Omschakeling betekent verzwaring lasten voor twaalfhonderd gezinnen Twaalf stemmen in raad van elf Buffervoorraadje in gemeentehuis Benink: „Woningnood en toch lege huizen" Mensen van Maaike Alma Gewetensvrag voor iedereen en qetioend VALLEI-POP Anderhalf uur praten over zakken in Amerongense gemeenteraad Leersums wethouder pessimistisch over stijging van bouwkosten Aannemers wanhopig op gemeentehuis Belt u dan even e.u.b. Morgen concert „Veenzangers^ Bromfietser gewond Boete van f 60,- voor schrijven lelijke brief Juwelier voor drie mille bestolen 10550 v"11079 ARCHIEF r obi Deze sticker op een auto zegt: tot op een honderdste millimeter nauwkeurig uitgelijnd, gebalanceerd. Elektronisch. Abi heeft er de apparatuur voor. Tjoent camber, caster, toespoor, uitspoor exakt volgens voorschrift van de fabrikant. En u hebt Abi vlakbij. Dus... PLATEN WOENSDAG 18 NOVEMBER 1970 AMERONGEN Een beetje los jes de voorschriften hanterend werd gisteravond de heer J. J. Eijffius (CHU) tot lid van de commissie van advies Algemene Bijstandswet be noemd. Voor de stemming pleitte de liberaal J. Tenge voor de benoeming van 'een VVD'er. De commissie moest een afspiegeling van de zetel verdeling in de raad zijn. Daarbij kwam dat vroeger ook al eens een vertegenwoordigster van de VVD in de commissie gezeten had. Het ging allemaal om de vervan ging van de heer A. Hasselaar, die thans wethouder is. Het college van B. en W. stelde voor de heer Eijffius te benoemen. Van een afspiegeling kon volgens burgemeester jhr. mr. O. R. van den Bosch geen sprake zijn omdat de commissie geen poli tiek college was. Bij de schriftelijke stemming daarna werden uitge bracht zeven stemmen op de heer Eijffius, vier op de heer J. Bredius (VVD) en één blanco. Totaal twaalf stemmen, terwijl de raad maar elf man sterk is. Kleine moeilijkheid; hoe kan dat nou? Ongelukje? Her stemmen? Volgens de voorschriften moest dat laatste gebeuren. De SGP'er A. van de Dikkenberg op perde de mogelijkheid dat hij per ongeluk behalve zijn ingevuld stem biljet, ook een blanco papiertje inge leverd heeft. Niemand had er be zwaar tegen dat, een overigens keu rig opgevouwen biljetje, de blanco stem gedumpt werd. De heer Eijf fius kon daarna volgens de regels gekozen verklaard worden. AMERONGEN De gemeenteraad had gisteravond niet veel moeite met de agenda die dertien onderwerpen telde. Alleen het laatste voorstel, een nieuwe organisatie van de huisvuilophaaldienst, bood stof tot veel gepraat. Teveel naar de mening van de socialist A. van de Veer. Na een uur kletsen over bijkomstig heden en effecten van bijkomstigheden, kreeg de fractievoorzitter van de PvdA de gelegenheid even te pleiten voor het op peil houden van een raadsvergade ring. De voorzitter had even tevoren bijna de discussie afgerond en de vergade ring gesloten. Een aantal raadsleden zag daarna echter nog kans de bijeenkomst een half uur te rekken. Burgemeester jhr. mr. O. R. van den Bosch leidde de behandeling van het voorstel over te stappen op plastic zak ken in met zijn zienswijze: „de tijd is er rijp voor". Dat werd door niemand aangevochten. Alleen de liberaal ir. J. Tenge maakte wat bedenkingen tegen een paar onderdelen van de overeen komsten die onder andere gesloten werd met de firma Spitman uit Ren- kum. De VVD-ér meende dat nergens tot uitdrukking was gekomen dat de reini gingsrechten fors omhoog gingen. Een gezin dat per jaar tachtig zakken nodig had (een gemiddelde) zou gaan betalen vijfentwintig gulden vast recht en veertien cent per zak. Een verzwaring van de lasten met ongeveer elf gulden per jaar voor dertienhonderd van de totaal vijftienhonderd gezinnen. De heer Tenge had ook redactionele be zwaren tegen enkele formuleringen. Zij voorstel om een artikel enigszins uit te breiden ontmoette geen weerstand. De voorzitter had tegen de opmerking van de liberaal niet zoveel in te bren gen. Er was wel sprake van een inkom stenvermeerdering maar daar stond te genover een verhoging van de kosten. Er moest rekening mee gehouden wor den dat de stortplaats „de Pluis" afge sloten en afgewerkt moest worden, wat enkele tienduizenden guldens ging kos ten. Snelheid was geboden omdat onbe kenden, ook van buiten de gemeente, die te lui waren een sleutel te halen afval in de sloten bij de stortplaats de poneerden. De tweede WD-er in de raad, de heer J. Bredius had moeite met de voorgestelde distributie van de plastic zakken. Er moest z.i. een centraal depot ko men, van waaruit de winkeliers konden worden bevoorraad. Het leek de heer Bredius het beste alle Amerongse win keliers zakjes te laten verkopen, zodat niet enkelingen zouden profiteren van het klantenbindend effect. De burge meester had daartegen bezwaren, voor namelijk door het kostenverhogend ef fect. Een depot voor zakken bleek ech ter in andere plaatsen heel goed te vol doen en misschien kon de gemeente wel een stock beheren, alhoewel de plaatse lijke overheid nou ook weer niet om extra werk zat te springen, aldus de voorzitter. In ieder geval leek het bur gemeester Vap. den Bosch dienstig op het gemeentehuis een buffervoorraadje aan te leggen. Het heen en weer praten over de plastic zakken-geschiedenis duurde in middels een uur. De heer A. van de Veer vroeg een beetje prikkelig toen burgemeester Van den Bosch de discus sie wilde sluiten, of hij ook nog wat mocht zeggen. Dat mocht en de socialist vroeg toen of de kostenberekening ook voor 1971 gold. Dat bleek het geval te zijn. Fractiegenoot G. J. Buis was daar niet zo gerust op. De firma Spitman leverde de plastic zakken en wie garan deerde dat de prijs daarvan volgend jaar niet ineens omhoog ging, zodat men toch voor een feitelijke verhoging van de reinigingsrechten kwam te staan. De heer Buis vroeg met het oog daar op of ook andere zakken, dan die van (Van een onzer verslaggevers) LEERSUM Als het zo doorgaat, inet uitkeringen van vierhonderd gulden Mi dergelijke, lopen we kans om straks (nog) midden in de woningnood te zit ten. terwijl er huizen leeg staan. Een bange toekomstverwachting van Leersums huisvestings-wethouder W. F. Benink, gisteravond in de vergadering van de gemeenteraad. Aanleiding tot de sombere voorspel ling was een korte discussie over in het nieuwe Leersumse woongebied te bou wen premie-huurwoningen, die tot voor kort dreigden onbetaalbaar te worden voor Veenendaal Tot 17.30 uur 19.30 uur Zaterd. v. 16.30-17.30 u. Voor Rhenen 3328 Nwe Veenendaalseweg 159 althans voor inwoners van Leersum, zoals Benink uitlegde. „Er komen nu al aannemers wanhopig naar het gemeen tehuis. Ze kunnen geen vaste bouwprij zen noemen, want de kosten van de materialen weten ze niet vooruit", zei hij. „We moeten het komende jaar al rekening houden met 15 procent stij ging van bouwkosten". B. en W. mikken voor de premiewo ningen in Leersum-Zuid nu op een huur van 325,deelde de wethouder mee. Het zag er eerst naar uit dat ze vijfhonderd gulden en meer zouden moeten gaan doen, maar daar wilde het college niet aan. Dat zou een verdubbe ling hebben betekend van de huurprij zen, die eerder overeengekomen waren met een belegger. „Op die manier zou den de Leersummers al meteen uit de markt geprijsd zijn", legde burgemees ter mevr. s' Jacob uit. B. en W. hebben toen gezegd dat het niet door kon gaan. De fa. Boers in Veenendaal, die een stuk grond voor de (60) premiehuizen had gekocht voor bij na acht ton, had er ook geen verklaring voor: aan de grondprijs of de BTW kon het niet liggen. Boers stapte naar een andere belegger (pensioenfonds) en nu komt de genoemde 325,uit de bus. De onderhandelingen zijn nog gaande. Een en ander houdt overigens in dat de gemeente de acht ton nog niet bin nen heeft. Om toch aan geld te komen werd de gemeenteraad toestemming ge vraagd voor een kasgeldlening van een half miljoen bij de Bank voor Neder landse Gemeenten. De raad had er geen bezwaar tegen. De dame en heren raadsleden hadden gisteravond trouwens helemaal weinig of geen bezwaren tegen de veertien voorstellen, die B. en hun hen deden. Het gros ervan kon burgemeester s' Ja cob met een hamerslag afdoen. Alleen bij de vaststelling van de Verordening Reinigingsrechten bracht mevr. Schenk-Klein Kranenbarg (PH'70) 't een en ander te berde. Mede op haar verzoek werd in de vorige vergadering het vaststellen ervan aangehouden. Hel college moest eerst voorrekenen wat de beste manier zou zijn om de reinigings rechten in te vorderen, nu Leersum van de vuilnisemmer overstapt op de plastic zak. Vorige maand werd vanuit de raad gepleit voor een verrekening van het reinigingsrecht, tegelijk met de aan koop van de zakken. Na de uitvoerige rekensom die B. en W. presenteerden zag men nu maar van dit systeem af. Nu het representatieve gedeelte van het gemeentehuis in Leersum bijna is voltooid, wordt het tijd te gaan denken aan het archief. Het is nu in slechte en onordelijke toestand ondergebracht in het rijksarchief te Utrecht, maar het is de bedoeling dat het onder de nieuwe raadzaal terecht komt. Om het registra tuurbureau van de Vereniging van Ned. Gemeenten in staat te stellen het ar chief te reconstrueren is een bedrag nodig van ongeveer tienduizend gulden. De raad voteerde gisteravond een kre diet van vijfduizend, om de eerste fase van het werk te kunnen financieren. De raad ging voorts akkoord met de 400,uitkering voor de ambtenaren. Mevr. Schenk (PH'70) pleitte er voor dat de hoogst betaalden het bedrag aan een liefdadig doel zouden besteden, maar noch het college, noch de overige raadsleden gingen daarop in. Spitman gebruikt mochten worden. Om allerlei redenen kon dat niet worden toegestaan, waarvan wel een van de belangrijkste was dat de firma Spitman garant stond voor de kwaliteit. Zouden de zakken scheuren, barsten of wat dan ook, dan kwamen de kosten en het op ruimen voor rekening van de firma Spitman. Mooier kon de gemeente het niet krijgen. Amerongen had niets meer te doen met de vuilnisophalerij. De heer Buis kreeg toegezegd dat een mo gelijke verhoging van de prijs van plasticzakken in de vergadering van de gemeenteraad aan de orde zou worden gesteld. Toen was iedereen tevreden en het voorstel werd zonder hoofdelijke stemming aanvaard. Half februari dus overschakelen op plasticzakken. VEENENDAAL Een zetfout in De Vallei van dinsdag heeft verwarring gesticht omtrent de datum waarop het mannenkoor De Veenzangers concer teert in de Brugkerk. De juiste datum is donderdagavond 19 november, mor gen dus. De Veenzangers hebben hon derd entreebewijzen ter beschikking gesteld van de Veenendaalse bejaarden. VEENENDAAL In het Rembrandt- park raakte maandagavond de brom fietser P. S. gewond toen hij tegen een onverlicht geparkeerde vrachtwagen botste. De wagen was daar geparkeerd door A. v.d. W. De bromfietser zag de auto vermoedelijk niet door de regen. Hij liep hoofdletsel op, en werd per ambulance naar het Julianaziekenhuis overgebracht. ARNHEM De politierechter te Arnhem veroordeelde gisteren de 59-jarige mevr. v. d. K. tot een geld boete van 60,- of zes dagen hechtenis. Zij stond terecht wegens smaadschrift tegen B. uit Veenendaal. De zaak tegen de inwoonster van Veenendaal was reeds eerder behandeld, maar was aan gehouden voor een nader onderzoek van de geschriften door deskundigen. Zij hadden geconstateerd dat de bewus te brief, met een aan zekerheid gren zende waarschijnlijkheid door verdach te geschreven was. Dit aan de hand van een bladzijde uit het boodschappen boekje van mevr. v. d. K. Zij zei nog nooit woorden met Derk B. te hebben gehad. Ook de raadsman kon geen mo tief vinden voor zo'n daad. Er was een goed contact en ze gingen wekelijks kaarten met de familie B. Hij vond dat er geen zekerheid genoeg was om zijn cliënte te veroordelen. Voor de eis van de officier 150, boete of 15 dagen, achtte hij geen gronden aanwezig. Zijn pleidooi hield dan ook vrijspraak in. De verdachte bleef er bij dat ze van niks wist. De politierechter vonniste: 60,- of 6 dagen. Streekmuseum Rhenen. Teke ningen en grafiek van Maaike Alma, Wageningen. Van 16 no vember t/m 5 december 1970. Dagelijks van 11-12.30 en 14-17 uur. Zondag en woensdag ge sloten. RHENEN Ondanks alle po gingen van kunstenaarszijde om de kloof tussen hen en het „publiek" te overbruggen, staan zij voor het gros van de bevolking nog steeds mijlen ver verwijderd van het dagelijks le ven. Althans, deze gedachte leeft hij het „publiek". Wat daarvan de oor zaak is, zou een artikel apart vra gen (en waarschijnlijk wel meer dan één artikel) maar de afstand tussen de kunstenaars en de beschouwers blijkt groot te zijn. Er is de laatste jaren veel verbeterd op dit terrein, maar van beide zijden zijn er belem meringen om een grotere verstaan baarheid te bewerkstelligen. Daar om grijp ik de expositie van Maaike Alma in het Streekmuseum aan, om over deze kloof iets te zeggen. Kunstenaars (een term waar ik overigens helemaal niet blij mee ben) hebben in het verleden bewe zen, sommige aspecten van de sa menleving beter te begrijpen of aan te voelen, dan zij die door hun werk als het ware „geleefd" worden. Ma ken wij ons als gewone mensen werkelijk tot in het diepst ongerust over de bedreigingen die ons te wachten staan in dit vervuilingstijd perk? Het wordt misschien wel eens be wust beleefd dat het niet zo door kan gaan, maar met een „wij-kun- nen-er-in-ons-eentje-toch-niets- aan-doen" leven we de volgende dag rustig verder. Maaike Alma laat in haar grafiek zien dat ze er niet zo maar mee klaar is. Ze denkt diep na over de dingen van het leven en uit zich in fijnzinnige maar ook juist zo bijten de conclusies, die dan als tekeningen of als grafiek tot ons komen. Ze is nog jong, denkt na over het moeder schap, ziet de wereld om haar heen en vraagt zich middels haar prenten af: weten we wel waar we naar toe gaan? Denkt een moeder niet vaak: in wat voor wereld komt mijn kind te leven? Durf ik het nog wel ter wereld te brengen? Dat zijn gewetensvragen voor ie der. Daarom staat de mens centraal in het werk van Alma. De mens, soms nog ongeboren, de moeder die het nieuwe leven draagt, de flatbe woners die gevangen zitten in een wereld vén b etón en staal, het zijn de onderwerpen voor vaak vernieti gende grafiekkunst. Daarom ook durf ik dit keer duidelijk te spreken over een boodschap in Alma's kunst. Ze confronteert de beschouwer met zichzelf. We worden terugge worpen op de eigen problemen, waar we anders zeer bewust omheen lopen „omdat het zo lastig en moei lijk" is. Met maar weinig lijntjes suggereert ze des te meer. (Is teke nen niet weglaten?) De titels spreken voor zich zelf: „Gevangen", „Evolutie", „Religie" enz. Ze toont door haar werk hele maal niet wereldvreemd te zijn. Als er ergens een brug geslagen wordt tussen kunstenaar en publiek dan is het wel hier. Trouwens, zij is een van ons, ze staat niet apart, ze is alleen een medemens, die niet via ht gsproken woord, maar via haar tekenkunst ons wijst op wat wij ten diepste ook denken en voelen. Daarom ook is het een daad van zelfoverwinning voor iedereen, om naar deze werken te gaan kijken, want er wordt ons een spiegel voor-» gehouden. Natuurlijk' zal er werk hangen, dat niet direct aanspreekt. Alles is ook niet even overtuigend, voor ons althans niet. Maar dat is het belangrijkste niet. Maaike Alma zet de mens op zijn plaats, namelijk daar, waar hij zich bewust wordt van zijn verantwoordelijkheid, te genover God en mensen. Tekent ze daarom juist Maria, in verwachting zijnde van vele kinderen? Ziet ze een lijn die uitstijgt boven al het aardse geknoei van ons? Misschien is „Religie" dan een werkje waar mee ze veel dingen kan zeggen om trent onze opdracht op deze wereld. Een devote, stil-aanbiddende kerk gelovigen die bewust van hun ver antwoordelijkheid, kracht zoeken om in daden waar te maken, wat God met deze wereld bedoelt. Het is een tentoonstelling waar ie der lang over na kan denken. Als u daar geen tijd voor hebt, of als u daar geen moeite voor wilt doen, moet u ook niet gaan. Maar dan wordt de door u vermeende kloof tussen kunstenaar en publiek kunst matig in leven gehouden. Dan bent u de kunstenmaker. En dan wordt de kunst van Maaike Alma als een stem des roepende in de woestijn. Is dat trouwens niet vaak het ldt van hen, die midden onder ons staan en als „kunstenaars" naar de rand van onze wereld worden verwezen? Jan Hessels Mulder VEENENDAAL Een aantal horlo ges en aanstekers ter waarde van drie duizend gulden is in de nacht van maandag op dinsdag gestolen bij de Veenendaalse juwelier Van M. aan de Hoogstraat. De dader kwam de zaak binnen door met een glassnijder de voordeur te be werken. Hij liet in de winkel een ver moedelijk elders ontvreemd jack ach ter. Duurdere artikelen bleven voor de inbrekers buiten bereik. Die bevonden zich in een met een stalen hek afge scheiden gedeelte. ADVERTENTIE W. F. BENNINK wanhopig w Autobanden-import, Laan der Techniek, Veenendaal. telefoon 08385 - 19151, VEENENDAAL Er is op dit moment weer een erg vervelende verkoopcampagne aan de gang, die gevaar inhoudt voor argeloze men sen en leken. Het gaat ongeveer op de volgende manier. Er wordt gebeld en op de stoep staat een „vriendelijke jongeman", die ondereen waterval van woorden binnendringt in de huiskamer en plaats neemt. Uit zijn aktetasje to vert hij, steeds pratend, een aantal formulieren, vraagt de naam van de bewoner (ieder adres levert hem ne gen gulden op) en duwt hem een pen inde handen, waarmee terstond een handtekening moet worden ge plaatst. Dit is een methode, die zeer vaak succes oplevert. Het verhaaltje, dat die mensen afdraaien, is ten eerste verwarrend, ten tweede klinkt het zeer fraai en ten derde is het on juist. Argumenten om leden te werven zijn b.v.: „Dit is heel iets anders dan het lid worden van boekenclubs enz.". „Om de concurrentie van de ge luidsbandjes op de grammofoonpla- tënmarkt te bestrijden, brengen wij alle nieuwe grammofoonplaten goedkoper uit". Allemaal pertinente onwaarheden. Er wordt geduid op het aantal platenmaatschappijen dat medewer king verleent, ongeveer vijftig. Niet waar, want al die maatschappijen zijn terug te brengen tot een of twee. Het is precies hetzelfde als het lid worden van een van die talloze boekenclubs, want ook in dit geval is de eis, voor een bepaald bedrag per maand af te nemen. Wat dat argument van de concur rentie betreft: Een verkoopstunt van een én dezelfde maatschappij. Nieuwe grammofoonplaten tegen sterk gereduceerde prijs? In de mooie catalogus staan een aantal verouderde langspeelplaten, of r<f - ten in de geest van „Greatest Hits", met bij elkaar geraapte nummertjes. Wanneer de handtekening een maal op het formulier aanwezig is, vertrekt de „vriendelijke jongeman" weer, en de ondertekenaar zit eraan vast. Het is niet te geloven, maar er zijn veel mensen, die overdonderd in deze colportage-verkoop trappen. Ik ken bijvoorbeeld het geval van ie mand, die overbluft door de „vrien delijke jongeman" een handtekening zette, eenmaal op het eigen formu lier en eenmaal op het formulier van de verkoper. Na tot zichzelf ge komen te zijn besloot de onderteke naar om toch maar niet mee te doen, en verzocht om de inschrijving teniet te doen. De „vriendelijke jongeman" ver scheurde daarop één van de formu lieren met handtekening, maar hield het andere getekende formu lier achter. De betreffende persoon zat dus toch vast aan de club, want de verkoper leverde het formulier met handtekening in bij zijn maat schappij. De verkopers zijn meestal „stu dent", doen dit werk om geld te ver dienen „voor de studie" en studeren vaak „in Amerika". Ze studeren dan „iets in de ruimte" (gezwam?). Vreemde verkoopmethoden, maar u bent gewaarschuwd! Delaney en Bonnie en Friends: „To Bonnie from Delaney". Op kant 2 de hitsingle „Soulshake". Mede werkers aan de langspeelplaat zijn onder andere King Curtis en Little Richard. Ondanks de goede, wel wat gladde begeleiding, blijkt Delaney weer niet in staat om een positieve bijdrage te leveren aan het geheel. De mooie trillende stemmetjes op deachtergrond in „Let me be your man" versterken alleen de indr|k, dat er maar zeer weinig blanken zijn, die soulmuziek kunnen maken. De ongeïnspireerd zingende Delaney behoort daar niet toe. Op het CBS-label een nieuwe dubbel-verzamel LP, genaamd „Rock Buster". Voor een zacht prijs je maar liefst 26 nummers van mu sici als Dylan, Soft Machine, Flock, Santana, Birds, Winter en Kooper. Het is te beschouwen als een LP ter kennismaking, maar dan is de vori ge dubbelelpee van CBS: „Fill your head with rock" beter geslaagd, ook wat betreft de artiesten en de kwa liteit van de nummers. Landelijke Toptien: 1. To my father's house, Les Humphries Singers. 2. Where have I been wrong, Cats 3. Paranoid, Black Sabbath. 4. See me, feel me, The Who. 5. My way, Samantha Jones. 6. Cracklin' Rosie, Neil Diamond 7. I'm your little boy, Heintje. 8. I won't stand between them ny St. Claire. 9. Band of gold, Freda Payne. 10. She likes weeds, Tee-Set. Veenendaalse Toptien: 1. To my father's house, Les Humphries Singers. 2. Paranoid, Black Sabbath. 3. Where have I been wrong, Cats. 4. See me, feel me, The Who. 5. Black Night, Deep Purple. 6. She likes weeds, Tee-set. 7. Huilen is voor jou te laat, Corrie en de Rekels. 8. Love is all around, Sandra en An- dress. 9. Wacht op mij Mona Lisa, Radi Ensemble. 10. I'm your little boy, Heintje. Bestverkochte LP.'s in Veenen daal: 1. Corrie en de Rekels, tweede L.P. 2. Bridge over troubled water, Si mon en Garfunkel. 3. Paranoid, Black Sabbath. R. Felder.

De Vallei | 1970 | | pagina 3