Te veel concurrentie in autobranche Koningin ontvangt penningen Politie Noord- en Oost-Nederland dient motie in over de I 1200 REIZIGERS NAAR INDONESIË GEDDPEERD Eerste Kamer is akkoord met wet luchtvervuiling Oost-Pakistan heeft vele miljoenen guldens nodig Greetje Kauffeld getrouwd Dolle Mina klaagt aan Vrijdag wordt een nationale inzameling gehouden V ereniging Gasbedrijven wil naar Ren klim Hoofdagent verweert zich over eten tijdens dienst Voor de veiligheid Veren iging heeft 60 mille schuld Straks wellicht apart ministerie Reina Prinsen Geerlingsprijs uitgereikt Iedereen vond het altijd goed" Meer aandacht voor onderwijs hij ontwikke lingshulp Onderzeeboot wordt gesloopt Snelle verlichting van pijn in spieren en gewrichten Een glas melk onderweg maakt u minder moe, laat n sneller reageren en scherper zien. Help ook anderen daaraan te denken. Plak het Rijdt veilig met melk- embleem op nw achterruit. U krijgt het gratis als u een brief (kaart) je stuurt aan NZB, postbus 4530, Rijswijk (ZH) Rijdt veilig met melk OPNIEUW REACTIE Ook Apeldoorn wil VEG hebben GEEN GEBREK Liberale jongeren AL ZES TON ZENDING TAKEN WOENSDAG 25 NOVEMBER 1970 Stelsel van kortingen autoverzekering op de helling DEN HAAG De premieverhoging voor autoverzekering op 1 januari gaat gepaard met het afschaffen van enkele reducties. De verzekeringsmaatschap pijen willen bovendien het hele stelsel van kortingen op de helling zetten en het premiesysteem grondig herzien. De voornaamste reden hiervoor z\jn de ernstige verliezen die de verzekeringswe reld het laatste jaar kreeg te verwerken. De maatschappijen willen een eind ma ken aan veel lokmiddelen als premiekortingen, introductiekortingen of speciale stunts, waarmee de concurrentiestrijd in de autobranche tot een te zware last werd. SOESTDJJK: Ter gelegenheid van de 250-ste verjaardag van het vestigen van een nederzetting in de Verenigde Staten door de Pilgrimfathers ontving koningin Juliana dinsdag twee gouden legpenningen die haar werden over handigd door de algemene bestuurder van de Vereniging van May flow er-af stammelingen de heer Lee van Autherp. De zogenaamde streekkorting en de Introductie no-claim verdwijnen hele maal. De streekkorting gold voor het rijden in bepaalde delen van het land. De premieverhoging op 1 januari, die door de minister van economische zaken was vastgelegd op een maximum van tien procent, wordt niet algemeen toe gepast. Enkele grote maatschappijen gaan maar tot ongeveer 9 procent. De onderlinge verschillen in premiehoogte zullen hierdoor kleiner worden. Eerder dit jaar had de Nederlandsche Vereniging van Automobielassaradeuren de minister gevraagd om een verhoging van twaalf procent. Toen bleek dat slechts twee verzekeringsmaatschap pijen in ons land er in de autosector met winst uitspringen. Dat waren Nationale- Nederlanden en het Assurantieconcern Stad Rotterdam. „Een totale herziening van het pre miesysteem, waaraan sinds enige tijd wordt gewerkt, wordt pas over enkele jaren verwacht", aldus de heer H. Top, van het Bureau voorlichting van het schadeverzekeringsbedrijf. In dat sys teem zal onder meer sterk rekening worden gehouden met het aantal jaren dat men schadevrij rijdt. Ook andere en kleinere factoren zullen dan veel meer een rol gaan spelen bij het bepalen van de premie. ADVERTENTIE ZWOLLE Hnnderdtachtig kaderle den van de Nederlandse Politiebond uit Noord en Oost Nederland hebben van daag in een motie de vrees uitgespro ken, dat de onrust bij de politie zich zal gaan uiten in „individuele en oncontro leerbare acties." Zij stelden zich op een bijeenkomst in Zwolle achter het hoofdbestuur, dat voor alle politie-ambtenaren een uitke ring ineens over 1970 wenst van 1200,- im plaats van 500,-, zoals door de mi nister van binnenlandse zaken en van justitie is toegezegd. Een dergelijke gratificatie achtten de kaderleden in hun motie „beslist vol doende" de uitkering staat huns inziens in geen verhouding tot de ongemakken en de taakverzwaring bij de politie dienst. In de motie toegezonden aan de beide betrokken ministers pleitten de politieambtenaren ook voor een ver betering van de salarissen. Er kwamen op deze vergadering, die de gehele dag duurde nog tal van wen sen aan de orde: extra periodieke ver hoging voor hoofdagenten van gemeen tepolitie en wachtmeester eerste klas van de rijkspolitie, die alleen door for matie of leeftijdsopbouw niet binnen redelijke termijn bevorderd kunnen worden, verhoging van de toelage voor onregelmatige diensten, verkorting van de salarisschalen, betere promotiemoge lijkheden. DEN HAAG De recherche in Den Haag is gisteren een onderzoek begon nen naar de gang van zaken bij de As sociation for' Family and Friend Rela tions Oversea (Affro) in Den Haag. Deze vereniging, die groepsreizen or ganiseert naar Indonesië, staat voor on geveer zestigduizend gulden bij een dertigtal merendeels Indische Neder landers in het krijt. De gedupeerden hadden dit geld 1975 gulden pe r per soon aan de Affro overgemaakt voor een reis naar Indonesië, die aanstaande zaterdag met de KLM zou beginnen. Gisteren had de KLM nog geen cent ontvangen. De luchtvaartmaatschappij stelde de Affro een ultimatum dat er op neer kwam, dat het geld gistermorgen om elf uur binnen moest zijn. Toen dit niet was gebeurd, stelde de KLM zich voor de tweede maal binnen een week met de deelnemers aan de reis in verbin ding; ditmaal telefonisch omdat de tijd drong. De betrokkenen kregen te horen dat zij zaterdag alleen kunnen vertrekken wanneer zij bereid waren per persoon 2275 gulden te betalen. De verhoging van de prijs met driehonderd gulden wordt veroorzaakt doordat een aantal van de oorspronkelijke deelnemers is afgevallen, zodat een hoger groepstarief van kracht werd. Volgens de KLM ziet het er naar uit dat de meeste deelnemers opnieuw zul len betalen. Ieder voor zich houden de ze mensen dan een vordering op de Af fro van 1975 gulden. Haagse rechercheurs hadden een oriënterend gesprek met de charterma nager van de KLM op Schiphol, 's Mid dags verschenen zij in het kantoor van de Affro in Den Haag. Vrijdag nog gaf de heer L. A. Glese- ner, de voorzitter van de Affro, ons de verzekering dat althans een deel van de reissom aan de KLM was overgemaakt. „De reis gaat door", zei hij. „Er zijn helemaal geen problemen." Voor deze zogenaamde Nieuwjaars- reis huurde de Affro bij de KLM aan vankelijk zestig stoelen. Vervolgens werden het er 41 en nog weer later 36. Naarmate de groep kleiner werd, moes ten de overblijvende deelnemers meer betalen. Oorspronkelijk zou de reis maar ongeveer 1700 gulden kosten. De reactie van de KLM: „Wij zijn i- principe bereid met iedereen zaken te doen. Alle grote bedrijven zijn klein begonnen en j e moet iemand een kans geven. We hadden trouwens gedegen informaties getrokken en aanvankelijk zat. tussen de Affro en ons een solide reisbureau." Het reisbureau trok zich terug toen vorige maand de financiële moeilijkhe den van de Affro voor de ingewijden aan de oppervlakte kwamen. RIJSWIJK De Vereniging van Ex ploitanten van gasbedrijven, die thans nog is gevestigd in Rijswijk en Utrecht, overweegt te verhuizen naar Renkuni. Het gemeentebestuur heeft de VEG het vroegere hotel Hoog Doorwerth aangeboden. Renkum is bereid een be stemmingsplan aan te passen aan de wensen van de VEG en heeft ook vol doende woonruimte voor de ongeveer tweehonderd personeelsleden. Volgende maand zullen de leden van de VEG in een vergadering beslissen of Renkum de vestigingsplaats zal worden. Ook Zwolle en Apeldoorn zijn gemeen ten die de VEG graag willen hebben. Thans zit de vereniging in twee Rijs- wijkse kantoren en is het laboratorium in Utrecht gevestigd. AMSTERDAM Aan de jonge dichter Arie van den Berg (22) uit Amsterdam-Nieuwendam is dinsdag de Reina Prinsen Geerligprijs 1970 (f 200,-) uitgereikt voor zijn gedich tenbundel Mijn broertje kende nog geen kroos. Van den Berg heeft met zijn bun del le jury weten te overtuigen van een oorspronkelijk en indringend dichterschap, waaraan de manco's die veel werk van jonge dichters minder prettig leesbaar maken, zoals niet verwerkte pubersentimenten, onevenwichtigheid van structuur e.d., vrijwel geheel ontbreken, aidus het juryrapport. O UTRECHT „Wat ik heb gedaan werd door iedereen goedgevonden. Ik heb het tijdens mijn opleiding zo ge leerd en dan moeten zij mij nil niet pakken". Zo luidde ongeveer het verweer van de vorig jaar ontslagen Utrechtse hoofdagent J. Taal. Hij had in zijn diensttijd bij allerlei middenstanders zonder betaling of tegen gereduceerd tarief consumpties gebruikt en kratjes bier gekocht. Bij het ambtenarengerecht in Utrecht kwam de hoofdagent gisteren in ver weer tegen zijn ontslag. Zijn raadsman, mr. P. Smits uit Utrecht, noemde het ontslag onredelijk. Hij vertelde dat het in Utrecht gebruikelijk is dat. een poli tieman zich af en toe iets laat toestop pen. „Als een surveillance-auto langs een automatiek kwam betekende twee vin gers omhoog twee broodjes tartaar", al dus de raadsman. Hij vertelde dat een brigadier zelfs via de mobilofoon in een soort code een hartige hap tegen gere duceerd tarief bestelde. „Er is bij de Utrechtse politie zelfs een agent die niet bij zijn naam, maar naar die van een vishandelaar waar hij geregeld komt. wordt genoemd, zo ver telde mr. Smiths. Hij vroeg om nietig verklaring van het ontslagbesluit of een behoorlijke schadevergoeding. DEN HAAG Na de Tweede Kamer heeft gisteren ook de Eerste Kamer zonder hoofdelijke stemming de Wet op de luchtverontreiniging van staatsse cretaris Kruisinga (volksgezondheid) aanvaard. Dat betekent dat de volgende maand nog de nieuwe Raad voor de Luchtve rontreiniging kan worden geïnstalleerd. Op het ministerie wordt tegelijkertijd hard gewerkt aan regelingen voor de afgifte van vergunningen aan bedrijven en de mogeljkheden om in beroep te gaan. Staatssecretaris Kruisinga deelde in de senaat mee dat met het ministerie van financiën nog overleg wordt ge voerd over invoering van een zoge naamde verontreinigingsheffing. De staatssecretaris hoopte dat begin vol gend jaar de noodzakelijke algemene maatregelen van bestuur gereed zijn, zodat de nieuwe wet dan echt in wer king kan treden. Dr. Kruisinga deelde niet het pessi misme van de socialist mr. Versloot dat toepassing van de wet wordt bemoei lijkt door gebrek aan deskundigp erso neel. De staatssecretaris meende dat er om te beginnen een goede kern van perso neel voor de beoordeling van aanvra gen voor vergunning aanwezig is. Hij gaf wel toe dat het hoog tijd wordt dat de opleiding milieubescherming aan universiteiten en hogescholen krachtig wordt aangepakt. Hij zei dat bedrijven die volgens de bestaande bepalingen uit de Hinderwet van 1952 al een vergunning hebben, ge leidelijk aan opnieuw zullen worden doorgelicht. Hij zegde toe het parle ment jaarlijks te zullen inlichten over het aantal verstrekte vergunningen. De staatssecretaris wil bekijken of er voor bepaalde industriegebieden geen aparte commissie moet komen die be- DEN HAAG De Jongerenorganisa tie Vrijheid en Democratie (JOVD) vindt dat er b(j de ontwikkelingshulp meer aandacht moet worden besteed aan het onderwas. In een gisteren gepubliceerd rapport pleit zij, zowel voor beter onderwijs op de Nederlandse scholen over de ontwik kelingsproblematiek, als voor een uit gebreid onderwijsprogramma in de on derontwikkelde landen. Het rapport wil eveneens het huidige systeem van vrijwilligers ter discussie stellen. Een vrijwilliger wordt voor twee jaar uitgezonden om mee te werken aan een ontwikkelingsproject dat vaak vijf jaar nodig heeft om doeltreffende resultaten te geven. Een arbeidscontract zou daarom aldus de JOVD zowel de continuïteit van het project ten goede komen, als de rechtspositie van de vrijwilligers, die in tegenstelling tot door bedrijven uitge zonden deskundigen geen enkele finan ciële zekerheid hebben. DEN HAAG Oost Pakistan blijkt niet te ver van het warme veilige bed van de Nederlander. Integendeel. De Nederlander is meer begaan met bet lot van de slachtoffers van de ramp in Oost-Pakistan dan met het lot van Ita lianen (Florence. Venetië), Turken of Zuid-Slaven, die de laatste jaren door watersnood of aardbeving werden ge troffen. Dat blijkt uit dc manier waarop wij. weer meelevend, de portemonnee trek ken. En geld is hard nodig om de men sen in Oost-Pakistan te helpen. Hon derden miljoenen guldens. Dat geld moet uit de hele wereld komen. „Voor alles is geld nodig", zegt de heer A. van Emden. Hij is voorzitter van het nationale comité Oost-Pakistan, dat de hulpacties in Nederland coördi neert. In dit comité werken samen alle protestantse en katholieke instellingen en organisaties, het Rode Kruis, Unes co, Unicef en Novib. „Want met dat geld", legt de heer Van Emden uit, „kun je in Oost-Azië, dus in de buurt van het getroffen ge bied, heel wat kopen. Daarmee voor kom je gedeeltelijk het vervoerspro bleem. Je bespaart ook transportkosten. En er is heel wat nodig. Naast de hon derdduizenden doden zijn er ruim een miljoen mensen verzorging nodig heb ben, voedsel, medicamenten, huisves ting. Hoeveel Geld verwacht u? „Op het rampengironummer 777 is al zeshonderdduizend gulden binnen. Bo vendien is er al voor tonnen toegezegd. Zo is er een vrouw die haar dividen den, die ze van dit jaar nog moest in nen, heeft afgestaan. Dat is bijna een kwart miljoen gul den. Dat is een uitzondering. Voor het merendeel komen er giften binnen van een rijksdaalder tot een tientje. Dui zenden." „Ook komen er een heleboel hon derdjes, en toch wel veel bedragen van duizend gulden. En enkele van tien- of twintigduizend gulden, zowel van parti culieren als van bedrijven. In verhou ding veel van de eerste groep. Bedrij ven geven veelal in natura." „Dan zijn er nog tal van spontane acties aan de gang. Van studenten, van scholieren. En alles wat zij bijeenbren gen komt op onze girorekening." Het meest verwachten wij van de ac- Wat is er al vanuit Nederland naar Oost-Pakistan gestuurd? „Ruim zestienduizend dekens, vier honderd pakketten babyvoeding, een half miljoen vitaminetabletten, twee duizend blikken voedsel. Dat is gekocht van 149.000 voorschot, van het Rode Kruis. Die beginnen onmiddellijk, na de eerste berichten over de ramp, te hel pen. Nog zonder dat ze weten hoe ze ian geld moeten komen. Maar dat geld komt. wel terug." „Pakistan is niet, meer zo ver weg als iaren geleden. Zeker niet door de mo derne communicatiemiddelen. Iedereen heeft op de televisie duidelijk kunnen zien hoe erg de toestand daar is." Kunnen Nederlandse militairen hulp bieden? „Het is ons niet gevraagd uit Genève. En daar weet men wat er in Pakistan nodig is, wat ieder land kan bieden. Ik heb dagelijks contact. Mochten ze het nodig vinden dan vragen we het met een aan defensie." Volgens de eerste berichten waren er helikopters nodig? ,;Nu zijn er voldoende. Het was in hef, begin niet een kwestie van te weinig helikopters. Neen, het ging om de com- tie van vrijdag. De Nederlandse bevol petentie. Ze mochten alleen bemand king moet een zes tot zeven miljoen bit elkaar kunnen brengen. Door radio en televisie wordt men dan van zes tot negen uur in de avond opgeroepen geld te geven. Alle kerken en gemeentehui zen zullen dan open zijn. Aan een grootscheepse avondvullende actie via de televisie hebben we nauwelijks ge dacht. Dat kost weken, zo niet maanden voorbereiding. En in Oost-Pakistan heeft men zo vlug mogelijk geld nodig. De toestand is er beroerd. Heel slecht". worden door Pakistanen, ene door bij voorbeeld Indiërs. Dat is nu voorbij. De enorme hoeveelheden voedsel die al in Pakistan zijn aangekomen kunnen ver voerd worden." Alles moest In Karachi, in West- Pakistan overgeladen woH°n. Op den duur zullen we voedsel er ^dicamen ten wel per schip vervoei Ie eerst drijven en gemeenten moet adviseren over de toepassing van de wet. Hij sloot niet uit dat op den duur grote gemeenten en gewesten zelf be paalde taken, die nu nog bij rijk en provincie liggen, kunnen overnemeno- vernemen. Samen met West-Duitsland wordt onderzocht of de meetnetten voor de luchtverontreiniging in beide landen niet op elkaar kunnen worden afge stemd, aldus staatssecretaris Kruisinga. Ook met België is geregeld contact sinds de vestigingsplannen van de zwa- velkoolstoffabriek Progil bij Antwer pen. In overleg met het KNMI zullen vcortadn de regionale centra worden gewaarschuwd, als het weer zodanig is dat de kans op luchtverontreinging toeneemt. Staatssecretaris Kruisinga voelde wel wat voor de suggestie van dr. De Zeeuw (KVP) om het milieubeheer sa men met de volksgezondheid onder te brengen in een apart ministerie. De zangeres Greetje Kauffeld bij de burgerlijke stand ingeschreven als Geertje Kloet die enkele jaren geleden zeer populair was in Neder land en daarna geruime tijd haar carrière in Duitsland voorzette, is gistermiddag in het stadhuis in Hui zen (Noord-Holland) getrouwd met de heer Joop de Roo. De heer De Roo is chef lichte muziek bij de NOS-ra- dlo. AMSTERDAM De werkgroep Abortus van Dolle Mina In Amsterdam heeft een boekje gestuurd naar huis- en vrouwenartsen met de titel „Dolle Mina klaagt aan". „Abortus is geen voorbehoedsmiddel, maar een noodmaatregel. Een kind dat nog door de moeder, noch door de va der wordt geaccepteerd is letterlijk het. kind van de rekening", zo begint het boekje. De Dolle Mina's klagen ook de ge meenteraden aan die ondanks goedkeu ring van het parlement weigeren auto maten met. voorbehoedsmiddelen in hun gemeente te plaatsen. Verder klaagt Dolle Mina aan: ouders die geen seksuele voorlichting geven, lakse en slordige vrouwen die geen voorbehoedsmiddelen gebruiken, en de overheid en de samenleving die geen hulp verlenen aan vrouwen die uit ver antwoordelijkheidsbesef inzien dat een kind beter niet kan wonden geboren. MHAARLEM Het Rotterdamse slo persbedrijf Trans Trading NV wordt vermoedelijk de nieuwe en laatste eige naar van de onderzeeboot Zeeleeuw, een afdankertje van de Koninklijke Marine, die dinsdag in Haarlem werd geveild- Trans Trading was met 313.013 de hoogste van de zes inschrijvers. Wan neer de verkoop doorgaat, zal het schip binnen veertien dagen worden wegge sleept uit de haven van Den Helder en binnen een half jaar worden gesloopt. Er waren zes reflectanten, van wie de laagste 184.000 bood. Bij de inschrij vingen was ook een Belgische kaper op de kust. ADVERTENTIE Dringt direct door tot aan de haard van de pijn peumatiscjie pijnen, spit, zenuwpijnen, verstuikingen, stijve nek en ledematen niets werkt sneller, niets werkt aangenamer ter verlichting van pijn dan Algesal-balsem. Onmiddellijk in de nuid doordringend, werkt Algesal diep op de weefsels in tot aan de haard van de pijn (zonder oppervlakkige warmtesensatie of irritatie van de huid te veroorzaken) en "doorstraalt" verlichtend weefsels en spieren tot In de gewrichten. Reumatische pijnen en stijfheid maken spoedig plaats voor een durend gevoel van verlichting en welbehagen. Wacht niet tot de pijn uitbreekt! Zorgt lat f1 thuis altijd een tube Algesal bij de - j nand hebt om zodra het nodig is de pijn te nood is dan gelenigd. Maa. ie honger verlichten. ALGESAL bij alle apoth. en drog. blijft nog even." r

De Vallei | 1970 | | pagina 7