Veenendaals dagblad SER kwam vrijdag niet uit loonkwestie Regering over advies vandaag in beraad Buiten kO Meer steun voor China in VN Reeks stakingen staat Frankrijk te wachten Regering steunt nieuwe spelling Soepeler opzet staatsbezoeken is gewenst Dorus deed iets term Brand in gemeentehuis Gendringen Maankar maakte derde rit Gelders-Utrechtse streekcourant voor Rijn- en Gelderse Vallei oo Vrouw gewond na explosie Hij wordt wordt hij word Oordeel van regering: Prijs voor Hellinga Zondag opklaringen l itkerin<j voor gepensioneerden Ruim 100 doden op Philippijnen DEN HAAG Vandaag gaat het Kabinet vergaderen over het verdeelde advies dat de Sociaal-Economische Raad (SER), gisteren heeft uitgebracht. Dit weekeinde komt er in geen geval een loonmaatregel, zei premier De Jong gisteren na afloop van de minister raad. Waarschijnlijk besluit het kabinet alleen of het zijn belastingvoorstellen al dan niet zal aanpassen aan de op vattingen van de SER. NADER BERAAD Hulp van buiten WIEBELTAX Bur. voor redactie en administratie: Prins Bernhardlaan 28, Veenendaaf, Telef. 08385-10550 (adm.), 10757 en 10955 (red.), Giro 1321600. Losse nummers 0,25; Abonnement 1,13 p.w., 4,85 p.m., 14.30 p.k. DE VALLEI Voortzetting van het nieuwsblad „De Vallei" opgericht in 1926. Uitg.: Wegener's Couranten Concern n.v. Advertentietarieven op aanvraag. ZATERDAG 21 NOVEMBER I970 - 44e JAARGANG no. 273 Belastingmaatregelen zullen economie moeten beteugelen De SER is er met zijn advies over een te nemen loonmaatregel niet uitgeko men. Er waren drie groepen: De werknemers zeggen zonder meer „neen". De werkgevers willen bij voorkeur geen maatregel op het gebied van de lo nen. Zij vinden het echter niet verantwoord om de regering te adviseren zo'n maatregel achterwege te laten. Een aantal kroonleden heeft begrip voor de bezwaren van het bedrijfsleven tegen een ingreep in de lonen. Zij willen de ontwikkelingen aan het loonfront voorlopig afwachten. Mocht het uit de hand lopen als te grote verhogingen zouden worden afgesproken dan kan alsnog een maatregel worden genomen. Om de economie in de hand «te houden zullen echter wel meer ingrijpende maatregelen op het gebied van de belas tingen en op monetair terrein moeten worden genomen. Deze suggestie van dr. Zjjlstra, president van de Nederlandsche Bank. kreeg tien aanhangers. NVV-voorzitter Kloos trok na afloop van het beraad de conclusie, dat de SER in feite adviseert om niet in de lonen in te grijpen. Alle partijen behalve mid denstanders en boeren voelen in hun hart weinig voor zo'n ingreep. De vijftien werknemers en elf kroon leden adviseren bovendien uitdrukkelijk om zeker op dit moment nog niets te doen. Veertien werkgevers gaan niet verder dan de opmerking dat het onver antwoord is om een loonmaatregel te ontraden. Volgens de heer Kloos, voorzitter van het NVV, en drs. Bakkenist, voorzitter van het Verbond van Nederlandse On dernemingen, is het de bedoeling dat de Stichting van de Arbeid zich volgende It/tede dank zij het verbod van pesticiden en de beschermings maatregelen schijnt voor de valke rij een iets rooskleuriger verschiet te dagen. Uiteraard blijft het aan schaffen van jachtvogels lang niet gemakkelijk, maar met de hulp van zusterverenigingen kan toch het Ned. Valkeniersverbond „Adri- aan Mollen" zijn bescheiden be hoefte wel dekken. Zo werden door een Duitse collega 9 buizerden en 5 haviken aan deze club geschon ken, bestemd om op hoop van ze gen in ons land te worden losge laten. Het klimaat bij onze nabu ren is helaas nog ver van ideaal; een premieregeling voor uitgevlo gen horsten zoals in Nederland kent men er niet en hoewel de havik er weliswaar in de broedtijd bescherming geniet, vallen er nog veel ten offer aan illegaal afschot (preparateurs en verzamelaars). Vóór de komst der vogels in ons land was reeds contact opgenomen met het Rijksinstituut v. Natuurbe heer om advies te vragen over een geschikt haviksmilieu. Men vond dit ten volle op de Utrechtse Heu velrug en zo werden er vroeg in het jaar twee mannelijke en Hoee vrouwelijke haviken op „De Freek" aan de noordgrens in vrijheid ge steld; ze zijn alle geringd, ter con trole van eventuele terugvangst. Een paar buizerden bleef in Bra bant (Strabrechtse heide) en de 7 overige werden op de Leusderheide losgelaten. Overal is het daar vei lig jachtgebied en het valt te ho pen, dat de vogels dit beseffen en zich niet in bedreigde oorden gaan vestigen. Ten slotte werd er nog één havik uitgezet in het Goois Natuurreservaat. Alles met elkaar heeft het Valkeniersverbond acht haviken aan de natuur terug kun nen geven, n.l. nog 2 in N.-Holland en 1 in Limburg. Zulke steentjes bouwen daadwerkelijk mee aan onze zozeer gedecimeerde roofvo gelbevolking. 21-11-70 A. B. WIGMAN week nader over het advies van de SER beraadt. Zij verwachten dat er ook een gesprek tussen de regering en de Stichting van de Arbeid zal worden gehouden. Een loonmaatregel van het kabinet wordt in de eerstkomende dagen niet verwacht. Dat zou in strijd zijn met de Loonwet, zei de heer Kloos. Daarin staat dat over een bevriezing van de lonen eerst met de Stichting moet worden ge sproken. De afkondiging van een ingreep zou bovendien zeer onelegant zijn, aldus de heer Kloos. De regering stelt prijs op een hervatting van het overleg met en tussen werkgevers en werknemers. Aan dat overleg moet ze dan zelf ook mee doen. In het SER-advies worden ook nog enkele aanbevelingen gedaan. De Raad is het erover eens dat het besteedbaar inkomen iets achter moet blijven bij de groei van de produktivi- teit. Dit betekent, dat we er in 1971 on geveer 2,5 procent beter op kunnen wor den. Volgens de werknemers betekent dit uitgangspunt nog altijd dat de lonen met ingeveer 11,5 procent omhoog zullen gaan (2,5 procent echte verbetering, plus zes procent prijsstijging, plus drie pro cent voor de verwerking van de vier honderd gulden in de c.a.o.'s). In de Stichting van de Arbeid zal wellicht na der worden gepraat over de gevolgen van dit uitgangspunt. Het is niet de be doeling dat er straks precieze cijfers over toelaatbare verhogingen op tafel komen. Daarover moet in de bedrijfs takken worden onderhandeld. De meerderheid van de Raad alleen de middenstand was tegen wil de wiebeltax van drie op vier procent bren gen. Het gaat hier om de mogelijkheid belastingen te verhogen of te verlagen naar gelang onze economie holt of stil staat. De werknemers willen niet dat de om zetbelasting op 1 januari wordt ver hoogd van twaalf tot veertien procent. De werkgevers en een deel van de kroonleden (17 stemmen) kozen voor veertien procent; de werknemers en en kele kroonleden (16 stemmen) voor twaalf procent en twee kroonleden voor dertien procent. De Raad is eensgezind van mening dat de overheid driehonderd miljoen gulden moet bezuinigen in plaats van 140 mil joen gulden. De voorzitter van de Raad, drs. Dé Pous, zei na afloop van de vergadering het te betreuren dat er geen eensgezind advies is. „We moeten echter niet over drijven en denken dat we het in Neder land weer eens hartelijk oneens zijn." De SER heeft de moed opgebracht, aldus de heer De Pous, om vast te stel len dat de regering eigenlijk onvoldoen de maatregelen heeft genomen om ons economische paard te beteugelen. Zo is bij voorbeeld duidelijk gezegd dat de belastingen omhoog zullen moeten ten einde overbesteding tegen te gaan. DEN HAAG Het actief dienende overheidspersoneel zal een bijzondere uitkering-ineens over 1970 ontvangen. Op basis hiervan zal aan de rechtheb benden op een pensioen ten laste van het algemeen burgerlijk pensioenfonds in januari 1971 eveneens een bijzondere uitkering-ineens worden betaald. Hier toe is besloten op een vergadering van het centraal georganiseerd overleg in Den Haag. In het algemeen komt de uitkering neer op circa 6,50 voor elk voor pen sioen geldig dienstjaar. Persconferentie van de SER- voorzitter drs. J. W. De Pous, na de bijeenkomst van de Sociaal Eco nomische Raad. De raad had ge stemd over het voorstel van het ka binet, een loonmaatregel te nemen. Achter de voorzitter v.l.n.r. de heren P. J. J. Mertens (NKV), H. ter Heide (NVV) en J. Lanser (CNV). NEW YORK Communistisch China heeft gisteren in de Uno voor het eerst een meerderheid behaald bij de stem ming over zijn toelating. Het kreeg echter niet de tweederde meerderheid, die hiervoor werd vereist. Het blijft dus opnieuw buiten de Uno. De uitslag van de stemming was 51 landen voor toelating van China, 49 tegen en 25 onthoudingen. Een resolutie van negentien landen onder leiding van Amerika, waarin een tweederde meer derheid werd geëist, werd aangenomen met 66 stemmen voor, 52 tegen en ze ven onthoudingen. AMSTERDAM B|j een door gas- explosie veroorzaakte brand in het souterrain van een woning in de Lo- manstraat in Amsterdam, heeft vrijdag middag de 26-jarige dochter van de bewoner, mej. T. Louwaard brandwon den opgelopen. Z|j is in het VU-zieken- huis opgenomen. De brand ontstond door het openstaan van een butagastank. Souterrain, bel etage en eerste verdieping brandden uit. PARIJS Frankrijk staat weer aan de vooravond van een stakingsgolf. Knarsetandend maken de Fransen zich op om daarvan alle ongemakken te ondergaan. Slechts één lichtpuntje: De vakbon den van het belastingpersoneel gaan hun leden raadplegen over een algeme ne en ongelimiteerde staking, waarvan de Fransen hopen, dat zij vele jaren zal duren. Heel wat minder plezierig is de post staking, die maandag begint en de hele volgende week zal duren. Het is de tweede poststaking binnen vijf weken. Ook het telefoonverkeer zal ernstig gestoord zijn. Een staking zal ook het Franse vlag- geschip France, dat als gevolg van een andere staking van een rondreis door de Caraïbische Zee heeft moeten afzien, langer aan de wal houden dan de be doeling was. De leraren en onderwijzers zullen niet voor hun klas verschijnen op 30 novem ber en eind december. Een staking is ook aangekondigd door MANILLA De tyfoon Patsy die over de Philippijnen heeft geraasd en nu op weg is naar Noord-Vietnam, heeft volgens gegevens uit het Philip- pijnse binnenland tot dusver aan 105 mensen 't leven gekost. Ruim 100 men sen worden vermist en 800 zullen ge wond zijn. Het aantal daklozen loopt in de duizenden. DEN HAAG De regering heeft be sloten de spellingswet te wijzigen. Over enige tijd zal een wetsontwerp b|j de Tweede Kamer worden ingediend. Eerst moet nog overleg worden gepleegd met België, Suriname en de Antillen. Minister-president De Jong kondigde gisteravond twee belangrijke verande ringen aan. Bij werkwoorden waarvan de stam op een d eindigt, zoals „ant woorden", moet de tweede en derde per. soon enkelvoud zonder t worden ge schreven. Dus „jij antwoord" en „hij antwoord". De tweede wijziging betreft de onvol tooid verleden tijd van de werkwoorden die eindigen op -ten of -den. Als de wet van kracht wordt zal geschreven moeten worden: „hij prate" (met één a en één t) en hij antwoorde (met één d). In het meervoud wordt de onvoltooid verleden tijd „zij praten" (met één a en één t), in plaats van „z\j praatten". De wijzigingen in de spelling zijn voorgesteld door de Nederlands-Bel gische bastaardwoordencommissie, die in 1963 is geïnstalleerd, vervolgens in 1966 een rapport over bastaardwoorden uit bracht en zich daarna met de spelling van werkwoorden heeft beziggehouden. De regeringen van België en Neder, land hadden de commissie ook om een mening gevraagd over de lange en korte „ij" (ei) en „au"- en „ou"-problemen. De commissie onthield zich van een keuze. Minister-president De Jong verwacht dat de eenvoudiger spelling een tijdwinst op de lagere scholen van 2y2 uur zal opleveren. De voorgestelde spelling zou sneller aan te leren zijn. De regering heeft nog geen idee hoe veel de invoering van de spellingswet gaat kosten. In ieder geval zullen vrij wel alle schoolboeken moeten worden herschreven. de Franse brandweerkorpsen, behalve in geval van brand. Misschien lijkt dit wat vreemd, maar in Frankrijk wordt de brandweer voor heel wat meer kar weien in geschakeld dan voor brand al leen. Van 18 tot 25 november leggen de ar beiders in de staalfabrieken het werk neer, de Parijse artsen van 27 tot 30 no vember. De eensgezinde eisen zijn voor allen: Betere arbeidsvoorwaarden, verkorting van werktijden en een garantie van de werkgelegenheid. DEN HAAG De regering is van oordeel dat een wat soepeler opzet gewenst is bij de uitvoering van staatsbezoeken aan Nederland. Dit blijkt uit een nota, die vrijdag aan de Tweede Kamer is aangeboden. Er moet wat meer vrijheid bestaan om variaties in de organisatie en het ver loop van deze staatsbezoeken aan te brengen. De regering streeft ernaar hiertoe bij voorkomende gevallen te geraken en overweegt deze kwestie op be perkt internationaal niveau aan hangig te maken. Gedacht wordt hierover polsingen te verrichten in Westeuropees verband. De regering staat positief tegenover een ontmoe ting tijdens een staatsbezoek tussen het bezoekende staatshoofd en het parlement, indien de gast en de Sta- ten-Generaal een ontmoeting op prijs stellen. Het ontstaan van een vast patroon voor zo'n ontmoeting, die een der be langrijkste onderdelen van een staats bezoek kan zijn, dient evenwel te wor den vermeden. Als het bezoekende staatshoofd met de wens van de Staten- Generaal hiertoe instemt kan een openhartige dialoog tussen hem en een kleine vertegenwoordiging uit het parlement zinvol zijn en de waar de van het staatsbezoek verdiepen. Een ontvangst in een verenigde ver gadering der Staten-Generaal met de Eerste en Tweede Kamer, zoals die aan enkele zeer prominente staats lieden na afloop van de tweede we reldoorlog is te beurt gevallen, is een buitengewoon eerbetoon, dat een gro te uitzondering moet blijven. Ieder staatsbezoek, zo vervolgt de nota, die vrijdag in de ministerraad werd goedgekeurd, gaat overal, waar dit plaatsvindt, uit eerbied voor de hoge gast en het land dat deze ver tegenwoordigt, met een zeker eerbe toon gepaard, vooral tijdens de offi ciële hoogtepunten. De regering onderzoekt of, door in deze hoogtepunten een zekere flexibi liteit aan te brengen, het patroon van een staatsbezoek kan worden verle vendigd en de officiële verplichtingen kunnen worden verminderd. Ze denkt bijvoorbeeld aan een vervanging van het regeringsdiner door een lunch, waar, in plaats van alle ministers, ook vertegenwoordigers uit de Neder landse samenleving zullen aanzitten. De regering is van oordeel dat de om/vang van het in Nederland tijdens staatsbezoeken gebrachte militair eerbetoon, in vergelijking met ons omringende landen en zeker ook voor wat de Oostbloklanden en de jonge staten buiten Europa betreft, niet zo danig is dat tot vermindering zou moeten worden besloten. Het afvuren van saluutschoten bij aankomst van het bezoekende staatshoofd is in In ternationaal gebruik zo zeer ver ankerd, dat dit dient te worden ge handhaafd, zolang het zinvol kan worden gedaan. De afzetting van de route waarlangs de stoet bij aan komst gaat, door niet in ceremonieel tenue gestoken militairen, is even eens een eerbetoon en dient veelal ook om de afgelegde route te mar keren en vrij te houden, zodat de stoet ongehinderd en vlot kan passeren. Het inzitten van motorescorte dient hetzelfde doel. o AMSTERDAM Aan de jonge ro man- en toneelschrijver Gerben Hellinga is vrijdagmiddag in het toneelmuseum in Amsterdam de Henriette Roland Holst-prijs 1970 uitgereikt door de voor zitter der gelijknamige stichting prof. dr. Garmt Stuiveling. Hellinga kreeg de prijs 1000) voor zijn drie toneel werken. De woningen van een Amerikaanse diplomaat de landbouwattaché Jo seph Dodson en van een Amerikaan se zakenman en een fabriek in een voorstad van Buenos Aires zijn vrijdag door bomaanslagen beschadigd. HILVERSUM Tijdens het radioprogramma „Van twaalf tot twee" met presentator Ted de Braak kwam Dorus (Tom Manders) de KRO 105 nieuwe leden bezorgen. Deze week hadden 50 KRO-leden hun lidmaat schap opgezegd, nadat zij zich hadden geërgerd aan een liedje van Dorus dat hij dinsdag voor de KRO-microfoon had gezongen. Tom Man ders had zich daarop als eretaak gesteld nieuwe leden voor de KRO te werven. GENDRINGEN Het in aanbouw zijnde semi-permanente gemeentehuis van Gendringen heeft vanmorgen vele tienduizenden guldens schade geleden b|j een brand, die moeiljjk te bestrijden was. Hoe de brand is ontstaan is niet be kend. Omwonenden ontdekten het, doordat zij wakker werden door sprin gende ramen. Zij waarschuwden de plaatselijke brandweer. Later werd as sistentie verleend door korpsen uit de omgeving. Het was voor de brandweer moeilijk om het vuur snel onder de knie te krij gen. Het vuur vrat zich namelijk lang zaam een weg door de isoleerlaag tussen dak en plafond en de schotten die de diverse kantoren van elkaar scheiden. Het gebouw heeft niet alleen door de brand maar ook door het bluswater grote schade opgelopen. MOSKOU De maankar Loenochod-1 heeft gisteren een derde rit op de maan gemaakt. Hij legde een afstand af van 82 meter. Tijdens de rit passeerde hij een vrij diepe krater. Met instrumenten aan boord van de maankar werd gisteren ook de maan- bodem onderzocht. De Loenochod-1 zond televisiebeelden van het maanlandschap naar de aarde. De maankar prikte ook met een staaf in de maanbodem. Joeri Prokofsky, een ruimtevaartme dewerker van het persbureau Tass, voor spelde gisteren dat in de naaste toe komst tientallen maankarren op de maan aan het werk zullen gaan. Het zullen maankarren zijn die lange verkennings tochten op de maan kunnen gaan maken. (Van onze weerkundige medewerker) Storingen geven dit weekeinde van tijd tot tijd kans op enkele buien. Deze zullen echter worden afgewisseld door opklaringen, voor al morgen. De temperatuur blijft in Gelderland op een niveau, dat iets boven normaal ligt. De maxi ma zijn 8 tot 11 graden Celsius. Een krachtig hogedrukgebied bo ven de Oeral met matige tot stren ge vorst kan geen enkele invloed in West-Europa uitoefenen, zolang de oceaandepressies belangstelling voor onze omgeving koesteren en zich niet naar zuidelijker breedten laten wegdrukken.

De Vallei | 1970 | | pagina 1