Kamer krijgt volledig verslag over de reis CHU: aanwijzing formateur niet door de Kamer Scholier (11 bezorgt onderwijzer uitstel van de militaire dienst LUCHTAANVALLEN OP NOORD-VIETNAM Mansholt: Agrariërs verdienen toeslag Hulp in Pakistan nog chaos Minister Bakkerterug uit Z-Afrika: Sint kreeg geen mak beestje Utrechters „dempen" stinksloot Drs. Zijlstra (AR) in 71 uit 2e Kamer Vrijspraak voor Mitchell Briefwisseling tussen meisje en minister PROCES V/1 LAE Woede over keuze van Miss World Nixon zwijgt nog Man dood door stroom Gelders Statenlid Vermaat kandidaat MAANDAG 23 NOVEMBER 1970 ADVERTENTIE DEN HAAG De Tweede kamer krijgt een volledig verslag van het twaalf daagse bezoek van vice-preinier Bakker (tevens Verkeer en Waterstaat) aan Zuid-Afrika. Oppositieleider Den Uyl (PvdA) zal op grond van dat verslag beslissen of mi nister Bakker alsnog zal worden gesraagd zijn reis mondeling in de kamer toe te lichten. De kamerleden die zich tot dusver kritisch over de verklaringen die minister Bakker tijdens zijn bezoek zou hebben afgelegd, hebben uitgelaten delen dit standpunt. Minister Bakker, die zaterdag terugkeerde, bracht nog dezelfde dag in de minis terraad een kort verslag uit van zyn bezoek en van zyn vermeende uitlatingen over de apartheid, die in Nederland zo'n stof hebben doen opwaaien. Minister Bakkers verslag zal al zijn besprekingen in Zuid-Afrika, de ver klaringen die hij daar en op Schiphol aflegde en een overzicht van de publi- katies in de Zuidafrikaanse pers over zijn bezoek omvatten. Daaruit zal onder meer blijken dat zijn in Nederland zo fel bekritiseerde verklaring in Durban („ik ben onder de indruk van het ont wikkelingswerk in Transkei") in de Zuidafrikaanse pers geen enkele aan dacht kreeg. Bij zijn aankomst op Schiphol verze kerde minister Bakker: „Bij mijn toe spraken in Zuid-Afrika heb ik telkens een kritisch oordeel over de apartheids politiek laten horen. Ik heb geprobeerd dat te doen op een manier zodat men zou willen luisteren". FORT HOOD (Texas) De eerste Amerikaanse soldaat, die terecht heeft moeten staan voor de massamoord in My Lai, is na beraadslagingen die zes uur en 50 minuten duurden, door een militaire jury onschuldig bevonden. Stafsergeant David Mitchell salueer de voor de jury voordat deze verklaar de hem te willen zuiveren van de klacht wegens doodslag subsitair moord, die op 28 oktober 1969 tegen hem was ingediend. Mitchell's vrouw Rosa stond op en riep „oh" toen de beslissing van de jury werd voorgelezen. Kolonel George R. Robinson, dé mili taire rechter, hamerde en riep: „zitten". Mitchell keerde terug naar zijn plaats en kreeg een schouderklopje van zijn verdediger, Ossie Brown. De 30-jarige beroepsmilitair Mitchell was beschuldigd van het doodschieten van ongeveer dertig inwoners van My Lai. Hij was de eerste die in verband met deze moorden terecht moest staan. Zijn commandant, luitenant William Calley, staat op het ogenblik voor de krijgsraad in Fort Benning op beschul diging van het vermoorden van 102 Zuidvietnamese burgers. UTRECHT Een paar honderd woe dende Utrechters hebben zaterdagmid dag de zogenaamde stinksloot langs de spoorbaan symbolisch gedempt. Een piano, een oude leunstoel, plan ken, stenen, zand en grote stukken berm verdwenen in de bijna één kilo meter lange sloot. „De berichten als zou ik een zeer gunstige indruk hebben over het thuis land Transkei (een van de zelfbesturen- de gebieden voor inheemsen) zijn uit de lucht gegrepen. Wel was ik onder de indruk van het ontwikkelingswerk. Hoeveel kritiek er ook op het beleid is: als er iets goeds gebeurt moet dat ook gezegd kunnen worden". Het opperhoofd van Transkei, Man- tanzima, hield tijdens het bezoek van minister Bakker aan zijn land een nog al felle toespraak tegen de kritiek op de apartheid. „Het verraste me. Ik zat daar gewoon in het beklaagdenbankje", aldus minister Bakker. „In mijn ant woord heb ik duidelijk gezegd dat de Nederlandse regering niet instemt met de apartheidspolitiek. Alle „goedkeurende uitlatingen" die hij zou hebben gedaan, zijn volgens mi nister Bakker afkomstig van één Engels sprekende journalist met wie hij op het vliegveld van Durban sprak. „Wat die jongeman heeft doorgegeven heb ik voor het grootste deel niet gezegd. Ik kan dat helaas niet aantonen, maar u moet me geloven". Minister Bakker zei geen heil te zien in een toegespitst isolement van Zuid-Afrika. „Die mening heb ik ook aangetroffen bij de oppositie in dat land. Die verzekerde mij: u helpt ons niet met een isolement, maar wel met een uitwisseling, bijvoorbeeld van stu denten". „Ik trof er een duidelijke behoefte aan om de horizon te verruimen. Maar natuurlijk ben ik na mijn reis nog geen Zuid-Afiikakenner. De Nederlandse re gering is ook niet alleen van mijn in formatie afhankelijk om hatar koers te bepalen". ZEIST De Unieraad van de Christelijk-Historische Unie heeft zich zaterdag uitgesproken tégen de passage in het ontwerp-urgentieprogram van KVP, ARP en CHU waarin staat dat de Tweede Kamer in een openbaar debat tot de voor dracht voor een kabinetsformateur moet trachten te komen. Het voorstel om deze passage uit het ontwerp-program van de ..drie" te schrappen was afkom stig van de Tweede-Kamerleden jkvr. mr. C. W. I. Wttewaall van Stoetwegen, mr. W. Scholten en Uniesecretaris drs. G. van Leyenhorst. Zij zijn van mening dat de Koning(in), zoals tot dusver gebruikelijk, de kabinetsformateur zal moe ien aanwijzen. CHU-voorzitter prof. dr. J. W. van Hulst zei hierover na afloop o.a.: „Dit punt lag erg gecompliceerd: de discus sies wezen overtuigend uit dat de Unie raad voorstander is van de grootst mo gelijke openheid bij de kabinetsforma tie waarbij ook de openbaarmaking van de adviezen (van o.a. de fractievoorzit ters in de Tweede Kamer) als een be langrijke zaak wordt gezien. Als de KVP- en AR-leden van de stuurgroep van de „drie" aan het in het ontwerpprogram op dit punt; gestelde (voordracht door de Kamer) blijven vasthouden zal dat voor ons echter géén breekpunt zijn, er is genoeg ge meenschappelijk tn het urgentiepro gram om samen op te trekken." De Unieraad besteedde zaterdag in het Zeister hotel Figi uitvoerig aan dacht aan het cntw- rp-urgentiepro- gram waarover, zoals gemeld, de KVP, ARP en CHU zich 12 uecember in ver gaderingen in Breda en Utrecht afzon derlijk zullen uitspreken. Vandaag be- DURBAN Mevrouw Antoinette Jessup, de moeder van de blanke miss-Zuid-Afrika, is niet tevreden over het resultaat van de miss- wereldverkiezing in Londen. „Alle maal politiek" verklaarde zij in Durban. „Het feit dat er vier zwarte juryleden waren, spreekt voor zich zelf". Het deed haar met name piet prettig aan, dat Pearl Jansen uit Zuid-Afrika, die als gekleurde als Miss-Afrika-Zuid aan de compe'ftie meedeed, tweede was geworden, ter wijl haar dochter Jillian met een vijfde plaats genoegen had moeten nemen. De verkiezing werd gewonnen door de eveneens gekleurde 22-jarige stewardess Jennifer Hosten van het Caribische eiland Grenada. In de jury hadden zitting de eer- ste-minister van Grenada, de ho- ge-commissaris van Malawi in Lon den, de Indonesische ambassadeur, de Maharadja van Bagoda in India, de zanger Glenn Campbell, de actri ce Joan Collins, de zangeres Nina (die vroeger placht op te treden met Frederik van Pallandt), de admini strateur van de BBC Peter Cimmock en de filmproducent Nat Cohen. ADVERTENTIE De Triumph 2.5. Voor de sturende klasse. Laat eventuele mededingers meestal mijlen ïhFer S^aak fleen proefrit, tenz.j u het zich werkel.jk kunt v^oven. Bu de •j. ijs inbegrepen: de technische know-how die British Leyland in al 2 n auto s stopt - van Jaguar tót Rover, van Triumph tot MG. spreekt de stuurgroep van de „drie" de door de Unieraad voorgestelde wijzi gingen onder meer enkele kleine amendementen met betrekking tot de passages over druggebruik en abortus en vandaag over een week zal de 12 december te bespreken tekst worden vastgesteld. De Unieraad verwierp enkele door staatssecretaris J. C. E. Haex (defen sie) voorgestelde wijzigingen in de defensieparagraaf van het ontwerp Volgens de staatssecretaris mag bijv. niet zonder meer gesteld worden dat gewaakt moet worden tegen een voortgaande verlaging van de atoom drempel. Naar zijn mening had eraan moeten worden toegevoegd dat tevens beschikt moet worden over een doel treffende conventionele krijgsmacht, maar de Unieraad vond dat niet noodzakelijk. De Unieraad stelde ook voor in de passages over het kiesstelsel niet alleen te spreken over evenredige vertegen woordiging-zonder meer maar ook over de mogelijkheid van een districtenstel sel. CHU-lijsttrekker drs. B. J. Udink zei het niet waarschijnlijk te achten dat vóór de verkiezingen al een samenwer king tussen KVP, ARP en CHl met een van de andere partijen ontstaat. „Waarschijnlijker is dal, als na de ver kiezingsuitslag opnieuw eert kabinet met een coa'itieKarakter gevirmd moet worden, die coalitie met enig zuchten en steunen tot stand z.al komen, reke ning houdend met de uitspraak van de kiezer." De heer Udink loonde zieK teleurge steld over reacties op zijn vorige rede in de Unieraad. „Er is eer vloed van beschuldigingen en verdachtmakin gen over de Unie uitgestort", aldus de minister die stelde dat deze (vorige) toe spraak het startschot gewo-rhm is tot een intensieve bezinning en een dik wijls emotionele gedachtenwisseiing. „De beschuldigingen werden geuit omdat de Unievoorzitter en de voorzit ter van de Tweede-Kamerfractie te recht bepaalde ordeverstoringen af keurden. omdat staatssecretaris Krui- singa terecht zijn bezorgdheid toonde over het toenemend gebruik van zowel harde als zachte verdovende middelen, omdat staatssecretaris Haex terecht waarschuwde tegen een verzwakking van onze defensieve kracht en omdat ikzelf terwille van de vernieuwing en de vooruitgang aandrong op zelfbeheer sing en matiging", aldus de heer Udink. „Ook werd gezegd dat de kolonels van de CHU zouden klaarstaan om, des noods met geweld, een machtsregime in Nederland te vestigen. Laten we aan deze uitlatingen geen aandacht beste den, maar die beschouwen als betreu renswaardige ontsporingen die, hopen we, niet symptomatisch zullen zijn voor de naderende verkiezingsstrijd." De CHU-lijsttrekker constateerde verder dat de verschillen over de sociaal-eco nomische politiek in Nederland betrek kelijk gering zijn. Afperser dreigde B.O.A.C. LONDEN Een onbekende heeft van een Britse luchtvaartmaatschappij diamanten geëist ter waarde van 4,3 miljoen gulden en een bedrag van 1,3 miljoen in baar geld. H(j heeft gedreigd een vliegtuig van de ze maatsehappjj op te blazen wan neer niet aan zijn eis wordt voldaan. De. afperser ging zelfs zo ver dat hij in opdracht van de B.O.A.C. de dia manten bij een Londense firma be stelde. Verder werd schriftelijk een ontmoeting geregeld met een stewardess, die van de afperser te horen zou krijgen naar welke buitenlandse luchthaven zij met de diamanten moest vliegen. De man liet zich echter op de afgespro ken plaats en tijd niet zien. Ook bij de twee vorige gelegenheden was hij niet verschenen. De stewardess was trouwens een vrou welijke rechercheur van Scotland Yard zoals de onschuldig uitziende voorbijgangers zonder uitzondering rechercheurs waren. Aangenomen wordt dat de afperser in tussen zijn plan heeft laten varen. Zijn identiteit zou bij de politie be kend zijn. WORMERVEER De gymnastiek leraar D. Dijkstra uit Wormerveer hoeft voorlopig niet in militaire dienst. Daarvoor heeft zijn elfjarige leerlinge Margriet de Vries gezorgd. In een brief aan minister Den Toom (Defensie) vroeg Margriet „de aardi ge schoolmeester" voorlopig niet weg te roepen omdat zij en haar schoolgenootjes dan geen gymnas tiekonderwijs zouden krygen. Pogingen van de heer Dijkstra zelf om uitstel te krijgen waren op niets uitgelopen. Verzoeken van het hoofd van de christelijke Mavo- school in Wormerveer en van de gemeente leverden evenmin resul taat op. De heer Dijkstra geeft be halve aan de christelijke mavo ook nog drie uur les in de week aan de lagere school waar Margriet de Vries de lessen volgt. Margriet schreef haar brief zon der de gymnastiekleraar of anderen er in te kennen. De heer Dijkstra hoorde, pas achteraf waarom hij daags voordat hij op moest kornet telefonisch bericht kreeg dat hij uit stel had gekregen. Het was voor hem een welkome verrassing omdat hij binnenkort gaat trouwen. Margriet de Vries kreeg van minister Den Toom per soonlijk antwoord. Hij schreef: Ik heb jouw brief over jullie gymmees- ter Dijkstra met aandacht gelezen en ik vind het jammer dat hij nu voor het vervullen van de militaire dienst bij jullie wordt weggeroepen terwijl hij juist zo aardig en zo ple zierig les geeft. Waarom deze verve lende dingen nu allemaal toch moe ten gebeuren kan ik je zo een, twee. drie niet uitleggen. Want dat is zelfs voor ons grote mensen al moeilijk te begrijpen. Geloof me maar als ik zeg, dat wij het heel graag an ders zouden willen." „Het spijt me dat ik onmogelijk aan jullie verlangens tegemoet kan Margriet de Vries kan nu opgelucht lachen. Haar brief aan minister Den Toom heeft succes gehad. Haar gymmeester hoeft voorlopig niet in militaire dienst. komen en jullie meester voorgoed vrijstelling kan verlenen. Maar ik kan er wel voor zorgen dat meester Dijkstra niet eerder dan in de zomer van volgend jaar behoeft op te komen zodat jullie hem in ieder geval voorlopig niet behoeven te missen. Die tijd kan misschien tevens worden gebruikt om een andere aardige gymmeester voor jullie te zoeken". Minister Den Toom liet verder aan het eind van zijn brief zijn harte lijke groeten overbrengen aan al le vriendjes en vriendinnetjes van Margriet. WASHINGTON De Amerikaanse regering bewaarde gisteravond een angstvallig stilzwijgen over alle aspece- ten van de luchtaanvallen op Noord- Vietnam, die vrydag en zaterdag plot seling waren hervat. Zaterdag deelde de Amerikaanse mi nister van Defensie, Laird, mee dat de luchtaanvallen een vergelding waren voor het neerschieten van ongewapende Amerikaanse verkenningsvliegtuigen door Noord-Vietnam. In Washington verluidde gisteren dat het besluit, dat president Nixon zelf heeft genomen tijdens eep bijeenkomst van de Nationale Veiligheidsraad, eer der om een politieke dan om militaire redenen was genomen. De Amerikaanse president zou Noord-Vietnam duidelijk willen maken dat de oorlog nog niet voorbij is, dat de Amerikanen zich niet gewonnen heb ben gegeven en dat het in het belang van alle partijen is om in Parijs tot BRIELLE Het paard dat de landauer van Sinterklaas zaterdag bij diens intocht in Den Briel moest trekken, is door de marsmuziek dus danig geschrokken, dat het ging steigeren. Wat men ook probeerde, het dier was niet meer te beteugelen, en men moest het dier uitspannen. Hierbij werd een vrouw aan het hoofd ge wond. De Zwarte Pieten namen de taak van het paard over en trokken de landauer door Brielies straten. Het paard, dat helemaal uit Rotterdam was gekomen, was aangeprezen als een „mak beestje". De neo-nazi, die schoot op de Sovjet-erewacht bij het Russische oorlogsmonument in IVest-Berlijn en daarna op raadselachtige wijze ont snapte, is weer gepakt. Hier wordt hij geboeid weggeleid. De Utrechtse hoogleraar dr. W. C. van Unnik heeft zaterdag een eredocto raat van de Academie van Straatsburg gekregen. Prof. Van Unnik doceert de uitlegging van het nieuwe testament en de oud-christelijke letterkunde. AutüiWtgttAi^ittropMjB^an&M^arrifrRoMr UTRECHT „De Europese Commissie komt steeds meer tot de gedachte, dat men niet meer onder inkomenstoeslagen voor de boeren in de EEG-landen uit kan". Dit. zei dr. S. L. Mansholt, vice-voorzitter van de Europese Commissie zaterdag in een vergadering van de Vereniging voor Staathuishoudkunde. Dr. Mansholt rekende voor, dat er 4,4 miljoen landbouwbedrijven in de EEG zijn, 400.000 ervan zijn rendabel, 800.000 kunnen worden verbeterd. Dan is er een categorie van 1,9 miljoen bedrijven, die kan verdwijnen, omdat de bedrijfs- hoofden ouder dan 55 jaar zijn. „Met de resterende 1,5 miljoen bedrijven zit ik in mijn maag", zo zei dr. Mans holt. Een half miljoen van deze bedrijven wordt geleid door boeren tussen de 45 en 55 jaar. Zou men aan deze mensen inkomenstoeslagen kunnen geven tot hun 55ste jaar, mits ze dan de agrarische tak verlaten? zo vroeg dr. Mansholt zich af. DACCA Terwyl tienduizenden mensen tien dagen na de cycloon in Oost-Pakistan nog steeds op hulp wachten, liggen het militaire bewind, de provinciale regering en de hulpdien sten openlijk met elkaar overhoop. Het Pakistaanse Rode Kruis voert onafhankelijk van de Oostpakistaanse hulpcommissie een hulpprogramma uit, na een gevecht van 24 uur over het bezit van 20 opblaasbare rubberboten en motoren, die zaterdagavond met een chartervliegtuig van het Britse Rode Kruis werden aangevoerd. Het Rode Kruis heeft de boten over genomen om deze zonder de officiële bureaucratie te kunnen gebruiken, zo zeggen de autoriteiten, die zich hebben ingezet voor het hulpwerk. De Amerikaanse vrijwilligers hebben de aanvoer van hulpgoederen naar Oost-Pakistan gestaakt.. „Wij hebben een hoeveelheid, die wij kunnen over zien", zei een woordvoerder voor deze vrijwilligers. Hij weerspiegelde met zijn opmerking een gebrek aan bereid heid om goederen over te dragen aan staatsbureaus, die ze dan zouden moe ten distribueren onder de bijna 2 mil joenen overlevenden in het kustgebied en op de eilanden in de Golf van Ben galen. Pakistan heeft India er van beschul digd, dat dit land militaire helekopters tegenhoudt voor hulpverleningswerk, door te weigeren toestemming te geven de toestellen van West-Pakistan over Indisch gebied naar Oost-Pakistan te laten vliegen. Cholera, pokken en tyfus zijn uitge broken in onbereikbare gebieden op Haita, een van de eilanden in de Golf van Bengalen die het zwaarst zijn ge troffen door de cycloonramp. Er wordt in steeds krachtiger bewoordingen geëist dat er meer zal worden gedaan om de slachtoffers te hulp te komen. Een Engelstalige dagblad meldde dat er tenminste 200 mensen aan de genoemde ziektes zijn overleden. GELEEN De 37-jarige J. M. Ifage- mans uit Geleen is zaterdag toen hij uit bad stapte door een elektrische schok om het leven gekomen. Hij greep een ondeskundig gemon teerd verwarmingselement vast, dat on der stroom stond. werkelijke onderhandelingen te komen. Nixon en zijn adviseurs zouden bij zonder teleurgesteld zijn over het uit blijven van een positieve reactie van Hanoi op de Amerikaanse vredesvoor stellen van 7 oktober. Het Amerikaans ministerie van De fensie wilde gisteren niet bevestigen of de Amerikaanse bombardementen za terdag om 24.00 uur waren gestaakt zoals was aangekondigd. Het wachten was op gedetailleerde rapporten over de operaties. Volgens minister Laird zullen derge lijke vergeldingsaanvallen blijven door gaan als dit nodig is voor de bescher-' rning van de piloten van de verken ningsvliegtuigen boven Noord-Vietnam. De bombardementen waren volgens hem gericht tegen raketinstallaties en stelling van luchtafweergeschut ten zuiden van de negentiende breedte graad. De hervatting van de luchtaanvallen op 1 november 1968 waren alle bom- bardementsvluchten op Noord-Vietnam gestaakt heeft felle reacties uit Ha noi en Moskou uitgelokt. Noord-Viet nam beschuldigde de Amerikanen van moord op tientallen mensen, onder wie vrouwen en kinderen. Het Russische persbureau Tass noemde de luchtactie een „ernstige provocatie" en een „grove schending van de belofte om de bom bardementen te staken". Ook uit de Amerikaanse Senaat kwa men afkeurende reacties. (Van een onzer redacteuren) DEN HAAG In een zaterdag ge houden vergadering van het centraal comité van de AR-kiesverenigingen (partijbestuur) met vertegenwoordigers van de kamercentrales is een advieslijst van 33 kandidaten voor de Tweede Ka mer opgesteld die op korte termijn ter beoordeling aan de kiesverenigingen aangeboden zal worden. Een van de punten van verschil met de enkele weken geleden gepubliceerde groslijst is dat eruit blijkt dat naast de huidige Kamerleden G. A. Kieft, dr. B. Goudzwaard, H. de Mooij en prof. dr. I. A. Diepenhorst ook de landbouwspecia- list drs. R. Zijlstra niet in de nieuwe Kamer zal terugkeren; hij heeft om persoonlijke redenen geen kandidatuur aanvaard (zoals men weet is de heer Zijlstra broer van dr. J. Zijlstra, president van De Nederlandsche Bank voorzitter van de Nederlandse Chris telijke Boeren- en Tuindersbond). Ook laat de nieuwe lijst zien dat het Gelderse Statenlid dr. A. J. Vermaat (uit Voorthuizen) een verkiesbare plaats inneemt; deze econoom lector aan de VU is op de veertiende plaats te rechtgekomen na het bedanken van de Groningse econoom dr. N. Tiemstra voor een kandidatuur. De heer Vermaat is dit najaar o.m. door een aantal Gel derse kiesverenigingen voorgedragen. De eerste vijftien kandidaten op de advieslijst zijn: mr. B. W. Biesheuvel (Aerdenhout), mr. W. Aantjes (Utrecht), drs. J. A. Bakker (Wassenaar), dr. A. Veerman (Rijswijk), B. Roolvink (Hil versum), drs. J. Boersma (Zeist), mej. J. van Leeuwen (Zoetermeer), dr. C. Boer- tien (Geldrop), M. W. Schakel (Hoor naar), Tj. Walburg (Sint Annaparochie), mr. J. H. Grosheide (Den Haag), dr. N. G. Geelkerken (Leiden), mr. J. N. Scholten (Andel), dr. A. J. Vermaat (Voorthuizen) en A. van Es Wasse naar). De huidige AR Tweede-Kamer fractie telt vijftien leden.

De Vallei | 1970 | | pagina 5