H. VAN MANEN - A.VISSER (ARP-CHU): Grondpolitiek blijft zaak van 't grootste belang LEO COlNI (D '66): „Veenendaal 'n dooie troep wordt niet voor niets gezegd... G0"°t* -zutü MEVR. BUDD/NGH (VVD): Niet reserveren door verhoging belasting Laten we ons hoeden voor statuszoekerij Volleybal- toernooi METINGEN BL I R TL A AN SLBS1D1E KLEUTERSCHOOL LIJIVTJE OPENHEID ONEVENREDIG SPORTHAL WOENSDAG 18 NOVEMBER 1970 VEENENDAALSE GEMEENTERAAD Om tot Verantwoordelijke Ruimtelijke Ordening te komen is zeggenschap over de daarvoor benodigde gronden noodzakelijk. Het voeren van een actieve grond politiek is daarom een zaak van het grootste belang. Wij denken hierbij bijvoorbeeld aan Dragonder Noord. Nu het erop begint te Ijjken dat plan Dragonder-Zuid binnen enkele jaren zal zijn gerealiseerd, is het noodzakelijk dat de benodigde gronden in Dragonder-Noord worden aangekocht, zodat ook daar met het bouwrijp maken kan worden begonnen en de woningbouw niet wordt gestagneerd. Ook de bestemmingsplannen dienen tijdig gereed te zijn. In dat verband verwachten wij veel van de studie- werkgroep. die door U is Ingesteld om ook deze zaken voor te bereiden. Wij hebben n.l. ernstige bezwaren tegen voorberéldingsbesluiten die jaar op .iaat' verlengd moeten worden en waar geen definitieve bestemmingsplannen voor in de plaats komen. Onder nr. 31 van de Nota van aan bieding schrijft u, dat u niet verwacht dat in het komende jaar tot officiële vaststelling van het saneringsplan „De Duivenweide" zal kunnen worden over gegaan, maar dat u wel een bedrag van 1.500.000.- hebt geraamd om o.a. de noodzakelijke grondaankopen te kun nen doen. Als we over het plan „De Duivenwei- Gezien de vraag naar doeltreffende organisatie en „planning'' enz. is D'66 bljj. dat het College aandacht wil gaan schenken aan planning op middellange en lan ge termijn. Wij hopen, dat wjj zeer spoedig de adviezen van de desbetreffende werkgroep mogen vernenfen. Eveneens is D'66 een voorstander van het idee om het gemeentelijk (ambtena ren) apparaat op geregelde tijden door te lichten op organisatie en doelmatige werkwijze*. De resultaten van deze onderzoekingen zouden dan openbaar gemaakt en in de gemeenteraad ter discussie gesteld kunnen worden. Communicatie met een functie zoals bovenomschreven en meer „greep" op de maatschappij kunnen bereikt wor den door o.a.: het regelmatig uitgeven van een ge meentelijk voorlichtingsblad. Al eerder (op de onlangs gehouden hearing van KVP. PvdA en D'66) werd hierom ge vraagd. Open raadscommissies. In een voor stel van PvdA. KVP en D'66 is. zoals u weet. hier al om gevraagd. Het college van B. 'en W. zou de kwestie nog eens bekijken en overdenken. Zo het bovengenoemde tóch door het college wordt afgewezen: het betrekken van deskundige burgers binnen de commissies of door het raadplegen van deskundigen door bovengenoemde com missies. De inwoners van Veenendaal gele genheid te geven om, tijdens de raads vergadering, bijvoorbeeld vóór of na de te behandelen agenda, vragen te stellen wan de raad en het college van B. en Y Het aanstellen van een gemeentelij ke ombudsman. De aanpak van de welzijnsproblema- tiek is niet alleen een landelijke aange legenheid, maar evenzeer een plaatse lijke zaak. En dan moeten we constate ren, dat het met het welzijn in Veenen daal bitter slecht gesteld is. Niet voor niets wordt er vaak gezegd, dat het in Veenendaal een „dooie troep" is, dat onze gemeente volgepropt staat met in dustrieën, winkels en saaie woonwij ken, maar dat Veenendaal, behalve na tuurschoon in zijn omgeving, niets aan trekkelijks te bieden heeft. We kopen niets voor het smoesje, dat ook wel eens door u. als overheid wordt verkocht, dat, wie zich ontspannen wil. meestal ook wel een auto heeft en dus naar Wageningen of Arnhem kan rij den. Het welzijnsprobleem zal nu daad werkelijk aangepakt moeten worden: spoedige bouw van het ontmoetingscen trum. eigen ruimtes voor de jeugd, een jeugdcafé of een jeugdkelder, velerlei recreatiemogelijkheden, hard optreden tegen stankverwekkende industrieën, een gemeentelijke kindercrèche enz zijn er slechts enkele onderdelen van. Onze nieuwe woonwijken verkleinen ln ontstellende mate de ontplooiings kansen van onze kinderen. Het aanleg gen van zandbakken op tochtige plaat sen tussen de flats is nauwelijks een oplossing te noemen. Het aanleggen van grote oppervlaktes gras, met een lineaal afgepaste rozenperken, het planten van boompjes in keurige ganzenrijtjes, m.a.w. de wijze waarop onze woonwij ken in den lande worden „versierd" is volkomen onnatuurlijk en oninteressant voor de bewoners. Voor kinderen is deze fantasieloos heid haast „dodelijk", zelfs al worden van gemeentewege bepaalde gazonne tjes gereserveerd voor trapveldjes. Daarom willen we ten behoeve van die kinderen die moeten opgroeien in onze betonnen nieuwbouwwijken en ten bate van de ouders van deze kinderen plei ten voor nieuwe mogelijkheden van vertier rond en in de flatgebouwen zelf. Hierbij denken we aan gemeenschappe lijke speelruimtes in elk nieuw te bou wen flatcomplex. Deze speelruimtes zouden al in het Dragonderplan gerea liseerd kunnen worden. Daarnaast en dit geldt vooral voor de peuters, kinderen onder de 4 jaar willen we het college vragen in hoever re zij kindercrèches willen stimuleren, of hoe zij denken over de stichting van een gemeentelijke kindercrèche. De be hoefte hieraan is bijzonder groot en het particulier initiatief is door de gemeen te nog maar zeer karig beloond. Het percentage luchtvervuiling boven Veenendaal is ons niet bekend. Wel hebben we van officieuze zijde gehoord, dat het gehalte CO 2 in de Veenendaal- se lucht nogal hoog is. Kent wellicht het college van B. en W. cijfers van de luchtverontreiniging hier ter plaatse of in de nabije omgeving? Wij kennen klachten over stank en vervuilde lucht van de Firet in het Schrijverspark. Is het college bereid om 24uurs-metingen in de omgeving van de Firet te laten nemen, de uitkomsten te publiceren en maatregelen te nemen, zover mogelijk? Wij ruiken vaak vreemd-zoete luchtjes in de buurt van de Prins Bernhardlatm, Hoogstraat en Nieuwewes Weet het college hiervan de herkomst? Hoewel wij vellen vol zouden kunnen schrijven over Patromonium's Bouw vereniging, doen we dit niet. We willen met een paar zinnen volstaan, zinnen, die o.i. voor zich spreken. Hoe durft P. B. nog steeds, werkend toch met ge meenschapsgelden, te weigeren, dat rijk, gemeente en burgerij werkelijke controle op en inspraak in het beleid krijgt? De pas opgerichte adviesraad is een lachertje. Wijkgemeenschappen im mers, die al 3 jaar probéren bij huisei genaren de belangen van de bewoners te behartigen, worden door P. B. zonder meer gepasseerd. P. B. zocht liever zelf zijn mensen uit. Bovendien had de to tale gemeenteraad zelf moeten beslis- sen wie er v.n haar raadsleden zitting I zoncie"r 0nderwijs gesticht zijn. terwijl had moeten nemen m de adviesraad. J - LEO COlNI jeugd aan 't lijntje dat het schoolbestuur u min of meer in niet te misverstane bewoordingen heeft gesteld de exploitatie van de school te staken, geeft ons heel sterk de indruk dat er gesold is met de belangen van deze school. Wij zijn van mening dat de afwikkeling van deze zaak van ge meentezijde niet met die voortvarend heid ter hand is genomen als wenselijk geweest zou zijn. Mijnheer de burge meester. wijze heren van het college verplaats deze school naar het Dragon der en wij verzekeren u dat de kleuter school weer binnen het half jaar ge zond zal zijn. Met de Dragonder-wijk krijgt Vee nendaal een nieuwe woonwijk, die qua bevolkingsopbouw niet veel zal afwij ken van die in het P.W.A.-park. Daar om is het volgens ons van uw college een wijs (doch vrij laat) besluit geweest toen met het begin 1970 een enquête te laten houden om te peilen aan wat voor scholen er behoefte is. Wij weten, dat het veel bewoners van het P.W.A.-park zeer verbaasd heeft te moeten constate- I ren, dat reeds twee scholen voor Bij- de" spreken stuiten we nog altijd op de „zaak De Ruiter". Kan uw college al mededelingen doen hoe ver de commissie van goede dien sten intussen is gevorderd en of er uit zicht is dat de zaak nu spoedig kan worden opgelost? Het is niet voor het eerst dat de doortrekking van de Rondweg-West op de investeringsstaat is vermeld. Het is ook niet voor het eerst dat wij realisering hiervan met name in noor delijke richting willen bepleiten. We willen gaarne aannemen dat de problemen die hiermede zijn gemoeid groot zijn. maar met de oplossing hier van zal toch in 1971 moeten worden begonnen. Wanneer met de uitbreiding van de begraafplaats zal worden begonnen, verzoeken wij vooral te denken aan voldoende parkeerruimte en aan een betere toegang tot de begraafplaats. Het is hier al eens meer opgemerkt dat de huidige situatie hoogst onbevredi gend is. Dit geldt o.i. ook voor de situatie op Buurtlaan-Oost, slechts aan één zijde is een fietspad en wat voor een pad! Dit pad is alleen te berijden vanuit richting Ede. Fietsers vanuit Veenendaal moeten gebruik maken van de rijweg. Trottoirs ontbreken, kortom voor het verkeer een levensgevaarlijke situatie. Ook mankeert het hier nog steeds aan een goede riolering. Verder vragen wij ons af of een dure reconstructie van de Brinkersteeg ver antwoord is als vlak in de buurt een provinciale weg wordt aangelegd. Het is ons nog niet bekend of de verbreding aan de oost- dan wel aan de westkant zal geschieden. Moet dit aan de oostkant gebeuren dan komt het voetbalterrein van VRC wel heel erg in He knel, zo het al niet onbruikbaar wordt. Onze fracties maken zich ongerust over de kwestie van de subsidiëring van de instellingen voor maatschappe lijk werk en gezinsverzorging in de na bije toekomst. Met de nieuwe regeling is er een ge vaar dat de organisaties die zich bezig houden met een stukje welzijn van de eerste orde, in geldnood komen te zit ten. Wij zijn blij dat u begrip hebt voor deze situatie wat blijkt uit de reserve ring van 25.000.- voor een eventueel aanvullende subsidie in de overgang speriode. Overigens zijn wij van mening, dat de moeilijkheden grotendeels onder vangen kunnen worden, wanneer de plaatselijke instellingen kunnen komen tot het vormen van een A-instelling. Wij geloven er niet meer in. Voor het Openbaar Onderwijs en vooral over dit onderwijs willen wij het een en ander zeggen draagt het verantwoordelijkheid, verantwoordelij keheid. Bij ons rijst dan de vraag: Is het gemeentebestuur zich volledig be wust van die verantwoordelijkheid of is zij, met ons van mening, dat de zaken, die thans met betrekking tot het onder wijs aan de orde zijn (verandering van doelstelling, de problemen rond de nieuwe wet kleuter- en basisonderwijs, democratisering) niet die aandacht ge niet, die nodig is? D'66 is voorstander van de instelling van een raadscommis sie overeenkomstig art. 61 van de ge meentewet, die bovengenoemde proble men zal moeten bestuderen, experimen ten in Veenendaal zal moeten laten houden. Het werk van een dergelijke raadscommissie onderwijs kan dan ten goede komen aan het onderwijs in zijn totaal in Veenendaal. Een zaak waarover wij voorts een oplossing c.q. opmerking willen maken, betreft de zgn. „Gelderse Kleuter school". Volgens de gemeentebegroting ligt het in de bedoeling de exploitatie van deze school over le nemen. Daar mee zal dan een voornemen uitgevoerd worden wat bij de stichting van deze kleuterschool reeds was overwogen, nl. zo gauw dit mogelijk was de school als openbare school te continueren. Dat er op dit moment nog steeds school wordt gehouden in een door de geneeskundige inspectie afgekeurd gebouw, het feit er nog geen sprake is van de stichting van een openbare school. Het zal daarom ongetwijfeld de be doeling van het college zijn hel bouw beleid aan te passen aan de gegevens die uit de enquête gebleken zijn? In de Nota van Aanbieding houdt het college t.a.v. de huisvesting van de on georganiseerde jeugd een slag om de arm. Eén en ander zal afhangen, of er voor deze groep wel een gebouw te vinden zal zijn. Vanaf vorig jaar doet B. en W. echter de jeugd al toezeggin- geh; op een hearing werd de jeugd ..lekker" gemaakt, maar het feest ging op het laatste moment niet door. Een groep jongeren, menende dat ze door de gemeente aan het lijntje gehouden werd, ondernam een „kraak-actie" om hun gevoelens kracht bij te zetten. De overheid noemde het kraken van de Eierhal een overbodig iets, want. een nieuwe ruimte was immers al weer GEVONDEN4 Nu blijken (of schijnen gevonden? Nu blijken (of schijnen) ook die beweringen niet juist te zijn. D'66 is nu in de vaste overtuiging dat de jeugd aan het lijntje gehouden wordt. Als het B. en YV. om een zoet houdertje te doen is, dan moet zij reke ning houden met nieuwe „kraak acties". De jeugd neemt het naar alle waarschijnlijkheid niet langer en o. terecht. Daarom onze vraag: Wil het college eigenlijk wel snel iets doen voor grote groepen jeugd? en zo ja, wat dan „con creet?" fee De maquette van de nieuwe woonwijk Dragonder Zuid. Het volgende Veenendaalse project wordt Dragonder Noord. Actieve grondpolitiek is voor de verwezenlijking daarvan van het grootste belang, aldus o.m. de gecombineerde beschouwingen van ARP en CHU. Wil het gemeetebeleid midden in de bevolking staan, dan moet er een dui delijke bevordering van het tweerich tingsverkeer plaats vinden. Van over heid naar bevolking en weer terug. Ook wij willen een bijdrage leveren om tot meer openheid te komen. Wij willen u alvast meedelen, dat onze ge zamenlijke fracties het voornemen heb ben enkele dagen voor elke raadsverga dering een spreekuur te houden waar ieder die daar behoefte aan heeft zijh problemen met ons kan komen bespre ken. Naast een grote mate van openheid is ook, waar mogelijk, inspraak noodzake lijk. In dat verband zouden wij graag van uw college horen, hoe u staat te genover de instelling van functionele commissies, zoals genoemd in art. 61 van de gemeentewet. In onze beschouwingen van vorig jaar deden wij reeds enkele suggesties om op daartoe geëigende momenten hoorzittingen te organiseren, waarbij verschillende zaken aan de orde kun nen komen. De eerste aanzet van uw kant is de aangekondigde bespreking van het structuurplan. De gehele bevolking zal bij deze ui termate belangrijke zaak worden be trokken. Wij hopen dat met de nog op stapel staande bestemmingsplannen dezelfde weg zal worden bewandeld en dan graag op een moment dat nog gekozen kan worden tussen alternatieve oplos singen, die ook uit de bevolking kunnen komen. Dat is geven van inspraak. De uitzending van kinderen naar ge zondheids- en vakantietehuizen wordt in onze gemeente financieel bijzonder goed behartigd. Wel is het opmerkelijk, dat ook in het afgelopen jaar er uit Veenendaal-Noord weer veel meer kin deren werden uitgezonden, dan uit Veenendaal-Zuid. De maatregelen op het gebied van de volksgezondheid blijken in de praktijk steeds meer te verschuiven, van de cu ratieve naar de preventieve sector. Het lijkt ons daarom noodzakelijk, dat er met name op scholen, bedrijven en instellingen een betere voorlichting komt over de voeding, de hygiëne enz. Initiatieven daartoe van uw college jui chen wij gaarne toe. De braakliggende, bouwrijpe terrei nen in de Engelenburg zijn ons nog steeds een doorn in het oog. Welke in stanties kunnen worden ingeschakeld om Euro-woningen NV op hun morele In de nota van aanbieding «telt het college voor, de straat- en rioolbelasting te verhogen met een derde en de vuilnisemmerretributie met f 2,per jaar. Van de meeropbrengst van deze belastingen zal dan f 150.000,worden gereserveerd voor de exploitatielasten van een over enkele jaren te bouwen „gemeenschaps ontmoetingscentrum". Onze fractie Is t e g e n verhoging van de gemeentelijke be lastingen op dit moment, met name voor doeleinden, die n i e t strikt noodza kelijk z(jn. Het is ons bekend, dat enkele fracties deze noodzakelijkheid opvijzelen tot een niveau van „onontbeerlijk voor de geestelijke volksgezondheid", maar daarmee kunnen wij ons niet vereni gen. Natuurlijk biedt zo een cultureel ont moetingscentrum vele mogelijkheden, maar het brengt ook enorme exploita tielasten mee. Als het college voorstelt te gaan reserveren voor dit doel, dat is dus sparen, dan zeggen wij: „Uitste kend. als er ruimte voor is". Wij zijn echter van mening, dat reserveren niet moet plaats vinden, door het heffen van hogere belastingen, want dat is geen sparen. In een gezin kan men zich niet alles ineens permiteren. in een gemeente Is dat net zo. Laten wij ons in deze hoe den voor gemeentelijke grootdoenerij en statuszoekerij. Even kalm aan kan geen kwaad, vooral gezien in het licht van de huidige economische ontwikke lingen- Op dinsdag 27 oktober heb ik een ge sprek gehad met de heer Esseling, ambtenaar van de afdeling financiën, over de situatie, dat straat- en rioolbe lasting óók worden geheven op huizen die niet aansluitbaar zijn op een riool. We hebben daar in het verleden al eens meer over getwist. Nu een drastische verhoging van de straat- en rioolbelas ting aan de orde is, leek het zinnig nog eens op deze zaak terug te komen. De wet biedt weliswaar de mogelijk heid om deze percelen te belasten, maar een gemeente kan in haar veror dening aangaande dit punt nadere re gels stellen. De nieuwe ..Wet. op het Gemeentelijk Belastinggebied" kan de hele zaak van de gemeentelijke belas tingen binnen afzienbare rijd wel we! op zijn kop zetten, maar het kan ook nog wel enige jaren duren alvorens de gemeente er toe besluit tot de nieuwe regeling over te gaan. Hoe het ook zij, Mevr. BUDD1NGH even kalm aan uit de nota van aanbieding, dat er voor de meeruitgaven van 174.000 naar dekkingsmiddelen zal moeten worden gezocht in de vorm van hogere plaatse lijke belastingen. De post public-relations heeft de nei ging om onevenredig snel op te lopen Onze mening t.a.z. van dit punt is be kend. Goede behandeling van de bur ger, snelle service en openheid in de berichtgeving. Dan kan de post pu- blic-realtions op een bescheiden niveau 19000 uit te geven voor verbindings middelen. Ook hier geldt, dat alles niet ineens kan. Het college zegt in de nota van aan bieding, dat wij met de omringende ge meenten nog niet tot gewestvorming zullen overgaan. Wij hebben ons afge vraagd, waarom niet? Het leek on* zaak hier zo spoedig mogelijk gestalte aan te géven. Het ligt in de bedoeling, dat op 1 januari 1972 de „Wet Gemeen schappelijke Regelingen" van kracht wordt. Hierin wordt de weg geopend tot gewestvorming op ruime schaal. Daar wij met eventuele gewestvor ming over de provinciegrenzen zullen gaan, leek het ons zinnig, in een zo vroeg mogelijk statium die gewestplan ning ter hand te nemen. Anders kon er te zijnertijd van bovenaf wel eens een indeling worden opgelegd, waar we het helemaal niet mee eens zouden kunnen zijn. Er werd indertijd besloten de sport hal, wat betreft de openingstijden, te laten vallen onder de regeling voor de gymnastiekzalen. Daartegen werd pro test aangetekend door bepaalde fracties uit de raad. Er werd toen door de voor zitter toegezegd, dat als mocht blijken, dat er behoefte aan bestond de zaal op zondagen ook beschikbaar te stellen nader hierop zou worden teruggeko men. Bij de sportstichting hebben zich in derdaad verschillende groepen gemeld voor sportbeoefening op zondag. B. en W. hebben het verzoek van de Sport stichting in dezen met een verwijzing naar genoemd raadsbelsuit afgedaan. Hier kunnen wij het niet mee eens zijn en daarom leek het ons geboden de openstelling van de sporthal op zondag weer aan de orde te stellen. Van ver storing van de zondagsrust kan in de zen geen sprake zijn. Het mislukken van de opzet met de Willibrordusschool heeft tot gevolg, dat een spoedig resultaat, t.a.v. het vinden van een ander passend onderkomen, bijzonder op prijs zou worden gesteld. De hearing voor de jeugd heeft er toe geleid, dat de desbetreffende jeugd meent, dat de gemeente op dit punt be paalde verplichtingen heeft en dat is heel wel verklaarbaar. Hiermee wil maar gezegd zijn, dat een hearing, hoe goed ook in eerste aanleg bedoeld, kan leiden tot het ontstaan van een pressie middel. Dan praten we nog niet eens over de andere jeugdgroeperingen, die ter hearing aanwezig waren. Resume rend zouden wij hier willen stellen, dat alleen die hearings zinnig en verant woord zijn, die door het college worden georganiseerd. In de eerste plaats dus de genoemde reservering van 150.000 De post public relations van f 15.000 op 5.000 brengen. Besparing dus 10.000 De post verlichting en verwarming gemeentehuis kan, gezien het antwoord van het College verminderd worden met 5.000 Presentiegeld leden stembureau is abusievelijk tweemaal op de be groting terecht gekomen, scheelt f 2-100 Het vervallen van het bevolkingsonderzoek, zoals van hogerhand werd besloten, bespaart de gemeente 4.400 Dit jaar geen uniformen voor de brandweer aanschaffen a raison van 25.000, scheelt f 6.600 Vervolg pag. 12 Geeft een totale besparing van of de belastingverhoging er door komt of niet, wij zouden graag deze zaak aan de orde gesteld zien, om een gevoel van onbillijkheid, dat bij de betrokkenen bij deze aangelegenheid gegroeid is, weg te nemen. Ze moeten zelf voorzie ningen treffen op dit punt en dat kost het nodige. Eventuele besparingen op de begro ting, die nodig zouden zijn als de belas tingverhogingen niet door zouden gaan. menen wij gevonden te hebben in het volgende. Hierbij gaan wij uit van de zinsnede 178.100 worden gehouden. Het ware beter in deze geen stokpaardjes te berijden. Overigens ziet het er wel naar uit dat een deel van het hier te verstrek ken krediet al besteed is. De kaarten van Veenendaal in vijf kleurendruk blijken al besteld te zijn, aldus een be richt in de pers. Wat de genoemde brandweeruniformen betreft het vol gende: een mooi show-uniform zij de jongens van harte gegund, maar het zit er van 't jaar eenvoudig niet aan. De toelagen en vergoedingen zijn kortgele den aangepast en er is zojuist besloten j AMERONGEN Op maandag, 23 november a.s. organiseert de sportver eniging Amerongen in het Dorpshui* een dames-volleybaltoernooi. Aan dit toernooi zal worden deelgenomen door acht ploegen nl.: Volleybalvereniging Utrecht oet 2 ploegen, Volleybalvereni ging Maarn, D.O.O. Utrecht met 2 teams en gamerongen met 3 teams, gde wedstrijden zullen lorden geleid door de heren F. Leppers uit Veenendaal en door R. J. van Ee uit Amerongen. De inzet gan het toernooi is een wisselbe ker met tevens prijzen voor de eerste drie plaatsen. De toegang tot deze avond, die om 19.00 uur zal beginnen, is gratis. Dege nen, die drie weken geleden getuige zijn geweest van het herentoernooi. dal bijzonder spannend was, zullen zeker weer aanwezig zijn.

De Vallei | 1970 | | pagina 5