Stichting van 'n sportfederatie? Veranderingen sportgebied zullen ook in Veenendaal noodzakelijk zijn r Set Up '69: winst zonder pelen Actie op school in Apeldoorn MANNELIJK PERSONEEL GEHA VAN LEEUWEN N.V. DCE2 is uitgeschakeld Eerste verlies Veenendaal Groen wijkt niet voor nieuwe weg ONGEWENST BEZOEK ONDERWIJS CENTRAAL IN ECHTELD Dammen Student van school gestuurd LEIDSCHE WOLSPINNERIJ N.V. Veenendaal LEIDSCHE WOLSPINNERIJ N.V. 25.00 89.00 79.00 79.00 dus ruim 84.— voordeel ZIEKTEVERZUIM HOKJESGEEST OMNIVERENIGING TOPSPORT RECREATIESPORT MOGELIJKHEDEN VEENENDAAL Onó tuinbouwhoeb NA INSPRAAK IN MAARSBERGEN Bij OEHA is uw gulden veel meer waard, LET OP een solide kist met cirkelzaaghulpstuk schuur- en poetsset OF: OF: Black Decker 2-toerenmachine Black Decker decoupeerzaag Black Decker vlakschuurmachine BOSCH-MACHINES HOOFDSTRAAT 5-7 - VEENENDAAL DONDERDAG 19 NOVEMBER 1970 VEEN EN DA AL De grote ophanden zijnde veranderingen, als onderdeel van de algemene welzijnszorg, beginnen langzaam door te dringen tot de mees te verenigingsbesturen. Ook in Veenendaal zijn die veranderingen al te bespeu ren en dat was de aanleiding tot een gesprek met zwemtrainer Henk Uri en waterpolo- -basketbaltrainer Wim Kok. Door de veranderende samenleving, bv. de verandering van de arbeid, ver korting van de arbeidstijd en dus toename van de vrije tijd, het afnemen van de lichaamsbeweging, zal er een beroep op de sportverenigingen worden ge daan, om zich aan te passen aan de zich wijzigende situatie. In Amerika wordt bijvoorbeeld al gesproken over verkorting van de vijf daagse werkweek tot een driedaagse werkweek. De werknemers zullen dan ook vroeger met pensioen gaan, terwijl de jeugd langer op school zal blijven. Hetere bereiding van de lichamelijke opvoeding op school wordt dan een eerste vereiste. Om de bevolking met die veranderingen vertrouwd te maken zal er ge zorgd moeten worden voor een deskundige voorlichting in de publiciteitsme dia en deskundige begeleiding op sportgebied. Sport zal een programmapunt moeten worden in de politieke partijen en met de gedachte, dat sport niets met poli tiek te maken heeft, zal snel moeten worden afgerekend. Er gaan op dit mo ment al stemmen op om een bewinds man aan te stellen voor sport, li chaamsbeweging en recreatie, om tot een betere coördinatie van de verschil lende belangen te komen. Er zal meer wetenschappelijk onder zoek moeten worden verricht, want b.v. de sociologische aspecten van de sport zijn slechts door enkele mensen onder zocht. Het bedrijfsleven zal zich intensief met sportbeoefening moeten gaan be zighouden, want naar aanleiding van onderzoeken in Franse fabrieken is ge constateerd, dat de arbeidsvreugde toe neemt wanneer er gelegenheid bestaat voor de werknemers om in hun vrije tijd sport te beoefenen, en dat het ziek teverzuim daalt. In tegenstelling tot de resultaten van dit onderzoek zijn een aantal bedrijven van plan, ook in Vee- nendaal, om de personeels sportvereni gingen af te stoten. Een reden voor die afstoting is o.a., dat het verliesposten zijn en natuurlijk is dat uit commercieel oogpunt gerede neerd, maar de image van de sport zal veranderen en meer een functie gaan vervullen op het sociaal en cultureel gebied. Voor de wedstrijdsport geldt, dat er weggns geldgebrek sprake is van slech te begeleiding vanuit de verenigingen, gebrek aan professionale krachten (trainers) en dat persoonlijke motieven een belangrijke rol spelen. Een oplos sing van deze problemen geeft de stich ting van een overkoepelende sportorga nisatie. Alleen al in Veenendaal is er een groot aantal voetbalverenigingen, die allen proberen om de beste resulta ten te bewerkstelligen voor hun eigen vereniging. Allen voeren zij strijd om een eigen terreinverlichtingen e en ei gen accommodatie enz. Wanneer deze clubs zouden overgaan tot samenwer king, zonder daaraan de eigen sfeer op te offeren, zouden de verenigingen bij voorbeeld een betaalde, vaste jeugd trainer kunnen aanstellen. Een overkoepelend hoofdbestuur, dat de gedachten en wensen van een groot aantal voetballers vertegenwoordigt, heeft meer recht van spreken en is een betere gesprekspartner ten opzichte van de overheid. Het beleid van de clubs zou zakelijker kunnen worden, finan cieel zouden de verenigingen meer armslag hebben en administratief zou de zaak kunnen worden vereenvoudigd. Vele clubs echter denken, dat hun problemen alleen gelden voor hun ei gen vereniging (wat niet waar is) en dat de zelfstandigheid van de besturen wordt aangetast. Vele meningsverschil len kunnen worden teruggevoerd op historische achtergronden en vele clubs denken meteen aan fusie, wanneer er gepraat wordt over een overkoepelend orgaan. Wanneer die verenigingen al leen zouden denken aan de voordelen die zo'n organisatie heeft, het fungeren als gesprekspartner van de gemeente, kostenbesparing en mogelijkheden tot het verwerven van accommodatie enz., zou de heersende situatie misschien veranderd kunnen worden. Nog verder gaan de plannen, om een algehele overkoepelende organisatie op touw te zetten. De Nederlandse Sport federatie (NSF) denkt in dat opzicht aan een Omnivereniging, waarin alle sporten zijn vertegenwoordigd. Een aantal voordelen springt dan di rect in het oog, n.l. het beleid zal zake- HARSKAMP Het tweede achttal van de damclub DCE heeft deze week in Harskamp tegen Ons Genoegen 1 een 12-8 nederlaag geleden. Door deze ne derlaag is DCE vrijwel uitgeschakeld voor het kampioenschap in de vierde klasse. De Ederveense dammers verloren de ze wedstrijd geheel onnodig. B. v. d. Ziel, die duidelijk op winst stond, maak te in het eindspel een enorme blunder, die hem de winst kostte en M. Hevel verloor zijn partij, die hij in een remise had kunnen omzetten. Met het verspe len van deze kostbare punten gaf DCE tevens de winst uit handen. De persoonlijke uitslagen; Ons Ge noegen— DCE 2: S. C. Jurius—J. Treels 2-0; G. v. KruistumG. v. Heerdt 2-0; F. de GrootW. Veldhuizen 1-1; E. v. ButselaarB. v. d. Ziel 2-0; T. Luttik- huizenG. Hazeleger 0-2; P. v. Kruis tum—J. Slotboom 0-2; T. KlookM. Hevel 2-0; O. MiddendorpW. de Ko ning 1-1. Stand: 10-6. Regelementair 2-2. Eindstand 12-8. lijker kunnen worden gevoerd, de ad ministratie zal worden gecentraliseerd, een betere exploitatie van de sportac commodaties, een verduidelijking van de sociale functie (gezinnen, die van éénvereniging lid zijn, ook al beoefe nen de gezinsleden ^ndere sporten), een ruimere keuze uit de verschillende tak ken van sport, die in een vereniging zijn ondergebracht, zodat er geen moei lijkheden meer zijn met overschrijvin gen en overstappen van de ene naar de andere vereniging, en weer, het beter fungeren van de Omnivereniging als gesprekspartner met de overheid. Er zal een beter kader kunnen worden ge vormd voor de begeleiding, terwijl de persoonlijke vetes en racunes geen kans meer krijgen om de situatie te vertroebelen. In Veenendaal is het zo, dat de ver enigingen zelf het initiatief in handen moeten nemen, omdat de Sportstichting van de gemeente nog niet genoeg mo gelijkheden en macht heeft om die za ken te kunnen regelen. De topsport in Veenendaal heeft nog niet veel betekenis, maar langzaam maar zeker weten enkele takken van sport zich boven de middelmaat uit te werken. De zwemmers boeken landelijk gezien al aardige resultaten, spelers van de waterpoloploeg van VZC krij gen uitnodigingen voor landelijke se lectieteams, en DOVO en GVVV draaien mee in de top van het Neder landse zaterdagvoetbal. Maatschappelijk gezien is er nog geen topsport mogelijk. De voorberei ding en de maatschappelijke begelei ding laten nog veel te wensen over. Ook de maatschappelijke begeleiding na het verricht hebben van toppresta ties is niet gericht op de bestaande si tuatie. Topzwemster Ada Kok liep na het beëindigen van haar carrière maan denlang werkeloos rond. Topsport is op dit moment alleen be langrijk als onderdeel van de passieve recreatie. Iedere weekeinde weer stroomt het publiek naar de velden om getuige te zijn van de strijd van hun favoriete club. Een andere vorm van sportbeoefe ning is de recreatiesport, die zich in hoog tempo ontwikkelt en waarschijn lijk de belangrijkste vorm van sport wordt in de toekomst. De recreatiesport heeft een ongebon den karakter (trimmen) en zal door de toenemende mate van vrije tijd in een nijpende behoefte kunnen voorzien. Op dit moment maken de wintersporten opgang, omdat vooral de jeugd in de zomer geen zin heeft om gebonden te zijn aan trainingsuren en wedstrijden. In de winter liggen vele andere activi teiten stil, zodat er dan tijd is om een kort programma van wedstrijden af te werken. De recreatieve sport zal een onder deel moeten worden van de bestaande verenigingen wat inhoudt, dat ook ou deren, die niet meer in staat zijn om aan wedstrijdsport deel te nemen, de gelegenheid hebben om toch lichame lijk actief te blijven. Door het grotere aantal leden zal de vereniging in staat zijn om de wedstrijdsporters meer mo gelijkheden te bieden. Wanneer deze vereniging is onderge bracht in een sportfederatie, waarin meer sporten worden beoefend, zullen de leden makkelijker met de andere takken van sport worden geconfron teerd, en zal overstappen van de ene naar de andere tak van sport minder consequenties met zich mee brengen dan dat nu het geval is. De overgang van de wedstrijdsport naar de recreatieve sport zal gemakke lijker zijn, ook in het omgekeerde ge val, dus van recreatieve sport naar wedstrijdsport. De Veenendaalse Badmintonvereni ging is een mooi voorbeeld, want van de tweehonderd leden, zijn er maar een beperkt aantal (drie teams in de com petitie) die aan wedstrijdsport deelne men. Ook de Nederlandse Zwembond heeft zich gesplitst in een afdeling wedstrijdsport en een afdeling recrea tiesport. Buiten het voordeel van het gemak kelijk overstappen naar een andere tak van sport binnen een Omnivereniging, zal er een vermindering zijn van het ledenverloop waarmee de verenigingen te kampen hebben. De clubs moeten dan alleen niet teveel kijken naar het feit, of dat overstappen ten koste gaat van hun eigen club, maar kijken naar het algemene sociale belang van de Omnivereniging. Er hoeft nauwelijks te worden gewe zen op de moeilijkheden, die verwezen lijking van deze plannen met zich mee brengen. Er zal een beroep op de ver enigingen worden gedaan om tot meer openheid te komen en vooroordelen zullen moeten worden overwonnen. In Veenendaal zijn al stappen onder nomen om tot een vorm van samenwer king te komen. Bestuursleden van een aantal binnensportverenigingen hebben al contact met elkaar gezocht en over leg gepleegd om tot stichting te komen van een Sportfederatie. De handbalver., de basketbalver., de badmintonver., de vol ley balver., en de zwemver. hebben plannen om deze problemen in nauwer overleg met elkaar door te nemen. Wanneer ook de buitensportverenigin gen tot het gezamenlijke overleg zou den toetreden, zou er in Veenendaal met zijn prachtige nieuwe accommoda ties aan een gezondere sportieve toe komst kunnen worden gebouwd. VEENENDAAL Veenendaal 2 speelde de belangrijke wedstrijd tegen Ede 2. Beide achttallen waren nog on geslagen, maar Veenendaal leed de eer ste nederlaag in Ede met 3 1/24 1/2. Door dit verlies zijn de kansen voor Veenendaal op het behalen van het kampioenschap zeer gering geworden. Er wordt n.l. maar een halve competitie gespeeld en de ploegen komen maar eenmaal tegen elkaar uit. De persoonlijke uitslagen waren: Ede 2 Veenendaal 2: H. F. Jongman - G. R. Kets 1/2-1/2; A. Th. v. Ravenstijn - C. Beyer 10; H. J. Oosterveld - C. Baars 10; G. v. Egdom - D. v. d. Bo- venkamp 01; D. M. Baan - W. Bom 10; M. Bol - C. Achterberg 10; C. Joosten - A. Jonker 01; H. Thijssen - J. de Goojer 01. Voor de onderlinge competitie wer den de volgende partijen gespeeld: D. v. d. Bovenkamp - C. Baars 01; J. C. v. Wettum - G. H. Blankesteijn 10; A. Jonker - G. v. Veen 10; H. v. d. Bovenkamp - C. Beyer 01; C. A. de Goojer - J. Giri afgebr. LIENDEN Terwijl de familie A. Honders aan de Middenweg in Lienden 's avonds bij een zoon in het naburige Ommeren op bezoek was, hebben onge node gasten de deur van het bijkeuken tje geforceerd en in de woning alles overhoop gehaald. Uit de keuken wer den drie bankbiljetten van honderd gulden meegenomen. Het onderzoek van de rijkspolitie die een politiehond te hulp riep leverde geen positieve re sultaat op. Een horloge met inscriptie, dat de heer Honders na 43-jarige dienst op de steenfabriek van Ten Cate als aanden ken van de directies had gekregen, als mede een aansteker en een theelichtje, werden later in de tuin teruggevonden. Voor veel kamerplanten is de rust tijd aangebroken. Zij hebben die rusttijd absoluut nodig om straks weer volop te kunnen bloeien en groeien. Daarentegen zijn er ook planten, die om deze tijd van het jaar niet mogen rusten en dus aan de groei moeten blijven. Onder c SOHERPENZEEL Het tweede he renteam van Set Up '69 is tevergeefs naar Amersfoort gereisd, om een com petitiewedstrijd te spelen tegen Wilhel- mina 4. Wilhelmina kwam niet volledig in het veld, zodat het reglementair de wedstrijd verloor. Voor de Scherpen- zeelse heren betekende dit drie winst punten met setstanden van 15-0, 15-0, 15-0. Er werd echter wel gespeeld, want een van de Set Up spelers werd aan Wilhelmina uitgeleend om zo een vrienschappelijke wedstrijd te spelen. De uitslag werd 21 voor Wilhelmina. Enige weken geleden overkwam het dames-team van Set Up hetzelfde in Amersfoort, want toen kwamen de Wil- helmina-dames niet opdagen. UTRECHT Eind augustus publi ceerde de provincie Utrecht een ingrij pend reconstructieplan voor de provin ciale weg Woudenberg-Leersum. Het plan beoogde, onder meer door een plaatselijke verdubbeling van de thans slechts 7,50 meter brede weg, een einde te maken aan de steeds moeilijker wor dende verkeerssituatie in de kom van Maarsbergen. Op 23 september werd onder leiding van gedeputeerde CH Letschert, in mo tel Maarsbergen een bijzonder druk be zochte hearing georganiseerd over het ontwerp-plan van provinciale water staat. Met name tegen de voor dit plan vereiste kap van een aantal bomen werden door de bevolking bezwaren geuit. Gedeputeerde staten hebben thans, nog een maand na de openbare gedach- tenwisseling, het plan zodanig gewij zigd, dat mét de fraaie bomen het lan delijk aanzien van Maarsbergen blijft gespaard. Gedeputeerde staten, die veel belang aan inspraak van de bevolking hechten, hebben de tijdens de hearing gemaakte opmerkingen en suggesties door provin ciale waterstaat nader doen onderzoe ken, waarna een belangrijk gewijzigde versie van het oorspronkelijke plan tot stand is gekomen. Het gewijzigde reconstructieplan be perkt het aantal rijstroken direct ten zuiden van de kruising Haarweg-Tuin- dorpweg; door de middengeleider te la ten vervallen en de hoofdrijbaan in oostelijke richting te verschuiven, is het mogelijk geworden, ten noorden van de spoorlijn, de bomen aan de westzijde van de weg te handhaven. Ook de fraaie beukebomen voor de Ned. Hervormde kerk worden nu ge spaard. Dit brengt wel mee dat op het kruis punt Haarweg-Tuindorpweg verkeers lichten moeten worden geplaatst, waar door de verkeersafwikkeling stroever zal verlopen. Bij de afweging van de in het geding zijnde belangen, komen ge deputeerde staten echter tot de conclu sie, dat met een trager verlopende ver keersafwikkeling genoegen kan worden genomen, wanneer hierdoor de voor het landelijk aanzien van Maarsbergen zo belangrijke houtogstand behouden kan blijven. Woensdagmiddag werden aan de HTS en MTS voor de autotechniek en de Mid delbare School voor Scheepswerktuig- kundigen In Apeldoorn geen lessen ge geven, maar is er druk gediscussieerd door een groep studenten in de soos enerzijds en door de Ieraren in de school anderzijds over de situatie die is ont staan na het van school sturen van de 23-jarige Jurjen Kolmer, student vierde klasse HTS. Dit door de directeur de heer J. E. R. Sol genomen besluit heeft de studen tenraad aanleiding gegeven een staking uit te schrijven op de school, die woensdagmiddag half twee had moeten ingaan. Aan het eind van de morgen lessen deelde de directie echter mee dat de school woensdagmiddag gesloten was voor een lerarenvergadering. Van morgen om half negen is de voltallige studentenraad, bestaande uit 1 verte genwoordiger uit alle ongeveer 30 klas sen die de drie scholen met elkaar tel len wel op school verschenen teneinde met de leraren te praten over van die kant gedane voorstellen. Dit heeft niet tot resultaat geleid. De lessen zijn offi cieel hervat, maar het overgrote deèl van de studenten bleef weg. Als motief voor de staking gaf de studentenraad woensdagmorgen in een communiqué op „De aantasting van de vrije meningsuiting door definitieve verwijdering van een student die zich bezighoudt met sociale aspecten van de samenleving en zijn ideeën hierover publiceert". Aan de directeur Sol werd een ultimatum gesteld waarin wordt geëist dat de vrijheid van meningsui ting binnen de school wordt gegaran deerd en dat student Kolmer weer op school wordt toegelaten. Desgevraagd deelde de heer Sol ons mee dat hij tot zijn beslissing is geko men omdat Jurjen Kolmer en enkele scholieren met hem ideeën verkondigen over de vrijheid van onderwijs en an dere sociale aspecten, die niet langer kunnen worden getolereerd. „Dit is geen zaak van vandaag of gisteren, maar al jarenlang is er een kleine groep studenten die door hun mentali teit de sfeer in school verkeerd beïn vloeden", aldus de heer Sol. „Zou ik deze beslissing niet hebben genomen, dan zou ik de scholengemeenschap geen dienst hebben bewezen", aldus de di recteur. ECHTEL DIn het handenarbeidlo- kaal van de Prins Willem Alexander- school in Echteld wordt vrijdag de jaarlijkse ouderavond gehouden. Op deze avond, die om half acht begint, is o.a. een bestuursverkiezing; twee leden zijn aftredend. Beiden zijn herkiesbaar. Verder worden er dia's vertoond van de in dit schooljaar gehouden schoolreis jes. Hierna wordt er nog even gepraat over de op 5 november gehouden natio nale ouderavond en is er gelegenheid om met de leerkrachten te praten over de kinderen. Wegens uitbreiding der ververij-produktie hebben wij mogelijkheden tot plaatsing van voor werkzaamheden in ploegendiensten in de afdelingen ..mengerij", „ververij" en „magazijn/expeditie". Gegadigden nodigen wij uit zich te wenden tot onze afdeling Personeelszaken ter bespreking van onze - gunstige - voorwaarden. Aanmelden dagelijks aan ons kantoor Spoorlaan 2, Veenendaal. Fabrikante van NEVEDA-WOL Bij aankoop van een Black Decker BOORMACHINE krijgt u Totaalwaarde 70.NU VOOR wfj doen er in de kist ook nog een VLAKSCHUURHULPSTUK van 29.75 bij. AA U betaalt dan voor kist en inhoud wilt u geen kist maar wel een BOORMACHINE, dan kunnen wij u leveren de type DNJ 52, capaciteit 10 mm, vermogen 300 Watt. Normale prijs 119,NU tijdelijk voor type D 350 A. Normale prijs 99. NU tijdelijk voor type 390 A. Normale prijs 99. NU tijdelijk voor BOSCH COMBI E 21 S, 10 mm dubbeltoerige thermisch be veiligde boormachine van 159,50 MET EEN GEREED SCHAPSSET, bestaande uit cirkelzaaghulpstuk, staaldraad borstel, schuur- en polijstset en sleutelset. Waarde van deze gereedschapsset 99,50. Totaalwaarde 259. nu tijdelijk voor 174,90 Op zaterdag 21 en 28 nov. en zaterdag 5 december zijn wij ook 's middags open en de laatste week vóór St.-Nlcolaas 's avonds tot 9.00 uur. meer gaan de Primula's thans met nieuwe moed aan de hergroei be ginnen, dus geven we hen werke lijks bemesting en zorgen daarbij voor voldoende watergift (lauw wa ter). De kamerplanten die in rust zijn worden heel weinig water toe gediend en mogen in het geheel, zo lang hun rusttijd duurt, geen be mesting worden gegeven. De Lidcactus en de Phyllocactus laat men rustig op hun plaats staanze moeten koel en volop in het licht staan. Zodra men rode puntjes aan de bladeren ziet verschijnen, geeft dan meer water. Zet de Cactussen steeds met dezelfde zijde naar het licht, doet men dit niet dan vallen de bloemknopjes af. Deze draaien zich er dan af, want de bloemknop jes hebben geen bloemsteel. Giet steeds met lauw water en besproei de plant eveneens met lauw water zo lang de bloemknopjes nog geslo ten zijn. Heeft de Oleander bloemknoppen, dan mag deze niet bemest worden. Geef de plant zoveel mógelijk licht, doch zet haar niet te warm. Het is voldoende als ze in de winter vorst- vrij wordt gehouden en een zeer matig vertrek is voldoende. Gere geld besproeien is noodzakelijk, niet alleen het blad. doch ook dt bloemknoppen goed vochtig maken. De plant vraagt geregeld water. Winterbloeiende Begonia's moeten steeds met dezelfde kant naar het licht staan en verder met rust gela ten worden. Door haar telkens te draaien vallen de open bloemen en knoppen af. Ook wanneer men de planten giet met koud leidingwater vindt knop- en bloemval plaats. We kelijks geeft men kamerplanten- mest. De Begonia rex (veelal blad begonia genoemd) geeft men in de winter weinig water en tot april geen bemesting. Zet haar in het volle licht in een verwarmde ka mer. De potkluit mag natuurlijk nooit uitdrogen, doch zo nodig geeft men wat water. Daar komt het in de wintermaanden op aan, wil men de plant met haar mooie bladerpracht de winter goed doorkrijgen. De kamer-Azalea staat nu in een koe le kamer. Ze moet daar een licht en zonnig plekje hebben. Dat de Azalia nog wel eens mislukt, dat komt om dat men té haastig de plant in bloei wil brengen. Wanneer de bloemk noppen dik aanvoelen, dan pas en niet eerder mag de Azalia in ('e verwarmde kamer gezet worden. Vroegbloeiende soorten mag men in december warmer zetten, de later bloeiende soorten pas in 't voorjaar. De groene scheutjes die naast de bloemknoppen tot ontwikkeling ko men, de zogenaamde diefjes; moe ten er uitgeknipt worden. Deze dief jes trekken het voedsel dat voor de bloemknoppen bestemd is tot zich, met het gevolg dat de bloemknop pen verdrogen. Na de bloei moet men bedoelde scheutjes niet wegknijpen, want, die groene scheutjes zijn dan juist die voor de bloemknoppen voor een vol gend jaar zorgen. Om de bloemk noppen open te krijgen moet men de plant veel sproeien met lauw water. Het is goed minstens drie maal daags de plant flink over de bladerenkroon te sproeien. Het is goed, zo lang de plant nog niet bloeit, eenmaal per week wat be mesting te geven. Is zij eenmaal in volle bloei dan zet men de bemes ting van de Azalea stop. De bloemisten hebben volop bloeiende Cyclamen waar men maandenlang plezier van kan hebben. Deze plant moet men in een zeer matig ver warmd vertrek zetten, op een plaats waar zij heel veel licht ont vangt. Cyclamen mag men nooit gieten met koud water, dus een flin ke scheut warm water door het lei dingwater. Gieten mag men op de potgrond, ook wel op het schoteltje, doch na een kwartier moet het res tant van het schotelte worden ver wijderd. De plant kan er niet tegen met de voet in het afgekoelde water te staan. Het blad wordt dan geel en de plant gaan kwijnen. Om heel lang plezier te hebben van de Cy clamen raad ik aan een plant te kopen met veel bloemknoppen en slechts enkele open bloemen. De opgepotte Narcissen, Tulpen, Hya cinten, etc. staan op een donkere, koele plaats, hetzij in de kelder of in een koele kast. Controleer af en toe of zij ook water moeten hebben. De bollen hebben in het donker wortels gevormd en uit de toppen der bollen zullen scheuten uit de bol treden. U heeft geduld? Dan komt dat goed van pas, want een onge duldige zet straks de bollen veel te vroeg in het licht. Gevolg? De groe- nontwikkeling krijgt de overhand boven de knopvorming en dan is het wel heel zeker dat het geheel een grote mislukkig wordt. Onthoud voor eens en altijd: de potten of schalen mag men niet in het licht brengen alvorens de bloemknop(- pen) geheel uit de bol is getreden. Brengt men de bollen te vroeg in het licht, dan gaat het altijd mis. Hebt u dus geduld, wacht de tijd af dat u de knoppen goed kunt zien alvorens u er over denkt ze in de kamer te brengen. Zet ze dan zo koel 'mogelijk, hoe koeler ze staan, des te langduriger kan men van de bloeiende bolgewassen genieten. Br gaan nog steeds veel bloembollen verloren door dat men te ongedul dig is en de tijd niet afwacht dat ze zover ontwikkeld zijn, dat men van een mooie bloei verzekerd kan zijn. Antwoord aan mevr. M. V. v.d. W.: U schrijft over de Peperomia, zon der meer, bedoelt u de Peperomia Capereta of de - marmorata. Kr vele soorten Peperomia's, doch daar u vertelt dat ze een typische geel-witte bloeiwijze" heeft, kunnen we wel aannemen, dat u de soort „marmorata" bedoelt, waarvan de kleurige blaadjes de hoofdzaak zijn. Dat de plant niet zo best wil groeien zal wel zijn oorzaak hebben in de pot. Daar u het plantje uit de schaal hebt gehaald en opgepot, zult u een te diepe pot er voor geno men hebben. In een diepe pot groeien ze niet graagbeter is het de plant in een schaaltje te kweken. Wilt u ze toch in een pot kweken dan moet u de pot voor de helft met potscherven vullen. Pepero mia's verlangen een normaal ver warmde kamer en een vochtige at mosfeer. Dus veel sproeien met lauw water. Vergeet niet wekelijks kamerplantenmest te geven. E. J. GRIJJSEN-RHENEN

De Vallei | 1970 | | pagina 13