Ds. J. Keuning in Canada Verlangen naar auto en eigen huis dringt kerk op achtergrond Boete van f 400,- voor Y eenendaler Intelligentie van gewone burger' niet onderschatten in Kesteren herleeft nieuwe pastorie Veenendaalse families ill Ancaster zoeken elkaar nog regelmatig op. maar vooral de ouderen hebben grote belangstelling voor wat er zoal in *t Veen gebeurt. Statenvragen over vuilnis stortplaats van Rhenen Bespreking over erèehe Emigrant Van Harten: „Canada dwingt je materialist te zijn' Luchtreiziger organiseert tentoonstelling Meisje (18) verongelukt in W aardenburg GS achter plan verbouwing gemeentehuis TWEETALIG MATERIALISTISCH SOCIAL GOSPEL THUIS Zonder rijbewijs in vrachtauto gestapt om vroutc He zoeken Met 'n klontje het riet in Gedeputeerde Verschuer op vergadering in Ochten: Notenkrakers voor rechter WO IN SD AG 25 NOVEMBER 1970 HAMILTON/ANCASTER Even buiten de grote stad Hamilton aan het meer van Ontario ligt het plaatsje Ancaster. Juist voor het kleine dorp, op een heuvel langs de Mohawk Road, staat de Free Christian Reformed Church van ds. J. Keuning. Met z'n vrouw en twee jongste kinderen vertrok hij bijna dria jaar geleden naar Canada, nog moeilijk Engels sprekend maar vol goede moed om ook daar te kunnen werken onder de Nederlanders die sinds vele of weinige jaren aan de andere kant van de Atlantische Oceaan hun tweede vaderland zochten. Er zijn maar weinig kaarten van Cana da waarop het plaatsje Ancaster staat aangegeven. Het ligt verscholen in de welvarende streek die men „Het Gouden Hoefijzer'' pleegt te noemen, de sterk geïndustrialiseerde omgeving van het Lake Ontario. Behalve de wereldstad Toronto en het onstuimig groeiende Hamilton wemelt het er van plaatsen die als satelieten van de grote steden gelden. Om bij de familie Keuning te komen gaat men van Toronto met de bus van de Gray Coach Lines langs het Ontario-meer (bijna zo groot als heel Nederland) naar Hamilton. Vandaar is 't maar het beste even naar de pastorie van de Free Chr. Ref. Churh te bellen of men zo vriendelijk wil zijn je even te komen halen, want verder openbaar vervoer naar Ancas ter is er eenvoudig niet. Op *en stille zaterdagmiddag pleegt ds. Keuning veelal in z'n studeerkamer aan de overkant van de nog vrij nieuwe pastorie te werken aan z'n Engelse en Nederlandse preek voor de volgende dag. Engels voor de mor gendienst, Nederlands voor de mid- dagbijeenkomst in de goed onderhou den kerk aan de Mohawk Road. Be halve dan als er visite komt uit Ne derland, waarvoor men graag het programma wijzigt en na een uitge breid thee-uurtje in de auto stapt om de omgeving te gaan verkennen. )ver de grote auto-wpgen glijdt de comfortabele ..car" van ds. Keuning eerst in zuidelijke richting, om dan af te zwenken naar het Oosten, waar we een uur later de imposante Niaga- ra-watervallen bewonderen. „Het is een zevende wereldwonder en iets wat altijd weer boeit", zegt de predi kant, die er z'n jasje bij uitgetrokken heeft en als een echte Canadees in een lichtgrijs overhemd met korte mouwen rondloopt en met een bruin gebrand gezicht naar het indrukwek kende schouwspel kijkt. Over de rotsformaties heen ziet men de forse gebouwen van de stad Niagara in Amerika. „Jammer dat er hier zo veel toeristen zijn", zegt ds. Keuning. „Je zou er eigenlijk 's morgens vroeg naar toe moeten gaan als er nog bij na niemand is". Op de terugweg naar Ancaster kan de ex-Veenendaalse predikant het niet laten een route te kiezen die hij nog niet eerder gereden heeft. „Waar ik precies uitkom zal ik verderop wel zien", zegt hij maar mevrouw Keu ning vergeeft het hem graag als hij een groenten-en-fruit stalletje langs de weg ontdekt waar zij even inko pen kan doen. „Het voedsel is hier erg goedkoop, met 25 dollar kan ik inkopen voor de hele week doen", vertelt ze. Terug in de pastorie is de avond gevallen en duikt de pastoor nog enkele uurtjes z'n studeerkamer in. De omgeving van Ancaster is ver trouwd terrein voor nog meer V'ee- nendalers. De familie Schoeman woont er al ao'n slordige '20 jaar. evenals de familie Van de Boven- kamp. Maar architect Van Harten is nauwelijks één jaar in Canada. We ontmoeten hem de volgende morgen na de kerkdienst en gaan koffiedrin ken bij de familie Van Harten, waar achter het huls een fraai terras is en mevrouw Van Harten een zelfgebak ken appeltaart op tafel zet. „We zijn hier nu één jaar en het bevalt ons uitstekend", vertelt de ex-archi tect die in Veenendaal een goed be staan had. „Maar je wilt toch ook wel eens wat anders nietwaar? Daarom zijn we naar Canada gegaan. Eerlijk gezegd zit er een beetje avontuur in. Ik werk nu als tekenaar en ontwer per op een provinciaal kantoor in To ronto. Daar heb ik een speciale cur sus voor moeten volgen en dat is ge lukt. Tot voor kort woonde ik ook in de stad Toronto. Nu sinds enkele maanden in Ancaster. waar ik me al helemaal thuis voel. Trouwens, ook m'n vrouw en de kinderen vinden het leuk hier. Het onderwijs is beter. Maar de eco nomische toestand is niet zo best mo menteel. De beste kansen om te slagen hebben de mensen die een vak volledig be heersen. Anderen hebben een langere aanpassingstijd nodig. De bouwme thoden zijn geheel op Amerikaanse leest geschoeid. In mentaal opzicht is Tijdens zijn reis door Canada was onze medewerker Bert van Kooten twee dagen te gast bij Ds. en me vrouw Keuning te Ancaster. Sinds drie jaar is de Chr. Geref. predikant uit Veenendaal vertrokken om met z'n vrouw en twee van hun kinderen te gaan wonen en werken in het land waarnaar sinds de tweede we reldoorlog meer dan 150.000 Neder landers emigreerden: Canada. Ds. Keuning maakt het uitstekend en voelt zich nu reeds volkomen thuis in de provincie Ontario waar hij een bloeiende gemeente heeft en ook verschillende Veenendaalse fa milies tot z'n trouwe kerkgangers kan rekenen. Hij en ook z'n echtge note laten alle vrienden en gemeen teleden van de Chr. Ger. kerk te Veenendaal hartelijk groeten. De pastorie van de Free Chr. Ref. Church in Ancaster. Boven de garage heeft ds. Keuning zijn studeer kamer. het hier heel ander. Door de velerlei nationaliteiten van de bevolking is het een uiterst boeiend leven. Het geeft je soms een idee van een we reld-burgerschap. Canada dwingt je voor een deel om materialistisch te zijn", aldus de heer Van Harten. Terug in de pastorie vertelt ds. Keu ning over zijn ervaringen in Canada. ..Negentig procent van de emigranten is geslaagd te noemen. Maar men krijgt hier niets gratis. De mensen moeten er hard voor werken, en zich helemaal aanpassen, zoals die docto randus die solliciteerde naar een baan in Toronto maar tenslotte begon met spijkers slaan in kisten. Kerkelijk gezien kan ik het alleen maar boeiend vinden wat ik hier heb aangetroffen. Ik heb een trouwe ge meente in Ancaster. Wel moet je een sterke persoonlijkheid hebben door het conglomeraat van de bevolking. Vergeet niet dat de mensen uit ver schillende kerken en ook uit verschil lende delen van Nederland komen. Ze hebben het allemaal van huisuit weer anders geleerd en dat geeft wel eens problemen. Maar ik doe het werk Op het parkeerterrein bij de Niag ar a-w at er vallen sluit ds. Keu ning z'n wagen zorgvuldig af. I hier met heel veel genoegen. Vraag me niet hoeveel mijlen ik moet rijden om op huisbezoek te gaan. De afstan den zijn hier verschrikkelijk groot". Ds. Keuning heeft al heel wat van Ca nada gezien. Regelmatig spreekt h(j ook in andere plaatsen, soms vele duizenden kilometer van het rustige Ancaster. Per vliegtuig reist hij dan naar de westkust: Regina of Vancou ver. „Ik heb ook ai een paar maal in Amerika gepreekt. In Michigan en in de stad New York. En overal dezelfde boodschap", voegt hij er lachend maar veelbetekenend aan toe. „De Engelse kerken in Canada betekenen niet veel meer naar one opvattingen. Er wordt slechts een „social gozspel" verkondigd. Een soort evangelie waarin men maar weinig meer her kent van de werkelijke waarde van het geloof". De kerk is het die vaak de nieuwe emi granten opvangt en hulp biedt bij huisvesting, werkgelegenheid en ad viezen in de eerste tijd. Vandaar dat er een hechte band ontstaat geduren de de eerste jaren van het emigran tenleven tussen de kerk en de nieuw komers. Maar vaak ook gaat het na een korte tijd mis, als men bezeten wordt naar het verlangen om een ei gen huis en een auto te verdienen. Er is dan plotseling geen tijd meer voor de kerk. In Ancaster merk je daar echter niet veel van. Want de Free Christian Re formed Church aan de Mohawk Road is steeds vol als dominee Keuning preekt. Uit volle borst worden niet alleen psalrwi gezongen maar ook de prachtige psalters (gezangen). Op de ruime parkeerplaats staan de veelal grote auto's van de families Van Har ten, Schoeman, Van de Berg, Van de Bovenkamp en talloze Nederlanders. Problemen zfjn er ook, zoals de gezin nen waar de kinderen uitsluitend En gels spreken en verstaan en er daar om weinig voor voelen om met de ouders naar een preek in 't Neder lands te luisteren. Problemen ook voor de mensen die hun kinderen christelijk onderwijs willen geven maar daarvoor forse bedragen moe ten neertellen. Problemen bij de be jaarden, die eigenlyk liever van hun pensioen willen genieten in Neder land maar niet terug kunnen doordat hun kinderen niet naar het kleine Holland willen, waar naar hun me ning geen ruimte is om te leven. De Veenendaalse families in Ancaster en omgeving zoekenelkaar nog re gelmatig op. Omdat de afstanden groot zijn kan dat echter niet zo heel vaak gebeuren. Daarom wordt er na de kerkdienst meestal nog even nage praat en de nieuwtjes uit Holland uitgewisseld. Vooral de ouderen hebben grote be langstelling voor wat er zoal in Vee nendaal gebeurt. Nu al maakt men plannen om volgend jaar met vakan tie naar het oude vaderland te gaan. Want dat is voor de ouderen toch hun werkelijk „thuis", dat ze on danks alle voordelen en positieve dingen in Canada toch nooit kunnen vergeten. Op die rustige zondag, dicht bij de kerk, waren er velen die dat eerlijk vertelden, soms met tranen in de ogen. De volgende dag brengt dominee Keu ning me naar het vliegveld van To ronto. Als we een uur later op de weg zijn naar Winnipeg kijk ik van 9000 meter hoogte uit het venster van de DC 9 in zuidelijke richting, om nog even terug te denken aan het vriendelijke Ancaster. Om niet te vergeten hoe de vorige dag na die kerkdienst één der kerkgangers me op de schouder tikte. Waar hij uit Nederland vandaan komt was niet moeilijk te raden toen hij begon: „zeg, van wie ben jij er eigenlijk één?" ARNHEM Het Gelderse statenlid prof. ir. C. T. de Wit (PvdA) heeft Ge deputeerde Staten vragen gesteld over Rhenen. Hij constateert dat de gemeen de vuilnisstortplaats van de gemeente te Rhenen vuil stort in een gat dat in aan de Betuwse kant van de rivier ligt. open verbinding met de Rijn staat en „Is deze vuilnisstortplaats op Gelders grondgebied gelegen?" „Zo ja, is dan vergunning verleend tot storten op deze plaats en leeft de gemeente Rhenen dan de voorwaarden van de vergunning na? Kunnen Gede puteerde Staten ook meedelen welke maatregelen ter beschikking staan om op korte termijn aan deze niet verant woorde, watervervuilende storting een eind te maken of zijn GS van mening dat het storten op een verantwoorde wijze geschiedt?" aldus prof. De Wit. VEENENDAAL De Postduivenver eniging „De Luchtreiziger" zal een dul- vententoonstelling houden op 11 en 12 dec. in haar verenigingsgebouw achter de Klaas Katerstraat. Mooie prijzen zijn reeds beschikbaar gesteld voor de winnaars. De inschrijving voor deze tentoon stelling staat nog open voor alle lief hebbers. ook van andere verenigingen. Inschrijfformulieren hiervoor zijft nog verkrijgbaar op Dr. Kuijperstraat 22. Als keurmeester zal optreden de heer A. Blok uit Woerden, keurmeester op vliegwaarde. ARNHEM J. G. N. uit Veenendaal stond gisteren voor de Arnhemse poli tierechter omdat hij tijdens de ontzeg ging van de rijbevoegdheid een vrach tauto had bestuurd, en tijdens het rij den niet was uitgeweken voor enige fietsers, waardoor deze fietsers ten val (Van een onzer verslaggevers) CULEMBORG De Culemborg- se gemeenteraadsleden, krijgen voortaan rietsuiker in hun koffie. De raad wil zich met dit gebaar sympathiek opstellen achter het streven van de Culemborgse werk groep „Mentaliteitsverandering" die actie voert voor meer hulp aan de ontwikkelingslanden.. Het college van B. en W. had voorgesteld de actie niet te steunen en het wat de koffie betreft dus bij het oude (bietsuiker) te laten. De raad gaf echter in meerder heid te kennen het. streven van de werkgroep geheel los van de poli tiek te willen zien en alleen de menselijke kant ervan te steunen. Aldus gingen B. en W. met een klontje het riet tn. 55 OCHTEN Gedeputeerde mr. O. W. A. baron van Verschuer heeft tij dens een door de werkgroep „Wekjijn ten plattelande" van de Geldersche Maatschappij van Landbouw in Och ten gehouden voorlichtingsbijeenkomst 7ijn visie gegeven op de toekomstige bestuurlijke schaalvergroting in het Rivierengebied. Volgens hem moet er nu al van wor den uitgegaan, dat er straks gewesten uilen worden gevormd, die 70.000 tot 80.000 inwoners zullen hebben. Deze ge westvorming zal volgens de heer Van Verschuer alleen met een grote mate van inspraak van de bevolking tot stand dienen te komen. In dit verband wees hij erop, dat de bestuurders van nu de intelligentie van de gewone bur gers niet moeten onderschatten. In het kader van de schaalvergroting zag hij een taak weggelegd voor slreekcommissies, die zich aangaande de toekomstige structuur van de streek dienen te oriënteren en aldus een scha kel tussen burgerij en provinciaal be stuur kunnen ijn. Burgemeester Houtkoper veronder stelde dat er op dit moment nog weinig belangstelling zou bestaan bij de doors nee-burger om mee te praten en mee te denken over de problematiek van de streek. Volgens hem zou dan ook een zekere voorbereiding, een zekere scho ling. welkom zijn. Hij dacht bijvoor beeld aan voorlichting door een team van planologische deskundigen via de televisie. Gedeputeerde Vah Verschuer bleek daar echter („ik ben niet voor huurle gers") maar weinig voor te voelen. Hij zei dat G.S. de hand naar de bur gerij willen uitsteken en hij hoopte dan ook dat men aan dit gebaar niet voorbij zal gaan. G.S. komen heus niete zo drukte hij de aanwezigen op het hart, met kant en klare plannen, waaraan niet meer te tornen valt. „Als dat zo was, zouden we vanavond hier niet over hoeven te praten". In het toe komstbeeld, dat de gedeputeerde schet ste, bleek ook de streekschool te pas sen, waar de kinderen met busjes naar toe gebracht zullen worden. Een van de aanwezigen stelde de vraag of de uitbreiding van de bebouw de kom van de steden en de dorpen niet bij voorkeur gestalte dient te krij gen op slechte grond. „Slechte grond is er niet", zo reageerde mr. Van Ver schuer,- „wel slechte bedrijven". Daarbij tekende hij nog aan, dat onze voorgan gers op goede grond bouwden. In algemene zin kwalificeerde hij de Betuwe als een goed woongebied, dat als zodanig door de brug nog meer be tekenis krijgt. De dorpen zullen niet geremd mogen worden in hun natuur lijke groei, waarbij men er van uit dient te gaan dat er nu eenmaal be paalde kernen gevormd dienen te wor den, die in het bijzonder zijn voorbe stemd voor uitbreiding van woon- en werkgebied. AMSTERDAM Tegen acht „Noten krakers" die op 26 januari het admini stratiekantoor van het Concertgebouw in Amsterdam hebben bezet, zijn flinke veroordelingen uitgesproken. De 22-jarige student A.L.M.K. kreeg tien dagen gevangenisstraf. De andere zeven verdachten kregen een week on voorwaardelijk. Louis A. zei dat hij en zijn mede standers hadden getracht „een lijk te verleiden omdat je bij het Concertge bouw het gevoel hebt met een dode te praten". LEERSUM Op 1 december zal er ten huize van mevrouw Merks, Burge meester Martenslaan 27 te Leersum, een bespreking plaatsvinden om te ko men tot de oprichting van een werk groep die zich gaat bezig houden met het tot stand brengen van een kin dercrèche in Leersum. Geïnteresseerden zijn van harte welkom. WAARDENBURG Het 18-jarige meisje Clasina van Maren uit Waar denburg kwam gistermorgen omstreeks half negen om het leven toen ze in haar woonplaats op de bromfiets werd aan gereden door een trekker met oplegger uit Zwijndrecht. Deze wagen wilde, ko mende uit de richting Waardenburg, de oprit naar de Bommelse brug inslaan en verleende daarbij geen voorrang aan het tegemoet tcgemoetmeisje. Mej. Van Maren werd ernstig gewond naar het iezkenhuis in I)e Bosch overgebracht maar bleek by aankomst aldaar te zyn overleden. KESTEREN De nieuwe pastorie is de nieuwe hoop van kerkelijk Kesteren. Sinds het vertrek van ds. C. van den Berg in oktober 1967 is de predikants plaats van de Nederlandse Hervormde (Gereformeerde Bond) gemeente vacant en inmiddels is al het negende beroep uitgebracht. Nu werd ds. Schuurman uit Putten gepolst of hij bereid is naar Kesteren te komen en er is dus nu weer een sprankje hoop, dat de nieuwe pastorie naast de kerk een bewoner krijgt. Ouderling-scriba J. A. Spaan denkt wel. dat de nog niet geheel afgebouwde predikantswoning de mogelijke komst van een voorganger zal kunnen stimu leren, maar gerust is hij er niet op. „Bij de Gereformeerde Bond zijn 80 vacatu res op 300 plaatsen", zegt hij, „vandaar dat het beroepingswerk bijzonder moei lijk is". Tijdens de al twee jaar durende va cature in Kesteren is het kerkelijk le ven in het dorp wat ingesluimerd; het aantal kerkgangers is wel ongeveer sta biel gebleven. Ouderling Spaan is al met al niet on tevreden, omdat het steeds (op een en kele uitzondering na, toen er een lees-1 deld. dienst moest worden gehouden) gelukt is 's zondags een predikant naar de Kesterense kansel te krijgen. En ook al mocht het voorlopig niet lukken een vaste dominee aan te trekken, dan hoeft men zich over de zondagse dien sten geen zorgen te maken. „Op enkele beurten na zitten we ook voor het vol gend jaar al vol", aldus de heer Spaan. De Ned. Hervormde gemeente is ove rigens niet direct na het vertrek van ds. Van den Berg met het beroepings werk begonnen, want eerst moesten nog diverse financiële verwikkelingen met deze predikant worden afgehan- zouden zijn gekomen. Het was allemaal gekomen, vertelde N. doordat zijn vrouw die nog maar een dag in het bezit van haar rijbewijs was, de gloed nieuwe Fiat had gepakt en daar mee was gaan toeren. De aannemer ontdek te dat bij zijn thuiskomst. Hij had de hele dag gewerkt aan het mastieken van een dak en dacht thuis zijn vrouw aan te treffen. Door het feit dat ze helemaal geen rijervaring had, was hij zo geschrok ken, dat hij ijlings in de vrachtauto stapte om haar op te sporen. Hij reek over het Panhuis in Veenen daal en omdat het zaterdagmiddag was, en de voetballiefhebbers allemaal naar huis gingen reed hij bijna stapvoets. Een getuige verklaarde: „Ik stond in mijn woonkamer naar buiten te kijken toen ik de auto van de heer N. bijna stapvoets zag rijden. Hij reed bijna te gen de as van de weg, toen hij een fietsend jongetje wilde inhalen. Tijdens het passeren zag ik het jongetje naar links uitwijken. Ik hield mijn hart vast, maar doordat de wagen zo langzaam reed kon het jongetje dat tegen de auto gebotst was en klaarblijkelijk aan de bak vast zat, zich los maken. Als N. de toegestane snelheid van 50 km had ge reden waren de gevolgen voor het jon getje zeker ernstiger geweest". Het jon getje kwam er met kleerscheuren af. De officier van Justitie vond dat er geen duidelijk beeld naar voren kwam van het gebeurde en vroeg voor het tweede feit vrijspraak. Het eerste feit, het rijden, terwijl men een ontzegging heeft, achtte hij bewezen. De eis was hiervoor 250, of 25 dagen, en een voorwaardelijke gevangenisstraf van twee weken met een proeftijd van drie jaar. De raadsman vond dat hier sprake was van een „psychische overmacht". Cliënt pakte in zijn paniek het eerste het beste vervoermiddel en dat was dan die vrachtauto. Men kan zich zelf niet aan zulke dingen onttrekken". De poli tierechter veroordeelde N. uiteindelijk tot 400,- boete of 40 dagen. LIENDEN Nu Gedeputeerde Sta ten van Gelderland ook de raadsbeslui ten omtrent de verbouwing en uitbrei ding van het gemeentehuis hebben goedgekeurd, staat het vast, dat het ge hele plan kan worden gerealiseerd. De achterkap van het bestaande ge bouw wordt gesloopt, waardoor het achtergedeelte van het bestaande ge bouw geheel van een plat dak wordt voorzien. Waar de oude dakconstructie voorheen al dikwijls ernstige lekkages vertoonde, is dit met een plat dak uit gesloten. Door opmetseling van de zijgevels van de vroegere conciërgewoning wordt, aansluitend aan de bestaande raadzaal een belangrijke ruimte ver kregen, die voor raadsvergaderingen en trouwpartijen dienst kan doen als pu blieke tribune. Op de thans bestaande oud-archief- zolder wordt de vergaderkamer van burgemeester en wethouders gecreëerd, derobe, toiletten en een telefooncentrale terwijl voorts nog een keukentje, gar- kunnen worden aangebracht. In verband met de wijziging van het bouwplan was het noodzakelijk, dat de afdeling financiën, die op de bovenver dieping van de vroegere conciërgewo ning tijdelijk onderdak had gevonden, weer moest verhuizen, en wel naar de vroegere politiewoning naast het ge meentehuls. Daar houdt ook de kassier der gemeente zijn zitting voor betaling van p.a. belasting. Het oud-archief is tijdelijk overgebracht naar villa „Vre- delust". Op de Mavo- en Havo-scholen aal een proef worden genomen met een ex pressievak als eindexamenvak. Dit heeft staatssecretaris Grosheide (onderwijs en wetenschappen) gisteren in een circulaire aan de scholen laten weten.

De Vallei | 1970 | | pagina 5