Mr. Van Riel in Eerste Kamer: Duynstee had niet op z'n post mogen blijven Heildronk m Tweede Kamer Duitse ambassadeur 2 dagen op bezoek in Gelderland VVD wil met PvdA dat Artis blijft Boersma (ARP): EEG moet meer doen aan vervuilde Rijn Ramptanker ligt nu in Rotterdam Scherper zien onderweg door melk onderweg Nog dit jaar Raad voor de Lucht vervuiling Zweden ontdekken smokkel die via J\ederland loopt van grootvader beknort Ambonees NS plaatst camera's bij ahobs FREULE WTTEWAALL EN GOEDHART GEHULDIGD I PvdA hoos om uitlating min. Bakker in Z.-Afrika Prins: mensen vernietigen hun eigen omgeving PHILIPS Theoloog klaagt ds. Buskes aan Het gaal om de achternaam Meerderheid is voo r samen ga a n CHU en ARP ANTWOORD Lof voor minister Klompé ERKENNING ORKESTWERELD méér licht op tafel— „voor dezelfde slroomkoslen 'ARGENTA SUPER LUX de lamp met het speciale lichtvenster aan de onderzijde K o n ijnen ma n ia k is bezig Rijdt veilig met melk Wondpleister in brood ki WOENSDAG 18 NOVEMBER 1970 DEN HAAG Waarom heeft het kabinet staatssecretaris Duynstee niet doen heengaan? Deze vraag heeft mr. Van Riel gisteravond in de Eerste Kanier aan premier De Jong voorgelegd. De liberale fractievoorzitter noemde het ..het al lerergste voorbeeld" dat de staatssecretaris, nadat hij duidelijk een afwijkende mening over de defensie had hekend gemaakt, was blijven zitten. Mr. Van Riel nam niet aan dat er nog sprake was van „eenheid van zienswijze in de top van de defensie" en hjj eiste van de minister-president concreet antwoord. mIs de heer Duynstee op ztfn minst de vriendschappelijke raad gegeven om op te ■tappen?" Senator Van Riel DEN HAAG De 29-jarige in Zeeland wonende Ambonees Izak J. Rikimahu wil de achternaam van zijn moeder krijgen, omdat naar zijn zeggen zijn overleden grootvader re gelmatig aan hem verschijnt en dit van hem eist. Zijn beroep tegen een afwijzende beschikking van de staatssecretaris van justitie heeft dinsdag gediend voor de afdeling voor bestuursgeschillen van de raad van state. Volgens Ambonese traditie moeten een of meer kinderen uit een huwe lijk de naam van de grootvader van moederszijde dragen. De gemachtig de van de jonge Ambonees, de heer W. F. de Quillettes, die de betrokken familie goed zegt te kennen, deelde mee, dat Izak de eerste vijf jaar na zijn geboorte inderdaad de naam van zijn moeder Kalay, droeg. Zijn ouders waren toen niet voor de wet getrouwd. Toen zijn vader echter in 1946 na de Japanse capitulatie door het KNIL werd opgeroepen, ontstond de moeilijkheid, dat het huwelijk gele galiseerd moest worden, als moeder en kind bij de vader wilden wonen. Na overleg met de familieraad werd besloten het kind te erkennen. Hierbij werd echter voorbij gegaan aan de wens van de grootvader. En ook werd aan deze niet door gebe den aan diens graf om toestemming gevraagd, aldus de heer Quillettes. Izak doorliep de lts en- ging om streeks zijn achttiende jaar varen. Maar toen verscheen hem, midden op zee, zijn grootvader van moe derszijde. Hij verweet Izak dat hij de naam van zijn vader droeg, in tegenstelling tot de plechtige belofte van zijn moeder. De jongen werd opgenomen in een sanatorium, maar daar verklaarden de doktoren dat hij geestelijk niet gestoord was, aldus de heer Quillet tes. Na zijn ontslag uit het sanato rium werd hij weer regelmatig door zijn grootvader bezocht. Hij werd daar zeer neerslachtig van. De ou ders zijn bang dat hij zichzelf zal vermoorden, als hij zijn naam niet zal mogen veranderen. De gemachtigde voor de Staatsse cretaris bracht echter naar voren dat volgens de behandelend zenuw arts Izak medisch gezien niet gebaat zal zijn bij naamsverandering. Over enkele weken zal Izak horen, hoe het met zijn naam zal gaan. DEN HAAG Tweeënzestig procent van 2144 door het Nipo ondervraagde mensen is voorstander van een samen gaan van ARP en CHU in een nieuwe protestants-christelijke partij. Negen tien procent is tegen. Meer vrouwen dan mannen waren voor samengaan. Van de gereformeer den was 74 procent voor, rooms-katho- lieken 65. Nederlandse hervormden 66 en van mensen zonder kerkelijke ge zindte 49 procent. Van alle ondervraagden was 55 pro cent voor samengaan van KVP, ARP en CHU, Tegen 29 procent. Staatssecretaris Duynstee. vroeger Tweede-Kamerlid voor de KVP, heeft enige tijd geleden als zijn opvatting verkondigd dat de defensiekosten niet behoefden te worden verhoogd, maar dat de luchtmacht wel diende te wor den versterkt, zij het dan ten koste van de marine. Dat betekende dat ons land een andere taak in de NAVO zou moe ten krijgen. „Hoe kan men een beleid helpen voorbereiden, wanneer men zo afwij kend denkt van de minister en de beide andere staatssecretarissen", vroeg mr. Van Riel zich af. „Zijn opvattingen im mers zijn uit de officiële stukken en uit interviews bekend". Hij verlangde dat premier De Jong vandaag in zijn antwoord op de al gemene politieke beschouwingen die de Eerste Kamer gisteren heeft gehouden „uitvoerig uiteenzet welke bijzonde re omstandigheden ter zake aanleiding hebben gegeven de heer Duynstee niet te doen vertrekken. Op dit ogenblik interesseert, het mij absoluut niet of de heer Duynstee ge lijk had of niet. Het gaat alleen om de staatsrechtelijke en staatskundige as pecten, los van de persoonlijke". Mr. Van Riel constateerde een duide lijk verschil van optreden met dat van staatssecretaris Haex (landmacht). Die is vóór de indiening van de begroting ook verscheidene malen in de publici teit gekomen, maar met opvattingen die overeenstemden met het defensiebeleid van de regering. Mr. Van Riel onthulde ook nog dat kort geleden het noorden van ons land tot tweemaal toe zou zijn „aangevlo gen" door Russische middelzware bom menwerpers. Op deze manier zouden de Russen ons waarnemingssysteem nauw keurig hebben kunnen aftasten. De bommenwerpers, die buiten onze terri toriale wateren bleven, kwamen ver moedelijk rechtstreeks uit de buurt van Moermansk en zouden in de lucht van nieuwe brandstof zijn voorzien. Mr. Van Riel vroeg of de bewindslie den van defensie dit voorval in ver band hebben gebracht met het alge meen bekende feit, dat de Starfighter voor het luchtgevecht op lage hoogte minder geschikt is, dit in tegenstelling tot de Russische Mig 21. UTRECHT Het verkeer dat de ro de knipperlichten bij automatische be- veilige autowegen negeert, loopt voor taan de kans gesnapt te worden door automatisch werkende camera's. De kantonrechter te Utrecht heeft op die manier gemaakte foto's als bewijs materiaal geaccepteerd. De NS gaan nu een serietje van haar speciale camera bouwen, die dan eens hier, dan ens daar, bij overwegen zullen worden in gezet. De camera's maken twee foto's als een automobilist een automatisch be veiligde overweg oprijdt terwijl de knipperlichten al langer dan vier se conden werken. Die vier seconden wor den door de NS beschouwd als een soort „geel-licht-periode" van een ge woon verkeerslicht. De eerste foto van de camera wordt gemapkt op het moment dat de auto de overweg oprijdt, de tweede even later om aan te tonen dat de auto inderdaad doorreed. ARNHEM Duitse ambassadeur in Nederland dr. Hans Arnold beschouwt Gelderland als grensprovincie belang rijk voor Duitsland. Het is een levendi ge provincie die tevens als doorgang- DEN HAAG De Tweede-Kamerle den freule Wttewaall van Stoetwegen (CHU) en Goedhart (DS'70) zijn giste ren gehuldigd omdat ze 25 jaar onafge broken lid van het parlement zijn ge weest. De heer Goedhart werd onderschei den met het commandeurskuis in de orde van Oranje-Nassau. Freule Wtte- waal was al eerder onderscheiden. Eerste en Tweede Kamer herdachten 's middags de inwerkingtreding op 20 november van het zgn. noodparlement. Beide Kamervoorzitters memoreerden dit herstel van de parlementaire demo cratie, die overigens pas goed ging functioneren toen begin '46 de eerste naoorlogse Kamerverkiezingen werden gehouden. In de Eerste Kamer zei minister-pre sident De Jong dat het eigenlijk te lang heeft geduurd voordat men het in 1945 eens was over de wijze waarop de volksvertegenwoordiging weer in wer king moest treden. De premier had kri tiek op het streven van de toenmalige regering om de nadruk te leggen op de regering als staatsorgaan, los van haar parlementaire binding. Afkeer van de vooroorlogse „ongezonde" parlementai re verhoudingen sprak daarbij volgens hem mee. Namens de regering bestreed minis ter Klompé in de Tweede Kamer de opvatting dat het parlement de laatste 25 jaar aan invloed zou hebben inge- AMSTERDAM De 82-jarige Am sterdamse theoloog dr. H. W. van der Vaart Smit, die een kort geding tegen ds. J. Buskes verloor, gaat van het von nis niet in appel, maar wil nu bij de gewone rechter de predikant aanklagen wegens belediging. Ds. Büskes heeft in zijn in 1959 ver schenen boek „Hoera voor het leven" de heer Van der Vaart Smit iemand genoemd „die kon liegen dat hij zwart zag", en „een van de gevaarlijkste mensen die kerkelijk Nederland ooit heeft opgeleverd." De passage uit het boek wordt aange haald in het eerste deel van „Het ko ninkrijk der Nederlanden" van prof. L. de Jong. DEN HAAG De Tweede Kamer heeft gisteren bedroefde. Amsterdam mers niet voor aap laten staan. De libe raal Vonhoff riep inet verheffing van stem: „Artis moet blijven". Hij wilde maar zeggen, dat de Am sterdamse dierentuin een nationaal in stituut is, waarop wij zuinig moeten zijn. De fractie van de VVD zou daar om bij de stemming over de begroting van minister Klonipé (cultuur, recreatie en maatschappelijk werk), het amende ment van mevrouw Brautigam (PvdA) steunen. Daarin werd gevraagd de post subsi die openluchtrecreatie met 500.000 gul den te verlagen. Met die vijf ton zou dan een minimumvoorwaarde kunnen worden geschapen voor het voortbe staan van Artis. De heer Vonhoff vond overigens vijf ton voor Artis wel wat weinig. Als de regering niet verder wil gaan, zou zijn fractie desnoods willen afzien van een nieuwe produktie van de componist Pe ter Schat. De D'66'er drs. Visser kwam met een andere kreet: Veronica moet blijven. Hij vond, dat de piratenzender nieï al leen feitelijk zoals nu maar ook wettelijk moet worden erkend. Wat ook moest blijven is de VPRO. althans naar de mening van de socialist drs. Voogd. Als die omroep zou ver dwijnen, zou dat volgens hem een ver schraling zijn. Hij informeerde naar de mogelijkheden van een andere leden telling. Drs. Voogd zou het hoogst onbillijk vinden als een boerenzoon uit Borger met zijn clandestiene zender wel voor de bijl gaat, terwijl Veronica vrolijk mag doorgaan. Een oplossing zag hij in een aanmerkelijke uitbreiding van de zendtijd van Hilversum III. Hij maakte daar een motie van. De socialist mr. Vrolijk en de liberaal Vonhoff roerden de onrust in de or kestwereld aan. In het Rotterdamsch Philharmonisch Orkest en het Haags Residentie Orkest zagen zij gezelschap pen die niet op één lijn met de overige orkesten mogen worden gesteld. Die twee orkesten vormen een brug naar ons nationale orkest, het Concertge bouw Orkest, meenden de afgevaardig den. Minister Klompé kreeg vooral van de regeringspartijen veel lof voor haar be leid. Zeker wat het kunstbeleid aan gaat. De KVP'er Meijer zei bijzonder gelukkig te zijn met de verhoging van het bedrag voor experimenten en kunstzinnige vernieuwingen. Zijn fractiegenote mejuffrouw Kok diende een amendement in om de vor mingscentra van de drie vakcentrales al in 1971 onder het subsidieplafond te brengen. Een amendement van de so cialist Egas was bedoeld om voorzienin gen te treffen in de culturele leemten in het noorden. boet. Zij meende dat er een „redelijke mate van evenwicht" bestaat tussen re gering en parlement vooral ook door de invloed van de volksvertegenwoordi ging op de samenstelling van kabinet ten. Veel erger vond. minister Klompé de steeds groter wordende kloof tussen re gering en parlement enerzijds en de burgers. „Den Haag is blijkbaar voor velen een verre en vreemde stad ge worden". zei ze. Zij vond dat door be stuurlijke en staatsrechtelijke hervor mingen de afstand verkleind moet wor den. Mr. Van Thiel prees freule Wttewaal als iemand van „karakter, voortvarend heid en gedecideerdheid", dié zich o.a. verdienstelijk heeft ingezet voor het werk van de parlementaire enquête commissie. De heer Goedhart heeft zich volgens de Kamervoorzitter in de oorlog een „man van grote moed en groot initia tief" getoond. ADVERTENTIE R 3 MIJDRECHT De laatste weken is er in de dorpjes Mijdrecht en Wilnis een ..konijnenmaniak" actief. Al tien tallen konijnen zijn 's nachts uit de hokken- bij hun eigenaars weggehaald en steeds weer verdwijnen er beesten. De politie heeft nog geen enkel spoor en raadt de mensen aan hun levende have goed op te bergen. De voorzitter van de Tweede Ka mer. mr. Van Thiel, drinkt twee Stoetwegen (CHU) en de heer Goed- jubilarissen toe: freule Wttewaall van hart (links, DS '70), beiden 25 jaar lang onafgebroken lid van het parle ment. s provincie voor het goederenverkeer van en naar Duitsland betekenis heeft. De ambassadeur heeft gisteren en van daag een tweedaags bezoek aan de pro vincie gebracht en enkele instellingen heeft bezocht. Hel betrof een routinebezoek, dat naar de smaak van de ambassadeur al te lang op zich heeft laten wachten. Het programma, dat hij af te werken kreeg, was goeddeels buiten hem om gepland behalve een bezoek aan de Ne derlandse Politieacademie in Apel doorn. waarvoor hij persoonlijke be langstelling heeft. De laatste jaren hebben zich geheel nieuwe problemen voor de politie voor gedaan en er is een andere situatie ont staan sinds het uitbreken van de eerste studentenonlusten in Duitsland in begin 1960. In Nederland liggen de problemen op hetzelfde vlak en daarom wilde hij zelf graag de visie van de Nederlandse politie-autoriteiten horen. Verder heeft dr. Arnold een bezoek gebracht aan Huis Bergh te 's-Heeren- berg.waar het gezelschap werd ont vangen door de heer H. J. A. van Heek. Bij deze ontvangst kwamen met name de culturele grenscontacten ter sprake. Bijzonder ingenomen toonde dr. Ar nold zich ook over de excursie aan de Nederlandse Heide Mij. dat dinsdag middag plaats vond. De Ned. Heide Mij vopd de ambassadeur 'een typisch Ne derlandse instelling die ook voor zijn land niet zonder betekenis is. Graag zou hij ook bezoek hebben ge bracht aan de Landbouwhogeschool in Wageningen, maar dat is. zo zei hij, een programma op zich. Uit het gesprek, dat hij met de Com missaris der Koningin had gehad was het dr. Arnold duidelijk geworden, dat Gelderland reeds zoveel contacten met Duitsland onderhoud, dat het niet meer nodig is dat hieraan nog een ambassa deur te pas komt. Hij was het er overi gens volkomen mee eens, dat een.wer kelijk verenigd Europa aan de grenzen moet groeien. STRAATSBURG Het Tweede- Kamerlid Boersma (ARP) heeft In Straatsburg een dringend beroep ge daan op de Europese Commissie het lo zen van afvalwater in de Ri' i te ver bieden. Volgens een resolutie, die de heer Boersma als rapporteur van de com missie voor sociale zaken en volksge zondheid heeft opgesteld, is de vervui ling van de Rijn niet alleen gevaarlijk voor de volksgezondheid, maar ook voor de economie. Hij noemde de maatregelen die de EEG-lönden tot nu toe ieder afzonder lijk hebben getroffen, ontoereikend. Hij pleitte dan ook voor een regeling voor gezamenlijke bestrijding van de ver vuiling. Daarbij zouden ook Zwitser land en Oostenrijk moeten worden be trokken. Een dergelijke regeling zou volgens HOfeK VAN HOLLAND Tussen twee stormdepressies door sleepten de bergers van Smit en Van den Tak gis termiddag uiterst behoedzaam de Libe riaanse ramptanker Pacific Glory (70.000 ton) bij Hoek van Holland de Nieuwe Waterweg op. Hiermee was een einde gekomen aan een spectaculair bergingskarwci. waar voor met name Engeland de adem heeft ingehouden. Ruim drie weken lang lag de Libe riaan bij de Britten op de drempel en vormde de olie in het wrak een con stante bedreiging voor de vakantieoor den aan de Engelse zuidkust. Door stormen belaagd vertrok het transport vorige week donderdag uit een baai in het zuidwesten van Enge land en het stormde nog steeds, toen de sleepboten Noordzee en Orinoco maan dagavond de fanatiek gierende sleep door het Nauw van Calais trokken. Gisteren in de loop van de middag werd de Pacific Glory 25 dagen na de fatale aanvaring en de explosie in het Kanaal in Europoort afgemeerd. Zodra het schip is gelost, wordt het bij de Rotterdamsche Droogdok Maat schappij gerepareerd. het Tweede-Kamerlid Oele (PvdA), die optreedt als rapporteur van de Econo mische commissie, moeten uitgaan van de volgende beginselen: De regeling moet. zowel milieuhy giënisch als economisch verant woord zijn; De vervuiler betaalt; Elk land is verplicht het Rijnwater niet zodanig te vervuilen dat stroomafwaarts gelegen landen hiervan ernstige hinder on dervin den. De heer Oele pleitte voor een veront reinigingsverbod voor nieuwe indu strieën. Bestaande industrieën zouden tijdens een overgangsperiode subsidie moet krijgen voor hun investeringen voor eigen zuiveringsinstallaties. Af breekbaar vuil zou tegen betaling van een bepaald bedrag mogen worden ge loosd. ADVERTENTIE DEN HAAG Nog dit jaar zal een deel van de wet op de luchtvervuiling van kracht worden. Staatssecretari» Kruisinga (volksgezondheid) heeft dat de Eerste Kamer, die de wet op 24 no vember zal behandelen, meegedeeld. De staatssecretaris zal in december een raad van advies voor de luchtver vuiling instellen. Deze raad, die maxi maal uit 25 leden bestaat, zal de rege ring adviseren over o.a. het systeem van vervuilingsbelastingen. In de raad zal een vertegenwoordiging van het be drijfsleven zitting krijgen. Op 1 december of uiterlijk 1 januari treedt ook de wet op de waterveront reiniging in werking. Deze wet introdu ceert een heffing die door de waterver vuilers in ons land moet worden b®- 4 taald. DEN HAAG De fractie van te Partij van de Arbeid in de Tweede Ka mer zal minister Bakker (Verkeer en Waterstaat), tevens vice-premier, zodra hij uit Zuid-Afrika in ons land is te ruggekeerd, ter verantwoording roepen. Het Tweede-Kamerlid Wieringa zei gisteren voor de radio in de politiek® zendtijd van zijn partij, geschrokken te zijn van de gunstige uitlatingen van de minister over de toestanden in Trans kei, het aan de negers toegewezen deel van Zuid-Afrika. Volgens de heer Wieringa zal de re publiek Zuid-Afrika de reis van minis ter Bakker uitbuiten. „Wij hebben de minister daarvoor gewaarschuwd, maar hij heeft de raad in de wind geslagen. Daarom zullen wij hem juist daarover aan de tand gaan voelen", aldus het Kamerlid. Minister Bakker verklaarde volgens het Franse Persbureau AFP gisteren in Durban zeer onder de indruk te zijn van het werk van de Zuidafrikaanse regering in Transkei. De minister onderstreepte de gunstige indrukken die hij tot nu toe van het regeringsbeleid had gekregen. Hij be treurde het dat hij in Tran skei niet d® leider van de officiële Goenzana, of le den van de democratische partij had ontmoet. Daar had juist de Partij van de Arbeid om gevraagd. LONDEN „Het is een hard, koud feit waar men niet aan kan voorbijgaan, dat wij de omgeving vernietigen die wij nodig hebben om zelf in stand te blijven." Deze waarschuwing richtte prins Bernhard gisteren tot de wereld toen hij in Londen het tweede congres open de van het World Wildlife Fonds (een natuurbeschermingsfonds) waarvan hij president is. Prinses Beatrix zat in de zaal, koning Konstantijn van Griekenland, het Luxemburgse groothertogelijke paar en nog tal van andere vorstelijke en ande re personen, zeshonderd in getal. Een der grootste delegaties is die van Ne derland. Sinds het in 1961 werd opgericht heeft het fonds 20,8 miljoen gulden be steed aan conservat.ieprojecten in 84 landen. Prins Bernhard gaf in dit ver band een indrukwekkend overzicht van de diersoorten die het hulp van het fonds voor uitroeiing werden behoed. AMSTERDAM Bij de Amster damse Keuringsdienst van Waren kwamen in 1969 281 klachten bin nen. Deze betroffen vreemde voor werpen in flessen melk en melkpro- dukten, chocolade met wormen, cho colade met veiligheidsscheermesje en flessen frisdrank met gebruikte rietjes. Verder werden in brood aange troffen wondpleister, kwik en glas afkomstig van een thermometer, ter wijl in verpakt brood een lucifers doosje bleek te zijn meeverpakt. MAASTRICHT De Zweedse politie is op het spoor gekomen van een bende die boven Zweden wekaminen vanuit helikopters dropt. Onder de bendeleden zouden ook en kele Nederlanders zijn. De politie in Zuid-Limburg stelt daarnaar een on derzoek in. Leider van de bende zou volgens de Zweden een Duitser zijn, die voor on geveer driekwart de Zweedse drughan del in handen heeft. Wekamine is in Zweden verboden. In Nederland is het op doktersrecept verkrijgbaar. De Duitser, een zekere Carl Rein- hardt Pauchs (33), heeft enkele maan den in het Zuidlimburgse dorp Schin- veld gewoond, waar hij handel wilde gaan drijven in speelapparaten. Om een fabriekje te beginnen vroeg hij een verblijfsvergunning aan. Die kreeg nij niet. Een paar weken geleden werd hij als ongewenste vreemdeling bij Vaals over de grens gezet, omdat bekend was dat hij in verdovende mid delen handelde. H ij zou nu in Duitsland of Zweden zijn. De Zweedse politie zegt aanwijzingen te hebben dat het Zuidlimburgse vlieg veld Beek een belangrijke schakel is in de handel in wekaminen. De heer D. J. F. Roxs. directeur van de luchthaven, zei gisteren: „Waar haalt men het vandaan. Als de Zweedse politie aanwijzingen heeft zou ik wel willen weten welke dat zijn. We heb ben nauwelijks luchtverkeer met Zwe den". „En wat dan nog, wat doe je eraan als ze van Beek naar Duitsland vliegen en vandaar verder gaan." Ook de dienst luchtvaart van de rijkspolitie Beek is verbaasd over de Zweedse beschuldiging. „Het is onmo gelijk dat er vanaf Beek ongecontro leerd wordt gevlogen".

De Vallei | 1970 | | pagina 7