KERKDIENSTEN Verwijten Derde zege voor DCE FIRET nv In het Betume Beesd staat de neten schap de sportvisser ten dienste WERKSTER Iedereen ml krant met j graag in de j grote snoekj 2e uitvoering „Ons Genoegen" I BURGERLIJKE STAND Dammen Werkgroep sport vergadert De circa een miljoen sportvissers, die ons land telt, slaan voor naar schatting zeventig procent aquarium-vis aan de haak. Vis dus, die in kwekerijen geboren is en later is uit- gepoot. Deze ontwikkeling van de sportvisserij vraagt om weten schappelijke begeleiding, want er dienen zich tal van in de praktijk geboren vragen aan. In het Proefbedri jf van de Organisatie ter Verbetering van de Binnenvisserij in het Betuwse Beesd wordt getracht op deze vragen een antwoord te geven. 0 Een van de medewerkers van het proefbedrijf toont een snoek, de vis die tot dus ver centraal staat in de onderzoekingen. De karper is vervolgens van veel belang voor de proeven. Vijvers Hengelproeven Schuw Testen VRIJDAG 20 NOVEMBER 1970 wmmm wmmmmmmm wmmmmmïwm 0 Een overzicht van het 33 ha omvattende terrein van het proefbedrijf in Beesd. Er liggen 63 vijvers. Rechts bassins, die bij de diverse experimenten gebruikt worden. Die bassins zijn in feite sloot mod ellen, de na tuurlijke gesteldheid in poldersloten wordt er nagebootst VISSEN ALS PROEFKONIJN BEESD De karperdie eenmaal weet welke er va- ring het is om door een sportvisser op het droge gehaald te wordenis we- kenlang extra op z9n hoe de en is in die periode schuwer dan normaal Na die tijd blijft hem globaal niet langer bij wat 'm overkomen is en hapt hij instinctief opnieuw in het aas met het venijnige haakje. Deze karaktertrek van de karper, samen met de snoek het meest geciteerd in het visserslatijn van de circa één miljoen actieve beoefenaars van de hengelsport in ons land, is boven water gekomen in het voor West- Europa unieke Proefbedrijf van de Organisatie ter Verbetering van de Binnenvisserij aan de Bustersteeg in Beesd. Sinds 1967 vinden hier onderzoe kingen plaats, die vele geledingen van de binnenvisserij betreffen en die zich toespitsen op de kwalitatie ve verbetering van de pootvis. Hier bij neemt de snoek een centrale plaats in, want deze rover spreekt de sportvisser nog altijd het meest aan. De snoek wordt dan ook „over- bevist", zoals het in vaktermen heet. „Elke sportvisser wil nu eenmaal graag eens in z'n leven met een snoek van meer dan een meter in de krant", argumenteert de heer A. H. Janssen, bedrijfsleider van het be- drijfsband in Beesd. Nederland had een dergelijke proefstation bestaande uit 63 vij vers met een totale oppervlakte aan land en water van 33 ha hard nodig; de sportvisserij heeft immsffs zo'n grote plaats ingenomen in onze recreatieve ontspanning, dat er v^or de pootvis-producenten haast geen bijhouden aan was. Behalve het feit dat de Organisa tie ter Verbetering van de Binnen visserij voor de opgave kwam te staan het aantal viskweekbedrijven uit te breiden, vroeg deze ontwikke ling ook een kwalitatieve verbete ring van de pootvis. Drie jaar gele den werd daarmee in Beesd een be gin gemaakt. Daarbij ging het niet alleen om een pakket van eisen te formuleren, waaraan de pootvis zou moeten voldoen, maar ook om alter natieve kruisingen en soorten te ontwikkelen. Bedrijfsleider Janssen: „Elk jaar stelt een werkgroep van deskundigen een bedrijfsplan op, een programma voor ons onderzoek dus. De snoek houdt ons tot nu toe het jneeste bezig. Met name de vraag welke afmeting voor poots- noek het meest geschikt is." Die op gave blijkt overigens geen kleinig heid te zijn, want het laatste jaar verslag zegt hierover: „Gezien het zeer complexe karakter van dit vraagstuk mag echter niet worden verwacht, dat hiervoor op korte ter mijn een algemeen geldend ant woord zal worden gevonden". Bij de proeven die in Beesd wor den genomen, worden regelmatig er varen sportvissers ingeschakeld, die bijvoorbeeld op gemerkte snoeken vissen. Deze hengelproeven moeten onder meer een antwoord geven op de vraag of de snoek iets aan of af te leren is. Geheel onbevooroordeeld is men daaromtrent niet, omdat het Engelse wetenschapsmensen al eens is gelukt snoeken zodanig te dresseren, dat ze A Elke lading vis die wordt aan gevoerd wordt geselecteerd; eerst vluchtig in de auto, later zorg vuldig in het bedrijfsgebouw. 1 geen stelbaarsjes met stekels meer aten, maar bepaald snel ging dit niet. Na verloop van tijd accepteer de ze alleen nog baarsjes die van hun stekels waren ontdaan. De heer Janssen weer: „Het kunstaas is snel in opkomst. Onze ervaring is dat de snoek sneller in levend aas hapt Maar weinig snoeken laten zich voor de tweede keer aan een spinner vangen". Hardleers is een snoek dus bepaald niet. De hengelproeven we zen uit, dat gedurende een dag vijf tien van deze vissen zich voor de tweede keer met een levend aasvlsje lieten vangen. Slechts een snoek hapte andermaal in de spinner. In het algemeen kan gesteld worden dat snoeken, die een dag lang aan intensieve bevissing met visjes en spinners blootgesteld zijn geweest, zich op de volgende dag veel moei lijker laten vangen dan nog onbevis- te snoeken; betreffende het. vissen met levend aas werd geen verschil in vangbaarheid tussen ervaren en onervaren snoeken gevonden. Eev karper blijkt beter te dresseren. De ze vis heeft het vermogen vroegere slechtere ervaringen lang te onthou den. Zelfs een heel jaar bleken de karpers, die ooit met een vishaak in aanraking kwamen, moeilijker te vangen dan de in dit opzicht oner varen soorgenoten. Maar gemiddeld is de karper, zoals al in de aanhef gesteld, na zes weken weer terug te vangen. Het gaat bedrijfsleider Janssen te ver om, gezien deze ervaringen, van intelligentie te spreken, ,,'t Is geen kwestie van gewiekst zijn, maar van schuw of niet schuw. Een echte boe renkarper is bijvoorbeeld veel schu wer dan de edelkarper, die rustig naar je toe durft te komen om een hapje te eten..." Dat laatste type vis is voor de sportvisser niet ideaal. Het sportieve element, waar de hen gelaar zo aan verknocht is, schuilt bepaald niet in een vis, die zich zon der veel moeite laat vangen. Dit ge geven vormde de basis van een reeks proeven, die in Beesd met het kruisen van karpers worden geno men. De heer Janssen vertelt: „Men wil een vis die goed groeit, en dat doet vooral een edelkarper, en bo vendien een vis, die sport levert. Nou, en voor dat laatste moet je een boerenkarper hebben. Vandaar dat we zijn gaan kruisen om deze beide eigenschappen in één beest te vr^;. eniging. Als dat lukt, ben je al een heel eind. Hengelproeven wezen uit. dat er slechts een boerenkarper wordt gevangen tegen vijftien edel- karpers. Na de eerste kruising ble ken er van de nieuwe soort acht ge vangen te worden tegen een boeren karper. En de volgende kwart- bloed-kruising bracht de vangst te rug tot vier vijf. Dit laatste ras zal nu meer worden uitgezet en moge lijk gaan we verder met opnieuw» een kruising." TESTEN Het proefbedrijf, dat ook onderzoekingen verricht betreffende het beheer van de viswateren, zal de sportvisser mogelijk straks tot dus ver in Nederland onbekende vissoor ten presenteren. Bedrijfsleider Jans sen vertelt dat men momenteel bezig is de Chinese gras- en de Chinese zilverkarper te testen om ze moge lijk als nieuw produkt aan het vi- sarsenaal toe te voegen. De resulta ten daarin zijn evenwel voor deze vissoorten niet veelbelovend. De re genboogforel is al als zodanig op vrij grote schaal gelanceerd met na me in het Veerse meer. De resulta ten hiervan zijn zodanig dat de Or ganisatie ter Verbetering van de Binnenvisserij voorlopig wil door gaan met het aanbieden van deze vis. Hoe lang dit nog zal duren hangt vooral af van de vraag of de forel nuttig is bij het beheer van het vis- 0 Bedrijfsleider Janssen bezig in het bedrijfsgebouw. In de bak ken wordt onder meer de gedrags lijn van kleine vissen ten aanzien van hun voeding onderzocht. water. Het antwoord hierop zal van het proefstation in Beesd moeten komen. Er Is daar in Beesd voor de komende jaren nog genoeg werk aan de winkel, te meer daar de sportvis# serij van steeds grotere beteker.fc; wordt. Wanneer overheid en weten schap op dit moment hun handen van deze tak van sport zouden af trekken, zouden al die duizenden „stekkies" langs onze binnenwateren al gauw geen enkele aantrekkings kracht meer uitoefenen. De heer Janssen („Ik ben zelf ook een liefhebber van vissen, maar ga maar zelden") tenslotte: „Zonder pootvis en het bijbehorende toege past wetenschappelijk onderzoek zou de hele sportvisserij ondenkbaar zijn. Voor elke hengelaar zou er d|n per jaar hoogstens een snoek te ver schalken zjjn". mm ms 4 mm -mm VEENENDAAL: Ned. Herv. Kerk: Oude kerk, 9.30 uur: ds. Mulder van Ter Aa; 17.00 uur: ds. Spilt van Eu^. Julianakerk, 9.30 uur: ds. Jongerden; 17.00 uur: ds. Vroegindeweij; Vredes- kerk, 9.00 uur en 10.30 uur: ds. Vroeg indeweij; 17.00 uur: ds. Kruit, van Wierden; Sionskerk, 9.30 uur: ds Kruit; 17.00 uur: ds. Jongerden; De Hoeksteen, 9.00 uur: ds. Van Assen- bergh, 18.30 uur: ds. Vroegindeweij. Bejaardencentrum, 10.30 uur: ds. Van Assenbergh; Veeneind, 15.00 uur: ds. Kruit; 25 nov. 19.30 uur: ds. Middel koop (Zwolle); Dijkstraat, 14.45 uur: de heer Van Rossum van Scherpen- zeel. Herv. Gem. „Sola Fide": 10.00 uur: ds. Vijzelaar en 17.30 uur: ds. Nijeboer. Geref. Kerk: 9.00 uur en 10.30 uur: ds. Ferwerda en 17.00 uur: ds. Blanken; Petrakerk, 9.30 uur: ds. Blanken en 17.00 uur: ds. Ferwerda. Geref. Kerk (Vrijgemaakt): Poortkerk, 9.30 uur en 17.00 uur: ds. Pool. Chr. Geref. Kerk: Bethelkerk, 9.30 uur en 17.00 uur: ds. Biesma; Pniëlkerk, 9.30 uur en 17.00 uur: ds. Brons (bed. H.A.). Geref. Gemeente (Ned.): 9.30 uur en 18.30 uur: ds. Wink. Geref. Gemeente (Syn.): 9.3o uur en 17.00 uur: leesdienst. Ned. Prot. Bond: 10.30 uur: ds. Monnee te IJsselstein. R.-K. Kerk: Salvatorkerk, zaterdag 18.45 uur en zondag 9.00 uur en 11.00 uur H.Mis; Willibrorduskerk, 10.00 uur H. Mis. Leger des Heils: 10.00 uur: Heiligingssamenkomst en 19.30 uur: Verlossingssamenkomst. Jehovah's Getuigen: NW-gebouw, Tuinstraat: zond. 9.30 uur: openbare vergadering; 10.30 uur: „Wachttoren"-studie; dinsd. 19.30 uur: Theocr. bedieningsschool, 20.30 uur: dienstvergadering. SCHFRPENZEEL: Ned. Herv. Kerk: 9.30 uur: ds. N. Zethof (Kockengen); 18.30 uur: ds. G. Westland (voorber. H.A.). Geref. Kerk: 10 uur: ds. P. v. Strien (Wouden berg); 18.30 uur: ds. J. P. Bos. Vrije Evang. Gem.: 10.30 uur: evang. G. Dolman (Utrecht) in verenigingsgebouw Molenweg. Geref. Gem.: 10.00 en 18.30 uur: dhr. B. Roest. Geref. Gem. (Uitgetr.): 10.00 en 18.30 uur: leesdienst in nood gebouw Holevoetlaan. R.-K. Kerk: 9.15 uur: bed. H. Mis in verenigings gebouw Molenweg. AMERONGEN: Ned. Herv. Kerk: 10.00 uur: ds. G. Kaastra, 18.30 uur: ds. J. van Noort; De Uithof: 10.00 uur: Jeugdkapel. Geref. Kerk: 10.00 en 17.00 uur: ds. A. M. de Hoogh. Ned. Prot. Bond: 10.30 uur: ds. mr. L H. van der Bilt (Zeist) N.H. OVERBERG: Ned. Herv. Kerk: 10.00 en 18.30 uur: dhr. S. Andringa. Oud Geref. Gem.: 10.00 en 18.30 uur: leesdienst. ELST: Ned. Herv. Kerk: 9.30 en 18.00 uur: ds. J. van Malen - stein. LEERSUM: Ned. Herv. Kerk: 10.00 uur: ds. G. Spilt (Ede); 18.30 uur: ds. E. H. Broekema. Geref. Kerk: 10.00 uur: prof. dr. J. Verkuyl (Am sterdam), 17.0o uur: ds. J. Kuiper (Doom). Oud Geref. Gem.: 10.00 en 18.00 uur: ds. E. du Marchie van Voorthuysen. RHENEN: Ned. Herv. Kerk: Cunerakerk: 9.00 uur: ds. J. H. v. d. Wal (Wageningen). Geref. Kerk: 10.00 uur: ds. G. Dijkstra (Zetten), 17.00 uur: ds. J. Goldschmeding (Rhe- nen). Oud Geref. Gem.: 10.00 en 18.00 uur: leesdienst. Geref. Gem. (Syn.): 10.00 en 17.30 uur: leesdienst. Geref. Gem. in Ned.: 10.00 en 17.30 uur: leesdienst. Ned. Prot. Bond: 10.30 uur: ds. A. Verstraaten (Ede). RENSWOUDE: Ned. Herv. Kerk: 9.30 en 18.30 uur: ds. L. v.d. Peut. Geref. Kerk: 10.00 uur: ds. J. C. Jonkers; 18.30 uur: ds. Ferwerda (Veenendaal). R.-K. Kerk: Zat. 18.45 uur Eucharistieviering in gebouw Geref. Kerk. EDERVEEN: Ned. Herv. Kerk: 9.30 uur: ds. Westland (Scherpenzeel), 18.3o uur: ds. Langhout (Bennekom). Geref. Gem. in Ned.: 9.30 en 18.45 uur: ds. Aangeenbrug. Oud Geref. Gem.: 9.30 en 15.00 uur: Leesdienst. EDE: Oud Geref. Gein.: 10.00 en 15 30 uur: ds. v. d. Poel. RESTEREN: Ned. Herv. Kerk: 10.00 uur: ds. v. d. Ent Braat (Scher penzeel); 18.30 uur: dhr. Kommers. OPIIEUSDEN: Ned. Herv. Kerk: 10.00 en 18.30 uur: ds. Muilwijk. Geref. Gem. (Syn.): 10.00 en 18.30 uur: ds. J. Karens. Geref. Gem. in Ned.: 10.00 en 18.30 uur: ds. Van Beek. VEENENDAAL D'66 heeft het verbruid bij het KV P.-raadslid de heer M. G. H. Hendriks. Leo Cóini (D'66) had, naar de heer Hen driks beweerde, in zijn algemene beschouwingen gegevens verwerkt die hij verkregen heeft bij een on langs gehouden hearing van K.V.P., P.v.d.A. en D'66. Dat was tegen de afspraak, want uit de hearing zou geen politieke munt worden gesla gen. De KVP'er noemde een aantal onderwerpen op, die tijdens de hea ring ter sprake zijn gebracht en die door Leo Co'ini dinsdagavond wa ren voorgedragen. Dat de D'66-man alleen maar spreekbuis zou zijn van de werk groep van de democraten werd door Coïni bestreden met ,,hel is toch normaal dat ik over de be groting met mijn achterban van ge lachten wissel". Coïni kreeg overigens nog meer verwijten te slikken. Zijn opvat- 'ingen over kraakacties riepen bij het CHU-raadslid C. van Genderen qedachtenassociaties op over anar chie. De voorzitter herinnerde hem aan de eed die hij bij het aanvaar den van zijn raadslidmaatschap had afgelegd en die terzijde spre ken van waardering van ander mans eigendommen. RENSWOUDE Zaterdagavond 21 november geeft de muziekvereniging Ons Genoegen de tweede winteruitvoe- ring in zaal Rehoboth. Na het muzikale gedeelte voert de toneelclub de klucht 'Een zeeman gaat passagieren' op. VEENENDAAL GEBOREN: Peter Eric, z.v. A. Bakker en M. C. Hermans; Hendrika, d.v. J. v. d. Heuvel en J.E. Bos; Maria Petronella Carolina, d.v. G. J. van den Hatert en J. de Bruin; Jo hannes Karei, z.v. J. Klumpenaar en G. Timmerman; Dirk Erik, z.v. H. W. Buijs en C. E. v. d. Weijden. VOORTHUIZEN Het eerste acht tal van de damclub DCE heeft deze week opnieuw voor een verrassing ge zorgd, door het sterke DVV II in Voort huizen met 11-9 te verslaan. Dit is de derde achtereenvolgende overwinning van DCE en het ziet er naar uit dat de Ederveners een uitstekend debuut gaan maken in de tweede klas, waar het momenteel de tweede plaats inneemt op de ranglijst. De laatste 2 partijen gaven in deze wedstrijd de doorslag in het voordeel van DCE. Bij DCE boekten J. Boeve, W. Veldhuizen, G. Vlastuin en B. v. Beek de volle winst. De persoonlijke uitslagen waren als volgt: DVV II—DCE I: J. Mons—St. Vierwinden 2-0; H. BlotenburgJ. v. Hierden 2-0; W. HendriksenJ. Boeve 0-2; W. WerkhovenW. Veldhuizen 0-2; H. HuiskampG. J. v.d. Dikken- berg 1-1; A. PalsgraafG. Vlastuin 0-2; B. RaasingT. Middelman 2-0; H. Lok horstB. v. Beek 0-2; Stand: 7-9; Re glementair 2-2; Eindstand 9-11. a.s. Dinsdagavond speelt DCE II in het Groenekruisgebouw de competitie wedstrijd tegen Leones II uit Beneden- Leeuwen. GETROUWD: H. Diepeveen en H. van Kooten; J. T. Donkelaar en G. Ha- zeleger; G. v. Deelen (Overberg) en M. W. v. d. Weert; C. Leppers en E. van Zanten (Ede); J. Kwik (Delft) en N. J. Tiggelaar; H. Folmer (Woudenberg) en M. J. van Gent. OVERLEDEN: te Rhenen, M. G. Slok (54), geh. gew. met E. van Soest; G. van Dorland (68), geh. gew. met van de Haar. ONDERTROUWD: J. G. F. Aantjes en: B. H. van Ooijen; A. H. van Her wijnen en M. H. van der Bend;'H. A.J. Maas en A. J. Meerwijk; J. C. H. Weij- ers en I. L. Koppenhol; A. J. Kamp horst en J. van Manén; J. Geerts en J. S. Legemaat; B. Poot en P. van Doorn; E. C. de Gooijer en H. Sukkel; G. Prins en A. Ditcwig; J. W. Burgers en G. van Bameveld; G. E. Jacobs en J. S. Blankestijn; T. Robbertsen en G. de Ruiter. EDERVEEN Maandagavond 23 no vember houdt de werkgroep sport Eder- veen in het Groene Kruisgebouw een vergadering in verband met de organi satie van de groep gymnastiek /trimmen. Hun die zich voor deze sport hebben opgegeven, wordt dringend verzocht om op deze vergadering aanwezig te zijn zodat een aantal punten uitgewerkt kan worden. FIRET N.V. vraagt met spoed voor 3-6 maan den een (hele of halve dagen) voor het schoonmaken van haar kantoren. Belangstellenden voor dit uitstekend betaalde werk zijn bij de afdeling Personeelszaken van FIRET N.V., Verlaat 22, Veenendaal welkom voor een gesprek. Tel. I08385)-I9I48. Veenendaal (Samenwerkend mët o.a WESTPOINT-Peppe.rell- Verenigde Staten en English Calico Ltd. Engeland.)

De Vallei | 1970 | | pagina 13