Pakistaanse president beschuldigd PRINSES ANNE OP STAP MET EENSKINHEAD Miljoenen winst in clandestiene wapenhandel Nieuwe klachten van Israël rote prijzen caballero. de sigaret Gesprek over Berlijn stokt Ferme hand BELASTENDE VERKLARING VAN GETUIGE Hulpactie nog steeds een chaos Over de grenzen HET PRINSJE GAAPTE Chieftains nog niet naar Libië Brandt in Rome Juwelensinokkel Spaanse regering tegen Baskische bisschoppen Met een plaat vindt iedereen z*n draai PAUS Hopsspin wil Arabischp top anders dan andere. TOP Een platenbon 1 is altijd raak Rijn vprvuilingsprocps DINSDAG 24 NOVEMBER 1970 DACCA Door de regering van Pakistan is bekendgemaakt, dat president .laclija Khan hier vandaag aankomt om persoonlijk de hulpverlening te gaan controleren. Een deel van de slachtoffers van de grote natuurramp in Oost-Pakistan heeft nog geen enkele hulp ontvangen sinds storm en water, tien dagen geleden, met rampzalig geweld toesloegen. Men weet niet hoe lang de president, die uit Islamabad uit West-Pakistan komt, te Dacca zal blijven. De hulpvoorziening is bijzonder langzaam vpn start gegaan en door politici is scherpe kritiek geleverd op de regering en de hulporganisaties. In Dacca de monstreerden 13.000 man tegen de „onbekwaamheid" van president Khan. Prinses Benedikte van Denemar ken met haar dochtertjemoeder en dochter hebben het ziekenhuis in de Deense hoofdstad, waar de beval ling plaatsvond, verlaten. De baby schijnt de hele zaak maar slaapver wekkend te vinden, maar de prinses straalt, zoals alle jonge moeders kun nen stralen. De prinses is gehuwd met de Duitse prins Richard Zu Sayn und Wittgenstein. ADVERTENTIE LONDEN Engeland zal Libië niet de bestelde Chieftain tanks leveren zo lang er geen vooruitgang komt in de besprekingen tussen Israël en de Ara bische staten, aldus heeft een rege ringsfunctionaris in Londen maandag gezegd. Minister van Buitenlandse Zaken S.ir Alec Douglas-Hóme zóu de revolutio naire Libische regering officieel van het besluit op de hoogte hebben gesteld. Verleden jaar heeft Engeland een or der voor de moderne tanks en een aanbetaling van 19,2 miljoen dollar aanvaard, van de regering van de sindsdien afgezette koning Idris. Verleden maand werd de order door de revolutionaire regering bevestigd en een Libische delegatie bespreekt de zaak momenteel in Londen. Een en ander is koren op de molen van degenen in Oost-Pakistan die naar zelfstandigheid van de centrale rege ring streven. Een van de grote Oostpa- kistaanse partijen die hier naar toe wil. is de Awami-ea.gue, die op zijn minst wil dat Oost-Pakistan de eigen finan ciën en defensie gaat regelen. De Amerikaanse hulporganisatie CA RE, die uitsluitend met vrijwilligers werkt, alsmede de 1 iga van Rode- Kruisverenigingen hebben besloten geen mensen naar Dacca te sturen op het ogenblik omdat de berg voorraden daar zioh ophoopt en nauwelijks slinkt omdat er nog maar weinig wordt afge voerd naar het rampgebied. Oostpakistaanse politieke leiders ver oordeelden maandag de naar hun me ning grove nalatigheid van de regering. In een namens elf politici uitgegeven verklaring spreken zij van harde on verschilligheid van de overheid na de ramp. Zij zonden voorts een telegram naar president Jahja Khan, waarin, zij de regering ervan beschuldigen het nieuws over de ..grootste ramp in de geschiedenis van de mensheid" te heb ben gebagatelliseerd. De regering heeft voorts kritiek ge kregen in twee Oostpakistaanse bladen, die haar „aarzeling bij het inzetten van de strijdkrachten" voor de hulpverle ning verwijten. Volgens de onafhanke lijke „Pakistan Observer" liggen acht. dagen na de ramp in staat van ontbin ding verkerende lijken nog steeds over het eiland Hatijah verspreid, als gevolg waarvan honderden het slachtoffer zijn geworden van tyfus en cholera. Volgens een mededeling van de Pa kistaanse ambassade in Den Haag is het aantal slachtoffers van de natuur ramp in Oost-Pakistan gestegen tot 154.720. Bovendien zijn nog 13.275 in woners vermist. Het aantal verwoeste huizen bedraagt volgens deze opgave 2.3 miljoen, terwijl 100.000 woningen beschadigingen heb ben opgelopen. De oogst van 400.000 hectare grond en 600.000 ton graan is verwoest, Katholieke autoriteiten hebben maandag gezegd, dat zij regelingen treffen voor de aankomst van Paus Paulus, ofschoon zij nog geen bevesti ging hadden gekregen, dat de Paus op zijn reis naar Azië inderdaad het ramp gebied zal bezoeken. De Europese Gemeenschap gaat Pa kistan voedselhulp geven. Op korte ter mijn zullen de permanente vertegen woordigers van de Europese Commissie voorstel van de Europese Commissie om duizend ton soep in gedroogde vorm en 200 ton gekookt vlees per vliegtuig naar Pakistan te brengen. De kosten van deze levensmiddelen komen op JF ruim 900.000 gulden. Voor het vervoer, dat per vliegtuig zal geschieden, zal de EEG alleen al ruim drie miljoen gulden moeten neertellen. Chaotische tonelen speelden zich maandag af bij de eerste Amerikaahse operaties tot hulpverlening aan de overlevenden van de stormramp in Oost-Pakistan. Nabij Char Chubdia, in de Golf van Bengalen, werden twee Pakistani's ernstig gewond door de ro torbladen van een helikopter. Massa's mensen trachtten elders zich met, geweld voedsel te verschaffen en de Amerikaanse ambassadeur Joseph Fairland moest een veilig heenkómen zoeken in een der hefschroefvliegtui- gen. De menigte trachtte ook het, we- deropstijgen van de helikopters te be letten. waarbij een derde persoon ge wond werd. Velen in de streek van Char Chubdia hebben het 11 dagen zonder voedsel of hulpverlening moeten stellen. Het toestel dat twee Pakistani's ern stig verwondde vervoerde twee Ameri kaanse artsen. Buiten aan het toestel waren voedselpakketten op rekken be vestigd, die uitgedeeld werden. De ge wonden werden per jeep naar een zie kenhuis gebracht. Op een eilandje verderop wachtte de menigte niet eens het stilstaan van de rotorbladen af om de voedselpakketten te bemachtigen. De Amerikaanse helikopters, vier in getal, begonnen maandag hun werk in een gebied dat nog niet bereikt, was door de hulpverlening. LONDEN Prinses Anne van Engeland is maandagavond met pen „skinhead" op stap geweest in het Londense East End. De „Skinheads", letterlijk kaal koppen zijn de jongens die zich te gen de huns inziens verwijfde beatcultuur verzetten. Zij dragen kaalgeschoren hoofden, ruwe een voudige kleding liefst met korte broek even over de knie en hoge rijlaarzen met stalen neuzen. Van de 20-jarige doch ter van ko ningin Elizabeth werd geen com mentaar verkregen over het be zoek aan een door buurtbewoners gemaakte film, maar haar begelei der, de een jaar jongere Sam Sheppard. vond haar „oké, gewoon een meisje". Sheppard vervult de hoofdrol in de goedkoop vervaardigde, maar zeer geprezen film „Bronco Bull frog", die onlangs in een theater in West End plaats moest maken voor „De drie zusters" van Tsjec- hof, onder regie van Sir Laurence Oliver. Sheppard en zijn skinhead vriendjes kwamen toen 200 man sterk op om het premièrepubliek. onder wie prinses Anne, uit te jou wen. Voor de goede vorm schreef hij echter haar eerst een briefje, waarin hij haar uitnodigde de film ook in East End te komen bezichti gen, welke uitnodiging zij tot zijn grote verrassing aanvaardde. In gezelschap van een hofdame verscheen zij voor het ABC-theater aan de Mile End Road in East End. Zij bleef de hele avond in ge zelschap van Sam en zij amuseer den zich uitstekend. ADVERTENTIE Een platenbon is altijd raak IB,- 7.BO ÏO,- 15.- SO,- SS,- ROME Kanselier Willy Brandt van West-Duitsland is in Rome aangekomen voor besprekingen met de Italiaanse regering, met name over de betrekkin gen met de communistische landen. Brandt blijft tot woensdag in Italië. Het is zijn eerste bezoek aan dat land sinds hij verleden jaar Bondskanselier werd. LAUSANNE Maandag is in Lau sanne het proces begonnen tegen dr. Dieter Bührle, van het industrie- en wapenconcern „Örlikon-Bührle". Hij en zes van zijn ondergeschikten worden ADVERTENTIE Toneelspeler en TV-acteur Henk van Ulsen Ed. LAURENS De Prix Goncourt, de meest gezag hebbende Franse literaire prijs, is toegekend aan Michel Tournier (rechts) voor zijn roman ,,Le roi des Aulnes" (de koning der Elzen). De titel is ontleend aan een gedichtvan Goethe. Het boek handelt over een vreemde en eenzam figuur, een boe man, die een fort heeft geërfd waar een school is voor de opleiding van nazi-jongelui. Tournier (46) heeft verscheidene andere romans geschreven. De Prix Goncourt is niet groot, maar verzekert een grote verkoop van het. bekroonde werk. De Prix Renaudot, de grote Franse prijs voor beginners, is toegekend aan Jean Freustic (pseudoniem voor Jean Teurlay) 56 jaar oud. Na medicijnen te hebben gestu deerd, ging hij zich kort na de tweede wereldoorlog aan de letterkunde wij den. Sinds 1961 verzorgt hij de letter kundige kroniek in ,,Le Nouvel Obser- vateur". Romans van zijn hand zijn ,,Ne delivrer que sur ordonnance" ,,Auteuil", ,,Marthe ou les amants trist.es", „Les Fillesen ,,Un autre été". BONN Ook gisteren, hfj het elfde viermogendhedengesprek over West- Berlin, zijn geen vorderingen gemaakt. Ditmaal confereerden de vier ambas sadeurs zes en een half uur: de langste bespreking tot nog toe. On het ogenblik zitten rle onderhan delingen vast op het probleem van de toegangswegen naar Wcst-Berlijn. De Westelijke geallieerden zijn van oordeel, dat de Grote Vier de zeggenschap over deze wegen hebben en de regeling van het doorgangsverkeer alleen op onder geschikte punten kunnen overlaten aan West- en Oost-Duitsland. De Sovjet-Unie daarentegen verdedigt hardnekkig het standpunt, dat Oost- Duitsland soeverein is op de toegangs wegen en daarover afzonderlijk moet worden onderhandeld met West-Duits- land en met de stadsregering van Wesl- Berlijn. De vier ambassadeurs komen opnieuw bijeen op 10 december. Het gesprek tussen West- en Oost- Duitsland over toenadering in het al gemeen, doch niet over West-Berlijn wordt waarschijnlijk reeds morgen voortgezet. PLATTSBURGH In de trein van Montreal naar New York heeft de Amerikaanse douane maandag de Fransman René Feslise aangehouden, op beschuldiging van poging tot smok kel van juwelen ter waarde van 400.000 dollar. TEL AVIV Israël heeft maandag Egypte ervan beschuldigd de afgelopen vierentwintig uur tot drie maal toe de bestandsovereenkomst te hebben ge schonden. doordat Egyptische vliegtui gen boven Israëlische militaire stellin gen op de oostelijke oever van het Suez-kanaal hebben gevlogen. Egypte heeft dat ontkend. De toestellen schonden het bestand zondagmiddag, maandag tijdens het middaguur en in de vroege middag, al dus het Israëlische opperbevel. Israël heeft klachten ingediend bij de bestandscommissie van de Verenigde Naties. Vier Soechoi-7 jachtbommenwerpers van Russische makelij waren zondag uit de richting Ismailia in de centrale sector naar Ros El Isj in het noorden gevlogen en maandg hadden opnieuw vier toestellen boven Israëlische stellin gen tussen El Kantara en Suez gevlo gen. Het is de eerste Israëlische klacht over overvliegen door de Egyptische luchtmacht. In de eerste bestandsperio de diende Israël meer dan 20 klachten in die vooral betrekking hadden over de opstelling van lanceerinrichtingen voor luchtdoelrakketten bij het Suez- kanaal. In de Israëlische mededeling wordt, niet. gezegd of de Israëlische lucht macht of de luchtdoelartillerie heeft, in gegrepen. Het communiqué volstaat met te zeggen dat „de Israëlische troe pen hebben gehandeld conform de or ders die zij hebben ontvangen voor het geval de Egyptenaren de wapenstil stand schenden". Koning Hoessein van Jordanië heeft een Arabische topconferentie voorge steld om de oprichting van een Pales tijnse staat te bespreken, zo berichtte het Franstalige blad „Le Jour". In een vraaggesprek met Le Jour in Amman, had de koning gezegd, dat „een ernstige studie (over een Pales tijnse staat) noodzakelijk is binnen het kader van een Arabische topconferen tie, want het is een probleem waarover de Arabieren eensgezind moeten zijn." Hoessein ging niet in op de vraag of hij onlangs een ontmoeting met Israëli sche leiders had gehad. Hij antwoord de: „Dergelijke geruchten zijn bedoeld om Jordanië te isoleren." De Israëlische minister van Defensie, generaal Mosje Dajan, heeft maandag avond in een toespraak gezegd dat Is raël alles moet doen om tot een gesprek met de Arabieren te komen en zich niet slechts moet beperken tot pogingen om het bestand te verlengen. Zelfs als po gingen om tot een gesprek te komen mislukken, moet het feit op zich dat ons contact met de Arabieren niet met wapene maar met politieke middelen tot. stand is gebracht, als een buitenge woon succes worden beschouwd". ADVERTENTIE Een platenbon Is alti)d raak 15,- 7.BO IO.- IB,- SO,- «5.- C MADRID De Spaanse regering beeft zich gekeerd tegen het herderlijk schrijven, waarin twee bisschoppen in Baskenland generaal Franco hebben verzocht, tussenbeide te komen in het lopende proces tegen zestien Baskische nationalisten. In een verklaring van het ministerie van Justitie worden de argumenten van de apostolische administrator van Bil bao, mgr. José Naria Cirada, en de bis schop van San Sebastian, mgr. Jacinto Argaya, van de hand gewezen. Volgens het ministerie lopen de bisschoppen met hun verzoek, eventuele doodvonnissen niet ten uitvoer te leggen, op de beslis sing van het militair tribunaal vooruit. Tegen zes van de zestien verdachten heeft de openbare aanklager wegens ac tiviteit voor de verboden Baskische na tionalistische beweging ETA al de dood straf geeist. ervan beschuldigd tegen de wettelijke voorschriften in wapens aan oorlogvoe rende landen te hebben geleverd. Zo heeft Bührie onder meer tijdens de burgeroorlog in Nigeria luchtdoelge schut en bedieningspersoneel geleverd aan de federale regering. Ook zouden op illegale wijze wapens zijn verzonden naar Israël, Egypte, Saoedi-Arabië, Li banon, Libië en Zuid-Afrika. Volgens de aanklacht heeft het con cern met. deze exporten de goede naam van Zwitserland in belangrijke mate schade toegebracht. De Zwitserse pers heeft zich over de in het najaar van 1968 ontdekte illegale wapenhandel veel scherper uitgelaten. Tn de 54 bladzijden omvattende aan klacht, die pas na het begin van het proces is gepubliceerd, wordt de ver dachten verweten dat zij deze wapen export hebben uitgevoerd met verval ste documenten en via gefingeerde fir ma's. Behalve de 48-jarige directeur Bührle, die als kolonel bij de Zwitserse generale staf rechtstreeks onder de chef van de generale staf staat, staan te recht de ex-directeur van de afdeling voor de verkoop van oorlogsmateriaal, Gabriel Lebedinsky. diens plaatsver vanger Alexander Gelbert en de procu ratiehouder Max Meili. 50 politieagenten bewaken het ge rechtsgebouw als voorzorgsmaatregel tegen betogingen. Zelfs de tassen van journalisten die het gebouw binnengin gen, werden doorzocht. Bühfle heeft voor 1968 een inkomen van 3.28 miljoen francs (3 miljoen gul den) en een persoonlijk vermogen van 125 miljoen francs opgegeven. Verdachte Gelbert wees erop dat Frankrijk het door de Ver. Naties afge kondigde wapenembargo tegen Zuid- Afrika niet heeft opgevolgd. „De Fransen hebben tegenover mij verklaard dat zij „gigantische zaken" deden met. Zuid-Afrika, en in de wa penhandel met dat land de plaats van Engeland hadden ingenomen, dat zich wel hield aan het embargo. Zij waren bereid örlikon te helpen bij leveran ties". Israël, aldus Gelbert. was een klein land dat vocht voor zijn bestaan. Daar om had hij illegaal wapens geleverd aan Israël, aldus de fabrikant. „Dit klopt .niet helemaal met het feit dat ook aan Egypte wapens werden ge leverd", merkte de president op. Hij wees er ook op dat Gelbert voorgesteld heeft Saoedi-Arabische helikopters uit te rusten met door örlikon gefabriceer de raketten. Gelbert wilde niet antwoorden op vragen van de rechter hoeveel de func tionarissen van het Franse ministerie van Defensie hadden ontvangen voor het. verstrekken van de vergunningen. President Schmid las daarop een Frans vergunningsformulier voor waarop staat, dat de uit Zwitserland ingevoerde wapens niet naar een derde land zou den worden uitgevoerd. Ook vroeg de president Gelbert of hij Bührle dekte. ADVERTENTIE f 7t5p IO,-15,- gO,. 25v Een auto met twee echtparen en drie kinderen is zondagavond laat, door nog onbekende oorzaak, in de Weespertrekvaart langs de provinciale weg Diemen-Schiphol, gereden. Het 7- jarig jongetje van een der echtparen is verdronken. liet gemoedelijke schouderklopje dat de Duitse kiezers in Hessen voor veertien dagen aan Bondskanselier Brandt en zijn minister van Buiten landse Zaken Scheel gaven, is zondag gewijzigd in een stevige handdruk. De vrije demorraten. de F.P.P.. partij van Scheel, die niet in de Beierse Landdag waren vertegenwoordigd, kwamen terug met een stevige fractie van elf man. Dit moet toch wel als een groot succes voor de buitenlandse politiek van Scheel beschouwd wor den. Pas twee dagen na de parafering van het verdrag met Polen te War schau een dergelijke stemmenwinst ls onmiskenbaar. Scheel heeft blijkbaar de F.D.P. die be zig was in een wat grauwe groep weg te zinken, een nieuw gezicht gegeven, iets wat de kiezers kunnen herken nen. Dat heeft Brandts S.P.P. kennelijk nog al stemmen gekost, die vorige maal hun oppositionele houding te kennen wilden geven. Brandt en Scheel kunnen gerustgesteld in Bonn gaan denken aan een verder afwikkelen van hun regeringspro gramma. Van een verder afbrokkelen van de F.D.P. zal geen sprake meer zijn. 'TVvreden met zijn succes kan ook de oppositieleider Franz Josef Strauss zijn. De absolute meerderheid die zijn C.S.U.. de Beierse tak van de C.D.U.. reeds bezat, is nog elf zetels meer en zij kan thans comfortabel met 56 procent van de stemmen aan een nieuwe regeringsperiode gaan den ken. Er steekt achter deze winst een klein angeltje. Zij ls verkregen ten koste van de N.P.D.. de neo-nazi partij van FRANZ JOSEF STRAUSS tevreden? Adolf von Thadden, die uit het Beiera parlement is weggevaagd. Het is natuurlijk niet het beste deel van de kiezers dat eerst deze partij heeft gesteund. Maar, dat ondanks de regeringslast, de C.S.U. toch met winst te voorschijn is gekomen, bewijst dat Alfons Goppel het toch niet zo slecht heeft gedaan. Al kan het ook zijn, dat de dc specu latie op de angst van de kiezers in economisch en politiek opzicht, die Strauss bij zijn verkiezingsstrijd heeft meegevoerd toch wel is ingeslagen. Hot zal voor Strauss een aaignoring zijn om zijn campagne in Bonn te gen de regering verder voort te zet ten. I^e C.S.U. heeft blijkbaar ook weinig schade geleden van de zaal Geld- nor, die de laatste dagen voor de ver kiezing de gemoederen nogal in be roering heeft gebracht. Karl Geldner. een afgevaardigde van de F.D.P. in het parlement te Bonn, was in schijn tot dc C.S.U. toegetreden, nadat Strauss hem een zetel in het parlement na de verkiezingen van 1973 had beloofd en de fabrikant An ton Beyer, een contactman van Strauss, hem een baan en rond 400.000 mark had toegezegd. He uiterst rechtse N.P.D. is dit jaar voor de derde maal uit het parle ment van een deelstaat verdreven en heeft daardoor nog meer aan invloed ingeboet. De partij van Adolf von Thadden kreeg in geen van de Beierse kiesdistricten de bii de kieswet vereiste tien pro cent die nodig is om in de Landdag te zijn vertegenwoordigd. In het bol werk Midden-Frankenland kreeg de N.P.D. vier jaar geleden nog 12.2. procent. De partij leed op 14 juni een grote ne derlaag in Neder-Saksen en op 8 no vember in Hessen. In de parlementen van deze deelstaten is zij niet meer vertegenwoordigd. Het lijkt het begin van het einde. KLEEF De verklaringen van de Rotterdammer Johannes Booij hebben de zelfverzekerdheid van dr. Jürgcn Bern hold, hoofdverdachte in het Rijn- vervuilersproccs, aan het wankelen ge bracht. Al vier weken houdt de Kleefse rechtbank zich bezig met de twintig duizend ton afvalwater, die tankers van dc Hamburger Lloyd in dc Rijn hebben gepompt. Gisteren was dc charmante Hamburgse reder voor het eerst niet zo vlot met zijn antwoorden. De heer Booij, directeur van een scheepsreinigingsbedrijf. werd vorige week in Rotterdam verhoord nadat hij enkele malen had geweigerd naar Kleef te komen. De verdediging had zelf met klem hierom gevraagd maar het resul taat is nu in het verkeerde keelgat ge schoten. Zo zeer zelfs, dat de verdediger van dr. Bemhold een negen punten tellend bezwaarschrift heeft ingediend, waarin hij verzoekt de verklaringen van de heer Booij niet in het protocol op te nemen. Rechtbankpresident Schol ten zal echter pas in het vonnis laten weden of dat, ook inderdaad gebeurt. Volgens dr. Bemholds verdediger is het verhoor door een Nederlandse rech- ter-commissaris, naar Duitse maatsta ven, niet rechtsgeldig. Met name omdat het niet op enbaar was gn omdat het. aandeel van de verdediging werd bek not. De heer Booij verklaarde tijdens dit verhoor dat men het had doen voorko men alsof de tankers van de Hambur ger Lloyd, die in zijn bedrijf werden schoongemaakt, ballastwater bevatten in plaats van afvalwater. Daardoor werd de gevaarlijke inhoud van acht tankers in de Rotterdamse haven ge pompt. Bij het negende schip kreeg de heer Booij argwaan en hij liet een onderzoek instellen. Daarna werden de schepen van de Hamburgse rederij scherp in de gaten gehouden, maar ze kwamen steeds leeg in Rotterdam aan. Ook vertelde de heer Booii. da! hij nooit van de naam Bolle had gehoord maar dat hij wel meermalen contact met dr. Bemhold had gehad. Dr. Bem hold probeert juist de schuld af te schuiven op zijn ex-compagnon Bolle, die enkele jaren geleden na een verze keringsfraude naar Zuid-Amerika vluchtte.

De Vallei | 1970 | | pagina 6