Veenendaals 'P dagblad Buiten VVV ACHTERHOEK WIL 100 MILJOEN UIT T VREEMDELINGENVERKEER V.S.-landing nabij Hanoi moners slopen Lek oorzaak van roet in Eerbeek Acties voor Pakistan komen op gang Offensief in Cambodja Wedstrijd PSV- Feijenoord mag niet op de tv Opel wordt 7,7 proeent duurder Besprekingen NOS-KNVB vastgelopen Gelders-Utrechtse streekcourant voor Rijn- en Gelderse Vallei Hulp aangeboden Z Schorsing van GGD-direeteur Amersfoort opgeheven K.N.V.B. weigert toestemming Inbreker speelt voor Sint Geen kans nu voor Jarring Knorr naambekers besteld..? Dan even lezen: HULP Obstakel 2 Noord-Vietnam boycot Parijs Als U staat op dagvers brood dan helpt Bums U uit de nood: U moet beslist ook vanaf morgen voordwarsgebakken Bums gaan zorgen. +2*wkt Turken verkochten schapenvlees op straat T&icVt, Koude nacht Bur. voor redactie en administratie: Prins Bernhardlaan 28, Veenendaal, Telef. 08385-10550 (adm.), 10757 en 10955 (red.), Giro 1321600. Losse nummers 0,25; Abonnement 1,13 p.w., 4,85 p.m., 14,30 p.k. VALLEI Voortzetting van het nieuwsblad „De Vallei", opgericht In 1926. Uitfl.: Wegener's Couranten Concern n.v. j Advertentietarieven op aanvraag. DINSDAG 24 NOVEMBER I970 - 44e JAARGANG no. 275 Rust keert terug in Guinee ABIDJAN, (Ivoorkust) De ge vechten in de Guinese hoofdstad Co nakry tussen het regeringsleger en huurlingen schijnen voorbij te zijn. Radio-Conokry heeft de bevolking opgeroepen hun normale werkzaamhe den te hervatten, maar wel wapens bij de hand te houden. Ook de eerste groep reizigers die uit Guinee Ivoorkust heeft bereikt sedert de strijd zondag begon, verklaarde te geloven dat aan de gevechten een eind was gekomen. Met het vliegtuig waarmee de vluch telingen in Abidjan aankwamen, was ook het stoffelijk overschot vervoerd van een Westduitser die bij de invasie was omgekomen. De reizigers zeiden dat de schepen waarmee de huurlingen aan land waren gezet, zondag het anker hadden gelicht en van de rede van Conakry vertrok ken waren. De gevechten hadden zich volgens hen geconcentreerd rond het presidentieel paleis, een legerkamp, het plaatselijke vliegveld en de kazerne van de republikeinse garde, waar veel slachtoffers zouden zijn gevallen. Oe Thant secretaris-generaal van de VN heeft van een Franse VN-vertegen- woordiger in Conakry vernomen, dat de toestand in Guinee geleidelijk aan weer normaal wordt. Heden vertrekt een commissie van onderzoek van de Vei ligheidsraad naar Guinee. Vertegen woordigers van Zambia, Columbia, Fin land, Nepal en Polen zouden er deel van uitmaken. De Joegoslavische ambassade in Cona kry heeft bekendgemaakt dat de doch ter van een in Conakry werkende Joe goslavische arls is gedood bij de ge vechten in de Guinese hoofdstad. Bij de invasie is ook hei plaatsver vangend hoofd van de Oostduitse am bassade in Conakry Siegfried Krebs ge dood en de handelsraad Helmut Fischer ewond. Dit heeft het ministerie van Buitenlandse Zaken in Oost-Berlijn be kendgemaakt. In Bonn heeft het Westduitse minis terie van Buitenlandse Zaken maandag verklaard bericht 1e hebben ontvangen dat ook een Westduitser om het leven is gekomen bij de gevechten in Guinee. Het was A. von Thiessenhausen, een employé van een Duitse firma in Cona- Een Britse baggermaatschappij met 75 employés voornamelijk Nederlan ders die in Guinee werkt, heeft be kendgemaakt, dat haar personeel in veiligheid is en het goed maakt. De Russische regering heeft Portugal beschuldigd van „misdadige gewapende agressie". W/'anneer we zo'n goudvink (en in 't bijzonder het mannetje) postuum in de handen houden, zien we pas, welk een prachtig schepsel het is met de rozerode borst, de blauwgrijze rug, de zwarte vleugels en staart, de krijtwitte stuit alles in zachte kleuren. We vinden het jammer, dat we nooit meer het ingetogen haast melancholieke "djü djü", waarmee de paartjes elkaar lokken, zullen vernemen; het is voor mij een graag gehoorde roep in het winterse hout. Geen wonder, dat de vogeltjesvangers er voor de volière en de kooi achterheen zit ten; soms achten zij de kleuren zowaar nog niet mooi genoeg en bestrijken de onderdelen van het mannetje met vermiljoen teneinde aldus J. G. Keulemans een eeuw geleden (Onze vogels in Huis en Tuin) ,,het in veler oog een fraaier voorkomen te geven". Goudvinken worden thans al jaar en dag bij de wet beschermd; vroe ger zocht men de nesten vooral om er de kleintjes van op te fok ken. De gepensioneerde brieven gaarder van Hoenderloo was daar een meester in, maar ik heb ook elders van zulke experts gekend. Men begon met zo'n broedsel pas op de leeftijd van een week en was er de hele dag mee in de weer. De vogels vonden in de han del gretig aftrek; een vanger, Jb. Nieuwenhuizen, vertelde mij lang geleden, dat goudvinken in ge vangenschap nooit geplaagd^ogen worden; de aanvallen van woede kunnen namelijk zo hoog stijgen, dat het diertje er plotseling aan sterft. Wie zou dat van zo'n zacht aardig schepsel verwachten? Andere obstakels, die de vogels bedreigen zijn de overlaad- centrales, vuurtorens, lichtschepen e.d., maar ook het verkeer, dat bijv. vinken en kepen, naar beuke- nootjes zoekend op de weg, ver rast. Keizer Haile Selassie van Ethiopië heeft in een telegram aan president Se- koe Toeré van Guinee voorgesteld dat de daad van ministers (van Buitenland se Zaken) van de organisatie vo or Afri kaanse Eenheid in een bijzondere ver gadering zal bijeenkomen ter bespre king van de invasie in Guinee. De volksrepubliek Kongo (Brazzavil le) heeft zich tot materiële steun aan Guinee bereid verklaard, evenals Nige ria dat verklaarde op alle gebieden, ook militair, steun te willen verlenen. Tan zania heeft al besloten president Toeré met 10 miljoen shilling (ongeveer 5 miljoen gulden) hulp te zenden. Egypte heeft Guinee parachutisten aangeboden voor de strijd tegen inval lers. Cairo heeft Conakry ook in overwe ging gegeven wapenzendingen uit de de Caraïbische landen te aanvaarden. De Stichting Streek WV Achterhoek heeft voor de komende jaren ingrijpende plannen om de inkomsten uit het vreemdelingenver keer drastisch te verhogen. Bedroegen de toeristische inkomsten, blijkens een door het Nederlands We tenschappelijk Instituut voor Toerisme ingesteld onderzoek, in 1969 onge veer 41 miljoen gulden, voor 1980 wil men de Ach- terhoekse omzet tot 100 miljoen opvoeren. Bij deze uitdaging aan zichzelf heeft de Streek- VW naar twee kanten ge keken: naar de afgelopen jaren, waarvan vastgesteld moest worden, dat het toe risme in de Achterhoek zich onvoldoende heeft kunnen ontwikkelen. De groei dreigde enkele jaren geleden zelfs geheel tot stilstand te komen, en er is bepaald sprake van een achterstand vergeleken bij andere delen van de pro vincie. Van de andere kant is naar de toekomst gekeken. De stichting wil het toeris me als regionale bron van inkomsten en werkgelegen heid veilig stellen en ver der ontwikkelen om op de ze wijze ook een impuls te geven aan de regionale economie. Een toeristische omzet van honderd miljoen gul den is nodig, zo stelt de stichting, o.a. om een eco nomisch verantwoorde be zetting te verkrijgen van het thans bestaande toeris tische bedrijfsleven. Komt hierin op korte termijn geen verandering dan wordt het voortbestaan van deze bedrijven bedreigd. Voor de uitvoering van haar plannen om het Ach- terhoekse toerisme-pakket stelselmatiger en met deugdelijker verkoopargu menten op de vreemdelin ge nm ark t te brengen zal in 1972 300.000,- uitgegeven moeten worden, zo meent de stichting; een ton hier van voor regionale promo tie, en de rest uit te geven tezamen en in overleg met het toeristische bedrijfsle ven. 99 WASHINGTON DeAmerikaanse minister van Defensie, Meivin S. Laird, heeft bekendgemaakt dat Amerikaanse soldaten 30 kilometer ten westen van Hanoi zijn geland, in een poging Ame rikaanse krijgsgevangenen uit een kamp te bevrijden, terwijl Amerikaan- ADVERTENTIB A' A DWARSGEBAKKEN A 4 24-11-1970 A. B. Wigman. (Van een onzer verslaggevers) EERBEEK Een expertise door het Warmte- en Krachtbureau in Hilver sum heeft uitgewezen dat lekkage in de olieleiding bij de papierfabriek Huis kamp en Sanders oorzaak is geweest van de roetregen, die zaterdagavond over het centrum van het dorp viel. Het lek in de olieleiding leidde tot een te grote toevoer van olie naar de ketels, waardoor grote roetvorming ontstond. Volgens adjunct-directeur R. J. San ders heeft deze roetregen slechts een kwartier geduurd en waren de gevol gen voor een gebied van 12 ha „erg vervelend". Hij voegde er aan toe dat LEIDEN In Nederland begint een grote gecoördineerde poging op gang te komen om geld in te zamelen voor het door een vloedgolf getroffen Oost- Pakistan. In het kader van de actie van mid delbare scholieren Sinterklaas voor Oost-Pakistan zullen twee landelijke schooldagen worden gehouden, waarop allerlei scholen zullen trachten geld in te zamelen. In alle universiteitssteden zijn con tactcentra ingesteld voor hulpverlening aan Oost-Pakistan. Sinds gisteren staan overal in het land in winkels bussen of emmers, waarin het publiek gaven kan depone ren. Daarbij wordt uitgegaan van het idee dat de klanten vijf of tien procent van het in de bestede bedrag zouden kunnen afstaan. Voor de lagere scholen in het hele land staat een landelijke actie op het programma. Rode Kruis en NOS hébben gisteren een eerste gesprek gehad over een mo gelijke spectaculaire actie voor Oost- Pakistan. Het gesprek zal vandaag worden voortgezet. het bedrijf nog een extraschadepost op liep omdat de produktie anderhalf uur uitviel. Dit zal naar schatting ƒ5000,- kosten. Wat de schade aan huizen, tuinen en kleding betreft: de regeling is in han den van een verzekeringsmaatschappij gesteld. Betrokkenen wordt geadviseerd om zich met hun eigen brandverzeke ring in verbinding te stellen en daar naast een gespecificeerde opgave aan de papierfabriek te doen. Mede op verzoek van de gemeentelij ke overheid zullen maatregelen worden getroffen die een herhaling van het in cident uitsluiten. Er zal een extra be veiliging worden aangebracht. Inmiddels heeft het Tweede-kamerlid drs. Hans van den Doel (PvdA) vragen gesteld aan de minister van Economi sche Zaken en de staatssecretaris van Sociale Zaken en Volksgezondheid. Hij wil weten of zij bereid zijn, indien de wet op de luchtverontreiniging in wer king is getreden, maatregelen te nemen, opdat een herhaling van de roetoverlast in Eerbeek niet meer mogelijk zal zijn. De heer Van den Doel vraagt verder of de papierfabriek schadeplichtig kan worden gesteld en op welke wijze de schade dan kan worden vergoed. AMERSFOORT De schorsing van de directeur van de GG en GD te Amersfoort, dr. W. J. van der Hooft, is maandag opgeheven. Het college van B. en W. te Amers foort kwam tot dit besluit naar aanlei ding van de „vele emoties en kritiek", die het schorsingsbesluit heeft opge wekt, en die nog een bron van conflic ten kunnen vormen, waardoor de on derzoeken, die politie en de ingestelde commissie-Scheps momenteel instellen, bemoeilijkt kunnen worden. Met een toestel van Martin Air gaat een grote hoeveelheid hulp goederen, waaronder meer dan een half miljoen vitaminetabletten naar het getroffen Oost-Pakistan. Hier een beeld van het inladen op Schiphol. AMSTERDAM: Een groep bewoners van de Pijp is maandagavond in ac tie gekomen om de restanten van en kele slooppanden af te breken. Men eist, dat de vrijkomende ruimte benut wordt voor betaalbare woningen" of speelplaatsen. De slopers werden na derhand door de politie verwijderd; de daarop komende brandweer werd met gejuich begroet: het sloopwerk werd toen door de brandweer voortge zet eerst met de hand, later met een grote kraan. PHNOM PENH Noordvietnamese en Viet-Cong-eenheden hebben van morgen het districsthoofdkwartier te Puck in het noordwesten van Cambodja onder de voet gelopen. Een militaire woordvoerder in Phnom Penh zei dat de aanval op Puck, dat bij Siem Reap ligt, mogelijk de inleiding is tot een aanval op de tweede stad van Cambod ja, Battambang. Een Amerikaanse luchtarmade is in actie geweest boven een groot deel van Indo-China, waar verkenningsvluchten werden uitgevoerd en steun werd ver leend aan Cambodjaanse troepen. De vluchten boven Noord-Vietnam waren bedoeld om de schade van de bombardementen van dit weekeinde vast te stellen. Amerikaanse B52 zware bommenwer pers en kleinere jachtbommenwerpers, opgestegen van vliegkampschepen in de Golf van Tonkin en van bases in Zuid-Vietnam en Thailand, onderna men honderden aanvallen op Noord vietnamese bevoorradingsroutes die door Laos naar het zuiden lopen. Som mige aanvallen werden ondernomen dicht bij de Noordvietnamese grens. DEN HAAG De KNVB heeft van morgen meegedeeld dat geen toestem ming is verleend aan de KRO om de competitiewedstrijd PSV - Feijenoord die zaterdagavond in Eindhoven wordt gespeeld, rechtstreeks via de televisie uit te zenden. Er zijn geen bezwaren tegen het geven van een samenvatting na afloop van de ontmoeting. De KNVB staat op het standpunt dat directe televisieuitzendingen van gehele wedstrijden op zaterdagavonden het bezoek aan de ontmoetingen op zondag nadelig beïnvloeden. De KRO had de eredivisiewedstrijd rechtstreeks via de televisie willen uit zenden. De omroep had hierover al overeen stemming bereikt met PSV. Indien de voetbalbond toch akkoord was gegaan niet een reportage van de wedstrijd (waarvoor het stadion van PSV al geheel is uitverkocht) zou de uitzending in kleur zijn geleverd. RüSSELSHEIM Adam Opel AG, de Westduitse dochteronderneming van General Motors gaat vandaag de prij zen van de Opel-personenauto's verho gen met maximaal 7,7 procent. De directie van het Duitse bedrijf achtte het niet onwaarschijnlijk, dat in Nederland deze verhoging zal doorbere kend worden. Zekerheid hierover schijnt echter nog niet te bestaan. Ook de onlangs ontworpen Manta, die enige weken geleden met veel tam-tam werd gelanceerd, wordt duurder. De prijs van dit type wordt verhoogd van DM 7953 tot DM 8269. De prijzen van de vrachtauto's van Opel zullen met 9,6 procent omhoog gaan. Ook Ford in Keulen is bezig met het calculeren van een prijsverhoging. Volkswagen, dat eind juni de prijzen verhoogde, liet doorschemeren dat een verdere prijsverhoging onvermijdelijk zal zijn. Alleen BMW en Mercedes hebben be kend gemaakt, dat ze de huidige prij zen in elk geval zullen handhaven tot het eind van dit jaar. Mercedes had overigens in augustus de prijzen al met 4.5 procent opgetrokken. Ajax, een vereniging, die zelf immer zeer zuinig is met het verstrekken van toestemming voor televisieuitzendingen had niets tegen deze reportage. „Want", zei penningmeester Henk Timman: „Wij hebben zelf ook wel eens een wedstrijd op zaterdag gespeeld, die via de tv is uitgezonden. Wij kunnen hier geen bezwaar tegen maken. Voor Europa Cup-wedstrijden ligt de zaak vaak even anders dacht ik. Dan moet je rekening gaan houden met an dere Nederlandse clubs, die op het zelf de moment óók een wedstrijd spelen". HILVERSUM De onderhandelin gen tussen de delegaties van de KNVB en de NOS over de betaling voor de uitzending via radio en televisie van flitsen van competitiewedstrijd zijn vrijwel vastgelopen. Momenteel vinden informele besprekingen plaats om te komen tot een commissie van goede diensten. Beide partijen hebben het belang van een dergelijke commissie ingezien. Hoe de commissie zal worden samengesteld is nog een punt van overleg. De heer C. H. Enkelaar, hoofd van de NOS-televisiedienst zei maandag dat de uitgangspunten nog te ver uiteen liggen om resultaten van de onderhandelingen te mogen verwachten. Hoewel aanvan kelijk voor 1 januari een overeenkomst tot stand moest zijn gekomen, is deze termijn met onbepaalde tijd verlengd. De KNVB houdt vast aan haar eis van ƒ750.000,- per jaar, terwijl de NOS niet bereid is om verder te gaan dan een miljoen voor drie jaar. KOOG AAN DE ZAAN Bij een inbraak in de christelijke lagere Prin ses Beatrixschool te Zaandam is zeven honderd gulden gestolen. De inbreker liet in het kistje waaruit het geld werd weggenomen achthonderd gulden lig gen. Op het schoolbord liet hij een gro te tekening van Sint Nicolaas achter. se vliegtuigen gedurende het weekeinde Noordvietnamese artillerie en luchtver dedigingsstellingen bestookten. Laird verklaarde dat de operatie werd uitgevoerd door vrijwilligers van leger en luchtmacht die met helikopters landden bij een krijgsgevangenkamp dat echter verlaten werd gevonden. De operatie was maanden lang voorbereid, aldus Laird, en geschiedde met instem ming van president Nixon. Volgens Laird was de operatie de enige die dit weekeinde ten noorden enige die dit weekeinde ten noorden van de 19e breedtegraad heeft plaatsge had. Laird verklaarde dat de actie vrij dagmiddag begonnen was. Men was er toe overgegaan omdat Noord-Vietnam hardnekkig weigert gevolg te geven aan de Geneefse Conventie voor krijgs gevangenen. Minister Laird zei ook dat eerder speuracties naar krijgsgevange nen zijn ondernomen. De eenheid die aan de actie van vrij dag had deelgenomen werd, nadat in het kamp geen personen waren aange troffen, met helikopters opgehaald. De militairen leden geen verliezen. Wel werd een helikopter op de grond ver nietigd, nadat deze een noodlanding had uitgevoerd. Laird zei nog dat een recent bericht dat de Amerikaanse krijgsgevangenen in hun kampen „op sterven lagen" de grote stoot tot de actie had gegeven. In het licht van een dergelijk bericht „kon ik niet toe blijven kijken en geen da den ondernemen", zei de minister. Al met al was de reddingsploeg nog geen uur op Noordvietnamese bodem ge- weestt. President Nixons woordvoerder Ro nald Ziegler liet in het Witte Huis een waarschuwing horen tegen eventuele Noordvietnamese vergeldingsmaatrege len tegen de Amerikaanse krijgsgevan gen. Het Witte Huis heeft Hanoi gewaar schuwd dat Amerika de Noordvietna mese leiders persoonlijk verantwoorde lijk zal stellen als er represailles wor den genomen. Senator Fulbright is van mening, dat de bevrijdingspoging een provocatie is, die van nadelige invloed kan zijn op de pogingen Amerikaanse gevangenen vrij te krijgen. Uit protest tegen de Amerikaanse bMcnardementen zal Noord-Vietnam woorodag niet de Parijse vredesbespre kingen bijwonen. ROTTERDAM In Turkije zal het niemand verbazen, maar in Rotterdam keek men toch wel even vreemd op toen twee Turken op straat schapevlees verkochten, ongeveer 150 kilo vlees werd daar op een beschimmelde houten plank in stukken gehakt en aan voor bijgangers aangeboden. De politie kon dit ongewone marktto- neeltje niet laten voortgaan en rekende de Turkse vleesverkopers in. Ook nam zij vijftien kilo vlees, vier schapekop pen, een stel longen en weegattributen in beslag. NEW YORK De VN-ambassadeurs van de grote vier hebben overleg ge pleegd over de mogelijkheden het vre desoverleg in het Midden-Oosten onder leiding van Gunnar Jarring te hervat ten. Na afloop van het onderhoud In de Amerikaanse VN-missie, dat bijna twee en een half uur duurde, werd meege deeld dat de ambassadeurs van de VS. Rusland, Engeland en Frankrijk op 7 december weer zullen vergaderen. Amerika ziet op het ogenblik geen kans voor hernieuwing van het overleg. ADVERTENTIE De laatste weken van onze naam- beker aktie zijn nogal stormachtig verlopen. Zo'n honderdduizend naambekers werden in die tijd nog besteld. Helaas is het niet mogelijk om deze enorme hoeveelheid nog voor Sinterklaas te leveren. In ieder geval wordt er hard aan uw bestelling gewerkt. Maar het kan wel even duren. Wist u trouwens dat u nu in de winkel, bij 2 zakjes Knorr soep, tijdelijk een spannend Kari Lente stripboekje krijgt? Een leuk kinder schoencadeau van Meneer Weersverwachting van het KNMI tot woensdagavond: Droog en nevelig weer met weinig bewolking. Overwegend matige wind uit zuidoost tot zuid. Vannacht op enkele plaatsen lichte vorst. Morgen overdag ongeveer dezelfde temperaturen als vandaag.

De Vallei | 1970 | | pagina 1