Veenendaals - dagblad Dodencijfer nog onbekend Nederland biedt Pakistan hulp Buiten We willen Nederland krijgt kleiner maar steviger paspoort Caransa nam Schiller over Zeshonderd man weer in dienst voor oefening Schoenen lagen bij Arnhem voor het grijpen Gelders-Utrechtse streekcourant voor Rijn- en Gelderse Vallei Naam BB verdwijnt morgen bruine bonensoep met spek en worst Sint' moest zaal uit... Luchtreuzen maakten hun proefvlucht Loena-17 op de maan Algemene beschouwing alleen nog op schrift Chauffeur verongelukt onder eigen wagen Gevechten in Jordanië Jongen schiet neef dood Abonnement op melkboer Driest 2 DODEN RONDREIS Een goed stuk vlees hoort erbij zo'n echte, pittige je wordt er een ander mens van! D'66 VEENENDAAL: Lockheed Tristar; Toepolef Toe-144 Meer wind Bur. voor redactie en administratie: Prins Bernhardlaan 28, Veenendaal, Telef. 08385-10550 (adrn.), 10757 en 10955 (red.), Giro 1321600. Losse nummers f 0,25; Abonnement 1,13 p.w., 4,85 p.m., 14,30 p.k. VALLEI Voortzetting van het nieuwsblad „De Vallei" opgericht in 1926. Uitg.: Wegener's Couranten Concern n.v. Advertentietarieven op aanvraag. DINSDAG 17 NOVEMBER I970 - 44e JAARGANG no. 269 Cholera in Pakistaans rampgebied «BM m 'v; - Groot is de ontreddering en de ravage in het rampgebied. Deze radio grafisch overgebrachte foto toont duidelijk hoe troosteloos het er is geworden. DEN HAAG De regering heeft zich beraden op welke wijze Nederland hulp kan bieden bij de ramp, die Oost-Pakistan heeft getroffen. Dit beraad heeft tot de volgende beslis singen geleid: Een bedrag van 1 miljoen gulden is terstond ter beschikking gesteld voor de aankoop en het transport van zui- velprodukten. Met het Rode Kruis is contact opgenomen teneinde voor transport en distributie zorg te dra gen. De regering heeft 2 miljoen gulden als gift aan de regering van Pakistan ter vrije besteding beschikbaar ge steld voor de bestrijding van de uit- driestgrond met veel zaad- dragende onkruiden dient ge op allerlei dikbekjes attent te wezen, want ze weten zulke menu's spoe dig te vinden. Doch ook andere vo gels die ge zoals hier middenin het bos op een vervallen kwekerij- tje er niet zoudt verwachten, weten de uitgestrooide öf nog aan aan de planten hechtende zaden te ontdekken en daarvan valt het een en ander te vertellen. Er bleek namelijk een klein volk patrijzen de trek op te hebbende bedrijvige hoentjes pikken terpre den het zaad uit de aartjes, rispen en doosjes van roodbeen, basterd muur, weegbree, rits e.v.a. wilde planten. Ze kunnen in de rulle grond heerlijke zandbaden nemen en vinden bij gevaar aanstonds dekking in de heide of onder de warrige braamstruiken van het Harrel. Patrijsjes sterk afne mend in ons land zijn schuw van aard en de haan van zo'n koppel toont zich uitermate waakzaam, wakker en oplettend. Het is voor hoenders merkwaardig, dat ze hier zomer en winter huizen qp slechts enkele clairières van het honderden hectaren omvattende bosgebied en ook is het opmerkelijk voor de soort, dat de hennen ple gen te broeden in een groot com plex bij lage Corsicaanse dennen een kwartier gaans verderop, ach ter het Klompemakersbosje, want daar werden door de arbeiders donskiekens gezien, een volkomen afwijkende biotoop voor deze jacht vogels van het open veld. Ze zitten graag op de warme, gele zand plekken, die door de konijntjes en wilde zwijnen werden opgeworpen waar ze net als kippen gullen" d.w.z. door een zandbad de veren reinigen van ongedierte. Ook spreekt de buitenman van zonnen muilen en baggelen. Denk voorts aan bakeren: warm houden. 17-11-1970 A. B. Wigman gaven, die de regering van Pakistan thans in het rampgebied moet doen. De regering heeft haar permanente vertegenwoordiger bij de Europese Gemeenschappen te Brussel opdracht gegeven onverwijld en krachtig aan te dringen op behandeling van de Pa kistaanse aanvraag voor graanhulp. De regering heeft de Pakistaanse regering meegedeeld, dat zij bereid is de bestaande afspraken en overeen komsten inzake financiële en techni sche hulp terstond aan te passen in het licht van mogelijke herziene prio riteiten die de regering van Pakistan onder de huidige zeer moeilijke om standigheden zou wensen te formule ren. UTRECHT De stichting oecumeni sche hulp aan kerken en vluchtelingen heeft als eerste bijdrage voor de slacht offers van de ramp in Oost-Pakistan 10.000 gulden beschikbaar gesteld aan de wereldraad van kerken te Genève. Het werelddiakonaat van de gerefor meerde kerken in Nederland heeft 100.000 gulden beschikbaar gesteld voor de leniging van de eerste nood. Dit be drag wordt besteed via de hulpdiensten van de wereldraad van kerken. PARAMARIBO De politie in Para maribo heeft een 20-jarige jongeman aangehouden, die zijn evenoude neef met een dubbelloops jachtgeweer van het leven heeft beroofd. De jongeman-was van de jacht terug gekeerd en had zijn neef meegedeeld, een tijger geschoten te hebben. De neef zou geantwoord hebben: „Je schiet nooit wat, je kunt niet schieten". De jager had hem toen uitgenodigd op een afstand, van hem te gaan staan, opdat hij zijn schietkunst zou kunnen demonstreren. De neef deed dit. De jongeman laadde het geweer en schoot. Een poging van een omstander het geweer weg te slaan kwam te laat. Het slachtoffer werd in het voorhoofd ge troffen. DACCA In het rampgebied van Oost-Pakistan zijn maandag de eerste gevallen van cholera gesignaleerd, tot verbijstering van alle hulpwerkers, die daar voor de gigantische taak staan de vele tienduizenden doden te begraven en levensmiddelen, medicijnen, dekens, tenten en andere hulpgoederen voor meer dan een miljoen daklozen aan te voeren. Een der leiders van het hulpwerk, Anisoezzaman, deelde maandagavond mee dat cholera was uitgebroken op Hatija, mogelijk het zwaarst getroffen van de duizenden dichtbevolkte eilan den die vorige week vrijdag door een cycloon en vloedgolf werden geteisterd. Pakistaanse funtionarissen spreken nu voor het eerst van een dodencijfer in de buurt van de 300.000. Wegens de cholera op Hatija ging het eerste medische hulpschip dat het ei land bereikte, daar niet voor anker, en voer het door naar Sandvip. Bijna een miljoen doses anti-choleravaccin zijn naar het gebied gezonden plus 600.000 ton zuiver drinkwater. Pakistan heeft Amerika om helikopters gevraagd. Een groot deel van het rampgebied is r\pg van de buitenwereld afgesneden. In New York hebben secretaris-gene raal Oe Thant van de Verenigde Naties en assembleevoorzitter Hambro de we reld in een gezamenlijke boodschap op geroepen tot „alle mogelijke hulp" aan de slachtoffers van de ramp, een der ergste in de geschiedenis van de mens heid. Nog steeds is niet bekend hoeveel do den de ramp heeft gekost op Haita en de andere zwaargetroffen eilanden, waar 1,3 miljoen mensen wonen van de in totaal 2,2 miljoen in het hele ramp gebied, dat bestaat uit de eilanden van de Golf van Bengalen en het Deltage bied van de Gangus. Op Haita en die andere eilanden zou den 15.000 mensen zijn gedood. De eni ge zekerheid die men heeft dat dit getal óm en nabij juist is, is dat het in de afgelopen 48 uur hetzelfde is gebleven. Na verkenning uit de lucht is vastge steld dat storm en zee bijzonder hevig hebben huisgehouden op de zuidelijke helft van het eiland Bhola. Op dit ei land, het grootste van de eilandengroep in dat gebied, woonden voor de -amp meer dan een miljoen mensen. Op Hai ta had het aantal inwoners ongeveer 200.000 bedragen. De aantallen doden zoals die worden gemeld door officiële personen en door anderen, lopen nog steeds sterk uiteen, hetgeen in de eerste plaats het gevolg is van de grondig verstoorde verbindin gen. De man die met het hulperk is belast. A. M. Anisoezzaman, noemde dinsdag het getal 32.871, hetgeen onge veer 8.000 minder was dan een dag eer der was meegedeeld door de minister van Voorlichting, Sayed Achmed, die met president Jachja khan enkele uren door het rampgebied had rondgetrok ken. Na zijn rondreis heeft president Jachja Khan verklaard dat alles in het werk moet stellen om de levenden te redden. „Wat het hulpwerrk betreft is het minder belangrijk te weten hoeveel slachtoffers er zijn. De overlevenden moeten worden geholpen." Het is voor de watervliegtuigen on mogelijk in de kanalen op de eilanden te landen wegens het daarin drijvende wrakhout en de cadavers. „De dorpen waarover wij vlogen", zei de president, „boden een troosteloze aanblik. Alle bomen waren omgewaaid, de ijzeren daken waren van de huizen afgerukt. In het vlakke polderland van de eilan den, die door dijken beschermd moeten worden togen de zee, heeft niets de kracht van wind en vloedgolven kun nen breken. De bevolking heeft nergens bescherming kunnen zoeken tegen het geweld." DEN HAAG De naam Bescher ming Bevolking, kortweg BB. zal bin nenkort verdwijnen. In de Tweede Kamer zal minister Beernink nog deze week nadere mede delingen doen over het oprichten van een rampenorganisatie, die in vredes tijd kan worden gebruikt. Zowel de BB als de gbrandweerkorp- sen en de plaatselijke GG en GD's in ons land zullen in de nieuwe rampenor ganisatie worden samengevoegd. Zij zullen onder een nieuwe nog niet be kende naam gaan opereren. ADVERTENTIE Publicatie van de Stichting Voorlichtingsbureau Vlees, Vleeswaren en Vleesconserven Een heel dorp is van de aardbodem weggevaagd. Vanuit de lucht kon men nog slechts de vage omtrekken van de fundamenten der huizen zien. De enorme kracht van de cycloon heeft op een der eilanden tussen Bhola en Hatia een schip van zeker 500 ton uit zee opgeheven en 50 meter verder op land gezet. Er waren geen tekenen van leven aan boord. Het Pakistaanse leger heeft niet al leen medische en reddingsploegen naar het getroffen gebied gezonden, maar ook lijkengravers, omdat de weinige overlevenden zelf niet in staat zijn massagraven voor al de omgekomen mensen te graven. Ook legt het leger radioverbindingen aan tussen de hulp verleningskampen en het legerhoofd kwartier waar het commando van het hulperk zetelt. DEN HAAG De Nederlanders krijgen over ongeveer een jaar een nieuw paspoort. Het nieuwe paspoort wordt enkele centimeters kleiner, de kaft iets ste viger en de kleur iets lichter blauw. De pagina's zullen niet meer aan el kaar worden geniet, maar aan el kaar genaaid. Het nieuwe paspoort zal door de modernisering een paar gulden duurder worden dan het huidige. Het is ontworpen door de Amster damse ontwerper Jurriaan Schrofer. Onderzocht wordt of het nog no dig is de reeks bijzondere kenteke nen in het paspoort te vermelden. Sinds de rage van haarstukjes, voor treffelijk uitgevoerde prothesen en het gebruik van haarverf wordt be twijfeld of de vermelding van die gegevens nog zin heeft. Er worden elk jaar zes- tot zeven honderdduizend paspoorten aange vraagd. Afhankelijk van de provin cie en de gemeente kosten de reisdo cumenten nu vijftien tot twintig gulden. DEN HAAG Sint Nicolaas is maandag in Den Haag uit de ver gaderzaal van de gemeenteraad verwijderd. Hij verstoorde de orde door tijdens de raadsvergadering een verklaring af te leggen na mens het Haags onderwijsfront en de katholieke werkende jeugd. Met de kindervriend werden enige van zijn trawanten door de politie van de publieke tribune gehaald, voor welk karwei burgemeester mr. V. G. M. Marijnen de verga dering schorste. O DEN HAAG Enkele honderden kinderen hebben maandag in Den Haag gedemonstreerd voor het cre- eren van meer speel- en leefruimte voor de jeugd. In optocht trokken zij De fractie van D '66 in de gemeen teraad van Veenendaal wil vanavond tijdens de raadsvergadering haar al gemene beschouwingen over de ge meentebegroting niet meer voorlezen. De fractie zal de raad verzoeken de algemene beschouwingen van D '66 „als gehouden beschouwen" zodra de tekst ervan aan de raad, B en W, de pers en het publiek is overhan digd. Wanneer de raad met dit voorstel akkoord gaat zal de fractie van D '66 op korte termijn voorstellen om in de toekomst de algemene be schouwingen te gaan houden door middel van schriftelijke uitwisseling van de teksten. „In de tijd die door deze tijdbesparende en modernere procedure wordt uitgespaard, zou dat een discussie kunnen worden geor ganiseerd met de bewoners van Veenendaal over de inhoud van de beschouwingen", zo menen de D '66- ers. naar het ministerie van Algemene Zaken, waar premier DE JONG zich temidden van de demonstranten begaf om met hen over hun probleem te praten. Sommige kinderen hadden zich vermomd" als flatgebouw en zongen een speciaal lied Jantje Beton". AMSTERDAM M. Caransa en Co NV heeft een bod uitgebracht op de aandelen van de hotelmaatschappij Schiller NV, te Amsterdam welk bod intussen door alle aandeelhouders vol ledig geaccepteerd is. Het bod is uitge bracht via het bankiershuis Vermeer en Co. Het aan het Rembrandtsplein gelegen hotel-restaurantbedrijf zal op de nor male wijze worden voortgezet, aldus Vermeer en Co. De werkgelegenheid AMSTERDAM De 60-.jarige chauf feur J. Postma van de Amsterdamse stadsreiniging is maandagmiddag om het leven gekomen bij een poging zijn vuilniswagen tot stilstand te brengen. Het slachtoffer was in de Vechtstraat bezig met, het legen van vuilnisbakken, toen de auto door nog onbekende oor zaak begon te rijden. De chauffeur ren de naar voren om in de cabine te springen maar gleed hierbij uit en kwam onder de achterwielen terecht. Ernstig gewond werd hij naar het Wilhelminagasthuis gebracht waar de dood werd geconstateerd. De vuilniswa gen kwam pas tot stilstand na tegen vijf geparkeerde auto's en een ver- keerszuil te zijn gebotst. PALMDALE (Californië) De Lock heed 1-1011 Tristar een luchtbus uitge rust met drie Rolls-Royce straalmoto ren. heeft maandag een proefvlucht ge maakt. Een woordvoerder van Lockheed zei, dat na een verblijf van een half uur in de lucht, de vlieger had laten weten, dat de vlucht vlot verliep. Het toestel is bestemd voor vervoer van 350 a 400 passagiers. Lockheed zal zes Tristars bouwen, die in totaal 1700 uur in de lucht zullen orden beproefd alvorens men ze voor de verkoop gaat bouwen. Er zouden reeds 178 Tristars zijn besteld. De eer ste die wordt afgeleverd gaat naar de Eastern Airlines. Boeing heeft ondertussen al 87 van zijn Jumbo-jets afgeleverd. Men heeft orders voor nog 199 van deze luchtreu zen. De Douglas DC-10 zal in het begin van het volgende jaar voor het eerst worden afgeleverd. Bij de Tristar zijn de motoren in de vleugels geplaatst. De derde zit achter in boven de staart. De machine, die kleiner is dan de Boeing-747 en de Douglas DC-10, zal 300 passagiers kun- DEN HAAG De Koninklijke Land macht houdt dit jaar voor de tweede maal een opkomstoefening, die onder meer tot doel heeft te controleren hoe veel tyd een eenheid, bestaande uit groot-verlof personeel, nodig heeft om geformeerd te zijn. Deze tweede oefening, Donderslag I genaamd, is gistermiddag om vier uur begonnen. Er zijn ongeveer 600 militai ren van 462 pontonniersbataljon bij be trokken. Het grootste deel van het per soneel, waaruit deze mobilisabele (ge- nie)-eenheid is samengesteld, is met groot verlof en reeds gedurende tweeë neenhalf jaar niet meer onder dienst. De oproeping van de betrokkenen is geschied door het toezenden van een persoonlijke oproepingskaart via de PTT. Van de opgeroepenen waren maan dagavond omstreeks 22.15 uur 250 mili tairen (ruim 40 procent) op hun plaats van bestemming in legerplaats Crailo aangekomen. Vijftig opgeroepenen (8 procent) hadden vrijstelling gekregen. Vanmiddag hoopt men het bataljon „oorlogsklaar" te hebben. Als gevolg van een bedrijfsongeluk in de zeverij van de Oranje-Nassau- mijn 1 te Heerlen, is maandag de 36-jarige Spanjaard José Gonzales Elias overleden. De Spanjaard, die reeds sinds 1963 in dienst van de Oranje-Nas- saumijnen was, laat in Spanje een vrouw en twee kinderen achter. 'nen vervoeren (de 747 maximaal 490, en de DC-10 maximaal 345 passagiers). De Tristar gaat evenveel kosten als de DC-10, namelijk 15 miljoen dollar. Dat is 8 miljoen minder dan de Gigant van Boeing. Het supersone verkeersvliegtuig in de Sovjet-Unie, de Toe-144, heeft bij een proefvlucht een snelheid bereikt van 2.430 kilometer per uur, aldus meldt Tass. Dat is dus meer dan tweemaal de snelheid van het geluid (Mach-2). De geluidsbarrière wordt doorbroken bij een snelheid van 966 kilometer per uur. De Sovjet-machine zou een hoogte hebben bereikt van 16.960 meter en al les aan boord zou uitstekend hebben gefunctioneerd. De Amerikaanse astronaut Neil Arm strong die de machine indertijd heeft gezien zei laatst te Washington, dat de Toe-144 er uitzag als een „fraai toestel, dat zo goed was als het beste dat in de VS werd afgeleverd." De Britten en de Fransen werken hard aan hun Concorde waarmee al ge ruime tijd, in beide landen, tal van proeven worden ondernomen. In de VS is men nog niet zover, ge zien de geweldige kosten van een der gelijk project. In de Sovjet-Unie werd de eerste proefvlucht met de Toe-144 gemaakt op 31 december 1968. De machine zal op den duur een hoogste snelheid moeten kunnen bereiken van 2.500 kilometer per uur. Zij zal tenminste 120 passa giers moeten kunnen vervoeren en niet meer kosten dan de niet zo snelle straalmachines die thans worden ge bruikt. AMMAN Bij de gevechten van maandag tussen Jordaanse troepen en Palestijnse commandostrijders in en om de stad Irbid zijn twaalf doden en ee nenzeventig gewonden gevallen, zo heeft een officiële Jordaanse woord voerder meegedeeld. De doden waren zes Jordaanse militairen en zes burgers. Volgens de woordvoerder waren de Palestijnen begonnen. Ze hadden het vuur geopend op Jordaanse patrouilles en overheidsgebouwen. voor het ca 120 man tellende personeel blijft zonder meer gegarandeerd. De transactie heeft de volledige in stemming van de betrokken werkne mersorganisaties. Ten aanzien van de door NV Schiller aangegane pensioenen heeft de Caransa-groep meegedeeld, dat hierin door de verkoop van het bedrijf geen enkele wijziging zal worden ge bracht. De overname zal geen directe invloed op de bedrijfsvoering hebben, aldus een woordvoerder van Caransa. Op wat langere termijn zal misschien een aan passing van het beleid moeten plaats vinden. Over de verkoopprijs konden, gezien gemaakte afspraken, geen mede delingen worden verstrekt. Het pand waarin Schiller is gevestigd, is het laat ste van de grotere panden op het Rem brandtsplein welke nog niet in het bezit van Caransa waren. ARNHEM De Arnhemse politie heeft duizenden paren nieuwe schoenen aangetroffen in de Rosandepolder tus sen Arnhem en Oosterbeek. De politie kwam de collectie op het spoor, toen twee Arnhemmers, de 65-jarige H. A. J. en de 24-jarige A. H. M„ bij een routi necontrole werden aangehouden in. de buurt van de Kema. Zakken vol schoenen 700 stuks hadden ze op een aanhangwagentje achter hun auto. Zij verklaarden de schoenen gevonden te hebben. Toen de politie op de door de mannen aangege ven plaats ging kijken, trof zij nog een berg nieuwe schoenen aan, vervaardigd door een fabriek in Waalwijk, zoals uit de etiketten bleek. Desgevraagd bleek de fabriek daar niets mee te maken te hebben. Het gaat hier vermoedelijk om een grote verza meling nieuwe maar overjarige mon sterschoenen, die door iemand in de af gelegen Rosandepolder zijn gedepo neerd. De politie heeft J. en M. na een eerste verhoor weer laten gaan. De partij schoenen moest worden echtergelaten. Verder wordt nog nagegaan wie zich van de berg schoenen heeft ontdaan. In de buurt van Blokzijl zit mo menteel een wilde eend te broeden op achttien eieren. Er zijn vaker broedge- vallen in de herfst geconstateerd, maar het blijft toch altijd een unicum. UTRECHT „Een abonnement op de melkboer, die aan huis komt". Dat kan volgens de katholieke bond van personeel in de agrarische voe- dings- en genotmiddelenbedrijven (AVG) het beeld van de toekomst worden. Bij een abonnementenstelsel geeft de huisvrouw te kennen, dat zij wil betalen voor bezorging aan huis. De prijs van een liter melk zou dan met vijf cent kunnen dalen. Het is, aldus de bond, bijna on doenlijk geworden om op traditione le wijze rendabel huis aan huis te '-bezorgen. BOCHUM De Russische onbeman de maansonde Loena-17 heeft om 05.00 uur vanochtend onze tijd een zachte landing op de maan gemaakt. De direc teur van het observatorium in Bochum, Kaminski, die dit meedeelde, voegde eraan toe dat de signalen van het ruim teschip uitstekend doorkomen. Weersverwachting van het KNMI tot woensdagavond Zwaar bewolkt met regen. Matige tot krachtig, aan de kust mogelijk hard toe nemende wind, aanvankelijk uit zuid tot zuidoost, later ruimend naar westelijke richtingen. Dezelfde temperaturen alt vandaag of iets hogere.

De Vallei | 1970 | | pagina 1