VNO-voorzitter drs. Bakkenist: Werkgevers niet eens over loonmaatregel Artis krijgt 5 ton Hervormde Kerk kampt met grote financiële zorgen steengoed, die nieuwe Prisma horloges! 15ct. cadeau De landbouw heeft nog perspectief Hond uit Den Haag heeft gouden kroon Rechtszaak om dodelijke klap Officier wil geen straf, nabestaanden wel Pijpleiding naar Winterswijk is fout gepland ISctverdiend Voorzitter vakbond van veehouders Een geduldige patiënt Natuurbescherming: Toekomst vondelingetje is nog onzeker Vissersschip vermist Cholera op Java Verkeerslichten fout afgesteld Lijk van sportvisser aangespoeld AANVAL Forse investeringen in administratie Doorgaan INKOMENSVORMING Nederland krijgt een reizend ambassadeur GESEPONEERD RUZIE DONDERDAG 19 NOVEMBER 1970 DEN HAAG De werkgevers in de Sociaal-Economische Raad (SER) aar zelen nog steeds of ze zich vrijdag, als het advies moet worden vastgesteld over de middelen om onze economie het volgend jaar in de hand te houden, al dan niet voor een loonmaatregel moeten uitspreken. De voorzitter van het Verbond van Nederlandse Ondernemingen (VNO), drs. Bakkenist, vroeg zich gisteren tijdens de algemene ledenvergadering van zijn Verbond af, of zo"n maatregel tot het gewenste resultaat zal leiden. „Zullen de werknemers een dergelijke in greep nemen of komt er onrust? Zullen de werkgevers in de pas blijven lopen of via allerlei foefjes buiten een cao een loonmaatregel ondergraven?" aldus drs. Bakkenist. „Bovendien: een ingreep in de lonen kan sleehts tijdelijk zijn. Wat gebeurt er na afloop? Stagen de lonen dan sterker om de achterstand in te halen?" Drs. Bak kenist zei niet te verwachten dat de werknemers vrijdag concrete verplichtingen op zich zullen nemen inzake een beperking van loonsverhogingen. Dan lijkt een loonmaatregel op het eerste gezicht de enige oplossing. De vraag is of het een goe de oplossing zou zijn. DEN HAAG Staatssecretaris Van de Poel (cultuur) wil Artis bij lijze van noodverband een subsidie van 500.000 gulden per jaar geven, maar de gemeente Amsterdam zal dan zelf de financiële ruimte moeten scheppen. De vijf ton die de socialistische afgevaardigde mevrouw Brautigam voor Artis wilde (de WD wilde er zelfs acht ton van maken ten koste van de Nederlandse Opera Stichting) kan volgens de staatssecretaris onmogelijk op de begroting worden opgevoerd. De exploitatie van Artis levert per jaar een tekort van nu al ruim twee miljoen gulden op, nog afgezien van de investering van twintig oiljoen gulden- voor het vervangen van gebouwen. Een commissie van deskundigen zal over de meest wenselijke opbouw van Artis een advies moeten uitbrengen. Pas na ontvangst daarvan zal het rijk ln nauw overleg met de gemeente Am sterdam kunnen bepalen of er aanlei ding bestaat om het voortbestaan van de dierentuin oók ten laste van de openbare kas te garanderen. Zolang dat advies niet op tafel ligt, wil staatsse cretaris Van der Poel het noodverband aanleggen, gminister Klompé zei de Ka mer dat zij de Nederlandse Opera Stichting niet wilde benadelen ten gun ste van Artis. DJAKARTA Tijdens de laatste zes maanden zijn op West-Java 485 mensen aan cholera overleden, zo heeft het In donesische ministerie van Gezondheid meegedeeld. Van januari tot eind okto ber zijn in geheel Indonesië 4823 geval len van de ziekte vastgesteld, waarvan 1074 met dodelijke afloop. SOEST Doordat de verkeerslichten op een nieuwe kruising in rijksweg lb ln Soest verkeerd waren afgesteld, is gistermiddag de negenjarige Arnold Appelhof uit Soest door een auto aan gereden en ernstig gewond geraakt. Het is gebleken, dat het overstee- klicht voor de voetgangers op groen springt op het moment dat het licht voor het verkeer over de rijksweg oranje wordt. Automobilisten, die door het oranje licht rijden, moeten dan nog enkele tientallen meters rijden voordat zij bij de oversteekplaats komen waar het licht inmiddels enkele ogenblikken op groen staat. Bij de ingebruikneming van de ver keerslichten was de programmering door de politie gecontroleerd en in orde bevonden. Drs Bakkenist noemde het dwaas om te blijven verdedigen dat de stijging van de loonkosten niet in de prijzen zou mogen worden doorberekend. Voor de ondernemers zijn stijgingen van loonkosten evenzeer externe kostenstij gingen als een prijsverhoging van grondstoffen. Hij deed in dit verband een felle aanval op de Consumentenbond en het Consumentencontactorgaan. „Het is goedkoop en misleidend, tegen verho gingen te opponeren die een gevolg zijn van loonsverhogingen, overbesteding en een overspannen conjuctuur," aldus de voorzitter van het VNO. Drs. Bakkenist wees er in zijn rede nog op, dat „onze conjuctuur kantelt". Er dreigt een terugslag; misschien is deze er al. Duidelijke feiten wijzen er op, zei hij, dat we een kritisch moment in onze conjuctuur zijn genaderd. Drs. Bakkenist verwacht overigens evenmin als de heren Kloos van het NVV en Perquin van de Ondernemersfederatie, dat de SER vrijdag een eensgezind ad vies zal uitbrengen. Staatssecretaris De Koster de oud-voorzitter van het voormalig Ver bond van Nederlandse Werkgevers was verbaasd over de opmerkingen van het VNO dat de overheid het volgend jaar niet 140 miljoen gulden maar een miljard zou moeten bezuinigen. „De in stelling van de politicus is gericht op het algemeen belang, dat niet in staat is het rode potlood vrijmoedig te hante ren, ook al wenst hij matige belastin gen," aldus de staatssecretaris. „Dat de overheid onder bepaalde om standigheden een bijdrage levert om de overspanning binnen de perken te hou den, acht ik juist. Maar ja, een minister van financiën vervult niet een ambt waarbij het moeite kost het lachen in te houden", zo verontschuldigde de staatssecretaris zijn collega Witteveen. (Van een onzer redacteuren) DRIEBERGEN De najaarszit ting van de generale synode van de Ne derlandse Hervormde Kerk is woens dagavond met een somber financieel debat afgesloten: tijdens de bespreking van het verslag-1969 van de génerale financiële raad kwam naar voren dat de Hervormde Kerk kampt met een zorgelijke financiële positie die voor 1971 tot bezuinigingen zal moeten lei den. De grote financiële problemen zijn in het bijzonder toe te schrijvan aan de miljoeneninvesteringen die gedaan zijn ten behoeve van de automatisering van de ledenadministratie door middel van een gekochte computer. De ledenadministratie wordt verzorgd door de Stichting Mechanische Registra tie en Administratie (SMRA) te Delft die haar werk in opdracht van de syno de verricht en waar thans ongeveer 170 mensen werkzaam zijn. De omschake ling van het oude, mechanische, systeem op de computer, die nog niet helemaal voltooid is, kost handen vol geld en zal dit ook in de komende jaren doen. Door de generale financiële raad is hierin per 31 december 1969 al een be drag van 5,6 miljoen geïnvesteerd en deze investeringen zullen ook in de ko mende jaren moeten plaatsvinden. Vol gens een prognose zou de SMRA in 1974 self-supporting kunnen zijn. De synode reageerde verontrust: vele vroegen zich af of dit nu wel mogelijk Verdacht van verduistering is door de Amsterdamse recherche aangehou den de 28-jarige filiaalhouder C. F. J. uit de hoofdstad. De man, die ontkent, zou in de afgelopen twee jaar zijn werkgever een Amsterdamse wijn handel voor ca. 42.000,- hebben be nadeeld. ADVERTENTIE is; is het verantwoord om dergelijke bedragen in deze zaak te investeren ter wijl zoveel financiën voor ander kerke- werk nodig zjjn? Voor de hervormde gemeenten zullen de lasten die aan de ze centrale administratie verbonden zijn verder toenemen. Met name in de grote steden heeft men hierop in de afgelopen weken zeer bezorgd gereageerd en synodelid ds. Ph. Cornelder (Rotterdam) deelde gisteren mee dat de grote hervormde gemeente Rotterdam-Zuid het lidmaatschap van de SMRA dezer dagen zal opzeggen om zelf de administratie voordeliger ter hand te nemen. Een van de andere sy nodeleden, mevrouw mr. Chr. de Ruyter- de Zeeuw (Rotterdam), oud-gedeputeer de van Zuid-Holland, wilde het geheel geplaatst zien in het kader van het to tale begrotingsbeleid opdat alle finan ciële aspecten afgewogen zouden kun nen worden. Zij vond het „bijzonder vreemd" dat de synode het „budget recht" mist. Voorzitter P. Schmidt van het bestuur van de SMRA verdedigde het gevoerde beleid: „Ook wij worstelen met deze problematiek", zei hij, mededelend dat tot dusver nog geen opzeggingen het Delftse kantoor hebben bereikt. Hij deed een dringend beroep op de synode om de SMRA te blijven steunen. Ook het breed moderamen van de synode is van mening dat de SMRA haar werk moet continueren. „Wij overwegen daar bij dat het bestaan van een goede en nauwkeurige ledenadministratie een levensnoodzaak is,, zowel voor de pas torale arbeid als voor de geldverwer- ving en financiële administratie van de gemeenten". Verder wordt aange voerd dat opheffing van de SMRA o.a. het verlies van alle in de SMRA ge ïnvesteerd kapitaal (ongeveer 10 mil joen) zou betekenen, nog te vermeer deren met hoge liquidatiekosten. De synode kwam er ook na uren lange discussies niet uit. Op voorstel van praeses ds. J. A. G. van Zanten werd besloten 22 en 23 januari a.s. een extra zitting van de generale synode te houden; deze zal voor een belangrijk deel gewijd zijn aan de financiële pro blematiek waarmee de hervormde kerk kampt. OOSTVOORNE Aan de zuidkant van de Maasvlakte is gisteren het lijk aangespoeld van de 25-jarige timmer man J. W. Vermeulen. Hij was een van de drie sportvissers die zondagmiddag in zwaar weer op zee met hun bootje omsloegen. Eén van het wist zich zwemmend te redden. ADVERTENTIE Nu 2 voor jL 13. Wajang, zuiver plantaardig en ongezouten. HAARLEM De voorzitter van de vakbond veehouders van de Katho lieke Land- en Tuinbouwbond, de heer P. J. Verhoef, heeft in de vanmorgen in Haarlem gehouden jaarvergadering opgemerkt dat als West-Nederland een belangrijk agrarisch produktiegebied wil blijven, hij van mening is dat de klok op kwart voor twaalf staat. Men zal de zaken van de landbouw op aller lei terrein groot moeten durven aan pakken. De ogen kunnen niet gesloten worden voor de ontwikkelingen die zich in de maatschappij voltrekken. De geleidelij ke ontwikkeling van voorheen lijkt plaats te moeten maken voor een stor machtige ontwikkeling. Er zal op het terrein van de afzetstructuur nog veel moeten gebeuren evenals op dat van de prijsverschillen ten aanzien van de zui vel en de grondstoffen. De heer Verhoef zei dat de veehou ders niet harder moeten werken of lan gere dagen maken. Ook moet men hen niet uit de vertrouwde sfeer, het milieu en beroep jagen. Het bestuur is bereid om alles te geven wat maar eniger ma te kan bijdragen tot reële oplossingen. Volgens hem is er nog perspectief in de landbouw, ook in het westen. Ge tracht moet worden een redelijk prijs beleid af te dwingen, open te staan voor de ontwikkelingen op velerlei ter rein, een betere agrarische structuur na te streven, te, zorgen voor eerste kwali teit produkten met scherpe kostprijs en zich gezamenlijk in te zetten voor een goede afvloeiingsregeling voor hen die aan het boerenfront zullen sneuvelen. De voorzitter besprak de inkomens vorming, waarmee vele problemen in de landbouw te maken hebben. Het be stuur is er van doordrongen dat de door afdelingen en kringen ingediende voorstellen over prijzen heiligè ernst zijn en er zijn voldoende sterke argu menten opgesomd om hartstochtelijk te pleiten voor een prijsaanpassing voor de produkten. Spreker zette uiteen waarom het be stuur zich verenigd heeft met het voor stel van de hoofdafdeling veehouderij van het landbouwschap. Men was aan vankelijk van mening, dat een 10 pro cent verhoging van alle produkten vol komen gerechtvaardigd zou zijn. Hij wenste daarom geen genoegen te ne men met de voorgestelde 5 procent voor de zuivel en de 10 procent voor het vlees. Dit voorstel is inmiddels in overleg met de COPA gewijzigd in 6 procent. Het landbouwbedrijfsleven staat ach ter dit voorstel en ook daarom ver wachtte de heer Verhoef dat de rege ring alles wil doen om de vraagprijs werkelijkheid te laten worden. Het ligt niet in de bedoeling de leden op te roe pen over te gaan tot stakingen of het voeren van buitenparlementaire acties. De voorkeur gaat uit aan de onderhan delingstafel de belangen te bepleiten. De voorzitter memoreerde dat de nieuwe lijststrekker van de KVP, de heer Veringa, onlangs gezegd heeft, dat hij wilde trachten de zwakkeren tot de sterkeren te maken. Welnu, het platte land, in het bijzonder land- en tuin bouw, verkeert in een bijzonder moei lijke positie. De werkers zijn vandaag de zwakkeren en willen met een enor me inspanning van zichzelf en een beetje hulp van de overheid zich op werken tot de sterkeren. Spreker verwacht dat de overheid het platteland deze keer niet in de kou durft te laten staan. DEN HAAG Binnenkort zal de heer M. F. Vigeveno, thans ambassa deur in Belgrado, worden bestemd om op te treden als ambassadeur in alge mene dienst. Hij zal als zodanig worden belast met speciale opdrachten, in het bijzonder op het terrein van de oost west verhouding en Europese veilig heidsproblemen. DEN HAAG Den Haag is een hond met een gouden kroon in de bek rijk. Het fortuinlijke beest dankt dit aan de broer van zijn ba zin, die tandarts is. De anderhalf jaar oude reu liep bij een bloedig gevecht een gebro ken kies op. Tandarts L. T. de Lang behandel de meneer de herdershond in drie keer. Keurig als bij een echte pa tiënt kwam de herdershond op de stoel terecht. De eerste keer moesten klemmen in de bek de zaak op de plaats hou den. Bij de volgende behandelingen was dat al niet meer nodig. Het dier was toen al gewend aan zijn dokter. Deze smolt twee oude kronen van zijn zuster om tot één nieuwe en nadat onder normale verdoving met een prik en na het afschaven van de gebroken kies de nodige voorberei dingen waren getroffen, kon zonder moeite de alternatieve tand worden aangebracht. Tandarts De Lang ziet dit sturvtje als een experiment. Hoewel hij er eigenlijk geen tijd voor heeft, heeft hij toch drie vrije zaterdagen aan de hondekies gewerkt. LEEUWARDEN Wat de officier van Justitie in Leeuwarden niet wilde, leken de nabestaanden van het slacht offer gisteren wel van plan te zijn: Jan de J., een 36-jarige koopman uit Beet gumermolen te straffen voor de dode lijke klap die hij op 31 januari de 57-jarige Henk de Roos had gegeven. AMSTERDAM De contact-com missie voor natuur- en landschapsbe- scherming heeft in een brief aan de betrokken ministers en colleges van ge deputeerde staten dringend verzocht aan de totstandkoming van een pijplei ding van Bergen (Nh) naar Winterswijk geen medewerking te verlenen. Tijdens het in de afgelopen maanden gevoerde overleg over de winning van aardgas in de omgeving van Bergen is de commissie gebleken dat de conces sionaris, Amoco Netherlands Petroleum Company C.S., eind 1969 een overeen komst heeft aangegaan met de Verei- nigte Elektrizitatswerke Westfalen Ag. tot levering van een aanzienlijke hoe veelheid aardgas vanaf 1 oktober 1972. Hiertoe zou een pijpleiding moeten worden gelegd van Bergen naar de grens bij Winterswijk, waar zou wor den aangesloten op de Duitse leiding. Kennisneming van het Nederlandse TERNEUZEN De Nederlandse pleegouders van de Franse baby Gessy- ka die vijf maanden geleden op een kerkhof in Terneuzen te vondeling werd gelegd, wachten nog steeds op een beslissing wat er met het kind moet gebeuren. Het is nog niet duidelijk of het nu acht maanden oude meisje 'erug moet naar Frankrijk of in Nederland mag blijven. Aanvankelijk leek het erop dat Ges- syka naar Duinkerken moest. De Fran se autoriteiten beloofden de raad van de kinderbescherming in Middelburg zo snel mogelijk te laten weten wanneer het meisje zou worden opgehaald. Dat bericht is ondanks herhaalde verzoeken van het ministerie van justitie nog niet gekomen. De verzekeringsinspecteur L. J. Smolders, de vinder van de baby wil Gessyka graag in zijn gezin (met twee zoons van elf en zeventien en een doch ter van vijftien) houden. De raad van kinderbescherming is het daar wel mee eens. De moeder van het vondelingetje, de Francaise Josiane T., wilde haar doch tertje kwijt om de kans op een huwe lijk veilig te stellen. tracé heeft bij de contactcommissie de vraag doen rijzen in hoeverre de minis ter van economische zaken zich bij de goedkeuring van deze overeenkomst er van heeft vergewist of de aanleg van de pijpleiding uit planologisch oogpunt mogelijk en wenselijk is. Blijkens haar informaties is namelijk een tracé in voorbereiding waarbij vrijwel geen aansluiting is gezocht aan bestaande en ontworpen leidingzones of -straten. Het door Amoco ontworpen tracé be tekent een doorsnijding en daardoor een ernstige aantasting van o.a. het Heiloërbos, de natuurgebieden in de Ei landspolder en in Waterland, het Span- derswoud bij Hilversum, de Centrale Gooise Heide, de Veluwe tussen Stroe en Beekbergen en het Coulissenland- schap van de Achterhoek. Deze gang van zaken acht de contact commissie temeer verontrustend omdat van meet af aan de mogelijkheid heeft bestaan het stikstofrijke Bergen-gas, na eventueel te zijn „verarmd", af te zet ten in West-Nederland en het Duitse bedrijf Slochteren-gas te leveren via het le dingsnet van de gasunie. In het geval alsnog overtuigend zou worden aangetoond dat de hiervoor ge noemde alternatieve oplossing volstrekt niet te realiseren is zou naar de mening van de contact-commissie voor de aan leg van een pijpleiding gebruik moeten worden gemaakt van bestaande en ont worpen leidingszones of ,<-straten i.e. door de Haarlemmermeerpolder en de Betuwe. Doordat vermoedelijk een dragline een hoofdkabel van de telefoon in Am sterdam-Zuid heeft kapot getrokken is het ziekenvervoer van de GG en GD, alsmede de werkzaamheden van de taxi-centrale in Amsterdam woensdag in de vooravond volledig lamgelegd. De officier, mr. M. L. de Haas, vroeg de Leeuwarder rechtbank gistermiddag Jan te ontslaan van rechtsvervolging, omdat hij duidelijk in noodweer had geslagen. Op de publieke tribune ontstond daarover verontwaardiging die in de gangen van het Paleis van Justitie zich al zo dreigend uitte dat Jan na afloop van de zitting ijlings de bescherming van de parketwacht zocht. Rijkspolitiemannen loodsten hem via een achteruitgang naar buiten, uit het zicht van de nabestaanden die bij de vooringang wachtten. Voor de officier had het noodweer er al direct bovenop gelegen en hij had de zaak ook aanvankelijk geseponeerd. De nabestaanden hadden echter gebruik gemaakt van het recht dat „belangheb benden" hebben om daartegen bezwaar te maken bij het gerechtshof. Het hof had daarop toch een vervolging bevo len. Dat was een vervolging geworden wegens zware mishandeling met dode lijk gevolg en dat misdrijf was ook dui delijk gepleegd, meende mr. De Haas gisteren, toen Jan met de zeker een meter lange voorhamer de schedel van zijn tegenstander had ingeslagen. De officier geloofde echter dat Jan dat niet kon worden verweten omdat hij die nacht was ingesloten door een over macht. Jan had na een tocht langs de cafés van Leeuwarden samen met zijn dorps genoot Teun bij zijn auto gestaan, toen Henk met een zoon en een schoonzoon aankwam. Dit drietal was ook wat cafés afge weest, nadat het eerst thuis een bodem pje had gelegd van een fles cognac plus een restant Berenburg (Friese-krui- de-bitter). Henk had gevraagd of de bestelauto van Jan te koop was. En op het beves tigende antwoord had hij honderd gul den geboden. „Dan moet je wel gek zijn", had Jan op deze onderwaardering van zijn voertuig gereageerd. En dat was bij de andere partij in het, door de alcohol gelooide, verkeerde keelgat geschoten. Er was ruzie ontstaan en Jan, die van Teun geen steun had omdat die al in de auto zat, had uit zijn laadbak de voor hamer gegrepen. Volgens hemzelf had Henk daarvoor al een mes getrokken volgens da schoonzoon en de zoon van het slacht offer, die gisteren op de getuigenbank zover mogelijk van Teun afzaten, was Henk pas tot de aanval overgegaan toen Jan, zwaaiend met de vier kilo zware hamer, had geroepen: „Wegwe zen, anders sla ik jullie de hersens in." De schoonzoon was licht geraakt aan zijn neus en even later was een slag gevallen waaraan Henk twee maanden later was overleden. Voor de fatale klap was Jan al zes keer van voor en achteren gestoken, waardoor hij twee bloedende wonden had opgelopen. De politie had dat di rect kunnen vaststellen, want Jan die een blanco strafblad had en ook goed bekend stond was zelf direct na de dodelijke klap met Teun naar het politiebureau gegaan. Jan leek ook gisteren ten volle van zijn gelijk overtuigd. Hij had geen raadsman meegenomen en hij had zelf ook niets aan het „pleidooi" van de of ficier toe te voegen. Op het laatste mo ment had hij echter nog wel een ver zoek: „Kan ik mijn hamer terugkrij gen." „Dan kan hij het nogeens doen," klonk het cynisch van de tribune, maar ook hierin kreeg Jan steun van de offi cier. Mr. De Haas vulde zijn requisitoir prompt aan met het verzoek aan de rechtbank bij de uitspraak over veertien dagen de teruggave van dt hamer te bevelen. OUDESCHILD Sinds vanmorgen wordt in Texel het vissersschip „Texel 26" vermist. Het schip, dat vijf man aan boord heeft, is dinsdagmorgen van Oudeschild uitgevaren. Het zou woens dagmorgen vroeg weer in de haven van Oudeschild terugkeren. In de nacht van dinsdag op woensdag hebben collega-vissers van de „Texel 26" voor het laatst radiocontact met het vissersschip gehad. Woensdagavond was het schip nog niet in Oudeschild teruggekeerd. ADVERTENTIE Nu 2 voor ƒ1.05. Wajang, zuiver plantaardig en ongezouten.

De Vallei | 1970 | | pagina 17