VREEMDELINGENDIENST KRIJGT HET IN ONS LAND STEEDS MAAR DRUKKER Bejaarden in tehuis kozen onjuiste voeding 1 Israël profiteert van geneeskracht water Dode Zee Platenmaatschappij in VS weert druggebruikers l 00 Duizenden buitenlanders verblijven hier illegaal NEDERLANDS WATER EN BODEM MET KWIK BESMET" Studiearts toonde aan: Bijna twee procent van het aantal inwoners van ons land is vreemdeling. Er staan in Nederland 275.000 buitenlandse medeburgers ingeschreven. Naast de normale in schrijving in het bevolkingsregister van hun woonplaats, staan zij ook nog eens gere gistreerd in het centrale kaartsysteem voor vreemdelingen in Den Haag. Schattingen Telefoonkosten Kiespijn Triest Geen probleem Inlichtingen Huwelijken Mensen zelf Starren Vreemd Vluchtelingen 'X Èt# Bruin brood Waarschuwing in rapport: Verontreinigd Landbouw Vissen Deze vrouw van een Italiaanse arbeider moest met haar kinderen terug naar Italië omdat zij geen verblijfsvergunning had. Van vreemdelingen die na enige tijd weer uit ons land vertrokken zijn, worden de kaarten en dossiers nog verscheidene jaren bewaard. „Dat betreft meer dan vier miljoen personen. Daaronder zijn er een heleboel die wij hier beslist niet meer terug willen ziien", zegt ir. H. A. Rodrigo, hoofd van deze hoofdafdeling. Het toezicht op vreemdelingen noemt hij een ingewikkelde en moeilijke zaak, die in snel tempo 'n steeds grotere omvang krijgt. „Aan de grenzen, op de vliegvelden •n in de havens wordt toezicht uitgeoe fend op de binnenkomst. In 820 ge meenten vormen de vreemdelingen diensten van de politie een wijdvertakt controle-apparaat. Dat is zeker niet opgebouwd om de vreemdelingen die hier een vergunning tot verblijf of een vestigingsvergunning hebben voortdurend op de vingers te kijken. Het gaat om de naleving van de Vreemdelingenwet. Dat houdt ook in: opsporing van klandestiene vestigingen en de vreemdeling die hier legaal ver blijft met raad en daad terzijde staan. Naast verplichtingen hebben vreem delingen ook rechten. In het vreemde lingentoezicht valt de nadruk vaak op dit laatste aspect". Nog altijd komen vreemdelingen ons land binnen met de bedoeling zich hier te vestigen zonder daarvoor vergunning te vragen. In deze klandestiene stroom nemen de Chinezen een aparte plaats In. Zij vormen een moeilijk te controle ren groep. Ons land oefent ook een steeds grotere aantrekkingskracht uit op buitenlandse jongeren. Hoeveel vreemdelingen hier illegaal verblijven is niet te zeggen. De schat tingen belopen enkele duizenden. Wel moet in aanmerking worden genomen, dat ook dit een vlottende groepering is waarvan er ook weer eigener beweging vertrekken. Bij algemene controles, bij verkeer songevallen, controles op verdovende middelen en het betrappen op winkel diefstal lopen jaarlijks ongeveer zesdui zend van die ongewenste vreemdelin gen tegen de lamp. Na een onderzoek naar hun persoon en verblijf hier, wor den zij meestal zo spoedig mogelijk over de grens gezet. Zij maken deel uit van de categorie die met „vals toerisme" aangeduid wordt. Die groep berokkent de politie en het toezichthoudende apparaat ern stige moeilijkheden. Jaarlijks moeten tonnen geld worden uitgegeven om de ze ongewenste vreemdelingen naar het land van herkomst terug te sturen. Groot zijn ook de telefoonkosten welke aan het vreemdelingentoezicht verbonden zijn. „Dagelijks zijn reeksen telefonades nodig om vreemdelingen te recht te helpen, die zonder aan de ge stelde voorwaarden te voldoen ons land binnen willen", zegt ir. Rodrigo. „Toch zijn het lang niet altijd illegalen. Vaak zijn het simpele zielen of personen die in dramatische omstandigheden verke ren. Een Turk die op Schiphol aankomt zonder een cent op zak laat de mare chaussee een papiertje zien en zegt: „Ik wil naar mijn broer". Op het briefje is niet goed te ontcijferen of daar nu Soest of Zeist op staat. Toch kan de broer worden opgespoord. Hij stelt zich garant, deponeert het geld voor de te rugreis en de zaak was oké. Met de boot komt in Hoek van Hol land een Canadese ingenieur aan, die een zelfgemaakt paspoort laat zien. Daarin staat dat hij hoofd van een in dianenstam is, wat ook moet blilken uit zijn foto in de pas met de veren hoofd tooi. Hij kwam om bij het internationaal gerechtshof het eigendomsrecht te laten vastleggen van de jachtvelden van zijn stam. Omdat hij over ruime financiële middelen beschikte, werd hij op die merkwaardige pas toegelaten. Uit de stempels bleek dat Nederland niet het enige land was waar men dit zelfver vaardigde document erkend had. Aan de grenspost Vaals arriveert om drie uur 's nachts een Duitser met een leeuw bij zich. De man heeft geen pas poort, maar zegt dringend naar de die renarts van Klant's dierentuin in Val kenburg te moeten omdat zijn leeuw kiespijn heeft. De douanier belt de ambtenaar van Piket uit bed en legt hem het moeilijke geval voor. „Doorlaten, maar eerst con tact opnemen met Klant" is het advies. De volgende dag keren Duitser en leeuw terug. Een leeuw zonder kies pijn: de kies was getrokken. Maar er was ook een Spaanse vrouw op Schiphol. Op het oog leek het alsof zij zo uit haar werk was weggelopen. Geen enkel stukje bagage bij zich. Geen geld en alleen het dialect beheer send van haar geboortestreek. Via een' tolk kwam er uit dat zij naar haar man wilde. Een adres wist zij niet. Toen de man na moeizaam speurwerk gevonden was, liet hij weten geen prijs te stellen op de aanwezigheid van zijn vrouw. Hij had zijn intrek genomen bij een Nederlandse. In de veelheid van trieste gevallen was er ook de Finse vrouw, die zei zwanger te zijn van een Nederlander. Geld of papieren had zij niet. Zij kwam om met die man te trouwen. Hij zou wel voor alles zorgen. Zij noemde naam en woonplaats. In het telefoonboek werd het adres gevonden. De man zei: „Stuur die vrouw alsjeblieft gauw te rug. In Finland heeft zij mij wat aflei ding bezorgd gedurende een zakenreis. Van een zwangerschap weet ik niets af". Gastarbeiders en normale toeristen leveren geen enkel probleem op. Hoe wel buitenlandse logees die langer dan acht dagen bij particulieren blijven fei telijk aangemeld moeten worden, on dervindt men over het algemeen geen moeilijkheden als men het niet doet. Die moeilijkheden komen als zich buitengewone situaties voordoen of wanneer het pseudo-toeristen betreft, die hier illegaal een baan willen zoe ken. „De mensen brengen vaak hun eigen moeilijkheden mee" zegt mr. G. W. van Riet Paap, hoofd van de afdeling NEW YORK De Amerikaanse pla tenmaatschappij MGM Records zal voortaan geen platen meer maken waarvan de tekst op een of andere wij ze over drugs gaat en ook niet meer van groepen die gebruik maken van verdovende middelen. President-directeur Mike Curb noem de de groepen die van verdovende mid delen gebruik maken de kanker van de platenindustrie. Als deze groepen op treden en onder invloed van drugs zijn maken ze reclame voor het drug gebruik en brengen honderden en hon derden jonge mensen ertoe om met drugs te beginnen. MGM Records is de eerste grote pla tenmaatschappij die heeft aangekon digd dat ze een anti-drug politiek zal gaan volèen. Gedurende de afgelopen drie maanden hebben 18 groepen MGM verlaten, gedeeltelijk wegens de anti drug houding van Curb. Curb zei, dat verscheidene radiosta tions reeds besloten hebben geen „drug-platen" meer te draaien,- maar hij vond dat de „drug songs" bij hun ontstaan moesten worden afgesneden, namelijk bij de platenmaatschappij voordat ze werden opgenomen. Hij hoopt dat andere platenmaat schappijen zijn voorbeeld zullen volgen. Een nieuwe categorie vreemdelingen die om toelating laat vragen is de sterk toenemende groep buitenlanders die met een Nederlandse vrouw zijn ge trouwd. Veel daarvan zijn vakantiehu welijken. Ook komen steeds meer vrou wen die in het buitenland gestudeerd of gewerkt hebben, terug met een man. Die moet dan een verblijfsvergunning hebben. Dat zijn nu al een paar honderd ge vallen per jaar. Het aantal stijgt steeds. Meestal stelt de vrouw zich garant voor haar man. Zij blijkt dan in staat de kost te verdienen, terwijl de man nog geen werk in ons land heeft. „Hoewel wij zoveel mogelijk vast houden aan de eis dat een vreemdeling die zich hier wil vestigen zelf middelen van bestaan moet hebben" zegt ir. Ro drigo, „zijn er vaak menselijke omstan digheden en dan kunnen wij niet tegen Cupido op. Meestal gaat het wel goed". vreemdelingenzaken die met de ver- blij fsregelingen en visa te maken heeft. „Veel onheil wordt voorkomen als men vooraf inlichtingen vraagt. Ook als familie of relaties uit het buitenland voor langere tijd op bezoek komen. Men voorkomt dan de pijnlijke erva ring van een vrouw uit Joegoslavië die hier haar getrouwde dochter wilde be zoeken. Zij strandde in Arnhem toen bij de passencontrole in de trein bleek dat zij niet wist waar zij heen ging; slechts één gulden op zak had en geen retourbiljet bezat. Volgens haar zeggen zou haar doch ter haar op het station in Den Haag opwachten. Alle pogingen om met die dochter in contact te komen mislukten. Op het Haagse station werd haar Ne derlandse en haar Joegoslavische naam vele malen omgeroepen. Een ambtenaar werd op onderzoek uitgezonden. Op tal van adressen werd geïnformeerd. Na urenlang vruchteloos zoeken werd de vrouw teruggezonden. Dagen later kwam de van woede bla zende dochter haar beklag doen. Na in formatie had zij vernomen dat haar moeder was teruggestuurd. De oplos sing was: zij had haar moeder op het station van Rotterdam opgewacht, den kende dat haar moeder daar zou aan komen. Aan de grens melden zich voort durend vreemde lingen met paspoor ten of identiteits papieren waarin ge knoeid is of die vervalst zijn. De zegelt jes op de bo venste pas bedek ken een uitwijs- stempel. Veel bejaarden hebben het moei lijk. Hun verzorging laat veelal te wensen over. En je denkt dan: in veel gevallen is een verzorgingste huis toch de beste oplossing. Daar hebben de bejaarden het goed en krijgen zij alles wat zij nodig heb ben. Dat denk je dan. Of het ook zo is... Uit een onderzoekje van de Rijs- wijkse arts D. van der Veldt (33) zelf geneesheer-directeur van een verpleegtehuis in één goed be kend staand Haags tehuis, bleek dat de helft van de bejaarden daar veel te weinig eiwitten, ijzer, kalk en vi tamine-B naar binnen krijgt. „Hoe wel het nog niet wetenschappelijk is onderzocht, kan ik niet geloven dat de situatie in andere verzorgingste huizen beter zal zijn", zegt dokter Van der Veldt. Daarom dringt hij erop aan, dat dergelijke onderzoeken naar de voe dingsgewoonten, maar ook naar de gezondheidstoestand van bejaarden in andere verzorgingstehuizen wor den gestart. Hij begon met zijn on derzoekje toen bleek dat in ander half jaar tijd in het betreffende ver zorgingstehuis het aantal gevallen van bloedarmoede onrustbarend was gestegen. Toen hij de zaak ging on derzoeken kwam hij er achter dat de bejaarden uit de rijke keuze van voedsel die het verzorgingstehuis hun aanbood, juist die gerechten na men, die te weinig voedingsstoffen bevatten. „Het vreemde it", zegt dokter Van der Veldt, „dat je een dergelijke on verstandige voedingsgewoonte eer der zou verwachten bij bijvoorbeeld alleenwonende bejaarden, die het er niet voor over hebben veel aandacht te besteden aan hun eten. Maar op merkelijk is dat uit een al ouder onderzoek onder alleenwonende be jaarden is gebleken, dat het tekort aan essentiële voedingsstoffen in het eten bij hen veel kleiner is dan bij bejaarden in verzorgingstehuizen." .^Wellicht zit dat verschil in de mensen zelf", zegt Van der Veldt. „In verzorgingstehuizen wonen gese lecteerde mensen, die toch altijd iets ongezonder zijn dan bejaarden die nog in staat zijn alleen te blijven wonen. En waardoor zijn zij onge zonder dan hun leeftijdsgenoten? Misschien doordat zij al sinds jaar en dag aan onverstandige voedings gewoonten gewend zijn geraakt". Hoe komt het, dat bejaarden in verzorgingstehuizen te weinig voe dingsstoffen naar binnen krijgen? Van der Veldt: „Veel bejaarde mensen hebben gebrek aan eetlust, of zij hebben moeite met kauwen. Die mensen werken niet meer en zij krijgen vaak te weinig beweging. Daardoor wordt hun eetlust kleiner. En als die mensen dan zo verstandig zouden zijn om bruin brood te eten, in plaats van witbrood, dan zouden zij tenminste nog wat vitaminen naar binnen krijgen. Maar zij doen dat te weinig. Sommigen eten geen vlees, omdat zij het niet lusten of omdat zij het niet meer kunnen kauwen. Maar zij missen dan ook heel wat eiwitten." Nadrukkelijk zegt dokter Van der Veldt, dat hij niet wil beweren dat de bejaarden in verzorgingstehuizen te weinig te eten krijgen. „Het aan bod van voedsel was, althans in het verzorgingstehuis waar ik mijn on derzoek hield, voldoende. Er was daar zelfs een diëtiste aan de keu ken verbonden." „Maar vergeet niet dat die tehui zen bepaalde hoeveelheden voedsel inkopen, afgestemd op de gemiddel de consumptie per bejaarde bewo ner. Dat voedsel wordt klaarge maakt, gaat de keuken uit naar de maaltijden, maar niemand let erop hoeveel er terugkomt en wordt weg gegooid. De bejaarden eten wat zij lekker vinden. De rest laten zij staan. De hoeveelheid voedingsstof fen die zij binnen krijgen blijft 8v (HlWH'i P«' U V»:<i - -v /ft t m {-« s;S J 1 ffc-? mtwi Er komen mensen onder de vreemd ste omstandigheden. Ook zijn er die stomdronken zijn en die pas na het uit slapen van hun roes duidelijk kunnen maken waar zij heen willen. „Een toe rist met een geldig paspoort of visum (uit een van de 59 landen die nog vi- sumplichtig zijn) en over voldoende geldmiddelen beschikt, kan hier onge hinderd binnenrollen. Vreemdelingen die zich hier voor langere tijd willen vestigen moeten reeds in het buitenland bij de Neder landse consullaten de nodige papieren aanvragen". „Het wezenlijke Nederlandse belang en klemmende humanitaire overwegin gen zijn de twee pijlers waarop het vreemdelingenbeleid rust" zegt mr. Van Riet Paap. „Dat moet ook wel in een land waar vierhonderd mensen op elke vierkante kilometer opeengepakt zitten en waar de woningnood nog bovenaan de lijst staat. Een vreemdeling moet ook middelen van bestaan hebben. Het gaat niet aan dat een vreemdeling hier direct om steun komt aankloppen. Een vreemde ling die tijdelijke moeilijkheden krijgt, wordt geholpen. Recht op periodieke sociale uitkeringen, waar geen premie voor betaald is, heeft hij niet. Vreemdelingen die hier langer dan vijf jaar legaal verblijven, kunnen aan spraak maken op een verblijfsvergun ning voor onbepaalde tijd. De periode van vijf jaar komt overeen met de tijd waarna het Nederlanderschap kan wor den aangevraagd. De vreemdeling wordt na vijf jaar als een normale ingezetene beschouwd. Daarmee heeft hij ook een sterke rechtspositie verworven. Menselijke overwegingen gelden on der meer wanneer bij aankomst beroep wordt gedaan op het vluchtelingschap. Indien het onderzoek aantoont dat er gegronde redenen zijn te vrezen dat de betrokkene in eigen land vervolgd zal worden wegens politieke overtuiging, godsdienst, nationaliteit, ras of dat hij tot een bepaalde sociale groep behoort, wordt hij als vluchteling toegelaten. Er komen dan verschillende hulporganen in actie. Vaak echter wordt ten onrechte een beroep gedaan op het vluchtelingschap. Ook worden dikwijls onjuiste opgaven verstrekt. „In twijfelgevallen" aldus mr. Van Riet Paap", valt de beslis sing altijd ten gunste van de aanvrager uit. Vorig jaar zijn van de 1300 aanvra gen om toelating met een beroep op vluchtelingschap slechts zestig aanvra gen afgewezen. .«5- xii V'iW** f, v U» ■t /,V»' _J^\ :is 45» o*-■ -<-y ■"*'83# T. O*!* Ï969 ^iinfllir - SODOM (Isrël De laagste plek op aarde de Dode Zee is bezig een ultramoderne internationale kuurplaats te worden die kan wedijveren met be roemde Europese badplaatsen. Deze nieuwe ontwikkeling dankt men aan de geneeskracht van de wateren van deze zee. Recente experimenten van Deense medische deskundigen zouden hebben aangetoond dat de wateren van de Do de Zee die ongeveer 500 meter bene den de normale zeespiegel ligt uit stekend zijn voor het genezen van huidziekten en reumatische aandoenin gen. „Het Europese kuurseizoen duurt slechts vier maanden, terwijl in Israël de kuurplaatsen het gehele jaar open zijn", zei de Israëlische onderminister voor het toerisme, Yehoeda Sja'ari. Sja'ari wees erop, dat de Deense natio nale gezondheidsdienst voornemens is hier patiënten heen te sturen voor pe rioden van 30 dagen om hen te laten profiteren van de unieke klimatologi sche en minerale eigenschappen. Bovendien is het naburige Arad, dat gelegen is op berghellingen en uitziet op deze bijbelse stad, met een gemid delde vochtigheidsgraad van 5 procent een uitkomst voor lijders aan astma. De temperaturen bedragen 'gemiddeld 20 graden Celsius in de winter en 40 in de zomer. Zweden en Nederland hebben ook belangstelling getoond voor het zenden van patiënten naar de Dode Zee en de zwavelhoudende minerale bronnen in het naburige Zohar. Studies, ondernomen door een medi sche groep van een ziekenfonds, hadden aangetoond, dat genezingen, die in Scandinavië een verblijf van een maand in een ziekenhuis vorderden, aan de Dode Zee beter en sneller wor den bewerkstelligd. De bijzondere geneeskrachtige eigen schappen van de „zoutzee" wortelen in het buitengewoon hoge gehalte aan mi neralen, in het bijzonder fosfaten en bromiden, doordat de zee geen uitgang heeft verdampen de wateren uit de Jordaan, die er duizenden jaren in is uitgemond, geconcentreerd. Deze concentratie van zouten veroor zaakt een opwaartse druk van het wa ter die het onmogelijk maakt dat een mens zinkt. De Dode Zee, gelegen in de rotsachtige Negev-woestijn vlak ten noorden van de „zondige steden" So dom en Gomorrha, is landschappelijk een combinatie van bergen als van een maanlandschap en „gekleurde" zand woestijnen. daardoor onder het verantwoorde minimum". Hij zou het beter vinden wanneer de bejaarden wat meer bruin brood (waarin ijzer en vitamine B), melk, liefst karnemelk (waarin eiwit, kalk en vitamine B), groente (ijzer en vi tamine C), en fruit (vooral vitamine C) zouden eten. Maar hij dringt er vooral op aan dat de bejaarden regelmatig bruin brood gaan gebruiken. „En voor be jaarden die geen bruin brood kun nen kauwen zou er een speciaal wit brood gemaakt moeten worden waarin alle nodige vitamines en an dere voedingsstoffen verwerkt zijn." „Ik zou er zelfs voorstander van zijn", zegt dokter Van der Veldt, „dat bejaarden wat minder warme maaltijden en wat meer goede broodmaaltijden zouden gebruiken zodat tenminste het ijzer- en vita mine Bgehalte in hun lichaam op peil blijft." DELFT Er bevindt zich meer kwik in het water en de bodem van on» land dan goed voor ons Nederlan ders is. Een verdere verontreiniging door kwikverbindingen moet daar om in ons land met alle kracht wor den voorkomen. Er dient allereerst een einde te worden gemaakt aan het gebruik in de bloembollenteelt en de landbouw van bestrijdingsmid delen die kwik bevatten. Deze waarschuwing is geuit door dr. ir. D. W. Scholte Ubing in het rapport Milieuverontreiniging met kwik en kwikverbindingen: kwalitatieve en kwantitatieve aspecten voor het fy sisch milieu en gevaren voor de volksgezondheid. De schrijver van het rapport staat aan het hoofd van de afdeling water en bodem van het Instituut voor gezondheidstechniek TNO in Delft. De Tweede Kamer heeft het rapport ter bestudering ont vangen van staatssecretaris Kruisin- ga. Nederlands bodem en water zijn vol gens het rapport van dr. Scholte Ubing waarschijnlijk al ernstig met kwikverbindingen verontreinigd. Al leen in Japan is die gevaarlijke ver ontreiniging nog groter, maar in dat land zijn dan ook tussen 150 en 200 mensen gestorven door het geregeld eten van vis waarin een teveel aan kwik aanwezig was. Dr. Scholte Ubing acht het wenselijk dat er onderzoek wordt verricht naar mogelijke schadelijke gevolgen van kwikvergiftigingen in plaatsen langs het IJsselmeer waar veel paling wordt gegeten, zoals Volendam. Ge bleken is al uit onderzoekingen dat het kwikgehalte van palingen in het IJsselmeer de laatste tijd aan het stijgen is. Volgens een ruwe schatting zou via de Rijn en de Gelderse IJssel per jaar 9,5 ton kwik in het IJssel meer terecht komen. Aan die toevoer is het stijgen van het kwikgehalte van palingen en andere soorten vis in het IJsselmeer te wijten. Tegen de aanvoer van kwikverbih- dingen in het Rijnwater is weinig te doen. Geregelde meting van het kwikgehalte van het Rijnwater bij binnenkomst in ons land zal de waakzaamheid waarvoor dr. Scholte Ubing pleit bevorderen. Een andere ernstige kwikverontreiniging in ons land kan wel worden teruggedrongen. Dat is de verontreiniging door kwik bevattende middelen ter bestrijding van schimmelvorming in de land bouw (zaaizaad en pootaardappelen) en in de bloembollenteelt, en de ver ontreiniging door kwikverbindingen in het afvalwater van de industrie. In de bloembollenstreek komen jaar lijks verschillende tonnen kwik in de bodem terecht. In de bloembollen streek is al vis gevangen waarvan het kwikgehalte ver tot zeer ver boven het toelaatbare veiligheidsmaximum voor de mens lag. Het gaat hierbij om uiterst kleine hoeveelheden. De gevarengrens voor de mens ligt bij 200 miljardsten van een gram kwik per gram verse vis. Ook door lozing van industrieel afval- waer ontstaat kwikverontreiniging. Kwikverbindingen worden gebruikt in de chemische industrie, de instru menten- en apparatenindustrie, gloei lampenfabrieken, de elektronische in dustrie, de metaalindustrie, de ge neesmiddelenindustrie en de verf-, hout-, pulp- en papierindustrie. Door het toenemend gebruik van kwik verbindingen in fabrieken, ook in het buitenland, is het kwikgehalte van het Rijnwater de afgelopen veertig jaar vertienvoudigd. Dat gehalte is thans een miljoenste van een gram kwik per liter water. In dat verband wordt er in het rapport van dr. Scholte Ubing aan herinnerd dat Rijnwater ook voor de produktie van drinkwater wordt gebruikt en gewe zen op de wenselijkheid van onder zoek naar kwikverontreinigingen van het duinwater, een tweede belangrij ke drinkwaterbron. Dr. Scholte Ubing bepleit ook terug winning van kwik en kwikverbindin- gen uit afgedankte apparaten en in strumenten (van thermometers en gloeilampen tot ijskasten), voordat zij worden vernietigd.

De Vallei | 1970 | | pagina 10