Twente slaagde geheel in opzet Volendawi won verdiend van M NA C legde A jax vuur na aan de schenen Ruud Geels scoorde voor Go Ahead twee maal H.S. zette A.Z. ruim op afstand Karige winst PSV Totozoals het moest NEC laat naar zege op Telstar Duitse Lotto Stand van zaken FC TwenteFC Utrecht fxll SpartaFeijenoord I II ifx] ExcelsiorGo Ahead I llxll I TelstarNEC DEO VolendamMVV [Xll II DWSADO DEO FSC— Blauw Wit □□El SVV—Den Bosch DEO GVAVHelmond Sport |fxj HVC—Heracles DEO CambuurWillem II [Xll II GraatschapWageningen ||xj| I AGOVV—Fortuna VI□□[x| AMSTERDAM Lijstaan voerder ADO heeft in het Olym pisch stadion zijn voorsprong op fortuinlijke wijze kunnen- ver groten. De Hagenaars wonnen zeer gelukkig met 1-0 van DWS, dat de gehele wedstrijd beter voetbalde maar de talloze kan sen niet in treffers kon omzetten. MAANDAG 16 NOVEMBER 1970 ONBESLIST' BIJ SP ART A- FEIJENOORD ROTTERDAM „Onbeslist", een uitslag, waarmee men op beide Rotterdam se Maas-oevers vrede kon hebben, was het resultaat van de wel spannende, doch niet op hoog niveau staande derby tussen Sparta en Feijenoord. Ongetwij feld toonde Sparta zich aanvankelijk het meest belust op de overwinning. Na tuurlijk niet zo vreemd, want gezien de grote reputatie van Feijenoord, ofschoon die de laatste weken wel iets getaand is, startte Sparta als „underdog" en wilde zich doen gelden. De grotere inzet van de Spartanen leidde tot een licht veldoverwicht en in de der tiende minuut tot een doelpunt van Klijnjan, die de bal oppikte uit een voorzet van Kowalik, waarop Romeijn ten dele mistastte: 10. Nog geen minuut later was Sparta zelfs heel dicht bij een tweede treffer, toen de rappe balgoochelaar Kristen- sen op links voor de Feijenoordverdedigers ongrijpbaar was. Met een ferme kop stoot joeg Heijerman uit Kristensens hoge voorzet de bal in de uiterste hoek, doch door een snelle reactie en een fabuleuze sprong naar de bedreigde hoek redde Treijtel voor zijn ploeg de situatie. ENSCHEDE Het strijdplan, dat Kees Rijvers voor Twente had uitgedacht, slaagde volkomen. In het duel met FC Utrecht, dat zoals de Enschedese oefen- meester verwachtte, inderdaad begon met spelen op balbezit en met slechts twee •pitsen, wilde Rijvers via een vergroot aantal aanvallers doelpunten forceren en zo tijdig mogelijk een veilige voorsprong nemen. „Gelukt het de tegenstan der een uur lang de stand 00 te houden, dan wordt het bijna onmogelijk nog een doelpunt te maken", zette Rijvers na de wedstrijd uiteen. Het koel spelende Feijenoord, steu nend op zijn grote ervaring en toch be schikkend over meer individueel talent dan Sparta, nam hierna gaandeweg het spel meer in handen, zonder echter werkelijk gevaarlijk te worden. Daar voor lag het tempo te laag en liepen de aanvallen over te veel schakels, waar van Franz Hasll wel de belangrijkste was. Bovendien vormde Sparta's defen sie een hechte linie, die echter kort voor de rust toch nog zou .moeten capi tuleren. De opgerukte Rinus Israël zag op rechts Wery in geheel vrij staande positie, lanceerde hern met een afgeme ten pass en voor de Spartanen konden ingrijpen was de bal reeds van Wery's voet. onbereikbaar voor Doesburg, laag in de rechter hoek van Sparta's doel verdwenen: 11. In de tweede helft heeft Feijenoord vrijwel voortdurend het initiatief ge had. Het miste in Wim Jansen en later in Joop van Daele echter in het cen trum een spits, die de kansen kon uit buiten. Er waren wel talrijke benauwde momenten voor het doel van Sparta. Waarschijnlijk was het voor de Utrechters een verrassing zo veel En schedese aanvallers te ontmoeten. Daardoor klopte, vooral in het begin, de dekking lang niet aldoor. De doelpun ten kwamen ondanks, of misschien juist door, de risico's die de FC Twente moest nemen. Na een schitterende tref fer van René van de Kerkhof, zette Streuer vervanger voor de geschor ste Notten de oostelijke formatie vlak voor de rust op 20. Daarna kon FC Twente het betrekkelijk kalm aan doen. Omdat FC Utrecht na de rust weiger de meer mankracht naar voren te stu ren, mochten de Enschedeërs vrijwel voortdurend met de bal schuiven zon der dat er een 'tegenstander aan te pas kwam. Het was niet al te aantrekkelijk, ook al omdat de toch komende kansen ongebruikt bleven, maar het was wel effectief voor Twente. FC Utrecht kwam niet verder dan enkele uitvallen, Uit een daarvan trof Groenendijk, via de vuisten van Schrijvers, de paal. FC Twente: Schrijvers; Van Iersel, De Vries, Drost en Huve; Van der Vall en Streuer; Willy van de Kerkhof, Jeu- rtng, Pahlplatz en René van de Kerk hof. FC Utrecht: Van Ledden; Van den Oudenallen, Adriaanse, Van Stijn, Ol- sen en Hildebrand; Cote, Nieuwenhuls en Van den Merkt; Groenendijk en Theunissen. Scheidsrechter: Keizer; toeschouwers: 18.000. VOLENDAM Volendam heeft de thuiswedstrijd tegen MVV verdiend ge wonnen. De cijfers 31 mogen wat ge flatteerd zijn, maar niet geflatteerd was het overwicht van de thuisclub in de aanval en vooral in de opbouw daar van. De na twee maanden weer herstel de Meeuwis Majoor verrichtte voor Vo lendam de hattrick: een verdiende be loning voor de gevaarlijkste man van Volendam. MVV legde van het begin af aan de nadruk op de defensie en hoopte via de twee spitsen Brokamp en Mraz tot sco ren te komen. De Maastrichtenaren hadden bovendien een behoorlijke greep op het middenveld, waar de tac tische Herben en Bonfrère een opval lende rol speelden. Maar Volendam stelde daar een fantastische inzet te genover. De thuisclub bleef komen en doelman Körver, die veel goed werk verrichtte, moest een kwartier voor tijd capituleren bij een hoge inzet van Ma joor na een trekbal van Bond. Vlak voor rust profiteerde Brokamp van een fout in de defensie van Volen dam. De Boer veranderde de bal van richting, Brokamp kreeg de bal voor de voeten en passeerde doelman Jtulter van dichtbij 11. In de tweede helft hetzelfde beeld: een steeds aanvallend Volendam en een bij vlagen naar voren snellend MW, dat bijna een voorsprong nam, toen doelman Ruiter de bal uit een voorzet van Brokamp op de lat stompte. Weer was het Majoor, die Volendam aan een voorsprong hielp. In een scrimmage voor het doel kopte hij de bal tussen twee Maastrichtse verdedigers door in het net. Zes minuten voor tijd werd Kras door Szefer van de bal afgezet. Scheidsrechter Van de Kroft zag er een strafschop, die door Majoor werd be nut. Volendam: Ruiter; Zwarthoed, Hans Jonk, Jac Jonk, Jan Jonk; De Boer, Pelk en Plat; Kras, Bond, Majoor. MVV: Körver; Szefer. Quadackers, Herben, Pleumeeckers; Bonfrère, Den Rooijen (Heynen), Prins (Mares); Hoe- nen, Mraz en Brokamp. Scheidsrechter: Van der Kroft; toe schouwers: 5.000. mede het gevolg van een reeks hoek schoppen, maar met assistentie van Visser en Eijkenbroek werd de soms weifelend ingrijpende Doesburg toch niet meer gepasseerd. Aanzienlijk min der moeilijk had Feijenoords verdedi ging het, al moest Israël toch ook een maal aan de noodrem trekken om Klijnjan een reële scoringskans te ont nemen. De 11 was de beste uitslag, want ondanks zijn veldoverwicht zou Feijenoord met een overwinning toch wel te rijk zijn beloond. Sparta: Doesburg; Venneker. Ter Horst., Eijkenbroek en Visser; Van der Veen, Walbeek en Klijnjan; Heijerman (Bosveld). Kowalik en Kristensen. Feijenoord: Treijtel; Romeijn, Israël, Laseroms en Schneider; Hasil (v. Dae le), Boskamp en Van Hanegem; Wery, Jansen en Moulijn. Scheidsrechter: Boogaerts; toeschou wers: 30.000. I 2 3 De cijfers van de toto van het afge lopen weekeinde, nummer 18, zijn: 774.304 deelnemers, die zorgden voor een inleg van 1.651.060,- gulden. Voor de prijzenpot is beschikbaar 742.977,. gulden, waarvan 260.042,- gul den voor de eerste en de derde prijs. De tweede prijs bedraagt 185.744,- gulden en de extra prijs is 37.149,- gulden groot. Bij het kantoor van de sporttotalisator hadden zich zondagavond drie deel nemers aangemeld met dertien uitslagen juist voorspeld. De uitslag van de zaterdag gehouden trekking van de Duitse Lotto, 6 uit 49, was als volgt: 1, 2, 21, 37, 40, 42. Extra getal 15. Olympisch getal 9558. BREDA De nederlaag, die NAC van Aiax te incasseren heeft gekregen, kunnen de Bredanaars ongetwijfeld eervol noemen. Temeer omdat het tweede door Johan Cruyff gescoorde doelpunt zonder meer als een geluk streffer is aan te merken. Vooral in de tweede helft heeft de thuisclub de Aja- cieden, bij wie Krol na diverse vinger wijzingen van arbiter Hoppenbrouwer in het boekje werd genoteerd, het vuur na aan de schenen gelegd. Doelman Stuy kon echter, zo nu en dan met eni ge veine, zijn doel „schoon" houden en dit niet in de laatste plaats, omdat de soms uitstekend opgezette Bredase aan vallen de onmisbare afwerking misten. Ad Brouwers en Jacques Visschers waren wel oorzaak van veel problemen voor de Amsterdamse defensie, maar een doelpunt bleef uit. Ajax kon dat in de eerste helft wel, omdat de thuisclub royaal, dat wil zeggen zonde rhet ac cent op de verdediging te leggen, voet balde. Daardoor kregen de schutters in de aanval van Ajax de ruimte. Doel man Kitzmann van NAC maakte aan vankelijk geen al te betrouwbare in druk, maar aan de beide goals had hij niettemin geen schuld. Aan de overzijde toonde Stuy zich nogal eens onzeker, althans bij lage ballen, want bij alle hoge voorzetten, die merendeels door aanvoerder van NAC Jan van Gorp werden gelanceerd, was hij of een van zijn verdedigers meester van de situatie. Het fraaie eer ste doelpunt van Ajax, in de twaalfde minuut door Keizer gescoord, na uitste kend voorbereidend werk van Mühren, Het eerste en enige doelpunt voor Spar ta in de strijd tegen Feijenoord: de bal vliegt in het net en Klijnjan, de maker, juicht. Doelman Trey- tel heeft het nakijken. was een gevolg van het „open spelsy steem" van NAC. De tweede treffer kwam twee minuten voor het afsluiten van de eerste helft op naam van Johan Cruyff. Hij „kanjerde" na een snelle doorbraak in en ontmoette daarbij het lichaam van de Bredase doelman Kitz mann waarna de bal voor de tweede maal in het doel verdween. In de tweede helft heeft Ajax het vaak moeilijk gehad met het van grote inzet getuigende spel van de thuisclub. Maar, zoals gezegd, een doelpunt bleef uit, want het verdedigingsblok van Ajax liet zich niet verrassen. Aanval lend presteerden de Amsterdammers in de tweede helft niet veel. NAC: Kitzmann; Van Gorp, Vermeu len, Graauwmans, Bakker; Bouwmees ter, Quaars, Blsh; Pogrzeba, Visschers, Brouwer. AJAX: Stuy; Suurbier, Vasovlc, Hulshoff, Krol; Rijnders, Neeskens, Swart; Mühren, Cruyff, Keizer. Scheidsrechter Hoppenbrouwer; toe schouwers 20.000. FC TwenteFC Utrecht: 2-0. Jan Streuer (rechts), maker van het tweede doelpunt, passeert hier Hilde brand van Utrecht. ROTTERDAM Het gebrek aan stootkracht heeft Excelsior opnieuw een nederlaag gebracht. De Rotterdam mers waren tegen Go Ahead over het algemeen genomen zelfs sterker maar de driemansvoorhoede Kwakkernaat, Van Toledo en Van Toorn kon de De venter achterhoede vrijwel niet veront rusten. In de eerste tien minuten van de aantrekkelijke ontmoeting, die overi gens na de rust weieens onvriendelijk werd, kreeg Excelsior enkele goede kansen, maar eenmaal stond de paal succes in de weg en twee keer redde doelman Withers. Excelsior gaf met goed veldspel de toon aan en pas kort voor de rust, toen trainer Hughes v.d. Ley door Beek verving, werd Go Ahead gevaarlijker. Na de hervatting kwam Go Ahead er beter in. De combinaties liepen nu veel beter en Excelsior moest terug. Juist in een periode dat de thuisclub weer een overwicht had, zorgde Ruud Geels voor DWS speelde beter GELUKKIGE ZEGE ADO Vooral in de eerste helft creërden de Amsterdammers uit de tweede lijn met voortreffelijke combinaties een groot overwicht maar de lichtgewicht aanval lers van de Amsterdammers konden het niet afronden. Bonsink miste tot twee maal toe, een schot van Nuninga stuitte af op het been van Korevaar en bij een misser van Van der Burchschoot See- mann over het doel, waarin Thie een onzekere indruk maakte. ADO, dat veelvuldig gebruik maakte van de buitenspelval, was zelf slechts zelden gevaarlijk. Alleen Mansveld en Couperus (de laatste viel overigens nauwëlijks op) konden Jongbloed bena deren. In de tweede helft pakte ADO de za ken wat energieker aan, maar bleef vooralsnog te steriel voetballen. Op nieuw kregen de Amsterdammers de beste kans bij een schermutseling voor het Haagse doel, waaruit Seemann bui ten bereik van Thie de paal trof. Het was bepaald tegen de verhouding in toen de Noor Berg in de 77ste minuut van een dekkingsfout van DWS profi teerde en via de benen van Nuninga en Flinkevleugel raak schoot. DWS was aangeslagen. Het leed een dubbel ver lies toen Gerrie Deijkers tenslotte in een botsing met een Hagenaar zijn rechterpols brak en waarschijnlijk voor vijf of zes weken uitgeschakeld is. DWS: Jongbloed; Flinkevleugel, Dijkstra, Bianohi en Kamminga; Over weg, Muller en Nuninga; Bonsink, Deijkers (Vrauwdeunt) en Seemann, A Moment uit de wedstrijd DWS ADO met v.l.n.r. Weimar en Gerrie Deijkers in duel om de bal. ADO: Thie; Van der Burch, Weimar. Mansveld en Korevaar; Advocaat, IA Zoete en Schoenmaker; Couperus, Berg en Hestad. Scheidsrechter: Van Gemert; toe schouwers 11.500. Telstar en NEC hebben de 5500 toe schouwers op het sportpark Schoonen- berg nauwelijks kunnen vermaken. Twee maal drie kwartier verstreken zonder enig hoogtepunt. Telstar heeft wel geprobeerd het succes tegen Feij enoord te prolongeren, maar de ploeg van Jan Rab ^draaide lang niet zo soe pel als twee weken geleden. Een serie misverstanden waren er oorzaak van dat de Velsenaren niet tot effectieve aanvallen konden komen. Aan de ande re kant was het met NEC al niet veel beter gesteld. De Nijmegenaren moes ten het uitsluitend hebben van de af standsschoten van De Jong, die na eer der de paal te hebben geraakt, acht mi nuten voor tijd het enige doelpunt scoorde. Telstar: Van der Meeren; Driesen, Andre, Zwaan, Wijngaarde; De Vries, De Wit; Van Egmond, Bond, Kort, Fens. NEC: De Bree; Pijs, Kornelis, Eggen- kamp, Mellaard; Dekker, De Jong, Bghnnen; Jendrossek, Davidovic, Jans- sens. Scheidsrechter Derks; toeschou wers 5500. rust door bij een uitval met het hoofd te scoren uit een voorzet van Hoekema. Excelsior probeerde wel terug te ko men, maar de combinaties werden zo lang doorgevoerd dat de Deventer ach terhoede iedere keer kon ingrijpen. Het spel werd er intussen niet vriendelijker op. Hoekema lag herhaaldelijk over hoop met Gerrit den Butter en scheids rechter Boosten moest eenmaal ook Van Toledo en Beek tot de orde roepen. Geels maakte kort voor tijd aan Excel sior's illusies een einde door de bal voor de tweede maal achter v.d. Roer te koppen. Excelsior: v.d. Roer; G. den Butten Tetterop, Mühlenbruch en Kleingeld (v.d. Heide); A. den Butter, De Boom en Bakker; Van Toorn (Blok), Van Toledo en Kwakkernaat. Go Ahead: Withers; Kolkman, War- nas, Somer en Koenders; Smid, Veen- stra en v.d. Ley (Beek); Geels, Hoeke ma en Verdonk. Scheidsrechter: Boosten; toeschou wers: 4.500. DEN HAAG Het voetbal van Hol land Sport blijft kwalitatief gezien waarschijnlijk achter bij dat van AZ '67. Maar in de zondag op Houtrust ge speelde wedstrijd hadden de Hagenaars ten opzichte van hun tegenstanders een pluspunt: hardheid. Bij tijden wat on beheerst gedoseerd (Van der Bol), maar EINDHOVEN PSV is tegen het sterk op verdediging ingestelde Haar lem constant in de aanval geweest, maar het grote overwicht leverde slechts een karige overwinning op. Het enige doelpunt werd bovendien door de Haarlemmers fel betwist. Met ongeveer nog zeven minuten te spelen had de uitblinkende Van der Kuijlen een schot gelost, dat de bal van de onderkant van de lat tegen de grond bracht buiten be reik van de, voor de sterk „keepende" Paternotte, ingevallen Poldervaart. Was de bal nu op de doellijn terecht gekomen of erover heen? Scheidsrech ter Beek aarzelde echter geen moment met de toekenning van het doelpunt, zich daarbij niets aantrekkend van de protesten van de Haarlemmers. Mocht dit doelpunt dan al omstreden zijn, een feit is, dat PSV deze overwinning vol komen verdiende. Haarlem viel uitslui tend aan' via Huyg en De Goede, alle overige spelers beperkten zich tot een verdedigende taak. PSV schoot wel vaak, maar alle bal len werden gekeerd door Paternotte of stuitten af op lichaamsdelen. Ook Lin- der, trainer van PSV, hield al geen re kening meer met de volle winst, tot Van der Kuijlen dan dat aanvechtbare doelpunt scoorde. PSV: Van Beveren; Van den Dungen, Strik, Radovic, Munk Jensen; Hlddink, Venstra (De Vrindt), Vos; Schmidt Hansen, Van der Kuijlen, Mulders. Haarlem: Paternotte (Poldervaart); Wentink, Hoeben, De Haan, Koopman; Van Breevoort, De Jongh, Burgers; De Goede, Huyg, Boszhard. Scheidsrechter: Beek; toeschouwers: 12.500, voldoende om het technisch verdienste lijke, maar kwetsbare AZ nog ruim op afstand te zetten. In het begin zag het daar niet naar uit. AZ weigerde uit te gaan van een strikt verdedigende stelling en zaaide door rushes van de snelle Polen Schmidt en Liberda onrust in de Haag se verdediging. Een beheerst doelpunt van debutant Schaafstra, die zich laco niek ontdeed van Kronshorst, was de beloning. De voorhoedespelers van Hol land Sport werden veel met te hoog gerichte ballen aangespeeld, hetgeen te gen de gemiddelde lange AZ-verdedi- gers weinig effect sorteerde. Gaande weg lukten de combinaties echter beter, met name via de zich na een kwakkel periode herstellende Roggeveen. AZ moest wel terug, vooral na rust, maar toch kwamen de doelpunten van de Hagenaars niet tot stand tijdens een of fensief, naar uit tegenstoten na de spaarzame aanvallen van de duidelijk rond de beide polen gegroepeerde Alk- maarse formatie. Holland Sport: Louwerens; Valken- hoff, Kronshorst, Van der Helde en Dorjee; Van der Bol, Milic en Van der Vaart (Muller); Roode, Van Maurlk en Roggeveen. AZ'67: Vooys; Visser, Kabel, Van Veen en Mol; De Jong (S. Tijm), Twisk en Liberda; Schmidt, Vredenburg (Stapper) en Schaafstra. Scheidsrechter: Brouwer; toeschou wers 5000. 1) ADO 11 9 2 0 20 24— 5 2) Feijenoord 11 7 3 1 17 24— 7 4) FC Twente 11 7 3 1 17 16— 3 3) Sparta 11 6 5 0 17 18— 7 5) PSV 11 7 2 2 16 22— 5 6) Ajax 11 6 3 2 15 18— 6 8) NEC 11 4 4 3 12 14—11 7) FC Utrecht 11 5 2 4 12 18—19 (10) Go Ahead 11 4 3 4 11 11—13 (11) Holland Sn 11 3 4 4 10 11—13 9) MVV 11 3 3 5 9 9—13 (13) Telstar 11 2 3 6 7 14—23 (14) NAC 11 2 3 6 7 11—21 (12) DWS 11 2 3 6 7 8—17 (17) Volendaf. 11 3 1 7 7 11—22 (15) Haarlem 11 1 4 6 6 9—18 (16) Excelsior 11 1 3 7 5 11—25 (18) AZ '67 11 0' 3 8 3 6—27 P •amma a.s zondag AjaxHolland Sport HaarlemNAC FC UtrechtPSV Feijenoord— FC Twente Go AheadSparta NECExcelsior MVV—Telstar ADOVolendam A.Z. '67—DWS

De Vallei | 1970 | | pagina 7