Veenendaals - dagblad Wervelstorm trof eilandjes in Golf van Bengalen Aantal doden op zeker 300.000 geschat Buiten Geheime ontmoeting Hoessein-Allon Storm overvalt sportvissers: 3 man vermist Reinder Zwolsman oogst succes als zanger op concertpodium Gelders-Utrechtse streekcourant voor Rijn- en Gelderse Vallei Eerste sneeuw in Europa Margarine cent duurder Ambonezen slaan uit wraak bar kort en klein s Vijfvoudige moord in Minnesota Vietcong wil Zwarte Panters Nieuw depressie- offensief ONBESTENDIG Rode Kruis start hulpactie Driest 1 Ado-supporters trokken aan de noodrem DACCA (Pakistan) Regeringsfunctionarissen vrezen, dat het onofficiële dodencijfer van de cycloon, die Oost-Pakistan vrijdag heeft getroffen, zal stijgen tot 300.000. Daarmede zal deze cycloon een van de ergste natuurrampen uit de geschiedenis worden. Volgens verschillende regeringswoordvoerders zijn er vrijwel geen overlevenden op de vier eilanden in de Baai van Bengalen, die door de cycloon en vloedgolf werden getroffen. Volgens de volkstelling van 1961 telden deze vier eilanden on geveer 1.400.000 bewoners. CO MUUR Volgens weekblad Time: VERMIST VERWARRING Bur. voor redactie en administratie: Prins Bernhardlaan 28, Veenendaal, Telef. 08385-10550 (adm.), 10757 en 10955 (red.), Giro 1321600. Losse nummers 0,25; Abonnement 1,13 p.w., 4,85 p.m., 14,30 p.k. VALLEI Voortzetting van het nieuwsblad „De Vallei", opgericht in 1926. Uitg.: Wegener's Couranten Concern n.v. y Advertentietarieven op aanvraag. MAANDAG 16 NOVEMBER I970 - 44e JAARGANG no. 268 Later bleek dat op de strekdam drie inwoners van Rotterdam aan het vissen waren. Toen zij door het hoge water en de opstekende storm werden verrast, besloot een van hen, de 36-jarfge H. Hoogendijk uit Rotterdam,te water te gaan om zwemmend te proberen de kust te bereiken. De man wordt tot op heden vermist. Men neemt aan dat hij door verdrinking om het leven is geko men. De beide andere Rotterdammers, de 33-jarige A. van Buren en de 30-jarige P. I. Broos, konden door de Marine helikopter worden gered. Veel automo bilisten aan de wal hebben hierbij hulp verleend door met de koplampen van hun auto op de pier te schijnen en zo de 'helikopterbemanning bij te lichten. HONGKONG De Viet Cong heeft de Amerikaanse zwartp-panterbewe- -ging laten weten het aanbod van vrij willigers die tegen VS willen vechten te aanvaarden, zo heeft het Noordvietna- mese persbureau meegedeeld. Ngoejen Thi Binh, onderbevelhebber van de strijdkrachten van het Zuidviet- namese volksbevrijdingsfront, heeft aan minister van Defensie van de zwarte panters Hoey Newton geschreven: „Met diepe dankbaarheid hebben wij kennis genomen van uw geestdriftige voorstel. Indien nodig zullen wij uw vrijwilligers verzoeken ons bij te staan. BONN/WENEN/GRENOBLE In de Duitse bondsrepubliek, Oostenrijk en Frankrijk heeft koning winter zondag zijn intrede gedaan met zware sneeuw val. In Rijnland-Westfalen, Hessen en Beieren viel flink wat sneeuw en in het gehele land kwam de temperatuur niet boven de zeven graden. In West-Oostenrijk heeft zware sneeuw val de afgelopen 36 uur ernstige hinder voor het verkeer opgeleverd. In de Franse Alpen viel voor de twee de maal deze herfst sneeuw. In het ge bied van Chambéry viel 15 tot 20 cen timeter. Vanmorgen kwam in heel Gel derland, zeer helder weer voor. On der een rug van hogedruk daalde de temperatuur met name op de Veluwe tot 'It a 1 graad onder nul, op anderhalve meter waarnemings hoogte. Toch betekende deze stralende start geen overgang naar een be stendig weertype. Een zeer diepe depressie bij IJsland (970 millibar) stuurt fronten met regen en harde zuiden- tot zuidwestenwind via de Britse eilanden op Nederland af. Vanmiddag en vanavond zet de verslechtering in, die in de loop van morgen zal uitlopen op een weertype met buien en opklaringen. Komende nacht zal het belang rijk minder koud zijn, terwijl de maxima ca. 8 graden C. zullen zijn. Weersverwachting van het KNMI tot dinsdagavond: Half tot zwaar bewolkt met vooral aanvankelijk regen. Matige tot krach tige, aan de kust eerst nog harde zuide- deiyke wind, later ruimend naar west. Minder koude nacht, morgen overdag i ongeveer dezelfde temperaturen alg van daag. DEN HAAG Het hoofdbestuur van het Nedprlandsche Roode Kruis heeft besloten als begin van een hulpactie onmiddellijk voor de aan koop van hulpgoederen 25.000.- aari de Liga van Rode Kruisvereni gingen in Genève ter beschikking te stellen. Bovendien zullen ten spoe digste 1500 dekens naar Pakistan worden gezonden. AANTAL SLACHTOFFERS IN PAKISTAN STIJGT NOG A Een van de eerste beelden van de ramp welke Oost-Pakistan heeft getroffen: een hangbrug ligt vernield in het water, getroffen door het ge weld van de enorme watermassa's. zijn er niet veel meer, de ver- vallen akkers, vaak wegens hun onvruchtbaarheid aan hun lot over gelaten of braakliggend weiland, omgeven door bos-, bouw- en an der land. Geen levende ziel kijkt naar zulke hoekjes om, maar ik heb er altijd graag doorheen mo gen slenteren alleen en door geen mens gestoord", zoals Guido Gezelle het aanvoelde. Het ziet er wild en vergraven uit, overal is de bodem ondermijnd en vervreten; het fijne bosgras en de bochtige windhalm kunnen zo'n troosteloze driest slechts ten halve met hun luchtige voile oversluieren. Er zitten echter overal kleine groene enclaves tussen, want ette lijke jaren geleden bevond zich hier al een kleine kwekerij, die sindsdien geleidelijk werd opge heven en als een open, onverzorgde plek bleef liggen. Velerlei opsl&g trad in de plaats van het vroegere dennenplantsoen, de vogelkerszaai lingen, de plukberkjes en het stek der witte elzen. Het is verwonder lijk, hoe snel zich de wilde begroei ing op zulk een terrein met één maal bewerkte bodem weet uit te breiden. Aanvankelijk en uit de verte ge zien meende ik, dat de bosbaas er spurrie had gezaaid, want het deed inderdaad denken aan een akker tje met dit vrijwel vergeten land bouwgewas, dat de boer van wel eer in de roggestoppel placht onder te brengen. Maar neen het stond er vol onkruiden, waar de mens zelden oog voor heeft: ganzevoet, melde, perzikkruid, nachtschade, brand- en dovenetel, knopkruid, distel, herderstasje, duivekervel, straat- en varkensgroes, kweek, enz. Het was alevel een genoeg lijke gedachte, dat 's mensen hand generlei aandeel had in deze be scheiden pl/antenwereld, doch dat ze geheel door moeder Natuur was uitgedokterd. Haar initiatieven vallen gewoonlijk goed uit. 16-11-1970 A. B. Wigman. NEW YORK Het Amerikaanse weekblad „Time" meldde zondag dat de Israëlische vice-premier Jigal Allon en koning Hoessein van Jordanië elkaar herhaaldelijk in 't geheim aan de grens tussen hun landen hebben ontmoet, om de mogelijkheden voor bilaterale onder handelingen om tot vrede te komen, te onderzoeken. Ook premier Golda Meir zou tenminste eenmaal de Hasjemitische vorst onder gelijke omstandigheden hebben gesproken. Volgens „Time" heeft Hoessein nog niet ingestemd met bilaterale onderhan delingen, maar hebben de twee landen wel afgesproken, samen te werken bij het „neutraliseren" van de Palestijnse guerrillastrijders. Ook zou uitbreiding van de onderlinge economische betrek kingen overeen zijn gekomen. In een vraaggesprek met Life Maga zine heeft koning Hoessein van Jorda nië gezegd dat hij tijdens de recente burgeroorlog in zijn land had overwo gen af te treden. „Ik zou hiermee niet hebben gewacht, als dit de zaak van de Palestijnen, of de andere Arabieren, had gediend". De tien dagen burgeroorlog „waren de ergste geweest die ik ooit heb moeten doormaken", aldus de koning. Jordanië was voor het uitbreken van DEN HAAG Vandaag wordt de consumentenprijs van margarine met een cent per eenheid van 250 gram ver hoogd. Deze prijsverhoging, zo deelt de Bond van Nederlandse Margarinefabrikanten mee, geschiedt na overleg met het mi nisterie van economische zaken en is in overeenstemming met de prijscalcula- tiebeschikking. Aanleiding tot de prijsverhoging is volgens de bond dat de prijzen van margarinegrondstoffen ondanks het ho ge peil waarop zij zich al bevonden, weer een sterke stijging hebben ge toond. de strijd „het centrale gevechtsterrein geworden van alle tegenstrijdige krach ten en idéologieën der Arabische wereld en in feite van de hele wereld". De koning achtte het niet onmogelijk dat er een oplossing komt voor het con flict in het Nabije-Oosten, maar dat hij de kans bijzonder klein achtte. Volgens Britse televisieverslaggevers heeft koning Hoessein tijdens de sep- tember-strijd in zijn land een geheime boodschap aan het Westen gezonden, waarin hij te kennen gaf zo nodig Is raëlische inmenging te zullen toestaan, om zijn land te redden. SUNBURG In de omgeving van Sunburg (Minnesota VS) is zondag een boerengezin vermoord a angetroffen. Het waren de 40-jarige James Frem- b'erg, zijn 29-jarige vrouw Gloria en hun kinderen David (7), Douglas (4) en Patricia (8), allen gedood door een schot door het hoofd. De lijken werden gevonden door een buuran die melk kwam halen. Niets duldt er op dat er is gevochten. Voor het onderzoek heeft de politie praktisch geen aanknopingspunt gevonden. UTRECHT De Haagse politie heeft zondagmiddag negen ADO-supporters aangehouden. Zij worden ervan ver dacht in de trein, waaree zij uit Am sterdam terugkeerden, na de wedstrijd DSW-ADO viifmaal aan de noodrem te hebben getrokken. Ook zouden zij een aantal tl-buizen hebben vernield. De trein, met in totaal ongeveer 125 sup porters, en zes er achter komende reizi gerstreinen liepen 20 minuten vertra ging op. De regering houdt op het ogenblik nog vast aan de 15.627 getelde lijken als het officiële dodencijfer. Het hoofd van het Pakistaanse Rode Kruis heeft zondag het Verbond van Rode Kruis Verenigingen om hulp'gevraagd om het hoofd te kunnen bieden aan de ge volgen van de complete vernietiging van de voor de kust gelegen eilanden. ROTTERDAM In een bar aan de leeuwenstraat in Rotterdam heeft zon dag een veertigtal Ambonezen het meubilair en glaswerk uit wraak aan puin geslagen. Vorige week had de bedrijfsleider, de heer T. N. N. Legerstee, een menings verschil. met een groepje Ambonezen. Na de woordenwisseling hadden zij het pand zonder verdere moeilijkheden verlaten. Zondag kwamen enkele Ambonezen met tussenpozen na elkaar de bar bin nen, totdat na enige tijd ongeveer 30 40 van hen zich binnen bevonden. Op een gegeven ogenblik barstte het geweld los en sloegen de Ambonezen Mies kort en klein wat in hun handbe reik lag. Daarna zijn ze verdwenen. De politie stelt een onderzoek in. Het overschot van een vreemd en tot dusver niet geïdentificeerd zeedier met vinnen, een langachtig lichaam en een wat hondachtige kop is aangespoeld op de kust van Massachussets. Rechter B. A. Siddiky van het Rode Kruis zei, dat het voor Oost-Pakistan niet mogelijk was zonder internationale hulp aan deze toestand het hoofd te bieden. Hij noemde hét een „ramp zon der weerga". De ramingen over het dodencijfer worden met het uur groter. Volgens een ervaren waarnemer blijkt uit een controle van ambtenaren van een plaatselijk gemeentebestuur, dat in het Patuakhapi-district alleen 65.000 mensen om het leven zijn geko men. Dit district ligt ten westen van de zwaarst getroffen eilanden. Elders zoeken de autoriteiten van huis tot huis naar 50.000 boeren, die tijdens de rijstoogst vermoedelijk door de watermassa's zijn overrompeld. Het provinciaal bestuur van Dacca heeft 3 miljoen roepies (plm. 2 miljoen gulden), 4000 ton tarwe en 2.000 ton rijst voor het hulpwerk beschikbaar gesteld. Op het ogenblik werken in het getroffen gebied reeds 26 medische teams, terwijl 34 andere onderweg zijn naar het rampengebied. Een massieve watermuur van zes meter hoogte stortte zich vrijdagavond laat, voortgedreven door een wervel storm, op de eilandjes in de Golf van Bengalen voor de kust van Oost-Pakis tan. In enkele ogenblikken veranderden vele eilandjes in massagraven. De geweldige watermassa vernietigde alles wat zij op haar weg tegenkwam. In de monding van de Ganges, de heili ge rivier van de Hindoes die uitmondt in de Golf van Bengalen, dreven gister avond tientallen lijken. De kleinere eilanden voor de kust zijn of van de aardbodem verdwenen of nog geheel ontoegankelijk. Op vele plaatsen staat het water er drie meter hoog. Ook het vasteland van Oost-Pakistan heeft zwaar van de wervelstorm te lij den gehad. In de havenstad Chittagong zijn ten minste dertig mensen omgeko men. Uit de hele wereld is hulp voor de getroffen bevolking onderweg. Het In ternationale Rode Kruis in Genève heeft alle nationale organisaties ver zocht de hulpverlening te steunen. Ze ker een half miljoen mensen in het rampgebied verkeert in nood. Een ooggetuige, die hei door de stromramp geteisterde kustgebied van Oost-Pakistan heeft gezien, zei dat er hier en daar „niet genoeg levenden zijn om de doden te begraven". Aanvankelijk vreesde men dat de ramp ook het leven had gekost aan duizenden Hindoestaanse pelgrims, die op een van de eilandjes voor een gods dienstige plechtigheid bijeen. Maar toen de storm in de kracht toenam, waren zij al op weg naar het vasteland. Dat is hun behoud geweest. Een Indische vrachtschip van 5500 ton, met 49 opvarenden dat van Koe weit op weg was naar Calcutta, wordt sinds vrijdag vermist. Het bevond zich toen in het gebied van de wervelstorm. Men vreest dat het schip met man en muis is vergaan. Speuracties hebben tot dusver geen resultaat gehad. Het staat wel vast dat de vloedgolf in Oost-Pakistan tot een van de grootste natuurrampen in de geschiedenis moet worden gerekend. Sinds 1887, toen bij overstromingen van de Chinese rivier Hwang-ho negenhonderdduizend men sen omkwamen, heeft het water niet zo'n hoge tol geëist. De rampzaligste natuurrampen in de geschiedenis tot dusver zijn geweest: Aardbeving in de Chinese provin cie Sjensi in 1556: 830.000 doden. Wervelstorm in Haiphong (Noord-Vietnam) in 1881: 300.000 doden. Overstromingen van de rivier Hwang-ho in 1887: 900.000 doden. Aardverschuiving in de Chinese provincie Hansoe in 1920: 200.000 do den. Aardbeving in Peru in mei 1970: 50.000 doden. SCHEVENINGEN Reinder Zwols man, president- iirecteur van de Exploitatie - Maat schappij Scheve- ningen heeft zich gisteren voor het het eerst laten gel den als zanger. In het Circustheater zong hij, begeleid door het Residentie Orkest onder lei ding van Pieter Schijf, de aria ,,In diesen heiligen Hal len" uit Mozarts opera Die Zauber- flöte. Met deze protest actie tegen het Haagse gemeente bestuur om een deel van de Haagse Bosjes op te offeren aan een nieuw ge bouw voor het In ternationale Hof van Justitie, oogste hij een groot suc ces. Zwolsman na af loop van het con cert: ,,Wat was ik nerveus. Had ik vooraf geweten, dat het zo erg zou zijn, zou ik er nooit aan zijn begonnen. Ik heb nooit geweten, dat het wachten voor je het podium opgaat, zo lang kan duren". Zwolsman heeft overigens vroeger muziekonderricht gehad, o.a. van pe dagogen als De Nijs, Ravelli en Van Tulder. „Ik kon slecht maat houden", zegt hij nu. „Op het con servatorium kreeg ik daarvoor nog wel eens een flinke tik met een lineaal op mijn vingers. Maar ik heb een keer teruggeslagen en toen werd ik van het conserva torium geschopt. DEN HAAG De plotseling opko mende storm heeft zondagmiddag ver moedelijk drie sportvissers het leven ge kost. Omstreeks half twee is voor Oost- voorne. nabij de Maasvlakte, een vyf meter lang bootje met drie sportvissers omgeslagen. Een van hen, de 30-jarige vertegenwoordiger J. Beukelman uit Oostvoorne, slaagde erin zwemmend de Maasvlakte te bereiken. Daar heeft hij alarm geslagen waarna een reddingboot en een helikopter van de Koninklijke Marine ter assistentie werden ingezet. De beide opvarenden, de 25-jarige C. van Buuren en de even oude J. W. Ver meulen, beiden uit Oostvoorne, werden niet gevonden. De politie achtte het. zon dagavond vrijwel uitgesloten dat zij nog gered kunnen worden. Aanvankelijk heerste er enige verwar ring rond de twee bemanningsleden. De helikopter van de Koninklijke Marine meldde namelijk, dat twee op de strek dam van de Maasvlakte in nood verke rende vissers opgepikt waren. Men dacht dat dit de bemanning van het omgesla gen bootje zou zijn. w

De Vallei | 1970 | | pagina 1