Veenendaals - dagblad Aftrek onderhoud eigen huis ligt erg zwaar Regeling is nog niet rijp Buiten Nee van KNVB werd misschien union Guinee meldt nieuwe invasie Ondersoek naar kanker bij alle Rhenense dames TOYOTA lOOO direct leverbaar Gelders-Utrechtse streekcourant voor Rijn- en Gelderse Vallei Vies woord lekker lui Sw Treffer ïKS Zeer zacht Nederland en Duitsland gaan vakantiespreiding gezamenlijk regelen Roolvink zou aan aftreden denken WERKLOZEN KRIJGEN VOOR KERST I 210 LATE EER VOOR AMERIKAAN Lijk dit jaar ontdekt Johnny Jordaan voor rust in Apeldoorns ziekenhuis POLY SELECT matras Schip verliest ammonia PRIMEUR VOOR NEDERLAND Onwel geworden in Orph eus Zware explosies Rustig weer DEN HAAG Evenals zulks hei geval was bij de schrif telijke voorbereiding van het ontwerp van wet tot wijzi ging van de inkomsten- en loonbelasting, is ook dinsdag bij de mondelinge behandeling daarvan in de Tweede Ka mer bezwaar gemaakt tegen de voorgestelde wijziging in de regeling van de aftrekbaarheid van kosten voor het eigen woningbezit. BUNGALOWS DELEN De TV-uitzending PS V-Feijenoord Kustwachten zijn gewaarschuwd Indien lonen worden bevroren our. voor redactie en administratie. Prins Bernhardlaan 28, Veenendaal, Telef. 08385-10550 (adm.), 10757 en 10955 (red.), Giro 1321600. Losse nummers 0,25; Abonnement 1,13 p.w., 4,85 p.m., 14,30 p.k. VALLEI Voortzetting van het nieuwsblad „De Vallei", opgericht in 1926. Uitg.: Wegener's Couranten Concern n.v. Advertentietarieven op aanvraag. WOENSDAG 25 NOVEMBER I970 44e JAARGANG no. 276 KAMER MAAKT BEZWAAR TEGEN BELASTINGPLAN Het „alleszins aanvaardbaar" van minister Witteveen en staatssecretaris Grap- perhaus (Financiën) over de voorstellen, waarin met name de onderhoudskos ten voor aftrek worden uitgesloten, werd vanuit de Kamer ernstig bestreden. Voorgesteld werd onder meer, dit onderdeel uit het pakket van belastingmaat regelen te verwijderen en om eerst in een later stadium daarop terug te konien. Vooral dit laatste en de verzwaring van de aftrek wegens buitengewone lasten (ziektekosten e.d.) lag de Kamer zwaar op de maag. Ook kritiseerden de afgevaardigden de snelheid waarmee de bewindslieden de voorstellen door het parlement willen jagen. „De grens van het redelijk mogelijke is hier over schreden", zei mr. Scholtenn (CHU). De meeste kritiek over de onder houdskosten voor de eigen huizen kwam van hem en van mr. Portheine van de VVD. Mr. Portheine had maar één conclusie: „Deze regeling is onvol doende gerijpt". Hij verwierp daarom de regeling tot dat een beter inzicht in de werkelijke waarden was verkregen. Hoewel de VVD-afgevaardigde zeer wel oog had voor misbruik van de gangbare rege ling wilde hij niet nu al de aftrek tuin- kosten laten vervallen. Mr. Scholten zag de bezitters van du re bungalows met een betrekkelijk laag onderhoud zich al in de handen wrij ven. Het verbaasde de heren, dat de spreker van de PvdA, mr. Van den Bergh, daarop niet was ingegaan. Een tweede huis zag mr. Scholten duidelijk als een liefhebberij en hij verlangde dat ook de fiscus het zo zou bekijken. De anti-revolutionair Kieft vond dat het verwaarlozen van tuinen met veel natuurschoon op den duur schadelijker W.N.F. p.f. ~VToor vandaag wil ik mijn dage- lijkse natuurkalender onder breken voor de eenvoudige, doch smaakvolle propaganda, waarmee het Wereldnatuurfonds Nederland elk jaar tegen de feestdagen aan zijn werk herinnert. Het heeft tal van artikelen te koop, die het een nadrukkelijker dan het andere naar de activiteiten verwijst, want men is daar in Zeist niet al leen dankbaar voor grote bedragen en dure steun, maar huldigt te recht het principe, dat vele klein tjes één grote maken. Natuurlijk zien we onder al die koopwaar voor de donateurs tel kens het nu al beroemd geworden Pandabeertje opduiken (op dass,en, als insigne, als sleutelhanger, op knipritsen, als borduurset, lepeltjes enz.) en voorts is er een complete boekwinkel met uitgaven, welke op het terrein van het W.N.F. liggen en die aan donateurs tegen spe ciale prijs worden geleverd. Men vrage de catalogus voor al deze zaken aan; daarin staan ook de kaarten voor een gelukwens met Kerst-, Oud en Nieuw. Om aan te prijzen, heb ik de rest van mijn kolommetje gereserveerd en dit mag ook wel, want deze kleurige cartes zijn van de hand van de jacht- en natuurschilder Rien Poortvliet. Vooral de vos, wisselend langs de zoom van een Veluws stuifzand, spreekt mij aan en niet minder het rot wilde zwijnen in de sneeuw. Doe er meteen de reeën in de win ter bij, zodat ge aan uw felicitaties een apart cachet kunt geven. De koolmezen op de besneeuwde tak ken lenen zich mijns inziens min der voor olieverf. Ge kunt echter zelf naar wens sorteren (45 cent per stuk en f4,- de tien; postgiro 44466 W.N.F.postbus 7, Zeist). Iedereen kan ze bestellen. 25-11-1970 A. B. Wigman is dan het verlies dat de fiscus lijdt. De KVP-er drs. Notenboom schaarde zich achter de ingediende voorstellen, maar dan zou wel een amendement van de socialist mr. Van den Bergh moeten worden aanvaard. Dat amendement voorziet in een regeling ten gunste van de minder draagkrachtigen wanneer het grote onderhoud hem boven het hoofd groeit. Een regen van amendementen daalde op de banken van de Kamerleden neer Daarbij waren er ook over de aftrek wegens reiskosten en kosten van ver werving. Wie dichtbij woont mag vo' gens het wetsontwerp minder of nie'. aftrekken, wie ver moeten reizen va- huis naar werk gaat erop vooruit. Mr. Scholten diende een amendement in om mensen die niet meer dan tien kilometer van hun werk wonen ook in de aftrekregeling te laten delen. Names de vier regeringsfracties stel de drs. Notenboom voor grotere gezin nen op het punt van de buitengewone lasten een ruimere tegemoetkoming te geven. De regeringspartijen aanvaardden de zelfstandigenaftrek over het algemeen positief, maar de socialist drs. Wieringa vond dat de noodzaak op dit moment onvoldoende is aangetoond. Hij steunde wel een améndement van drs. Notenboom (mede ondertekend door ARP, CHU en WD) waarmee wordt beoogd aan gehuwde vrouwen die in belangrijke mate werk doen in de onderneming van hun man een mi nimumarbeidsinkomen van drieduizend gulden (inplaats van duizend gulden) te verschaffen. De heer Kieft (ARP) vroeg, mede na mens de andere regeringsfracties, in een motie om een studie over de fiscale positie van de weduwnaar met minder jarige kinderen. NUNEATON (Engeland) De be zoekers van Sheila Sherriff's café moeten een kwartje betalen als zij een bepaald vies woord gebruiken. In tien weken tijd zijn al 3600 kwar tjes in de boetepot gestort dat is ongeveer negenhonderd gulden. Het geld wordt gebruikt om speelgoed te kopen voor de kinderen, die in zie kenhuizen zijn opgenomen. Mevrouw Sherriff zei: „Ik werd doodmisselijk van het voortdurende gebruik van het woord. De boetepot begon bij wijze van grap op een zondagmorgen in een poging om ze eens over wat anders te laten pra ten. Maar het woordt wordt nog steeds gebruikt, hoewel er nu een tumult ontstaat als iemand het uitspreekt. Zelf gebruik ik het zo nu en dan ook." Het woord is: W-E-R-K. HILVERSUM De Koninklijke Ne derlandse Voetbalbond zal opnieuw beslissen of de competitiewedstrijd PSVFcijenoord, die zaterdagavond in Eindhoven wordt gespeeld, rechtstreeks via de televisie zal worden uitgezonden. Het bestuur betaald voetbal van de KNVB had in eerste instantie afwijzend op het verzoek van PSV gereageerd. Een definitieve beslissing is uitgesteld vanwege de vele reacties onder meer van PSV en van de Nederlandse Con sumentenbond. Manager Ben van Gelder van PSV: „Protesteren doen we nooit. We zijn geep kinderen meer. Maar het is een idiote toestand. De beslissing moet vol gens de reglementen worden genomen door het bondsbestuur en niet door het bestuur betaald voetbal. Wij hebben via verschillende wegen onze stem la ten horen". Het bestuur betaald voetbal had geen bezwaar dat de KRO zaterdag, na af loop van de wedstrijd, een samenvat ting zou uitzenden. De KRO denkt daar niet aan. „Alles of niets" is het uit gangspunt van de omroep. Zaterdagavond zal overigens op Ne derland II om 10.30 uur wel voetballen te zien zijn. Flitsen uit de Braziliaanse competitie. Aan het eind van de ochtend hebben wij nog telefonisch contact opgenomen met de KNVB, waar ons werd medege deeld, dat bondssecretaris Henk Burg wal het zeer onwaarschijnlijk acht, dat de wedstrijd voor de televisie wordt uitgezonden. Er waren nog wel bespre kingen gaande, maar de mogelijkheid op een positief resultaat voor de kijkers werd vrijwel uitgesloten geacht. ADVERTENTIE Voor wie zichzelf het beste gunt DEN HAAG Het laat zich aanzien, dat voor een langere termijn de Neder landse en Duitse vakantiespreiding op bevredigende wijze op elkaar kunnen worden afgestemd. Dit moet in het be lang worden geacht zowel van de toe risten als van het vrachtautovervoer. Dit heeft minister B. Roolvink van So ciale Zaken dinsdag geantwoord op schriftelijke vragen van het kamerlid ir. H. Vredeling (PvdA). Vertegenwoordigers van Duitse in stanties en leden van de Nederlandse coördinatie-commissie vakantiesprei ding bedrijfsleven en onderwijs pleeg den in mei en juni overleg betreffende de vakantiespreidinë voor 1971 in Ne derland en Duitsland. Dit hield verband met de omstandig heid, dat in Duitsland gedurende een aantal weekeinden in het vakantiesei zoen een rijverbod voor vrachtwagens moest worden vastgesteld, om het ver keer op de autowegen te ontlasten. Van Duitse zijde werd gesteld, dat hoe beter de vakantieregelingen der verschillende landen op elkaar zijn af gestemd, hoe minder beperkingen voor het vrachtvervoer noodzakelijk zijn. Er werd voor 1971 een bevredigende oplos sing bereikt. De fractievoorzitter van de KVP, i dr. H. J. Witteveen tijdens de behan- drs. W. K. N. Schmelzer, in ge- deling van het ontwerp tot wijziging sprek met staatssecretaris dr. F. H. van de wet op de loon- en inkomsten- M, Grapperhaus (links) en min:sterbelasting in de Tweede Kamer. MONROVIA. (Liberia) DeGuinese De Guinese heeft omgeroepen dat In de nacht van maandag op dinsdag Portu gezen en „huurlingen" op vele plaatsen langs dc kust opnieuw hebben getracht het land binnen te dringen, maar dat alle aanvallen afgeslagen zijn. De radio meldde niet of er nog ge vochten werd, maar van reizigers die in Monrovia zijn aangekomen werd ver- De reizigers hadden ook de invasievloot nomen, dat de invasie afgelopen scheen, weg zien varen, maar volgens radio- Conakry bevond dc „fascistische Portu gese agressor" zich nog steeds in Gui nese territoriale wateren", en waren ook Portugese onderzeeërs gezien. De Portugese minister van Buiten landse Zaken Ruy Patricio heeft in Brussel elk bericht over Portugese in menging in Guinee „belachelijk" en „uitgesloten" genoemd. Van getuigen van de strijd, die in Brussel zijn aangekomen is vernomen dat de invasie volledig mislukt scheen. Wel waren de aanvallers volgens een getuige er in geslaagd enige politieke genover stond dat enige huurlingen ge- gevangenen te bevrijden, maar daar te- vangen waren genomen. Welingelichte zegslieden in Freetown vermoeden dat bevrijding van politiek gevangenen misschien wel het hoofd doel van de bliksemaanval is geweest. Zij menen dat de strijdmacht van de huurlingen, naar verluidt ongeveer 350 man, veel te klein was om een stad als Conakry permanent te bezetten. Trou wens, de aanwezigheid van Europese huurlingen in hun midden zou nauwe lijks bevorderlijk geweest zijn voor een poging, de bevolking tot een opstand tegen het militante bewind van presi dent Sekoé Toeré aan te zetten. Uit berichten over de invasie die Freetown hebben bereikt zou blijken dat de invasiemacht geconcentreerd was op de wijk Camayenne, waar een van de belangrijkste gevangenissen van de stad ligt. PENDEEN Het Nederlandse mo torschip Wiebold Bohmer heeft onder de zuidwestkust van Engeland vijftig cilinders met het zeer gevaarlijke am monia verloren. Kustwachten zijn gewaarschuwd naar de verloren cilinders uit te kijken. In een boodschap van Lloyds in Londen wordt gezegd dat de cilinders niet zin ken en dat het erg gevaarlijk is om ze te openen. Het 500-ton metende schip, dat in Rotterdam geregistreerd staat, maakt als gevolg van het verlies van een deel van de lading ongeveer 20 graden slag zij. Hoewel het schip niet in onmiddel lijk gevaar verkeert is een reddingsboot in de buurt. Na de inval zouden in Guinee op gro te schaal arrestaties in „reactionaire kringen" zijn verricht, zo vertelden Guineers die maandag in Sierra Leone waren aangekomen. Dinsdagavond is een vijf man sterk waarnemersteam van de Verenigde Na ties naar Guinee vertrokken om een onderzoek in te stellen naar de Guinese beschuldiging dgt de invasie door Por tugal was geleid. Portugal spreekt dit ten stelligste tegen. Het Belgische ministerie van Buiten landse Zaken heeft verklaard dat, vol gens de laatste gegevens waarover het beschikt, de beruchte Belgische voor malige huursoldaat Jean Schramme zich in Portugal bevindt. De Guinese radio had doen weten dat Schramme, die vroeger in Kongo als huursoldaat had gevochten, de man was die de /inval in Guinee had geleid. RHENEN In januari van het komende jaar begint in Rhenen een onderzoek onder de vrouwelijke be volking naar kanker aan de baar- moedermond. Het wordt gedaan door de vier plaatselijke huisartsen in samenwerking me t de Rijksuni versiteit Utrecht. Het preventieve onderzoek heeft als doel alle gevallen van gevallen van kanker aan de baarmoedermond op te sporen. Ook zal worden gelet op afwijkingen die ineenveel later stadium in kanker zouden kunnen ontaarden. Een grondige en syste matische opsporingsactie is belang rijk, omdat juist de voorstadia van DEN HAAG In Den Haag gaan reeds enkele dagen geruchten als zou minister Roolvink van Sociale Zaken van plan zijn af te treden, wanneer het kabinet zou besluiten om de lonen te bevriezen. Het is wel zeker, dat de minister van Sociale Zaken weinig voor zo'n loon maatregel voelt, in tegenstelling tot zijn collega's Witteveen (Financiëën) en Ne- lissen (Economische Zaken). De heer Roolvink ziet wel in dat het effect van zo'n maatregel niet groot zal zijn, omdat bij de gespannen arbeids markt van dit moment werkgevers toch zwarte lonen zullen betalen. De minister van Sociale Zaken schijnt overigens in het kabinet nog niet driftig met zijn portefeuille te heb ben gezwaaid. Dit zal vrijdag alsnog kunnen gebeuren, wanneer de minister raad zich buigt over de vraag of de lonen via een maatregel aan banden moeten worden gelegd. Een delegatie uit het kabinet spreekt vrijdagochtend met de Stichting van de Arbeid. DEN HAAG De minister van So ciale Zaken en Volksgezondheid heeft bepaald, dat aan degenen, die 2 novem ber een uitkering ingevolge de wet werkloosheidsvoorziening genoten, een uitkering ineens van 210,- bruto wordt toegekend. Het betreft dus degenen, die langer dan een half jaar werkloos zijn. De uitbetaling zal zo spoedig moge lijk, in ieder geval vóór 19 december geschieden. ADVERTENTIE s en nacfctmode 1* - VJ xiyiKwï# Op een erekerkhof bij San Diego in Californië is eergisteren een Amerikaanse militair begraven, die in 1944 op 25- jarige leeftijd in Nederland sneuvel de. Zijn lijk werd pas in juni van dit jaar gevonden. De begrafenis, met volledige militaire eer, werd bijge woond door de moeder van de sergeant, mevrouw M. H. Whitley. Naast maar een Amerikaans offi cier. kanker vrij gemakkelijk voorgoed te genezen zijn. Een kleine ingreep is voldoende. Voor het onderzoek behoeft slechts een klein vlokje slijm van de baar moedermond te worden opgestuurd naar een laboratorium in Utrecht. Hier wordt het materiaal onderzocht door speciaal uitgezochte laborantes. In een aantal landen, waaronder Engeland en de Verenigde Staten, wordt al regelmatig een dergelijk onderzoek ingesteld. In ons land ontbraken tot dusver de financiën en de geschikte man kracht. Dankzij een rijkssubsidie kan nu een begin worden gemaakt, waarbij Rhenen de primeur in Ne derland zal beleven. Hier beschikt het onlangs in gebruik genomen me dische centrum over voldoende ruimte en hulpkrachten. De vier artsen zullen worden geassisteerd door de wijkverpleegsters. In twee jaar tijds ontvangen alle vrouwen tussen 25 en 60 jaar een oproep om in het me dische cen trum te verschijnen. Wie er gehoor aan geeft wordt door de eigen huis arts onderzocht. Voor het onderzoek hoeft geen cent te worden betaald. Johnny Jordaan, die maandagavond in Schouwburg Orpheus onwel werd tijdens de voorstelling van de „Jantjes" is niet getroffen door een hartaanval zoals aanvankelijk werd verondersteld. In het Julianaziekenhuis, waarheen Johnny Jordaan werd overbracht, is gebleken dat hij zwaar overspannen is. Hij zal enige tijd in het ziekenhuis blij ven om tot rust te komen. Gisteravond heeft Beppie Nooy, hoofdrolspeelster in „De Jantjes" het in Orpheus aanwezige publiek van de toe stand van Johnny op de hoogte ge bracht. Zijn rol in de Jantjes werd door een collega overgenomen. NEW YORK Om ongeveer half zes vanmorgen hebben zware ontploffingen plaatsgehad in de New Yorkse kantoren van de Aeroflot en de Intourist, re spectievelijk de officiële luchtvaartmaat schappij en de toeristenorganisatie van de Sovjet-Unie, aldus maakt de politie bekend. (Van onze weerkundige medewerker) Het weer in West-Europa is on gewoon zacht. In een stroming van Middellandsezeelucht lopen de tem peraturen in Gelderland op tot cir ca 12 graden C., in de zuidelijke provincies tot 14 en in de omge ving van Londen zelfs tot 15 a 16 graden. Normaal voor ons land is ongeveer acht graden. De hoogste waarde in deze tijd van het jaar, die wij voor De Bilt konden vinden sedert 1849 is 14'It graden, gemeten op een 7 decem ber. Het zachte weer speelt zich af tussen een depressie ten noordwes ten van Spanje en een hogedruk- gebied van Rusland tot over Mid den-Europa. Ook morgen blijft het weer goed, maar tegen het week einde ligt een daling van het tem per atuursniveau voor de hand. Ten zuidoosten van IJsland bouwde zich namelijk een hogedrukgebied op tot bijna 1040 milibaar, dat zich naar IJsland en Scandinavië uit breidt. Dit gebied zal in het Noord zeegebied op den duur de wind naar het oosten of noordoosten doen omgaan. Weersverwachting van het KNMI van woensdagavond tot donderdag avond, opgemaakt te 11.15 uur: Droog en vrtf zonnig weer met wei nig wind. Ongeveer dezelfde temperaturen als vandaag of iets lagere. ADVERTENTIE 58 pk 140 km/u 1000 CC schijfremmen vóór incl. B.T.W. imp: Louwman Parqul leidschendam tel. 01761-6911

De Vallei | 1970 | | pagina 1