Burgemeester opent noodgebouw: Rhenen is te lang zonder goed boek en bibliotheek geweest Weer dode vis Gevaarlijk rijden kost 100 gulden qetioend Sint werd overal goed ontvangen Mevr. Clous uit gemeenteraad ,Oud-Renswoude' herdacht hoeve „Dickerijst" Meisje werd aangereden Kantongerecht Wageningen r Deze sticker op een auto zegt: tot op een honderdste millimeter nauwkeurig uitgelijnd, gebalanceerd. Elektronisch. Abi heeft er de apparatuur voor. Tjoent camber, caster, toespoor, uitspoor exakt volgens voorschrift van de fabrikant. En u hebt Abi vlakbij. Dus... In AmerongenRenswoude Rhenen en Leersum: Jongen (13) zwaar gewond Weer vacature in Rhenen: De Nachtegaal toonde vogels Structuurplan voor Rhenens dierenpark St.-TSicolaas op politieke toer OPGESTOKEN LOGISCH BLIJ GEEN STEUN MAANDAG 23 NOVEMBER 1970 RHENEN „Ik geloof, dat Rhe nen té lang zonder bibliotheek en zonder goede boeken fe geweest". Een uitspraak van burgemeester jhr. mr. L. H. N. F. M. Bosch ridder van Ro senthal, toen hij vrijdagavond aan de Groeneweg het houten noodgebouw officieel opende, waarin de openbare leeszaal/bibliotheek gedurende vijf jaar zal zijn gehuisvest en waarna een op lossing zal moeten zijn gevonden voor een definitieve vestiging in een perma nent gebouw. Enkele jaren geleden werd gestart in twee lokalen van de openbare Mavo- school aan de Wilhelminastraat. Ener zijds was het geen ideale toestand daar en anderzijds waren de lokalen nodig voor de school, waar men met ruimte gebrek kreeg te kampen. Vandaar dat in afwachting van een definitieve op lossing aan de Groeneweg het nood gebouw werd opgetrokken. Bij de hoofdingang is een lichtbak aangebracht met daarop de aanduiding van de bibliotheek, zodat men in het donker het gebouw gemakkelijk kan vinden. Het is sfeervol ingericht, voor zien van modern en gezellig meubilair, de verlichting is uitstekend en de tal rijke boeken zijn overzichtelijk opge steld. Nadat notaris S. J. Vleer, voorzitter van de openbare bibliotheek/leeszaal in Rhenen een kort inleidend woord had gesproken, waarbij hij de hoop uitsprak dat het gebouw voor de Rhenense be volking van veel nut zal zijn en hij had dank gebracht aan allen die het ge bouw hebben gemaakt tot wat het nu is, met een speciaal woord van erkente lijkheid aan de bibliothecaresse mej. De Haas, voor het vele werk dat zij er in had geïnvesteerd, sprak burgemeester Bosch van Rosenthal het openings woord, dat door veel belangstellenden werd aangehoord Aanwezig waren o.a. wethouder Glasbergen, gemeentesecre taris W. C. Pieters, raadslid mr. J. Deen, gemeentesecretaris Van Maanen van Veenendaal in zijn kwaliteit van penningmeester van de Veenendaalse leeszaal, en bijzonder veel jeugd. „Ik wil allereerst wat zeggen als RENSWOUDE Vrijdagavond vul den 15 leden van „Oud-Renswoude" het zaaltje achter de Geref. Kerk. Na de opening herdacht voorzitter Laansma in een kort woord de op 1 november ver brande boerderij Dickerijst. Deze hof stede bestond reeds in de 15de eeuw en om de ouderdom, de mooie ligging cn de vrij goed geconserveerde gevel had de vereniging het plan gevat deze hof stede op de monumentenlijst te krijgen. Dit bleek in het voorjaar nog niet het geval te zijn. Na het leegkomen van de boerderij sloopten vandalistische jonge ren een deel van het gebouw en op zondag 1 november stond het plotseling in brand. Een puinhoop is thans het overschot. Na de pauze kon men een schilderij bewonderen van het boerderijtje uit 1761 op de hoek van de Dorpsstraat en de Kerkstraat. Dit door ds. J. C. Jon kers geschilderde doek werd na overleg met de leden aangekocht. Het onderwerp van deze avond werd gehouden door de voorzitter, die de be roepen van de Renswoudenaren in de 17e en 18e eeuw behandelde. VEENENDAAL Het 7-jarige meis je B. v. G. is vrijdagavond voor onder zoek naar het Juliana ziekenhuis over gebracht na een ongeval in de Juliana- straat. Het meisje liep vanachter een geparkeerde auto plotseling de rijweg op en werd aangereden door de automo bilist H. v. d. K. VEENENDAAL Voor de derde maal dit najaar is massale vissterfte waargenomen in Veenendaalse vijvers. Ditmaal was het zaterdag bij de Grote Pekken zover. De eerdere gevallen wa ren bij het Schrijverspark. De politie onderzoekt de oorzaak. Burgemeester Bosch tijdens zijn openingsspeech. vroegere huisbaas, toen de bibliotheek was ondergebracht in de openbare ma vo aan de Wilhelminastraat", aldus de burgemeester. „Gelukkig kan nu in die school, waarvan twee lokalen voor de bibliotheek waren afgestaan de vrijge komen ruimte worden benut. Er is veel gepraat over de plaats van vestiging van de bibliotheek hier aan de Groeneweg. Velen hebben zich afge vraagd: ligt deze plaats niet te ver van het centrum? Ik voor mij geloof dat we hier op de lange duur in het centrum van Rhenen staan. En aan de jeugd te zien, die hier is, weet iedereen in Rhe- WAGENINGEN „Ik was finaal aangeslagen en helemaal van de kaart", ver klaarde vrijdag de 25-jarige Eltse melkventer Reinder v. O. tijdens zijn optreden als getuige charge in de zaak tegen de 71-jarige gepensioneerde arts Hendrik Jan O. uit Doorn. Volgens de dagvaarding had deze op 20 augustus van dit jaar in Eist de lorry van getuige precies op het moment gepasseerd, dat uit tegengestelde richting veehouder Bulk Evert v. L. uit Eist met tractor naderde. De plotseling voor hem opdoemende auto van de arts had de man van schrikt zelfs even „verlamd", doch ver der was het bij „schrik" gebleven, want de zowel door melkventer als veehou der verwachte botsing was uitgebleven, al was het volgens beiden „op 't nip pertje". De manoeuvre van de arts werd niet temin door beiden als „levensgevaar lijk" gekwalificeerd en in overleg met agent Hazeleger besloot met enkele da gen na het gebeuren alsnog tot het in dienen van een aanklacht. Het laatste was een gemakkelijke zaak, want ondanks beider schrikreac ties en perpleriteit was men nog wel zo helder geweest om het autonummer te noteren. De arts bleek zich ter zitting niets van het voorval te kunnen herin neren en stond voor de balie van kan tonrechter mr. A. C. van den Brand al even perplex als het tweetal op de dag van de betreffende verkeerssituatie oe4- hebben gestaan. „t Is beslist geen narrow escape ge weest", legde verdachte mr. J. C. Pie ters (officier van justitie) uit, „want eerlijk ik weet er totaal niets van". Aansluitend zei hij, dat het gebeuren bepaald geen indruk op hem moest hebben gemaakt, daar hij anders wel ter plaatse zou zijn gestopt. Ter verde diging voerde hij zijn grote kennis van het menselijke reactievermogen aan, waarvan hij „in zijn 40-jarige artsen praktijk wel het nodige had opgesto ken". Volgens hem moest men hier uit wel de lering trekken dat „als het voorval inderdaad zo opvallend was geweest het in ieder geval indruk op een arts met een dergelijk lange ervaring zou hebben gemaakt". Bovendien zat hij al jaren zonder één verkeersovertreding achter het stuur en ook daar dienden „kantonrechter en of ficier rekening mee te houden". De ver klaringen van de melkventer en de veehouder waren vernietigend voor het geheugen van verdachte. De volgens beiden „levensgevaarlijke verkeershan- deling" stond hen nog als de dag van gisteren voor de geest. Veehouder en tractorbestuurder Bulk Evert v. L. achtte het aan zijn reactie vermogen te danken „dat er geen slachtoffers waren gevallen". Melkven ter Reinder v. O. prees hem in dit op zicht, want „als de veehouder niet naar het fietspad zou zijn uitgeweken, was mijn ventkarretje er beslist aange gaan". Het noteren van het autonum mer was vooi hem een logisch gevolg van drie eerder afgereden achteruit kijkspiegels „en alhoewel daar anderen oorzaak van zijn ben je voortaan op je hoede". In zijn requisitoir achtte mr. Pieters het de erls ten laste g?legde „op grond van de getuigen verklaringen wettig en „degelijk" overtuigend bewezen". De op te leggen straf wenste hij op de ernst van de overtreding afgestemd te zien en de eis bedroeg daarom f 150, „Het overtuigend bewijs is niet gele verd, integendeel", riep de arts tijdens zijn verweer uit. De zienswijze van mr. Pieters werd door hem als „bepaald on redelijk" bestempeld. Mr. Van den Brand oordeelde het wettig en overtui gend bewijs in ieder geval geleverd, doch hield bij de strafoplegging wel re kening „met de bijna schone straflijst van de verdachte". Uitspraak: f100, boete. nen de bibliotheek hier straks best te vinden". De burgemeester felioiteeerde niet al leen het bibliotheekbestuur, maar ook mej. De Haas, die er als bibliothecares se werkzaam is. „U hebt enkele jaren verstopt in een school gezeten, waar de bezoekers ergens achterom moesten lo pen om u te kunnen vinden. U had er gebrek aan ruimte. U hebt moeten to veren om daar sfeer en stemming te scheppen. U hebt nu een gebouw waar van die sfeer en stemming als het ware afstraalt". De burgemeester wees er vervolgens op hoe belangrijk het is een boek te lezen. We probeerden vroeger op school al onder de bank onder de les door een boek te lezen. Een boek is een vriend die je niet tegenspreekt. Dat is een be levenis in je eigen kamer, in je eigen stilte. Ik geloof, dat Rhenen te lang zonder bibliotheek, zonder goede boeken is ge weest. Sinds de heer v. d. Giessen, di recteur van de Utrechtse Bibliotheek Centrale in het Utrechtse is gekomen, is er in het achtergebleven gebied veel veranderd ten aanzien van de boeken- voorziening en de -verzorging. We zijn nog lang nieh zover als in andere pro vincies, maar we beginnen het in te halen. En wat vind de bibliothecaresse van het nieuwe gebouw? „Ik ben er ontzet tend blij mee. Het is een hele verbete ring, het is nu een echte bibliotheek. Je kunt de mensen hier veel beter ontvan gen dan in de twee schoollokalen, die bovendien van buitenaf niet herken baar waren als de bibliotheek. Dat kan nu wel", aldus mej. De Haas, die even als het bestuur talrijke gelukwensen in ontvangst mocht nemen. In de nieuwe bibliotheek heeft mej. Aleid van de Bunt, conservatrice van het streekmuseum aan de Molenstraat een tentoonstelling ingericht van oude prenten, prentbriefkaarten, topografie en oude voorwerpen, en dat alles ter gelegenheid van de officiële opening van nieuwe leeszaal/bibliotheek voor Rhenen, die een belangrijke verbete ring mag worden genoemd. ADVERTENTIE w RHENEN Ook in de Grebbestad is St. Nicolaas weer gearriveerd. Hij kwam per gepavoiseerd schip via de Rijn naar Rhenen, waar het bij hotel „De Stichtse Oever" zó druk was, dat er geen muis meer bij kon. De muziekvereni ging „Oefening Baart Kunst", in de wijnrode uniformen bijzonder goed pas send bij het gewaad van de Goedheiligman, stond op de kade om de kinder vriend een muzikaal welkom toe te roepen. Autobanden-import, Laan der Techniek, Veenendaal. telefoon 08385 - 19151, Hierna werd een optocht geformeerd. In het tweede rijtuig zat het dagelijks bestuur van de Rhenense Middenstands Centrale, bestaande uit de heren H. Griffioen (voorzitter), L. Slok (secretaris) en C. Mol jr. (penningmeester). Op het bordes van het stadhuis werd het gezelschap officieel ontvangen door het gemeentebestuur. Nadat over en weer hartelijk werd gesproken en de Sint aan de gemeentebestuurders wat presentjes had overhandigd, volgde een geslaagde rijtoer door de gemeente, be gunstigd door fraai zonnig herfstweer. Met de boot kwam de goede Sint za terdag ook zijn opwachting maken bij Mevr. s' Jacob, burgemeester van Leer sum. Zij heette de Sint hartelijk wel kom en kon aan hem meedelen dat er in het laatste jaar diverse mooie win kels in Leersum waren bijgekomen zo dat de keus voor de Sint niet moeilijk zou zijn. Achteraf bleek dat de Sint reeds eer der een kijkje in Leersum had genomen zodat hij van alles op de hoogte was. Na het welkomstwoord door de bur gemeester werd de rondgang door het dorp gemaakt. Voorafgegeaan door de muziekvereniging EMM werd een tocht gemaakt door geheel Leersum. Onder weg werd er door een groot aantal zwarte Pieten royaal gestrooid. De Sint hoopte dat de Middenstand in de ko mende weken goede zaken zal doen. Aan hem zal het niet liggen. Op de Hof in Amerongen was het zaterdag een geweldige drukte. Sint Ni colaas zou ten gemeentehuize worden ontvangen door de burgemeester. Veel kinderen en ouders hadden zich verza meld en even was er wat verwarring. De muziek, Ons Genoegen uit Ameron gen, kwam vanaf de Overstraat terwijl even later Sint Nicolaas, vergezeld door 4 Zwarte Pieten, gezeten in een open auto en vergezeld door een elftal leden van de pas opgerichte ponyclub te Overberg en Amerongen vanaf de Ne- derstraat aankwam. De Sint en zijn gevolg werden ver welkomd met een St. Nicolaaslied, ge speeld door Ons Genoegen, dat door de kinderen van harte werd meegezongen. St. Nicolaas werd op het bordes van het gemeentehuis welkom geheten door de burgemeester terwijl aan de Heiligman tevens werd voorgesteld het bestuur van de winkeliersvereniging Ameron gen. De Sint, begroette de kinderen harte lijk. Hij deed de aanwezigen de plezie rige mededeling, dat er geen stoute kinderen waren en vertelde de kinde ren tevens, dat zij allen hun schoen mochten zetten. Het was een groot ge noegen om de letter A uit te reiken aan een man, die zich het afgelopen jaar bijzonder verdienstelijk had gemaakt RHENEN De dertienjarige J. P. D. uit Rhenen, die per fiets van school in Veenendaal op de Nieuwe Veenendaalse- weg de Beukenlaan wilde inrijden, werd daar van achteren geschept door een personenauto. De jongen werd door de lucht geslingerd" en op het wegdek ge smakt. Daar bleef hij ernstig gewond aan het hoofd liggen, waarna hij per ambulance naar het Julianaziekenhuis werd overgebracht. D. had eerst nog een wagen uit tegenovergestelde richting la ten passeren en was daarna overgesto ken zonder achterom te kijken. voor' EHBO en Rode Kruis n.l. de heer L. D. Boelhouder. Bij de symbolische overhandiging van de A behoorde een chêque van f 500,- bestemd voor de aan te schaffen ambulance-auto. Sint deelde tevens mede, dat hij aan het eind van zijn rondrit door Ameron- gen-Zuid alle kinderen tot 12 jaar ver wachtte in het Dorpshuis. De grote zaal was dan ook afgeladen vol. De kinde ren konden genieten van de door de winkeliersvereniging aangeboden feest middag. St. Nicolaas vergeet ook Renswoude niet. Zaterdagmiddag arriveerde hij met Petro en Pedro zijn twee zwarte knechten bij het gemeentehuis, waarna hij werd verwelkomd door burgemees ter Hosang en zijn echtgenote. Na enkele hartelijke woorden, waar bij de burgemeester wees op de winke liersactie en de groei van de gemeente Renswoude, en het overhandigen van pakjes wederzijds, maakte St. Nicolaas zijn gebruikelijke rijtoer door het dorp in een Ford anno 1928. De muziekvereniging „Ons Genoe gen" was ditmaal niet aanwezig voor muzikale begeleiding in verband met het feit dat ze 's avonds een uitvoering zou geven. Wel was er de drumband. Bij het gemeentehuis waren versterkers aangebracht die zorgden voor vrolijke St. Nicolaas muziek. RHENEN Vanmorgen heeft burgemeester jhr. mr. L. H. N. F. M. Bosch ridder van Rosenthal van Rhenen bericht ontvangen van me vrouw I. Clous-Veen, dat zij be dankt voor het lidmaatschap van de gemeenteraad. In korte tijd üs dit de tweede vacature. Onlangs trad de fractievoorzitter van de SGP, de heer H. J. van Wijk af. In deze va cature is nog niet voorzien. Het aftreden van mevrouw Clous, dat voor vele ingezetenen komt als een donderslag bij heldere hemel, omdat zij in eerste instantie had be sloten aan te blijven als onafhanke lijk raadslid, is het gevolg van een vergadering van de afdeling Rhenen van D'66, die donderdagavond werd gehouden over de controverse tussen mevrouw Clous en de werkgroep D'66/PPPR. Deze vergadering werd op verzoek van mevrouw Clous en het afdelingsbestuur geleid door het bestuur van de regio Utrecht. Allereerst werd besproken of de afdeling zich met deze zaak al of niet moest bezig houden. Daarop werd positief gereageerd. Als tweede punt werd in stemming gebracht: de afdeling is het met de afspraken in zake het niet-autonoom zijn van het raadslid eens. Daarover staakten de stemmen. Tenslotte kwam na uit voerige discussie het volgende en laatste voorstel ter tafel: met ver wijzing naar de gemaakte afspraken betreffende het niet-autonoom zijn van het raadslid, besluit de afdeling zioh hieraan te houden. Dit besluit werd met één onthou ding aangenomen met de kleinst mogelijke meerderheid, namelijk 5 stemmen voor en 4 stemmen tegen. De afdeling beseft dat zij door dit besluit de verantwoordelijkheid op zioh neemt dat de zetel van het raadslid eventueel vacant komt. Het zittend raadslid beseft dat zij van de zijde van de afdeling D'66, zoals die zich op dit moment opstelt, niet die steun kan ontvangen, die zij meent nodig te hebben om haar functie op timaal te kunnen vervullen. Het raadslid mevrouw I. Clous- Veen heeft uit het verloop van deze vergadering de consequentie getrok ken en haar zetel ter beschikking gesteld. Het afdelingsbestuur ver klaarde waardering te hebben voor de ambitie waarmee mevrouw Clous haar taak tot nu toe vervulde en voor de wijze waarop zij de beslui ten van de vergadering heeft ver werkt. SCHERPENZEEL Vrijdagavond ls in Marktzicht de vogeltentoonstelling van de vogelvereniging „De Nachte gaal" door burgemeester J. Heij ge opend. Men was dit keer eens van het protocol afgeweken zo als men het noemde. Toen de burgemeester aan kwam werd hij eerst door het bestuur rondgeleid om te zien wat voor een tentoonstelling hij voor het publiek moest openstellen. Hij was vergezeld van zijn echtgenote en hij was tijdens de rondgang zeer onder de indruk van de pracht die er te zien was. Hij kreeg een deskundige uiteenzet ting van de voorzitter de heer C. Vlaanderen. Er was dan ook wel wat bijzonders te zien en de jury was niet te benijden. De burgemeester zei dat hij met groot genoegen deze tentoon stelling opende. Hij kon nu uit erva ring spreken en kon dan ook trots zijn op hetgeen deze jonge Scherpenzeelse vereniging had voortgebracht. Generaal kampioen werd E. Kuijer met de grote parkiet Roodrug en 90 punten. De wisselbeker als kampioen A was voor H. Veldhuizen met zijn kanarie zalm (89 punten). Wisselbeker Grote parkiet: E. Kuijer met Roodrug en de 3e wiselbeker was voor A. G. C. Veld huizen voor de tropische duiven en kwartels met Roodkop Gold Amsedine. 88 punten). In Rhenen was het hij de aan komst van Sint Nicolaas zo druk, dat hij tussen de massa nauwelijks terug te vinden was, RHENEN Voor Ouwehands Die renpark ligt een veelomvattend struc tuurplan in de kast van het directie- kantoor. Dat behelst niet alleen de toe komstige uitbreiding op de 6 ha waar voor de gemeenteraad van Rhenen het bestemmingsplan wijzigde (het wachten Is nog slechts op de goedkeuring van gedeputeerde staten van Utrecht), maar dart geldt ook voor grote delen van het huidige park. „Ik zou me willen bepalen", aldus de heer A. Ouwehand, „tot de grote lijnen. We kunnen toch niet alles tegelijk her vormen, al zou je dat soms graag wil len. Zoals al eerder is meegedeeld wordt er momenteel hard gewerkt aan de uitbreiding van het giraffenhuis. Dit punt van het plan is dus in wording. Wat er verder op de nominatie staat kan ik in één adem noemen, maar het is echt niet zo eenvoudig als het op het eerste gezicht lijkt. Er zit veel aan vast en het is hier en daar nogal ingrijpend. En dan is één van de belangrijkste zaken volgens mij wel een totale reorganisatie van het waterleidingstelsel en het zodanig bou wen van een ontijzeringsinstallatie, dat het publiek kan zien hoe dat bijvoor beeld met een grote attractieve water val gepaard gaat. Onze waterhuishouding is erop ge richt, dat in de naaste toekomst prak- tissch alle dieren niet meer achter d« tralies zitten, maar achter een afschei ding van water, zoals dat op talrijke punten in ons park al verwezenlijkt is. Andere objecten zijn het moderniseren van de runderafdeling, het vervangen van het kleine apenhuis, het moderni seren van de hoofdingang, het uitbrei den van het parkeerterrein en het be stemmen van het grootste deel van het zwembadcomplex tot camping. Voor dit laatste plan zijn de nodige vergunnin gen al aangevraagd", aldus de heer Ou wehand. SCHERPENZEEL Sinterklaas houdt graag iedereen te vriend. Hij demonstreerde dat zaterdag weer eens in Scherpenzeel, waar hij 's middags bij het gemeente huis werd ontvangen door de win keliersvereniging en de burge meester. Sint zei gehoord te heb ben van de plannen die er zijn om Scherpenzeel samen te voegen met Woudenberg en Renswoude. Hij maakte van de gelegenheid ge bruik om de hoop uit te spreken, dat hij ,,als Scherpenzeel vergroot is" nog even welkom zal zijn als voorgaande jaren. In Woudenberg evenwel wekte hij de bevolking op zich met hand en tand tegen de samenvoeging te verzetten. De Sint heeft natuurlijk zijn ei gen opvattingen van politiek, maar daarmee is de ongerijmdheid in zijn optreden nog niet goed ge praat. Toch loont het niet de moei te nader in te gaan op dit feno meen, want de vriendelijke grijs aard kan zich ondanks alles nog steeds op heiligheid beroepen. Daar kan ja als leek toch niet te genop. De intocht in Scherpenzeel werd begeleid door muziekvereniging Caecilia. Na de ontvangst op het gemeentehuis, waar Sint door een paar kinderen werd toegezongen, en hij de burgemeester een ge schenk overhandigde, volgde een rondrit te paard door het dorp.

De Vallei | 1970 | | pagina 3