Bovag-voorzitter Dijkstra: Nederland is toe aan verkeersacademie Miljoenste bezoeker krijgt een saluut V.V.D.: meer ruimte in wetgeving AR twijfelt aan bereidheid PvdA tot overleg Dode (i|i overweg CSU ONTKENT OMKOPING BONDSDAGLID Bonn verheugd over pact met Polen Tamelijk rustig in syrie Betogingen in België tegen vogelmoord MEDICUS MOET MEER VOORLICHTING GEVEN OVER ANTI-CONCEPTIE DS '70 tegen hogere belasting WEENSE KRANT OPGEHEVEN AR-kandidaten bedanken voor Tweede Kamer Rhedense huisarts Bekkering GEEN VERBETERING FUSIE Zes kinderen last van kolendamp Kalorik Indola kan van Uw strijkdag nog geen plezie rige happening maken. Wèl zorgt een kompleet programma strijkijzers A ervoor dat4 het strijken nu zo snel en ciënt mogelijk gaat. Het effl- super- lichtgewicht met open, uitgebalan ceerde handgreep is ook leverbaar met speciale Hostaflon zool: kleeft nooit meer aan; nooit meer reini- nigen. En het stoom strijkijzer met zijdezacht geslepen glijzool stoomt als het ho rizontaal wordt gehouden, stopt v ogenblikkelijk met stomen als het achterover staat en is zelfs verkrijgbaar met extra spray-in richting. Druk op het knopje en het sproeiertje sproeit net zoveel als nodig is voor het persen van extra scherpe vouwen. Niks meer spren kelen, wèg natte doeken. Nu zon der moeite extra zwaar invochten! Zo ziet U: intfoËa maakt u het leven lichter. KALORIK RESOLUTIE Duitser probeert politieman omver te rijden Strenge controle op autoweg Een van de 82 persoonl ijkheden van British Leyland. De eigenzinnigste auto-industrie yan Europa. IVoleslen legen naamsverandering van L'Etoile MAANDAG 16 NOVEMBER 1970 DEN HAAG In Duitsland en Zwitserland blijkt reeds een nauwere samenwer king tot stand te zijn gekomen tussen wetenschaps- en praktijkmensen, die zieh inspannen om met steun en medewerking van de overheid onder meer het niveau van de rij-opleiding te verhogen. Het is mij gebleken, dat wij in Nederland op dit gebied achter lopen. Vooruitlopende op een wettelijke regeling, wil ik daarom pleiten voor samenbundeling van krachten van de in ons land werkzame organi saties en instellingen op het gebied van de verkeersopvoeding. Dit zou kunnen ge schieden door middel van de oprichting van een nationale verkeersacademie. AMSTERDAM Artis begroette saterdag voor hat eerst in de ge schiedenis de miljoenste bezoeker in een jaar. Het was mevrouw Van Bladel, die met haar gezin een dagje Amsterdam deed". Na de huldi ging ging men met directeur Jacobi middende tuin in. Een van de olifanten bracht het gezin een extra saluut. Deze suggestie deed vanmorgen de heer A. Dijkstra, voorzitter van de sec tie rijscholen van de Bond van Auto mobiel-, Garage en aanverwante be drijven (BOVAG), .in zijn rede op de vergadering van deze sectie in het con gresgebouw in Den Haag. Volgens hem zou in een te stichten verkeersacademie de wetenschappelijke arbeid kunnen worden geconcentreerd met betrekking tot het verkeersgedrag en bovendien zou hier een kader wor den gevormd dat zowel in het prakti sche als theoretische onderricht werk zaam kan zijn in regionale verkeers- centra. In dit verband acht hij het van be lang, dat reeds in januari 1971 de eerste technische specialisten rij-instructeurs uit het militaire apparaat zullen stap pen en de burgermaatschappij in gaan. Dit vrijkomende aanbod van vakbe kwame rij-instructeurs zal in belang rijke mate de vacatures bij rijscholen kunnen opvullen. De- economische situatie in de rij schoolsectie is volgens de heer Dijkstra, in het afgelopen jaar niet verbeterd, ondanks de beide in 1970 toegestane wettelijke lesprijsverhogingen. Volgens hem is in deze verhogingen geen of on voldoende rekening gehouden met de kostenverhogende belastingmaatrege len, die ook op 1 januari opnieuw op het gebruik van motorvoertuigen, dus ook van lesauto's zullen gaan drukken. „De sociale positie van on^e branche is nog steeds allesbehalve benijdens waardig. Het is geen uitzondering, dat de instructeurs werkweken maken van 60 uren en meer op zeer onregelmatige tijden", aldus de voorzitter, die daarom het vergroten van het sociale bewust zijn onder de branchegenoten noodza kelijk acht. De heer Dijkstra pleitte evenals in zijn vorige jaarrede voor een fusie van de thans bestaande vijf landelijke organisaties op het gebied van het rij schoolwezen. mede gezien de te ver wachten structurele vermindering van de vraag naar rijlessen, waardoor om streeks 1975 Nederland nog ongeveer 2000 lesauto's zal hebben. Inmiddels heeft er tussen de voorzit ters van de vijf organisaties al wel een eerste gedachtenwisseling over een mo gelijke fusie plaats gehad. Wat betreft een wettelijke regeling van het rij schoolwezen is er. aldus de voorzitter, minder voortgang geboekt dan men had gehoopt. Hij releveerde dat de staats commissie van advies inzake grondwet en kieswet een nieuwe tekst voor het ROTTERDAM Zes Rotterdamse kinderen zijn zaterdagavond naar hel Zuiderziekenhuis gebracht, nadat zij in het huis van de familie A. van Soest aan de Oranjeboomstraat door kolen damp bedwelmd waren geraakt. De toestand van de vijf kinderen uit het gezin Van Soest en hun logeetje is niet ernstig. De bedwelmende koolmonoxyde was vrijgekomen door een kapotte ruit in de kachel. grondrecht van de onderwijsvrijheid heeft voorgesteld. Deze tekst zou, in dien opgenomen in de grondwet, het mogelijk maken dat bij de wet het au- torij-onderwijs als een vorm van on derwijs wordt aangewezen als de on derwijzers maar voldoen aan de eisen van vakbekwaamheid en zedelijkheid. Krachtens een dergelijk artikel zou dan rechtstreeks een wettelijke rege ling van het autorij-onderricht kunnen worden gegeven zo zei de heer Dijkstra. Onbevredigend voor de examinato ren, kandidaten en rij-instructeurs vindt de voorzitter het feit, dat er juist in het belang van de toekomstige ver keersdeelnemers tijdens het rij-examen op geen enkele wijze gebruik kan wor den gemaakt van de zo belangrijke in formaties over de persoonlijkheids structuur van de adspirant-automobilist vooral in de „twijfelgevallen". Hij pleitte er voor, dat het in de toe komst mogelijk zal wordeji dat de vaak door maandenlange observatie verkre gen gegevens van de rij-instructeur produktief worden gemaakt door het verlenen van inspraak van de rij- instructeur in gevallen van twijfel. UTRECHT De partijraad van de VVD wil dat gehuwden en ongehuwden het recht krijgen om door middel vai\ „elke medische ingreep" zwangerschap te laten onderbreken. Het gaat hier dus niet alleen om abortus, maar ook om sterilisatie. Met grote meerderheid besloot de partijraad om dit Rotterdamse amende ment op het verkiezingsprogramma met een gunstig advies door te sturen naar de algemene vergadering, die in fe bruari over alle amendementen op het verkiezingsprogramma zal beslissen. Mr. Geertsema, groot voorstander van een ruimere zedelijkheidswet geving, vond dit amendement toch wel bijzon-: der vergaand. Met slechts één stem voor werd za terdag het amendement van de JOVD (de „jongere liberalen") verworpen, waarin staat dat de belastingdruk de komende vier jaar met twee procent .zal moeten stijgen. Enkele amendementen waarover de Partijraad gunstig adviseerde, zijn: De financiële belemmeringen voor het volgen van onderwijs moeten volle dig worden weggenomen. De volkenrechtelijke erkenning van de DDR als onderdeel van zich verbeterende betrekkingen tussen oost en west werd met grote meerderheid aanvaard. Gehandhaafd bleef de passage in het ontwerp-programma dat het apart- heidsbeleid in Zuid-Afrika en Rhodesië moet worden verworpen. ADVERTENTIE ROTTERDAM De voorzitter van de ARP. dr. Veerman, meent dat een gesprek op korte termijn tussen de drie confessionele partijen en de PvdA al leen zin heeft als duidelijk blijkt dat de PvdA openstaat voor „constructief overleg". De heer Veerman zei zaterdag op het anti-revolutionaire partijconvent in Rotterdam nog te twijfelen aan de be reidheid tot overleg bij de socialisten. Hij was er niet zeker van of de opvat tingen van de partijvoorzitter dr. Von deling, die wil praten, wel voldoende weerklank vinden in de hele PvdA, Volgens de AR-voorzitter staat de PvdA voor een moeilijke keuze, door dat de anti-KVP-resolutie de partij in een isolement heeft gedreven. Dr. Veer man was er overigens van overtuigd dat de resolutie, formeel althans, zal verdwijnen. Ook de AR-Radicaal mr. Idenburg meende dat de resolutie wordt inge trokken. „Er is beweging in de PvdA. De partij komt iedere dag een stap na der". zei hij. De heer Idenburg en ook de heer Lansen, voorzitter van het Christelijk nationaal vakverbond (CNV), pleitten voor samenwerking met de socialisten. Volgens de heren Idenburg en Lanser is het van groot belang dat in een nieuw kabinet vooral de werknemers zich vertegenwoordigd voelen. „Het is niet alleen een zaak van programverge lijking, maar vooral van een grote mate van overeenstemming over het te voe ren beleid", vond de heer Lanser. Hij wees in dit verband op het gezamenlij ke actieprogram van de vakbonden. Ook de anti-revolutionairen vinden dat in het gemeenschappelijk urgentie program van ARP, KVP en CHU enke le punten nog onvoldoende tot hun recht komen. Op voorstel van partijbe stuur aanvaardde het convent een reso lutie, waarin de volgende punten staan: drugs, democratisering onderwijs en bedrijfsleven, sportbeleid, sociale ver zekeringen. belastingstelsel, gewestvor ming en de voordracht van de kabi netsformateur door de Kamer. Evenals de KVP meent de ARP dat moet wor den bekeken of de drie partijen zich niet voor de verkiezingen moeten uit- UTRECHT „DS '70 zal er voor Ij veren dat de belastingdruk en de belas tingtarieven niet worden verhoogd. Hooguit Raan wij mee met een lichte verschuiving van de belastingdruk naar de vermogenssector". De nieuwe voorzitter van DS '70 de heer A. van Stuyvenberg, zei dat zater dag in Utrecht op een huishoudelijk congres van zijn partij. Hij zag op het punt van de belasting een andere oplossing. Als men de men- sen met de lage inkomens werkelijk wil helpen, moet men in geld helpen en niet in „sociale tarieven". De heer Van Stuyvenberg kritiseerde ook de beschermende maatregelen in de landbouw. „Wat wij voor de industrie alleen maar gericht en tijdelijk doen, moet voor de agrarische sector niet eeuwig duren". Over de ontwikkelingshulp zei hij: „Waarom zouden wij geen bedrijven vestigen in Turkije en Marokko in plaats van een modern soort slavendom (buitenlandse arbeiders) op de been te houden? Investeren daar in plaats van hier helpt die landen werkelijk en kan de economische groei hier iets vermin deren. Dat zinvolle offer moet worden gebracht". spreken voor een regeringspartner. Ook een resolutie van de AR-jonge ren, om het gezamenlijk program aan te passen aan eigen prioriteiten, werd aanvaard. Voorzitter Veerman wees er nog op dat de AR bij de verkiezingen haar ei gen gezicht volledig tot zijn recht wil laten komen. Evenals de voorzitter van de KVP, mr. Van der Stee. vorige week, meende hij dat D'66 en de PPR geen rol van betekenis meer spelen in de politiek. DEN HELDER De politie van Den Helder heeft zaterdagavond de 36-jarige Duitse zeeman E. S. gearres teerd. De man had een auto gestolen onder de neus van de eigenaar. Toen de man werd aangehouden, poogde hij een agent omver te rijden. Eenmaal op het politiebureau probeerde hij een paar agenten met een stoel van zijn lijf te houden. Hij werd tenslotten met ver eende krachten overmeesterd. WENEN Vandaag is voor het laatst het Volksblatt, het orgaan van de (conservatieve) Oostenrijkse volkspar tij, uitgekomen. De grote Weense kran ten hebben het zeer moeilijk. De rechtstreekse oorzaak was een da ling van het aantal adverteerders en een gestadige teruggang van dat der le zers. Het blad zou tegen het einde een maandelijks verlies hebben geleden van 150.000. De redactie van het blad heeft in een hoofdartikel afscheid van de lezers ge nomen. De plaatsvervangende hoofdredac teur. Erich Ernegger, somde de redenen op die de „doodsoorzaak" van het blad der oppositiepartij waren geworden. De conservatieve volkspartij, schreef hij, heeft ruim 300.000 leden van wie er slechts 40.000 op het Volksblatt geabon neerd waren. De enige belangstelling die de hogere partijfunctionarissen in het blad stel den was nu en dan een telefoontje van „zorg ervoor dat mijn naam genoemd wordt" of „wees discreet noem een be paalde naam, die in het politierapport voorkomt, niet." De partij herbergde een aantal stro mingen en groepen die tegen elkaar van leer trokken en die het moeilijk maakten dat de krant een vaste redac tionele lijn volgde. De krant was in 1929 opgericht en heette eerst „Das Kleine Volksblatt". Het was de eerste krant in Oostenrijk die na de Tweede Wereldoorlog weer mocht uitkomen. Eerst was het een blad voor katholieke lezers, maar het ontwikkelde zich gaandeweg tot de of ficiële spreekbuis van de österreichi- sche Volkspartei. VENRAY De 1»- jarige W. Schal lens ui/t Venray i* zaterdagavond op slag gedood, toen de door hem bestuur de personenauto op een overweg nabij zijn woonplaats in botsing kwam met een personentrein. Een inzittende van de auto, moest in een ziekenhuis wor den opgenomen. BONN De Duitse parlementaire wereld ia in grote beroering. Een lid van de kleine regeringspartij de liberale F.D.P., die in beroering is door de onenigheid tussen de linker en de rechter vleugel, heeft verklaard, dat hij re gelrecht door de oppositie partjj C.S.U. (van de autocratische ex-minister Strauss) met omkoping is benaderd. De Westduitse parlementaire opposi tie teeft doen weten dat het zich zoge naamd willen afscheiden van de libera len. om zich bij de oppositie aan te sluiten, door het liberale parlementslid Karl Geldner. gelijk stond aan onder wereldpraktijken. De leider van de fractie van de Beierse CSU, Richard Stücklen, ontken de dat zijn partij Geldner had benaderd en overgehaald zijn eigen partij, die van minister Scheel, te verlaten. „De waarheid is dat de heer Geldner zioh tot ons, de CSU, had gewend met de mededeling dat zijn geweten hem niet toestond bij vrije democratische partij (FDP) te blijven, en dat hij daar om de CSU wilde opzoeken". Hij ontkende voorts dat men Geldner „zelfs maar een enkele pfennig" had aangeboden als hij van partij wilde gaan veranderen. Geldner had bekendgemaakt, dat de oppositie hem had getracht door „laak bare methoden" naar haar kamp te lokken. Men had hem beloofd, zwart, op wit zei hij, bij de volgende par lemen te- DEN HAAG Twee anti-revolutio nairen die vrijwel zeker waren van. een verkiesbare plaats op de kandidatenlijst voor de Kamerverkiezingen hebben voor de eer bedankt. Het zijn dr. N. Tiemstra uit Groningen en de heer C. Boersrna uit Den Haag. De heren Tiemstra en Bpersma zou den in de ar-fractie de opengevallen plaatsen van de econoom dr. Goud zwaard en fiscale expert Kieft inne men. De heer Goudzwaard heeft een benoeming als hoogleraar in Canada aanvaard, terwijl de heer Kieft in vol ledige dienst komt bij de NCRV. Dr. Tiemstra heeft als reden van zijn bedanken opgegeven, dat hij al« Ka merlid te weinig zou verdienen. ADVERTENTIE rfinj. Kleine telle kameraad van grotestedellngen. Wist u dat er alleen al in Rome «rond flitsen Bij de prijs inbegrepen: de technische know-how die British Leu- land irral z'i» «ulo'» stopt- van Jaguar tot Rover, vanTriumph tot MG. DUSSELDORP De Westduitse po litie heeft vrijdagavond op het stuk au toweg tussen Bonn en Oberhausen ruim 9.000 auto's aangehouden om te contro leren of de chauffeurs gedronken had den. Ademproeven werden toegepast bij 613 chauffeurs, van wie 47 bovendien nog een bloedproef moesten afleggen. Vijf personen werden gearresteerd. Ter plaatse werden 258 personen be boet, 78 kregen bericht „voor te moeten komen" en 11 ondeugdelijke auto's werden in beslag genomen. British Leyland Nederland, Gouda Auetin-Jaguar-Triumph-Leyland-MG-Morris-Rovsr BONN West-Duitsland verwacht, dat spoedig diplomatieke betrekkingen met Polen zullen worden aangeknoopt, nu men het eens is geworden over een verdrag dat de verzoening tussen beide lancL-n zal inleiden. Na een zes uur durende nachtzitting hadden de delegaties in Warschau za terdagmorgen tegen vijven in principe overeenstemming bereikt. Het ontwerp komt in het kort hierop neer: De Oder-Neissegrens wordt aan vaard, zonder dat een formele erken ning wordt uitgesproken. Bonn legt zijn voorbehoud inzake een toekomstig vredesverdrag neer in nota's aan de Westelijke bondgenoten, waarvan Warschau officieel kennis neemt. Polen legt een afzonderlijke ver klaring af over een soepele repatriëring voor de naar schatting honderdduizend Polen van Duitse afkomst die willeb emigreren naar West-Duitsland. Minister Scheel (Buitenlandse Zaken) was opgetogen o ver dit akkoord: „Dit is even belangrijk als destijds onze ver zoening met. Frankrijk". Schee! reist woensdag opnieuw naar Warschau om het verdrag te paraferen. De ondertekening door bondskanse lier Brandt in Warschau wordt nog voor Kerstmis verwacht. De regering PARIJS De vroegere Franse mi nister van Landbouw, Paul Antier, heeft opgeroepen om een „Centrum ter verdediging van de Place de l'Etoile" op te richten. Hij wil hiermee proteste ren tegen het besluit van het Parijse stadsbestuur om het plein te noemen naar wijlen Charles de Gaulle. Met dit besluit week men af van de regel, dat straten en pleinen pas de naam van iemand krijgen als deze ten minste vijf jaar dood is. overweegt om de overeenkomst dan meteen ter goedkeuring voor te leggen aan de Bondsdag, omdat daarna ook het verdrag van Moskou gemakkelijker zou worden goedgekeurd. Intussen wordt vandaag in West-Ber- lijn het tiende viermogendhedengesprek over Berlijn gehouden. Bonn heeft goe de hoop dat het begin volgend jaar tot een draaglijke regeling voor West-Ber- lijn zal komen. Regeringswoordvoerder Ahlers zei gisteren: „Ik verwacht dat de Grote Vier binnen afzienbare tijd aan West- en Oost-Duitsland zullen op dragen om de details van een regeling uit te werken." verkiezingen een zetel te zullen krijgen en voorts zou hij een vierjarig contract krijgen als adviseur van de papierfa briek Bayer tegen een salaris van 100.000 mark (27.000 dollar) per jaar. De eigenaar van die fabriek, Anton Bayer is de penningmeester van de „Nationale Liberale Actie", dat is een rechtse partij die kortgeleden werd op gericht en waarvan overgelopen vrije democraten lid zijn. Geldner zegt dat hij gedurende het hele verloop de leiding van zijn eigen liberalen en die van de partners ervan, de sociaal-democraten, op de hoogte heeft gehouden. In grote spanning wacht men in Bonn af hoe deze hele affaire zal aflo pen. Anton Bayer heeft bekendgemaakt zijn rol in het geheel te zullen bekend maken „als de tijd daarvoor is geko men". V BEIROET De staatsgreep in Syrië waarbij de politiek-gematigde minister van Defensie, de 40-jarige generaal Ha fez Assad de marxistische regering om ver heeft geworpen, is zeer „rustig" ge weest. Generaal Hafez Assad heeft zondag alle vrijdag bij de staatsgreep gearres teerde leden van de babthpartij in vrij heid gesteld, met uitzondering van Sa- lah Jedid (adjunct secretaris-generaal), Mohammed Eid Achawi (oud-minister van Buitenlandse en van Binnenlandse Zaken en lid van het invloedrijke op perbevel van de „Sahika") en Fawzi Reda (lid van de twee interarabische opperbevelen). Dit is in diplomatieke kring in de Libanese hoofdstad Beiroet vernomen. In Libanon is voorts vernomen, dat aanhangers van Salah Jedid de bevol king in vlugschriften oproepen tot een algemene staking om „het militaire be wind ten val te brengen". Op de universiteit van Damascus zouden zondag, voor de tweede achter eenvolgende dag, gevechten zijn gele verd tussen aanhangers van generaal Assad en van Jedid. In de Syrische hoofdstad demon streerden zondag voor- en tegenstan ders van het nieuwe bewind. De de monstranten werden verspreid door de veiligheidsdienst, waarbij enkele scho ten vielen. Syrië heeft sinds het in 1946 acht grote staatsgrepen en een dozijn klei nere revoltes meegemaakt. Assad, die luchtmaarschalk is, heeft bij de Jordaanse burgeroorlog in sep tember geweigerd vliegtuigen beschik baar te stellen ter ondersteuning van de Syrische troepen en tanks, die Jor danië waren binnengevallen. o c? BRUSSEL In het afgelopen week einde hebben jongeren in Antwerpen een grootscheepse betoging tegen de vogelvangst in België op touw gezet. Op het Antwerpse Groenplein werd een massale demonstratie gehouden, waar spandoeken vertoond werden met onder meer het opschrift „Europa be schermt België vernietigt", een ver wijzing naar het Europees natuurbe schermingsjaar, waartoe de Raad van Europa de stoot heeft gegeven. In deze betoging toonde men ook grote houten kruisen, waarop aan touwtjes een vijf tigtal dode spreeuwen en Vlaamse gaal werden meegedragen. Aan de gevel van een groot warenhuis werd een enorm spandoek opgehangen met het opschrift „stop de vogelvangst". In een pamflet dat ze onder het pu bliek verspreidden, wezen de jongeren erop dat in België, niettegenstaande dit land in 1902 al het internationaal ver drag tot afschaffing van de vogelvangst bekrachtigde, jaarlijks toch nog 20.000 vogelvangers 15 miljoen vogels vangen, doden en verhandelen. In het pamflet werd een verbad op de vogelvangst geëist -en verder werd er om een faunabeleid en een strengere reglementering van de jacht gevraagd. AMSTERDAM De voorlichting over het voorkomen van zwangerschap is in ons land nog een puinhoop. De huisarts kan er veel aan doen om in de gezinnen meer duidelijkheid te brengen over de mogelijkheden van anticoncep tie. Dr. P. G. Bekkering, huisarts in Rhe- den,zei dit zaterdag op het vijftiende congres van het Nederlands Huisartsen Genootschap (NHG) in Amsterdam. Hij vond dat de arts di in het gezin duidelijkheid brengt over de mogelijk heden van anti-conceptie niet alleen meehelpt het aantal ongewenste ge boorten te beperken. Hij levert op die manier ook zijn bijdrage in het terug dringen van de zo gevreesde sterke aanwas van de bevolking. De problemen aangaande gezinsrege ling en anti-conceptie stonden centraal *op het Congrescentrum van de Rai. De arts F. P. Wibaut, wetenschappelijk medewerker van de universiteit in Am sterdam, toonde aan de hand van de uitslag van enquêtes aan dat de pil over het algemeen een positieve invloed heeft op het seksuele leven van man en vrouw. Vrouwen die klachten hebben door het gebruik van de pil wijzen sek suele omgang echter meer af dan dege nen die zonder klachten zijn. De voorzitter van het NHG, dr. H. J. Dokter, vroeg zich af of de huisartsen als beoefenaren- van de geneeskunde wel het heil van de mens voor ogen hebben. De stem van de patiënt wordt vrijwel niet gehoord en het is vrijwel niet be kend hoe hij de hulp van de huisarts ervaart en deze in de toekomst veran derd zou willen zien. De voorzitter sprak als zijn verwach ting uit dat de huisarts in de toekomst een coördinerende functie zal krijgen, be arts komt daarbij te werken in een gezondheidscentrum, waar ook andere deskundigen zich" bekommeren om mensen die met ziekte te kampen heb ben.

De Vallei | 1970 | | pagina 5