Veenendaals dagblad Van Gelder in Arnhem gaat sluiten Buiten Dichtbevolkt eiland getroffen TYFOON PATSY TREFT MANILLA Auto botst op trein Na 21 jaar in Wageningse kas dwerg- kokos noten De politic staat op f 1200,- Gelders-Utrechtse streekcourant voor Rijn- en Gelderse Vallei Indien Senaat en Nixon akkoord gaan... Roomboter - amandelspekulaasjes Mijn opvolger krijgt een gigantische taak... Het zelfde liedje Kleine top in Kopenhagen Man aangehouden die zijn kind te vondeling legde Bomaanslagen Conservatiever] houden zetel Massa-ontslag bij T.W.A. Gas brandde in dichte keuken: twee doden f 50.- BU DE JUWEUER Baby door kou omgekomen WASHINGTON Het Amerikaanse Huis van Afgevaardig den heeft donderdag met 215 tegen 165 stemmen de omstreden handelswet aangenomen. Tegenstanders hebben deze wet de meest protectionistische sinds de tweede wereldoorlog genoemd. Het wetsontwerp, dat een groot aantal bepalingen bevat ten aanzien van de invoerquota voor textiel, schoenen en een grote groep andere goederen, gaat nu naar de Senaat, die waarschijn lijk begin december met de behandeling ervan begint. Het is zo goed als zeker dat de financiële senaatscommissie haar goedkeuring aan de wet zal geven. Maar of ook de Senaat dat zal doen is minder zeker. Tegenstanders hebben Nixon gevraagd zijn veto uit te spreken. Illegaal Denemarken stelt voor: Noodtoestand op Philippijnen PRINSENKIND IN DENEMARKEN Wij hebben extra fijne MAISON KRAMER Dode en 4 gewonden GEEF HAAR DIT JAAR HAAR LETTER IN HET GOUD ALS RING.. FLESSEHALS Enkele buien Bur. voor redactie en administratie: Prins Bernhardlaan 28, Veenendaai, Telef. 08385-10650 (adm.), 10757 en 10955 (red.), Giro 1321600. Losse nummers 0,25; Abonnement 1,13 p.w., f 4,85 p.m„ 14,30 p.k. Voortzetting van het nieuwsblad „De Vallei", opgericht in 1926. Uitg.: Wegener's Couranten Concern n.v. Advertentietarieven op aanvraag. VRIJDAG 20 NOVEMBER I970 - 44e JAARGANG no. 272 V.S. BEPERKEN INVOER TEXTIEL EN SCHOENEN De directie van de Arnhemse vesti ging van NV Van Gelder Zonen heeft aan de circa 170 werknemers meege deeld, dat de vestiging in de toekomst zal worden opgeheven. Een woordvoer der van de hoofddirectie in Amsterdam deelde desgevraagd mee, dat van een sluiting van de vestiging in Arnhem voor 1972 geen sprake is. Omdat de vestiging in Arnhem niet voldoet aan de eisen voor verdere uit breiding wordt overwogen in een ande re plaats in Gelderland een nieuwe fa briek te bouwen. Binnenkort wordt een extruder-coater voor de vervaardiging van geplastificeerd papier van Arnhem overgebracht naar Apeldoorn. Een aantal werknemers, die hiertoe genegen zijn, zullen voor de bediening van deze machine naar Apeldoorn wor den overgeplaatst. Een nieuwe machine die in bestelling is kan niet in de vestiging Arnhem worden opgebouv/d. Er is nog geen be slissing genomen waar deze machine, na levering, zal worden geplaatst. De woordvoerder stelde nadrukkelijk dat de vestiging van het Arnhemse be drijf te zijner tijd in een plaats niets te maken heeft met een eventuele slechte gang van zaken. LISSABON Vanochtend vroeg zijn in Lissabon twee bomaanslagen ge pleegd. Een bom ontplofte in de biblio theek van de Amerikaanse ambassade, waar vier mensen door glasscherven werden gewond. De tweede bom zou ontploft zijn in een school. Daarbij zou een persoon zijn gedood. Bevestiging van dit laatste is niet verkregen. fXndanks alle strafrechtelijke be- palingen blijven er altoos vo gelhandelaars en preparateurs, die roofvogels kopen om óp te zetten. Veel mensen houden nog onveran derd van een uil of buizerd op het buffet of de kast der TV, niet be seffende, dat het spoedig verfom faaide karikaturen en stofnesten worden. Niet iedereen weet, dat men zulke .Sieraden"welke een bepaald merkteken missen niet eens in zijn bezit mag hebben. Dit metalen merk mag slechts door een erkend taxidermist aan door hen opgezette vogels worden beves tigd. De zaak is echter ingewikkel der dan men wel denkt; het pu bliek blijkt veelal niet of onvol doende bekend met de geldende voorschriften en daarom mag mijn rubriekje er niet aan voorbijgaan. Behalve de preparateurs bestaan er nog zg. tussenhandelaars, die gerechtigd zijn tot 't onder zich heb ben en uitsluitend naar de prepa rateurs vervoeren van dode en op gezette vogels. Zij zetten ze dus zelf niet op, maar laten dit voor hun klanten doen bij erkende op zetters. Er komt nog heel wat meer bij deze dingen kijken; daarvoor raadplege men de nogal ingewik kelde Vogelwet 1936. Voor onze le zers zal het voldoende zijn te we ten, dat men voor een dood ge vonden vogel op ieder politiebu reau een Vogelvergunning C2 kan bekomen, met die permissie brengt men de vondst naar een erkend preparateur, die van alle binnen komende gevallen een register bij houdt. Ook mag de vogel per post worden verzonden, doch dan dient het pakket gelegaliseerd te worden door een bevoegde ambtenaar. Er zijn dus heel wat haken en ogen. Menigeen wordt dan ook de lust benomen, zich over een gevonden kadaver te ontfermen en zo kan er licht wat voor de wetenschap verloren gaan. 20-11- 70 A. B. WIGMAN Een poging om de in de wet genoem de quota te beperken tot textielgoede- ren zoals door de regering oorspron kelijk was gewild heeft geen resul taat gehad. Afgevaardigde Ronald Fraser ver klaarde kort voor de stemming, dat een functionaris van het ministerie van Buitenlandse Zaken, die zei uit naam van het Witte Huis te spreken, hem had opgebeld en had verzocht een mo tie in te dienen waardoor de wet alleen zou voerzien in quota voor textielgoe- deren en belastingfaciliteiten voor Amerikaanse exporteurs ter bevorde ring van de Amerikaanse uitvoer. De motie is echter niet eens ingediend. De aanvaarding van een protectionis tische handelswet op een moment dat de Verenigde Staten trachten hun over schot op de zichtbare handelsbalans te vergroten en de druk op de dollar te verminderen lijkt naar het oordeel van velen waanzin, omdat deze protectie vergelding uitlokt. Men wees er op, dat Europa veel minderis aangewezen op de invoer van voedsel, olie en grond stoffen uit de Verenigde Staten dan voorheen het geval was. Europa kan het stellen zonder veel van de indu- strieprodukten ie het thans van de Verenigde Staten koopt. De Ameri kaanse protectionistische maatregelen kunnen leiden tot vergeldingsmaatrege len door andere landen, waardoor de Verenigde Staten terrein moeten prijs geven op buitenlandse afzetgebieden en de werkloosheid .in de Verenigde Staten nog meer kan toenemen. Er bestaat binnen de EEG een sterke stroming ten gunste van een vrije han del en indien Engeland toetreedt tot de gemeenschap zal het aan dit standpunt krachtige steun verlenen. Eventuele aanneming door de Senaat zal ver strekkende gevolgen hebben voor de Europese textielindustrie, daar dan een dumping van goedkope inferieure tex- tielgoederen op de reeds zwaar belaste EEG-markt te vrezen is. LONDEN De Engelse conservatie ve partij heeft tussentijdse verkiezin gen voor het Lagerhuis in de Noordlon- dense voorstad Enfield met gemak ge wonnen. De zetel voor Enfield was vrijgeko men door de dood van Ian McLeod, mi nister van Financiën in het zittende ka binet Heath. Enfield heeft al 20 jaar lang conservatief gestemd. De zetel gaat naar Cecil Parkinson, die 15.205 stemmen kreeg, Herbert King, (Labour) kreeg bij de verkiezin gen 6.296 stemmen, Anthony Stowell, (Liberaal) 3.283 en Kenneth Taylor van het rechtse (Nationaal front) 1.176. De conservatieven hebben nu in het Lagerhuis een meerderheid van 32 ze tels. NEW YORK Trans World Airlines, de luchtvaartmaatschappij die in de eerste drie maanden van het boekjaar 1970/71 een verlies van 38 miljoen dol lar heeft geleden, gaat 1500 tot 2000 man personeel ontslaan. In totaal wer ken 43.421 man bij TWA. Aan 400 stewardessen is reeds ontslag aangezegd. Verwacht wordt, dat in alle geledingen van het bedrijf mensen zul len worden ontslagen. KOPENHAGEN Denemarken heeft het initiatief genomen voor een kleine Europese veiligheidsconferentie, die be gin volgend jaar in Kopenhagen zou kunnen worden gehouden, aldus meldt het Franse persbureau AFP uit de Deense hoofdstad. Aan deze conferentie zou worden deelgenomen door parlementariërs van drie NAVO-landen (Denemarken, Ne derland en België), drie landen van het verdrag van Warschau (Bulgarije, Roe menië en Hongarije) en vier neutrale en niet-gebonden landen (Zweden, Fin land, Zuid-Slavië en Oostenrijk). Behalve België hebben alle landen de uitnodiging aanvaard. Zweden heeft al leen het voorbehoud gemaakt dat de andere negen landen ook de uitnodiging moeten aannemen. Het voorstel voor een dergelijke con ferentie is enige maanden geleden ge lanceerd door de socialistische oud-pre mier Jens Otto Krag. MANILLA Minstens 30 personen zijn omgekomen en honderden gewond door de wervelstorm Patsv die Manilla en het dichtbevolkte eiland Luzon heeft getroffen. 34 personen worden in de Philippijnse hoofdstad vermist. Men vreest dat het aantal slachtoffers in af gelegen gebieden nog aanzienlijk is. Volgens een weerkundig instituut, was de cycloon de zwaarste die Manilla sinds 1882 heeft getroffen. President Ferdinand E. Marcos heeft in Manilla en omgeving de noodtoe stand afkondigd. Tienduizenden zijn dakloos geworden en de materiële schade beloopt honderdduizenden dol lars. Marcos heeft alle niet essentiële openbare en particuliere bureaus en za ken tot maandag laten sluiten. Over acht dagen wordt paus Paulus VI in Manilla verwacht op zijn Aziati sche reis. Donderdag op het midden van de dag werd Manilla vier uur lang door de storm geteisterd. De rukwinden bereik ten snelheden van 190 km per uur. Volgens het Rode Kruis heeft 55 pro cent van de huizen in de hoofdstad schade opgelopen. De elektriciteit in de stad, die drie miljoen inwoners telt, werd afgesneden wegens brandgevaar tengevolge van losgeslagen kabels .Drie schepen, waaronder het passagiersschip president Roxas, zijn in de baai van Manilla aan de grond gelopen. Het KOPENHAGEN De Deense prinses Benedikte heeft vanochtend het leven geschonken aan een dochter van zeven en een half pond, zo is door Deense hofkringen meegedeeld. De toestand van de 26-jarige prinses en de baby is bevredigend. De prinses is gehuwd met prins Richard van Sayn-Wittgen- stein-Berleburg. Het echtpaar heeft reeds een twee jaar oude zoon, prins Gustav. luchtverkeer op het binnenlandse vlieg veld was geblokkeerd. Twee vliegtuigen lagen omgewaaid op de startbanen. Ook het internationale vliegveld werd geslo ten. In het binnenland zijn door de wer velstorm „Patsy" grote overstromingen veroorzaakt. Ook hier zou de schade aanzienlijk zijn. DEN HAAG In een woning aan de Vlasakkerstraat in Den Haag zijn in de nacht van woensdag op donderdag de 56-jarige daar wonende mej. M. F. H. A. Steijn en een kennis van de vrouw, de 32-jarige M. de Jong uit 's-Graven- zande, dood aangetroffen door de hoofdbewoonster. Ze werden gevonden in de keuken waar drie pitten van het gastoestel brandden. De politie vermoedt dat de als verwarming gebruikte gasbranders in de hermetisch afgesloten keuken zuurstofgebrek hebben veroorzaakt en dat de twee tengevolge daarvan zijn overleden. ADVERTENTIE De wervelstorm Patsy heeft grote schade aangericht op de Philip pijnen. Hier de resten van een voor het komende bezoek van de Paus op gerichte ereboog van hout en metaal, die tegen de grond gesmakt ligt. Met de constructie ervan ging een week gemoeid de storm had slechts korte tijd nodig om het hele bouw sel volledig te vernielen ZWAAG Vrijdagmorgen tegen ze ven uur is een auto met vijf personen op een niet beveiligde overweg in de Zwaagdijk (gemeente Zwaag) tegen een goederentrein gebotst. Een van de inzit tenden is omgekomen. De vier anderen werden zwaar gewond. Een van hen moest met snijbranders uit de auto worden bevrijd. WAGENINGEN Na 21 jaar ge duldig „wachten" is de afdeling tro pische Plantenteelt van de Wage ningse Landbouwhogeschool erin ge slaagd een dwergkokospalm (een zg. kokos nucifera L. variëteit nana) in bloei te krijgen en vrucht te laten dragen. Volgens dr. P. L. M. Tammes, een expert op het gebied van de kokos palm, is dit een unieke prestatie. Voor zover hij weet komt er in Ne derland geen tweede voor. Er zijn overigens in West-Europa geen dra gende kokospalmen aanwezig in kassen. Palmen moeten hier in kas sen gekweekt worden, want ze ver dragen geen vorst. Omdat de vorige hoogleraar, pro fessor Coolhaas ruim twintig jaar ge leden vroeg om noten van de dwerg kokos deze was toen tamelijk zeldzaam en ook nu zijn slechts kleine arealen ermee beplant nam mevr. dr. Frahm-Leliveld in 1949 twee verse kokosnoten mee uit 's Lands Plantentuin in het voor malige Buitenzorg op Java. Tijdens de bootreis zaten de noten goed ver pakt in haar hut. In de kas te Wageningen werden ze te kiemen gelegd; één noot bracht het na een langdurige kiemperiode tot een palm. Het boompje groeide eerst tergend langzaam. Van liever lee is het echter flink uit de kluiten gekomen en dat werd nog eens geïl lustreerd door de bloei in de zomer van 1967. Eerst kwamen er aan de bloeitros- sen geen vrouwelijke bloemen; al leen mannelijke. De vrouwelijke bloemen grote knobbels met een doorsnede van 3 centimeter ver- Tuinchef Boltjes toont trots de noten, die aan de met zorg op gekweekte palm groeien. schenen in april 1968. Ze werden door de tuinchef, de heer Boltjes, enige malen bestoven. Het resultaat was een unicum: twee noten. En om de cyclus rond te maken: één noot werd in juli van dit jaar te kiemen gelegd bij een temperatuur van 32 graden Celsius en hoge luchtvochtigheid. Binnen vier maan den kwam de kiem door de harde bolster heen en dat ging dus tamë- lijk vlot. Deze kleine zaailing is als het wa re „in gevangenschap geboren van in gevangenschap opgegroeide ou ders", zoals bij sommige dieren ook weieens het geval is. Nu draagt de palm regelmatig vrucht maar niet zoveel om een afzetgebied te zoeken en daarom heeft het hoofd van de afdeling, prof. dr. ir. J. D. Ferwerda, de plant bestemd voor een hoek in de fraaie kassen, die begin volgend jaar gereed komen. ADVERTENTIE HILLEGOM De politie van Hille- gom heeft donderdag de 27-jarige kok F. Z. uit Hillegom aangehouden, die 19 januari zijn pas geboren dochtertje in een doos te vondeling legde in de tuin van het Sint Elisabeth-ziekenhuis in Alkmaar. Toen de baby werd gevonden bleek deze door de kou te zijn omgekomen. Tot gisteren was niet bekend van wie de baby was en wie deze in de tuin had achtergelaten. Door een zedenaffaire in Hillegom kwam de politie de van zijn vrouw gescheiden Z. op het spoor. De moeder van de baby was een achttienjarig meisje, met wie Z. samen werkte in een bejaardentehuis in Hille gom. Toen zij in verwachting raakte probeerde hij de geboorte op alle mo gelijke manieren te voorkomen. Hij liet het meisje tweemaal naar de abortuskliniek in Londen gaan. Men wilde haar daar niet helpen omdat de zwangerschap in een te ver stadium verkeerde. Op 19 januari werd de baby geboren. Nog diezelfde avond en ondanks harts tochtelijk aandringen van de moeder het kind te mogen houden, legde hij de baby gekleed in fonkelnieuwe kleertjes te vondeling. De moeder is niet straf baar. De 33-jarige mevrouw Van Cool-Hutschemakers uit Simpelveld is donderdag in het Weverziekenhuis te Heerlen overleden aan verwondingen, die zij opgelopen heeft op 5 november bij een verkeersongeval in Heerlen. Minister Schut kondigt zijn afscheid aan DEN HAAG Minister Schut (volkshuisvesting en ruimtelijke orde ning) heeft gisteren in de Tweede Ka mer zijn politieke afscheid ingeluid. Hij voorspelde zijn opvolger een giganti sche taak in een weerbarstige situatie. Het huurprobleem noemde hij de kern van alles: „Er kunnen pas huizen ko men als de huren dat mogelijk maken". Hij raadde de Kamer af zijn begro ting met 117 miljoen gulden te verho gen. De socialist Van den Doel had daarom gevraagd ter financiering van het woningbouwprogram uit het KVP-kernprogram. De KVP wil in vier jaar tijds de bouw van tenminste 530.000 woningen. Minister Schut zag geen mogelijkheid om aan het verlangen van drs. Van den Doel te voldoen. Er is behoefte aan ge leidelijke opvoering van de woning bouw en niet aan al te grote schokken, zei hij. „Wij gaan een periode tegemoet waarin een snelle stijgende behoefte zal bestaan aan woningen voor alleen staanden. Jongelui gaan vroeg het huis uit en willen straks niet op een kamer wonen, maar in een eigen huis. Dat al les schept reusachtige problemen", al dus de minister. Hij noemde de financiering niet de flessehals van de woningbouw. Niette min wilde hij de Raad voor de volks huisvesting vragen hoe do financiering van de woningbouw in de toekomst kan worden verzekerd. De flessehals zit in het bouwproces zelf, zei minister Schut. De rede van zijn voorganger drs. Bogaers die on langs wees op de ingewikkelde en tij drovende voorbereidingsprocedures in de bouw had hem sterk aangespro ken. Een van de tegenslagen in de bouw is het hoge rentepercentage, hoewel dat de laatste tijd stabiel is. De minister deelde mee dat de bouwkosten de laat ste drie jaar met 30.5 procent zijn ge stegen. Hij wees er overigens op dat het bouwbeleid altijd gebukt zal gaan on der ongewisse factoren. Met meer geld bouw je op zichzelf niet meer wonin gen, aldus minister Schut. VAN EEN ONZER VERSLAGGEVERS ROTTERDAM De afdelingsbestu ren van de Nederlandse Politiebond ln Noord- en Zuid-Holland en Brabant houden vast aan een extra uitkering van 1200 gulden voor de 20.000 Neder landse politiemannen. In een telegram aan de minister-pre sident en de ministers van justitie en binnenlandse zaken zeggen de besturen niet akkoord te gaan met de voorge stelde toelage van vijfhonderd gulden. In een motie, die gistermiddag tijdens een vergadering in het Groothandelsge bouw in Rotterdam werd aangenomen, hebben de politiemensen Den Haag la ten weten, dat zij de toegezegde vijf honderd gulden niet in overeenstem ming vinden met de verzwaarde taken van de politie. In de motie wordt er voor gewaar schuwd, dat de onrust onder de politie functionarissen weieens tot oncontro leerbare acties zou kunnen leiden als niet aan de eisen tegemoet wordt geko men. De eisen van de politie gaan verder dan de extra uitkering alleen: men wil bovendien verbetering van de salaris sen voor volgend jaar en maatregelen ter verlichting van de politiële taken. Van onze weerkundige medewerker) Het weer blijft de komende da gen nog van slag. Een nieuwe de pressie uit Ierland brengt in het komende etmaal weer regen, in de loop van zaterdag gevolgd door op klaringen en een bui. De temperatuur gaat bij toene mende wind uit zuidoost tot zuid west in stijgende lijn tot een maxi mum van 10 a 12 graden C in Gel derland. Gistermiddag werd plaat selijk 14 graden bereikt, een vrij zeldzame waarde voor de tijd van het jaar. Boven de Oeral heeft zich een krachtig hogedrukgebied ontwik keld (1040 millibar), dat daar vorst van betekenis veroorzaakt. Een uit breiding van betekenis is op korte termijn echter niet te verwachten. Weersverwachting van het KNMI tot zaterdagavond: Aanvankelijk veel bewolking met op de meeste plaatsen enkele buien. Morgen overdag van het zuidwesten uit ook verspreide opklaringen. Matige tot krachtige zuidoostelijke wind, mor gen ruimend naar west. Weinig verandering in temperatuur.

De Vallei | 1970 | | pagina 1