Economie in de knoei Vice-premier Z.-Slavië afgetreden WANHOPIG GEVECHT MET TIJD VOOR HIJLP AAN PAKISTAN Parafering Duits-Pools verdrag Engeland bepleit Europese defensie ODER-NEISSE GRENS AANVAARD Atassi uit Syrië verbannen „Fotograferen in het weekend? Ik kan m'n geld wel beter besteden." Basken Zwaar getuigenis tegen Callev Ontvoerde babv terecht Een platenbon is altijd raak VS-krijgsge va nge nen Meteen plaat vindt iedereen z'n draai Nieuwe president benoemd Maak in't weekend géén foto's U mocht er eens plezier in krijgen. Belgische sigaretten duurder DONDERDAG 19 NOVEMBER 1970 BELGRADO De vice-premier van Joego-Slavië, dr. Nikola Miljanic, heeft zijn ontslag aangeboden. De minister-president, Mitja Ribicic, heeft dit bekendgemaakt. Hij voegde er geen commentaar aan toe, maar zei alleen maar dat het eerlijker is als iemand vrijwillig heengaat, dan blijft doorgaan te werken zonder enthousiasme. Dr. Miljanic blijft gedeputeerde van zijn republiek (staat) Kroatië in het fede rale parlement en premier Ribicic zei dat hij hoopte dat Miljanic zijn werk daar met pleziër zal blijven doen. Het is nog te vroeg om te kunnen zeggen of het heengaan van Miljanic een crisis in de Joegoslavische regering inluidt. A Nikola Miljanic, een van de vice- premiers van de Joegoslavische federale regering heeft zijn ontslag aangeboden. Zijn besluit zou verband houden met de meningsverschillen binnen de regering over de binnen landse economische politiek. De laatste tijd is fle regering herhaal delijk aangevallen, voornamelijk in verband met de economische toestand in het land. Dat men in Joego-Slavië aanvallen kan richten op de eigen rege ring bewijst wel dat het een land is van ander communistische kaliber dan de rest van Oost-Europa. Hoewel de televisie geen nadere bij zonderheden heeft verstrekt, wordt in Belgrado in politieke kringen aangeno men, dat de afgetreden plaatsvervan gend eerste-minister zijn misnoegen heeft kenbaar willen maken over de strijd over een federaal plan tot stabili sering van de economie, terwijl de si tuatie door een steeds toenemend tekort ADVERTENTIE f 5,- 7.50 ÏO,-15,- 20,- 25,- DACCA Hulptroepen in Oost-Pakistan leveren een wanhopig gevecht met de ttfd om duizenden mannen, vrouwen en kinderen, die de vloedgolf van vorige week vrijdag hebben overleefd, te redden van de dood door honger en ziekte. Bedreigd door honger, cholera en ty fus wachten de overlevenden op voed sel, medicijnen en onderdak, die uit alle delen van de wereld binnenstromen. lyiet alle beschikbare middelen pro beert de Pakistaanse overheid de broodnodige hulpgoederen over te brengen naar het overstroomde en am per bereikbare rampgebied, waar ten minste 34.000, maar mogelijk vijfhon derdduizend mensen om het leven zijn gekomen. De boeren en vissers op de verwoes te, laaggelegen eilanden in de Baai van Bengalen, hebben onmiddellijk voedsel nodig, willen ze het leven eraf brengen. Dit voedsel zou door helikopters ge dropt moeten worden, maar er is een groot tekort aan deze soort vliegtuigen. Gewone vliegtuigen kunnen in het be trokken gebied weinig uitrichten. Uit Amerika komen nu 6 helikopters, bovendien komen er 2 uit Nepal. Ame rika stuurt bovendien vandaag 4 grote transport helikopters. Ook Frankrijk zal een aantal wentelwieken sturen. Communistisch China heeft tot nog toe het grootste bedrag toegezegd voor hulpverlening aan Pakistan. Het Chine se Rode Kruis beloofde 1.242.000 dollar. Dat is meer dan de helft van het totaal van 2.070.000 dollar aan baar geld en hulpgoederen, dat tot nog toe door twintig Rode-Kruisorganisaties is ge schonken of toegezegd. Binnen enkele dagen zal van Singa- pore uit een luchtbrug naar Oost- Pakistan worden gevlogen door de Britse luchtmacht. Deze heeft trans portvliegtuigen gereed staan om dertien motorboten van fiberglas over te vlie gen, waarmee men geïsoleerde overle venden van voedsel kan voorzien.' Koningin Juliana en prins Bernhard hebben het Rode Kruis een bedrag ge schonken voor hulp aan Pakistan. De Britse regering liet weten dat 13 marineschepen, die gebruikt zullen worden Vóór de bevoorrading van de eilandbewoners in de Gangesdelta, door de lucht van Singapore naar Dacca of Chittagong zullen worden gebracht. Het Sovjetrussische partijblad „Prawda" meldde dat een Russisch schip al goe deren in Oost-Pakistan heeft gelost. De Franse regering maakte bekend dat zij helikopters met Franse bemanningen, dekens en medicijnen naar Oost-Pakis tan zal zenden. India heeft ruim 230.000 gulden toegezegd. Dit moet volgens premier Gandhi van India gezien wor den als een eerste bijdrage. In Zweden is bekendgemaakt dat hulporganisaties en particulieren al in totaal ruim 680.000 gulden hebben geschonken. In Dacca zijn twee Perzische vliegtuigen aangekomen met 60 ton levensmidde len, medicijnen, kledingstukken en de kens aan boord. Het Japanse Rode Kruis heeft laten weten dat het hulp goederen ter waarde van ruim 99.000 gulden en een lading rijst naar Oost- Pakistan zal zenden. op de handelsbalans dringend een op lossing vereist. De regering van Servië de voor naamste van de tien deelrepublieken heeft zich juist dinsdag volstrekt afwij zend tegenover een federaal vooront werp opgesteld. Volgens deze deelrepu bliek vallen de voorgestelde maatrege len ongunstig uit voor ServiServië, waardoor de problemen voor dit gebied alleen maar zouden toenemen. De crisis houdt ook verband met het plan van president Tito om het land volgend voorjaar een meerhoofdig pre sidentieel bewind te geven, waarin de deelrepublieken gelijkelijk zullen wor den vertegenwoordigd. Hoewel op het eind vorige maand gehouden congres van de Zuidslavische communistische partij dit plan in beginsel is aanvaard, lopen de meningen over de uitvoering er van sterk uiteen. Waarnemers achten het in dit kli maat niet uitgesloten dat het ontslag van dr. Miljanic door het aftreden van anderen zal worden gevolgd. Dr. Miljanic was, voordat hij in mei 1969 vice-premier werd, gouverrieür van de nationale bank. Vrijdag a.s. valt de officiële beslissing over het economische plan van de fede rale regering. Premier Ribicic verklaar de woensdag op een besloten bijeen komst van parlementsleden, dat het ka binet lange tijd de oplossing van de problemen had willen zoeken in een devaluatie van de dinar, maar dat men dit plan definitief heeft laten varen, omdat hierdoor niet direct de wezenlij ke vraagstukken uit de wereld worden geholpen. A In de Poolse hoofdstad vond woensdagmiddag de parafering plaats van het Pools-Westduitse ver drag. Voor de Bondsrepubliek handel de minister van Buitenlandse Zaken Walter Scheel (1), voor Polen de mi nister van Buitenlandse Zaken Stefan Jedrychowski (r). Staande in het mid den de Poolse premier Cyrankiewicz. PARIJS De Noordvietnamese mis sie in Parijs heeft meegedeeld dat de Amerikaanse krijgsgevangenen dit jaar met Kerstmis en Nieuwjaar correspon dentie en grotere geschenkpakketten mogen ontvangen. Het gewicht van de paketten, die alleen van familieleden afkomstig mogen zijn, wordt opgevoerd van drie tot vijf kilo. Evenals vorige malen dienen zij via Moskou verzonden te worden. PARIJS De Britse minister Rippon (Europese Zaken) pleitte gisteren in Pa rijs voor vorming van een Europese Defensie Gemeenschap. „Europa is in beweging", zei de man, die de toetre dingsonderhandelingen met de Europe se Gemeenschap leidt. „Onze mogelijkheden op het gebied van defensie zullen afhangen van onze vorderingen elders". Rippon zei dit tijdens een bijeen komst van het WEU-parlement in Pa rijs. De Westeuropese unie (WEU) ver enigt Engeland met de EEG-landen. Het grootste deel van zijn rede was ge wijd aan defensie-zaken. Zonder een Brits lidmaatschap van de EEG voorzag Rippon veel meer moeilijkheden bij vorming van een De fensiegemeenschap. De noodzaak ervan onderstreepte hij met: Naarmate Euro pa rijker wordt zal het ook een groter deel van de eigen verdediging voor zijn rekening moeten nemen. Ook regionaal zouden de Europese landen wat dit betreft meer moeten sa menwerken. Bij de marine-activiteiten op de Middellandse zee gebeurt dat al. Uitbreiding van die samenwerking vond hij wenselijk. Wat het gesprek over ontspanning in Europa betreft zei Rippon: Pas als de Sowjettanks Oost-Europa hebben ver laten, weten we pas dat er iets is be reikt. Dan wordt, het ook tijd onze ei gen tanks te- laten vallen. Oost-Europa beschikt over vier maal zoveel van deze voertuigen als West-Europa. Zoals men weet is in de jaren vijftig een plan voor Europese defensie door Frankrijk getorpedeerd. VERDRAG BOJSIS-WARSCHAU BONN Het verdrag tussen West-Duitsland en Polen is gisteren in Warschau geparafeerd door de minis ters van buitenlandse zaken, Scheel en Jendrychowski. De overeenkomst, die o.m. de facto erkenning van de Oder-Neissegrens omvat, is gericht op herstel van norma le betrekkingen tussen de beide landen. Minister Scheel na de korte plechtig heid: „Het ging erom een voor beide zijden aanvaardbaar compromis te vin den. Nu is de beslissende stap gezet óm het treurige verleden te boven te ko men en vriendschappelijke relaties mo gelijk te maken". Jendrychowski: „Wij zetten een streep onder het verleden en wensen een tijdperk van vruchtbare ontwikkeling van onze betrekkingen". Bondskanselier Brandt komt naar Warschau voor de officiële onderteke ning, waarschijnlijk op donderdag 10 december. Voor zijn bezoek aan Warschau, dat maar vier uur duurde, had Scheel gis termorgen in Bonn nog overleg met de fractieleider van de christen-democrati sche oppositie, Barzel. Dit gesprek liep zo lang uit dat advertentie BEIROET Het persbureau voor het Midden-Oosten meldt dat de nieuwe Syrische leider generaal Assad de afge zette marxistische leiders uit het land ADVERTENTIE Bent u ook zo'n type? O nee, roept u verontwaardigd, ik geef m'n weekendgeld heus niet alleen aan drank uit. Tuurlijk, ook wel 's een pilsje. Maar ook prik voor de kinderen. En 'n lekkere hamburger voor ons allemaal.Hier, kaartjes voor Artis. En patat. Bovendien - en nu wordt uw blik pas echt triomfantelijk - ik maak wel degelijk foto's. En u toont vol trots de vakantiekiekjes die u ieder jaar trouw hebt geschoten. Een schoenendoos vol Torremolinos, Ardennen en de Veluwe. Bravo! Alleen krijgen u en uw gezin over een paar jaar wel een eenzijdig beeld van het verleden. Waarom? Omdat uw 50 andere vakanties, de weekends, ook vol onver getelijke momenten zitten. Nou ja, onvergetelijk? Wie van ons heeft een fotografisch geheugen? Ga maar na. 't Is zo'n kleine moeite om uw camera het hele weekend schiet- klaar te hebben. 't Kost maar zo weinig. En uw beloning is een onbetaalbare schat aan kleurrijke herinneringen. Herinneringen aan koste lijke momenten die nu écht onvergetelijk zijn geworden. Haal dus 'n filmpje in huis. Zorg het hele jaar voor een geladen fototoestel. Want filmen is eigenlijk uw enige excuus om geen foto's in het weekend te maken. Praat vóór het volgende rondje even met de vakman, uw fotohandelaar. heeft verbannen. Oud-president Atassi, die sinds de staatsgreep van vrijdag huisarrest heeft, zal vanmiddag naar Tripoli in Libië worden overgevlogen. Met hetzelfde vliegtuig zullen Salah Jedid, de marxistische ideoloog van de Baath partij, oud-premier Joessef Zay- jen en de vroegere minister van Bin nenlandse Zaken Mohammed Ashawi naar Cairo worden overgebracht. Een woordvoerder voor de afgezette regering van president Noereddin Atas si heeft gezegd, dat tien van de kop stukken van de Baath partij, gisteren in hongerstaking zijn gegaan. Onder hen bevinden zich Salah Jedid, de voornaamste ideoloog van de marxisti sche partij, oud-premier dr. Joessoef Zayjen, en de vroegere ministers dr. Ibrahim Makhos en Muhammad Asja- wi. De aanhangers van de gearresteerde marxistische leiders proberen acties te organiseren tegen het nieuwe bewind van luchtmaarschalk Hafez Al-Assad. Zij hadden de Syrische universiteit van Damascus bezet, maar zijn gisteren van de campus van de universiteit verdre ven door de politie die 40 arrestaties verrichtte. Ahmed Khatib, een leraar in de Ara bische taal met weinig politieke achter grond, is benoemd tot president van Syrië, zo meldt het persbureau voor het Midden-Oosten uit Damascus. Khatib (42) werd voor de hoogste functie gekozen door het voorlopige be stuur van de socialistische Baath partij, dat gevormd werd nadat It. gen. Hafez Al-Assad vrijdag bij een staatsgreep de marxistische leiding van de partij aan de kant had gezet. Khatib is van 1966-69 voorzitter ge weest van de machtige Syrische vak bond van onderwijzend personeel. Hij moest toen aftreden, nadat hij in onge nade was gevallen bij de marxistische leiding van de Baath partij. Khatib is een van de acht leden van het voorlopige partijbestuur dat voor onbepaalde tijd de wetgevende macht in handen heeft genomen na de staats greep van vrijdag. Zijn benoeming als president zal pas officieel worden, nadat Hafez Assad, de nieuwe machthebber, een nieuwe rege ring heeft gevormd. Khatib zou met uiterst linkse opvat tingen zijn teruggekeerd van de reis welke hij in 1965 naar China heeft ge maakt. Het vorige jaar was hij van standpunt veranderd en in de lange machtstrijd binnen de partij de kant hebben gekozen van de gematigde vleugel onder leiding van gen. Assad. Op het ogenblik zou Assad met harde hand optreden tegen de communisten. Atassi heeft altijd het Egyptische lei derschap in de Arabische wereld be streden en geweigerd het door Egypte en Jordanië aanvaarde Amerikaanse voorstel voor vredesbesprekingen en een wapenstilstand met Israël te onder schrijven. Scheels vliegtuig pas met een vertra ging van twintig minuten vertrok naar de Poolse hoofdstad. Daar werd de pa rafering ook bijgewoond door de Poolse premier, Cyrankiewicz. Bij het verdrag, waarvan de tekst nog niet gepubliceerd is, behoort ook een afzonderlijke verklaring van Polen over de repatriëring van de ongeveer honderdduizend Poolse staatsburgers van Duitse afkomst, die willen emigre ren naar de Bondsrepubliek. Hoewel de Polen deze kwestie be schouwen als een binnenlandse aange legenheid, mag Scheel deze verklaring openlijk presenteren als een succes voor Bonn, hetgeen de parlementaire goedkeuring van het verdrag zal verge makkelijken. Scheel gisteren in War schau: „Ik hoop dat bij dit menselijke vraagstuk spoedig vorderingen worden gemaakt". o J FORT BENNING (Georgia) Renald L. Haberle, een voormalig legerfoto- graaf, heeft woensdag getuigd in het proces tegen It. William L. Calley jr., dat hij Amerikaanse soldaten heeft zien schieten op 50 tot 75 Zuidvietnamese burgers aan de zuidzijde van het dorp My Lai. Haberle, 28, die foto's heeft gemaakt van Vietnamese burgers die op 16 maart 1968 in My Lai zijn geëxecu teerd, verklaarde dat hij dorpelingen heeft zien proberen te vluchten voor de kogels van de GI's. „Maar zij vielen prompt ter aarde" aldus Haberle. Calley, nu 27, staat voor een militaire rechtbank terecht op beschuldiging van moord met voorbedachte rade op 102 Vietnamese burgers. Kapitein Aubrey Daniel, auditeur mi litair in het proces, vroeg: „Zag u toen het schieten voorbij was, nog mensen overeind staan?". „Nee, niemand", ant woordde Haberle. Door de kroongetuige in de rechts zaak tegen de Amerikaanse sergeant David Mitchell, James Dursi, is woens dag te Fort Hood betoogd, dat hij had geholpen Vietnamese burgers in een greppel te duwen en dat tot de militai ren die toen op die mensen vuurden niet Mitchell had gehoord. De verdediger van sergeant Mitchell zei, dat hij nog slechts een man zou willen horen, luitenant'William Calley. ADVERTENTIE Een platenbon is altijd raak 15,- 7,50 10,- 15,- 2O,- 25,- BRUSSEL Het Belgische ministe rie van Economische Zaken heeft be vestigd dat met ingang van 1 januari van het volgende jaar, als gevolg van de invoering van de BTW in het land, de prijzen van de sigaretten zullen stij gen. Sigaretten die nu ongeveer 1,16 per pakje kosten, zullen ongeveer een dubbeltje duurder worden. De sigaret ten waarvoor men nu in België (omge rekend), ongeveer 1,26 per pakje moet betalen zullen met ongeveer 14 cent in prijs worden verhoogd. PARIJS Een baby van vijftien maanden, maandagavond in Parijs ont voerd uit de woning van de moeder, mevrouw Denis Veillard, is dinsdag avond gezond en wel in Rouaan terug gevonden. De moeder heeft een losprijs van 100.000 gulden betaald. De Franse recherche had tot dusver niets over de ontvoering meegedeeld ter wille van het leven van het kind. De ontvoering is gepleegd door een meisje van omstreeks twintig jaar, dat vorige week door mevrouw Veillard als dienstbode was aangenomen. Maandag avond verdween zij met de kleine Ar- naud, met achtelating van een briefje waarop de losprijs was vermeld. Deze is dinsdagavond door een vriend van mevrouw Veillard in een café bij het station St. Lazare aan een medeplichti ge van het meisje betaald. De man ver dween met het koffertje met geld in de menigte. MADRID De Spaanse regering van dictator Franco treft voorbereidingen voor een militair proces in Burgos tegen 15 jonge Basken, onder wie twee katholieke priesters en twee vrouwen. Zegslieden in de Spaanse hoofdstad ver wachten dat het proces over een paar dagen zal beginnen. De berichten over de voorbereidingen voor het proces hebben reeds geleid tot betogingen tegen de regering en de mensen in twee kampen verdeeld. Baskische nationalisten hebben aan gedrongen op een algemene staking in de noordelijke provincies op de dag dat het proces begint. Regeringsfunctionarissen hebben uiting gegeven aan hun bezorgdheid over de repercussies die het proces in het bui tenland zal hebben op een tijdstip dat het regime probeert tot een nieuw imago te komen. Tot dusver heeft de regering geen duidelijke bekend makingen over het proces gedaan, niet over de datum, de namen van de verdachten noch de tenlasteleggingen. Baskische emigrés hebben verklaard dat de militaire aanklager tegen zes van de 15 de doodstraf zal eisen plus 345 jaar gevangenisstraf en tegen de overige 9 verdachten nog eens 359'/t jaar. De cijfers zijn in zover mislei dend dat de maximum gevangenis straf in Spanje op het ogenblik 30 jaar is. Verwacht wordt dat de regering de zes mannen, allen in de 20, zal beschuldi gen lid te zijn van ETA, de geheime Baskische terroristische guerrilla organisatie. De ETA in het Baskisch Euzkadi ta Axkatasuma, hetgeen betekent „Bas kisch land en vrijheid" heeft de laatste jaren de aandacht op zich ge vestigd door bankovervallen, overval len op politieposten en bomaanslagen. Meer conservatieve Baskische sepa ratisten houden zich tegenwoordig meer op de achtergrond. Het oudere Baskische motto bevatte ook nog het woord God, dat uit de leuze van de ETA is verdwenen. Samen verbonden door cultuur, traditie en een afzonderlijke taal, proberen de Basken in het noorden van Spanje en het zuiden van Frankrijk reeds jaren een eigen staat op te richten. jpranco gelastte de ETA guerrillastrij- ders voor militaire tribunalen te la ten terechtstaan, nadat in het eind van de jaren '60 een golf van verzet door de Baskische provincies Quipuz- coa, Vizcaya, Alava en Navarra was gegaan. Quipuzcoa en Vizcaya hebben in de Spaanse burgeroorlog van 1936- FRANCO lastig en brutaal 1939 aan de kant van de republikei nen tegen Franco gevochten. Geschat wordt dat de laatste drie jaar honderden Basken zijn gearresteerd. Tientallen priesters zijn aangehouden en velen zouden zich nog in de gevan genissen bevinden. Het hardhandige optreden van de regering heeft geleid tot spanningen in het katholieke epis copaat. José-Maria Cirarda, de bisschop-coad jutor van Bilbao, de hoofdstad van de opstandige provincie Vizcaya, heeft de arrestaties schendingen genoemd van het concordaat tussen het Vaticaan en de regering-Franco. Een katholieke lekenorganisatie in San Sebastian heeft twee dagen geleden Baskische priesters aangeklaagd, te kort te schieten in hun waardigheid als priester bij de verdediging van de zaak van de gearresteerde Basken. Baskische advocaten hebben te verstaan gegeven, dat zij de regering zullen beschuldigen de verdachten te hebben mishandeld. Regeringsfunctionarissen hebben verze kerd, dat het proces voor journalisten toegankelijk zal zijn. I^en van de zes, Francisco Javier Izco, de 29 jaar oude drukker, wordt ten- lastegelegd twee jaar geleden in Irun politiechef Meltiton Manzanas (58) in de loggia voor zijn huis te hebben vermoord. De andere vijf zijn Eudardo Uriarte, Francisco Javier Larena, (25), student Joaquin Goristidi, een 26 jaar oude monteur, Mario Onaindia, een 29 jaar oude bankbediende en Chomin Dor- ronsoro, een 29 jaar oude onderwijzer. De zes wordt terrorisme, banditisme, moord en ontvoering ten laste gelegd. De vrouwen van Dorronsoro en Izco wordt terrorisme, banditisme en „mi litaire rebellie" ten laste gelegd. Julen Kalzada, een 35 jaar oude priester die op het ogenblik een straf van tien jaar wegens „militaire rebellie" uitzit, wordt terrorisme ten laste gelegd. Yon Extabe, een 37 jaar oude pries ter, wordt rebellie, terrorisme en het vervoer van springstoffen ten laste gelegd. De aanklager zou 70 jaar tegen Extabe en zeker zes jaar tegen Kalzada eisen. De overigen wordt terrorisme en hulp aan Baskische „terroristen" ten laste gelegd. Een 16e verdachte, een vrouw die door Basken geïdentificeerd werd als Arantza Arruti, heeft er blijkbaar mee ingestemd in ruil voor onschend baarheid als getuige-a-charge op te treden. Dit zijn overigens (waarschijnlijk wel juiste) vermoedens. De autoriteiten hullen zich in zwijgen. ADVERTENTIE Een platenbon is altlid raak 15,- 7,50 10,-16, 20,- 25,

De Vallei | 1970 | | pagina 5