Fred Hemmes: de dienst nog een jaar toptennis Goed debuut Bert Kuyper WK voetbal '74 11-Duitsland gaat uit van 24 deelnemers Ramsey wipt Bobby Charlton en Gordon Banks Eindronden wk handbal in Arnhem TILBURGER ONTSNAPT AAN POLITIE NA WILDE ACHTERVOLGING Kalderon in de cel Nederlaag Tom Okker 5? Sportkalender Gilmar ernstig gewond Danlontoernooi Cruyff vader DEN HAAG Vandaag wordt de Nederlands tenniskampioen Fred Hemmes (20) ingelijfd bij de geneeskundige troepen. NIET ÜE ZAAL IN Tulpenrally wordt weer ster rit VRAAG UITZONDERING CONTANTEN JEUGDTOP SPORT IN 'T KORT Rous: wk voor amateurs René Roque behield titel loopt weg op en komt onder vrachtauto E.E.G. overweegt maatregelen tegen narcotica DINSDAG 17 NOVEMBER 1970 sport ;.v.y.v ROTTERDAM In de Rotterdamse Rivièrahal debuteerden gisteravond twee Nederlandse boksers in de catego rie der professionals. Ben Zwereijnen en Bert Nikkelen Kuyper. De eerste ▼erloor, de tweede won. Zwezerijnen leek een aardig begin te gaan maken als prof. De Belg Fredo ving weliswaar op, hetgeen de man uit Utrecht afvuurde, maar zelf leek hij niet al te gevaarlijk. Het tegendeel bleek in de derde ronde. Zwezerijnen, die zo aardig de tech niek weet te beheersen, ging neer op een hoek, was tijdig weer ter been, maar toen Fredo even fris doorging, vond scheidsrechter Van der Zee het terecht beter de sloperij te staken. Een nederlaag dus als begin voor Zwezerij nen. Bert Nikkelen Kuyper is bezield van de allerbeste bedoelingen aan zijn car rière als prof begonnen. Die bedoelingen waren er voorname lijk op het punt van beheersing. Keurig pikte hij zijn directen naar het hoofd en lichaarh van de Franse zwaarge wicht Jose Guillois, die heel weinig had in te brengen, maar wel deugdelijk kon incasseren. Had Guillois wat meer in de aanval kunnen gaan, dan had Kuyper ook nog wel eens zijn dekking omhoog moeten brengen; nu beschermde hij zijn hoofd merkwaardig weinig. Hoewel het hoofd van Guillois soms angstwekkend aohteruit flapte na zo'n mokerslag van Kuyper, vloog het ten slotte toch niet de zaal in. De zege op punten van Kuyper was er niet minder mooi om. De middengewichten Jan van Ispelen en Jacky Scaglione konden ongeveer hetzelfde wel, maar misten nog dezelf de kwaliteiten. Allebei technisch be kwaam, maar geen van beiden met verrassende of harde stoten. In de vijfde ronde nam de als gebrui kelijk matig startende Italiaanse Belg het initiatief en in de zesde knalde hij twee keer keurig door de verdediging van Van Ispelen heen. De Haarlemmer had kennelijk zijn dag niet, hij nam te veel zonder verweer en als hij wat te rug gaf was het onnauwkeurig. Scaglione haalde tenslotte zijn pun- 10-11: IJshockey, Frankrijk-Nederland, Parijs. 20 en 21-11: Autosport, Star Rally, Rot terdam. 21-11: Motorsport, betrouwbaarheidsrit, Oosterwolde; Reddend zwemmen, di- str. wedstr., Nijmegen. 21 en 22-11: Wandelen, St. Nic.-tocht, De Zuidzomers. Oosterbeek. 22-11: Worstelen (vr. stijl) nat. Kamp., Amsterdam; turnen, Ver. Kamp. (d), Terborg; motorsport, Trial Apeldoorn en teamcross Makkinga; tafeltennis, halve fin. jeugdkampen, Culemborg; atletiek, int. clubcross (met CJKO- Arnhem) te Arlon (Belg.). 24-11: Voetbal, distr. wedstr. Oost-Noord. 25-11: Voetbal, Nederland-Luxemburg UEFA. Deventer; idem Bayern Mün- chen-Sparta. 26-11: Tafeltennis, open Scand. Kamp. Halmstad. DEN HAAG De deelnemers aan de 23e internationale Tulpenrally, die van maandag 26 tot en met donderdag 20 april 1971 wordt gehouden, zullen de keuze krijgen uit vermoedelijk vier startplaatsen. De organisatoren ke ren namelijk terug tot de oude formule die in 1959 werd verlaten waarbij in een aantal Europese plaatsen kon wor den gestart. Met ingang van dat jaar werd het beginpunt teven finishplaats van de rally. Gedacht wordt aan Mün- chen, Hannover, Londen en Rotterdam als startplaatsen. Een aanlooproute voert de deelnemers snel naar het ge meenschappelijke traject, dat in de Vo gezen begint en de karavaan naar jury en Franse Alpen voert. Ook volgend jaar zal de finish van de Tulpenrally in Rotterdam zijn. Naast de Tulpensterrit, die telt voor het Europese kampioenschap komt er wederom een Tulpentoertocht. De deel nemers daaraan volgen de wedstrijd van nabij, doch rijden een verkort par koers waarin geen klassementsproeven en speciale etappes zijn opgenomen. tenzege naar het scheen, ruim binnen. Maar de Nederlandse jury geneert zich niet gauw ergens voor, en presteerde het nu Van Ispelen de zege te schen ken. Hemmes, die gisteren vrijwillig een niet onaanzienlijk deel van zijn weel derige haardos opofferde in de hoop dat zijn thans inkeurige coiffure straks vol doet aan militaire maatstaven, zal daar worden opgeleid tot verpleger. Een functie die hem een riant uitzicht biedt op wat men in militaire kringen omschrijft als een luizeleven. Aan de Koninklijke Nederlandse Lawntennisbond (KNLTB) zal het in ie der geval niet liggen. Wijzend op het precedent dat Tom Okker een paar jaar geleden spelenderwijs heeft geschapen, zal de bond proberen zoveel mogelijk faciliteiten voor Hemmes los te wur men en het is te hopen dat dat zal lukken ook. Hemmes: „Conditioneel zal ik er in ieder geval niet op achteruit gaan. Het is alleen de vraag of ik genoeg partijen zal kunnen spelen. De toernooien in Nederland kunnen aflopen en ik zal ook wel toestemming krijgen om uit te komen in vertegen woordigende ploegen. Maar of ik me behoorlijk op die wedstrijden zal kun nen voorbereiden moet ik natuurlijk nog maar afwachten. Ik moet er in ie der geval voor zien te zorgen dat ik me op mijn huidige niveau handhaaf". Fred Hemmes gaat in dienst met de wetenschap dat maandenlange trips naar verre continenten in de komende zestien maanden tot de onmogelijkhe den zullen behoren. Maar dichter bij huis hoopt hij zich toch wel internatio naal te kunnen blijven manifesteren. „Het hangt helemaal af van de moge lijkheden die ik in dienst krijg", zegt hij, „maar wanneer je echt iets wil op steken moet je naar het buitenland. Al leen wanneer je veel sterk bezette toer nooien speelt kun je je spel verder ont wikkelen". En dat is voor Fred Hemmes van ka pitaal belang. Want nog steeds lonkt hij naar een carrière als wedstrijdspeler, hoewel hij zekerheidshalve toch maar alvast begonnen is aan een opleiding tot tennisleraar en hoewel hij zich heel goed realiseert dat Tom Okker een uit zondering is. „Tom is een natuurtalent", zegt hij. „Vroeger werd ik pisnijdig wanneer ze mij altijd maar weer met Ökljer verge leken, maai* tegenwoordig trek ik me daar niets meer van aan. Ik weet ook wel dat ik nooit tot de beste tennissers van de wereld zal behoren, maar dat is ook helemaal niet nodig. Wanneer je kans ziet om bij de eerste honderd te komen zit je goed. Alles wat ik wil is gewoon een boterhammetje verdienen". Uitbundige rekeningen op Zwitserse banken ziet ook Hemmes in dit stadium van zijn carrière als een fictie. „Maar ik weet wel dat ik beter kan worden", De Amsterdammer Bas van Duivenbode (rechts) in actie tegen de Fransman Cosimo Bruno in het half zwaargewicht. De partij werd in de zesde ronde gestaakt op medisch advies. Winnaar werd Van Dui venbode. zegt hij. „Vooral na de Nederlandse kampioenschappen heb ik gemerkt dat er veel meer in zit. Die titel heeft me enorm veel zelfvertrouwen gegeven en dat is ontzettend belangrijk. Voor die tijd verloor ik vaak partijen die ik ge makkelijk had kunnen winnen. Ik ben nu veel constanter". Op die stijgende lijn in zijn spel ba seert Fred Hemmes zijn besluit om na zijn diensttijd in ieder geval nog een jaar door te gaan met non-stop-wed strijdtennis. Hemmes: „Ik kan er toch niet zomaar ineens mee stoppen? Tenslotte heb ik drie jaar van mijn leven in tennis geïn vesteerd en wanneer je dan een beetje ambitieus bent moet je ook doorzetten vind ik. Nu ik eenmaal zo ver ben ge komen wil ik toch ook wel graag een behoorlijke speler worden". Fred Hemmes na zijn bezoek aan de kap per ,,Ik denk, ik zal het zelf maar vast laten doen TEL AVIV Ron Kalderon, de Is raëlische voetballer, die Ajax aan het begin van dit seizoen contracteerde, heeft een bezoek aan zijn vaderland (voorlopig) afgesloten in de cel van een militaire gevangenis in Tel Aviv. Kalderon, die in Israël nog in militai re dienst moest, vertrok enkele weken geleden naar Tel Aviv teneinde een po ging te doen van zijn verplichtingen ten opzichte van het leger af te komen. Volgens de Israëlische autoriteiten meldde hij zich een maand te laat. Kal deron werd tot vijfendertig dagen ge vangenisstraf veroordeeld en in Tel Aviv ingesloten. Pas wanneer hij zijn straf heeft uitgezeten, kan zijn zaak worden bekeken. De kans, dat hij van de dienstplicht wordt ontslagen is zeer klein. Aange zien Israël in oorlog is, worden derge lijke zaken zeer hoog opgevat en scherp behandeld. Indien Kalderon niet slaagt in zijn missie, wachten hem in Israël nog drie jaren militaire dienst. Jaap van Praag, voorzitter van Ajax, deelde mee, dat „de club nog nergens van weet. Kalderon is naar Israël ver trokken en zou vijf weken wegblijven. Hij hoeft mij natuurlijk niet iedere dag te schrijven en dus vond ik het hele maal niet gek, dat we een paar weken niets hoorden. We zijn nu maar eens gaan informeren, hoe de zaak in elkaar zit". Kalderon heeft bij Ajax een contract voor twee jaar. Aangezien de Israëli sche voetbalbond naar het buitenland vertrokken spelers pas na een jaar vrijgeeft, kan hij het volgende seizoen voor Ajax uitkomen. BRUSSEL De FIFA, de internationale voetbalorganisatie, heeft West-Duitsland tijdens een vergadering te Brussel opdracht gegeven een gedetailleerd plan uit te werken voor de eindronden van het wereldkampioenschap 1974. West-Duitsland, dat in '74 de ein dronden organiseert, zal hierbij uitgaan van 24 ploegen in plaats van de zestien, die tot nu toe aan de laatste fase van de titelstrijd deelnamen. SAO PAULO De oud-doelverdedi- ger van het Braziliaanse voetbalelftal Glimar is gisteravond ernstig gewond geraakt bij een verkeersongeluk nabij Sao Paulo. Gilmar, die in 1958 en 1962 het Braziliaanse doel verdedigde in het toernooi om het wereldkampioenschap, reed met zijn auto tegen een karretje aan. Bij het ongeval raakten ook nog drie andere mensen gewond. EMMEN De uitslagen van de maandag gespeelde partijen in de vijfde ronde van het Danlontoernooi in Em- men zijn: Rie Timmer (Ned)Maria Litmanowicz (Pol) %-Vt; Corrie Vree ken (Ned)Irina Chon (WD1) 1-0; Vlas- ta Kalchbrenner (ZS1)Ann Sunnucks (GBr) 1-0; Eva Karakas (Hon)Hen- ryka Konarkowska (ZS1) %-V«. Na de vijfde ronde is de stand: l. Maria Litmanowicz en Eva Karakas 3Va; 3. Vlasta Kalchbrenner 3; 4. Rie Timmer, Corrie Vreeken en Henryka Konarkowska 2Vs; 7. Ann Sunnucks 1%; 8. Irina Cohn 1. LONDEN Bobby Charlton (32) en doelman Gordon Banks (32) zijn door manager sir Alf Ramsey niet meer opgenomen in de selectie voor het Engelse voetbalelftal, dat op 25 november in het Wem bley,stadion uit komt tegen Oost-Duitsland. Het niet meer opstellen van Bobby Charlton, die 106 interlands speelde, en Gordon Banks is een gevolg van het UTRECHT De finales voor het we reldkampioenschap zaalhandbal 1971 zullen in Arnhem plaatshebben. Het Nederlands Handbal Verbond (NHV), dgt de organisatie van het wereldkam pioenschap kreeg toegewezen, heeft be sloten de poulewedstrijden in Rotter dam, Groningen en Utrecht te laten spelen. Na een weinig gelukkige start in het Spoga-toernooi in Keulen staat er voor de nationale selectieploegen een inte ressant en intensief oefenprogramma voor de deur. Een programma, dat voor wat betreft het herenteam ook is afge stemd op deelneming aan de Olympi sche Spelen 1972 in München. De nationale selectieploegen (dames en heren) trainen wekelijks op vrijdag avond en zaterdag in het KNVB-sport- centrum van de Nederlandse Sportfede ratie (NSF) Papendal bij Arnhem de dames- en heren-jeugdploegen elke woensdagavond in de sporthal Catha- rijne in Utrecht. Bondstrainer Jaroslaf Mraz bouwt al enkele maanden aan de jeugdtop, die zeer snel openvallende plaatsen bij de senioren kan opvullen. Binnenkort komt de damesploeg van het Tsjechische Plastika uit Nitra, mo menteel ongeslagen lijstaanvoerder van de Tsjechische hoofdklasse op bezoek. Tegen dit team zal in de sporthal Ca- tharijne de Nederlandse dames bonds- ploeg op woensdag 25 november aan treden. De Nederlandse herenploeg en Jong Oranje spelen op vrijdag 20 en zaterdag 21 november tegen Zwitserland in res pectievelijk Möhlin en Aarau. Voor het herenteam staat voorts eveneens in Utrecht een vierlanden- toernooi op het programma dat van 27 tot en met 29 december zal worden ge houden. Dit toernooi wordt geopend met de wedstrijden Finland - Frankrijk en Nederland - Oostenrijk. Het dames-jeugdteam speelt op za terdag 21 en zondag 22 november in het Westduitse Lünenburg tegen het B- team van West-Duitsland. Voor deze oefenwedstrijden zijn gese lecteerd: Toos Hofman en Elly de Wit (Athene), Jenny Grenda (DVO), Marian Schildkamp (Hellas), Bea en Thea Jon- gerius (HMS), Myrna Kalshoven (Niloc), Willy Eekhout (Quintus), Nel Martens (Sittardia), Mieke Comes (Swift R), Lu- dy Geringel (Walcheren), Diny Nijen- huis (WWV), alsmede Janny van Ewijk en Marga van Woudenberg (Zeeburg). feit, dat Sir Alf reeds nu bezig is met het vormen van een kerngroep van 22 spelers voor de wereldkampioenschap pen van 1974. Daarom houdt hij het oog gericht op jongere spelers. Jackie Charlton, de broer van Bobby, komt niet in aanmerking voor de wed strijd tegen Oost-Duitsland, omdat hij geschorst is voor vertegenwoordigende elftallen wegens een geruchtmakend te levisie-interview. Alex Stepney en Peter Bonetti, de twee andere doelverdedigers, die in Mexico van de partij waren, zullen er tegen Oost-Duitsland eveneens niet bij zijn. De meeste kans om opgesteld te worden maakt Peter Shilton, de jonge doelman van Leicester City. Ook verde diger Paul Reaney, niet naar Mexico wegens een gebroken been, en Brian Kidd zullen waarschijnlijk op 25 no vember eveneens de Engelse kleuren mogen verdedigen. Selectie: doel: Shilton en Clemence; verdedigers en middenvelders: Cooper, Hollins, Hughes, Hunter, McFaland, LONDEN Tom Okker heeft maan dag in Londen in de eerste ronde heren enkelspel van een open indoor-tennis- toernooi met 2-6, 8-9 verloren van de jeugdige Australiër John Alexander. De belangrijkste uitslagen waren: Heren-enkelspel, eerste ronde: John Alexander (Aus)Tom Okker (Ned) 6-2, 9-8; Dennis Ralston (VS)Clark Graeb- ner (VS) 6-8, 6-1, 6-4; Pierre Barthes (Fra)—Graham Stil well (GB) 6-0. 6-2; Cliff Richey (VS)—Roy Barth (VS) 6-2, 6-3; Andres Gimeno (Soa)Rav Ruffels (Aus) 6-3. 6-2; Mark Cox (GB)David Lloyd (GB) 8-6, 6-3. Dames-enkelspel, eerste ronde: Billie Jean King (VS)Patty Hogan (VS) 6-1, 8-6. De Nederlandse zaalhandbalkam pioen Sittardia heeft maandagavond in de sporthal Harenbeuk in Heerlen de vriendschappelijke wedstrijd tegen Ta- tran Presov uit Tsjecho-Slowakije met 14-16 verloren. Bij de rust leidden de Tsjechen met 9-5. De meest schotvaar- dige Nederlander was Reynders, die vijf keer scoorde. Er waren 400 toe schouwers. Moore, Mullery, Reaney, Sadler, Wright; aanvallers: Ball, Bell, Clarke, Hurst, Kidd, Lee, Osgood, Peters, Royel, Thompson. LONDEN De voorzitter van de in ternationale voctbalfederatie (FIFA), de Engelsman sir Stanley Rous, heeft voor gesteld een wereldkampioenschap voet bal voor amateurlandenteams te orga niseren, als voetballen van het program ma van de Olympisch® Spelen wordt afgevoerd. De voorzitter van de FIFA gelooft echter niet, dat het zo'n vaart zal lopen, ook al zijn er leden van het Internatio naal Olympisch Comité (I.O.C.), die graag zouden zien, dat voetbal op zou houden een olympische sport te zijn. Zelf gelooft sir Stanley Rous niet, dat het aantal ploegen, dat aan de spelen zal deelnemen, van zestien wordt terug gebracht tot acht. PARIJS De Franse bokser René Roque heeft maandagavond in Parijs zijn Europese titel in het llchtwelterge- wicht behouden door in een gevecht over vijftien ronden zijn lkndgenoot Ro ger Zami op punten te verslaan. René Roque, die Europees kampioen werd, door op 22 april van de Italiaan Sandro Lopopolo te winnen, is nauwe lijks in gevaar geweest. De uitdager kon geen moment het initiatief nemen, kwam af en toe wel goed door met rechtse directen, maar scoorde over de gehele patij gezien aanmerkelijk minder vaak dan de titelhouder. Hoewel Roque reeds in de tweede ronde een wenk brauwblessure opliep, die zich tamelijk ernstig liet aanzien, slaagde Zami er niet in dit voordeel uit te buiten. 0 Groot-Brittannië heeft voor de der de maal de Presidentscup voor landen teams springruiters gewonnen. De Brit ten zegevierden ook reeds in 1965 en 1967. Prins Philip, president van de internationale hippische federatie, stel de de beker voor het eerst in 1965 be schikbaar. AMSTERDAM Ajax' aanvals- spits Johan Cruijff is maandag avond vader geworden van een dochter, die als ,,Chantal" door het leven zal gaan. De baby, die zes pond woog, kwam langs operatieve weg ter wereld. Moeder Danny en dochter, die in de Boerhaave- kliniek in Amsterdam verblijven, maken het goed. Zoals bekend heeft Johan Cruijff vorige week bedankt voor het Ne derlands elftal, dat in het toernooi om het Europees kampioenschap moest aantreden, in verband met de op handen zijnde blijde gebeur tenis. HELDEN Maandag omstreeks het middaguur is het vierjarig dochtertje van de familie N. uit Helden-Beringa verongelukt. Het meisje stond op het trottoir voor de ouderlijke woning aan de Kanaal straat en liep plotseling de straat op. Juist op het moment dat een trailer met oplegger passeerde. Het meisje dat onder de achterwielen terechtkwam, was op slag dood. Op 6 januari zal de FIFA het West duitse schema beoordelen en een be sluit nemen over het aantal ploegen, dat in de eindronden kan worden ge plaatst. De FIFA gaf West-Duitsland de op dracht naar aanleiding van de antwoor den op een brief die aan de voetbalbon den van 168 landen werd gezonden. De 73 organisaties, die antwoord gaven wensten de eindronden als volgt geor ganiseerd te zien: 17 landen willen 16 teams in de hui dige formule V: (poules) landen willen 16 teams in de Olympi* sche formule (poules) 12 landen wil len 20 teams 9 landen willen 24 teams 20 landen willen 32 teams. West-Duitsland heeft inmiddels reeds de stedenaangewezen waar de wed de steden aangewezen waar de wed strijden in 1974 worden gespeeld. Het zijn Dortmund, Gelsenkirchen, Düssel- dorf, Keulen, Hannover, Hamburg, Ludwigshafen, Frankfort, Stuttgart, Neurenberg, München en Berlijn. Bij zestien deelnemende ploegen zal in acht steden worden gespeeld, bij 24 ploegen in tien steden. De openingswedstrijd heeft plaats in Frankfort, de finale in geen geval in Berlijn. BRUSSEL De Europese Economi sche Gemeenschap overweegt gezamen lijke actie tegen de onwettige invoer van heroïne en andere verdovende middelen. De uitvoerende commissie van de EEG heeft verklaard dat zij bestudeert welke concrete maatregelen in de na bije toekomst kunnen worden genomen. Zij wijst erop dat de ministers van Jus titie van de Raad van Europa, een li chaam dat meer landen omvat dan de EEG, aanbevelingen heeft gedaan voor een uniform Europees strafrechtsbeleid ten aanzien van de handel in verdoven de middelen. Turkije, een der voornaamste leve ranciers van opium-houdende stoffen in het westen, is geassocieerd lid van de EEG en lid van de Raad van Europa. De commissie citeert officiële Turkse cijfers, die aantonen dat de produktie van papaverzaad van 30.000 ton in 1953 is teruggelopen tot 7800 ton in 1968, en de opiumproduktie van 460 ton tot 125 ton. Maar de cijfers laten ook zien dat tussen 1967 en 1968 de produktie weer is toegenomen. De papaverzaad-pro- duktie steeg van 7000 tot 7800 ton, en de opiumproduktie van 90 tot 125 ton. EINDHOVEN De Eindhovense po litie zoekt naar een Tilburger, die in de nacht van zondag op maandag met zijn auto stoptekens van de politie negeerde en tot op heden er In slaagde te ontko men. De auto werd in Eindhoven aan de Vestdijktunnel voor een routinecontrole door surveillerende politie aangehou den. Aangezien er aan de wagen het een en ander mankeerde werd de be stuurder, een Tilburger, verzocht achter de surveillancewagen mee te rijden naar het hoofdbureau van politie voor een deskundig onderzoek. Nabij de Harmoniestraat gaf de Til burger plotseling vol gas en verdween in het verkeer. Surveillerende agenten ontdekten de auto weer op de Tilburg- seweg, waar de bestuurder een stopte ken werd gegeven. Zonder zich hierom te bekommeren reed de man door. Bij Oirschot nam hij de weg langs het kanaal om bij Diessen weer af te slaan en aan zijn achtervol gers te ontsnappen. Inmiddels was ook de rijks- en gemeentepolitie van Til burg gealarmeerd. Toen de gezochte auto opnieuw uit een zijweg opdook, moest een agent, die een stopteken gaf, snel opzijspringen om niet aangereden te worden. Na de geparkeerde politieauto beschadigd te hebben, verdween de auto. De politieman vuurde nog enkele schoten op de banden af, doch hij kon de wagen niet tot stilstand brengen. Ofschoon de identiteit van de bestuur der bekend is, heeft de politie hem tot maandagavond nog niet kunnen arres teren.

De Vallei | 1970 | | pagina 11