pa pierfabriek van Bayer te worden tegen een salaris van 100.000 mark per jaar. Dat contract zou een looptijd hebben van vier jaar. Deze twee aanbiedingen, zei Geldner, waren gedaan op 6 november twee da gen voor de verkiezingen in de deel staat Hessen. Maar „bepaalde personen en groepen hadden mij al enkele maan den lang benaderd en getracht mij over te halen de vrije democratische partij te verlaten". Hij had hieromtrent meteen de frac tie van zijn partij in het parlement, Wolfgang Mischnick, op de hoogte ge steld. „Ik heb dit soort methoden van „poli tiek aanwerven" altijd als laakbaar be schouwd. Om bewijzen ervan jn handen te krijgen heb ik net gedaan, of ik meespeelde, met medeweten en goed vinden van de parlementaire leider van mijn partij", aldus Geldner. „Ik heb het allemaal gedaan om on omstotelijk te bewijzen wat voor perfi de methoden bepaalde rechtse groepen en de CSU aanwenden om te trachten om weer aan de macht te komen", be sloot Geldner. Geen ogenblik heb ik overwogen mijn overtuiging te versja cheren. Brandts sociaal-democraten, met wie de FDP de regering vormt, waren door Geldner ook van de zaak op de hoogte gehouden. De regeringsmeerderheid in de Bonds dag was niet lang geleden van 12 ge zakt tot 6 stemmen toen FDP-ers zich aansloten bij de oppositie. Dat waren oud vicekanselier Erich Mende, Si|g- fried Zoglmann en Heinz Starke. Dit drietal kondigde daarna aan, dat de „overlopers" van de FDP een nieu we partij zouden gaan vormen, die men zolang de „nationale liberale actie" is gaan noemen, de groep dus waartoe ook de door Geldner genoemde Bayer behoort. De leden van die NLA maken be zwaar tegen- het samengaan van de FDP (onder leiding van minister Walter Scheel) en de sociaal-democraten, en eveneens tegen Brandts politieke be leid, dat is gericht op het verbeteren van de betrekkingen met de landen van Oost-Europa. DEN HAAG Staatssecretaris J. C. E.Haex van Defensie zal dinsdag voor een bezoek van anderhalve week aan Suriname vertrekken. De staatssecreta ris brengt het bezoek op uitnodiging van de Surinaamse landsregering. Met de landsregering zal hij onder meer de invoering van dienstplicht in Suriname bespreken. T"fce Britten worden deze winter be dreigd door een tekort aan brandstof en elektriciteit. Wordt het een strenge winter nu de mijnwer kers staken, zoals ze dreigden, dan kunnen er barre maanden voor de boeg liggen. Het kolentekort heerst vooral op het gebied van de zg. rookloze kolen, co kes en allerlei soorten speciaal ge maakte brandstof die geen of weinig rook veroorzaken. Een belangrijk middel in de zware strijd tegen de milieuvervuiling. In Engeland duidt men dit euvel aan met het woord „pollution". Tot de jaren vijftig-zestig was de Brit se mist berucht en het stoken van vieze kolen in open vuren door fle Britten nog meer, vooral de dikke, gele brei die toen nog zo vaak als een ondoordringbare en verstikkende de ken boven de dichtbevolkte Indu striegebieden hing. Berucht werd vooral de mist van de cember 1952 die alleen in Londen meer dan vierduizend mensenlevenf kostte. In sommige delen van de hoofdstad was het sterftecijfer drie maal zo hoog als normaal in die tijïï NAIROBI Zeven kinderen zijn door de bliksem dodelijk getroffen toen zij op de speelplaats van hun school in Kissi speelden. Kissi ligt in het westen van Kenia op rond 250 km van Nairobi. DEN HAAG E.M.S.-president-directeur Reinder Zwolsman zal zondag middag in „zijn" circustheater in Scheveningen als solist optreden tijdens een gratis toegankelijke protestbijeenkomst gericht tegen elke aantasting van de Scheveningse Bosjes door bebouwing. De heer Zwolsman zal er de iria „Sarastro" uit Mozart's „Zauberflöte" zingen, waarin de passage voor komt „in diesen heiligen Halle kennt man die Fache nicht". Met de protestactie, in het kader waarvan de bijeenkomst wordt gehouden, wil een comité handtekeningen bij een petitie verzamelen er zijn er nu al ruim 12.000 geteld en deze aan het gemeentebestuur van Den Haag ianbieden. In de petitie wordt om behoud van de Bosjes gevraagd. Zondagmiddag om half twee zal een protestmars van de Kerkhoflaan in de Scheveningse Bosjes naar het circustheater worden gehouden. Daar zal worden opgetreden door drumbands, door een beatgroep en door de Ver- eniging van leden van het Residentie-orkest, die de petitie heeft onder- tekend. Onder leiding van Piet Schijf zullen de leden van de vereniging een programma uitvoeren met behalve de door de heer Zwolsman te zingen aria van Sarastro balletmuziek uit „Faust" van Gounod en „Geschichten aus dem Wienerwald" en de „Tritsch-tratsch polka" van Strauss. Het Westlandse dorp 's Gra- I ven zande is gisteren voor de tweede I keer in korte tijd getroffen door [een windhoos. De voorlopige I schade, die aan de kassen en de I ilabedden is toegebracht wordt I voorlopig geschat op 50.000 gul- j len. Het betekende druk werk voor le „glasploegen"om overal in de gassen de stukken glas uit de sla- I :roppen te verwijderen. NOTTINGHAM ,,Waf zegt u? Jrie jaar?", vroeg gisteren de resident van de jeugdrechtbank in de Engelse stad Nottingham verbaasd, toen hij hoorde dat een tulpje van een jeugdbende die te- echt stond, pas drie jaar oud was. De bende bestond uit drie jon- ens tussen de elf en dertien jaar. De peuter namen zij op hun itrooptochten mee ze hielpen het ongetje door openstaande ramen e klauteren. Het ventje deed dan voor zijn maats de deur open. Op deze wijze verdwenen uit tal van huizen huisraad, kledingstukken, horloges en fototoestellen. TED HEATH de mist in van het jaar. Men bedacht zelfs een nieuw woord voor de dodelijke mist: smog (samentrekking van smoke- rook en fog-mist). Sinds die rampwinter heef Londen nog maar één keer te maken gehad met smog: in 1962, toen werden er 340 sterfgevallen gemeld. T ang voordat de wereld werd wakker geschud door het vervuilings- spook was men er in Engeland al te gen ten strijde getrokken. Er kwam een uitgebreide reeks van maatrege len met als doel het creëren van roo kloze gebieden. Onderdeel ervan was het verbieden in die streken van hét stoken van brandstof die meer dan een bepaalde toegestane hoeveelheid xook veroorzaakt. In 1956 kreeg dit alles kracht van wet. De J overheid geeft een vergoeding voor het ombouwen van kachels, vee lal de befaamde open haarden, om ze geschikt te maken voor cokes en de speciale rookloze kolen. l^en toenemend aantal steden in Enge land werd dank zij de met kracht aangepakte anti-pollutiestrijd volko men rookloos in de zin van de wet. Vandaar de verbazing van velen over mist en smog. Mistvorming is er na tuurlijk, maar of die zich al of niet omzet in de dodelijke smog heeft men nu op veel plaatsen in de hand. Tot het deze zomer duidelijk werd dat de plannenmakers zich hebben verre kend en vergist. Voornaamste oor zaak hiervan is de snelle omschake ling op aardgas waardoor de cokesfa- bricage van de gasfabrieken steeds meer daalt. Engeland voert zelfs al 75.000 ton briketten in uit Frankrijk. Een verwarde ruzie hierover tussen de leiding van deze genationaliseerde In dustrieën is al maanden aan de gang maar een oplossing vond men niet. (Aok hiervoor bestaan weer allerlei oor zaken :de mijnen worden hier ln snel tempo gesloten omdat ze voor een groot deel onrendabel zijn en door de opmars van olie en aardgas, '.akingen zorgen ook voor produktie- verlies. n het hoofd te bieden aan deze nood- oestand heeft men al moeten beslul- .en tot het onvermijdelijke: in 92 ge bieden heeft de regering de bepalln- ;en opgeschort van de wet die roo kloze zones instelde. Men mag daar deze winter dus weer stoken wat men wil. Politiek zitten de conservatieven er echter mee in de mist. ADVERTENTIE Die negen nullen vertellen dat zo'n half miljoen grote en kleine spaarders hun vertrouwen schonken aan de Amro Bank. Samen hebben zij ervoor gezorgd dat aan die Bank nu meer dan twee miljard gulden aan spaargeld is toevertrouwd. Een plezierig bericht dat wij u gewoon even wilden vertellen. Maar verbazingwekkend is het niet. Want de Amro Bank heeft spaarmogelijk- heden voor iedereen. En u kunt er een zo hoog mogelijke rente krijgen. Kortom u spaart er veilig en voordelig. Daarom komen er steeds weer nieuwe spaarders bij de Amsterdam-Rotterdam Bank.

De Vallei | 1970 | | pagina 5