WAT HEEFT DE MENS NODIG EN WAT NIET? Wordt consument door reclame gemanipuleerd? ;nanciele notities FRANCHISING ANTWOORD OP NOODSITUATIE MIDDENSTAND Sanders geeft meer dividend ENOT gelijk beurs van a SCHANDAAL IN AANDELEN TASMINEX IN MELBOURNE beurs overzicht VERVREEMD JAPAN VAN HET WESTEN? MASSAMARKT HEEFT GEEN TOEKOMST IERLAND WIL NEDERLANDSE INDUSTRIEËN AANTREKKEN 1 tlllllIII Grotere deling in de winst hij de E.N.-Nillmij Staatsfondsen zwak PILOOT STORM TEKKO TAKS Hema levert het bewijs WAARHEID VERNIEUWING Pagina 2 89 Zij liep de trap af, nam weer bezit van het stille grote huis. Beneden zocht zij in het telefoonboek vond het nummer van Perkins, gaf het door aan de telefoniste, sprak erg zacht, omdat de jongen sliep. Toen kwam de slaperige stem van May: „Met net bu reau van de artsen." „May, goedemor gen. Met Ianthe Norton. Ik wil met Adele Perkins spreken en weet het privénummer niet". „Ik zal haar vra gen of ze je op wil bellen." Ianthe wachtte met haar hand op de telefoon en nam direct de hoorn op toen de bel overging. Ze zei: „Hallo, Adele?" „Ja." Er klonk ongerustheid en afstand in hetzelfde woord. „Het spijt me dat ik je moet lastig vallen zo vroeg in de morgen, maar ik dacht dat je je wel ongerust zou maken over Howie en daarom kan ik je beter zeggen dat hij hier bij mij is." Er klonk een lange stilte voor Adele zei: „Dank je, wil je hem alsjeblieft zeggen dat hij direct naar huis moet komen?" „Ik denk dat je beter hier heen kan komen. Misschien jij en Ho ward samen." „Waarom? Is er iets met Howie? Is hij gewond?" „Hij is niet gewond. Hij slaapt boven. Hij kwam hier in het holst van de nacht." „Waarom heb je ons toen niet opge beld?" „Dat zal ik je wel uitleggen, en er zijn nog een paar andere dingen waar ik het over wil hebben. Ik geloof dat je het beste direct hierheen kunt ko men. Ik zou wel naar jou komen, maar ik geloof dat het beter is thuis te blij ven." Er viel weer een stilte voor Adele zei: „Howard is al naar het zieken huis. Hij opereert vanmorgen. Ik kom zodra ik aangekleed ben." Een goed half uur later zag Ianthe die zich ook snel had gekleed, uit haar slaapkamerraam, Adele vlug op de voorduer aflopen. Even later viel de klopper en Ianthe keek even in de richting van de kamer waar Howie sliep. Zij had een blos op haar ge zicht. Toen liep zij snel de trap af naar de deur, opende die en zei: „Kom binnen, Adele." „Mankeert Howie werkelijk niets? Is er hem niets overkomen?" „Hij slaapt. Hij is beslist niet gewond, maar ik kan niet zeggen dat hij in orde is. Hij is erg overstuur en daarom wil ik met je praten. Laat me je jas aanpakken". „Ik houd hem maar aan. bedankt, Ianthe." „Laten we naar de studeerkaer gaan... Ik zal de deur dichtdoen, hoewel ik niet geloof dat Howie ons kan horen." Adele liep naar de schoorsteen en ging met haar rug naar de kachel staan, haar handen in haar zakken. Toen Ianthe vroeg: „Wil je niet gaan zitten?" schudde zij haar hoofd. „Er is niet veel tijd. Ik moet hem meenemen naar huis, hij moet zich wassen en eten voor hij naar school gaat." „Ik denk eat hij beter een dag je kan overslaan. Ik veronderstel dat je weet wat er vannacht gebeurd is?" „Je bedoelt het hert dat Howard aan reed toen zij van het huisje kwamen? Maar dat was een ongeluk, hij kon er niets aan doen. Howie had dat toch moeten begrijpen." „Ik geloof dat hij zijn lievelingsdier meer mist, dan een van ons heeft beseft." „Hij heeft het er thuis nooit over ge had, maar dat kan ik wel begrijpen. Dit dier heeft hij nooit gezien..." ,Hij maakt zich zorgen om het dier, hij is bang dat het alleen gevaar loopt. Als dit wilde dier al een onge luk krijgt, hoe moet het dan niet met een tam dier. In zeker opzicht kan ik dat wel begrijpen. Vannacht hoorde ik hem over de weg lopen. Ik vond hem huilend voor de keuken. Er was moei lijk uit hem wijs te raken. Hij had het maar over het hert dat hij ver zorgd had, zodat ik eerst dacht dat dat dier was aangereden, later zag ik in dat het onmogelijk was. „Het is niet normaal zo bezeten te zijn op een dier." „Misschien niet, maar hij lijkt een eenzame jongen, Adele." „Ik wou dat je ons vannacht had opgebeld. Wij waren niet echt be zorgd, wij wisten dat hij niet in zeven sloten tegelijk zou lopen. Hij kent de bossen door en door. Ik zei Howard dat ik zelf in de bossen zou gaan zoe ken, als hij niet kwam opdagen, maar die had hij niet moeten doen, jou er in -betrekken". Haar ogen die op Ianthe rustten waren helder en stonden vijandig. Ianthe keek opzij en dacht: Die is ja loers zij houdt dus genoeg van hem om jaloers te zijn op een andere vrouw... Adele rekte zich uit, balde haar handen tot vuisten in de zakken van haar tweedmantel. „Als hij uitgeput is, zoals je zegt, hoeft hij niet naar school, maar hij hoeft toch beslist niet langer hier te blijven. Ik geloof dat je hem dat het beste maar kunt gaan vertellen." „Adele ik ben bang. Ik weet het eigenlijk wel zeker dat je denkt dat ik hier niets mee te maken heb. En dat is ook zo. Ik geloof niet dat een buitenstaander tussenbeide moet ko men als ouders moeilijkheden hebben met hun kind, behalve dan in buiten gewone gevallen. Ik mag Howie echter graag. Ik heb hem vaak gezien als hij zijn hert kwam verzorgen. Misschien geeft me dat wel het recht te praten met zijn moeder. Maar ik wil je nog meer zeggen, wil je luisteren?" Adel staarde haar zwijgend aan; toen zei ze bitter: „Ik geloof dat het nu wel door de hele stad zal gaan dat Howard en ik zo wreed voor Howie waren, dat hij bij jou bescherming ging zoeken." Ianthe bloosde en zei: „Ze zullen het van mij niet horen." „Het spijt me, zo bedoelde ik het niet. Ik bedoel niet dat jij wat gezegd hebt. Maar ik kan niet tegen dat geklets in deze stad...Het is net alsof wij ons ei gen leven niet mogen leiden ieder een is nieuwsgierig en niemand is je vriend. Ik dacht aan de stad, niet aan jou. Ik geloof niet dat jij kletst." Ianthe zweeg, toen zei ze: „Ik geloof dat ik weet waarom je je zo voelt. Ik had er rekening mee moeten houden wij allemaal. Ik vrees dat we je verkeerd behandeld hebben, en zon der reden of misschien alleen om dat je anders bent dan wij, en dat is een verkeerde reden wij hebben fouten gemaakt. Jij komt uit een ge deelte van het land dat wij niet ken nen, jij bent op andere scholen ge weest dan wij. Jij bekijkt alles anders. ...Wij vormen een gesloten groep, en misschien zijn wij een beetje bang voor wat jij van ons denkt. Ik probeer je te zeggen dat het me spijt." Adele haalde zwak haar schouders op en keek zwijgend naar de grond. Toen ging zij plotseling op de stoel tegenover Ianthe zitten. „Wat wilde je over Howie zeggen?" „Hij is wanho pig onglukkig en dat staat buiten die affaire met dat hert. Adele hij kan zo niet blijven. Ik ben bang dat er dan wat gebeurt." „Wat bedoel je?" „Ik weet het niet. Ik voel alleen dat hij op het ogenblik overstuur is en dat hij dat al was voor die zaak met dat hert. Je moet het zelf ook gevoeld hebben." (wordt vervolgd) 4585. Het leed geen twijfel, dat Tubol in zijn gewone doen slechts een goedmoedige lobbes van een man was. De weinig gracieuze wijze waarop de vreemdeling hem letterlijk in het stof had doen bijten, gaf hem natuurlijk grote ergernis en schaamte, maar het waren vooral de beledigende en opruiende woorden, die de priester met schelle stem uitkreet, welke hem in woede deden ontste ken. Tubol sprong overeind en stevende ten tweede male op de raadselachtige blonde man af, die hem met een ondoorgrondelijke blik in de helle ogen opwachtte. Die zelfverzekerde houding had voor Tubol een waarschu wing moeten inhouden, maar de arme reus was het slachtoffer van de omstandigheden, een speelbal van het Lot, een ongewild proefkonijn van forse afmetingen. Hij breidde de armen wijd uit om Piloot Storm in een ver pletterende omhelzing te nemen. Ditmaal zou hij zich niet laten verrassen! Doch terwijl Tubol nog met deze gedachte bezig was, voelde hij zich opnieuw vastgegre pen worden en wederom door het luchtruim zweven!... 59 Terwijl Terry, daar midden in die poel in Apie Fauna, zich afvroeg hoe hij ooit nogeens levend uit dat water moest komen, zakte er van een overhangende boomtak, vak voor zijn ogen, een reusachtige slang naar beneden. „Oook, hik.... dat nog! hikte Terry wiens eerste opwelling was om het lichaam van de python te grijpen en te proberen om zich hieraan op te trekken en de boomtak te bereiken. „Nog een dier hik...dat mij als zijn prooi verkozen heeft. Ik kan nog kiezen ook hik... of de tijger, of de sawah slang." Maar dat kiezen was niet meer nodig, want met een zachte plons liet de python zijn meterslange lciahaam al in het water glijden. Van schrik en ellende begon onze gevangenen als een razen de met armen en benen te slaan, waardoor hij pardoes kopje onder ging, water binnen kreeg en een kabaal maakte van jewelste. De slang, op zijn beurt geschrok ken van dit lawaaimaker, die daar in het water spartel de, gleed behoedzaam met heen en weer gaande bewe gingen om onze vriend heen en schuifelde aan de andere kant de oever weer op, waar de waakzame tijger ter stond met de poot naar hem sloeg. UDEN Veertig procent van de middenstanders boekt geen positief bedrijfsresultaat, bijna 30 procent verdient minder dan een fabrieksbaas en 10 procent ver keert zonder meer in een precai re situatie. Directeur J. W. de Roo van NV Hema te Amsterdam releveerde vrijdag deze recente cijfers van de confessionele middenstands bonden en de daaraan verbonden conclusie dat de middenstand het loodje legt, bij de heropening van een bij de Hema aangesloten be drijf te Uden. Een antwoord op de noodsituatie van de midden stand is volgens de heer De Roo „franchising". De ontwikkeling van de bij de Hema aangesloten middenstands ondernemers staat in lijnrechte tegenstelling tot deze noodsituatie aldus de heer De Roo. Sinds 1960 zijn er in 45 provinciale koopcen tra bedrijven geopend die bij de Hema aangesloten zijn en die ge heel zelfstandig en voor eigen re kening en risco door middenstan ders geëxploiteerd worden. De bij de Hema aangesloten midden standsondernemers hebben des tijds volgens de heer De Roo de toekomstige ontwikkelingen op de detailhandelsmarkt juist ge taxeerd door zich bij dit detail handelsbedrijf aan te sluiten. Zij hebben zich hierdoor een krach tige positie verworven, terwijl de Hema daardoor het snelst groeiende detailbandelsbedrijf van Nederland is geworden, aldus de heer De Roo. Van de eerste tien middenstandswar'enhuizen, zo zei hij, bleken er zeven door het grote succes voor uitbreiding vatbaar en werd besloten tot ver groting van het gebouw en ver koopruimte met gemiddeld vijftig procent terwijl in sommige ge vallen een geheel nieuw el» gro ter pand werd betrokken. Bin nenkort zullen van de 45 bedrij ven er 22 zijn die aanzienlijk uit gebreide en geheel aangepast zijn aan de eisen van de tegenwoordi ge tijd. De ontwikkeling van het bedrijf in Uden, dat in omvang het grootste bedrijf van de in Nederland gevestigde Hemamid- denstandswarenhuizen is, noemde hij een sprekend voorbeeld van het succes van de „Hema-fran- chising formule". DELFGAUW De NV Fabriek van Behangselpapier Gebr. Sanders stelt voor het dividend over het boekjaar 1969/1970 te verhogen van 12 pet. tot 15 1/2 pet. Naar keuze kan de uitkering geschieden in contanten of 12 pet. in contanten en 3 1/3 pet. in aandelen uit de agio- en algemene reserve. De nettowinst over het boekjaar 1969/1970 bedroeg 1,3 min. na aftrek van 0,9 min. voor afschrijvingen (v.j. 0,9 min. na aftrek van 859.000 voor afschrijvingen), aldus de directie in een communiqué. AMSTERDAM „Wordt de consument door de reclame gemanipuleerd? Wekt de reclame op tot het kopen van produkten, die men niet nodig heeft? Wie maakt dan wel uit wat de mens nodig heeft en wat niet?" Volgens drs. H. P. van Westendorp zijn dit de schrijvers van moraliserende leerstukjes. Hij schrijft dit in zijn pre-advies over de betekenis en het effect van de reclame, dat gisteren werd behandeld op de jaarvergadering van de Nederlandse Vereniging van Erkende Reclame-Adviesbureaus (VEA) in Amsterdam. De heer Van Westendorp is mededi recteur van het Instituut voor Psycho logisch Marktonderzoek te Schiedam en Amsterdam. Hij stelt in zijn preadvies verder dat de reclameman lijdt onder het negatieve image van de reclame, hetgeen stimuleert tot zelfrechtvaardi ging. Hij is van mening dat de mens er een identiteit bij heeft gekregen, die NEW YORK De mogelijkheid dat Japan vervreemd zal raken van het Westerse zakenleven en dat de Aziati sche ontwikkelingslanden niet tot die gemeenschap zal kunnen doordringen vormen de ernstigste bedreiging van de stabiliteit in Azië. Aldus is verklaard door een Ameri kaanse oud-ambassadeur in Tokio, de heer Edwin Reischauer. De diepe marxistische stroom in het Japanse gedachtenleven plus de zorg die men zich maakt over de manier waarop Amerika zijn terugtrekking uit Vietnam zal regelen, doen de betrek kingen tussen de V.S. en Japan geen goed, aldus de spreker. Als de V.S. „plotseling en op een ma nier die niet te voorzien was" terug keerde uit Vietnam dan zou Japan on gerust worden over de nauwe verwant schap met een betrekkelijke afhanke lijkheid van de V.S. Hierbij komt nog dat er tussen Japan en de V.S. economische wrijving dreigt te ontstaan over Amerikaanse invoer beperkingen ten aanzien van textiel, alsmede andere zaken. Al deze factoren zouden er toe kun nen leiden dat Japan zich economisch en politiek van de V.S. gaat vervreem den, en pogingen gaat ondernemen de eigen bewapening op te voeren, aldus Reischauer. AMSTERDAM Dank zij een meer dan bevredigende omzetverhoging ver trouwt NV Nederlandse Optische Indus trie ENOT, naar zij mededeelt, de aan merkelijke kostenstijgingen genoeg zaam te kunnen opvangen om het lo pende boekjaar af te sluiten met een resultaat dat gelijk of nagenoeg gelijk is aan dat van 1969. (De netto winst over 1969 bedroeg 696.000,waaruit een onveranderd dividend van 15 pet. werd uitgekeerd). AMSTERDAM In de vergadering van de raad voor het grootwinkelbe drijf, heeft de heer Martin Lederman, management consultant uit New York, gezegd dat de massamarkt (discount) in de komende tien jaar haar einde zal vinden. Er zullen nieuwe distributie vormen ontstaan. Naast de traditionele vormen zoals warenhuizen en super- markets blijkt reeds nu al, aldus de heer Lederman, dat nieuwe winkelvor- men opkomen. Hij noemde daarbij o.m. de airportshops, de hotel-shops, de ma- rina-shops (winkels bij jachthavens), en de parking-shops (winkels op parkeer terreinen). Voor nieuwe verkoopmetho den als huis-aan-huis-verkoop, telefoon en tv-verkoop zag hij eveneens een goede toekomst. „De klant van deze tijd is wat ver ward geraakt. Hij weet niet meer zo gemakkelijk een keuze te maken hoe zijn geld te besteden. Daarom zal de detailhandel een betere voorlichting moeten geven over zijn produkten. Het grootwinkelbedrijf zal er op be dacht moeten zijn dat de introductie van de video-tape verstrekkende gevol gen kan hebben. van consument. Drs. Van Westendorp stelt dat de onderzoekmethoden de voorkeur verdienen, die zich bepalen tot het beantwoorden van de vraag: „Wat komt van de reclame-uiting over? Waardoor wordt de houding van de consument tegenover de reclame psy chologisch bepaald, hoe is de kritiek gemotiveerd?" „De conclusie zou kunnen luiden, dat de reclame de werkelijkheid moet weerspiegelen, maar wat moet dan on der „de waarheid" worden verstaan? Hij trekt van leer tegen het opbouwen van genuanceerde merkbeelden voor simpele consumptiegoederen, die door de reclame naar zijn mening alleen maar lachlust of irritatie opwekken. Prof. dr. H. Baudet, hoogleraar in de sociale en economische geschiedenis aan de Rijksuniversiteit in Groningen, stelt in zijn preadvies het aanvaarden van nieuwe produkten aan de orde. Hij wijst daarin op het zijns inziens be staande gezichtsbedrog in tegenstellin gen tussen schijnbaar veel meer cul- tuurbepalende nieuwe produkten uit het verre verleden tegenover die pro dukten, welke na de industriële revolu tie de jongste geschiedenis hebben be geleid. Tegenover de vroegere opvattingen als zou de consument een natuurlijke geneigdheid tot aanvaarding van nieu we produkten hebben plaatst prof. Baudet de tegenwoordig gangbare ge dachte, dat zonder „het scheppen van behoefte" de vernieuwing kansloos is. In de wisselwerking tussen behoeften en nieuwe produkten wijst hij er op dat de fiets, de conserven, de confectie en de margarine bewijzen hoe de aan beveling van de vernieuwing mede haar acceptatie bepaalt en een niveau verschuiving in de acceptatie op den duur bewerkstelligt. Een fiets werd eerst geaccepteerd als speelgoed voor gegoede jongelieden en pas daarna massaal als zuinig transportmiddel. ROTTERDAM De Ierse „Industrial Development Authority", die tien jaar geleden begon met de promotie van buitenlandse industrievestigingen is te vreden over het aandeel dat Nederland in de afgelopen jaren heeft geleverd in deze ontwikkeling. Dit betekent echter niet, dat in Ierland geen plaats meer is voor andere bedrijven. Integendeel, een missie van de „IDA" is naar Nederland gereisd om nog meer Nederlandse ondernemingen te interes seren voor vestiging in Ierland, waar aan fiscale voordelen zijn verbonden. De missie had hierover reeds contact met diverse vertegenwoordigers uit het bedrijfsleven. Er zijn momenteel veertien Neder landse bedrijven die een vestiging in Ierland hebben, waaronder Philips, Douwe Egberts, Verolme en de pianofa- briek Rippen. Enkele maanden geleden kondigde een van de bedrijven van de AKZO-groep aan, dat zij een grote fa briek in Ierland gaat bouwen met een investering van ruim 170 miljoen gul den en werkgelegenheid voor duizend arbeiders. De veertien Nederlandse bedrijven hebben tot nu toe al 500 miljoen gulden in hun Ierse vestigingen gestoken. De handel tussen beide landen is de laatste jaren sterk gestegen. Sinds 1965 nam de export van Nederland naar Ierland toe van 86 miljoen gulden tot 125 mil joen gulden. De export van Ierland naar Nederland bedroeg in 1965 bijna 60 miljoen. Dit is inmiddels met 2 mil joen gulden gestegen. :v.v;;.v.;.v.v Koersen hedenmorgen le periode Fonds Vorig» koer* 1st» not. A.ILZ.O. 72.1 73.3 Alg. Bank Ned. 233 235 Amrobank 51.8 52.3 Amsterdam Rubber 40.6 40.7 Deli Mij eert. 58.7 59.2 Dordtsche Petrol. 888.6 893 Heineken's Bier 218.1 221 HA.L. 93.5 94.5 Hoogovens nr. c.v.a. 74.4 73 H.V.A.-mijen ver. 58.5 57 K.L.M. 142.8 143.5 Kon. Petroleum 142.5 143.5 K.N.S.M. nat bez. 88.5 89 Nat. Ned. cert. 74.1 73.6 Phs. v. Ommeren eva 304 301 Philips gem. bez. 49.8 119.5 Robeco 213.7 213 Rolinco 166.6 166 Scheepvaart Unie 85.2 85.1 Unilever c.v.a. 88." 87.6 Ned. 25 J. '69 8 100.3 100.4 Ned. 25 j. '70 8 100.65 100.65 Ned. '70 15 j. 8 100.3 100 Ned. 7 J. '69 8 103.4 103.4 Ned 7 j. '70 8 102.9 102.7 Ned. '69 7i 95.8 95.8 Ned. '66-1 7 91.9 91.7 Ned. 1966-2 7 91.7 91.5 Ned. '69 7 91.2 90.9 Ned. '68-1 64 87 87 Ned. '68-2 64 86.7 86.7 Ned. '68-4 64 86.7 86.7 Ned. '68-3 64 86.7 86.7 Ned. '66 61 88 88 Ned. '67 61 85 85 Ned. '67 6 83.9 83.9 Ned. '65-1 53 85.5 85.45 Ned. 1965-2 53 85.1 85.1 Ned. '64-1 51 82»/* 82.9 Ned. *64 5 79.4 79.3 Ned. '58 44 83.45 83.5 Ned. '64 44 95.9 85.9 Ned. '59 4l 81.1 81 Ned. 1961 41 76.4 76.4 Ned. 1963-1 41 75.3 75.3 Ned staff ell. '47 34 65.9 65.9 Ned. '51 34 92.2 Ned. '53 1-2 34 79.2 79.2 Ned. '50 1-2 31 67 67.4 Ned. '54 1-2 31 692 69.2 Ned. grootb. '48 3 82.6 82.7 Ned. dollarl. '47 3 BNG '67-1-2 62 BNG '68-1-2 62 BNG '67-1-2-3 6i BNG won. bl. '57 6 BNG '65-1 6 BNG '58-1-2-3 42 ld. 30-jar. '58/'59 44 Bk. mid. kred. '66 7 Nat. Inv.b. '65 52 Fr. Gron. h.b. dw. 6 Alb. Heijn '55 4 Brit Petrol. '66 74% Bijenkorf Beheer 6 Co-op r.spaarbr. Ned. Gasunie '69 74 Ned. Gasunie '66 71 Ned. Gasunie '66 64 Philips dir. '51 4 Pegem 1-2 1957 6 Pegem 1958 54 Rott Rijn Pijpl. 5**/# K.L.M 1968 7 K.L.M. 15-jarig 5 Ned Sp.w. '57 1-2 42 A.K.Z.O 42 Bergh. Papier 4è Gelder Zonen v. 42 88.5 88.5 87.7 86.5 91 86.6 80.3 78.2 98 89.3 95.5 99 179.5 94.5 94.5 89.7 78.5 86.4 84.5 93V« 87.1 92.8 85.8 72 97.2 88.2 88.2 88.45 87.5 86.4 91 86.5 80.1 78 99 90 84.60 95.5 180 94.3 94.4 85.7 78.5 86.5 84.5 93.3 72 97.3 88.8 Grasso 52% 90.3 K.L.M. 52 81 Meteoor beton 52% Ned. Middenst. B. 64 92.5 Rolinco f 1000 64 Stokvis 42% 91 Ned. cred.b. aand. b. 37 Ned. Midd.bank a. 95.8 Slavenburg's d. 209.5 Albert Heijn 146 Arnh. Scheepsb. eert. 127 Befo „b" 135 Bergh/Jurg. 250-1000 181 Blijd.st. f 1000 nr eva 51 Bols Lucas 129 Brakke Grond 21.2 Bredero Bredero n.r.cert. 184 Bredero ver. bedr. 391.5 Bührm.-Tetterode f 74.4 Bijenk. beh. n.r. c.v.a. 382.5 Bijenk beh. 6% pref 72.6 Calvé D. Calvé D. n.r. c.v.a 605 Calvé pr. wo. r. eert. 122.5 Drents-Ov. houth. 129 D.R.U. Elsevier t 423 82 84.5 90.5 37 95.9 209.5 148 133 130 181 51 127 21.2 182 180 390 73.8 377 73.2 611 122.5 130 142 Erdal Mij wasverw. Etna-Daald. Hold. f. Europe ('1) Hotel Fokker Gazelle Gelder (van) Gelder (van) Gist-Broc. Grasso Gruyter 6 pet c. pr. A Gruyter 6 pet c. pr. B Hellingman Holec Internatio-Mueller Kluwer Kon. Ned. Papier Kon. Ned. Text. cert. Krasnapolsky f. K.V.T. Leidse Wol Lips en Gispen eert Meteoor Naarden Chem. Naeff gebr. Nedap Nelle. wed. van Nijma n.r. c.v.a. Nijverdal-ten Cate Ov.z.gas nat.bez.v.a. f Pakhoed Palthe Parkhotel Pont hout Reesink en co. a. Schev. expl. mij. f a. Schokbeton aand b. Schol ten cart /pap a. Schuppen sajetf. a. 157 58 400 59 212 132 pref. 95.2 165 81.5 91.5 230 143 54.5 220 154 27.1 53.5 135 181.5 300 287 91.5 190 168 311 21 68.5 84.6 76.5 82 500 166 160 19.5 166 162 192 156 62.2 213 130.5 93 165 230 145 53 219 153 27.2 57.8 138 179.5 301 283 88 190 171 308 26 65.5 84.8 77.9 84 500 164.5 169 19.2 169 165 Sim. de Wit aand. b. 271 275 Technische Unie a. 306 308 Tw. Kabelfabriek a. 445 445 IJbbink-Davo a. 110 110.5 Unil. 1000 cert. 7cpr a 91.5 Ver. Machinef. a. 72 73.2 Ver. Nd Uitg.bedr. a. 137 135 Ver. Ned. Uitg. f. 18.6 18.5 Ver. Touw c.v.a. 130 125 Vredestein c.v.a. Vulcaansoord 88 87.5 Wegener n.r.c. 77 75 Wessanen 70.4 70 Geld. Tramw. Mij a. 52 H.B.B. bel. dep. f. 780 780 Interbond Ipb f. 600 600 Vastg. bel.f part f. 475 472 I.K.A. bel mij. f. 159.5 160 Unitas f 50 a. 75.9 76.6 Can pac. railw cert. 63.85 64 Int. nickel cert 48.7 48.3 Shell Oil Can cert 30.3 33 Am.tel/tel cert. 45% 45.5 Anaconda cert. 20 19.7 Bethlehem steel cert 20.4 20.2 Chesap a. Ohio cert 46.5 Cities ser cert. 43.4 43 Dupont d. N cert 121 118 Gen Electric cert. 84.3 85 Gen Motors cert. 71.3 72.15 Kennecott cop cert. 34.1 34 Phil, petroleum cert. 26.8 Radio Corp. Am cert. 23.8 23.5 Republic steel cert. 27.5 27.1 Shell oil cert. 41.7 41.6 Standard br 10 a cert. 42.65 Un St. steel (10) cert. 29.5 29.35 Woolworth cert 33.3 33.4 MELBOURNE De voorzit ter van de gezamenlijke Austra lische effectenbeurzen, Sir Cecil Looker, gelooft niet, dat de ef fectenbeurs van Melbourne is gecompromitteerd door hei on derzoek van de regering van Tasmanië naar de gang van za ken bij de Tasminex Mining Company. Sir Cecil, die tevens voorzitter is van de effectenbeurs te Mel bourne, zei, dat het meeste on heil is aangericht in Londen. Sir Cecil zie niet van mening te zijn, dat de handel in de aan delen Tasminex in Melbourne had moeten worden geschorst toen de koers plotseling begon te stijgen. „Het is goedkoop om de put te dempen als het kalf verdron ken is", zei hij. „Wij hebben als eersten een onderzoek naar de affaire ingesteld. Wij eisten een verklaring van de vennootschap zodra de koers snel opliep". Hij was voornemens die pun ten uit het rapport, die daar voor in aanmerking kwamen ter behandeling voor te leggen aan de raad van bestuur van de effectenbeurs. In het rapport, over Tasmi nex, dat werd voorbereid door de advocaat en procureur J. W. Wilson uit Launceston (Tasma nië), wordt gezegd, dat negen personen en een aantal ven nootschappen voor de handel in aandelen Tasminex in totaal 2.938.566 Australische dollars winst maakten. Een van de speculantenbe drijfsdirecteur Louis Harmanis uit Perth, zei van het rapport: „De heer Wilson heeft mij on juist geciteerd. Iedereen in het bedrijfsleven is erop uit geld te verdienen. Het hele geval was een onschuldige fout van de heer Singline. Door hem is het allemaal begonnen. „William Singline, presi dent-commissaris van Tasmi nex, is de man, die volgens het rapport heeft verklaard, dat de nikkelreserves van zijn onder neming wel eens beter en gro ter konden zijn dan die van Pa- seidon". Uit het rapport van de heer Wilson bleek, dat Harmanis tus sen 27 januari en 25 februari een winst van 112.781 dollar maakte met de speculatie in aandelen Tasminex. DEN HAAG De stijging van de kosten bij de Eerste Nederlandsche- Nillmij, in het bijzonder als gevolg van de loonontwikkeling, heeft tot gevolg, dat een groei van de winst zoals in 1969 voor 1970 niet verwacht mag worden. Er is echter ruimte om naast de hogere winstdeling aan verzekerden ook voor aandeelhouders een hoger bedrag be schikbaar te stellen, aldus een medede ling van het concern. Per 8 december zal een interimdivi dend beschikbaar worden gesteld van 2,- in contanten per aandeel van 20,-. Daarnaast zal 50 pet. in aandelen ten laste van de agioreserve worden uitgekeerd. Deze aandelen zullen ten volle delen in het over 1970 te declare ren slotdividend. In december 1969 werd alleen een interimdividend van 2,- in contanten uitgekeerd. Het tota le dividend over 1969 bedroeg 4,60. Ten aanzien van de gang van zaken zegt het bedrijf, dat de produktie aan nieuwe verzekeringen zowel in de le vens- als in de schadeverzekering tot nu toe die in 1969 overtreft. De pre mie-ontvangst ligt ruim boven die van 1969. Het inkomen uit beleggingen ver toont mede door het hoge rendement van nieuwe beleggingen eveneens een flinke toeneming. AMSTERDAM Op de effectenbeur» waren de meeste staatsfondsen vrijdag aan de zwakke kant. De nieuwe 8 pet. 15-jarige staatslening 1970-drie, waar van het bedrag is vastgesteld op 325 miljoen deed een disagio van 0,30 by de opening. De koers van uitgifte was 99 '/2- Later trok de prys iets aan tot 99,25. De belangstelling was beduidend minder groot geweest dan de vorige staats leningen ten deel viel. De toewijzing was ca. 72 pet. Van de internationale fondsen was Kon. Olie vast. De belofte van Algerijt dat de schadevergoeding voor de ge naaste olieondernemingen snel zal wor den versterkt, bezorgde de beurs een steun in de rug. De opening was f 1,70 hoger op 144.40. De andere hoofdfondsen waren niet onvriendelijk gestemd. Met name voor AKZO bestond belangstelling.

De Vallei | 1970 | | pagina 2