Directeur-Generaal Statistiek Verstege: maan Minister Udink: Nederland wenst meer acties in ontwikkelingshulp Drs. J. W.de Pous: T oekomst slagersbedrijf niet onbewolkt waarom? Vis houdt fit PER JAAR MOET ER 900 MAN POLITIE BIJ KOMEN Er moet iets worden gedaan aan onze milieuvervuiling Schild teüen olie uit lekke tanker Directeur Hotelschool ontslagen Geen inbreuk op privé- leven Nieuwe vinding: Comité JSntuurbeschermingsjaar WETENSCHAPPELIJK WEIGERING NIET AFWIJZEND vind je dat nou zo gek dat ik klant bij de nmbben... ga met uw tijd mee ga naar de nmb! PROBLEEM VIS OP Z N JAPANS" Minister Beernink: VISIE 600ste Staatsloterij Pagina 7 DINSDAG 24 NOVEMBER 1970 V olkstellingpsy chose is echt niet DEN HAAG Er helpt geen lieve moeder aan. Begin volgend jaar bespringt een leger van naar schatting honderdduizend echte of senii-ambtenaren de Ne derlandse bevolking niet in totaal ruim 110 miljoen ponskaarten. Al die kaarten bevatten vragen, vragen en nog eens vragen. Over uw inkomen en uw werkgever. Over uw auto en opleiding. Over het soort woning dat u heeft en uw kerkelijke gezindte. En denk erom, alle vragen naar waarheid beantwoorden anders dreigt er een geldboete van maximaal f 500,-. Nationale volkstelling heet deze ge beurtenis en het zal in 1971 voor de veertiende keer zijn dat zij wordt ge houden. De laatste dateert van tien jaar geleden en nog steeds worden belang rijke beleidsbeslissingen genomen op grond van het toen verzamelde mate riaal. De directeur-generaal van de statis tiek, dr. J. Ch. W. Verstege, wees er gisteren in Den Haag uitdrukkelijk op dat verkeerde onderwijs-, verkeers- en woningbouwplannen het gevolg kunnen zijn van onvoldoende deelneming aan de volkstelling. Hij had het oog op de „angstpsycho se"' die de komende volkstelling (op 28 februari 1971) hier en daar heeft opge roepen. Hij was daar verbaasd en geër gerd over. zEr is alles gedaan om de anonimiteit te beschermen, aldus de heer Verstege. Er bestaat geen kans dat er inbreuk wordt gemaakt op iemands privé-sfeer. Hij voegde daar ironisch aan toe dat de volkstelling geen uitvinding is van het internationaal militair industriële com plex. De ingewonnen cijfers zijn van groot belang voor de toekomstige voor zieningen voor woningbouw, bejaarden zorg, ziekenzorg, zielzorg, onderwijs nz. De heer Verstege wees er op dat de namen van de mensen niet in de com puter gaan, zodat namen en gegevens volkomen worden gescheiden, iets wat praktisch nergens ter wereld gebeurt. De volkstelling heeft een wetenschap pelijke en niet een politiefunctie, zei hij. De Tweede Kamer heeft al in maart van dit jaar de wet aangenomen waar bij de komende telling is geregeld. De publieke belangstelling was gering, protesten bleven uit. Totdat in de loop van de zomer plotseling een groepje van zes jongelui in Amsterdam bezwa ren begonnen aan te dragen. Begin deze maand verspreidden zij een waarschu wing aan alle Nederlanders in de ver wachting dat een grootscheepse actie tegen de volkstelling onze maatschappij ervan zal doordringen dat de privacy van alle burgers ernstig gevaar loopt. Het actiecomité Waakzaamheid Volk stelling is niet over één nacht ijs ge gaan. In een actiemap worden we en tegens van de volk stelling tegen elkaar afgewogen. De conclusie is bitter: Som mige vragen zijn veel te indringend; de anonimiteit van de verzamelde ant woorden is niet gewaarborgd; de zeker heid dat met onze zeer persoonlijke ge gevens niets kan worden uitgehaald ontbreekt. Peter Muijlwijk (32). één van de co mitéleden: De vragen lijken onschuldig maar in combinatie kunnen de ant woorden een politieke betekenis krij gen. De verwerking met computers maakt het theoretisch mogelijk dat bij voorbeeld de BVD zijp neus erin steekt. Een matroos aan boord van het Nederlandse motorschip „Cofzawi" is zondagmiddag op de Nieuwe Maas ter hoogte van de havendam van de Schie-r haven overboord gevallen en verdron ken. Dreggen door de Rijkspolitie heeft tot nu toe nog geen resultaat opgele verd. Wij hadden een dergelijke inbreuk op de persoonlijke vrijheid en veiligheid in dit land niet voor mogelijk gehou den. Drs. L. S. J. de Jonge, hoofd van de afdeling Algemene tellingen van het CBS, niaakt zich zorgen over het sneeuwbaleffect van de anti-telling ac tie. „Als er te veel argwaan wordt ge zaaid lopen we de kans dat de mensen weigeren mee te doen waardoor we op sommige punten geen verantwoorde conclusies kunnen trekken." Als begin maart het resultaat van de volkstelling bij het CBS binnen is gaan de antwoordkaarten op nummer in een bak. Ponstypistes zetten de antwoorden op een magneetband. Komen zij een onduidelijk of verkeerd antwoord tegen dan kan alsnog worden gecontroleerd van wie dat afkomstig is. Daarna wor den de kaartenvernietigd op tien pro cent (ruim één miljoen Nederlanders^ na. Hun kaarten blijven tien jaar van nu met de nieuwe gegevens van de vol gende telling te vergelijken. Het is juist tegen dit punt dat het actiecomité zijn felste bezwaren uit. Muylwijk: „Eén op de tien Nederlan ders wordt gedurende lange tijd zonder dat hij het zelf weet „doorgelicht". En eventueel in een later stadium nog be zocht als dat voor het onderzoek nodig mocht blijken. Hiermee veegt men alle recht op privacy gemakshalve van de tafel." Het comité wil drie dingen bereiken: volstrekte anonimiteit, d.w.z. niets van het verzamelde materiaal mag op welke wijze dan ook herkenbaar zijn; niemand hoeft tegen zijn zin de vragen te beantwoorden; het vragenpakket moet zo zijn sa mengesteld dat niet uitsluitend het bedrijfsleven er belang bij heeft (hoe is het arbeidspotentieel?) maar een zo groot mogelijk aantal groepen in de samenleving. De totale kosten van de volkstelling bedragen naar schatting 23 miljoen gul den. De resultaten zijn eigenlijk on schatbaar. Niet alleen voor het be drijfsleven, maar in de eerste plaats kunnen het rijk, de provincie en de ge meentebesturen er heel wat aan hebben bij het opstellen van bijvoorbeeld so ciale maatregelen en het plannen van scholenbouw, wegenaanleg, bejaarden beleid etc. Nog steeds worden op dit ogenblik tien jaar oude cijfers gebruikt als uit gangspunt bij belangrijke beleidsbeslis singen. Men weet dat de cijfers oud en achterhaald zijn, maar betere ontbre ken. Het comité Waakzaamheid Volkstel ling erkent dat ook zelf. „Wij staan ze ker niet afwijzend tegenover volkstel lingen. Goede tellingen kunnen dienen tot kwaliteitsverbetering van het over heidsbeleid. Ten aanzien van de ko mende volkstelling zijn wij echter van mening dat de vragen van dien aard zijn dat de verkregen informatie voor een groot deel slechts ten dienste van één groep staat: Het bedrijfsleven. In vele opzichten is deze volkstelling een nogal geraffineerd consumentenonder zoek en een onderzoek naar de hoeveel heid arbeidskrachten." Het CBS stelt daar tegenover dat het uitgangspunt is en blijft een zo eerlijk mogelijk wetenschappelijk veraptwoord beeld van de Nederlandse bevolking te geven los van de partijen. „De minister heeft zelfs gezegd in het parlement dat de BVD en de belastinginspectie geen toegang hebben tot de gegevens. Bo vendien staat dat nadrukkelijk in de wet omschreven." ROTTERDAM Geen woorden, maar daden is in het kort gezegd de nieuwe mentaliteit, die Nederland in gang tracht te doen vinden bij de rijke landen. Minister Udink. ontwikkelings hulp, heeft dit dinsdag uiteengezet in een ledenvergadering van het verbond van de Nederlandse Groothandel. Al te vaak. aldus de minister, zijn in het verleden in internationale organisa ties afspraken gemaakt over maatrege len die noodzakelijk geacht werden, zonder dat in de praktijk de conse quenties van deze afspraken werden getrokken. Hierdoor ontstond bij de ontwikkelingslanden gerechtvaardigde j verontwaardiging, vertwijfeling en wantrouwen. Twee voorbeelden noemde minister Udink: in de Unctad was men het er over eens geworden dat ontwikkelings landen, die grondstoffen voortbrengen welke een structureel produktie-over- Een van de fraaie kunstwerken, te zien op de Slagersvaktentoon- stelling in de Utrechtse Jaarbeurs. ADVERTENTIE UTRECHT SER-voorzitter drs. J. W. dc Pous heeft maandag in Utrecht de 19de internationale slagersvakten- toonstelling Slavakto geopend. Aan de tentoonstelling, die tot en met 26 no vember in twee hallen van de jaar beurs wordt gehouden, nemen in totaal 156 exposanten deel, die honderden buitenlandse firma's vertegenwoordi gen. Drs. De Pous constateerde in zijn openingsrede dat de toekomst van het slagersbedrijf bepaald niet onbewolkt is. De hoeveelheidsomzetten kregen een behoorlijke deuk. hetgeen voornamelijk werd veroorzaakt door de invoering van de btw en door de ten gevolge van een tekort aan vlees binnen de EEG gestegen marktprijzen. Vorig jaar daalde hierdoor het vlees verbruik per hoofd van de bevolking aanzienlijk en over het eerste halfjaar van 1970 waren de resultaten evenmin erg bemoedigend, aldus de heer De Pous. Momenteel bestaat er geen enkele zekerheid dat de teruggang in het ver bruik zal worden ingelopen. Op de binnenlandse markt kan de begrijpelijke voorrang van de export tot spanningen leiden die voor het na tionale slagersbedrijf niet zonder geva- ADVERTENTIE leder mens vangt geld. geeft geld uit, komt soms geld tekort, kan soms geld overhou den. En geld - da's gewoon iets waar de bank het fijne van afweet. Hou je over, dan vertellen ze hoe je er het meest van kunt maken. Kom je tekort dan weten ze er vaak een mouw aan te passen. Stel dat je centrale verwarming wil laten installeren. Wie heeft daar het geld helemaal voor liggen? Nou, dan stap je bij de 'Y W NMB binnen. En dan merk je wat lm.*- ze allemaal voor je kunnen doen. Verleden jaar nog, met Ajax naar Madrid. De peseta's, de reisverzeke ring - gewoon, via de NMB in een zucht voor mekaar. En ben je eenmaal klant dan merk je pas hóe makkelijk het is: be taalcheques, persoonlijke leningen, reke ningen laten betalen. .En vergeet het maar dat de bank er voor de upper- ten zou zijn. Da's iets van heel vroe ger. Werkelijk, met de NMB kan ik even goed opschieten als met mijn gereedschap. Heel vlot. nederlandsche middenstandsbank de bank waar óok u zich thuis voelt! ren zijn. Het teleurstellend omzetver- loop in de afgelopen maanden heeft dat volgens de SER-voorzitter weer eens duidelijk aangetoond. Hij acht het on vermijdelijk dat het economisch resul taat in het slagersbedrijf hierdoor on der zware druk komt te staan. Drs. De Pous kon zich wel voorstellen dat de aanpassing van de veterinaire wetgeving bij de veranderde omstan digheden voor de slagerij een brandend probleem is. Dat is» het echter ook voor de overheid. Toch zal de overheid zich moeten realiseren, dat het opleggen van eisen, die tot hogere kosten leiden, in de prij zen tot uitdrukking komen, waardoor afbrokkeling van het vleesgebruik in de hand wordt gewerkt. Dit is voor de volksgezondheid weinig bevorderlijk, zo meende hij. Tijdens de openingsceremonie, die muzikaal werd omlijst door het Prome nade-orkest, overhandigde de SER- voorzitter aan de heer J. Eijpe, leraar aan de slagersvakschool in Utrecht, de 18e goude slagersring. Deze ring wordt jaarlijks uitgereikt aan slagers die zich verdienstelijk hebben gemaakt op het gebied van de assortimentsverbetering. Tijdens de tentoonstelling kunnen op vele vakwedstrijden de slagers hun vakbekwaamheid tonen. Ze kunnen zich met elkaar meten op het gebied van toonbankverzorging en het opma ken van een vleeswarenschotel.' Meer dan 2.500 produkten uit binnen- en bui tenland zijn ingezonden voor de strijd om de trofee van de internationale sla gersconfederatie. De vele facetten van de vleeswaren- branche komen op een expositieruimte van 9.200 m2 tot hun recht. O ROTTERDAM Een nieuwe vinding moet de Europoort vrijwaren van de olie die uit de zwaar beschadigde tan ker Pacific Glory lekt. Deze vinding de zogenaamde „oil boom" bestaat uit een soort schutting van vuurbestendig plastic met een leng te van vijftig meter en een hoogte van een meter. De schutting, die met drijvers aan de oppervlakte wordt gehouden. i/> aan beide zijden van bet aanvaringsgat te gen de romp van de tanker bevestigd. Hierdoor ontstaat een kunstmatige vij ver waarbinnen de olie wordt, opgevan gen. De oil boom is beschikbaar gesteld door Gulf, die hem sinds enige tijd gebruikt bij het laden van lichters in het Hartelkanaal. Een zuigboot van deze oliemaatschappij zorgt er nu voor dat de olie, die zich verzamelt, tussen de schutting en de romp van de tanker, wordt afgeroomd. Met het lossen van de Pacific Glory wordt op korte termijn begonnen. Dit moet behoedzaam gebeuren omdat de const, ctie van de tanker door de zware averij ernstig is verzwakt Snijd 400 g kabeljauwfilets in 8 vingerdikke plakken, i Snijd 1 teentje knoflook, 1 ui en 2 balletjes gember klein. Knoflook, ui en gember dooreen mengen met 1 eetlepel suiker, 1 dl niet zoete sojasaus en 1 dl water in een platte schotel. De vis 2 uur in deze saus laten staan. Daarna laten uitlekken en in weinig olie, boter of margarine in de koekepan onder af en toe keren 3 5 minuten gaar bakken. De saus eventueel zeven en warm mèt de vis opdienen. Vraag recepten bij uw vishandelaar of bij het Produktschap voor Vis en Visprodukten k Wassenaarseweg 20. Den Haag. 21 DEN HAAG In de komende jaren moet de totale wervingsinspanning voor het aantrekken van nieuw personeel bij de gemeentepolitie aanzienlijk worden vergroot. Tevens zal de behoefte aan personeel in de actieve rangen kritisch moeten worden benaderd, door bijvoor beeld verbetering van de werkwijze, sanering van de politietaak en toepas sing van moderne technieken. Aldus heeft minister mr. H. K. J. Beernink maandag aan de Kamer ge schreven in een nota over het perso neelsbestand bij de gemeentepolitie in de komende tien jaar. De minister heeft becijferd, dat in de komende periode jaarlijks 900 man aangetrokken zal moeten worden. Deze aanwas ligt ruim 50 procent hoger dan de tot dusver behaalde gemiddelde jaarlijkse wervingsresultaten. „Nieuwe initiatieven zullen moeten worden ont wikkeld om het personeel aan te trek ken", aldus minister Beernink. Als gevolg van de leeftijdsopbouw van de gemeentelijke politiekorpsen zullen over enige jaren abnormaal gro te aantallen politieambtenaren met functioneel leeftijdsontslag de dienst verlaten, (functioneel leeftijdsontslag wordt gegeven een aantal jaren voor het bereiken van de normale, pensioen gerechtigde leeftijd voor ambtenaren, in verband met het vervullen van een „slijtende" betrekking) tot en met 1973 zullen jaarlijks ongeveer 200 tot 300 man met functioneel leeftijdsontslag gaan. Na .1973 zal dit aantal verder toe nemen tot het omstreeks 1979/1980 een top bereikt van ruim 400. schot vertonen, in staat moesten wor den gesteld om de produktie van die grondstoffen te verminderen of zlefs geheel te staken. Daartoe zouden dan financiële middelen beschikbaar moeten komen die de opzet van andere nieuwe produkties mogelijk zouden maken. Kort. daarop werd de internationale koffie-overeenkomst vernieuwd, in het kader waarvan een fonds was voorzien dat dit soort projecten in koffie-produ- cerende landen moest financieren. Slechts twee ontwikkelde landen de Verenigde Staten en Nederland zeg den een bijdrage in het fonds toe. Niets wijst erop dat ook de andere ontwik kelde landen die aan de koffie-overeen komst deelnemen, alsnog ëen bijdrage zullen geven. Een tweede voorbeeld .is de financie ring van het buffejvoorraadfonds van de internationale tin-overeenkomst. Eveneens in de Unctad is enige tijd ge leden overeengekomen, dat het voor een goede werking van sommige grond- stoffenovereenkomsten noodzakelijk kan zijn een buffervoorraadfonds te vormen. De financiering van dit fonds mocht echter geen onevenredig zware lasten op de ontwikkelingsconferentie voor de vernieuwing van de internatio nale tin-overeenkomst werd door de ontwikkelingslanden de opvatting ver kondigd, dat de financiering van het buffervoorraadfonds welk fonds alle landen- noodzakelijk achtten geza menlijk zou geschieden door produce rende en verbruikende landen. Op grond van de in Unctad overeen gekomen opvattingen werd dit voorstel van de ontwikkelingslanden door Ne derland krachtig gesteund en werd ver klaard dat ons land in het fonds zou bijdragen. De andere ontwikkelde lan den weigerden echter andermaal de consequentie van de gemaakte afspraak te trekken. Waarschijnlijk zal Neder land als enig ontwikkeld land in deze financiering deelnemen. Deze voorbeelden, aldus de minister, tonen aan, wat naar de mening van de regering internationale ontwikkelings samenwerking in feite zou moeten be tekenen. Niet alleen moet met woorden een politiek van voortdurende active ring van deze samenwerking worden gevoerd, maar ook moeten de conse quenties van die politiek daadwerkelijk worden getrokken. Alleen op deze wijze is er een kans dat het ontwikkelings vraagstuk wordt opgelost, aldus minis ter Udink. DEN HAAG De directeur van de Hogere Hotelschool in Den Haag, de heer R. J. M. Overwater is ontslagen. Het bestuur van de school is afgetre den. Hiermee is uitvoering gegeven aan de eis van de leerlingen. Hun ultimatum liep gisteren af. Al lang leefden de oudercommissie, een groot aantal leraren en de 220 leer lingen in onmin met bestuur en direc teur over het beleid. Acties tot verbete ring van bijvoorbeeld het lesprogram ma leidden ertoe dat een docent, de heer A. Mostert werd geschorst. Het bestuur zegt in een communiqué dat het zijn directeur eervol heeft ont slagen en dat de crisis op school mede een gevolg is van een minder juiste houding van een kleine minderheid in het docentenkorps. Door af te treden schaart het bestuur zich achter zijn di recteur. Het hoofdbestuur van Horecaf, de werkgeversorganistie die betrokken is bij de opzet van de school, heeft drie bestuursleden gevraagd aan te blijven voor de voorlopige gang van zaken. Het bestuur van Horecaf moet meehelpen aan de reorganisatie van de school en uitspraak doen over de schorsing van de heer Mostert. SCHEVENINGEN Het Nederlandse comité van het Europees natuurbe schermingsjaar gaat de regering aanbe velen zo snei mogelijk doeltreffende maatregelen te nemen om de verontrei- nging van lucht, bodem en water (het milieu) tegen te gaan. Het kabinet kan niet, zo meent het comité, wachten met maatregelen tot er internationale af spraken zijn gemaakt. Op het nationaal appèl van het comi té N 70 in het Kurhaus te Scheveningen werd voorts de wens uitgesproken, dat de regering aandringt op internationale regelingen. Prof. dr. A. Quispel, die de ze verlangens formuleerde, drong er te vens op aan dat onderzoekingen over vervuiling van het milieu niet geheim worden gehouden. Gepleit werd ook voor het tot na tuurpark verheffen van gebieden, waar nu nog geen sprake is van ongerepte natuur. Als zodanig werden genoemde de Waddeneilanden en het Dollardge- bied. Op het nationaal appèl, dat werd bij gewoond door Prins Claus, minister Lardinois (landbouw) en staatssecreta ris Van der Poel (cultuur, recreatie en maatschappelijk werk) gaven politieke partijen er. maatschappelijke organisa ties hun visie op de problemen over de milieuvervuiling. Zij stemden allen in mét een op ver zoek van het comité N 70, door drie biologen opgesteld milieumanifest. Prins Bernhard betuigde telegrafisch zijn instemming met de inhoud van het manifest. Dr. W. Drees, minister van staat, een van de sprekers tijdens het appèl, zei dat Nederland een gunstige ligging heeft voor een.goede economische ont wikkeling. Maar ons land ligt gevaar lijk ongunstig wat betreft de hygiëne van water en lucht. Dr. Drees doelde daarbij op de verontreiniging die de in dustrie en de rivieren in ons land ver oorzaken. ADVERTENTIE 24 NOVEMBER 1970 TWEEDE KLASSE Prijzen van f 15 zijn gevallen op nrs. eindigende op: 9 Prijzen van f 50 zijn gevallen op nrs. eindigende op: 51 'rijzen van f 50 zijn gevallen op nrs. eindigende op: 23 Prijzen van f 100 zijn gevallen op nrs. eindigende op: 197 Prijzen van f 100 zijn gevallen op nrs. eindigende op: 644 Prijzen van t 200 zijn gevallen op nrs. eindigende op: 777 Prijzen van f 400 zijn gevallen op nrs. eindigende op: 308 Prijzen van f 1000 zijn gevallen op nrs. eindigende op: 7579* Een prijs van f Een prijs van f Een prijs van f Een prijs van f Een prijs van f 2.000 is gevallen op het nummer: 2.000 is gevallen op het nummer: 2.000 is gevallen op het nummer: 2.000 is gevallen op het nummer: 2.000 is gevallen op het nummer: De prijs van f 5.000 is gevallen op het nummer: De prijs van f 50.000 is gevallen op het nummer: De extra prijs van f 100.000 is gevallen in de serie C op het nummer: En de troostprijs van f 2.000 op nummer van elk van de andere series. 004422 079317 027512 053677 092794 011047 001697 087748 087748 I LET WEL op nummer 7579 Is tevens de prijs van f 15.-— gevallen.

De Vallei | 1970 | | pagina 7