C. G. VAN HAL (PvdA): Reëel voor keur programma kern van gemeentepolitiek JEUGD VOELT ZICH „BELAZERD EN IN DE KOU GEZET" Tolereren sexlectuur behoort tot onze nationale zonden M. G. H. HENDRIKS (KVP): G. J. VAN DEELEN (S.G.P.) Veel eigentijdse cultuur is anti-christelijk DY)6 gaat voor wet overstag GEEN WOORDEN MAAR DADEN KERN LUDIEKE TOER WENSEN VOORLICHTING VERDACHT CULTUUR GRONDBEDRIJF ONDERWIJS WOENSDAG 18 NOVEMBER 1970 ALGEMENE BESCHOUWINGEN IN VEENENDAAL Openheid en inspraak zyn woorden die de laatste tijd meer en meer gebruikt worden en naar wij dachten vaak terecht. Het zijn goede Neder landse woorden waarvan de bevolking de betekenis kent. Maar... of deze demo cratische begrippen in de huidige tijd wel voldoende waar gemaakt worden be twijfelen wij sterk!! Democratie betekent: de kiezer heeft het voor het zeggen! Maar is dat op dit moment het geval? Je zou je zelfs af kunnen vragen „Waar om houden we eigenlijk nog verkiezingen?". Een feit is echter dat we wel ver kiezingen houden en naar wij dachten met een diepere betekenis", aldus de heer C. G. van Hal. We hebben in Nederland een repre sentatieve democratie. Dit wil zeggen we kiezen een volksvertegenwoordi ging. Om de eenvoudige reden dat di recte democratie niet mogelijk is!!! Er zijn te veel beslissingen om de kiezers ten aanzien van al die besluiten het beslissende woord te geven!! De vraag is nu: Hoe kunnen we bereiken dat die kiezers, die burgers, die mondig en vrij zijn, zoveel mogelijk de mogelijkheid hebben te zeggen: Dat moet gebeuren?! Dit betekent zonder meer een zo groot mogelijke inspraak van de kiezers van af het eerste plan en dus geen inspraak achteraf! Dus zoveel mogelijk open baarheid van bv. commissievergaderin gen. Maar ook duidelijke verkiezings programma's aan de kiezer voor te leg gen, als tijdens de algemene beschou wingen alleen maar voorgelezen wordt waar we allemaal voor zijn, ja dan krijgt de kiezer het gevoel genomen te zijn!!!! Want natuurlijk willen we allemaal goed en beter onderwijs, meer sportac commodaties, meer eengezinswoningen met een lage huur, een gemeenschaps centrum, veiliger verkeer enz. enz. Maar... als we alleen dat zeggen krijgt de kiezer het gevoel „Het is allemaal één pot nat! Wat de mensen willen zien, is een programma dat reëel is, waarin zo dui delijk mogelijk wordt gesteld waaraan de voorkeur wordt gegeven! Het punt is namelijk dat niet alles tegelijk kan, dat er gewoon een beperkte ruimte is en dat je moet kiezen waar je accent wil leggen, wat de voorkeur moet heb ben. Dat is naar onze mening de kern van de gemeentepolitiek!!!!! De kern van de zaak is in feite een voudig. Het probleem is inderdaad tot het fundament terug te gaan en... los te komen van het vrijblijvende gepraat en wij dachten dat dan één bijzonder aar dige toetssteen te constateren viel. Na- VEENENDAAL *Het KVP-raadslid de heer M. G. H. Hendriks begon zijn alge mene beschouwing met een citaat uit een nieuwjaarstoespraak van oud-burge meester mr. dr. Hazenberg waarin deze Veenendaal omschreef als een jonge dame gestoken in een mini-rokje. Vadertje Staat zorgde echter niet voor een goede kwaliteit van de stof en de ver eiste kwaliteit nylons, zodat de gehele verschijning, met inbegrip van de mooie benen die zijn dochter ongetwijfeld heeft, toch niet die indruk kon maken, waar op het kind eigenlijk recht heeft". Nu na 3 jaren is bij deze hippe dochter ook de knie fini en heeft het maxi ervoor gezorgd, dat veel mini bekleed en bedekt kon worden. Veenendaal is inmiddels een volgroeide en van levenslust blakende dochter geworden. Zij is zeer zelfbe wust en op charmante wijze oefent zij een onmiskenbare aantrekkingskracht uit op geheel haar omgeving. Zij staat stevig op haar welgevormde onderdanen. Landelijke, provinciale en regionale schoonheden wagen meer dan eens een lon kend oog aan deze dynamische verschijning en algemeen is men het er over eens, dat zij er wel mag zijn. Veenendaal kan dan wel de mini- maat zijn ontgroeid; zij is nog lang geen maxi-dame. Haar bruisende vita liteit is niet te dol, waardoor zij in po sitieve zin ook geen „Dolle Mina" ge noemd kan worden. De snelle ontwikkelingen evenwel in de samenleving gaan ook aan haar wo ning. de interne sfeer, gezinsstructuur en leefbaarheid niet ongemerkt voorbij. De consumptie-samenleving houdt naast het goede ook levensgrote geva ren in zich. De heer Hendriks ging hierna over op de ludieke toer en nodigde zijn ge hoor uit voor een denkbeeldig werkbe zoek aan het Veenendaalse gemeen schapsleven aan de hand van de ge meentelijke voorlichtingsambtenaar. Vanaf het Raadhuisplein richting krui sing Kerkewijk-Duivenwal (10 minuten wachten voor men kan oversteken) langs de schroothoop van de firma De Ruiter (die bij een woonwagencentrum niet zou misstaan) en via PWA-park naar sporthal en zwembad. Na een denkbeeldige voetbalwedstrijd waarin stevige staaltjes „Ausputzers"-talenten op de grasmat worden gedeponeerd via de Slaperdijk naar de Dijkstraat, (waar een aantal kinderen en volwassenen met vlaggetjes in de hand staan als dank voor de trottoirs) naar het nieuwe gebouw van „de Instuif". Het denkbeeldige waar daar een groot aantal jongens en meisjes met spandoeken in niet mis te verstane be woordingen te kennen geeft dat zij zich „belazerd en in de kou gezet voelen". Er zijn verwachtingen gewekt en belof tes gedaan, die niet ingelost zijn. (Een aantal jeugdigen is van oordeel, dat er op psychische wijze abortus is ge pleegd). Hierop aansluitend steekt de heer Hendriks een pluim op de hoed van de Aktiegroep X die hun handen uit de mouwen steken op Heimerstein, LO- NAS-werk en op de BLO-school. (Deze jeugd protesteert niet, zij praten niet, maar doen). Via een slalom-rit door de smalle straten van Veenendaal-Zuid en een ontwijkende manoeuvre rond het woonwagenkamp aan de Middelbuurt- seweg (liever geen confrontatie met de besteding van de door de raad gevo teerde gelden voor onderhoud van het woonwagenkamp) naar flatwijken van Vijverplan. Engelenburg, De Punt en Schrijverswijk. Hier een opvallend stil le situatie. Weinig spelende kinderen en de aan blik van diverse flats vertoonde sporen van vernieling. Duidelijke bezorgdheid van het gezelschap en men vroeg zich af of het niet de hoogste tijd werd om krachtiger maatregelen te nemen om de gewekte leefbaarheid niet een vroegtij dige dood te laten sterven. De rit wordt besloten met een bezoek aan het Verenigingsgebouw waar ook al weer een denkbeeldige hearing wordt gehouden waarin sex, drugs aan de orde worden gesteld. Aan het eind van zijn algemene be schouwing vatte de heer Hendriks zijn wensen aldus samen: De ontwikkeling van de woningbouw verloopt traag en het totale beeld is in feite zorgwekkend. Gehoopt wordt, dat de onlangs ingestelde adviescommissie van PB de kans zou krijgen om con creet en positief werk te kunnen ver richten. Het in dienst treden van een woninginspecteur wordt met de dag ur genter. De ontwikkeling van en het onder houd geven aan het begrip leefbaarheid mag geen loze kreet blijven. Ook het gemeentebestuur zal de bestaande wijkgemeenschappen een steun in de rug moeten geven om de apathische houding en mentaliteit van vele bewo ners te helpen doorbreken. De veranderingen, die er zich op het gebied van het onderwijs gaan voor doen, worden met veel belangstelling en instemming gevolgd. Aangedrongen wordt op een spoedig volledig functio neren van een school a dyiesdienst. Algemeen is men van oordeel, dat het gemeentebestuur samen met de schoolbesturen en onderwijzer# de Af. G. H. HENDRIKS (KVP) ludieke toer mogelijkheid opent om op alle scho len seksuele voorlichting te geven. Hiervoor zijn uitstekende boekjes in de handel, welke reeds op veel scho len in het land worden gebruikt. Ten behoeve van de totale jeugd dient er een actief en stimulerend be leid van welzijnszorg te worden ge voerd. Het in de flatgebouwen schep pen van overdekte en pedagogisch- verantwoorde speel- en ontspannings mogelijkheden dient serieus ter hand te worden genomen. Met de schoolbesturen en onderwij zers moet contact worden opgenomen om te komen tot oprichting van school- werktuinen; het kind moet vertrouwd blijven met dingen, die in de natuur leven en groeien. Realisering van een kinderboerderij kan niet wachten tot de aanleg van het 2e sportpark. Het tref fen van sportieve en andere recreatieve voorzieningen zal aangepast moeten worden aan de bestaande behoeften. Het gaan sparen voor het te bouwen ontmoetingscentrum vindt men een „steengoed" idee. De ontwikkeling op het gebied van de sociale zorg en maatsch. werk ver vult een ieder met grote zorg, vooral de achterstand in het werk van de hulp verlening is een onverteerbare zaak. Voorts vraagt men zich af hoe de stich tingen van maatsch. werk in Veenen daal tot een sluitende begroting moeten komen en dat de huidige ontwikkeling, die dit onmogelijk maakt, er niet toe zal leiden dat meer mensen een beroep zullen moeten doen op de ABW, omdat de instellingen niet of onvoldoende in staat zullen zijn om de helpende hand te bieden. Tenslotte is de suggestie gedaan of het geen nadere overweging verdient om. uit eerbetoon van de onlangs afge treden weth. Ant. de Ruyter in verband met zijn vele verdiensten voor Veenen daal, een school of straat naar hem te vernoemen. melijk de relatie tussen lokale demo cratie en gemeentefinanciën. Het is duidelijk dat, als wij aangeven in een naar wij aannemen reëel beleidsplan wat er moet gebeuren dat dan de ge meentelijke overheid in staat moet zijn dat programma waar te maken en daal de financiële mogelijkheden voor heeft. Het is ons een raadsel moeten wij u zeggen hoe partijen kunnen zeggen: Wij willen democratiseren en ander zijds kunnen zeggen: de situatie op het gebied van de gemeentefinanciën is zo erg nog niet. En het is juist deze tegen stelling die in de gemeentelijke politiek een rol speelt. Dan zeggen alle partijen dit moet gebeuren en dat moet gebeu ren en iedereen valt ontroerd iedereen in de armen, iedereen wijst met het boze vingertje naar Den Haag. En dit is het wat de politiek in Nederland zo verdacht maakt! De leden van één partij in de ge meenteraad kunnen zeggen: dat moet gebeuren en dat dezelfde politieke par tij in de Kamer weigert diezelfde ge dachte te realiseren en te zeggen inder daad er moet meer geld komen. Of het een of het ander. Deze tegenstelling moet dachten wij, scherp aan de kaak gesteld worden, want op deze manier worden de kiezers bij de neus geno men! Geen vrijblijvende woorden maar inderdaad daden!!!! Het provinciaal en gemeentelijk pro gramma van de PvdA getuigt ervan en het is geen kreet als daar staat: een werkelijke vernieuwing van' de ge meentelijke democratie is noodzakelijk. Het. is gee - creel ais daar staat: Wie beslist er na eigenlijk? U! de kiezer Belangrijker nog dan het programma is dat wij echt de bereidheid hebben te beseffen dat de burgers werkelijk mon dig en vrij zijn en dat wij werkelijk bereid zijn voorzover dat in een repre sentatieve democratie mogelijk is, de kiezer het beslissende woord te ge ven!!! Wij hebben gemeend een doelbewuste keus te moeten maken en hopen de kiezer in het komende jaar duidelijk te maken: Dat wil de PvdA!!!! De fraktie van de PvdA wil voor Veenendaal als urgent zien: zorgen voor een onderko men voor de ongeorganiseerde of vrije jeugd; behuizing voor alleenstaande, kleine en incomplte gezinnen en voor minder validen; openbaarmaking van het resuitaat van de enquate met be trekking tot. de onderwijsbehoefte; op de korst mogelijke termijn officiële vaststelling van het saneringsplan „De Duivenweide"; een snelle en doelmatige oplossing van de kwestie met de NV de Ruiter; een onderzoek naar de behoef ten van de bejaarden om creatief bezig te zijn; Indien dit onderzoek een posi tief resultaat te zien geeft, op korte ter mijn realisering van een lokaliteit waarin met behulp van door de ge meente beschikbaar gesteld gereed schap de bejaarden werkelijk bezig kunnen zijn; het regelmatig rapporte ren van het college over de resulaten van het intergemeentelijk overleg stel selmatig toegroeien naar een gemeen- schaps/ontmoetingscentrum en uitbrei ding van de sportaccommodaties. Wij hebben ons niet schuldig willen maken aan het oplepelen van een groot aantal niet te realiseren wensen maar, voorzover realisering van de door ons genoemde punten belastingverhoging noodzakelijk zouden maken, dan zijn wij bereid daaraan mee te werken, mits. er betaald wordt naar draag kracht. aldus de heer Van Hal. C. G. VAN HAL (PvdA) kern Veenendaal in vogelvlucht was ookpartijen de verschillende problemen zicht liep de stortvloed van woorden de teneur waarin gisteravond tijdens aan de orde stelden. ..Kernachtige op- parallel met het nieuwe koopcentrum, de behandeling van de begroting 1971 lossingen" werden in de meeste ge- Ook daar wordt hard aan gebouwd, de fractievoorzitters van de diversevallen niet aangedragen en in dat op- I Het lijkt erop, dat alles wat in de loop der tijden op zedelijk gebied als behoorlijk en fatsoenlijk gold, moet verdwijnen. We spreken er dan ook onze diepe bezorgd heid over uit, dat in onze gemeente op een tweetal plaatsen de lectuur over aller lei seksuele wanverhoudingen zo openlijk ligt geëtaleerd. Onze fractie is van me ning dat het tolereren van dergelijke zaken behoort tot de nationale zonden, die het oordeel Gods over een land en een volk inroepen. Natuurlijk is het ons bekend, dat de mogelijkheden om als plaatselijke overheid hier op te kunnen treden be perkt zijn door de Rijkswetgeving. Maar dit neenit toch niet weg dat we al het mogelijke moeten doen om als het maar enigszins mogelijk is hier op te treden, terwille van onze jeugd, terwille van het geestelijk welzijn van onze bevolking, aldus SGP-fractievoorzitter G. J. van Deelen in zijn algemene beschouwing. Onze fractie is van mening dat de gemeentebesturen vaak willen „pron ken" met allerlei voorzieningen, waar voor bij de bevolking nauwelijks be langstelling bestaat. Wij zijn van me ning dat dit ook geldt voor een even tueel te bouwen ontmoetingscentrum. Het is typisch de geest van onze tijd, om alles wat men mooi vindt ook maar meteen te willen hebben. Het grootste gedeelte van onze bevolking zal er nooit gebruik van maken. Er is zoveel nodig in onze gemeente, denk b.v. maar aan de scholenbouw en moeten we dan aan een dergelijk cen trum onze centen uitgeven? Wij zijn van mening dat dit voorhands niet ver antwoord is, nog afgezien van het feit dat het meeste van wat als cultuur wordt aangeprezen voor ons onaan vaardbaar is, omdat het een produkt is van de tijdgeest en een duidelijk an ti-christelijk karakter draagt. Niemand zal ontkennen dat het nood zakelijk is voor een gemeentebestuur om in de toekomst te zien. Allerlei on derzoekingen zijn nodig om tot een be paalde ontwikkeling te komen. Een eenzijdige ontwikkeling van de ge meente doet de structuur ervan geen goed. Het is van belang dat een ge meentebestuur zich afvraagt hoe de ontwikkeling van de gemeente in grote lijnen zal moeten verlopen. De nota van aanbieding 1970 spreekt van een meerjarenplan. En de nu aan geboden begroting is een produkt van korte termijnplanning. Het gevaar is echter levensgroot aanwezig dat de Raad straks op korte termijn allerlei belangrijke beslissingen zal moeten ne men over zéér ingewikkelde zaken, zonder dat men goed is ingewerkt in de materie. Is het niet mogelijk dat wij periodiek worden geïnformeerd over de vorderin gen van de planning? Maar we moeten vooral oppassen dat we niet van het 2000 het jaar 1971 vergeten. Het is van groot belang maatregelen te nemen om de benodigde gronden vroegtijdig te verwerven. In verband met de plannen om de bouwstromen niet te onderbreken als „Dragonder - Zuid" is volgebouwd is het toch nodig om een actieve grondpolitiek te voeren in „Dragonder-Noord!'. Kunt u ons al inlichtingen verstrekken over de grondaankopen in „Dragon der-Noord"? Onze fractie is van me ning dat het college niet zo optimistisch gestemd is ten aanzien van „industrie wijk II". U spreekt wel van een even wichtig groeiende tendens maar er zit kennelijk geen „vaart" in. Kunt u hier voor een oorzaak aanwijzen? van de Dijkstraat. We hopen dat. het komende jaar het trottoir doorgetrok ken zal worden. De doortrekking van de Rondweg-West komt ook jaarlijks terug op de begroting. Graag zouden we door u ingelicht worden over de kennelijk „grote" problemen die er blijken te zijn. Na enige jaren op de zo nodige re constructie van de Stationsstraat te hebben aangedrongen, wordt er naar alle waarschijnlijkheid volgend jaar begonnen. Dit is in het belang van ge heel Veenendaal, we hopen dat er weer niet allerlei vertragingen zullen optre den. Graag willen we nog uw aandacht vragen voor de volgende problemen. Op de Buurtlaan-Oost is het voor voetgan gers levensgevaarlijk. Volgens onze in formaties zijn een groot aantal bewo ners bereid een stukje tuin af te staan ten behoeve van een voetpad. Vervol gens willen wij uw aandacht vestigen op de spoorwegovergang aan de Brin- kersteeg. Bij het steeds intensiever wordende verkeer wordt het er steeds gevaarlijker. Zijn hierover al contacten geweest met de spoorwegen? We zijn aan bepaalde tradities nog al gehecht. Vandaar dat we ook nu niet met de traditie willen breken, het gaat om de kwestie „Ruisseveen". De kwestie wordt natuurlijk bestu deerd, maar er gebeurt maar niets. De gemeente Amerongen was t.a.v. de gronden ten behoeve van de riool zuiveringsinstallatie ook erg coulant. Laten wij ook eens aan al de Ame- rongse ingezetenen denken die als maar 5 km om moeten rijden om in Veenendaal te komen. Wij achten zuinigheid een deugd maar dat neemt niet weg dat wij met name aan de taak van de gemeentelijke overheid op het gebied van het onder wijs een hoge mate van prioriteit wil len toekennen. Wij zijn dankbaar over het voorstel de vergoedingen voor de scholen voor basisonderwijs alsnog te verhogen. Is het college ook bereid om in plaatsen waar een BLO-school in stand wordt gehouden en waar de ver goeding veel hoger is dan in onze ge meente. te onderzoeken hoe deze hogere vergoeding tot stand is gekomen? Wat de scholen voor basisonderwijs betreft zouden wij erop willen wijzen, dat er niet alleen met betrekking tot het onderwijs een taak is in de sfeer van het zelfbestuur, maar dat er zich ook steeds meer taken gaan opdringen in de sfeer van de autonomie. Om diverse redenen is het niet alleen gewenst, maar in de huidige situatie waarin het basisonderwijs zich bevindt zelfs dringend noodzakelijk, dat alle leerlingen kunnen worden getest in het TR \niTIF belang van het kind, alsook in het be- 11 lang van de basisschool zelf. Onze fractie is verheugd over de aan- Zou het college voor een goede rege- leg van het trottoir langs een gedeelte ling contact op willen nemen met d« G. J. VAN DEELEN (SGP) anti-christelijk z-g. commissie- Minderhoud, teneinde te vernemen welke wensen en proble men e leven bij de hoofden van alle basisscholen. Ook willen wij nog even uw aan dacht vragen voor de z.g. adviesdien sten. Is het college op de hoogte van de activiteiten van het Prot. Chr. Scholen- verband in Ede, m.b.t. een schoolad viesdienst. Misschien Is het mogelijk om als tussenoplossing hulpkrachten aan te stellen om juist dat kind dat persoonlijke hulp nodig heeft die hulp ook te schenken. Tenslotte willen wij nog even ingaan op uw voorstel tot vaststelling van het percentage voor de straat- en rioolbe lasting. Gezien de enorme belasting druk kan onze fractie niet met uw voorstel tot verhoging meegaan. Onze fractie is van mening dat het geld dat nu voor allerlei subsidies van culturele aard, die vaak de toets der kritiek niet kunnen doorstaan, wordt uitgegeven op beter verantwoorde wij ze kan worden besteed, aldus de heer Van Deelen. Leo Coïni, het Veenendaalse ge meenteraadslid voor IN 66, heeft gisteravond toch zijn algemene be schouwing op de begroting voor 1971 voorgelezen. Hij kwam hiertoe nadat een op dit punt goed gein- formeerde burgemeester Bode hem had verteld, dat gemeentewet en reglement van orde spreken van mondelinge beraadslagingen. Bo vendienzo zei burgemeester Bo de, .doet een schriftelijke afhande ling dus afbreuk aan de openbaar heid". Coïni die een aantal keurig verzorgde algemene beschouwingen klaar had om uit te delen ging hiervoor overstag. Niemand uit de raad ondersteunde overigens zijn voorstel om de algemene beschou wingen uit te reiken. Bij niet-voor lezing hing Coïni het gevaar boven het hoofd dat zijn visie op de begro ting niet zou worden genotuleerd en ook geen punt van discussie zou uitmaken bij de antwoording die B. en Wmorgen geven.

De Vallei | 1970 | | pagina 4