LAAGBOUW IN DRAG ONDER-NOORD ONDERWERP VAN STUDIE GEMEENTEBESTUUR IN AANVAL TEGEN WONINGNOOD Duizend woningen op stapel in Dragonder en Engelenburg ^Lp^rsto^v Industrieën gaan over op aardgas Sporthal op zondagmiddag geopend abi qetioend Onze saté. een traktatie Vuur commentaar Koster Jeugdappel Avondmaals- viering Gekozen Reisverhaal Jeugdouderling Gemeente- Gregoriaans Werken op zondag Redactie Tekort Gift Vacature Geslaagd avond Verkoopdag Eén offer Kerkelijke muziekavond Restauratie Bazaar Discussie over maatschappelijk werk Deze sticker op een auto zegt: tot op een honderdste millimeter nauwkeurig uitgelijnd, gebalanceerd. Elektronisch. Abi heeft er de apparatuur voor. Tjoent camber, caster, toespoor, uitspoor exakt volgens voorschrift van de fabrikant. En u hebt Abi vlakbij. Dus... MAISON KRAMER VAN WOUT BLAUWKOUS SELECTIE AFREMMEN VRIJDAG 20 NOVEMBER 1970 ADVERTENTIE Wij hebben in ons PETIT RESTAURANT plaats voor één meisje. VEENENDAAL Volgend jaar zullen niet minder dan duizend woningen in aanbouw zijn of in aanbouw worden genomen. Ze komen voor het merendeel in het nieuwe bestemmingsplan Dragonder-zuid. Het zijn 30 eengezinswonin gen. waarvan er al zeven bewoond zijn, 84 etagewoningen voor de verhuur en 168 etagewoningen van Patrimonium^ Bouwvereniging. Verder 258 woningwet woningen waarvan 94 eengezinswoningen, 250 etagewoningen van een bouw maatschappij en daarnaast nog eens 84 flatwoningen en 44 eengezinswoningen. Bovendien ziet het er naar uit dat Eurowoningen begin volgend jaar eindelijk zal beginnen met de bouw van 144 wonngen n „de Egelenburg" tegenover de Tnneweide op het terrein dat aanvankelijk zal worden volgebouwd met zoge naamde drive-in woningen. Dat goede nieuws voor de woningzoekenden lan ceerde gisteravond wethouder E. C. Diepeveen tijdens de beantwoording van het college van B. en W. op de dinsdagavond gehouden algemene beschouwin gen bij de behandeling in tweede instantie van de begrotingen voor het dienst jaar 1971. Als ze mij op de zetterij van een krant lieten werken zou het gegarandeerd een hoogst onbetrouwbaar zaakje worden. U weet tussen haakjes toch wat een zetterij is? De meeste mensen denken dat een krant alleen maar ge drukt wordt op een grote machine waar maagdelijke vellen grauw pa pier met duvelsgeweld overheen ge slingerd worden om er aan de andere kant bezoedeld met het nodige onheil uit te komen. Maar voordat een krant gedrukt kan worden moet ie eerst met menselijke zintuigen en hande narbeid gezet worden. Dat doen de zetters. Zetters zijn mannen die achter een soort king-si^-schfrijfrhachine 'zittèn. Zij zetten de berichten die door de journalisten worden aangesleept om in materiaal dat door de grote kran- tepersén wordt gevreten, om het maar 'es duidelijk te zeggen. Voor ieder lettertje en cijfertje dat u dagelijks wordt thuisbezorgd moet een handeling worden verricht, nl. het indrukken van een toets hetgeen een tekentje in lood oplevert. Al die tekentjes bij mekaar vormen grote platen lood, waar de nodige liters drukinkt tegen aan gesmeten worden om ze een papieren krant te laten worden. Naast de algemene satanische machten waarmee wij op deez' aardkloot te worstelen hebben worden zetters doorlopend op de hielen gezeten door een duister machtje, dat er aardig heid in schijnt te hebben om zich uit sluitend in die vakkringen op te hou den, het zogenaamde zetduiveltje. V hebt het allen wel eens in de krant gelezen onder de aanhef „Rectifica tie": „Het zetduiveltje heeft ons par ten gespeeld en daarom is in ons blad van gisteren...." En dan volgt de uit werking van zo'n gemeen duivels streekje. Toch verdenk ik zetters ervan dat zij wel eens bewust handlangersdiensten voor het zetduiveltje verrichten. De h.h. zetters zullen mij deze verdacht making niet kwalijk nemen want ik ga eerst bij mijzelf te rade. Wat zou ik namelijk doen als ik op een krantezetterij werkte? Ik zou bij tijd en wijle met opzet iets verkeerd in het lood slaan. Niet om het aantal abonnés te laten slinken en zodoende op een ondergrondse manier de baas te pesten, maar gewoon om op mijn manier een journalist kan zich nu eenmaal meer fratsen veroorloven dan een zetter die alles krijgt voorge schreven de lezer een keer te laten bulderen tussen alle tragiek en wan toestanden door. Dat heb ik eens mogen doen en daar dank ik de verantwoordelijke of onverantwoordelijke zetter, hoe u het maar zien wil tot op de dag van vandaag voor. Ergens had een man verschrikkelijk veel misdreven. Hij was er tussen uitgetrokken met een paar slordige tonnen van zijn werkgever. De politie had de zaak al een half jaar in on derzoek en toen had volgens de be doeling van de redactie het bericht afgesloten moeten worden met de mededeling dat men sindsdien niets meer van de zaak had vernomen, maar de zetter maakte er door slechts één letter achterwege te laten een giller van, nl. „sindsdien heeft men van de zak niets meer vernomen". Wie daar niet om kan lachen is een kniesoor. Fijn dat er nog zulke fijn gevoelige zetters zijn. Ik wou dat ik er één van was. Achtereenvolgens zijn in onze en in di verse buurgemeenten plastic zakken voor het opsparen van huisvuil inge voerd. Daarvan werd het volk tijding gedaan met krantekoppen als „Plastic zakken in Veenendaal", „In Rhenen ook plastic zakken", „Plastic zakken doen hun intrede in Leersum". Ik heb het niet kunnen laten om iedere keer mijn vinger op het woord „plas tic" te houden en dan te kijken hoe het stond. U mag het gerust weten: in mezelf heb ik gegierd van het lachen. Mensen, als ik 'es zetter was geweest. „We hopen op deze manier de wo ningnood binnen de twee jaar geheel te hebben weggewerkt. Ook zal bij de realisering van deze grootscheepse wo- ningbouwplannen worden gestreefd naar een gedifferentieerde bouw. On derzocht zal worden in hoeverre er 1, 2 en 4-kamerwoningen binnen het raam van deze plannen kunnen worden ge realiseerd". aldus de wethouder, die verder in het vooruitzicht stelde dat in Dragonder-noord voornamelijk laag bouw van de grond zal komen. In de raadsvergadering van 3 december aan staande krijgt de raad de eerste gron daankopen in de Dragonder-nood te be handelen. Tijdens de gisteravond gehouden ver gadering werd gepleit voor een actieve grondpolitiek. Vroegtijdig aankopen van grond en het bouwrijp maken van terreinen betekent evenwel grote inves teringen en renteverlies. Gezien de fi nanciële positie van de gemeente zal naar het juiste evenwicht worden ge zocht om enerzijds de woningbouw on gestoord voortgang te kunnen laten vinden, maar het anderzijds niet tot hogere huren te laten komen omdat te vroeg grond is aangekocht. De wethouder van volkshuisvesting deelde op een vraag van D'66 mee dat inmiddels aan dertig gezinnen van gas tarbeiders woonruimte is verschaft. Ook het doorstromingsgebied zal in de toekomst worden geactiveerd. Wat het milieubeheer betreft zal, zo vertelde burgemeester Bode. bij het aantrekken van nieuwe industrieën be wust naar het aantrekken van „schone" bedrijven worden gestreefd. Er zal duidelijk selectie worden toe gepast. aldus de voorzitter van de raad, die daarbij zijn voorkeur voor dienst verlenende bedrijven niet onder stoelen of banken stak. Hij zag de milieuve rontreiniging overigens niet als een spook aan de Veenendaalse horizon op dagen. Integendeel. „Vier industrieën R. KOPPENBERG afremmen van formaat zijn voor hun energievoor zieningen van stookolie overgestapt op aardgas en binnenkort volgt een vijf de", zo deelde de voorzitter de raad mee. Ook de recente vissterfte in de stads parkvijvers bleek uit de resultaten van opgezonden watermonsters niet veront rustend. De gedachten gaan daarbij eerder uit naar een gebrek aan zuurstof dat in bepaalde jaargetijden en onder bepaalde omstandigheden de visstand belaagt. Ook schijnt de affaire De Ruiter tot een oplossing te komen. De commissie van goede diensten die intertijd is ge vraagd een oordeel te geven over de hoogte van de schadeclaims is klaar met zijn werk en ook op provinciaal E. C. DIEPEVEEN 1000 woningen niveau is al overleg geweest met name ten aanzien van de financiële aspecten van deze zaak. Over het moment waarop de schroot hopen in het plan Duivenweide zullen verdwijnen kon nog geen definitieve datum worden benoemd. De raad zal dus nog even geduld moeten hebben, zo concludeerde het AR-raadslid de heer H. van Manen, die er echter een lief bedrag aan leesgeld voor over had om nu al te weten wat de commissie van goede diensten had bekokstoofd. Wethouder R. Koppenberg trapte wat op de rem bij die raadsleden die ten aanzien van het algemene welzijnsbe leid wat te hard van stapel wilde lopen. „Het college wil geen fragmentarische benadering van de verschillende facet ten van het welzijnsbeleid. Zaken als volksgezondheid, woningbouw, sport, cultuur, recreatie moeten in hun onder linge verband worden aangepakt, reke ning houdend met de wensen die er bij de bevolking leven", aldus de wethou der. Ook in dit opzicht is er al overleg geweest met het Utrechtse provinciale Instituut voor welzijnsbevordering. Het hele welzijnsbeleid had als een rode draad door alle algemene beschou wingen gelopen, zo was de conclusie van de voorlitter. „Ons hele beleid is gericht op het woon- werk- en leefmi lieu in onze gemeente. Daarnaast is ons beleid integraal en systematisch met andere woorden „alles kan niet ineens", aldus de voorzitter die met klem de opmerking van D'66 bestreed dat het in Veenendaal „een dooie troep zou zijn. „Kijk maar eens góed om u heen in Veenendaal", zo adviseerde de burge meester Leo Coini. VEENENDAAL Niet door het vuur waarmee gisteravond werd betoogd maar door een achteloos uitgeklopte pijp begon gisteravond tijdens de raadsvergadering de in houd van een prullebak te smeu len. De prullebak kreeg een sociale begeleiding toen de chef van de ge meentelijke dienst van Sociale Za ken het rokende plastic geval eigenhandig de zaal uitdroeg. Het laatste jeugdappèl van 1970, uitgaande van de gelijknamige com missie, zal aanstaande zondag ge houden worden en in het teken staan van de Advent. Om half vijf 's middags gaan de deuren van de Geref. Petrakerk in Veenendaal weer open en aangezien deze succes volle diensten altijd goed bezocht zijn, verwacht men ook nu weer een grote toeloop. De formule is eigen lijk heel eenvoudig van opzet: een predikant van buiten de plaats, een eigentijdse muzikale groep en een liturgie waarin veel samenzang voorkomt met een keus uit geliefde en vaak ook wat modernere liede ren. Sinds kort is de commissie van oordeel dat er rondom de preek ook de alledaagse problemen aan bod moeten komen en zullen jeugdigen de, door een lid van de commissie geschreven, teksten zelf voorlezen. Deze keer treden Lyda Budding en Jaap Eerdmans voor het voetlicht. Ds. J. C. Jonkers van Renswoude. bekend om zijn karaktervolle stijl van preken, sluit bij de liturgietek sten aan door het onderwerp „Hol len of stilstaan" de verticale dimen sie te geven. De muzikale medewerking wordt verleend door de Vocalgroup „The Relaters" uit Arnhem, waarvan zo juist een grammofoonplaat is uitge komen. Als organist treedt Jan Hes sels Mulder op. Gezien de reacties op vorige jeugddiensten (die de commissie graag ontvangt, zowel kritische als lovende) slaan ze bij grote groepen wel aan en vinden veel randkerkelijken de weg naar de Petrakerk. Dat geeft de commissie ook de moed om op de ingeslagen weg verder te gaan. Tot ouderlingen-kerkvoogd van de hervormde gemeente te Leersum zijn gekozen de heren A. de Lange en A. Bos, die beiden hun benoe ming hebben aangenomen. Tot ou derling werd gekozen de heer H. J. H. Figge. Op instigatie van de zendingscom missie van de gereformeerde kerk in Amerongen komt maandag a.s. ds. Dijkstra uit Utrecht vertellen over zijn reis naar Indonesië. De heer Neleman zal op diezelfde avond een dia-serie laten zien over het werk van de Evangelische broederge meente in Suriname. Hoewel de raad van de gerefor meerde kerk te Rhenen zich onlangs had uitgesproken voor een betere vorm ,van avondmaalsviering is het er toch niet van gekomen. Een voor stel dienaangaande werd verworpen, zodat alles voorlopig bij het oude blijft. De raad van de gereformeerde kerk in Rhenen heeft zich uitvoerig beziggehouden met het ambt van jeugdouderling. Dit naar aanleiding van het feit, dat er zo'n nieuwe functionaris zou moeten worden ge kozen. Zover kwam het niet. Er wa ren geen geschikte kandidaten. Van de jeugd van „Perspectief" die hier over was gepolst werd geen enkele reactie ontvangen. De kerkeraad heeft besproken of het wenselijk is de jeugdouderling een jeugdraad „mee te geven" en of deze dan voorzitter van de jeug draad zou moeten zijn. Het modera- men van de kerkeraad komt nog met een voorstel. Als de gemeente het goedvindt en die kan daar a.s. dinsdag haar zeg je over zeggen gaat de gerefor meerde kerk in Rhenen de komende tijd weer op enkele punten samen doen met de hervormde gemeente. Men wil de oude jaarsavonddienst gezamenlijk houden in de Cunera- kerk, althans dat is het voorstel van de gereformeerde kerkeraad, de niëuwjaarsdienst in de gereformeer de kerk, alsook de dienst op Hemel- vaartsdag.Verder wil men vier keer in een morgendienst van predikant ruilen. De gereformeerde kerkeraad is er zich van bewust dat niet heel de ge meente hierover zal juichen, maar de raad meent dat dit hem er niet van mag weerhouden om op de in geslagen weg voort te gaan. Voor de hervormde Andrieskerk in Amerongen wordt een koster of een kosteres gevraagd. Beheerder van het kerkelijk centrum De Uithof is geworden de heer A. A. W. van Oort, eigenaar van restaurant „Het Rode Hert" in Amerongen. Het dames- en herenkoor van de r.k.-parochie te Veenendaal zal zon dag a.s. in de Salvatorkerk de Hoog mis in 't gregoriaans zingen. Dit ter gelegenheid van de laatste zondag van het kerkelijke jaar en het feest van Christus koning. Als de deelne ming aan de komende eucharistie viering goed is zal men zo'n grego riaans gezongen mis nog eens herha len. J.l. woensdagavond hebben de kerkeraden van de chr. gerefor meerde, de gereformeerde kerken en de hervormde gemeenten te Veenen daal gesproken met districtsbestuur ders van het C.N.V. over het vraag stuk van de zondagarbeid. Dit ge sprek heeft in verband gestaan met de mogelijkheid van invoering van continu-arbeid in één of meer Vee nendaalse bedrijven. heeft men nu besloten de drie kol iekten tijdens de kerkdiensten te, vervangen door één. De nieuwe re geling gaat in op 1 januari a.s. en zal bij wijze van proef .voorlopige voor een half jaar gelden. Een keer in de drie weken gaat de opbrengst naar de diakonie, de an dere twee keren naar de kerkvoog dij. De deurkollekte voor bijzondere doeleinden blijft gehandhaafd. Het theologisch tijdschrift „Theo- logica Reformata", uitgaande van de gereformeerde bond in de hervorm de kerk, zal met twee christelijke gereformeerde redactieleden worden uitgebreid, nl. prof. dr. W. H. Vele- ma te Ugchelen en dr. W. van 't Spijker te Utrecht. In de redactie van „Theologica Reformata" zaten reeds: dr. H. Bout te De Bilt, dr. C. Graafland te Amsterdam, prof. dr. H. Jonker te Utrecht en dr. H. Schroten te Ravenswaay. Uit een nalatenschap ontving de gereformeerde kerk te Veenendaal een gift van 1000 gulden. Het beroepingswerk in de her vormde gemeente te Amerongen is nog niet rond. De hoorcommissie is wel druk aan het werk geweest, maar men heeft nog niet de juiste predikant voor Amerongen op het oog of op het oog kunnen krijgen. De jaarlijkse gemeente-avond van de hervormde gemeente te Ameron gen wordt a.s. dinsdag in de Uithof gehouden. Ds. J. van Noort zal het onderwerp „Kerkdienst, brood of stenen?" inleiden en het Andries- kerkkoor zal zingen. Na de inleiding zal er aan de hand van tè voren opgestelde discussie vragen worden samengesproken. De heer H. Jonker te Veenendaal is geslaagd voor het examen cate cheet van de Ned. hervormde kerk. Dit geeft hem het recht om voor te gaan in kerkdiensten en om pastora le medewerking te verlenen. De heer Jonker deed dit al gedurende enkele dagen per week in de hervormde wijkgemeente oost te Veenendaal Deze wijk is nog steeds vacant na de benoeming van ds. T. Langerak tot legerpredikant. De verkoopdag in het hervormde bejaardencentrum „De Engelen- burgh" te Veenendaal heeft maar liefst 5600 gulden opgebracht. Netto zal er meer dan 4000 gulden over blijven. Al een heel poosje wordt er in de centrale kerkeraad en in de kerk voogdij van de hervormde gemeente te Veenendaal gepraat over het zo genaamde ene offer. Uiteindelijk Volgens „Kerknieuws" van Scheps komt de kerkvoogdij van de her vormde gemeente te Veenendaal nog 35.000 gulden tekort wil men de voor 1970 begrote twee ton aan inkomsten halen. VEENENDAAL De organist Si mon C. Jansen en de sopraan Rita van Harmeien werken mee aan de kerkelijke muziekavond die zaterdag 21 november in de Pnielkerk wordt gehouden. Het programma ziet er als volgt uit: Preludium en Fuga in e kl.t. (or gel) J. S. Bach; Zang en orgel. Twee „Kleine geisliche Konzerte" Heinrich Sch tz; a. Bringt her dem Herren, b. O süszer. o freundlicher Herr Jes.u Christe. Air (orgel) J. B. Loeillet; Zang en orgel. Höre Israel (uit „Elias"), F. Mendelssohn-Bartholdy; Sept pièces (orgel) César Franck; Zang en orgel, a. Pie Jesu, Gabriël Fauré; b. Jezus' bloemhof, bew. W. Pijper. Orgel, Psalm 19, Henri Gag- nebin. Zang en orgel: Psalm 149. bew. Simon C. Jansen; Psalm 98 bew. Simon C. Jansen. Zang en or gel. Magna res est amor, Hendrik Andriessen. Toccata, trio en fuga over Psalm 150, met samenzang van deze psalm, Adr. C. Schuurman. Volgend jaar hoopt men te kunnen beginnen met de restauratie van de hervormde kerk in Renswoude. De kerkvoogdij hoopt de rente van het gedeeltelijk te lenen geld hier voor te kunnen dekken met het res tauratiefonds. Op initiatief van de vrouwenver- eniging „Wees een Zegen" in Over- berg zal volgende week vrijdag een vehkoopmiddag voor de hervormde gemeente worden gehouden in kamp Overberg. 's Avonds wordt er een bazaar aan vastgeknoopt. De oud papieractie heeft bijna 100 gulden opgebracht. VEENENDAAL Er zullen geen kraakmethoden voor nodig zijn om de wedstrijdsport op zondag binnen de deuren van Veenendaals nieuwe sport- tempel te brengen. Op voorstel van de fracties van de V.V.D., P.v.d.A. en K.V.P. werd een wijziging in de overeenkomst met de sportstichting aanvaard, met de bepaling dat de sporthal op zondag voor twaalf uur gesloten moet zijn. Dat betekent dat de binnensporters binnenkort hun hart ook op zondagmiddag kunnen ophalen. Een voorstel van mevr. Btiddingh-de Vries Lentsch in die rich ting werd met twaalf stemmen voor en negen tegen aanvaard. Van het college stemde alleen wethouder koppenberg voor openstelling op zondagmiddag. Wout Blauwkous" Aanvankelijk was het nog een strijd vraag tussen de voorstanders van open stelling op zondagmiddag en het college van B. en W. of er wel behoefte be stond aan de openstelling. Het laatste restje twijfel werd weggenomen toen mevr. Buddingh uit de altijd rijk voor ziene map met krantenknipsels van de heer Hendriks een dagbladartikel op diepte waarin besturen van binnensport bedrijvende verenigingen aan het woord werden gelaten. Tevoren had burgemeester P. Bode betoogd, dat sport en spel een steeds belangrijker plaats gaan innemen. „Het is een taak van de overheid om dat te herkennen en te erkennen, maar het is ook een taak van die overheid om de mensen die van overheidsvoorzieningen profiteren in dit opzicht te wijzen op hun eigen verantwoordelijkheid en zelfwerkzaamheid." De burgemeester beloofde de sugge stie om de sporthal tijdens de vakanties voor de jeugd open te stellen aan de sportstichting te zullen voorleggen. Tegen openstelling van de sporthal op zondagmiddag stemden de complete SGP-fractie en de heren Van der scheur (CH), A. Visser (CH), B. Vrieling (AR) en de wethouders Van de Berg, Bastmeijer en Diepeveen. Van belang voor de sport in de ruim ste zin van het woord was de opmer king van de voorzitter dat een werk groep thans bezig is met een studie over de subsidiëring van de jeugdsport. Maar heel aarzelend heeft het ge meentebestuur gisteren toegegeven een falend beleid te hebben gevoerd ten aanzien van ontspanningsmogelijkhe den voor de zogenaamde vrije en on georganiseerde jeugd. Wethouder Kop penberg meende de pers hiervan min of meer de schuld te moeten geven, omdat „voortijdige' 'perspublikaties roet in het eten zou hebben gegooid. Beter was geweest ronduit kleur te bekennen. Er werd namelijk niet ge- sproekn van een inmiddels in een com missie jeugdzaken opgegane commissie ad hoc die een jaar verknoeide, bang als men was voor politieke consequen ties. Men kwam er niet voor uit dat er eerst is gemodderd met de Willibror- dussehool en daarna met de inmiddels aan een Goois kinderziekenhuis ver kochte barakken van de Streek werk plaats. De wethouder werd alleen maar boos toen uit de raad gesteld werd dat het college zich er in dit opzicht met een Jantje van Leiden had afgemaakt. Boos was hij ook op de pers en hij kon al leen maar begrijpen dat de jeugd onge duldig wordt. De wethouder had er beter aan ge daan de perspublikaties te zien als een bijdrage om de jeugd tenminste te la ten zien dat er wat wordt gedaan, dan deze negatieve uitleg aan de berichten te geven. Beter zou het geweest zijn als het ge meentebestuur, ook hangende de onder handelingen, meer openheid had be tracht en meer voorlichting had ge geven. Dat kan nog al zal het moeilijker zijn dan toen. Laat men ook in dit op zicht bedenken dat angst nooit loont het zou trouwens spijten als het ge meentebestuur in deze het loon van de angst zou moeten incasseren. BURGEMEESTER BODE sport en spel YEENENDAAL ln de soos aan de Kerkewfjk vVbrdt vanavond gediscus sieerd over maatschappelijk werk. Vier mensen, werkzaam in deze sector, zullen korte inleidingen houden, waarna vier stellingen in vier discussiegroepen zul len worden besproken. Deze stellingen zijn: I. Maatschappe lijk werk is uit op aanpassing aan ge geven omstandigheden; 2. Maatschappe lijk werk helpt de maatschappij ver nieuwen (zijn stellingen 1. en 2. met el kaar in tegenspraak, zo ja, waarom?); 3. Maatschappelijk werk is niet moge lijk zonder levensbeschouwing of, maat schappijbeschouwing (is niet „waarde vrij"); 4. Er zijn in Nederland onvol doende instellingen voor maatschappe lijk werk door a. de levensbeschouwe lijke pluriformiteit van de bevolking en b. de soorten maatschappelijke pro blemen. De conclusie van de discussiegroepen zullen gezamenlijk worden besproken. ADVERTENTIE w, Autobanden-import, Laan der Techniek, Veenendaal. telefoon 08385 - 19151.

De Vallei | 1970 | | pagina 3