Veenendaals dagblad Vandaag gesprek over acties Buiten Winst van AKZO is sterk gedaald Rel tijdens leggen van krans door Russen union ZEVEN ORGANISATIES VOEREN SAMEN ACTIE VOOR PAKISTAN Bejaarde man komt 0111 bij brand DRQSTE Laird: meer geld voor defensie lekker lui sw Treffer Gelders-Utrechtse streekcourant voor Rijn- en Gelderse Vallei POLY SELECT matras IERSE BANKEN NA HALF JAAR WEER OPEN Door kosten én prijsstijgingen VVD Arnhem is voor een autocircuit Hulp van vele kanten Onrust blijft DEN HAAG - De vijf politievakorganisaties staan niet in voor de gevolgen nu de twintigduizend Nederlandse politiemannen een extra uitkering krijgen van slechts vijfhonderd gulden. Het besluit van de ministers Beernink (binnenlandse zaken) en Polak (justitie) is gisternacht bij het voort gezette overleg in de commissie voor georganiseerd over leg in politie-ambtenarenzaken bekend geworden. MEER DAN 600 Geboekte dieren MINDER VOORRADEN BEDELEN VRIJ ZACHT Bur. voor redactf« en admtnletritfer Prins Bernhardlaan 28, Veenendaal, Telef. 08385-10550 (adm.), 10757 en 10955 (red.). Giro 1321600. Losse nummers 0,25; Abonnement 1,13 p.w., 4,85 p.m., 14.30 p.k. VALLEI Voortzetting van het nieuwsblad „De Vallei", opgericht in 1926. Uitg.: Wegener's Couranten Concern n.v. Advertentietarieven op aanvraag. WOENSDAG 18 NOVEMBER I970 - 44e JAARGANG no. 270 Politie is boos over uitkering van f 500 De politie-organisaties vinden het bedrag veel te laag. Zij geloven dat de po litie niet deze extra uitkering te laag wordt gewaardeerd voor de dit jaar ge bleken overbelasting. Vandaag komt in Amsterdam het bestuur van de Amsterdamse centrale van folitieverenigingen bijeen om de mogelijkheid van protest te onderzoeken. „We pikken het niet", zegt de voorzitter van de Amsterdamse centrale, de heer J. C. Molleman. „Hoe we zullen protesteren, moet nog worden uitgemaakt. Een stiptheidsactie is denkbaar, maar daarmee duperen wij het publiek. Een protestvergadering is een andere mogelijkheid, maar we kun nen ook met z'n allen optrekken naar I)«n Haag." Ook in de residentie raken de politie- gemoederen verhit, nu duidelijk is ge worden dat de politiemannen aanzien lijk minder zullen krijgen dan was ge dacht. Zowel uit Amsterdam als uit Den Haag werden telegrammen naar de regering gestuurd, toen vorige week duidelijk werd dat zeshonderd gulden de hoogst denkbare uitkering zou zijn. Algemeen werd dit bedrag veel te laag gevonden. De organisaties hadden in hun onder handelingen op 27 oktober en 10 no vember een extra uitkering gevraagd lussen de zes- en twaalfhonderd gul den. „We hadden niet verwacht dat de overheid met maar vijfhonderd gulden uit de bus zou komen. Bij de bespre kingen van maandag op dinsdag werd ons. echter duidelijk dat vijfhonderd gulden het maximum zou zijn. Die vijfhonderd gulden werd door de twee directeuren-generaal mr. F. R. Mijnlieff en mr. W. J. van Eijkeren op tafel gelegd met de duidelijke toevoe ging dat van verhoging geen sprake zou zijn. Van onze zijde was nog best een compromis mogelijk geweest. Over en kele andere onderwerpen is daarna nog uitvoerig van gedachten gewisseld", zegt de voorzitter van de Vereniging van Hogere Politie-Ambtenaren, de heer A. Molenaar. Buiten de uitkering van vijfhonderd gulden vallen politiemannen in oplei ding, administratief en technisch perso neel, burgerpersoneel van de rijkspoli tie en personeel in een politierang met een functie, waarvoor die rang niet is vereist. In bijzondere gevallen kan daarvan worden afgeweken. Totaal gaat deze uitkering het rijk V^e hebben allemaal bij herhaling in (je krant en op de TV ge zien, dat onze oude ,,Artis" niet aan de meedogenloze tijden van he den ontkomt. De zorgen van deze diergaarde blijven groot en alles wat meewerkt, om hen te verlich ten, begroeten we met instemming. Zij moet het vooral van de publi citeit hebben, van het ,,frappez toujours". De mensen zijn het dier genegen, er worden veel boeken over viervoeters en vogels gekocht misschien meer door kinderen dan door volwassenen en de uit gevers zorgen wel, dat alles wat van de pers komt er even kleurig en smaakvol uitziet. Dat was vroe ger heel anders; uit mijn jeugd herinner ik mij nauwelijks één echt aantrekkelijk dierenboek; zelfs de grote, door Kruizinga vertaalde ,,Brehm" was met zwart-wit illus traties uitgerust. Niettemin waren we er volop mee in onze schik, want we hadden nauwelijks iets anders. Wel, de uitgeverij Ploegsma te Amsterdam bepaalt ons in een fraaie serie boeken bij de hoofd stedelijke dierentuin, n.l. de zes delige ,,Artis Dieren-Encyclopedie" van de bekwame hand van H. v.d. Werken, verbonden aan deze in stelling, waarvan thans dl. 4 ver scheen, tegen de prijs van 15,90. Totaal kost dit standaardwerk in woord en beeld dus nog geen 100. Eerder kwam er al eens 'n twee delige druk uit, maar deze nieuwe ling is up-to-date, behoorlijk uitge breid en mooi verlucht (o.m. in kleur). Bij het verschijnen van dl. 1 schreef dr. E. F. Jacobi, dir. van ,,Artis", dat deze encyclopedie aan toont, hoezeer alles de moeite van het behouden waard is en doet be seffen, dat voor de mens natuur behoud ook zelfbehoud betekent. Voor de stedeling begint die niet zelden in de diergaarde en daarom schenkt zo'n encyclopedie een pret tige stimulans. 18-11-'70 A. B. WIGMAN ongeveer tien miljoen gulden kosten. In grote lijn zijn de onderhandelaars het wel eens geworden over: 1. Een structurele herziening van het bezoldigingsstelsel, dat gelijk zal wor den getrokken met het burgerlijk rijks personeel; 2. Een kwalitatieve herwaardering van alle politiefuncties, mede in verge lijking met de waardering van de Com missie Boot uit 1961. De herwaardering zal zo spoedig mogelijk beginnen; 3. De twee ministers zullen aanvul lende kredieten vragen voor een betere accommodatie, uitrusting en beveiliging van de politie; 4. Een aantal arbeidsvoorwaarden zal worden verbeterd. HieroV?ir krijgen de politieorganisaties nog uitgewerkte voorstellen. ARNHEM De winst van de AKZO is in het derde kwartaal van dit jaar gekelderd van 233,6 miljoen naar 194,6 miljoen gulden. Oorzaken: kostenstij gingen en prijsbederf, o.m. door over- produktie. Om een verdere daling te stoppen heeft het bestuur een aantal drastische maatregelen genomen: Er zal sterk worden bezuinigd. Tegen elke nieuwe loonsverhoging zal „neen" worden gezegd. Er komt een vrijwel al gehele loonstop voor de ruim honderd duizend personeelsleden, van wie 34.000 in Nederland. Het normale personeelsverloop van vijf procent zal niet worden aangevuld. Onrendabele delen van het concern zullen worden afgestoten als geen bete re vervanging mogelijk blijkt. Er zal verder een rem worden gezet op de investeringen en er zal naar sa menwerking op onderdelen van het concern met andere bedrijven worden gestreefd. De voorraden, die nu 150 miljoen gul den boven het peil liggen van 1 januari, zullen worden beperkt. Het bestuur rekent erop dat de nu ontstane achterstand de winst in de eerste negen maanden van dit jaar ligt zeventien procent beneden die van 1969 niet kan worden ingehaald. Toch is het bestuur voor de verdere toekomst optimistisch. „De meerjaren plannen vertonen een gezonde groei", aldus jhr. G. Kraijenhoff, plaatsvervan gend voorzitter van de raad van be stuur. „Wel wordt het tijd dat de on dernemers een breed front vormen te genover de opgeschroefde eisen van de werknemersorganisaties. De loonexplosie van 400 gulden was onnuttig en onjuist. Ons is dit op tien miljoen gulden komen te staan." (Zie verder pag. 2) Voor wie zichzelf het be«te gunt DEN HAAG Zeven Nederlandse hulporganisaties hebben zich verenigd in de nationale actie Oost-Pakistan, waarmee een gezamenlijk appèl op de bevolking wordt gedaan om de noden in het door vloedgolven geteisterde rampgebied te helpen lenigen. Om de fondsenwervingsactie voor de hulp na deze grootste ramp van de eeuw te kunnen bundelen wordt door deze organisaties gebruik gemaakt van een en hetzelfde rampennummer: giro 777 van het Nederlandsche Roode Kruis in Den Haag. Alle gelden die op dit nummer reeds zijn binnengekomen of nog zullen wor den gestort, zullen volgens een bepaal de sleutel onder verschillende organisa ties worden verdeeld, waarbij de rege ling is getroffen dat de eerste twee mil joen gulden, die het comité hoopt te ontvangen, vooral zullen kunnen wor- AMSTERDAM De 65-jarige N. Brouwer is dinsdagavond omstreeks zes uur bij een felle brand in zijn op de derde etage gelegen woning in de Jacob van Lennepstraat in Amsterdam om het leven gekomen. Zijn 61-jarige vrouw kon de straat op vluchten. Zij liep brandwonden aan de benen op, na behandeld te zijn werd zij door de rampendienst in een hotel onderge bracht. De brand ontstond toen het slachtof fer zijn aansteker met benzine vuldeT Aangenomen wordt dat hij hierbij op de brandende oliekachel morste. Voor dat de vrouw vluchtte zag zij haar man brandend de keuken inrennen. De brandweer had het vuur binnen een kwartier onder controle. De derde verdieping en de daarboven gelegen zolder brandden geheel uit. Volgens de politie was het pand onbewoonbaar verklaard. De eerste en tweede etage stonden al leeg. Ook het echtpaar was aangezegd dat het zijn woning moest ontruimen. ADVERTENTIE zijn heerlijke kersenbonbons. Omdat er Droste op staat. Een verschil dat u moet proeven. den aangewend door de organisaties die direct eerste hulp bieden. De samenwerkende organisaties zijn: Algemeen Diakonaal Bureau van de Gereformeerde Kerken, het Nederland sche Roode Kruis, Katholieke Nationale Stichting voor Bijzondere Noden en Vluchtelingenzorg Mensen in Nood Caritas Neerlandica, Sectie Internatio nale Hulpverlening van de Generale Diakonale Raad der Nederlandse Her vormde Kerk, Stichting Nederlands Co mité Unicef, Stichting Nederlandse Or ganisatie voor Internationale Bijstand NOVIB en stichting Oecumenische Hulp aan Kerken en Vluchtelingen. DUBLIN Na een staking van zes en een halve maand hebben de Ierse bankbedienden hun loketten weer ge opend. Zij gingen in maart van dit jaar in staking om loonsverhoging te verkrijgen. In het afgelopen jaar hebben vooral ca féhouders en winkeliers als „alterna tief bankier" gediend, zodat de Ieren zich ook zonder contanten op zak in leven konden houden. Zij meldden zich dinsdag bij de banken met tas sen vol merkwaardige cheques, uitge schreven op stukken krant, sigaret tendoosjes, lucifersdoosjes, pakpapier en toiletpapier. Alle „cheques" zijn geldig, mits voorzien van een zegeltje en de handtekening van de rekening houder. In bankkringen wordt geschat dat op deze manier voor drie en een half miljard pond sterling aan transacties is verricht het afgelopen half jaar. Paradoxaal genoeg kon de staking zo lang duren, omdat de stakers geen middelen hadden om in hun levens onderhoud te voorzien. De meesten staken daarom de Ierse Zee over om tijdens de duur van de staking bij Engelse banken te gaan werken. Het was de langste staking in de Ierse geschiedenis. ARNHEM De raadsfractie van de VVD in Arnhem wil graag een autocir cuit, als Zandvoort zijn befaamde cir cuit in de duinen sluit. De VVD van Arnhem ziet er alles in op Deelen een nieuw snelheidsparcours te bouwen. Overigens toonde de wethouder van de VVD in Arnhems gemeentebestuur zich terughoudender. Hem leek het dat het geronk van de motoren zeven kilo meter verder in de stad te horen zou zijn. Het is een oud plan: nog voor tot Zandvoort als vestigingsplaats werd be sloten wild de KNAC bij Arnhem bouwen. AMSTERDAM Bij een krans- legging, gisteren bij het Nationaal Monument op de Dam in Amster dam door de Russische vice-admiraal A. I. Rassokho, zijn drie mannen ge arresteerd. De drie de 28-jarige H. van den B. uit. Amstelveen, de 21-jarige M. van R. uit Amsterdam, en de 25-jarige F. G. L. uit Amstelveen maken deel uit van de ,,solidariteitsgroep Sovjet joden". Vice-admiraal A. I. Rassokho is met het Russische opnemingsvaartuig A. Vilkitsky voor een vijfdaags bezoek in Amsterdam. U ziet hier, hoe de politie enkele de monstranten wegduwt. IN PAKISTAN 2 MILJOEN DAKLOZEN GENÈVE Het Pakistaanse Rode Kruis heeft officieel de Liga van Rode-Kruis verenigingen in Genève bericht, dat door wervelstormen en vloedgolven in Oost- Pakistan meer dan honderdduizend mensen om het leven gekomen en twee mil joen dakloos zjjn geworden. In een telegram van het Pakistaanse Rode Kruis heet het, dat de toestand „uiterst ernstig" is. De overlevenden ontbreekt het aan alles, vooral aan dekens en warme kleding. Bovendien dringt het Pakistaanse Rode Kruis aan op het zenden van 100.000 eenheden entstof tegen tyfus en cholera. De Amerikaanse regeling heeft 36 miljoen gulden uitgetrokken voor de eerste fase van de hulpverlening aan de slachtoffers van de cycloon- en storm-*, vloedramp in Oost-Pakistan. Deze eer ste schenking staat los van de hulpgoe deren, die al naar het rampgebied on derweg zijn. Op verzoek van de Pakis taanse president Jahja Khan heeft Amerika voorts zes helikopters be schikbaar gesteld. President Nixon heeft dinsdag een werkgroep in het le ven geroepen voor het bijeenbrengen en verschepen van de hulpgoederen. In Dacca onthulde de Pakistaanse hulpcoördinator Anisoezzaman, dat men slechts over één helikopter beschikt voor de overbrenging van hulpgoederen naar de getroffen eilanden. Vliegtuigen als de Lockheed-transporttoestellen die zich in Dacca bevinden, vliegen te snel om boven het ondergelopen gebied de plaatsen te bepalen voor het afwerpen van voorraden. De gouverneur van Oost-Pakistan, vice-admiraal Ajsan, heeft van het ei land Bhola het zenuwcentrum gemaakt voor de rechtstreekse reddingsoperaties. Hij arriveerde daar dinsdagavond aan boord van een kanonneerboot. De Pa kistaanse president Jahja Khan kwam daar later per vliegtuig aan. Ondertussen, maakte hij bekend, zijn uit de Verenigde Staten, Groot-Brittan- nië, Zwitserland, West-Duitsland, Frankrijk, Nederland en Iran medica menten, dekens, tenten en andere hoog nodige goederen naar Pakistan onder weg. Hij was ook in contact met de Sowjet-Unie en Japan over hulp. De Europese Economische Gemeen schap zal de slachtoffers van de storm ramp in Pakistan35 miljoen ton graan ter beschikking stellen, voldoende voor de voeding van een miljoen mensen ge durende twee en een halve maand. Voorts zal zo spoedig mogelijk een half miljoen dollar worden uitgetrok ken voor het verwerken van dit graan tot levensmiddelen. Op een strand op het eiland Manpoe- ra in het centrum van het Oostpakis- taanse rampgebied, liggen lijken en ka davers naast elkaar te rotten, berichten de eerste bezoekers. Overlevenden bedelden om water en voedsel bij de bezoekers uit de buiten wereld, sinds de vloedgolf zeker 10.000 van de 26.000 eilandbewoners heeft ge dood. Volgens de overlevenden had de vloedgolf om middernacht toegeslageri, Hij kwam uit het zuidoosten met een hol, rollend gebrul en een koude licht gloed welke had doen denken aan het flikkerende licht van een niet afge stemde tv-buis. Manpoera ligt 170 km ten zuiden van Dacca. In tegenstelling tot de grote eilandei* Bhola en Hatia, waar officieel is vast gesteld dat er zeker 15.000 doden zijn, had Manpoera geen dijken en lag het onbeschermd tegen de wind en het wa ter. Ongeveer 700 m van de plaats waar een paar honderd overlevenden zich rond de bezoekers bleven verdringen, had de zee een veerboot van 100 ton 50 m landinwaarts rechtop neergesmakt. Een lange rij stoffelijke over schotten van slachtoffers van de ramp in Öost-Pakistan wacht op de massa-begrafenis. Nog steeds worden omgekomenen verzameld en in massa graven ter aarde besteld. NEW YORK De Amerikaanse mi nister van Defensie, Meivin Laird, heeft er sterk op gezinspeeld dat het Penta gon volgend jaar een drastische verho ging van de denfensie-uitgaven zal vra gen, gezien de snelle Russische vorde ringen op het gebied van de bewape ning. Hij waarschuwde tevens dat Amerika nieuwe afschriksystemen zal moeten ontwikkelen, indien de Sov jet-Unie haar arsenaal van machtige wapens blijft uitbreiden. In een toespraak voor de „Economi sche Club" van New York sprak Laird van „dringende defensiebenodigdheden, waarvan vele te lang zijn uitgesteld." Nieuwe cijfers noemde hij niet, maar de Defensiebegroting van dit jaar ten bedrage van ruim 265 miljard gulden noemde hij het „absolute minimum". Het Huis van Afgevaardigden had daar bijna 7,2 miljard van geschrapt en Laird probeert daar 4,9 miljard van te rug te krijgen. Bases zullen moeten worden gesloten en personeel ontslagen als dat niet gebeurt, zo zei hij in zijn rede. Het was de eerste maal dat een lid van Nixon's kabinet in het openbaar waarschuwde, dat de neerwaartse ten dens van de laatste twee jaar in de militaire uitgaven moet worden omge bogen. Sinds Washington de oorlog in Viet nam opvoerde, zo verklaarde Laird, waren de Russen Amerika op het ter rein van de intercontinentale ballisti sche raketten te land voorbijgestreefd, hadden zij vloten naar elke oceaan ge zonden en bouwden zij met raketten uitgeruste onderzeeboten in een derge lijk tempo, dat ze ook daarin Amerika begin 1974 zouden overtroeven. Er mochten in het defensiebudget geen verdere besnoeiingen worden aange bracht, zelfs al zou bij de besprekingen over beperking van de strategische be wapening in Helsinki een overeenkom met de Sovjet-Unie worden gesloten, aldus de Amerikaanse bewindsman. ADVERTENTIE lakens en slopen De westelijke circulatie is nu op volle toeren. Met een zeer krach tige straalstroming in de hogere niveaus dringt de ene na de an dere oceaandepressie over de Britse eilanden en de Noordzee tot diep in Midden-Europa door. Nadat een minimum in de afge lopen nacht de regenhoeveelheden van november hier en daar in het land tot 100 mm had aangevuld, volgt over de Ierse Zee een nieuwe depressie van 970 millibar, die van vanavond af het weer in Gelder land gaat beïnvloeden. In de ko mende nacht en morgen valt er dan ook regen van betekenis, bij een tot krachtig of stormachtig aanwakkerende zuidwesten wind. De temperatuur spint er zijde bij en blijft op een niveau tussen 8 en 12 graden Celsius. Ook op wat langere termijn be zien blijft het weer onbestendig en onrustig. Weersverwachting van het KNMI tot donderdagavond Vrjj zacht met veel bewolking en tqdelqk regen. Matig tot krachtig aan de kust harde tot stormachtige wind, eerst zuidelijk, morgen ruimend naar westelijke richtingen.

De Vallei | 1970 | | pagina 1