Het zit eit' Stevig zwijntje SPRINGER EN QUELLE IN CASSETTE-TV Attassi definitief afgezet MIJNWERKERSSTAKING IN ENGELAND VERLOOPT sou GO... Episcopaat in tegen echtscheiding Staatsgreep Ik kom voor uw slaapkamer! Over de grenzen Brandt wel naar Polen Verrassing in Duitsland Zeemonster was reuzenhaai Guatemala liatl zich vergist Hoessein onlkent contact Kroestsjof noemt memoires vervalsing HOESSEIN HAFEZ WIL BIJ EGYPTE Moorden in Itelfast Dynamisch. Modern. Energiek! Vooraan bij alles wat nieuw en jong is. Peter Stuyvesant - rijke geurige tabak, volmaakt filter, King Size Peter Stuyvesant, U geniet zoveel meer! Etoile toch De Gaulle-plein DINSDAG 17 NOVEMBER 1970 ADVERTENTIE ISRAEL SOEPELER TEGENOVER enpit- VREDESGESPREK meubel Het Ubica Slaapplan van de Jaren Zeventig. JERUZALEM Premier Golda Meir heelt tegenover het Israëlische parle ment te kenpen gegeven, dat haar regering bereid is met minder genoegen te nemen dan volledige terugtrekking van Egyptische raketten uit de Sue/.-kanaal- zone voor hervatting van het vredesgesprek met Cairo. Volgens haar zeggen heelt zij nooit gegokt op volledige Egyptische aanvaarding van de eis, dat alle raketinstallaties die tijdens het bestand in de kanaal-zone zijn aangebracht, teruggetrokken moeten worden. „Wel ben ik ervan overtuigd, dat wij zonder deze strijd, die nog niet aan het eind is. ons in een veel moeilijker positie zouden bevinden, zowel in politiek als in militair opzicht", aldus mevrouw Meir. MOSKOU Oud-premier Kroests- jef van de Sovjet-Unie heeft ontkend dat hij materiaal voor memoires naar het buitenland zou hebben gestuurd. In een verklaring aan de pers zegt hij: ,.In persberichten uit Amerika en an dere kapitalistische landen heet het, dat zogenaamde memoires of herin neringen van N. S. Kroestsjef bin nenkort in druk zullen verschijnen. Dat is een vervalsing en ik ben daar ontstemd over Ik heb nooit dergelijk materiaal verstrekt aan ,,Time" of andere buitenlandse publiciteitsorga- nen. Ook aan Sovjetrussische uitge vers heb ik geen materiaal ter be schikking gesteld. Ik verklaar dus, dat dit allemaal vervalsing is. De commerciële burgerlijke pers is al herhaaldelijk op dergelijke leugens betrapt". Vice-president Donald Wilson van Time Inc.. uitgeefster van Life zei „niet in het minst verbaasd" te zijn over de Russische ontkenning. „Je kunt modilijk verwachten dat Mos kou de authenticiteit van de memoi res zal bevestigen. Toch zijn zijn ab soluut authentiek en staan wij er voor 100 pet. achter", aldus Wilson, die ook namens Little, Brownand Co sprak. Volgens de Britse „Times" is er reden om aan te nemen dat het materiaal voor die memoires afkomstig is van de Russische geheime politie. Als reactie op de verklaring van de Russische oud-premier, dat de „zoge naamde memoires" een vervalsing zijn, meldde het blad op de voorpagi na dat. het complete manuscript dat vermoedelijk meer dan 4ÜO.OOÜ woorden beslaat zich inderdaad niet in het Westen bevindt. „Er is reden om aan te nemen dat het in het bezit is van de KGB, de Russische geheime politie, die er haar eigen re denen voor had gedeelten ervan in het Westen te verkopen". Het mate riaal zoals dat was ontvangen be stond uit een massa losse aantekin- gen, die soms met elkaar in strijd waren, soms onnauwkeurig, zonder bepaalde chronologische volgorde, met veel herhalingen en veel leem ten. De vertaler, Strobe Talbot, had uit het verwarde geheel een samen- hanged verhaal geconstrueerd, aldus de ..Times", ben vergaderd in de eerste week van november. Naar men zegt zou het ini tiatief van de Israëli's zijn uitgegaan. Koning Hoessein van Jordanië heeft maandag aparte vredesonderhandelin gen met Israël van de hand gewezen. Volgens Hoessein kan bij onderhande lingen slechts sprake zijn van een Is raëlische en een Arabische partij. Zijn land zou niet afzonderlijk met Israël praten. (Voor slaap-visite.) Vraag folder bij Ubica Matrassen- fabrieken, Utrecht. Inmiddels zet de regering het overleg met de Verenigde Staten voort over „het scheppen van condities voor moge lijke hervatting van het vredesoverleg onder leiding van Gunnar Jarring". Waarnemers maken hieruit op dat bei de landen een formule zoeken die het voor Israël mogelijk maakt, weer aan het indirect vredesoverleg deel te ne men, zonder openlijk de Egyptische be standsschendingen te aanvaarden. Het was de eerste grote verklaring over het buitenlands beleid van mevr. Meir sedert haar onlangs afgelegde be zoek aan Noord-Amerika. Israël heeft op 6„september het vredesoverleg met Egypte en Jordanië verlaten, omdat Egypte meer dan 600 raketten in de 50 km brede bestandszone aan de west kant van het Kanaal zou hebben opge steld. Mevr. Meir sprak regelmatig over „rectificatie" van de toestand in de Egyptische helft van de bestandszone, een term die ook door de Amerikaanse regeringsfunctionarissen wordt ge bruikt. Voor deze gelegenheid had de Israëli sche regering steeds „herstel" geëist van de toestand in de Kanaal-zone van voor afkondiging van het bestand. Mevr. Meir's rede was over het alge meen gematigd ten opzichte van Egypte en de Sovjet-Unie, met uitzondering van de opmerking: „ik zou Egypte's nieuwe president en zijn legerleiders willen aanraden, niet de fouten van hel verleden te herhalen, waarvoor het Egyptische leger en het volk een zeer hoge prijs hebben betaald." Israël wordt in militair opzicht voort durend sterker, wat de Arabieren zul len bemerken als zij besluiten de strijd te hervatten, verklaarde zij. Zij had lof voor het streven van de Egyptische leiders naar verbetering van de binnenlandse toestand, met name het onderwijs, en wees erop dat. dit doel het best kan worden verwezenlijkt door „co-existentie van alle volkeren in dit gebied." In niet-officiële kringen in Tel Aviv wordt bevestigd, dat de plaatsvervan gende Israëlische premier, Allon, en de koning van Jordanië, Hoessein, in het geheim bijeen zijn geweest en de moge lijkheid van afzonderlijke vredesonder handelingen hebben besproken. Hoeveel keer men heeft vergaderd is niet duide lijk. In sommige kringen spreekt men van een, in andere van verscheidene keren. De Jordaanse regering heeft een en ander ontkend en in officiële Israë lische kringen weigert men commen taar te geven op deze berichten. Hoessein en Allon zouden ergens aan de grens in het zuiden, bij Akaba, heb- BONN De grootste kranten- magnaat en het grootste postorder bedrijf van West-Duitsland, Sprin ger en Quelle, willen tezamen de veelbelovende markt gaan veroveren van de cassette-televisie: de inge blikte t.v.-programma's voor huise lijk gebruik. Reeds komende zomer zullen de Westduitsers amusement- en docu mentaire-programma's kunnen be stellen, die men naar verkiezing kan projecteren op een filmdoek of op het eigen t.v.-scherm. Daarmee ontstaat een van de grootste machtsconcentraties in de Westduitse publiciteitsbranche. Be gin dit jaar was al felle kritiek geuit toen de rechts georiënteerde Sprin ger (vergeefs) probeerde om samen met de uitgeverij Bertelsmann cas- sette-t.v. te gaan verkopen. Volgens Quelle is men echter vol strekt niet van plan via het beeld scherm politieke propaganda te gaan bedrijven. Spripger (omzet een miljard mark) beheerst een kwart van de West duitse krantenmarkt. Quelle (omzet bijna vier miljard) levert alles, van nylons tot complete woonhuizen, aan acht miljoen klan ten. De twee giganten gaan 8 mm-films in Amerikaanse Bell Ho- well-cassettes produceren en verko pen of verhueen. Die programma's kan men op drie manieren thuis vertonen: Op een filmdoek met behulp van een geluidsprojector (Quelle- aanbieding: 700 mark); Op het 61-centimeter beeld scherm van een alfe „televisiekast- je"-uitgevoerde projector (1000 mark); Via een adapter op het echte te levisiescherm. Deze adapters kosten op het ogen blik nog tegen de 3.000 mark. Quelle wil echter mettertijd een type uit brengen, dat minder dan 2.000 mark kost. Een greep uit de programma plannen: Avondvullende speelfilms, populair-Wetenschappelijke docu mentaires. instructiefilms over spor ten en hobby's, sprookjes en medi sche studiefilms voor artsen. Een stevig beestje, dit 420 kilo wegende varken is in de dierentuin in Codey-les-Eppes bij Reims. Het diertje heet MAO, maar dit is geen be lediging voor de Chinese dictatormaar een verbastering van het Engelse woord Maw, dat maag betekent. BEIROET S.yrië's nieuwe sterke man luchtmaarschalk llatez al-Assad heeft maandagavond officieel bekend gemaakt dat de regering van president Nolreddin Attasi is afgezet. Hij kondigde aan dat Syrië zich als vierde partner wil aansluiten bij de fe deratie die Egypte. Libië en Soedan willen vormen, aldus radio-Damascus. Hij kondigde de vorming aan van een voorlopige partijleiding van de Baath die Attassi en generaal majoor Salah Jedid zal vervangen. Het was de eerste openbare verkla ring van Assad sinds hij vrijdag de macht overnam door een snelle en zon der bloedvergieten verlopen staats greep. Assad maakte niets bekend over het lot van Attassi of Jedid, die vrijdag zijn 'gearresteerd. Een woordvoerder van de afgezette leiders had eerder in Beiroet bekendgemaakt, dat zij zouden zijn vrijgelaten. Volgens niet bevestigde berichten zou Assad hen naar Algerije of een communistisch land willen ver bannen. Assads verklaring werd door een dm roeper voorgelezen. Deze zei dat de verklaring was ondertekend door het nieuwe voorlopige opperbevel van de Baath partij. De namen van de nieuwe leiders werden niet bekendge maakt. Assad zei in zijn verklaring wel BELFAST (Noord-Ierland) In de overwegend katholieke wijk Ballymur- phy in Belfast, zijn twee mannen van uit een auto doodgeschoten. De politie gelooft dat het-een interne executie van het (verboden) Ierse Re publikeinse Leger betrof. ADVERTENTIE PHER STUYVESANT LONDEN' De reeds twee weken aan de gang zijnde wilde staking van Britse mijnwerkers in de steenkoolin dustrie tegen hun vakbonden schijnt op haar retour te zijn. In het afgelopen weekeinde heeft on geveer een derde vap de 103.000 stakers besloten het werk te hervatten en een aanbod te aanvaarden van verhoging van het basis-weekloon met gemiddeld 12 procent. De vakbond van mijnwerkers, NUM. O ROME De Italiaanse bisschoppen hebben gisteren de katholieken in Italië opgeroepen zich met alle grondwettelij ke en democratische middelen te ver zetten tegen de invoering van de echt- scheidingswet. In een verklaring spreken de bis schoppen van de „buitengewQne ernst", die de invoering van de echtscheiding met zich zou brengen. „Dezer dagen wordt een bijzonder delicaat stadium bereikt in de voortgang bij de echt- scheid ingswet, die elementen bevat welke op ernstige wijze in openlijk conflict zijn met de aard van het huwe lijk en het gezin en met de onschend bare rechten van de kinderen", zo schrijven de bisschoppen. De bisschoppen vinden het derhalve wettig dat burgers „in een kwestie van zulk vitaal belang, die het geweten van ieder raakt, gebruik maken van alle democratische middelen, welke de Ita liaanse grondwet biedt ter verdediging van het gezin". De verklaring van de bisschoppen is uitgegeven aan het begin van de twee de week van de behandeling in tweede lezing door het Huis van Afgevaardig den van het wetsontwerp. SCITUATE (Massachusetts) De overblijfselen van het reusachtige zee monster dat zondag op de Amerikaanse oostkust is aangespoeld zijn vermoede lijk afkomstig van de reuzenhaai. Dit is verklaard door de oceanograaf Andrew Konnerth, die de overblijfselen heeft bestudeerd. De aanspoeling van het kadaver van 8.5 meter lengte zpnder staart of onderkaak had on der de bevolking van Scituate en dui zenden nieuwsgierigen al geleid tot speculaties dat een of andere zeeslang was ontdekt. De reuzenhaai is de grootste der At lantische haaien en kan een lengte van 12 meter bereiken. Hij is echter volko men ongevaarlijk voor de mens. heeft zich achter het aanbod van de steenkolenraad gesteld. In Zuid-Wales zijn nog bijna 30.000 mijnwerkers in staking, en in Doncas- ter 17.000, terwijl in Schotland door een staking van 21.000 van de 30.000 mijn werkers nog slechts vier mijnen open zijn. Heden wordt onder de mijnwer kers een nationaal referendum over de loonvoorstellen van de steenkolenraad gehouden. Vertegenwoordigers van de Schotse mijnwerkers hebben met een stemmen verhouding van bijna twee legen een besloten het werk zo spoedig mogelijk te hervatten. PARIJS Per decreet is maandag de naam van de Place de l'Etoile. waarop de Boulevard des Champs Ely- sées uitkomt, veranderd in Place Char les de Gaulle. Op het grote plein staat de Are De Triomphe met daaronder het graf van de onbekende soldaat. De gemeenteraad van Parijs heeft verleden week met algemene stemmen besloten tot het omdopen van het plein, om generaal Charles de Gaulle die maandag overleed, te eren. Morgen zullen de nieuwe naambord jes worden aangebracht. dat de nieuwe leiders de macht in han den zouden houden gedurende de niet nader gespecificeerde overgang speriode. Het Interarabisch (internationaal) be stuur van de Baathpartij heeft van zijn kant bekendgemaakt dat „de kamera den Hafez Assad en Moestafa Tlass uit de partij zijn gestoten, wegens schen ding van de grondbeginselen van de partij, de besluiten van het Congres en de interne discipline". Volgens een in Beiroet uitgegeven communiqué was het besluit daartoe genomen op een (clandestiene) bijeenkomst van de inte- rarabische partijleiding in Damascus. Het optreden van de „kliek" van Sy rische legerleiders wordt als „rebellie" bestempeld. Zij maken zich tot werk tuigen van de „imperialistische plannen tot liquidatie van de Palestijnse zaak" en willen Syrië weer terug laten vallen „onder de invloed van de olieconcerns", aldus het communiqué, waarin tenslotte „alle civiele en militaire kameraden" worden aangespoord trouw te blijven aan de partijdiscipline. BONN De Westduitse kanselier Willy Brandt heeft van de Poolse rege ring een officiële uitnodiging ontvangen naar Warschau te komen voor de on dertekening van het verdrag waarbij de betrekkingen tussen Polen en de Bondsrepubliek worden genormaliseerd, aldus heeft regeringswoordvoerder Conrad Ahlers maandag in Bonn be kendgemaakt. Ahlers zei dat Brandt waarschijnlijk de uitnodiging zal aannemen en tussen 8 en 12 december naar Warschau zal gaan. Verleden week is tussen Polen en West-Duitsland overeenstemming be reikt over het verdrag- De Westduitse minister van Buitenlandse Zaken Wal ter Scheel zal woensdag in Warschau het verdrag paraferen. SAN SALVADOR Zaterdag heb ben enkele vliegtuigen van de lucht macht van Guatemala, een aanval ge daan op een aantal kleine schepen, dat naar men zei, een „invasie" aan het voorbereiden was, en zich niet wenste bekend te maken. In verband hiermee heeft de regering van El Salvador maandag geprotes teerd. De aanval was gericht geweest op vissersschepen uit haar land en had geleid tot de dood van een man. de verwonding van tien en het tot zinken brengen van vier schepen. Een visser wordt vermist. Het betrof hier. aldus de verklaring, een aanval op weerloze vissers, die vreedzaam aan het werk waren en daarbij zonder het te weten buiten de eigen territoriale wateren waren ge raakt. In Syrië is de staatsgreep geen verras sende nieuwigheid. Integendeel. Sinds het land na de Tweede Wereld oorlog onafhankelijk werd, heeft het een goede twee dozijn afgehandeld. Men kan niet zeggen, dat het een kwes tie van partijzucht is. Het is een tot op het absurde doorgezette individua lisme dat van iedere Syriër een po tentiële nieuwe dictator maakt. Het doet daarbij er niet veel toe. of da dictator nu militair is of burger. Hoogstens kan men zeggen dat het met het leger in de rug iets makkelijker gaat. Het is de Syriërs eigen om pas dan aan te nemen dal de nieuwste pleger van een staatsgreep ook werkelijk heerser is, als hij een min of meer respecta bel aantal tanks door de hoofdstad Damascus kan laten rijden. Soms gaat het daarbij als met de stier in Salzburg. Bij een belegering hadden de Salzbur- gers zich op het slot teruggetrokken en nog maar een stier. Dit dier lieten zij dagelijks op het rotsplateau wel den. iedere dag in een andere kleur beschilderd. De belegeraars dachten dat er een com plete kudde was en trokken af. Zo gaat ook het verhaal van de tank in Damascus, die in diverse beschilde ringen rondreed. Of nu de Damascenen „tankwassers" worden genoemd, zoals men de Salz- burgers spottend wel eens „stierwas sers" noemt, is niet te achterhalen. De oorsprong van het huidige conflict zetelt in de splitsing van de Bauth partij, van origine een doodgewone socialistische partij, opgezet om de straatarme Syrische boeren tegen de grootgrondbezitters enige steun te ge ven. Van die opzet is niet zoveel overgeble ven toen de partij werkelijk groot werd, nadat zij eerst jaren in het ge heim ondergronds had gele efd. Er ontstonden al gauw twee vleugels. Een radicale, die tegen de Sovejt- TJnie aanleunt en een gematigder groep. Toen eenmaal de Baath ook in Irak de macht gegrepen had. werd het vleu gelconflict zelfs internationaal. Als nieuwe complicatie is daarbij ge komen de zaak van de Palestljnen en HAFEZ ASSAD tot volgende putsch de burgeroorlog in Jordanië. De aan het bewind zijnde linkervleugel der Baath. zond een Syrische tank macht naar Jordanië om de Palestij- nen bij te staan. Toen deze inderhaast terugtrok, gedeel telijk door de nederlaag tegen d® Jordaniërs, gedeeltelijk door het in grijpen van Nasser, die Syrië waar schuwde dat zo dit verder doorging, ook de Amerikanen zouden tussen beide komen, ging dit zonder de steun van de luchtmacht. De minister van Defensie, Hafez Assad, luchtmaarschalk. wenste zijn kostba re MIG's niet blool te stellen aan de aanvallen van de Jordaniërs. De Baath nam dit optreden niet en wil de Assad wegwerken. Maar deze liet dat niet toe en greep zelf de macht. Bovendien was er een behoorlijke por tie persoonlijke haat tussen Assad en de vice-president secretaris-generaal van de Baath Jassid. Naar men zegt speelt hierbij een vete tussen de broer van Assad en de vrouw van do thans afgezette president Atassi, ook nog een grote rol. Men verwacht dat de gematigder As sad. een verzoening met Irak zal po gen te bewerkstelligen. Daarvan zou Jordanië ook weer kunnen profiteren, omdat het nu niet meer zijn beide buren tegen elkaar hoeft uit te spelen. Het bericht van gisteren uit Time. dat Hoessein met Israël contact zou opge nomen hebben spreekt daarbij boek delen. hoewel het best een uitgegooid visje kan zijn. Voor Israël is de verandering voorlopig geen verbetering. Vooral aanvankelijk zal Assad zich niet aan avonturen wagen. Tenzij hij in nood verkeert en een succes als steun nodig heeft. Maar dat zien wij wel na de volgend® staatsgreep. ADVERTENTIE Met DRUgasar gasvenvarming.op de buitenlucht aangesloten door een opening in de buitenmuur. Meer dan 60 verschillende uitvoeringen,,, 'an klein tot groot! Prijzen vanaf f299,- Vraag ongefrankeerdde gratis brochure aanbif Koninklijke Fabrieken Diepenbrock&.Reigers N.f, Antwoordnummer 17, Ulft. DHLJgasar lekker stoken zonder schoorsteen

De Vallei | 1970 | | pagina 8