Officiële presentatie structuurplan „Randje randstad van start Instuif open na lange sluiting Vrienden kraakten „kast" en arrestant kwam vrij Pomp schilderen werd waterballet Grootmaar loos alarm „Reclassering" voorkwam brommen Hoorzitting Rhenen over beleidsnota en begroting Ned.-Israël bijeen in Bennekoni Huisvrouwen praatten over vervuiling van t milieu NCVB-dames waren bijeen Postzegelclub voor de jeugd Vrijwilligers nemen plaats in van ontslagen jeugdleider Bejaarden in gesprek over verdeeldheid van kerken G. Nagel opent textielzaak Kinderzegels in Leersum Uit de oude doos door Rik Valkenburg Werners winkel gemoderniseerd DIENDER KRAKEN RHENEN DONDERDAG 19 NOVEMBER 1970 VEENENDAAL Tegen het de cor van tekeningen, fotos, schetsen en maquettes is het Yeenendaalse struc tuurplan „Randje Randstad" in de trouw/aal van het raadhuis officieel ten doop gehouden in het bijzijn van de vrijwel voltallige raad. Burgemeester P. Bode deed uit de doeken dat een structuurplan bij hei toekomstige beleid wordt gehanteerd. Van het architectenbureau Van Em'den en van het adviesbureau voor verkeer- sordening Goudappel en Coffeng gaven functionarissen in grote lijnen een toe lichting op de nota. Volgende week worden in het raad huis diverse bijeenkomsten gehouden waarbij de bevolking nader zal worden geïnformeerd over het structuurplan. Tevens is het de bedoeling van het ge meentebestuur te weten te komen wat er op dit punt bij de bevolking leeft. Voor verschillende belangengroepen zijn aparte avonden georganiseerd. Aan het bestuur van diverse organisaties zoals middenstandsverenigingen, poli tieke partijen, e» vrouwenverenigingen zijn uitnodigingen verzonden. Ook zon der nadere uitnodigingen van hun be stuur gelden deze bijeenkomsten ook voor de leden van de verschillende or ganisaties. Het programma is als volgt: maandag 23 november, 8 uur: handel, nijverheid, industrie; dinsdag 24 november. 8 uur: politieke partijen; woensdag 25 novem ber, 10 uur 's morgens: vrouwenvereni gingen; 14.30 uur: voorgangers kerkge nootschappen, onderwijskrachten; don derdag 26 november, 8 uur: diverse an- RHENEN Dinsdagmiddag werd groot alarm gegeven voor een brand op de vierde verdieping van de To renflat Huis Ten Dale aan de Rozen- laan. Toen de vrijwillige brandweer bij het hoge gebouw arriveerde, op de voet gevolgd door het voltallige college van burgemeester en wet houders, dat juist bezig was aan de wekelijkse' vergadering bleek er niets aan de hand te zijn. De commandant van de brand weer, de heer J. Meijer, deelde later op de middag mee, dat men in de buurt van de Torenflat vuil had verbrand en dat in de ramen van de vierde verdieping van het Torenge bouw de vuurgloed van de vuilver branding was waargenomen. Hier door werd de indruk gewekt, dat er ln het gebouw brand was uitgebro ken, waarop men snel de brandmel ding had doorgegeven. RHENEN Tijdens een theemiddag van de afdeling Rhenen van de Neder landse Vereniging van Huisvrouwen in hotel „De Kocrheuvel", trad mevrouw Van Drunen op als spreekster over de milieuverontreiniging. De inleiding van mevrouw Van Drunen, aangehoord door veel leden, was zeer interessant. Zij ging er van uit, dat de natuur uit haar evenwicht is gebracht door het vele huisvuil, de afwasmiddelen en door de Industrie, die zij als grote boosdoener betitelde bij de verontreiniging van lucht en water. Zuiveringsin.stalat.ies brengen nog maar ten dele uitkomst. Van de bevol king zullen in de naaste toekomst grote financiële offers worden gevraagd om aan de verontreiniging paal en perk te stellen. Mevrouw Van Drunen wees erop. dat men voor kleine afstanden beter niet de auto kan nemen. Lopen is bovendien gezonder .Zij gaf de voorkeur aan het gebruik van aardgas, dat schoner stookt dan olie. Inleidster pleitte voor het be houd van de natuur. Zij noemde dit een levensbelang. Vernieling van bomen en struiken moet worden tegengegaan. „Iedereen zal over de milieuveront reiniging moeten meedenken en ervoor moeten zorgen, dat de afvalstoffen op daartoe bestemde plaatsen worden ge deponeerd. Na de pauze leidde mevrouw Altena de discussie in, waarop een zeer geani meerd gesprek volgde met de aanwezi ge dames. Men was van mening dat op de kleuterschool de kinderen er al her haaldelijk op gewezen moesten worden, geen rommel op straat te gooien. Daar bij werd opgemerkt dat de ouders het voorbeeld moeten geven. dere uitgenodigde groeperingen indivi duele inwoners (d.w.z. dat op deze avond iedereen welkom is). De expositie in de trouwzaal van het raadhuis is permanent geopend. Foto boven: burgemeester Bode als officiële presentator van het structuurplan. Foto rechts: de geestelijke vaders van het plan v.l.n.r. de heren L. J. Coffeng (verkeersdeskundige) E. Meester, J. J. Onnekes en N. T. Hangelbroek (plano logen). ELST Tijdens de maandelijkse bij eenkomst van de NCVB in gebouw Pniël. die gisteravond plaatsvond, gaf een vertegenwoordiger van De Friese Vlag. de heer Bekius, een leerzame uit eenzetting over de verschillende pro- dukten. Hij toonde hierbij enige inte ressante films. De heer Bekius lichtte ieder produkt toe en wees vooral op de hoeveelheid calorieën, vertelde over de vele produkten die geëxporteerd wor den en toonde o.a. filmopnamen van winkelende huisvrouwen in Hongkong. Voorts was er een quiz, waaraan drie dames mochten deelnemen en waarvoor als prijs een papieren koffertje met di verse melkprodukten beschikbaar werd gesteld. De belangstelling voor deze avond was bijzonder groot. Er was in de klei ne zaal van Pniël ternauwernood plaats voor iedereen. Bij het vertrek werd aan allo aanwezigen een blikje koffiemelk en een folder met tips overhandigd. De volgende en laatste bijeenkomst van 1970 van de NCVB valt op 15 december. Dit is tevens de Kerstavond. A.MERONGEN Het bestuur van de afdeling Amerongen/Lcersum van de I.V. Philatelica heeft besloten voor de jeugdleden eigen bijeenkomsten te or ganiseren. Hoofdschotel op deze bijeen komsten vormt het ruilen van postze gels. Verder zullen er verschillende an dere zaken aan de orde gesteld worden die de vreugde van het verzamelen van postzegels zal vergroten. De bijeenkomsten zullen steeds wor den gehouden op de laatste zaterdag van de maand. Deze maand echter al aanstaande zaterdag 21 november. Toe stemming is gevraagd daarvoor het zo genaamde culturele lokaal achter het gemeentehuis te mogen gebruiken. In afwachting van die toestemming zullen de vergaderingen gehouden worden ten huize van een van de leiders de heer J. Hiddink, Halfeiken 15 te Leersum. Het is het bestuur van de vereniging bekend dat onder de jeugd van Ame- rongen en Leersum veel meer verzame laars van postzegels zijn dan de 8 jon gelui die reeds lid zijn. Ook zij zijn van harte welkom. Het is niet noodzakelijk meteen lid te worden van de vereni ging. Men mag eerst even de kat uit de boom kijken. Voor nadere inlichtingen kan men zich wenden tot de hoer Hiddink. Tij dens de kantooruren is hij eventueel te bereiken onder abonnee nummer 1741. BENNEKOM In hotel Groenwoud, Selterskampweg 7 te Bennekom spreekt ds. Frits Kuiper uit Krommenie woens dagavond 25 november voor het Ge nootschap „Nederland-Israël" (afd. Zw-Veluwe). Zijn onderwerp is „Anti zionisme thans gevaarlijker dan antise mitisme". Ds. Kuiper is auteur van o.a. „Israël en de Gojiem" en „Dorst naar recht". De bijeenkomst is ook toegan kelijk voor niet-leden, en begint om acht uur. RHENEN Eindelijk is het dan /over, dat de instuif in „Bella Vista" na de „rellen" van het voorjaar weer voor de jeugd wordt opengesteld. Dat /.al zijn vrijdag 20 november 's avonds om half acht. Ondanks het feit, dat het stichtings bestuur er nog niet in geslaagd is een andere jeugdleider aan te trekken na het ontslag van de heer Veenbrink, gaat het jeugdwerk toch van start met een aantal vrijwilligers. De algemene leiding is opnieuw in handen van de heer B. Both. De instuif zal iedere avond geopend zijn' van half acht tot tien uur, behalve op de zondagavond. Van maandag tot en met vrijdag is het gebouw open gesteld voor de RHE- NENSE JEUGD van 13 tot en met 21 jaar. De zaterdagavonden zijn gereser veerd voor de jeugdigen van 16 tot en met 21 jaar. Bij de eerste contributiebetajing ont vangt men een rode toegangskaart als men beneden de 16 jaar is. De groep boven die leeftijd ontvangt een groene kaart. Zonder toegangskaart heeft men beslist geen toegang. Met deze regeling hoopt het bestuur de zaak in de hand te kunnen houden en oproerkraaiers tc kunnen weren. Daarbij stelt het bestuur bovendien nog nadrukkelijk vast, dat „Bella Vista" uitsluitend toegankelijk is voor de Rhe- nense jeugd. Het ligt in de bedoeling weer te be ginnen met een modelbouwgroep. Jon gens boven de 16 jaar die hiervoor be langstelling hebben, kunnen zich nu al bij de leiding opgeven. Bij voldoende belangstelling zal deze groep geleid RENSWOUDE Ruim 30 bejaarden waren woensdag bijeen in gebouw Re- hoboth om te luisteren naar de beide plaatselijke predikanten, Ds. v.d. Peut en Ds. Jonkers, die zouden spreken over het verleden, het heden en de toe komst van de kerk. Ds. v.d. Peut, die tevens de bijeen komst had geopend, wees op het ont staan van de kerk. Hij belichtte de kerk in Renswoude waar in eerste in stantie een Herv. Kerk was, maar waar sinds 1834 een tweede kerk (Geref.) bij was gekomen. Spreker vroeg zich af. of de verscheurdheid van de kerk nadeel zou brengen aan het christelijke leven, daar Christus zelf geleefd heeft voor de eenheid van zijn gemeente en daar ook voor gebeden heeft. Ds. v.d. Peut wees op de vergaderin gen en besluiten van beide Synodes waarop gezamenlijk kerken voorgesteld is. Ds. Jonkers ging Ln op de vermanin gen vanuit het Oude Testament tegen de verdeeldheid, en op de uitspraak van Paulus. „Wij zijn van Christus en Christus kan niet gedeeld worden". Fijn, aldus Ds. Jonkers, dat we dit samen nu eens kunnen bespreken. We lopen meestal als een -kat om de hete brij en durven elkaar niet aan te val len. Na de pauze was er over dit onder werp een bespreking. worden door de heer Brouwer, die op dit gebied zeer goed thuis is. In het gebouw is thans een geheel nieuwe geluidsinstallatie aangebracht. Jongelui die er iets voor voelen om 's avonds als discjockey op te treden kunnen dit vrijdagavond bekend maken bij de heer Otto. De schiettent zal voortaan één avond per week open zijn en wel op de vrij dagavond. Tot maandag 7 december heeft iedereen die tot de Rhenense jeugd behoort vrij toegang. Het be stuur hoopt spoedig weer de beschik king over een beroepskracht te krijgen en dan opnieuw het werken met de groep beneden 13-jarigen te kunnen beginnen. ELST De heer G. Nagel heeft zijn zaak in textiel en woninginrichting gis termiddag officieel geopend. Er was een groot aantal bloemstukken en de be langstelling was de gehele middag en avond bijzonder groot, temeer daar men tevens in de gelegenheid werd ge steld te kopen. Het bijzondere van de nieuwe winkel is. dat deze voorheen garage was, vervolgens als provisori sche winkel werd ingericht, en thans, doordat aan de achterzijde eenzelfde ruimte is bijgebouwd, een oppervlakte van ca. 35 vierkante meter beslaat in de vorm van een pijpela. De ruimte is overal praktisch benut. Vanuit het mid den kan men vrij de gehele inventaris overzien. Voorin staat een kleine toon bank. Aangezien de fi^ma Nagel de zaak in een woonwijk heeft gevestigd, waarvan zich de garages ongeveer 12 meter van af de rooilijn bevinden, kon de zaak niet naarvoren gebouwd worden, zodat deze niet onmiddellijk opvalt. Dit is enigszins gecompenseerd door middel van een etalageruit over de gehele breedte, opvallende reclameborden e.d. Aangezien de meeste garages precies naast elkaar gebouwd zijn en vervol gens weer aan de woonhuizen grenzen, is er geen andere keus, dan dal de klanten via de poortdeur aan de zijkant de winkeldeur binnen gaan. De heer Nagel heeft grote plannen voor de toekomst. Hij zegt: „Met deze winkelruimte ben ik aardig geholpen, maar ik wil me over enkele jaren toch op een meer centraal punt, in Eist ho pelijk in een winkelcentrum, gaan ves tigen". LEERSUM In 1969 is in Leersum per hoofd van de bevolking voor een bedrag van ƒ1,34 aan Kinderpostzegels besteed. Het landelijke gemiddelde was 96 cent. Ook nu weer zijn de zegels in Leersum verkrijgbaar: van 23 novem ber tot en met 4 december in het post kantoor. Dit jaar kreeg het Leersumse revalidatiecentrum ..De Hoogstraat" van het Ned. Comité Kinderpostzegels een bedrag van 10.000,- uitgekeerd. Vermoedelijk komt een overtreding tegenwoordig sneller voor het kanton gerecht dan vroeger. De dienders handelden de kleine klusjes meestal zelf af. Een gezond pak slaag of een nachtje cel kon soms al veel doen. Men ondernam ook wel eens wat tegen de „rechterlijke" macht. Och. het ging er meestal toch wel gemoedelijk aan toe. We spraken met een zekere D. uit W.. die vroeger vaak in Veenendaa! werkte als schilder. „In de oude tijd moest ik een keer alle gemeentepompen in Veenendaal schilderen. Dat was een karwei, want. er stonden er heel wat. Twee in de Hoofdstraat, twee op het Boer- seland, twee in de ..Breejegang" (v.d. Pollstraat), een bij Welkzijn in het Zand, verder aan het Verlaat. Hooge- kant en ook in 't Gelderland, meen ik. 't Was af en toe nog wel een gezellig werkje. Op een keer was ik bezig bij de Hoofdstraat, toen een heel stel jonge meiden (ik was zelf ook een jaar of achttien) naar de pomp kwam om te drinken. Dat was natuurlijk met op zet. Omdat ik aan het schilderen was en dus moest er het liefst niet gepompt worden. Steeds als er een paar gedronken hadden en ik weer begon te schilde ren. kwam er weer een ander groep je. En een gegiechel! Ten langen les te werd ik het zat en pompte een lege verfbus vol water. Als het vol gende groepje kwam. kon ik hen verwelkomen! Daar kwamen ze al. Ik wachtte tot ze dichtbij waren en smeet hun de inhotid in het gezicht. 's Jonge, wat was dat raak. Som migen dropen!... Ze stoven weg. Maar in de verte zag ik ze beraad slagen. Ik begreep dat ik moest uit kijken. Natuurlijk hield ik het niet droog en het liep op een flinke stoeipartij uit. Nou ja. daar had ik weinig op tegen. Eens moest, ik ook het huis van Jansen de „Diender" opschilderen. Hij woonde aan de „Vlas" is het Achterkerk, waar ook de brandwa- gen en de „kast" stond. Tijdens de koffie-pauze zat ik dan met hem op de bank voor het huisje. Je kon al tijd gezellig met hem babbelen. Het was een leuke prater. Wat de ..kast" betrof, je had er ook nog één aan de Vendel. Daar op het punt bij Jan Vonk. Eens zag ik hoe de Gelderse politieman (ik meen De Gooyer), een dronken jongemap ..opbracht". Hij slingerde aardig, dus hij 'zou wel enkele borrels op heb- ben. Maar de diender had hem ste vig in de kraag. Bij de „kast" aan de Vendel aangekomen, was het spoe dig bekeken. Sleutel in het slot, deur open, klein zetje, en de man was binnen. Ziezo, het slot er weer op. morgenvroeg zou hij wel weer nuch ter zijn en in staat om zijn weg al leen te vervolgen. Na de roes kon hij dan tevens een poosje nadenken over het kwaad door hem bedreven. De Gooyer kon weer gerust naar een endere werkterrein gaan. Maar er zou iets tussenkomen. Na oen poosje zag ik verschillende jongelui de kant van de Vendel uit gaan, waar ze elkaar ontmoetten. Je kon aan hun gezichten zien dat ze wat in hun schild voerden. Ze spra ken gedempt met elkaar en wezen naar de kast, waar hun maat gevan gen zat. Ik vermoedde al gauw, dat ze hem bevrijden wilden. Dat wilde ik wel eens zien. Op een bepaald moment waren ze met een hele ploeg bij el kaar. Er werden „wachtposten" uitgezet, die overal heen tuurden of er geen diender in de buurt was. Toen de kust volledig veilig bleek, werd de kast „gekraakt". En dat in zoverre in de meest letterlijke zin, dat het slot het moest ontgelden. Met een stuk ijzer konden ze het wel voor elkaar krijgen. Als het slot niet wou. zagen ze wel kans om de deur met mankracht open te wrikken. Na een paar pogingen was het zo ver. De gevangenisdeuren zwaaiden open en de gearresteerde viel in de armen van de „reclassering". Even ging er een gejoel op. Toen deed men bedaard de deur weer dicht en liep men rustig de Munni- kenweg op. Niet gehaast of jakkerig, want dat zou argwaan kunnen wek ken en dat moest niet. De vrijge maakte arrestant was door alle emo ties al behoorlijk nuchter. Hij liep tenminste alheel wat beter dan op de heenreis. Hij zal ook wel zijn best gedaan hebben, want om een nacht als „vermist" te boek te staan was toch ook niet zo aanlokkelijk. Temeer daar vele „ouwelui" daar niet veel mee „aan de pet" hadden. Dan zwaaide er thuis, in de ouder lijke woning, of bij moeder de vrouw ook nog wel wa'. De jonge kerels waren weldra uit het gezicht verdwenen en het lokte mij ook niet aan zo lang hier te blij ven tot de diender weer terug kwam om zijn arrestant los te laten. Dat zou nog wel een nachtje duren. Niettemin zou ik graag het gezicht van de man gezien hebben, toen hij ontdekte dat de cel leeg, en de vogel gevlogen was..." RHENEN In de Cunera-kerk concerteerde gisteravond de Chr. Gem. Zangvereniging Ehen Haezeronder leiding van de dirigent W. Doornen bal. De instrumentale ondersteuning was in handen van de Gevu-brass- band uit Utrecht onder leiding van Ben Zaal. Geboren: Teunis, z.v. D. J. Verwoert en C. van Walsem; Barend, z.v. B. van de Scheur en T. van Laar; Willemijntje Geertruida Hendrika. d.v. W. van der Meijden en M. van Heemsbergen, Vee nendaal; Evert, z.v. H. C. Kampert, en F. van de Bovenkamp. Veenendaal. Ondertrouwd: F. W. Rosbag, 24 j te Rhenen en H. A. ten Braak, 22j., te Rhenen; R. van Laar. 28 j„ te Rhenen en H. Bor, 23 j.. te Rhenen; V. Bouw man. 26 j.. te Wageningen en J. M. A. Verhaar, 22 j„ te Rhenen; J. Laros, 25 j., te Rhenen, en M. van de Scheur, 20 j., te Rhenen. Gehuwd: L. Drost, te Leersum en M. E. Quint, te Eist; C. van Esterik, te Rhenen, en E. van Ojik, te Wageningen. Overleden: G. Drost, 33 j., e v W. C. M. Davelaar, Eist; F. van Daalen. 81 j.. geh. gew. met H. C. van Dorland; J. Henzen, 70 j., geh. gew. met A. E. de Wolf. Eist; G. van Barneveld. 49 j., e.v. H. van Baaren, Veenendaal; J. de Hoog, 81 j., e/v A. de Gruil. Elders geboren: Te Wageningen: Be- jamin Franklin, z.v. M. A. J. Schoen maker. en E. Oosterhof. Elders overleden: Te Wijk bij Duur stede J. van Vliet, 59 j.. e/v P. Ver woert; J. H. van Deelen. 64 i.. e/v C. A. S. van La vieren: te Ede: G. Blom Run- ge, 60 j., e/v A. H. van Doesburg. RHENEN De inwoners van de ge meente Rhenen worden maandagavond 30 november om 8 uur verwacht in de raadzaal van het gemeentchus op een hoorzitting van de gemeenteraad over de gemeentebegroting voor 1971. De fractievoorzitters hebben gezamenlijk tot deze openbare bijeenkomst besloten. Uitgenodigd worden alle ingezetenen en vertegenwoordigers van in Rhenen gevestigde organisaties. De leden van de gemeenteraad willen op die manier kennis nemen van verlangens, klachten of grieven die onder de mensen leven. Wat op die maandagavond naar vo ren wordt gebracht kan mede worden gebruikt als basis voor de beraadsla gingen in de komende weken over de begroting en de beleidsnota. In verband hiermee wordt de aan dacht nogmaals gevestigd op het feit dat de beleidsnota en de bijbehorende stukken in het gemeentehuis en in de leeszaal aan de Groeneweg voor een ie der ter inzage liggen. SCHERPENZEEL Woensdagavond heeft burgemeester J. Heij die verge zeld was van de gemeentesecretaris de heer B. v.d. Brink de geheel vernieuw de en gemoderniseerde zaak van de heer T. H. H. Werner, Dorpstraat 157 geopend. Toen om 5 uur de eerste bur ger van Scherpenzeel arriveerde werd hem de sleutel van de voordeur aange boden door de kleindochter van de heer Werner. De burgemeester gaf een kort historisch overzicht van de ontwikke ling van de zaak die Werner in 1938 als klein dorpswinkeltje had overgenomen. Toen was nog een van de belangrijkste bronnen van inkomsten geweest het le veren van zout voor hetmaken van kaas. Eerst had men een vloeroppervlak van ongeveer 35 m2 en nu is dit ruim 80 m2 geworden. Te koop zijn luxe huishoudelijke artikelen en speelgoed en nog veel meer. LEERSUM Geboren: Jeroen, z.v. J. van Arendonk en A. Pek; Roesja Ei- leen. d.v. J. Achterberg en M. Klerk; Cornelis Johannis, z.v. G. van Dam en J. G. A. Zaaijer. Overlenden: te Utrecht: B. W. van Leeuwen, 89 jr., geh. gew. met T. Pen ning; te Almelo: R. Keulen, 86 jr., geh. met H. van Essen. Vertrokken: C. van Iersel, Meester Bosweg 16 naar Putten; P. H. Pater, Rijksstraatweg 20 naar Rhenen; H. Chang, Rijksstraatweg 97naar Amster dam; P. de Haan. Scherpenzeelseweg 38 naar Abcoude: M. C. Joosten, Hoog straat 8 naar Heteren.

De Vallei | 1970 | | pagina 9