Na falen bij verkiezingen Nixon gaat kabinet drastisch wijzigen Sovjet-vloot groeit in snel tempo Geef'n Trippertje kado! Maan wagentje reed weer uitstekend Kritiek op organisatie hulp in Pakistan FLORYN Aanslagpleger ontsnapt ALGERIJE EN FRANKRIJK IN CONFLICT Verdachten verdedigen zich zelf Beieren Over de grenzen HOLLANDS Ha fijn... een borrel van floryn! Cssoi Esso service gaat steeds verder Lady Churchill bij heffienkingsJienjt voor De Gaulle Miuicken" werd klein succes Werkloosheid in Engeland groter Oprichter NPD «aal heen Een kadobon, aan wie en b(j welke gelegenheid? Dorus' nieuwste kreatie'n elpee met dertien liedjes, zó Dorus als Dorus maar kan zijn. Echte luisterliedjes. Een leuk kado-idee. Alleen te koop bij Esso-verkooppunten, waar u de Dorus-pop ziet staan. f3,90 VRIJDAG 20 NOVEMBER 1970 ADVERTENTIE WASHINGTON Het Witte Huis heeft bekendgemaakt* dat president Nixon belangrijke wijzigingen in zijn kabinet en persoonlijke stat' voorbereidt. Deze zullen vermoedelijk 11a Nieuwjaar worden aangebracht, als Nixon aan de twee de hellt van zijn vierjarige ambtstermijn begint. De perschef van het Witte Huls* Ziegler. wilde niet uitweiden over de veran deringen die op til zijn. maar volgens welingelichte kringen, zullen wel zeker twee ministers worden vervangen: David Kennedy (Financiën) en Walter Hickel (Binnenlandse Zaken). De positie van Rogers (Buitenlandse Zaken) en l.aird (Defensie) zou niet in het geding zijn. De wijzigingen zouden zich concentreren op posten die van groot belang zijn voor de binnenlandse politiek, die naar verwacht wordt bij de presidentsverkie zingen van 1972 een uitermate grote rol zal spelen. Vernomen wordt dat minister David Kennedy, een 65-jarige voormalige bankier „om persoonlijke redenen" naar het particuliere leven terug wil keren. Sommige waarnemers achter het evenwel mogelijk, dat Kennedy zich te rugtrekt met het oog op komende wij zigingen in het economisch beleid van de regering, dat volgens de democraten de oorzaak is van de toenemende infla- MüNCHEN De resultaten van de conferentie der ministers van Buiten landse Zaken van de zes landen van „klein Europa", donderdag in München, zijn minister Luns „toch meegevallen". In ieder geval zijn „oeverloze discus sies" vermeden, zo verklaarde hij na afloop. Zijn Westduitse ambtgenoot, Walter Scheel, sprak daarentegen over „een beslissende etappe" op de weg naar Eu ropese eenheid en de woordvoerder van het ministerie van Buitenlandse Zaken in Bonn meende dat „een nieuwe fase van politieke samenwerking in Europa" is begonnen. Nederland heeft op de conferentie een nota ingediend, waarin wordt voor gesteld begin januari een werkgroep in het leven te roepen die zich over ver dere verdieping van de politieke sa menwerking zal beraden. Binnen twee jaar dienen verdergaande besluiten te worden genomen dan die waarin het rapport van de commissie-Davignon voorziet. Voorts is op Nederlands initiatief be sloten dat de hulp aan de slachtoffers van de stormramp in Pakistan zal wor- - den gecoördineerd. Baronesse Spencer-Churchill, de weduwe van Sir Winston Chur chill, wordt ondersteund door twee politiemannen hij aankomst in de St. Pauls Cathedral, waar gisteren een herdenkingsdienst is gehou den voor wijlen generaal Charles de Gaulle. Baronesse Spencer Churchill is 85 jaar. tie en werkloosheid. De ontevredenheid daarover heeft volgens velen verhin derd, dat Nixons republikeinse partij bij de congresverkiezingen van begin deze maand de meerderheid in de se naat veroverde. Wat Hickel betreft, deze zou aan de kant worden gezet wegens zijn kritiek, dat de president afwijzend staat tegen over de meningen van jonge Amerika nen en weinig heeft gedaan om de ge voelens van onbehagen onder de jeugd weg te nemen. Hickel was het ook die zich in mei jl. na de militaire inval in Cambodja schriftelijk bij de president beklaagde over het feit, dat een aantal kabinetsle den zo vaak onkundig werd gelaten van de door het Witte Huis genomen beslui ten. Van welingelichte zijde is vernomen dat ook minister van Landbouw Clif ford Hardin ten offer zal vallen aan de „zuivering". Ook de naam van Maurice Stans, mi nister van Handel, is genoemd maar diens ontslag wordt in de omgeving van het Witte Huis met klem tegengespro ken. Van Nixons adviseurs zullen vermoe delijk verdwijnen Daniel Moynihan (stedelijke aangelegenheden), Bruce Harlow (betrekkingen met het Congres) en James Keogh (hoofd van het team dat Nixons redevoeringen schrijft). LONDEN In het Britse Lagerhuis is van regeringszijde meegedeeld dat de werkloosheid in het land thans het hoogste was sinds 30 jaar. De jongste stijging had zich ingezet na drie maanden van vermindering der werkloosheid en de regering had ge hoopt dat deze de komende winter bin- ndh"3M^rl?en kon woeden gehouden. Erger is dat de werkloosheid toe neemt op het ogenblifê' 'dat het aantal beschikbare banen.slinkt. Dit alles gecombineerd met het feit dat de inflatie hand over hand toe neemt zijn de problemen die de rege ring, vijf maanden na het aan de macht komen, confronteren. Het totale aantal werklozen bedraagt thans 600.000, 4.000 meer dan een maand geleden, en 2,6 pet. van het to tale aantal tewerkgestelaen. Het aantal beschikbare banen be draagt op het ogenblik ongeveer 169.000, haast 14.000 minder dan in ok tober. Slechts één man zou zeker zijn van zijn positie: Henry Kissinger, presiden tieel adviseur voor aangelegenheden betreffende de nationale veiligheid. Als een kandidaat voor de opvolging van Hickel wordt genoemd de partijlei der van de republikeinen, het Congres lid Rogers Morton uit Maryland. De New York Times acht de presi dent-directeur van Hanover Trust Co., Gabriel Hauge, een waarschijnlijke kandidaat voor de portefeuille van Fi nanciën. LONDEN De Sovjet-Unie bouwt onderzeeboten met kernaandrijving in een tempo van één per vijf weken, zo heeft de Britse minister van Staat en Defensie, Lord Balniel, verklaard. Hij waarschuwde het parlement dat het hier niet om een tijdelijke ont wikkeling gaat. Volgens hem is de Sovjet-marine nu in staat zeker op een semi-permanente basis te opereren in de Middellandse Zee, de Atlantische, Indische en Stille Oceaan en in het Caraïbisch gebied. Daarnaast was het aantal grote vlieg velden in Egypte, Irak en Syrië waarover de Russen kunnen beschik ken, sinds 1967 van 36 tot 65 geste gen. Dit nog afgezien van honderden landingsterreinen met betonnen schuilplaatsen voor vliegtuigen, waar militaire straaltoestellen gebruik van zouden kunnen maken. In een defensiedebat in het Lagerhuis deelde de minister ook mee, dat er vijf jaar geleden nog geen Russische oorlogsbodems in de Indische Oceaan waren. Nu bevonden zich daar zeven oppervlakte schepen, zeker vier on derzeeboten en negen hulpschepen. Wat de Middellandse Zee betreft, be stond de Sovjet-vloot daar in 1965 uit gemiddeld drie oppervlakteschepen, drie onderzeeboten en tien hulpsche pen, terwijl er in deze zee dit jaar op een gegeven moment 24 oppervlakte schepen voeren, tenminste 13 onder zeeboten en 24 hulpschepen. Lord Balniel sprak naar aanleiding van een voorstel van de conservatieve re gering voor een defensiebeleid, waar bij voorrang wordt gegeven aan West-Europa via bijdragen aan de NAVO, maar ook een Britse militaire macht wordt gehandhaafd in Zuid- oost-Azië, verbonden met eenheden uit Maleisië. Singapore, Australië en Nieuw-Zeeland. Trippertjes zijn geheel verzorgde weekend-uitstapjes in eigen land, die door het Nationaal Bureau voor Toerisme werden gearrangeerd. Er is een keuze uit ruim 40 Trippertjes, die op een bepaalde belangstelling of liefhebberij zijn afgestemd. Ze worden uitvoerig beschreven »n een fraaie kleurenbrochure van het Nationaal Bureau voor Toerisme. Een kadobon voor een Trippertje is een fijn en origineel geschenk, dat door iedereen met vreugde zal worden ontvangen. Het is een bijzonder geschenk voor bijzondere gelegenheden. En die zijn er genoeg. Om zomaar wat suggesties te geven 'n Trippertje kado - als ideaal Sinterklaas- of Kerstgeschenk - van kinderen aan ouders die hun zilveren of gouden bruiloft vieren - als beloning voor het slagen voor een examen - als relatiegeschenk bij de jaarwisseling - aan de jubilaris - als bewijs van erkentelijkheid voor een bewezen dienst - aan de allerbeste vriend of vriendin die jarig is - aan alle medewerkers van een bedrijf dat een goed jaar heeft gemaakt. De Trippertjes kleurenbrochures en kadobonnen zijn verkrijgbaar bij de VVV's, reisburo's, de kantoren van de Nederlandsche Middenstandsbank en de winkels van Albert Heyn. MOSKOU Het Sovjetrussische maanwagentje Loenokhod is vanaf de aarde opnieuw in gang gezet en heeft zich intussen tot 96 meter van de Loe- na-17 verwijderd. Na de landing was het voertuig gekeerd, waardoor de Loe- na-17 door de telefotometer kon wor den opgenomen. Daarna liet men het opnieuw draaien om het verder in zui doostelijke richting te laten rijden. De Loenokhod reed door een (^(rekkelijk vlak gebied met stijg- en dalingshoefcen tot tien graden. Onderweg trof het ste nen en kraters van geringe afmetingen aan en klom het over een kleine keten maanheuvels. In Moskou is meegedeeld dat alle in- DACCA De bladen in Pakistan klagen over de slechte organisatie van de hulpverlening aan de slachtoffers van de cycloonramp. De East Pakistan Observer schreef, dat de toestand zo slecht is, dat of wel de gehele bevolking uit het geteisterde gebied geëvacueerd moet worden of, dat legereenheden met spoed worden overgebracht om de doden te begraven en de rommel op te ruimen. „Indien de geteisterde gebieden niet onmiddellijk opgeruimd en gedesinfecteerd worden, zal er niemand meer zijn om de beloof de hulp te ontvangen." De kranten leveren ook kritiek dat de regering niet de nationale noodtoestand heeft afgekondigd. Drie personen zijn gisteravond gear resteerd omdat zij gezegd hadden dat de algemene verkiezingen nu niet ge houden moeten worden en dat de rege ring de berichten waarin een juist beeld van de omvang van de ramp wordt gegeven had onderdrukt. Het aantal overlevenden in het geteis terde gebied wordt op meer dan twee milj. geschat. Deze mensen lijden hon ger en velen zijn al aan ziekten gestor ven. Volgens de berichten uit Khoelna, Patoeakhali, Barisal en de eilanden, zullen daar de komende dagen veel overlevenden sterven als niet onmid dellijk hulp komt opdagen. Duizenden overlevenden hebben nog steeds geen hulp gekregen. Saoedi-Arabië heeft bekendgemaakt dat het Oost-Pakistan ter leniging van de hulp een bedrag gaat schenken groot 480.000 dollar en dat het twee helikop ters zal sturen plus een medische ploeg en nog een vliegtuig geladen met medi camenten. Daarmee is dit land tot nu toe de grote uitschieter in de Arabische wereld. Jordanië kwam bescheidener voor de dag met een gift van 20.000 dollar, in dat land en in Syrië is de „rode halve maan" nu aan het collecteren en Liba non zal medicamenten zenden. Het Li- ADVERTENTIE banese kruis sprak over het geven van een „kleine symbolische som ge'lds". Israël heeft doen weten dat het „on middellijk hulp zal zenden". De Britse regering heeft vandaag be kendgemaakt nog eens een bedrag van een miljoen pond in de vorm van hulp goederen en voedsel te zullen schenken. In Dacca, aldus minister Douglas- Home, zijn al 13 Britse militaire aan- valsboten aangekomen die uitstekend geschikt zijn voor het distribueren van goederen. Uit Moskou wordt vernomen dat in de Oost-Pakistaanse haven Chittagong een lading spijsolie, textiel, medica menten en vitaminen uit de Sovjetunie is aangekomen. Joego-Slavië heeft als eerste maatre gel medicamenten ter waarde van 8.000 dollar naar Oost-Pakistan gezonden. Frankrijk gaat dekens sturen terwijl het Franse Rode Kruis gaat zorgen voor allerlei soort materialen die nuttig zijn bij de hulpverlening. Ook zullen enkele helikopters van het leger naar het rampgebied vertrekken. België gaat morgen een militair vliegtuig zenden met 5 ton aan medica menten, 2.000 dekens en drie ton melk poeder, eveneens morgen zal het kabi net beslissen over nog andere hulp maatregelen. Het Belgische Rode Kruis heeft reeds gereedschappen en voedsel naar Dacca gezonden. In Rome is bekendgemaakt dat een vliegtuig vol kledingsstukken en -medicamenten a.s. zaterdag naar Dacca zal vertrekken. Als men tevre den is over de manier waarop een en ander ter plaatse wordt verdeeld, volgt er meer. BONN Ekkehard Weil, die de aan slag pleegde op het Russische oorlogs monument in West-Berlin en kort daarop gearresteerd werd, is gisteren ontsnapt en spoorloos verdwenen. De bewaker was niet gewapend en Weil droeg geen handboeien. Op weg naar een verhoor rukte hij zich los van de politieman die hem be waakte, rende een metro-ingang binnen en sprong vermoedelijk in een gereed staande trein. Burgemeester Schütz: „Een schan dalig voorval"! Men vreest voor poli tieke gevolgen. Er zal een streng on derzoek volgen. De Oostduitse propaganda suggereer de meteen dat de Westberlijnse politie de arrestant opzettelijk had laten ont snappen. strumenten aan boord van de Loena-17 en het maanwagentje naar wens func tioneren. De temperatuur in het acht- wielige vehikel bedraagt 16 graden on der nul. Het voertuig, de Loenokhod-1 zal evenals de Loena-17 op de maan ach terblijven. Het is niet bekend hoelang de Loenokhod zal blijven functioneren. Volgens dr. Kaminski. de directeur van ^hetWestduitse ruimteobservato- rium te Bochum, is het'mogefijk <5fat de Loenokhod onbeperkt aan het werk kan blijven. Op de plaats waar het voertuig zich bevindt, zal nog twee of drie dagen de zon schijnen en dan komt de maan nacht die 14 dagen duurt en waarbij de tempratuur zal zakken tot ongeveer 150 graden onder nul. Volgens dr. Kaminski was de Loe nokhod berekend op deze hevige koude en de batterijen zouden vermoedelijk ook dienen om de instrumenten op temperatuur te houden. Als de zon weer terug kwam, zei hij, zou de Loe nokhod vermoedelijk weer aan het werk gaan, na een winterslaapje dus van twee weken. Hij achtte het moge lijk dat het voertuig een groot deel van het oppervlak van de maan zou gaan onderzoeken, en sprak over het afleg gen van een afstand van 1500 km. PARIJS Tussen Frankrijk en Al gerije is een crisis uitgebroken. De ver houding tussen de twee landen is slech ter dan zij ooit is geweest sedert de geboorte van de Algerijnse staat in 1962. Twee gebeurtenissen wijzen hier na drukkelijk op: De Frans-Algerijnse oliebesprekin gen, die eergisteren werden heropend, zijn door de Franse onderhandelaars „bevroren". President Pompidou, die de nieuwe Algerijnse ambassadeur te Parijs had moeten ontvangen, heeft niet-thuis ge geven, zonder dat er een nieuwe datum 'is vastgesteld. De crisis tussen beide landen ontwik kelt zich op twee gebieden: de houding van de Algerijrtse autoriteiten jegens de Fransen in Algerije en de Frans- Algerijnse olie-onderhandelingen. De olie-onderhandelingen duren al meer dan een jaar. Telkens als het ein de in zicht kwam, verhoogden de Alge rijnen hun eisen, tot de Fransen er ge noeg van kregen en de onderhandelin gen afbraken. Kort daarna arresteerde de Algerijn se politie drie Franse leraren, die in het kader van de Franse hulpverlening landbouwonderricht gaven. wegens spionage. In een proces achtefr gesloten deuren werden zij tot ongehoord zware straffen veroordëëtd. BONN De rechtsradicale National- demokratische Partei Deutschlands (N.P.D.), die in ernstig verval is, heeft een nieuwe klap gekregen. Eén van haar kopstukken, Heinrich Fassbender, is uit de partij getreden als protest tegen het „toenemende ra dicalisme". Fassbender behoorde tot de stichters van de N.P.D. en was onder meer hoofd bestuurslid. Onder zijn leiding behaalde de partij destijds haar eerste grote ver kiezingssuccessen in Hessen. Nu verwijt Fassbender aan de voor zitter Von Thadden „het steeds ster ker wordende radicalisme te dulden". Geen getuigen in proces Manson LOS ANGELES In het proces te gen de secteleider Charles Mason en zijn drie vrouwelijke volgelingen, die bschuldigd worden van de moord op Sharon Tate en haar vrienden, hebben de advocaten voor een sensatie gezorgd, door de eededeling dat zij geen verde digingszaak zullen presenteren. Zij hadden eerder aangekondigd dat ze dertig tot veertig getuigen zouden oproepen, maar veranderden kennelijk van tactiek naar aanleiding van een ge sprek met de vier verdachten in de ge vangenis. Het besluit van de verdedigers zou het marathonproces, dat al 23 weken duurt, met een maand kunnen bekor ten. Oorspronkelijk verwachtte men dat het zich wel tot in januari zou voortsle pen. Nadat een der verdedigers het besluit had meegedeeld riep rechter Older de advocaten bij zich voor beraad. Een der verdachten, Patricia Krenwinkel, stond op en zei: „Ik wil u ook wat zeggen, wat het gaat om mijn verdediging." De jonge vrouwen werden door suppoosten tegengehouden. Zij gaven niet te ken nen dat ze verder geen gebruik meer wilden maken van de diensten van hun advocaten.. De rechter sprak tien minu ten met laatstgenoemden en schorste vervolgens de zitting. Ronals Hughes, advocaat van de jongste verdachte, de 20-jarige Leslie van Houten, zei later dat het verzoek van de verdachten om zelf het woord te mogen voeren, „enkele interessante ju ridische kwesties zal opleveren." De 36-jarige hoofdverdachte Manson heeft vanaf het begin al laten weten, dat hij zijn eigen verdediging wil voeren. Hij zei niets tijdens het incident. Het besluit van de verdedigers kwam voor de rechtbank als een volslagen verrassing. Kort tevoren had de verde diging om vrijspraak zonder meer ge vraagd, welk verzoek werd afgewezen De rechter heeft er in toegestemd dat de verdachten zichzelf verdedigen. Vol gens advocaat Fitzgerald hebben de vrouwen hiertoe uit eigen vrije wil be sloten, zonder door Manson onder druk te zijn gezet. Manson zelf schijnt niet van plan, plaats te nemen in de getui genbank. VI en kan niet anders zeggen, dan dat Willy Brandt, de Duitse bondskan selier, het er by de verkiezingen in Hessen, goed heeft afgebracht. Niet zozeer zijn eigen partjj, de S.P.D., die de alleenheerschappij verloor en nu in coalitie (geljjk in Bonn) met de F.D.P. moet gaan regeren. Nee, het was meer het succes van zyn coalitiepartner, de liberale F.D.P., de z.g. vr(je democraten, dat hem vaster in het zadel zette. Er waren er velen in Duitsland, die meenden na het vertrek van Erich Mende, de oud-partij voorzitter, de eeuwige mekkeraar, dat de F.D.P. langzaam grafwaarts gaande was, en dat eer een opsplitsing tussen S.P.D. en C.D.U. zou volgen. Dat is niet gebeurd. De F.D.P. won b(j de verkiezingen, waarbij het beleid van partijleider minister van Buitenlandse Zaken Walter Scheel duidelijk centraal stond. Vergeleken bjj de parlementsverkiezin gen van een jaar geleden, nam het aantal stemmen duidelijk toe. Daaruit bleek dat het gedeelte van het Duitse volk dat liberaal stemt, de Ost-politiek bleek te steunen. ^fondag staat die politiek niet op het spel bij de landdagverkiezingen in Beieren. Beieren is de meest onafhankelijke en meest eigenzinnige van de Duitse Bondsstaten. De Beieren zelf, in alles verschillend van de vroeger heersen de Pruisen en Saksen, gaan zeer trots op hun eigen wezenskenmerken. Zij vergeten dan maar gemakshalve, dat het oer-Pruisische nazidom, zijn oor sprong vond in het om zyn gemoede lijkheid zo geprezen Beieren. Maar dan moet men bedenken dal de Alpine-typen, die in Beieren zo tal rijk zjjn, via Oostenrijk zo nauw aan de Balkan aansluiten. IJeieren is per definitie het land van de „Tsaar" van de C.S.U., 'n Beiers broertje van de C.D.U., Franz Josef Strauss. Over deze ex-minister van Defensie Is een heleboel in omloop by de spraak makende gemeente. Zeker is het een van de meest besproken politici in Duitsland. Er zjjn er die Strauss een doorgewinter de fascist noemen. Dat is beslist niet waar. Strauss is meer in de politiek de han dige jongen, die een neus heeft voor veranderingen. Maar h(j telt niet alleen net als Zoef de haas in wjjlen de fabeltjeskrant de neuzen en sluit zich daarbij aan. Hij gaat als hij weet dat hy op de steun van de meerderheid kan reké- nen ook tot de aanval over. Dan barst hij los in een taal die zyn Beiers maar nauwelijks kan weergeven. Dan is hij heerser. Een Strauss in een dergelijke stemming is tot alles in staat. Men denke slechts aan de beruchte Spiegel-affaire, toen hij de hoofd redacteur van dit weekblad wegens vermeend landverraad tot in Spanje liet vervolgen, voor wat achteraf een opgeblazen affaire bleek. I^e C.S.U. heeft in Beieren thans de meerderheid en zal die wel houden ook. Behalve in het begin van de ja ren zestig, is dat ook altijd zo geweest. Het land met kleine afgelegen ge meenschappen leent zich uitstekend voor een beetje intimidatie-politiek en een zachte drang op de kiezers. In de huidige Landdag hebben 110 christen-democraten (C.S.U.), 79 socia listen (S.P.D.) zitting -en 15 leden van Adolf von Thaddens nationaal demo cratisch party (N.P.D.). Men acht het vrywel zeker dat de christen-democraten met een meer derheid in het parlement van Beieren zullen terugkeren. Minder zeker is men ervan of zij ditmaal ook een ab solute meerderheid van de stemmen zullen krygen. Vier jaar geleden kreeg de C.S.U. 48.1 procent van het stemmental en by de laatste Bonds dagverkiezingen zelfs 54.4 procent. De oppositie, de S.P.D. en de F.D.P. biedt ook weinig tegenspel van for maat, heeft er trouwens ook blijkbaar de figuren niet voor. Toch is de verkiezingsstrijd tot nu toe ongewoon fel geweest. De felheid kwam voornamelijk van de jongeren die op de rand van een buitenparle mentaire oppositie leven. Daarby is het Strauss wel eens moeilijk gemaakt. Maar een nederlaag zou toch wel een aardverschuiving betekenen. ADVERTENTIE

De Vallei | 1970 | | pagina 11