gebruik genomen „Sluitstuk van keten van voorzieningen" Ziekenhuis kocht loodsen van streekwerkplaats Sterke stijging van woningnood in Rhenen Gymzaal officieel in Lonas- huis nu geopend RIJKSINSPECTEUR GAF LES Poort van NIEUWBOUW SPOEDIG VAN START Bazaar in Over berg Werkgroep voor ontmoetings centrum A. Gerritsen 25 jaar bij Van Scluippen Griepprik voor ambtenaren In toekomst groter aantal werknemers Eerste lokaal bouwstroom AUTOSHOW Schakers leden nederlaag ZATERDAG 21 NOVEMBER 1970 BETER (Van één onzer verslaggevers) VEENENDAAL De gebouwen van de streekwerk plaats voor gehandicapten aan de Pelikaanstraat in Vee- nendaal. waar de plaatselijke vrije jeugd zich al met vuur en verve in zag ronddansen op de tonen van dreunende beat, zijn verkocht. Het Instituut voor Werkvoorziening Zuid-Qost-Utrecht heeft de houten loodsen verkocht aan het Gooisch Kinder ziekenhuis in Huizen. EERSTE PALEN EMINENT VICTORIE van roekei stoel als het over verzekeringen gaat ede 08380-12897 renkum 08373 - 8979 Van een onzer verslaggevers) RENSWOUDE Onder enorme belangstelling is gistermiddag Renswoudes trots, het uitstekend geoutilleerde gymnastieklokaal aan m Teats van Ameron- genweg, officieel in gebruik gesteld. Dat gebeurde nu eens niet met het door knippen van een lint of het omdraaien van een sleutel, doch middels een open bare gymnastiekles van de Rijksinspecteur Lichamelijke Opvoeding, de heer M. van Arkel, aan leerlingen van de lagere school en enkele interessante de monstraties van een meisjesgroep van de Haagse gymnastiekvereniging WIK. De zaal in Renswoude is het eerste lokaal dat tot stand is gekomen in de bouw- stroom van de provincie Utrecht. Een zeer groot aantal genodigden was getui ge van de ingebruikneming. VEENENDAAL De particuliere plannen om te komen tot de bouw van een ontmoetingscentrum zijn gebundeld in de gedachte die het Initiatiefcomité „Ontmoetingscentrum" uit de bevolking hierover heeft. Het gemeentebestuur geeft van zijn plannen blijk o.a. in het ontwerp-structuurplan en de gemeente begroting 1971. Tussen het Initiatiefco mité en het gemeentebestuur zijn inmid dels de eerste contacten gelegd. Samen- gesproken is ook met de provinciale Utrechtse Stichting tot Welzijnsbevorde ring, de Stichting Stichtse Culturele Raad, vertegenwoordigers van het mi nisterie van Curema, bureau Utrecht en van de provincie Utrecht. Uit het Initiatief comité en het ge meentebestuur is een werkgroep ge vormd, die in de eerste plaats zal bezien via welke vormen van onderzoek men op korte termijn kan komen tot een zo breed mogelijke behoeftepeiling. Op grond van die behoeftepeiling zal een programma van wensen worden samen gesteld. Vertegenwoordigers van de Stichting Welzijnsbevordering, de Sticht se Culturele Raad en van de provincie en Curema zullen de werkgroep waar nodig van advies dienen. VEENENDAAL In het kantoor van Van Schuppen-Chemie werd gistermor gen de heer A. Gerritsen gehuldigd in verband met zijn 25-jarig jubileum bij het bedrijf. Samen met zijn echtgenote werd hij ontvangen door directeur M. Sliedrecht, bedrijfsleider drs. G. L. G. Wielaert, de chef van het chemische la boratorium dr. M. J. D. van Dam en zijn eigen directe chef, de heer v. d. Bovenkamp. De heer Sliedrecht memoreerde dat de jubilaris 25 jaar geleden zijn werk zaamheden in de wolfabriek begon, en dat hij later tot de „pioniers" behoorde die in de nieuwe chemische afdeling aan het werk gingen. De heer Gerritsen viel al vrij snel op en hij ging een cursus chemie volgen. Later werd hij ploegbaas. De heer Sliedrecht had niets dan lof voor zijn wijze van werken, en hij sprak zijn erkentelijkheid uit voor het feit dat de heer Gerritsen heeft willen meewerken aan de ontwikkeling van het bedrijf. Namens de Amsterdamse hoofddirectie overhandigde hij een en veloppe met een extra maand salaris, en zegde hij vijf dagen extra vakantie toe. Bovendien overhandigde hij een gouden horloge met inscriptie, een apo thekerspot als aandenken, en de zilve ren speld die het bedrijf aan dergelijke jubilea verbindt. Mevrouw Gerritsen kreeg een boeket bloemen. Bedrijfsleider Wielaert karakteriseer de de jubilaris als ..lid van de stoot troepen", waarmee hij nog eens illu streerde hoe de heer Gerritsen de be ginfase van de chemische fabriek heeft meegemaakt. De heer Wielaert had waardering voor de trouw van de jubi laris. maar verbond hieraan de conclu sie, dat ook het bedrijf zelf trouw blijkt te zijn aan zijn werknemers. De heer Gerritsen ontving namens de collega's nog een aantal cadeau's en het gezelschap bleef nog enige tijd bijeen om herinneringen op te halen, 's Mid dags recipieerde de heer Gerritsen in „De Korenbeurs". (Van onze verslaggevers) VEENENDAAL Mevrouw U. Tellegen, lid van het Utrechtse college van Gedeputeerde Staten heeft gisteravond het LONAS-huis aan de dr. Colijn- straat officieel in gebruik gesteld. Met de sleutel die zij tijdens de voorafgaan de bijeenkomst in het Verenigingsgebouw uit handen van LONAS-voorzitter dr. C. P. Engel had ontvangen, maakte zij de weg vrij voor de geestelijk gehan dicapte bewoners, die aan de Golijnstraat een adaquate vervangen van het huisgezin vinden. In het Verenigingsgebouw aan de Ei kenlaan verzamelde zich gistermiddag een ruim gezelschap om te luisteren naar een aantal toespraken van onder anderen de voorzitter van de Dr. Wil lem de Jongh Stichting, de heer I. Hee- ringa, van dr. Engel, mevrouw Teile gen, burgemeester Bode, en vertegen woordigers van de Nazorgcommissie en Philadelphia. Onder de aanwezigen was ook de weduwe van dr. W. de Jongh. De naar hem vernoemde stichting zal het tehuis exploiteren. Dr. Engel merkte ondanks alle blijd schap op dat er in feite geen reden was voor een feeststemming. Er blijft nog veel werk te doen voor de gehandicapte medemens. Hij sprak zijn dank uit aan het adres van de Veenendaalse bevol king en de provinciale overheid, voor de grote financiële steun en de mede werking. Hij maakte tevens van de gelegen heid gebruik om een balletje op te gooien over het bedrag van tienduizend gulden dat LONAS (stichting Laat Ons Niet Alleen Staan) op tafel heeft moe ten leggen toen zij een optie moest ne men op de grond waar het tehuis is verrezen. Hij speculeerde voorzichtig op een royaal gebaar van het gemeen tebestuur. dat nu dat bedrag wel zou kunnen schenken. Mevrouw Tellegen ging hierop later in. Zij stelde dat het gemeentebestuur in dat geval door de provincie op het matje zou worden geroepen. Over het gezinsvervangend tehuis zei zij: „Het zal voor de gehandicapten de taak van vader en moeder overnemen. Het is een vraag, of dat een beter resultaat heeft of een slechter, al is het dan maar een vervanging. In veel echte gezinnen kan nu eenmaal niet de vereiste zorg aan de gehandicapte worden gegeven". Me vrouw Tellegen sprak haar waardering uit voor de Veenendaalse daadkracht en het doorzettingsvermogen, die nu re sulteren in de opening van het tehuis. „Veenendaal neemt een unieke plaats in, wat de zorg voor geestelijk gehandi- Mevrouw Tellegen ging als eerste het LONAS-huis binnen, door een poort die gemaakt werd door leerlin gen van de technische school. Een j jeugddrumband uit Zutphen zorgde voor de muzikale omlijsting capten betreft", aldus burgemeester P. Bode in zijn toespraak. „Het LO NAS-huis is een belangrijk sluitstuk van een keten van voorzieningen". Ter illustratie noemde de burgemeester daarnaast het dagverblijf voor kleuters, de blo-scholen voor debielen en imbe cielen, het dagverblijf voor volwasse nen, en de gedifferentieerde sociale werkvoorziening. De burgemeester nam de gelegenheid te baat om een zakelijke opmerking te maken: „Het is te betreuren, dat nog niet zodanig uitbreiding is gegeven aan het erkenningsbeleid op grond van de Algemene Wet Bijzondere Ziektekosten, dat de verzorgingskosten in dit tehuis op grond van verzekeringen kunnen worden betaald. Ik, en velen met mij, hoop dat daarin spoedig zal worden voorzien..." Diverse sprekers lieten hun woorden van geschenken vergezeld gaan. R. Val kenburg bood met een aantal kinderen samen, namens de zondagsschool een elektronisch orgel aan, waarmee op het podium een voorproefje van de kwali teiten werd gegeven. Onder de ge schenken was voorts een schilderij en een chèque voor de aankoop van een tuinameublement. RHENEN In alle mogelijke bladen en in alle toonaarden is een bericht ge lanceerd dat burgemeester en wethou ders van Veenendaal overwogen om het gehele gemeentepersoneel te laten inen ten tegen griep. Toen dit bericht wereldkundig werd gemaakt, was het gemeentepersoneel van Rhenen al een week ingeënt De ziekenhuisleiding heeft de gebou wen aangekocht voor een prijs, die het instituut ook aan de gemeente Vee nendaal heeft gevraagd. De vroede va deren hadden bij de onderhandelingen het bestuur ook een huurvergoeding in het vooruitzicht gesteld, welke het Huizense hospitaal echter niet ver strekt. Een geheel nieuw complex ver rijst er op de plaats waar nu de inmiddels verkochte loodsen van de streekwerkplaats nog staan. De loodsen zullen binnenkort worden afgebroken en worden overgebracht naar Huizen. Daar zullen de barakken tijdelijk onderdak gaan bieden aan ad ministratief personeel, omdat men in het ziekenhuis ook bezig is met een grote verbouwing. Binnen enkele dagen worden de lood sen aan de Pelikaanstraat afgebroken. Vrijwel onmiddellijk daarna zullen de eerste palen worden geheid voor de nieuwbouw van het Instituut voor Werkvoorziening Zuid-Oost Utrecht. De goedkeuring van Gedeputeerde Staten is dezer dagen afgekomen, even als enkele andere vergunningen. Op de plaats waar nu de loodsen nog staan verrijst een geheel nieuw com plex. Het wordt een groot pand met een oppervlakte van ongeveer 2000 m2, waarin verplaatsbare wanden zullen worden aangebracht tussen de verschil lende afdelingen van de streekwerk plaats. Door dit systeem in geval vele mogelijkheden geschapen in geval van plotselinge interne veranderingen. Momenteel zijn ongeveer 135 gehan dicapten tewerkgesteld bij het Instituut voor Werkvoorziening, maar in de naaste toekomst wordt dat aantal be langrijk uitgebreid. De werknemers van het instituut zijn inmiddels verhuisd van de Pelikaan straat naar een gedeelte van de KVSW, waar zij hun werk voortzetten. Ook heeft de streekwerkplaats reeds een dependance aan de Schoolstraat. Stemman n.v., een bedrijf waarvoor de gehandicapten veel werk verrichten, bood het instituut ruim een jaar gele den onderdak toen het in ruimtenood kwam. OVEKBERG De Hervormde Vrou- wenverenigig te Overberg houdt vrij dag 27 november in de kleine zaal van Kamp Overberg een verkoopmiddag van goederen. Er zijn tevens attracties voor kinde ren. Het festijn begint om half drie. 's Avonds om zeven uur is er een ba zaar met o.a. prijsschieten, sjoelen, rad van avontuur, en een verloting. Onder hen bevonden zich vertegen woordigers van de gemeente Renswou de en gemeenten uit de omgeving, be stuursleden van de plaatselijke sport verenigingen. enkele vertegenwoordi gers van de Rijksinspectie voor Licha melijke Opvoeding, aannemers en een groot aantal journalisten die deze dag een rondrit maakten langs de pas ge reedgekomen sportaccommodaties in de provincie Utrecht, welke trip werd be sloten met een bezoek aan de gymzaal van Renswoude Burgemeester J. A. A. H. Hosang opende de feestelijke bijeenkomst met een donderende, puur-enthousiaste speech, waarin hij met name de heren M. van Arkel en J. C. F, Coers, respec tievelijk Rijksinspecteur Lichamelijke Opvoeding en Provinciaal Adviseur Li chamelijke Opvoeding en Sport, roemde om hun coördinerende en stimulerende werk. „Deze mensen hebben een eminente inzet getoond", aldus Renswoudes eer ste burger, die de ingebruikstelling van deze eerste bouwstroomgymzaal van de provincie Utrecht „bijzonder" noemde. Vervolgens gaf hij een kort overzicht van de perikelen in Renswoude om te komen tot de bouw van 'n gymnastiek lokaal, welke zo ongeveer twintig jaar geleden reeds zijn begonnen. Hoe enthousiast de burgemeester de ze woorden sprak blijkt wel uit de uit spraak van de volgende spreker, de heer Van Arkel, die de heer Hosang betitelde als een fijne, bijzonder en thousiaste burgervader. Het woord fijn vond hij ook toepasselijk voor de ver tegenwoordigers van de NBM (Neder landse Bouw Maatschappij) met wie rijk en gemeente plezierig hebben sa mengewerkt bij de totstandkoming van het gebouw. De heer Van Arkel wees nog eens op het ontstellend grote tekort aan gym nastiekzalen in de provincie en hoopte dat wat dat betreft „in Renswoude de victorie zou beginnen". Hij besloot zijn speech met de woorden: „Het kleine Renswoude heeft een gymlokaal dat klinkt als een klok". Dat vond ook zijn collega Coers, die de gemeenteraad van Renswoude nog eens prees om zijn snelle besluitvor ming. Een woordvoerder van de NBM memoreerde vervolgens dat de bouw stroom nog op gang moet komen (in Woudenberg is men al bezig, terwijl men in Amerongen binnenkort van start zal gaan), maar hij hoopte dat er nog minstens 25 opdrachten zouden volgen.... en niet alleen bekeken vanuit zakelijk oogpunt. Hij overhandigde burgemeester Hosang een NBM-cup, die de inzet kan vormen bij de sport wedstrijden1 tussen de plaatselijke jeugd c.q. de verenigingen. U hebt een bijzonder functioneel gymlokaal gekregen", zei een vertegen woordiger van de Nogym, de inrichter van de nieuwe aanwinst. Hij bood een scorebord aan. Tot slot werden be stuursleden van de lokale clubs in de gelegenheid gesteld de vroede vaderen te complimenteren met het lokaal, evenals het schoolhoofd van de School met de Bijbel, de heer M. Held. Ook de clubs overhandigden de burgervader een geschenk. r Na dit gedeelte kwam inspecteur Van Arkel in actie voor een gymles met een aantal leerlingen van de lagere school, gevolgd door een zeer succesvol optre den van sportvereniging WIK uit Den Haag. Gisteravond was het in de schitteren de accommodatie voor de inwoners van Renswoude „open huis", een kennis making die in goede banen werd geleid door sportvereniging „Renswouw". Rijksinspecteur Van Arkel gaf een openbare gymles aan een aantal leerlingen van de lagere school. RHENEN De reële woningbehoefte in Rhenen is in twee maanden tjjds met twaalf procent gestegen. Dit is het resultaat van een onderzoek naar de werkelij ke woningbehoefte, die het gemeentebestuur van Rhenen heeft ingesteld. In een statistiekje wordt een splitsing gemaakt naar het aantal ingeschrevenen en de reële woningbehoefte. De twee peildata zijn 12 augustus en 22 oktober 1970. Het aantal woningzoekenden is als volgt te verdelen. De tussen haakjes geplaat ste zijn die van 22 oktober jl. Totaal aantal ingeschreven woning zoekenden 365 (451), waarvan onge huwd met trouwplannen jonger dan 25 jaar 50 (65), 25-65 jaar 21 (24), 65 jaar en ouder gehuwd of weduwe met kinderen jonger dan 25 jaar 42 (48), 25 - 65 jaar 205 (236), 65 jaar en ouder 23 (42), alleenstaanden jonger dan 25 jaar 1 (1), 25-65 jaar 13 (19), 65 jaar en ouder 10 (16). Van de gehuwde woningzoekenden hebben (270) (326) geen woning (inwo- nenden) 55 (70), een woning in de ge meente Rhenen 191 (231), een woning buiten de gemeente 24 (25). Van. de wo ningzoekenden hebben (365) (451) een inkomen tot f 1000,- per maand (285 (359), een inkomen van f 1000,- of meer 80 (92). Voor wat de reële woningbe hoefte betreft komt het gemeentebe stuur tot het volgende overzicht: Ongehuwden met trouwplannen 71 (89), gehuwden zonder zelfstandige woonruimte 55 (70). gehuwden buiten de gemeente wonend 24 (25), vervan gende woningen in verband met krot opruiming 10 (10), vervanging halve aantal duplex woningen 108 (108). Totaal (268) (302). Het aantal ingeschrevenen als wo ningzoekende steeg met 23 pet. Rond 80 pet. van de woningzoekenden heeft een inkomen beneden f 1000.- per maand. Er zijn op de laatste peildatum 231 wo ningzoekenden. die een woning be schikbaar hebben, die niet aan hun verlangens voldoet, om welke reden dan ook. Gelet op het inkomen van het gros der woningzoekenden, voor wie dus een nieuwe woningwetwoning fi nancieel moeilijk bereikbaar is en ge zien het relatief grote aantal woningen dat beschikbaar kan komen (231) is op lossing van het woningbehoeftevraag- stuk een goed opgezet doorstromingsbe- leid. Een doorstromingsbeleid kan alleen slagen, wanneer er nieuwe, desnoods duurdere woningen beschikbaar komen. Uit een nadere analyse van de cijfers blijkt dat 23 echtparen zonder kinderen en jonger dan 65 jaar staan ingeschre ven, evenals 19 alleenstaanden jonger dan 65 jaar. Daarnaast blijken er 44 aanvragen voor een bejaardenwoning onder de aanvra gen te schuilen. Uit deze aantallen kan de conclusie worden getrokken dat er behoefte is aan 23 en 19 en 44 is 86 kleine wooneenheden met een of twee slaapkamers. Deze resultaten zullen door het gemeen' - worden ge hanteerd bij de samenstelling van nie we bouwpakketten en bij de vormge ving van nieuwe bestemmingsplannen, met name in het plan „Molenberg". Hoe is het momenteel met de wo ningbouw in Rhenen gesteld en hoe zal het er in het komende jaar uitzien? Ook daarover heeft het gemeentebe stuur gegevens verstrekt. In Rhenen-stad zijn in aanbouw 28 zogenaamde vrije-sectorwoningen op 't plan Domineesberg. In het dorp Eist zijn dat 18 bejaarden woningen, 69 pre mie-verkoopwoningen, 55 woningwet woningen en 14 premie-verkoop wonin gen. Verspreid over de gehele gemeente komen daar nog eens bij ongeveer 50 particuliere premiewoningen en 35 par ticuliere vrijesectorwoningen. Dat zijn er dan in totaal 270. Bij het begin van 1971 zullen ver moedelijk in aanbouw worden genomen in Rhenen-stad 16 bejaardenwoningen in het plan „Molenberg", 100 eengezins woningen in datzelfde plan. in de buurtschap Achterberg 6 bejaardenwo ningen, in het dorp Eist 6 premie-ver koopwoningen en verspreid over de ge hele gemeente 80 particuliere premie- en vrije-sectorwoningen. RHENEN Bij autobedrij f De Rho- ter op het Fred. v.d. Paltshof in Rhenen is een drie dagen durende grote Fiat show begonnen die al meteen flink in de belangstelling stond. De directie had moeite noch kosten gespaard om er een mini-RAI-van-één-merk van te maken. Een leuk opgezette koffiebar, artis tiek beschilderd door de heer J. Baars, completeerde het geheel, terwijl de no dige bloemstukken en bloemversierin- gen tussen de wagens een prachtig de cor vormden. Dames in maxi zorgden er voor dat de bezoekers op tijd hun natje kregen. Het is een goede gewoonte geworden van de heren De Rhoter en Van Eldik jaarlijks de nieuwste modellen van Fiat te tonen, niet alleen aan de al bestaan de klant, maar ook aan eventuele nieu we clientèle. Dat zij er zoveel werk van maken getuigt van een grote mate van zakelijk inzicht en voortvarendheid. De bezoekers^ die eventueel nog niet op de hoogte waren van de nieuwste manier van autowassen konden een kijkje nemen in de volautomatische wasserette, waar nu al weer geruime tijd met behulp van een ingewikkelde Amerikaanse installatie aan de lopende band vele bemodderde auto's als herbo ren op de weg terugkeren, niet alleen gewassen, maar tegelijkertijd voorzien van een nieuwe beschermende waslaag. Die gaat er in deze „wasmachine" ge lijk op. Tot en met zaterdagavond kan de echte autoliefhebber op deze show zijn hart ophalen. RHENEN De Schaakclub Rhenen heeft het in de competitiewedstrijd tegen Theothorne niet kunnen bolwerken. De Rhenenaren verloren met y/i-6/2. De volledige uitslagen waren als volgt: TheothorneRhenen: G. Fiesler jr J. H. v. d. Berg 1-0; J. H. SchellM. ter Haar V2-V2; J. MeijerC. ter Beek 0-1; F. v. HogenA. v. Manen 1-0; A. v. Eg- tenJ. Verwoert 0-1; G. Fiesler sr— C. P. de Joode 1-0; R. HonderbosJ. No- termans 1-0; G. BontsemaN. J. Schee- res 1-0; S. MeijB. v. Doorn 0-1; D. v. RumpikF. W. D. Aarden 1-9. ADVERTENTIE

De Vallei | 1970 | | pagina 3