Veel succes met maanvoertuig VIETNAM OFFENSIEF IN CAMBODJA relatiegeschenk? Boetetocht met vlag Arrestatiebevel tegen Mengele VROUW TEMDE BULLDOZER Over de grenzen Betalen REUMATISCHE- EN SPIERPIJNEN Moord bij Nyon Massa-ontslag in New York Proces My Lay begonnen Assad zuivert Baath Allon en Hoessein waren vermomd Fruitbomen nog heet hangijzer Nu ook in Paraguay Barnard ontkent playboy te zijn Joden in Brussel protesteren Bomaanslagen in Noord-Ierland H Spaanse studente vermoord SUCCES Spaanse president overleden Onmiddellijke verlichting van D WOENSDAG 18 NOVEMBER 1970 LOENOKHOD KEERT NIET OP AARDE TERUG A De Russische Loena 17 heeft met een zachte landing op de maan een rijdend apparaat, de ..Maan- zwerver 1" op het oppervlak van onze satelliet geleverd. Een tekenaar maakte deze prent van de ,,Maan- zwerver", bezig de Luna, 17 te ver laten. TEL AVIV Ondanks de officiële tegenspraak hebben de Israëlische avondbladen Maariv en Yediot Ahronot de berichten gepubliceerd over ontmoe tingen tussen koning Hoessein van Jor danië en de Israëlische vice-premier Ji- gal Allon. De bladen schrijven dat de laatste van de serie besprekingen in oktober viel, in de woestijn ten zuiden van de Dode Zee aan de Israëlisch-Jor daanse grens. Koning Hoessein en Al lon hebben zich vermomd met breedge rande hoeden en zonnebrillen. De voor gaande ontmoetingen waren op zee, in Londen en in Zwitserland, waar koning Hoessein medische behandelingen heeft ondergaan, aldus de kranten. Ook minister van Buitenlandse Zaken Abba Eban is daar enige malen bij ge weest. Minister van Defensie Mosje Da- jan was er voor uitgenodigd maar had dit steeds afgeslagen, aldus Yedioth Ahronot. De justitie in Tel Aviv verweegt maatregelen tegen drie buitenlandse correspondenten, die hun verhalen er over uit Tel Aviv hadden verzonden, zonder die aan de censuur over te leg gen. De censor onderzoekt nog hoe het verhaal in Time heeft kunnen komen. MADRID Rond 10.000 studenten van de universiteit van Madrid hebben dinsdag de colleges geboycot, uit pro test tegen „het gewelddadige optreden van de politie" op het universiteitster rein. Zij zeggen dat Maria-Isabel Do mingo, een studente in de rechten, door de politie op het hoofd is geslagen. Kennelijk zijn zij in de war met een tndere studente, Maria-Christina del Prado Junquera die een hoofdwonde opliep bij een gevecht met de politie, want Maria Isabel Domingo is maandag overleden, volgens het Spaanse persbu reau Cifra aan een hartaanval. De 20-jarige Maria werd dood aange troffen in het portaal van een kerk bij haar woning. Van regeringszijde is meegedeeld dat de dood van Maria Do mingo niets te maken heeft met de ge beurtenissen aan de universiteit. SAIGON Zuidvietnamese strijdkrachten hebben in Cambodja een derde front geopend, en zjjn de provincie Mondolkiri binnengetrokken, zo is woensdag in Sai gon bekendgemaakt. De operatie is maandagochtend al begonnen, gelijk met. die in de meer naar het noorden gelegen provincie Ratanakiri. De strijdmacht bestaat uit circa 1.800 man, met pantserwagens en veldgeschut. Er bevinden zich nu in totaal circa 18.000 man Zuidvietnamese gevechtstroepen in Cambodja. Een Zuidvietnamse strijdmacht van 4.500 man is gisteren bij een inval in het noordoosten van Cambodja de La- otiaanse grens tot op 95 km genaderd. Volgens militaire woordvoerders heeft de operatie in een opzicht al beant^ woord aan het doel, namelijk het op sporen en vernietigen van vijandelijke voorraden. In door Noordvietnamezen bezet ter rein, werd een reusachtige voorraad van 254 ton munitie voor geschut ge vonden. Elf Noordvietnamezen die de voorraden bewaakten werden gedood. In hetzelfde gebied werden nog zeven andere Noordvietnamezen gedood. De NYON (Zwitserland) De Zwitserse politie stelt een onderzoek in naar de moord op de 20 jaar oude Franse stu dent, Claude Pingon wiens gekneveld lijk gisteren gevonden werd op een vuilnisbelt te Crans, een klein dorp van wijnboeren bij het meer van Genève. Pigon, de zoon van een rijke indu strieel, die in Genève studeert, werd 12 november als vermist opgegeven nadat hij in zijn nieuwe Lotus sportwagen een proefrit had gemaakt naar St. Cer- gue, een wintersportcentrum ongeveer 20 km van hier. De volgende morgen werd een uitge brande sportwagen gevonden in een ra vijn aan de rand van St. Cergue. Van de inzittende werd geen spoor gevon den. Maandagmiddag hebben vijf kinderen die op de vuilnisbelt naar onderdelen voor een fiets zochten, het lijk gevon den en de politie stelde spoedig vast, dat dit de vermiste student was. Zijn handen waren op zijn rug vastgebon den en ook zijn voeten waren vastge bonden. Bij een eerste onderzoek bleek, dat hij zwaar gekwetst was boven de slaap. De hals vertoonde een lelijke snij wond. ADVERTENTIE Zuidvietnamese verliezen zouden be perkt blijven tot twee gewonden. Volgens zegslieden in Saigon is het ware doel van de inval, evenals die van andere Zuidvietnamese eenheden, te voorkomen dat de Noordvietnamezen en de Viet-Cong bij het aanbreken van het droge seizoen nieuwe offensieven in Zuid-Vietnam gaan ondernemen. De Zuidvietnamezen krijgen in de ac tie steun van Zware Amerikaanse B-52 bommenwerpers, maar de Amerikanen verlenen geen rechtstreekse medewer king aan het offensief. Volgens zegslieden bestaat de kern van de operatiemacht uit de Zuidviet namese 22-ste divisie, een van de zwakkere regeringseenheden. Wellicht hervinden de militairen in de operatie hun zelfvertrouwen, wat zij hard nodig zullen hebben bij de verdediging van het Zuidvietnamese centrale hoogland. De enige Amerikaanse eenheid die zich daar nog bevindt is de 173ste luchtlan dingsbrigade, aldus de zegslieden. AP-correspondent John Wheeler meldt uit de Cambodjaanse hoofdstad Phnom Penh dat verlichting is opgetre den in de zware druk, die communisti sche eenheden een week lang hebben uitgeoefend op het gebied 80 km ten noorden van de stad. STAATSBURG De Europese Com missie „zou kunnen overwegen" de re geling waarbij een premie wordt toege kend voor het rooien van fruitbomen, uit te breiden met een vergunningen stelsel voor aanplant van fruitbomen, aldus heeft dr. S. L. Mansholt in het Europese parlement in Staatsburg ver klaard. Het toekennen van een rooipremie is „geen fraaie bezigheid", maar de crisis waarin de fruitteelt verkeert zou nog ernstiger zijn indien deze premie niet werd toegekend, aldus dr. Mansholt. Thans geldt een aanplantverbod slechts voor hen die een rooipremie ontvangen. Maar indien afremming noodzakelijk zou blijken, zou, naar analogie van de bepalingen voor wijnstokken, het plan ten van fruitbomen aan een vergunning kunnen worden gebonden, aldus dr. Mansholt, die sprak over een verorde ning over bijstand door het Europese oriëntatie- en garantiefonds voor de landbouw. MOSKOU De Sovjet-Unie heeft in een spectaculaire primeur in het maan- underzoek een automatisch voertuig uit de Loena-17 uitgestuurd over het maan oppervlak. Het voertuig dat lijkt op een overdekte badkuip op acht wielen met spaken wordt radiografisch bestuurd vanaf de aarde. Het ging via een loopplank uit de Loena-17 naar het maanoppervlak. De manoeuvre met het maanvoertuig betekent voor de Sovjet-Unie een belangrijke come back in de wedstrijd met de Verenigde Staten. NEW YORK Burgemeester John Lindsay heeft meegedeeld dat de ge meente New York 500 man personeel gaat ontslaan, iets dat sedert de dage» van de grote depressie niet is voorge komen. De stad verkeert in ernstige financië le moeilijkheden. Het ontslag zal voornamelijk mensen betreffen, die in tijdelijk dienstverband zijn aangenomen. New York heeft op zijn begroting van 7,7 miljard dollar een tekort van 350 miljoen, en in de komende zeven maanden die het huidige fiscale jaar nog telt, zal men door ontslagen en an dere „economische maatregelen" hope lijk het verlies met 8,4 miljoen kunnen verminderen. De Loena-17. een verbeterde versie van de Loena-16 die in september mon sters van de maanbodem terugbracht naar de aarde, heeft dinsdagmorgen te 04.47 uur een zachte landing op de maan gemaakt in de Zee der Stormen. Na de landing, aldus meldde Tass, werd door de volgstations de appara tuur van het maanschip beproefd en via televisie de naaste omgeving van de landingsplaats verkend. Te 07.28 uur rolde het maanvoertuig de Loenokhod naar buiten en be gon zijn tocht over de maan. Het maanvoertuig, aldus Tass, is uit gerust met apparatuur voor weten schappelijk onderzoek van het maanop pervlak, televisiecamara's en radiocom municatiesystemen. De Loenokhod heeft zich tot op 20 meter van de Loena verwijderd. Het voertuig wordt aange dreven door zonnecellen. De volgsta tions hebben beelden ontvangen van de televisiecamera's aan de voor-, achter en zijkant van de Loenokhod. Hierdoor konden zij het voertuig langs moeilijke obstakels sturen. In de Loenokhod is een automatische rem aangebracht die het voertuig doet stoppen als het dreigt te kantelen. De Loenokhod is ook uit gerust met een door Frankrijk gebouw de laser reflector. Hiermee kan op aar de de preciese positie van het voertuig worden bepaald. De Loena-17 en de Loenokhod zullen volgens Tass niet terugkeren naar de aarde. De plaats die in de Loena-16 werd ingenomen door de capsule die de ver zamelde maanbodemmonsters bevatte en de raket die voor de terugkeer naar de aarde nodig was, werd in de Loe na-17 ingenomen door de Loenokhod. De Russische radio en televisie heb ben dinsdag in alle uitzendingen van de nieuwsdienst grote aandacht geschon ken aan het nieuwe succes in de ruim tevaart, de televisie bracht een docu mentaire over de Loena-17. De Izvestia wijdde driekwart van de voorpagina aan de missie van de Loena-17. Het blad schrijft: „De missie van de Loe na-17 betekent het begin van een nieuw stadium in het onderzoek van de maan". Russische geleerden hebben gewezen op de grote wetenschappelijke gegevens die door automatische maanvoertuigen kunnen worden verzameld. De Sov jet-Unie die de race cm de bemande maanvluchten heeft verloren wil voortgaan met ruimteonderzoek door onbemande vaartuigen. In de Sovjet-Unie is men van mening dat het inschakelen van mensen voor maanvluchten te gevaarlijk en onnodig is en dat onbemande missies dezelfde wetenschappelijke gegevens kunnen overbrengen. De plaatsvervangende directeur van de NASA, dr. George Low, heeft hier de prestatie van de Sovjet-wetenschap geprezen naar aanleiding van het suc ces van de Loena-17. „Hier is sprake van een duidelijk bewijs dat de Sov jet-Unie technisch zeer verfijnd werk doet en wel op grote schaal", zei hij. „De landing van de Loena-17 en het werk daar door het „karretje" verricht vormden, voorlopig, „het sluitsluk van de. activiteit in deze ruimte-eeuw zoals nog nooit was meegemaakt". In iets meer dan 60 dagen, aldus dr. Low, had de Sovjet-Unie 22 ruimte schepen uitgezonden. Eén ervan was de Loena-16, die met monsters maansteen terug was gekeerd en dan was er nog de Zond-8 geweest die om de maan had gedraaid en daarbij op uitgebreide schaal fotografische waarnemingen had gedaan. BUENOS AIRES Luis Jimenez de Asua, Spaans politicus en jurist van wereldfaam, is maandag op 81-jarige leeftijd in Buenos Aires overleden. Hij had zich na de val van de Spaan se republiek in 1939 in Argentinië ge vestigd. Sedert 1962 was hij president van de Spaanse republikeinse regering in ballingschap. Jimenez de Asua was de eerste mi nister van Justitie van de Spaanse re publiek en was auteur van de grondwet van 1931, die in die tijd een der meest vooruitstrevende ter wereld was. CAMBRIDGE Op last van een rechter liep een 17-jarig meisje dinsdag met de Amerikaanse vlag door de straten van de Amerikaanse universiteitsstad Cam bridge (Massachusetts). Martha Meyers had eerder dit jaar tijdens een betoging van middelbare scholieren de „Stars en Stripes" verbrand, en was door rechter Frank Tomasello voor de keus gesteld met een vlag van het gerechtsgebouw naar het op vijf km afstand gelegen Harvardsquare te lopen, of de gevangenis in te gaan voor drie maanden. Begeleid door suppoosten maakte Martha de „boetegang". Daarna onderhield de rechter haar nog over de betekenis van de nationale vlag, waarna ze kon gaan met een proeftijd van een jaar. ASUNCION Een rechter te Asun cion in Paraguay heeft opnieuw bevo len dat de Duitse oorlogsmisdadiger Jo seph Mengele, de beruchte kamparts van Auschwitz, moet worden gearres teerd. Voor zover men weet, houdt Mengele zich „ergens in de binnenlanden van Paraguay" op. Het eerste arrestatiebevel was uitge gaan in 1962 maar had niets opgele verd. Reeds eerder, in juni 1959, was zijn arrestatie gelost door een recht bank te Freiburg in West-Duitsland. De nieuwingeluide actie in Paraguay is het rechtstreekse gevolg van een on langs in Israël gedane mededeling, door de Westduitse president Heinemann, dat zijn regering de uitlevering door Paraguay van Mengele „al enige ma len" had verzocht. Namens het ministerie van Binnen landse Zaken te Asuncion was naar aanleiding hiervan op 11 november verklaard, dat de plaatselijke autoritei ten aldaar niet op de hoogte waren ge weest van het Duitse verzoek tot uitle vering. Dit kan enige bevreemding wekken ROME De Zuidafrikaanse hart chirurg dr. Christiaan Barnard is het oneens met aantijgingen, dat hij een „playboy" zou zijn. Hij verweert zich hiertegen met het betoog dat hij talrijke hartoperaties heeft verricht, waaronder een groot aantal gratis. Nadat hij zich faam had verworven als pionier op het gebied van hart transplantaties, vervreemde hij van zijn vrouw Louwtjie en werd hij re gelmatig in het gezelschap gezien van schone vrouwen, onder wie de Ita liaanse filmactrice Gina Lollobrigida, totdat hij zich verloofde met zijn landgenote Barbara Zollner, een 20-jarige brunette is thans zijn echt genote. In sommige Italiaanse tijdschriften wordt driftig gespeculeerd dat ook dit huwelijk mislukt is, en dat Barnard weer met andere vrouwen flirt. „Al lemaal onzin" luidde het commentaar van Barnard. Hij was vooral verontwaardigd over de beweringen dat hij zijn reputatie als hartchirurg benutte om zich po pulair bij de vrouwen te maken en dat zijn werk hieronder te lijden had. FORT BENNING (Georgia) In Fort Benning is het lang uitgestelde proces begonnen tegen de 27-jarige luitenant van het Amerikaanse leger, William Calley, die ervan wordt beschuldigd in het Zuidvietnamese gehucht My Lai in maart 1968, 102 burgers te hebben ge dood. De openbare aanklager, William Da niel, vertelde de krijgsraad dat Calley in My Lai een kind boven op een hoop lijken in een bevloeiingsgreppel had gegooid. Daarna had hij het kind dood geschoten. Calley had verder, aldus Daniel, sa- fnen met de soldaat Paul Meadco 30 oudere mannen en vrouwen en ook kinderen bijeengedreven en vervolgens doodgeschoten. Beiden hadden samen nog 70 andere burgers geëxecuteerd. De openbare aanklager vertelde de uit zes legerofficieren bestaande jury, dat Calley een oude man had vermoord door hem met een geweerkolf in het gezicht te slaan. Het leger heeft verklaard, dat in My Lai op 16 mei 1968 Amerikaanse mili tairen zeker 175 Zuidvietnamese bur gers hebben gedood. Calley had het bevel over een peloton dat schietend door het gehucht trok toen de inwoners nog aan hun ontbijt zaten. Als Calley schuldig wordt bevon den staat hem de doodstraf te wachten. De luitenant heeft na de verklaring van Daniel verklaard niet schuldig te zijn aan het hem ten laste gelegde. LONDEN Terence Round, een 27-jarige arbeider die niet al te veel van internationale politiek weet, be seft thans de betekenis van het woord „confrontatie." Ook weet hij uit eigen ervaring wat gebeurt als een vermeend on weerstaanbare kracht weerstaan wordt door een onverzettelijk voor werp. Deze twee lessen hebben Round anderhalf jaar cel gekost, een straf die hem maandag door het gerechts hof van Birkenhead werd opgelegd. Alles begon met het vertrek van Terence's vrouw Hilda uit de echte lijke woning, om haar intrek bij haar moeder te nemen. Dat zinde Terence niet en hij ging tot actie over. Hij gapte een bulldozer bij een stuk weg inaanleg en stevende op het huis van zijn schoonmoeder af. In het proces reed hij twee schaftlo kalen voor wegarbeiders, verschei dene lantarenpalen, hekken en ver keersborden omver. Bovendien ver pletterde de 42 ton wegende gigant trottoirs en grasvelden. Tegen die tijd was het iedereen duidelijk geworden wat Terence van plan was. Ook Hilde, die het ouderlijk huis uit spoedde en pal voor de bulldozer stil bleef staan. Hoe boos Terence ook was, tegen over dit vrouwelijk vertoon van doodsverachting kon hij niets anders doen dan de gigant tot stilstand brengen. „Het was het moedigste- wat ik ooit in mijn leven heb gezien", ver telde hij voor de rechtbank, „een vrouw die voor een bulldozer van 42 ton gaat staan en weiger' opzij te gaan." Hem restte niets anders dan schuld te bekennen aan diefstal van een bulldozer en vernieling van ei gendommen ter waarde van 3.000 dollar. omdat de Westduitse ambassade in Pa raguay al in 1962 de regering te Asun cion had meegedeeld, dat Mengele 'zich vermoedelijk ophield in het noorden van het land, in het district na de oor log bekend geworden als „Nueva Ger- mania", Nieuw-Duitsland. In officiële Paraguyaanse kringen heeft men nog nooit officieel toegege ven dat de oorlogsmisdadiger in hun land woont. Geruchten willen dat Men gele in november 1959 in het geheim het staatsburgerschap van Paraguay heeft gekregen. Veel Duitsers, die in Paraguay wo nen, staan nogal sceptisch ten aanzien vanberichten over Mengele en waar- die zou uithangen. Die rapporten en ge ruchten, aldus wordt geredeneerd, die nen alleen maar om de ware verblijf plaats van de man te verdoezelen. BRUSSEL De federatie van de Joodse jeugd in België heeft dinsdag in Brussel een protestbetoging gehouden tegen de behandeling van de Joodse minderheden in de Sovjet-Unie. De deelnemers aan deze betoging re den met auto's naar de Russische am bassade, waar zij tevergeefs trachtten de Russische ambassadeur een brief te overhandigen, die zij onlangs uit de Sovjet-Unie hebben ontvangen, en waarin Russische Joden uiteenzetten, dat het hun onmogelijk gemaakt wordt te emigreren, als zij dat wensen. Op de auto's waarmee eerst de stad doorkruist was, waren spandoeken bevestigd met het opschrift „gerechtigheid voor de Joodse minderheid in de Sovjet-Unie." BEIROET De nieuwe Syrische machthebber, luchtmaarschalk Hafez Al-Assad, is volgens meldingen van di plomaten, aan een grondige zuivering van het apparaat van de socialistische Baath-partij begonnen. De actie is in de eerste plaats gericht op de verwijdering van aanhangers van de afgezette marxistische president Noerredin Al-Attassi uit sleutelposities in de partij, de regering en het leger. De 40-jarige Assad, minister van De fensie van Syrië, bracht vrijdag snel en geruisloos de regering van Attassi en de Baath-partijleider, zijn grote tegen hanger generaal-majoor Salah Jedid, ten val. Sedertdien hebben volgens een Libanese krant ruim 70 vooraanstaande politici en officieren de wijk genomen naar Libanon. De pro-Egyptische kranten in Beiroet hebben de coup in Damascus unaniem toegejuicht als een streven om een eind te maken aan de geïsoleerde positie van Sirië in de Arabische wereld. BELFAST In de katholieke Crum- lin Road-buurt van de Noordierse hoofdstad Belfast, is vanmorgen vroeg een café door een explosie verwoest. Van twintig naburige winkels sprongen de etalageruiten. Er bevond zich ten tijde van de ontploffing niemand in het café. Even later klonk in een ander stads deel nog een explosie, maar daarover zijn geen nadere bijzonderheden be kend. Aan de grens met de Ierse republiek was de avond tevoren al een Noordier se douanepost door een bomaanslag verwoest. In Smilde is de 26-jarige vracht wagenchauffeur Ph Gaasendam uit die plaats bij een verkeersongeluk om het leven gekomen. Hij botste met zijn wa gen op een vlak voor hem rijdende vrachtauto, die plotseling afremde. ADVERTENTIE 44 Doorstraalt" verlichtend weefsels en spieren tot in de gewrichten Reumatische pijnen, spit, zenuwpijnen, verstuikingen, stijve nek en ledematen niets werkt sneller, niets werkt aangenamer ter verlichting van pijn dan Algesal-balsem. Onmiddellijk In de huid doordringend, werkt Algesal diep op de weefsels in tot aan de haard van de pijn (zonder oppervlakkige warmtesensatie of Irritatie van de huid te veroorzaken) en "doorstraalt" verlichtend weefsels en spieren tot in de gewrichten. Reumatische pijnen en stijfheid maken spoedig plaats voor een durend gevoel van verlichting en welbehagen. Wacht niet tot de pijn uitbreekt I Zorgt dat U thuis altijd een tube Algesal bij de hand hebt om zodra het nodig is de pijn te verlichten. ALGESAL bij alle apoth. en drog. Iprankrjjk heeft talrqke problemen op het stuk van milieu-hygiëne. By de bestrijding ervan doet de regering het nochtans kalm aan omdat ze de Franse problemen niet zo ernstig acht als die in andere landen,by'voorbeeld de Verenigde Staten. Men bekakt in Frankrijk de zaak op de langere termen. Men gunt zich de tijd om eerlang te kunnen komen tot een totale aanpak van de milieu hygiëne, gecombineerd met de pro blemen van sociale, culturele en regi onale ontwikkeling. De resultaten zul len misschien langer op zich laten wachten maar volgens de Fransen zullen ze beslist gunstiger uitvallen dan wanneer elk probleem afzonder lek wordt aangepakt. l~ke regering heeft de bevoegdheid de creten uit te vaardigen, die voor het hele land gelden. Dit aspect van het Franse bestuur vergemakkelijkt op het eerste gezicht de bestriding van de luchtvervuiling. Aan de andere kant zqn de hoge ambtenaren mis schien gevoeliger voor pressie in hun eigen kringen dan van de kant van de gewone burger. Een voorbeeld: ofschoon de politie door metingen de aanwezigheid van voor de gezondheid schadelijke hoe veelheden koolmonoxyde in vele stra ten heeft geconstateerd, wordt in het eerste program van de regering ner gens gezegd dat de auto-fabrikanten hun wagens van anti-vervuilingsappa raten moeten voorzien. De grootste Franse autofabrikant, het Renault-bedrijf, dat de helft van het aantal Franse auto's maakt, is eigendom van de regering. Geen nabranders aan de auto's dus, maar in plaats daarvan presenteert politie-perfect Maurice Ormaud wel het volgende stukje gallische logica: wanneer de trottoirmeters aangeven dat de gasconcentraties de veiligheids- grens overschrijden, zal het verkeer stilgelegd worden. XJet ministerie van Landbouw byvoor- beeld heeft jurisdictie over water en is daartoe aangespoord door noodkreten uit het publiek aan een program begonnen dat in 1975 zegt het ministerie een eind ge maakt zal hebben aan de vervuiling van rivieren en kanalen. De bouwers van zuiveringsinstallaties voor afval water krygen subsidie. Computers zullen de voorraad schoon water aangeven en de behoeften van de consument peilen. Een zodanig sy- steem in Zuid-Frankrqk heeft bewe zen de verspilling van water en de distributiekosten te kunnen verminde ren. Het ministerie van Landbouw heeft tot dusver het grootste bedrag uit getrokken, nameiyk tien miljoen frank. De regering heeft beloofd, dat ze het gebruik zal verbieden (per decreet dus) van wasmiddelen die niet voor minstens 80 procent organisch oplos baar zijn. Over het tijdstip van in gang van dit verbod onderhandelt de regering waarschqniyk nog steeds met de fabrikanten. Geluidshinder staat ook op de lijst, onder meer ten aanzien van het ge- luiddicht maken van woningen. Vol gens de regering zal dit slechts drie procent extra kosten die er in tien jaar weer uitkomen omdat men ge- luiddichte panden minder zwaar hoeft te verwarmen. Volgens cqfers van de regering wor den 11 percent van alle bedrijfson gevallen door geluidshinder veroor zaakt, alsook 15 percent van alle neu rosen in Parijs, tegenover 50 percent in 1965. De stranden krijgen speciale aandacht in verband met de olievlekken van de laatste tijd. De regering is voorne- nemens een speciale luchtpatrouille- dienst in het leven te roepen, om olievlekken tqdig te signaleren. Er worden ook speciale machines voor het reinigen van stranden gebouwd. Op het land zal het olieprobleem wor den bestreden door verzameling en speciale behandeling van de afgewerk te olie der fabrieken, ie maatregelen tegen de luchtver vuiling zyn tot dusver merendeels beperkt tot fabrieken en verwar mingsinstallaties van flats. Wat be treft de laatstgenoemde komt de ge nationaliseerde oliemaatschappij ELF met een waterinjectiesysteem voor oliestookinstallaties die de afvoer van rook met 90 percent vermindert. Be halve dat dit de gezondheid van de Parqzenaars ten goede zou komen zou zich ook minder zwavelzuur op gevels van gebouwen en op monu menten vastzetten. Na Parijs zullen deze maatregelen ook tot andere steden worden uit gebreid. Er komen openbare stortplaatsen voor vuilnis. Tot dusver worden er elk jaar tien duizenden tonnen vuilnis in de par ken gegooid. Het vraagstuk waar men met de afge dankte auto's heen moet wordt even eens bekeken. Het zqn er zo'n 600.000 per jaar. et landschapsschoon is altyd een eer ste punt by de Fransen. Methodi sche bebossing wordt al heel lang toegepast. Reclameborden worden nu verder vrqwel overal geweerd. De regering beoogt thans zo snel moge- Ijjk te komen tot uitbreiding van het aantal natuurgebieden. Uiteindeiyk komen er een twaalftal, die drie per cent van het Franse grondgebied zul len beslaan. Geeft men deze gronden in particulier bezit, dan zal de re gering toch toezicht houden op het gebruik dat ervan gemaakt wordt en bebouwing beperken ten bate van de vakantiegangers. Verder heeft de regering meer na tuurreservaten beloofd ter bescher ming van zeldzame diersoorten, voor al vogels. Van oppositie tegen deze plannen is niets vernomen. Maar zoals iedereen die met deze problemen te maken heeft vragen de Fransen zich af hoe veel het allemaal gaat kosten en wie het zal moeten betalen.

De Vallei | 1970 | | pagina 11