Felle strijd A BC en ONA Herstel van Ons Genoegen Om tuinbouwlioeh r Olba Rookworst 93 Krentenbrood .159 119 Bierpul MosterdllS 89 Japanse Makreel JHT 89 Schelvisfilets Fijne Snijworst ML SS C^Oinut, Roomboterletter VeitèCH/ Kwaliteit te kust en te keur Erwtensoep CINZANO Vermouth BILJARTEN IN DE RIJNSTREEK Italianen hero ven landgenoot Winkelbedrijf wil houwen in Purnierend Lamaar Gaander Letterzegel A voor 50 ct. 50a50 d 17 Duitse douane protesteert Voorzitter Britse posterijen ontslagen Kritiek Falan«e op Spaanse bisschoppen Overgangsklasse Eerste klasse Tweede klasse Derde klasse Weduwe Soekarno als filmactrice centra HOOFDSTRAAT VEENENDAAL Vrijdags tot 9 uur 's avonds WOENSDAG 25 NOVEMBER 1970 T1EL In de hoofdklasse van de biljartcompetitie in de Rijnstreek was het een verrassing, dat VOP de leiding overnam. De Opheusdense club speel de de zware uitwedstrijd tegen het lei dende BVR in Rhenen en behaalde een 6-2 overwinning. Door deze zege is VOP voorlopig leider geworden, ter wijl BVR met een wedstrijd meer ge speeld een achterstand heeft opgelo pen van één punt. Voor een andere verrassing zorgde Ons Genoegen uit Ingen. Deze ploeg herstelde zich ten koste van Rust Wat uit Opheusden, dat een gevoelige 6-2 nederlaag incasseerde en naar de op een na laatste plaats zakte. Ons Genoe gen bereikte de kopgroep. In Veenen- daal speelde DOH een enigzins teleur stellende wedstrijd. Zij kwam tegen het bezoekende Torenzicht uit Lien- den niet verder dan een 4-4 gelijk spel en miste voorlopig/aansluiting met de koplopers. Torenzicht kon de laatste plaats ver laten. Dit ging ten koste van Nationaal uit Wageningen. De stand Hoofdklasse is nu als volgt geworden: VOP (Opheusden) 3 18 6 BVR (Rhenen) 4 17 15 Ons Genoegen (Ingen) 4 16 16 DOH (Veenendaal) 3 14 10 Torenzicht (Lienden) 4 12 20 Rust Wat (Opheusden) 3 10 14 Nationaal (Wageningen) 3 9 15 In de overgangsklasse kreeg het nog ongeslagen ODI uit Lienden het zwaar te verduren in Kesteren bij DVJ 1. De club zag kans om ODI het eerste ver lies toe te brengen door gelijk te spe len: 4-4. DVJ kon door dit resultaat de laatste plaats overdoen aan To renzicht 2, dat tegen de verwachting in een zware 8-0 nederlaag kreeg in Ech- teld bij Vogelenzang 1. Taveerne 1 verzuimde in te lopen op leider ODI. In de thuiswedstrijd te gen Recticel kwam het niet verder dan een 4-4 gelijk spel. Laatstgenoemde ploeg speelt wisselvallig, want in de in haalwedstrijd tegen Rijnstroom 1 in Wagèningen ging zij ten onder met 8-0. Een zware tegenvaller voor Recticel, dat nu in de onderste regionen terecht is gekomen. Rijnstroom deed het in de tweede wedstrijd ook niet slecht met een 6-2 nederlaag bij BVR 2. De Zwaan uit Opheusden, dat de laatste twee wedstrijden goed op dreef was, kreeg in Ingen een zware 8-0 ne derlaag te slikken tegen Ons Genoegen 2, dat zich door deze zege opwerkte tot in de kopgroep. De stand in de overgangsklasse: ODI 1 (Lienden) 4 24 8 Taveerne 1 (Veenendaal) 4 20 12 E \TR 2 (Rhenen) 4 18 14 Ons Genoegen 2 (Ingen) 4 18 14 RijnstroQm 1 (Wageningen) 4 18 14 Vogelenzang l (Echteld) 4 16 16 De Zwaan 1 (Opheusden) 4 12 20 Recticel 1 (Keste ->) 4 12 20 DVJ 1 (Kestere 4 12 20 Torenzicht 2 (Lienden) 4 10 22 In de le klasse blijft het voorlopig een felle strijd tussen ONA L en ABC 1. De Opheusdense ploeg raakte de lei ding kwijt aan ABC, dat nu met een voorsprong van een punt de kop heeft genomen. ONA speelde tegen het on deraan staande Nationaal 2 en moest een gelijk spel (4-4) af staan, ABC won krap van Ons Genoegen met 5-3 en behaalde zo zijn punt voorsprong. VOP 2 uit Opheusden profiteerde van deze misstappen en wist via een 6-2 zege op Taveerne 2 bij de koplopers te komen. Terminus 1 uit Wageningen was er ook als de kippen bij. Dank zij een 6-2 zege op Torenzicht 3 kwam het de kopgroep versterken. ODI 2 blijft vast onderaan staan, maar het raakte de nul kwijt in de 4e wedstrijd. Het leed weer een nederlaag, maar behaalde toch twee puntjes bij BVR 3 door de 6-2 eindstand. De stand in de le klasse is nu. ABC 1 (Maurik) ONA 1 (Opheusden) VOP 2 (Opheusden) Terminus 1 (Wageningen) Ons Genoegen (Ingen) BVR 3 (Rhenen Taveerne 2 (Veenendaal) Nationaal 3 (Wageningen) Torenzicht 3 (Lienden) ODI 2 (Lienden) In de 2e klasse een nieuwe leider. Nationaal 3. dat zelf met 3-5 van Toren zicht 4 won, terwijl leider ABC 2 zijn eerste nederlaag slikte. In Wageningen werd van Terminus 2 met 6-2 verloren 4 25 7 4 24 8 4 23 9 4 23 9 4 14 18 4 14 18 4 12 20 4 12 20 4 11 21 4 2 30 en moest de koppositie prijs gegeven worden en zelfs de 2e plaats. Want voor deze tweede plaats was het DOH 2, dat twee wedstrijden speelde en hier niet minder dan 14 punten scoorde. Eerst speelde DOH 2 tegen Rijnstroom 2 en won met 8-0 .daarna werd ook nog Recticel 3 met 6-2 verslagen. Rust Wat 2 Opheusden werkte zich wat van de onderste plaats vandaan. Het speelde tegen DVJ 2 gelijk: 4-4. Het Wageningse studenten-team van Unitas kan er nog niet inkomen; ook nu weer wist het geen overwinning te boeken, maar moest tegen Rijnstroom 2 genoegen nemen met eer spel. De stand is: Nationaal 3 (Wageningen) DOH 2 (Veenendaal) ABC 2 (Maurik) DVJ 2 (Kesteren) Terminus 2 (Wageningen) Unitas 1 (Wageningen) Ambtshuis 1 (Kesteren) Rust Wat 2 (Opheusden) Torenzicht 4 (Lienden) Recticel 2 (Kesteren) Rijnstroom 2 (Wageningen) In de 3e klasse is het 4e team van de Recticel teruggetrokken. Dit brengt mee ,dat alle wedstrijden van deze ploeg vervallen. Hierdoor komen er nogal wat veranderingen. Torenzicht 5 is voorlopig op de lei dersplaats gekomen, het boekte een 0-8 overwin - ng in Wageningen bij Rijn stroom Taveerne 3 (de beste kanshebber) kon niet spelen, daar de wedstrijd tegen Ambtshuis 2 geen doorgang kon vin den en verplaatst is naar komende week. 4-4 gelijk 4 21 11 4 20 12 3 16 8 4 16 16 4 16 16 4 16 16 3 14 10 4 12 20 4 11 21 3 10 14 3 8 16 AMSTERDAM In de nacht van maandag op dinsdag is op de Stadhou derskade in Amsterdam een Italiaanse sehilder door drie landgenoten met een pistool bedreigd en beroofd. Het slachtoffer woonde met de daders samen. In de woning van de Italianen vond de politie later een pistool, een sti letto en een dolkmes. De drie belagers zijn aangehouden, één van hen staat bij de vreemdelingen politie gesignaleerd als ongewenste vreemdeling. TOKIO Mevrouw Sari Dewi, we duwe van president Soekarno van In donesië. zal met Yul Brynner optreden in een film die in Hongkong zal worden vervaardigd, aldus het Japanse dames weekblad „Shukan Jyosei". De film heet „het parfum van de prinses" en vertolkt een oude Chinese legende. Me vrouw Dewi ontvangt voor haar rol 400.000, tweemaal zoveel als de duur ste van de andere acteurs, aldus het blad. Rust Wat 3 blijft winnen, zij het soms krap, maar de punten komen er. Nu was Rijnstroom 3 het slachtoffer met 5-3. De Kesterense derby tussen DVJ 4 en Recticel 3 bracht een gelijk spel (4-4). Een tegenvaller voor Recticel 3 dat nu in de middenmoot verblijft. Ook de wedstrijd van kanshebber ONA 2 tegen DVJ 3 werd uitgesteld. De stand is hier nu als volgt geworden: Torenzicht 5 (Lienden) 4 28 4 Taveerne 3 (Veenendaèl) 3 24 i DVJ 4 (Kesteren) 4 19 13 Rust Wat 3 (Opheusden) 4 19 IC Recticel 3 (Kesteren) 4 18 14 Rijnstroom 3 (Wageningen) 6 17 31 ONA 2 (Opheusden) 3 16 6 DVJ 4 (Kesteren) 6 15 33 Rijnstroom 4 (Wageningen) 6 12 36 Ons Genoegen 4 (Ingen) 3 8 16 Ambtshuis 2 (Kesteren) 2 2 14 ALKMAAR In een kort geding dat gisteren voor de president van de Alk- maarse rechtbank, mr. L. H. Graaf Schimmelpenninck diende, heeft Albert Heijn van de gemeente Purmerend een bouwvergunning geëist. Deze gemeente weigert een vergun ning te geven voor de bouw van een zelfbedieningswarenhuis in het plan Overwhere 1965. De twee hectare die Albert Heijn op het oog heeft, zijn vol gens B. en W. bestemd voor „nijverheid en handel" en daar past geen waren huis. De zaak is diverse malen in de ge meenteraad behandeld. In oktober be sloot de raad dat de rechter maar moest beslissen. De stadsadvocaat van Purmerend, mr. H. Scholten, betoogde gisteren echter dat de burgerlijke rech ter onbevoegd is een uitspraak te doen over een beleidsbeslissing en dat de zaak bovendien te ingewikkeld was voor een kort geding. Albert Heijn was. bij monde van de advocaat mr. P. C. van de Hoek, van mening dat een „aangekleed" zelfbedie ningswarenhuis wel valt onder de be stemming „nijverheid en handel". Te meer omdat B. en W. wel vergunning hebben gegeven voor de bouw van een auto- en koperwarenwinkel in het plan Overwhere 1965. Albert Heijn eist een dwangsom van tienduizend gulden per dag dat de bouwvergunning uitblijft na de uitspraak van de rechtbank. DEN HAAG De Duitse douane ambtenaren houden vandaag een pro testmars naar Bonn om hun verlangens voor betere arbeidsvoorwaarden kracht bij te zetten. De Nederlandse beroepsgoederenver- voerders verwachten dat daardoor be langrijke vertragingen in de afhande ling aan de Nederlands-Duitse grens zullen ontstaan, alsmede chaotische verkeerstoestanden. LONDEN Na 18 maanden reeds heeft de regering in Londen de 57-jarige Lord Hall als voorzitter van de Britse posterijen ontslagen. De be noeming in deze functie geschiedt nor maal voor de tijd van vijf jaar. Om welke reden Hall ontslag is aangezegd is niet bekendgemaakt. Het nieuws van het ontslag azl aanleiding geven tot fel le debatten in het parlement. Lord Hall werd vorig jaar nog benoemd door de labourregering van Harold Wilson. Ver scheidene parlementsleden van Labour hebben al bij de regering Heath gepro testeerd. Woordvoerder Ivor Richard zei: „ik heb al aangekondigd in het parlement een vraag over de ontslag aanzegging te zullen stellen. Het schijnt dat men nu bij de posterijen ook al de politiek gaat binnenhalen". O MADRID Het falangistische dag blad Arriba heeft de bisschoppen van San Sebastian en Bilbao gekritiseerd vanwege hun herderlijke schrijven waarin zij vragen om clementie bij het proces tegen 16 Basken, dat maandag voor de krijgsraad in Burgos zal begin nen. Het herderlijke schrijven is het afgelopen weekeind in de kerken van de twee dicesen voorgelezen. De Spaanse priester-arbeider Fran cisco Garcia Salve heeft meegedeeld dat hij maandagavond, toen hij met nog drie arbeiders op weg was naar een vakbondsbureau om te pleiten voor maatregelen tegen een bouwbedrijf dat hun loon schuldig is, afgeranseld is door rechtse katholieken die zich „guerrillastrijders van Koning Chris tus" noemen. Zij hadden zijn bril stuk geslagen, hem een bloedneus bezorgd en hem verder zo hard op ijnz lichaam geran seld dat een van ijn ribben gezkneusd was. Van de heer K. v.d. V. ontvingen wij een hartelijk schrijven waarin gevraagd wordt om inlichtingen be treffende het maken van een tuin(- tje). Daar het aantal liefhebbers en liefhebsters, die zelf hun stukje grond bij het huis willen aanleggen en beplanten ieder jaar groter wordt, gaan wij de gestelde vraag hier in het algemeen beantwoorden. Ik stel mij voor, dat het niet doen lijk is in één artikel deze materie te bespreken, zodat er nog wel meer zullen moeten volgen. Ik ben er van overtuigd dat het aanleggen en het beplanten van de tuin vele liefheb bers een grote voldoening zal schenken. Het maken van een tuin is, onver schillig of men er veel of weinig verstand van heeft, maar wel liefde voor het werk voelt, een nuttige en prettige bezigheid. De liefhebber moet werken met een nauwkeurige voorstelling van de tuin, zoals hij zich die wenst. Men moet stelsel matig te.werk gaan en het beste is een ontwerp eerst op papier uit te werken. Het is vanzelfsprekend dat hij, die er geen verstand van heeft, meer fou ten maakt, dan anderen die er be kwaamheid voor bezitten. Daarom is het maken van een ontwerp ten zeerste aan te bevelen, want daar door wordt veel wat onbekend was duidelijker en op papier zijn im mers gemakkelijk een paar lijnen te veranderen. Men kan dan ook beter veranderingen aanbrengen, voordat aan de eigenlijke aanleg begonnen is. Sommige tuinlieden vinden een ont werp op papier niet nodig en geven de indeling van de tuin direct op de grond aan. Ik herhaal echter, dat een ontwerp werkelijk van belang is. Het is een grote hulp voor de amateur en stelt hem in staat een volledig gebruik te maken van iede re vierkante meter grond, die hij bezit. En hoe vaak gebeurt het, dat men bij het maken van een ont werp op ideeën komt, die men bij het direct bewerken van de grond nooit zou hebben verkregen. Onno dig te zeggen, dat een ontwerp op schaal getekend moet worden, zo dat het verkleind de afmetingen van het geheel weergeeft. Over het indelen van de tuin wil ik zeggen: maak de tuin overzichte lijk, maar zorg er voor, dat niet alles tegelijk kan worden gezien. Zelfs in een betrekkelijk kleine tuin kan men deze afwisseling aanbren gen, hoofdzakelijk door gebogen randen, waardoor enkele gedeelten tijdelijk aan het oog onttrokken worden. Zulke hoekjes vallen bij de eerste aanblik niet direct in het oog, doch verrassen als men verder gaat. Zo'n hoekje beplant men in 't bijzonder met mooi bloeiende plan ten, zodat het een frisse en vrolijke aanblik oplevert. Hoe groter de ver wondering is bij het ontdekken van zulke plekjes, des te groter zelfvol doening. Of de paden met gebogen lijnen ge schikter zijn voor een kleine tuin, dan paden met rechte hoeken, is een zaak waarover tuinlieden het niet altijd eens zijn. Gebogen paden maken de vorm van de tuin vlug ger, terwijl rechte paden, wanneer ze niet goed worden aangebracht en beplant, vaak een zekere stijfheid verraden. Maar neem wel in aan merking, dat een gebogen pad niet altijd gracieus is en blijft, vaak zal een recht pad in een kleine tuin veel meer voldoen. Een gebogen pad wordt spoedig willekeurig kron kelend en zal zeker niemand mooi vinden. Kronkelpaden, vind ik, zijn van die dingen, welke moeten wor den vermeden, omdat zij ook al een groter stuk grond dan nodig is aan de tuin onttrekken ten koste van bloemen. Daarom zou ik willen aanraden, wanneer het mocht blij ken, dat er niet voldoende ruimte is voor een mooi gebogen pad, dit dan over te laten aan hen, die een gro tere tuin bezitten Heeft men het ontwerp op papier ge bracht en heeft men een duidelijke voorstelling van het geheel, dan be gint men met hier en daar heester tjes en planten aan te brengenf Meestal wordt de omtrek van een tuin(tje) door een muur, schutting of hekwerk begrensd. Zonder enige begroeiing zal dit nooit een mooie begrenzing of achtergrond vormen. Maskeer dus de omtrek van de tuin door een begroeiing van de muur, schutting of hekwerk met klimop, klimrozen, clematis, buddleia, cydo- nia, wilde wingerd, enz. Het geeft altijd een mooie en rijke maskering en er ontstaan geen harde lijnen rondom de tuin, met het resultaat, dat de tuin in omvang schijnt toe te nemen. Is de muur of schutting het grootste gedeelte van de dag in de zon gele gen, dan is dat een heel mooi plekje voor een border of boordbed De an dere gedeelten van de tuin zijn weer geschikt voor losse groeperin gen van planten of rozenperken. Deze planten moeten zo nauwkeurig mogelijk op het ontwerp worden aangegeven, zodat men een goed idee krijgt hoe de tuin zal worden. Rangschik de bloemplanten zo, dat U er van uit het huis een mooi gezicht op heeft, en de paden zo gelegen zijn, dat de bloemen gemakkelijk van dichtbij bekeken kunnen wor den. Het is altijd een groot genot om in een tuin of tuintje tussen bloemen te wandelen. En wanneer is het de tijd, dat men het stukje grond tot een smaakvol geheel kan aanleggen? De meest geschikte tijd om een tuin(tje) aan te leggen, is tijdens de periode wanneer de na tuur in rust is, dus in de late herfst, in de winter of het vroege voorjaar. Zoals ik reeds hierboven stelde, is het ondoenlijk om in één artikel het aanleggen, grondbewerkingbeplan ting, etc. etc. duidelijk en begrijpe lijk te bespreken. Daarom gaan wij in een volgend artikel deze materie verder bepraten. Dit is zeker, ook het kleinste stukje grond, hetzij voor of achter het huis, kan tot een smaakvol geheel omgetoverd worden. Wanneer men slechts een aardig ontwerp weet te maken en daarbij de juiste planten kiest voor Uw tuin(tje)'komt men tot een goed resultaat. Is men niet geheel op de hoogte vraag dan nog gerust. Een briefje aan de redactie of aan ondergete kende en U wordt goed ingelicht. Het is goed, zelfs noodzakelijk, dat men zich voor de aanleg een scherp idee vormt van wat men wil. Vraag U zelf af: ,,Hoe maak ik mijn tuin(tje)?" .Welke aanleg past bij het huis?" ,.Wat zal ik er in plante- n?".E. J. Grijsen-Rhenen. Centra's Prijsbewijzen: I - vacuum verpakt, 225 gram"^ gevuld met spijs, uewicnt ca. ruu gram Mé Hollandse of franse, per stuk AM Min olie. Three Diamonds, dubbelblik 425 gram **1.59 uit de diepvries, pak 400 gram éM Unox, per 100 gram per 100 gram DEZE WEEK bij f 5,- boodschappen Fraaiin vier kleuren uitgevoerd plastic-figuur ca. 22 cm hoog. tijdelijk per zakje ^Aanbiedinger^ekii(^/n^8jio^ DEZE WEEK bij de boodschappen Waarmee u de naam Centra compleet hebt! VOLGENDE WEEK kunt u die volle letterspaarkaart inruilen voor 'n echte ct et letterzegel op volgeplakte lettertpaarkaart geldig t/m S dec. t»70 Zomaar, zonder enige bijbetaling. rood en wit fles 750 cc tijdelijk 4.45 TAFELKLEDEN Handweef tafelkleden in verschillende kleurstellingen Maat 165 x 125 cm L.P.-aanbieding 14.90 Openingstijden van maandag 30 november t.e.m. vrijdag 4 december iedere avond tot negen uur geopend winkel onder één dak KEUKENDOEKEN Badstof keukendoeken „Seahorse" met sterrenbeeld in diverse frisse kleuren Afm. 50 x 50 cm L.P.-aanbieding 3.95 KAMEELZADELS Ideaal geschenk voor Sint-Nicolaas in de kleuren groen, beige, rood of cognac L.P.-aanbieding 48.00 GASTENDOEKJES Originele „Seahorse" gastendoekjes p. 3 st. in geschenkverpakking normaal 3.95 L.P.-aanbieding 2.95 HANDSCHOENEN voor heren imitatie-suède met warme bont- en tricot-voering Maten S - M - L L.P.-aanbieding 7.50 KAPTAFELS met 3-delige spiegel geheel teak of teak met een Schots geruit blad L.P.-aanbieding 79.50

De Vallei | 1970 | | pagina 4