Veenendaals dagblad Drs. De Pous: Onderschat problemen voor 1971 niet Beatrix: „Gebruik geen bont" Buiten CANADESE POLITIE ZAG VERDACHTEN OVER HET HOOFD Dolle Mj s ijveren voor crèches Felle strijd in Cambodja Vragen over de f 400 voor AOW- en AWW- Irekkers Van den Doel: „Beleid van minister Schut werd een bouwval" Nixon vraagt om miljard extra Gelders-Utrechtse streekcourant voor Rijn- en Gelderse Vallei Boek over Dom Helder Camara Sint voor Pakistan Baby stikt onder deken EDESE IN VEENENDAAL VERONGELUKT Tijdelijk geen verlof voor politi ie Weer gevechten in Amman Verborgen in geheime kast Begroting V olkshuisvesting: Zwanen met namen DEN HAAG Zorg om de economische ontwikkeling van ons land in het komende jaar is gisteren van drie kan ten uitgesproken. De minister van financiën, dr. H. J. Witteveen, noemde de vooruitzichten voor de economie in 1971 „on zeker". SER-vergadering Minder wind Bur. voor redactie en administratie: Prins Bernhardlaan 28, Veenendaal, Telef. 08385-10550 (adm.), 10757 en 10955 (red.), Giro 1321600. Losse nummers 0,25; Abonnement 1,13 p.w., 4,85 p.m., 14,30 p.k. VALLEI Voortzetting van het nieuwsblad „De Vallei" opgericht in 1926. Uitg.: Wegener's Couranten Concern n.v. Advertentietarieven op aanvraag. DONDERDAG 19 NOVEMBER I970 - 44e JAARGANG no. 27I Allerwegen zorg om economie LONDEN Prinses Beatrix heeft woensdag een beroep op alle vrou wen gedaan geen kleding of andere produkten te dragen of te gebruiken waarin de huid of andere delen zijn verwerkt van ocelots, jaguars, jacht luipaarden, luipaarden, sneeuwlui paarden, krokodillen of reuzenpy- thons. De kroonprinses hield haar plei dooi op de laatste dag van het con gres van het wereldnatuurfonds in Londen. Een resolutie van deze strekking werd met algemene stem men aanvaard. Eerder waren sugge sties gedaan om ook otters, zeehon den en vicuna's (klein soort wilde lama) in de lijst op te nemen en de oproep ook tot de mannen te richten die tassen gebruiken van krokodille- leer. Prinses Beatrix betoogde dat door de toenjemende vraag naar bont en huiden de door haar genoemde dier soorten met uitroeiing worden be dreigd. Volgens haar zouden de bontwerkers en kledingontwerpers zich moeten beperken tot het ge bruik van materiaal van speciaal gefokte dieren of van kunststoffen. Tn klein aantal komt 's winters langs de IJselmeerkust de wilde en de knobbelzwaan voor, doch met het strengen der vorst neemt hun aantal toe, evenals van de kleine zwaan, die vaak in grote ge zelschappen optreedt. Ze vertrek ken allemaal in het voorjaar ook zij, die in andere landen overwinte ren en houden dan hier en aaar op de lange reis naar de kusten van Eurazië een rustpauze. Langs de oevers van de rivier de Severn, uitmondend in het Kanaal van Bristol, verblijven er honderden in de winterherberg en brengen er op het water en in de lucht van het prachtige waterwildreservaat van de „Wild Fowl Trust" (Slimbridge) beheerd door Peter Sicott zoon van de wereldvermaarde zuidpool reiziger veel plezierig leven in de brouwerij. De blanke vogels worden er, evenals ganzen en een den van alle soorten, terdege ge observeerd en ge kunt u moeilijk voorstellen, dat men er 500 bij na me kent! Peter's dochter Dafüa oude wetenschappelijke naam voor de Pijlstaart even geestdriftig als haar vader, reisde in de lente de zwanen na en trof in de buurt van Kampen inderdaad zes van ,,haar" vogels aan, met inbegrip van een paartje, dat zij aanstonds terugkende als Gypsy en Peasant van thuis. Het half dozijn overwin terde op Slimbridge, temidden van de hierboven genoemde vijfhon derd, die alle onderscheiden wor den aan het geschilderde snavelpa troon in Zwart en geel. Dafila had ze gauw uit het montere reisgezel schap gehaald en ik kan mij voor stellen dat het een bijzondere ont moeting moet zijn geweest. 19-11-70 A. B. WIGMAN In de Eerste Kamer waarschuwde hij bij de algemene beschouwingen voor dreigende overspanning en kostenstijgingen die ernstige gevolgen zouden kun nen hebben. De voorzitter van de Sociaal-economische raad, drs. J. W. de Pous, verklaarde in een interview in het blad Ruim Zicht, dat de problemen voor 1971 „niet moeten worden onderschat". Onze economie kan wel tegen een stootje, maar het treft slecht dat het komt op een moment dat de economie niet volkomen gezond is, zei hij. De betalingsbalans toont aan, dat het Nederlandse volk één miljard gulden meer besteedt dan het verdient. De voorzitter van het Verbond van Nederlandse ondernemingen, drs. E. C. Bakkenist, somde gisteren op de alge mene vergadering van het verbond in Den Haag een reeks verschijnselen op, die wijzen op dreigende gevaren voor onze economie: teruglopende winstcij fers, zorgen om de exporten moeilijk heden in het midden- en kleinbedrijf, in de land- en tuinbouw, in de fruit teelt en in de textiel -en schoenenindu strie, alsmede het tekort op de beta lingsbalans. De waarschuwingen komen aan de vooravond van de vergadering van de Sociaal-Economische Raad, die vrijdag zal proberen een advies vast te stellen over de middelen om de economische ontwikkeling volgend jaar in de hand te houden. Algemeen wordt een ver deeld advies verwacht. Het kabinet zal in het weekeinde over het SER-advies vergaderen en maandag zijn beslissing over een even tuele loonpauze bekend maken. Drs. Bakkenist uitte gisteren al twijfel over de haalbaarheid van een loonpauze. AMSTERDAM Op een woonboot in de Prinsegracht te Amsterdam is de 5 maanden oude Daniël Feldhuis woensdagmorgen door zijn vader, de 22-jarige heer K. Feldhuis, dood in zijn bedje aangetroffen. Het kind is onder de deken terecht gekomen en vermoedelijk door gebrek aan zuurstof gestikt. QUEBEC (Canada) De Canadese politie heeft op 6 november by de ar restatie van een verdachte inzake de ontvoering van de vermoorde minister van Arbeid Pierre Laportc over het hoofd gezien, dat zieh in dezelfde wo ning drie andere verdachten schuil hielden. Dit heeft de provinciale minister van Justitie Jerome Choquette in de natio nale vergadering van Quebec meege deeld. De ene verdachte, de 19-jarige stu dent Bernard Lortie, werd door de poli tie aangetroffen in een kast in een wo ning te Montreal. Kennelijk bevonden zich in een ge heime kast in dezelfde woning de ge broeders Paul en Jacques Rose en Francis Simard. Zij konden een dag la ter ontsnappen toen een agent, die de woning bewaakte, deze voor korte tijd verliet. De politie in Montreal heeft nog steeds geen nieuws over het onderzoek naar de ontvoering van de Britse diplo maat James Cross en de moord op de Quebecse minister van Arbeid Laporte te melden. JVcl schijnt de politie zich, aldus persberichten, op hoog niveau druk te maken over het smokkelen van een op nameband uit de provinciale gevange nis van Quebec, waarop de stemmen voorkomen van twee personen, die ver dacht worden van contacten met het verboden bevrijdingsfront van Quebec (FLQ). Het zijn de advocaat Robert Le- mieux en de vakbondsfunctionaris Mi chel Chartrand, wier stemmen dinsdag op een persconferentie ten gehore wer den gebracht. Ook zou de politie een onderzoek in stellen naar de authenticiteit van een briefje, vermoedelijk afkomstig van het FLQ, waarin gedreigd werd met verde re terroristische activiteiten als niet binnen vier dagen 24 politieke gevange nen vrijgelaten zouden worden. Het briefje had maandag een Franstalig ra diostation bereikt. Minister Choquette van Quebec heeft opdracht gegeven tot een antecedente nonderzoek van alle ambtenaren die in nauw contact staan met premier Robert Bourassa, om uit te vinden of spionnen van het FLQ In de kring van medewer kers van de premier zijn geïnfiltreerd. Bourassa zelf heeft bevestigd dat de receptioniste van zijn bureau in Mon treal vorige maand gearresteerd is bij het optreden van de poltie tegen perso nen die van sympathie met de terreur beweging werden verdacht. Het meisje zit nog steeds in arrest. PHNOM PENH Cambodjaanse en communistische strijdkrachten zijn ver wikkeld in een verwoede strijd om twee belangrijke verkeerswegen ten noordoosten van de Cambodjaanse hoofdstad. Een Cambodjaanse strijdmacht ter sterkte van enkele bataljons stootte in een poging om verkeersweg nr. 7 open te breken, op een Noordvictnamese eenheid te Mien, een dorpje 25 km ten westen van de provinciehoofdstad Kompong Kham, de op twee na groot ste stad van Cambodja, die al tien da gen van de buitenwereld is afgesloten. Elders woedt een zware strijd om verkeersweg nr. 6 van Phnom Penh naar Kompon Kham. Daar is de toe stand plotseling slechter geworden. De communisten zijn aanvallen begonnen op de stad Skoun, 50 km ten noordoos ten van de hoofdstad, waar de ver keerswegen nr. 6 en nr. 7 samenkomen. Verder wordt gevochten te Phaav, een dorp, dat 10 km ten westen van Skoun aan beide zijden van verkeersweg nr. 7 is gelegen. VEENENDAAL Omstreeks zeven uur is gisteravond het zestienjarig meisje A. E. Th. Roseboom uit Ede in Veenendaal dodelijk verongelukt. Ze reed met een bromfiets over de Buurt- laan-Oost in de richting van de Pr. Bernhardlaan. Op de een of andere wij ze merkte het meisje een stilstaande aanhangwagen niet op. Ze reed er ten minste pardoes tegen op, sloeg ach terover en was zeer waarschijnlijk op slag dood. De politie verklaarde dat de aanhangwagen onder een lantaarn ge parkeerd stond dus niet verlicht be hoefde te zijn, maar toch slecht te zien was. 0 Als een duvel uit een doosje spong gisteren voor de ogen van het Twee de-Kamerlid Kieft (A.R.) een huilen de baby uit een minicrèche. Dolle Mina's en leden van de actiegroep Man Vrouw Maatschappij hadden het Kamerlid op het Binnenhof een kan goeroe aangeboden en hem verzocht iets uit de buik te halen. Daarmee wilden zij duidelijk maken dat de Ne derlandse o rouw niet langer als kan goeroe gezien wil worden en dat hun kinderen in crèches behoren te zitten in plaats van bij moeder thuis. De Dolle Mina's waren gisteren in optocht naar het gebouw van de Tweede Kamer getrokken om daar subsidie te eisen voor de kindercrè ches. DEN HAAG Geen van de Haagse politiemannen die tussen 14 en 19 de cember in actieve dienst zijn, krijgt in deze periode verlof. De maatregel is genomen om te voor komen dat tijdens de berechting van de 33 Zuidmolukkers, die in de Scheve- ningse strafgevangenis zitten, gebrek aan mankracht optreedt. HAARLEM De auteur W. Horr- man heeft woensdagmiddag een ex emplaar van zijn boek De rode Bis schop handelend over Dom Helder Camara aangeboden aan de Bisschop van Haarlem, Mgr. Zwartkruis. DEN HAAG Het Tweede-Kamer lid mr. Van Lier (PvdA) zal de regering donderdag interpelleren over de 400-gulden beweging en de AOW- en AWW-trekkers. Is de regering bereid, zo luidt een van zijn vragen aan de minister van Sociale Zaken en Volksgezondheid en aan de staatssecretaris van Cultuur, Recreatie en Maatschappelijk Werk, alsnog met spoed te besluiten aan alle gerechtigden tot een AOW- en AWW-uitkering een uitkering ineens te verstrekken over het jaar 1970 ter hoogte van 210 gulden, uit te betalen voor 25 december. De heer Van Lier wil uiteengezet zien waarom de regering heeft besloten de bejaarden en weduwen (behalve de bij standtrekkers onder hen) van een uit kering ineens voor 1970 uit te sluiten. Daarnaast vraagt hij met ingang van 1 januari de normuitkeringen op grond van de algemene bijstandswet in pas sende mate te verhogen, hetgeen zou kunnen geschieden door met ingang van die datum het minimum loon te verhogen tot ten minste 165 per week. De PvdA vindt dat de AOW- en AWW-trekkers vóór Kerstmis allemaal een uitkering ineens moeten hebben. Er is grote haast met deze zaak, omdat de AOW- en AWW-trekkers alleen nog kans maken op een uitkering voor de Kerst als de beslissing daarover deze week valt. DEN HAAG De afdeling Oegst- geest van de Partij van de Arbeid heeft met algemene stemmen het socialisti sche Tweede-Kamerlid M. Vrolijk kan didaat gesteld voor het voorzitterschap van de PvdA. De afdelings vindt André van der Louw, thans viee-voorzitter en veel ge noemd als opvolger van dr. Vondeling beslist niet geschikt. DEN HAAG Naar de mening van drs. Van den Doel (PvdA) is het volks huisvestingsbeleid in een „bouwval" veranderd. In 19631966 nam het woningbouw programma toe met 38,5 procent, onder dit kabinet nam het toe met 1,5 pro cent. In 19631966 nam de woningpro- duktie (in equivalenten) eveneens toe met 38,5 procent in de driejarige perio de 19671970 neemt zij af met onge veer 5 procent. De vergelijkbare cijfers over het aantal begonnen woningen en die over het gereed produkt zijn nog slechter, zo verweet he tsocialistische kamerlid mi- AMMAN In de Jordaanse hoofd stad Amman zijn woensdagavond vuur gevechten uitgebroken, die al spoedig bijzonder hevig werden. Er werd onaf gebroken geschoten met automatische wapens en zware mitrailleurs, en daar tussendoor klonken de explosies van mortier- of bazookagranaten. Het felst werd geschoten in de wijk Djebel Amman, waar zich veel rege- rings- en ambassadegebouwen bevin den. Daarvoor was tegen de avond al druk geschoten. Na ruim een half uur kwam in Dje bel Amman een einde aan de vuurge vechten. In andere wijken werd nog enige tijd sporadisch geschoten. Naar een officier van het Jordaanse leger aan de correspondent van het Franse persbureau AFP heeft meege deeld, hebben de Palestijnse comman do's en militie een aantal politieposten aangevallen. De straten van de stad waren woens dagavond geheel verlaten, sommige de len van Amman waren in het duister gehuld. WASHINGTON President Nixon heeft het Amerikaanse Congres verzocht, 1 miljard dollar extra uit te trekken voor buitenlandse hulp voornameiyk be staande uit militaire hulp. De helft van het bedrag is bestemd voor militaire hulp aan Israël. In een speciale boodschap aan het congres zegt de president, dat de extra gelden nodig zqn voor de uitvoering van zqn plan een groter deel van de defensiclasten op de Amerikaanse troepen in het buitenland te verminderen. Behalve Israël zullen Cambodja, Zuid-Korea en Zuid-Vietnam de voor naamste ontvangers zijn van de extra gelden. Functionarissen van het Witte Huis hebben toegegeven dat het verzoek om extra-middelen voor de buitenlandse hulp voor een deel het gevolg is van de ontwikkelingen in Cambodja en het Midden-Oosten Deze gebeurtenissen konden niet worden voorzien toen Nixon in januari een bedrag van 2,2 miljard dollar vroeg voor buitenlandse hulp in het belastingjaar 1971. Over de uitgebreide Amerikaanse mi litaire steun die Israël van de VS gaat krijgen verklaarde Eban, dat deze steun zijn land ontegenzeglijk in een veel betere positie zal brengen, „maar dat onze noden en problemen niet met het jaar 1970 zullen eindigen". President Nixon wil ook hulp be schikbaar stellen voor Arabische lan den, namelijk 30 miljoen dollar voor Jordanië en 5 miljoen voor Libanon. Het oorlogstuig dat voor dit geld kan worden aangeschaft, dient ter handha ving van de „binnenlandse veiligheid" dier landen. nister Schut bij het begrotingsdebat van volkshuisvesting en ruimtelijke or dening. De bouwplannen van het kabi net zijn op tragische wijze verongelukt. De patiënt is op weg naar de verkiezin gen overleden en de begrafenis vindt hopelijk plaats op 28 april, aldus de heer Van den Doel. Maar niet alleen het kabinet, ook de regeringspartijen zijn naar de mening van de PvdA-fractie verantwoordelijk voor het beleid. In 3 1/2 jaar is het bestand vermeer derd met 375.000 woningen, doch er hebben zich ook 330.000 nieuwe wo ningzoekenden aangediend. In deze pe riode zijn er weliswaar 63.000 oude wo ningen afgebroken maar zijn er ook meer dan 70.000 krotten bijgekomen. De kwantitatieve woningnood is bijna niet verminderd en de kwalitatieve woning nood is veel groter geworden. De heer Van den Doel diende een amendement in, gesteund door de groep-Aarden en de PSP, waarin hij vraagt de begroting met 117 miljoen gulden op te voeren, teneinde, zoals hij zei „de uitvoering van het K VP-verkiezingsprogramma mogelijk te maken". Daarin staat namelijk dat er in vier jaar tijd 530.000 woningen gebouwd moeten worden. Daar de bouwtijd thans 21 maanden bedraagt is het duidelijk, aldus drs. Van den Doel, dat daarmee al in 1971 een begin moet worden gemaakt. De liberale woordvoerder Wiegel daarentegen, zei grote bewondering te hebben voor de strijd die minister Schut de afgelopen vier jaar tegen de woningnood heeft geleverd. Wat hem tegen kon zitten zat hem tegen, zei hij: spanning op de kapitaalmarkt, stijging van de bouwkosten, daling van de ar- beidsproduktiviteit en stijging van de grondkosten. Instemming ook van de zijde van de CHU voor het beleid van de bouwmi- nister. Mr. Andriessen (KVP) zei dat ge streefd zal moeten worden naar opvoe ring van de woningbouwprogramma's met omstreeks 3000 woningen per jaar in de jaren na 1971. Verder is van groot belang dat het enorme aantal woningen in uitvoering door een snellere gereed koming wordt teruggebracht. Nodig is daarvoor in ieder geval een grotere flexibiliteit in de programmering. SCHOONHOVEN De leerlingen van de Mavo-school in Schoonhoven hebben besloten onder het motto „Sinterklaas voor Pakistan" het geld dat zij zouden besteden aan surpri ses voor het Sinterklaasfeest op school te storten op giro 777 van het Rode Kruis ten behoeve van de slachtoffers van de watersnoodramp in Pakistan. Weersverwachting van het KNMI tot vrydagavond: Half tot zwaar bewolkt met vooral morgen overdag plaatseiyk enkele hul- en. Matige tot krachtige, aan de kust eerst nog af en toe harde wind tussen zuidwest en west. Vooral in de nacht la gere temperaturen.

De Vallei | 1970 | | pagina 1