Studierapport Wiardi Beekman-Stichting: Geestelijke gezondheidszorg moet nodig op de helling Een op drie mensen komt in aanmerking voor behandeling Boete voor genezeres Prins: „Universiteiten voor ieder openstellen heeft nadelen*'- Dr. Verhage: „Bloemisterij krijgt zorgelijke jaren" Klompé: Er komt discussiestuk over kunstbeleid Kustvaart wordt met ondergang bedreigd SPAAR- PLANNEN m ontmoet filmster Curatoren ontkennen noodsituatie faculteit letteren échte graan-genever die is van verhoeven! Noodkreet reders: Logisch! 124 woninginrichters kunnen met zn allen méér voor u doen dan1 alleen. gewone gemengde verzekering Natuurfonds wil dat Waddenzee gered wordt Goederenwagen ontspoord Wit-Gele Kruis wil andere financiering Jongen verdrinkt tijdens spel BELEID Assurantieconcern Stad Rotterdam anno1720 WEEMOED Leerlingen grafische scholen gaan ki n der pos tzege Is ontwerpen VERVALSING NIET BANG Bejaarde man lag dood in huis >k DONDERDAG 19 NOVEMBER 1970 AMSTERDAM „In Nederland heeft naar schatting een op de drie mensen een psycho-therapeutische behandeling nodig. Maar degenen die dit wensen zal het niet gemakkelijk vallen deze hulp te krijgen. Men moet tegenwoordig een keer naakt in de dakgoot hebben gestaan en twee zelfmoordpogingen hebben gedaan om voor behandeling door een psychiater in aanmerking te komen. Dit duidt er wel op. dat er iets mis is". Dit zei woensdag dr. J. H. Lamberts van de Wiardi Beekman Stichting, het weten schappelijk bureau van de Party van de Arbeid, bij de presentatie van het studie rapport „Verbeter de mensen, verander de wereld", een verkenning van het wel- xijnsvraagstuk vanuit de geesteiyke gezondheidszorg. Volgens het rapport, dat is opgesteld door een werkgroep van de sectie ge zondheidszorg van hef bureau, moet het uitgangspunt bij een nieuwe visie op de geestelijke gezondheidszorg de explora tie zijn de mogelijkheden die in elke mens liggen. Een moderne socialistische partij zal aldus de opstellers in de nabije toe komst meer en meer de nadruk moeten leggen op de bevordering van het „wel zijn voor allen", waarbij de geestelijke gezondheidszorg een van de mogelijk heden is dit welzijn gestalte te geven. In het rapport wordt een beleid uit gestippeld ten aanzien van de psychisch gestoorden, gedeprimeerden (zoals deli- quenten en psychopaten), bedreigden maar ook voor gezonden. Deze indeling steunt onder meer op de overweging, dat de geestelijke gezondheidszorg in een zich voortdurend veranderende sa menleving niet slechts gericht dient te zijn „op traditionele groeperingen van achterblijvers". „Het zijn immers juist de wisselende maatschappelijke om standigheden waardoor voortdurend ADVERTENTIE BIJ De Waerdye alle rentebaten plu* koerswinsten aan de verzekerden, minus Va0/» voor onze bemoeiingen. Bij Stad Rotterdam Leven alle rente baten boven Va0/» eveneens. Bij een gemiddelde marktrente van 8°/», of een gemiddeld dividend plus koersstijging van 8% op Robeco- aandelen, stijgt, zowel bij Stad Rot terdam Leven als bij de Waerdye, een afgesloten spaarplan In een onge ëvenaarde mogelijkheid van (50.000.- na 30 Jaar tot 1 115.000.-: stijging 130°/». Verkoop uitsluitend vla assurantie- bemiddelaars. nieuwe groepen gedeprimeerden en be dreigden ontstaan", aldus het rapport. Om deze reden wordt het nodig geacht ook voor de gezonde mens preventieve voorzieningen te treffen. Ten aanzien van de gezondheidszorg en de op dit gebied werkzame diensten wordt gewezen op de vereiste wijziging in de artsen-opleiding, de minder cen trale plaats die het ziekenhuis moet in nemen en de verhoging van deskundig heid en coördinatie. Om aan het voorgestelde beleid ge stalte te kunnen geven worden in het rapport ingrijpende wijzigingen voorge steld in de huidige structuur van de welzijnsorganisaties. De gewenste structuur laat zich aldus de samenstel lers niet verenigen met de huidige ver zuilde organisatie, zodat levensbeschou welijkheid als organisatiebeginsel in de gezondheidszorg dient te worden verla ten. Uit het oogpunt van democratie wor den volledig nieuwe bestuursvormen AMSTERDAM Op twee Amster damse scholen is gistermorgen vals bo malarm gegeven. In beide gevallen meldde een onbe kende man dat er een bom in een van de lokalen was geplaatst en deze tot ontploffing zou worden gebracht. Het hoofd van de Frankendaal-Mavo waarschuwde na het anonieme tele foontje onmiddellijk de politie en stuurde alle driehonderd leerlingen naar huis. De andere school, een hts, werd voor korte tijd ontruimd. voorgestaan om op den duur tot een nationaal stelsel van individuele ge zondheidszorg te komen. Deze organisa tie dient op diverse niveaus te worden beheerd door bestuurders, benoemd door vertegenwoordigende lichamen (gemeenteraden, provinciale staten) en de werkers in de organisatie. Uitgangs punt voor een doelmatige organisatie wordt ondermeer gevonden in het prin cipe van regionalisatie. ZEVENBERGEN* De Zevenbergse kantonrechter, mr. J. Saelman, heeft de vijftigjarige „genezeres" mevrouw E. '.se-Corte uit Standdaarbuiten ver- fPleeld tot een boete van zeven maal mhonderd gulden of zeven maal één maand. Daarvan is zeven maal vijfhon derd gulden voorwaardelijk met een proeftijd van twee jaar. De kantonrechter achtte bewezen dat de vrouw in de periode mei tot augtis- tus van dit jaar zeven maal onbevoegd de geneeskunde heeft uitgeoefend. AMSTERDAM De faculteit der letteren van de universiteit van Am sterdam heeft gisteren afwijzend gerea geerd op een brief van de curatoren van de universiteit. De curatoren hadden prof. dr. G. Stuiveling, hoogleraar aan het instituut voor Neerlandistiek, geschreven dat zij stilleggen van het onderwijs aan het instituut afkeuren. De curatoren noemen de voorstelling als zou bij de personeelssituatie een noodtoestand heersen, onjuist. Maandag besloten studenten en sta fleden van het instituut de stopzetting van het onderwijs uit te stellen tot 30 november, in afwachting van de resul taten van het gesprek dat prof. Stuive ling binnenkort met de minister van Onderwijs zal hebben. De curatoren stellen het instituut zelf in hoge mate verantwoordelijk voor de ontstane situatie. Volgens de faculteit der letteren is echter wel degelijk sprake van een noodsituatie op het Instituut voor Neerlandistiek. Koningin Juliana en prins Bern- hard hebben gisteren in Londen aangezeten aan het gala-diner ten bate van het World Wildlife Fund. De koningin ontmoette o.a. de film ster Rex Harrison. LONDEN Het Wereldnatuurfonds heeft de Nederlandse regering opgeroe pen „onmiddellijk stappen te onderne men" om de Waddenzee te redden van een biologische vernietiging door ver vuiling. Het internationaal congres van het Fonds in Londen, waaraan onder voor zitterschap van Prins Bernhard zeshon derd vertegenwoordigers uit 31 landen deelnemen, heeft daartoe unaniem een resolutie aangenomen. De inhoud van de resolutie is overgebracht aan pre mier De Jong. Men vraagt de Nederlandse regering maatregelen te nemen voor de zuive ring van industrieel afvalwater in de Waddenzee. UTRECHT Op het emplacement Groningen is woensdagavond om 19.20 uur een goederenwagen ontspoord. Ten gevolge daarvan moesten twee reiziger streinen, een van Groningen naar Zwolle en een van Assen naar Gronin gen, worden opgeheven. Tot half tien deden zich op de lijnen Assen-Gronin- gen en Groningen-Nieuwe Schans nog vertragingen voor. LONDEN „Het idee dat de univer siteit tijdens een bepaalde periode van zijn leven voor iedereen zou moeten openstaan, heeft zekere ingebouwde na delen. Een daarvan is dat mensen, die hoger onderwijs hebben genoten, het erg moeilijk zullen vinden niet-intellec- tuele arbeid te verrichten. Aldus prins Bernhard gisteren voor de studenten van het Londense Kings College. De prins woont in de Engelse hoofdstad het congres bij van het we reldnatuurfonds, waarvan hij voorzitter' is. „Een ander nadeel", vervolgde de Prins, „is het gevaar van nivellering van de academische standaarden. In stelling van massa-onderwijs kan lei den tot verwarring tussen begaafden en minder-begaafden en aanleiding geven tot frustratie." Een oplossing zag de Prins in een al gemene academische opleiding, aange past aan de massa en een degelijker en specialistische opleiding voor zeer be gaafde studenten. Volgens de Prins moet het weten- De 65-jarige grondwerker J. van der Weijden uit Dordrecht is woensdag op een kruispunt in zijn woonplaats met zij* fiets door een autobusje ge schept. Hij werd een eind weggeslin gerd en is ter plaatse overleden. ADVERTENTIE 'n zuiver natuurprodukt Als u iets goeds wilt onder de kurk zacht vraag uw slijter dan Verhoeven- smaakvol jonge dubbele graan-genever. exclusief ANN01792 18 schappelijk korps naast wetenschappe lijke ook opvoedende kwaliteiten heb ben. „In deze tijd, nu de normen losser worden en de moraal verandert, kan een positief voorbeeld door de oudere generatie dienen als een duidelijk ba ken voor de jongeren, die zichzelf kwij traken in de woelige golven van de los se zeden." DEN HAAG De kans bestaat dat de rozen bij u op tafel niet uit 'Aalsmeer', maar van de Canarische eilanden of uit Israël komen. Moge lijk ook dat uw anjers aan de zonni ge Italiaanse kust zijn opgegroeid. Want het is echt niet zo dat Neder land met zijn bloemisterij het al leenvertoningsrecht bezit, zelfs niet in eigen land. Vele Middellandse Zee-landen en ook Zuid-Afrika hebben de kracht ontdekt van de leus: Zeg het met bloemen. Voor de voorzitter van de Vereni ging De Nederlandse Bloemisterij is dat een van de zorgelijke zaken die hij straks overdraagt aan zijn opvol ger. Want dr. A. J. (Bram) Verhage (61) stapt vandaag uit het bloemrijke leventje, dat hij heeft geleid sinds zijn studie aan de Nederlandse Eco nomische Hogeschool in Rotterdam. Als 22-jarig, kersvers economist begon hij in de crisistijd bij de Algemene vereniging voor bloem bollencultuur in Haarlem. Vijf jaar later was hij voorzitter. Na de oor log kwam de overstap naar de „sier teelt": voorzitter van een bedrijf-, later produktschap; twintig jaar achtereen voorzitter van de bloemis terij-vereniging, die kwekers, handel en hoveniers bundelt. De club dus, die hij nu vaarwel gaat zeggen om straks als president-directeur de Raiffeisenbank/Boerenleenbank naar behoren te kunnen leiden. Niet zonder weemoed neemt hij afscheid. Deze geboren Vlissinger die in zijn jonge jaren promoveerde op „De handel in bloembollen" zal echter als commissaris-generaal van de Floriade nog de band met het oude werkterrein aanhouden. De heer Verhage energiek, kort van gestalte, welbespraakt wil wel even kwijt dat het geen roze- geur en maneschijn meer is in de bloemisterij. „We gaan een paar zor gelijke jaren tegemoet", voorspelt hij. „Tot vijf, zes jaar geleden ging alles nog prettig. Met de totstandko ming van de EEG en de toegenomen welvaart ging ook de verkoop van bloemen en kasplanten flink om hoog. Naarmate het inkomen stijgt geeft het publiek namelijk veel meer aan dit soort produkten uit". Maar met die toegenomen ver koopkansen werd echter ook de pro- duktie vergroot en stegen de kosten in de zo arbeidsintensieve kwekerij en. De winstgevendheid is daardoor sterk teruggelopen. UTRECHT Het Wit-Gelc Kruis wil financiering van het kruiswerk via een volksverzekering, eventueel met een ei gen risico. Dat blijkt uit een nota die een commissie van het Wit-Gele Kruis heeft opgesteld. De financiering van het kruiswerk is op het ogenblik zeer versnipperd. Het geld komt binnen via o.a. subsidies van het rijk en provincie en door contribu ties en ziekenfondsbijdragen. De commissie vindt dat de financie ring moet worden ondergebracht bij een volksverzekering, omdat dan de he le bevolking aanspraak kan maken op de diensten van de kruisverenigingen. AMSTERDAM In samenwerking met het Nederlandse comité voor kin derpostzegels en de PTT heeft het Gra fisch Studiecentrum in Den Haag een prijsvraag uitgeschreven voor de kin derpostzegels 1971. Het Studiecentrum, dat eerdaags 25 jaar bestaat, vraagt ontwerpen: a. voor een serie kinderpostzegels met eer- ste-dag-envelop, en b. voor een affiche, brievenbusbiljet en vouwblad voor de kinderpostzegelactie. Deelgenomen kan worden door leerlingen van de Neder landse kunst- en kunstnijverheidsscho len, de vrije academies en de hoogste klassen van de grafische scholen. DEN HAAG Minister Iflompé heeft in haar antwoord bij het behan delen van de begroting CRM meege deeld, dat zij denkt aan de samenstel ling van een discussiestuk over het kunstbeleid. Zij verwacht, dat dit stuk nog in de thans lopende kabinetsperio de kan worden gepubliceerd. De discus sies over het stuk zullen mee bepalend zijn voor de inhoud van een nieuwe kunstnota. Donderdag vindt overleg plaats tus sen werkgevers en werknemers over de tweede fase van de salarisverbetering voor orkestleden. Minister Klompé wees de suggestie van de hand om de salarissen van orkestleden op te trek ken tot het niveau van leraren aan conservatoria. Minister Klompé zei het advies van de commissie- Scholten te onderschrij ven. Alle orkesten, met uitzondering van het Concertgebouw-orkest moeten gelijk behandeld worden. De uitbreiding van de zendtijd voor Hilversum 3 staat, bij het overleg met de omroepen, hoog genoteerd, zo deelde minister Klompé mee. Als het tot die uitbreiding komt, denkt de minister ip de eerste plaats aan zendtijd tussen 7 en 9 uur 's morgens en na 6 uur 's a- Dr. Verhage: „In de goede jaren was het inkomen van de kweker zo'n 33 gulden per honderd gulden gemaakte kosten, nu is dat gemid deld nog maar twee a drie gulden". Ook hier zal volgens de voorzitter „schaalvergroting" uitkomst moeten brengen. Bundeling van krachten zal nodig zijn: bij de 8000 kwekers én zeker bij de vele familiebedrijfjes in de groothandel. Nu had de heer Verhage geen en kel bezwaar tegen de fikse uitbrei ding van de produktie als alles maar „gezond" in zijn werk ging. Maar, zo stel^ hij vast, „in Italió, Frankrijk en België werkt de bloemisterij met overheidssteun". Vooral Italië maakt zich schuldig aan ernstige concurrentie-verval- sing: „Om het arme zuiden daar te helpen betaalt de regering daar zes tig procent van de investeringen in nieuwe kwekerijen en geeft zij daarnaast nog leningen tegen maar drie procent rente. Ik kan me heel goed voorstellen dat „ontwikkelings hulp" aan deze streek nodig is. Maar waarom deze zo eenzijdig op de bloemisterij gericht?" Op het ogenblik neemt Italië een kwart van de gehele EEG-produktie op dit gebied voor zijn rekening. West-Duitsland is echter met een aandeel van veertig procent de grootste kweker. Nederland heeft vijftien procent op zijn naam staan. Als exporteur staan wij overigens ons mannetje: Van' de 650 miljoen gulden omzet aan bloemen en kas planten, gaat jaarlijks voor 350 (in 1950: zeven) miljoen iaar het bui tenland: voornamelijk gaat deze ex port naar West-Duitsland, ook ech ter naar de Verenigde Staten, die ondanks het kostbare luchttransport het afgelopen jaar voor ruim een miljoen gulden van de Nederlandse kwekers kochten. Dr. Verhage verwacht dat in de nabije toekomst de Nederlandse ex- portprodukten „vermaard om kwaliteit en uitgebreide sortering" onder merk zullen worden ver kocht. Zodra de gezamenlijke propa ganda voor bloemen en planten in de EEG is geregeld de Europese Commissie werkt aan een plan zou dateigen merk er kunnen ko men. Ondanks die paar moeilijke jaren die te verwachten zijn, is de schei dende voorzitter beslist niet bang voor de toekomst: De afzetkansen stijgen met de verdere groei van het inkomen. De verkoopkanalen zijn verbreed nu ook het grootwinkelbe drijf zich met de bloemverkoop is gaan bezighouden. Gevaarlijke con currentie dus voor de gevestigde bloemist? De heer Verhage wil er niet van weten: „De superwinkeliers (de Zwitserse Migros verkoopt voor vijftig miljoen gulden per jaar) pro pageren en populariseren juist het gebruik van bloemen, mede ten gun ste van de gespecialiseerde vak man". Kansen ook als Engeland tot de Europese Gemeenschap toetreedt, zo verwacht hij: „De Britten zijn enor me enthousiaste tuiniers, maar nog zuinige bloemenkopers. Dit mede als gevolg vap het gebrekkige distribu tie-apparaat daar, dat bloemen in Engeland erg duur maakt. Ongetwijfeld zal de Nederlandse bloemisterij proberen daar straks iets aan te gaan doen. DEN HAAG De Nederlandse kust vaart dieper dan ooit in de zorgen is bij de regering in het offensief ge gaan. De reders zeggen dat deze tak van zeevaart mede door het uitblijven van tijdige overheidssteun met de onder gang wordt bedreigd. Zij menen dat de kustvaart slechts gezond kan worden gemaakt met een overheidssubsidie van 25 procent op de contractprijs voor nieuwe schepen. Een moderne kust vaarder (2000 ton) kost nu ongeveer 3,5 miljoen gulden. In een brief aan de minister van ver keer en waterstaat, drs. J. A. Bakker, zet het Koninklijk Zeemanscollege „Groninger Eendracht", de landelijke organisatie van kustvaartreders, de fei ten op een rij een steeds verdergaande inkrim ping van de vloot door de verkoop van schepen naar het buitenland; 9 het uitblijven van een slooprege- ling, door het beschikbaar stellen van subsidies, zoals voor de bin nenvaart en de visserij wél bestaat; het ontbreken van overheidsmaat regelen, die investeringen in mo derne schepen moeten stimuleren. Volgens het College zal eind 1970 de Nederlandse kustvaartvloot ongeveer zesduizend opvarenden qua aantal ten opzichte van 1958 met veertig pro cent (400 schepen) zijn afgenomen. De reders zijn vooral wanhopig door een kennelijk gebrek aan belangstelling bij de regering voor hun problemen. De heer U. Brinkman, de voorzitter van de Groninger Eendracht: ,In de af gelopen jaren zijn verschillende rap porten bij de regering op tafel gelegd. We hebben er nooit meer iets over ge hoord". Hij wijst erop dat in West-Duitsland door tijdige maatregelen van de Bonds regering een bloeiende kustvaartvloot kon worden opgebouwd. „Onze minister van verkeer en waterstaat loopt jaren achter bij zijn collega in Bonn. Mede door zijn aarzelende houding zijn tal van reders in onoverkomenlijke moei lijkheden geraakt. Zij bezitten geen le vensvatbare bedrijven meer en ze heb ben de koude sanering aan den lijve ondervonden". WAALWIJK De 9-jarige H. Ver- heijden is dinsdagavond in de haven van Waalwijk in Noord-Brabant tijdens het spelen in het water gevallen en verdronken. Een vriendje heeft nog geprobeerd om de jongen te redden. Pogingen van de politie om Hans tot leven te wekken, bleven ook zonder resultaat. ADVERTENTIE vonds tot dat de mensem TV gaan kij ken. Thans zendt, zoals bekend, Hilver sum 3 uit van 9 uur vm. tot 6 uur nm. Minister Klompé zei het advies van van Hilversum 3 niet in de hand te hebben. Dat is, zo zei zij, een taak van de omroepen. Volgens de minister kan Hilversum 3 nooit het evenbeeld van radio-Veronica worden, omdat deze een commerciële zender is. Minister Klompé deelde mee, dat be sloten is de omroepen een vergoeding te geven voor het gebruik van de stu dio's. Voor 1969 zal nog een totaal be drag van 1,7 miljoen beschikbaar zijn. Dit bedrag wordt jaarlijks met 100.000 verhoogd tot een maximum van 2 miljoen is bereikt. AMSTERDAM In zijn woning in de Commelinstraat in Amsterdam-oost is gisteren het lijk aangetroffen van de 72-jarige P. Smit. De alleenwonende bejaarde was ongeveer vijf dagen tevo ren overleden. Buren, die al geruime tijd niets van de man hadden verno men, waarschuwden de politie. Wat de service betreft, wat de aantrekkelijke prijs betreft. En natuurlijk ook, wat de keus betreft. Kijkt u zelf maar, op de toonzaal van die 124 oost-nederlandse woninginrichters in Ruurlo. Dat mag gezien worden. Zó veel keus in stijlen, soorten, materialen en vormen vindt u nauwelijks elders. En op alles staat zwart-op-wit de prijs. En overal ziet u extra stalen. Voor nog èndere bekledingsmogelijkheden. U kunt werkelijk alle kanten op bij de Graafschap, in Ruurlo. Kun je doen als je met 124 bent! Meubel-showroom Domineesteeg 14, ruurlo (te midden van de Gelderse Kastelen) Ook op donderdagavond van 6 tot 9 uur geopend, 's Zondags gesloten 's Zaterdags tot 5 uur geopend. y

De Vallei | 1970 | | pagina 7