Over de grenzen Geslaagde proef in V.S. MISLUKTE RAID VERDEDIGD Mrs. Cleaver niet welkom K& zullen acties voor gevangenen voortzetten Voorwaardelijke straf geeist in 1 .aiisanne GEWONDE TERUG UIT GUINEE NAVO N0I1T BEWERINGEN KRUIN „ONZIN" HULP IN PAKISTAN NOG LANGZAAM Bom-alarm bij EEG te Brussel Verwarring Oost-West- Hulp Zuid-Afrika gesprek Griekse vrouwen zeggen te zijn gemarteld Op Philippijnen 174 doden Sovjet-medaille Voor Svoboda Ex-koning Peter stierf na transplantatie H a pen proces Örlikon Kaart van Duitsland niet gewijzigd Staking Italiaanse ziekenhuizen KY Geismar opnieuw veroordeeld blijvend geschenk WOENSDAG 25 NOVEMBER 1970 VIER DAGEN WERKEN: 40 UUR NEW YORK De leus „vier dagen-veertig uur" werken per week zou wel eens belangrijke invloed kunnen gaan uitoefenen op het Amerikaanse leef en werkpatroon. Er is reeds een boek verschenen met de titel „vier dagen. 40 uur", en men ver wacht dat dit hoek overal in het land reacties /al opwekken. Het voorspelt een nieuwe revolutie in het werkpatroon en /egt dat deze revolutie reeds is begon nen. I)e voordelen die het bedrijfsleven heeft geconstateerd na invoering van de vierdaagse werkweek, waarbij dan dagen van tien uur worden gemaakt, zijn de volgende: plezieriger arbeidsomstandigheden, grotere produktie, minder ver spilling. minder verloop, minder verzuim en grotere acuratesse en tenslotte ge makkelijker werving van nieuw personeel. BONN De politieke contacten tus sen Oost- en West-Duitsland, die ver scheidene maanden onderbroken zijn geweest, zullen vrijdag in Oost-Berlijn worden hervat, aldus heeft de Bondsre gering bekendgemaakt. Een woordvoerder van de regering heeft aangekondigd dat vrijdag in Oost-Berlijn besprekingen zullen wor den gehouden door delegaties onder lei ding van de staatssecretarissen Egon Bahr van West-Duitsland en Michael Kohk van Oost-Duitsland. Onderwerp is: ..vermindering van de spanningen in Midden-Europa en vraagstukken van belang voor beide zijden". De besprekingen zullen de eerste ijn tussen de twee Duitslanden na de ont moeting van kanselier Willy Brandt met zijn Oostduitse ambtgenoot Willi Stoph in Kassei, op 21 mei van dit jaar. ATHENE Twintig Griekse vrou wen die wegens activiteit tegen hun re gering gevangen zitten, hebben in een niet ondertekende brief aan de VN, het internationale Rode Kruis en andere wereld instellingen gezegd, dat velen van hen tijdens politieverhoor zijn ge marteld. De brief is uit de Averoff- gevangenis gesmokkeld en ook naar buitenlandse persbureaus gezonden. De meeste vrouwen zijn volgens de brief •mstig ziek. Verzoeken om vrijlating om gezondheidsredenen zijn door de krijgsraad afgewezen. In Griekenland zitten momenteel on geveer duizend politieke gevangenen iai kampeh. Iets meer dan een jaar gele den ondertekende de Griekse kolonels- regering een overeenkomst met het in ternationale Rode Kruis waarbij leden van het Rode Kruis deze kampen kon den bezoeken en politieverhoren moch ten bijwonen. Begin deze maand was deze overeenkomst vervallen. De Griekse regering heeft gezegd haar niet in de huidige vorm te willen verlengen. De voordelen voor de werknemers zijn: meer vrije tijd, beter gezinsleven, lagere reiskosten van en naar het werk. vermijding van de piekuren, meer tijd voor het eigen leven, gelegenheid voor een tweede baan. Natuurlijk zijn er ook nadelen aan de kortere werkweek verbonden maar in het boek worden er slechts weinig ge noemd. En de lezer krijgt onvermijde lijk de indruk dat de kortere werkweek indien al niet de langere werkdag het wel zal halen. Maar ook minder uren zouden wel eens het gevolg kunnen zijn van de kortere werkweek. De vakbonden voe len veel voor de vierdaagse werkweek, maar vinden de invoering van de tien-uurse werkdag een stap terug. Zij voelen meer voor viermaal acht uur werken per week. Hoewel de vierdaagse werkweek nog slechts in enkele bedrijven is ingevoerd zijn de daar behaalde resultaten ver rassend. 92 procent van de arbeiders die nu al de vier dagen-tien uur wer ken zijn tevreden met de nieuwe rege ling. Zij besteden meer tijd aan hun gezin en hun tuin. „Er wordt door hen meer gekam peerd, gereisd, naar bioscoop en theater gegaan dan voorheen en zij hebben meer tijd gekregen voor sport, aldus Riva Poor, die het boek „vier dagen - 40 uur" heeft geredigeerd. Vijftien schrijvers hebben bijdragen geleverd voor het boek. Een van hen is de econoom Paul Samuelson, die on langs de Nobelprijs heeft gekregen. Sa muelson geeft toe dat de „vier dagen-40 uur" beweging groter omvang heeft aangenomen dan hij had gedacht en beveelt de gedachte van harte aan, om dat deze grotere keuzemogelijkheden schept in een grotendeels starre wereld. De Amerikaanse economie, aldus Sa muelson, biedt de mensen de gelegen heid hun geld uit te geven aan „letter lijk duizenden zaken, naar hun eigen keuze", maar biedt tot dusver weinig variatie in de wijze waarop men zijn geld wil verdienen. „Omdat de anderen van negen tot vijf werken, moet men zich daaraan aanpassen. Anders kan men zijn brood niet verdienen", zegt Samuelson. Het boek is uitgegeven door de jonge uitgeverij Bursk en Poor, Cambridge, Massachusetts, die vijf maanden gele den werd opgericht door mevrouw Poor en Edward Bursk, redacteur van de Harvard Business Review. Het kost 5 dollar. PARIJS Kathleen Cleaver, echtge note van Eldridge Cleaver één van de leiders van de Amerikaanse Zwarte- Panterbeweging, is zowel de toegang tot Frankrijk als tot West-Duitsland gewei gerd. Zij arriveerde uit Algiers in Pa rijs. waar zij op het vliegveld onder be waking werd gesteld. Dinsdagavond vloog zij door naar Frankfort, maar daar Duitsland haar een visum had ge weigerd, werd zij drie kwartier later met het toestel naar Parijs teruggezon den. Op het vliegveld van Frankfort ston den enkele honderden sympathisanten te wachten. De politie van Parijs heeft gezegd haar naar Algiers te zullen te rugzenden. MANILLA De wervelstorm Patsy die donderdag de Philippijnen heeft ge troffen heeft volgens niet officiële cij fers aan 174 mensen het leven gekost, aldus is maandag in Manilla bekendge maakt. Meer dan 1500 personen zouden ver- wóndingen hebben opgelopen en er worden nog meer dan 300 personen vermist. Men vreest dat zij zijn omge komen. De Amerikaanse minister van De fensie Meivin Liard. (2 de van links) heeft tijdens een persconferen tie bekend gemaakt, dat een Ameri kaanse strijdmachtmet behulp van helikopters, getracht heeft Arrterikaan- se krijgsgevangenen uit een kamp, 30 km van Hanoi, te bevrijden. Het kamp was echter geëvacueerd. De actie werd geleid door kol. A. D. Simons (L) en brig.-gen. J. Manor (R). Twee de van rechts is T Yfoorer. voorzit-1 WASHINGTON Na een dag tevo- ter van de verenigde chefs van sta- j ren uitvoering van een sensationele venmislukte landingsactie in LASUANNE Tegen de wapenfa brikant dr. Dieter Biihrüle en drie on derdirecteuren van zijn internationale concern örlikon-Bührüle zijn voorwaar delijke straffüen geëist i n verband met de illegale uitvoer van oorlogsmateriaal ter waarde van 90 miljoen Zwitserse francs naar Zuid-Afrika en nog zes landen waaronder Egypte. De openbare aanklager Hans Walder wees er op dat de 49 jaar oude Bührüleü, die beschouwd wordt als de rijkste Zwitserse industrieel, niet ingegrepen had tegen de illegale wapenzendingen aan Zuid-Afrika ondanks zijn „grote verantwoordelijkheid" om op de ge vaarlijke wapenhandel toe te zien. Hij eiste acht maanden voorwaardelijk met een proeftijd van vier jaar en een boete van 20Ó.000 francs. 12 maanden werden voorwaardelijk geëist tegen export directeur Gabriel Lebedinsky en 11 maanden voorwaardelijk en een boete van 5.000 francs tegen diens plaatsver vanger dr. A. Gelbert. De eis tegen de privé-secretaris Max Meili luidde 9 maanden voorwaardelijk en een boete van 2.000 francs. Walder zei dat Bührüle als president van het concern de plicht had gehad in te grijpen zodra hij vernomen had dat de zendingen voor Zuid-Afrika op valse invoervergunningen via Frankrijk ver- stuurd werden. „Hij stemde echter rus tig in om een verlies te vermijden en winst te kunnen maken". „Lebedinsky werd eind 1968 ontsla gen. maar zijn verder bestaan stond niet op het spel. In 1969 ontving hij een salaris van 72.0.00 francs. Het is in Zwitserland uniek dat een ontslagen employé zijn salaris blijft ontvangen", zo merkte Walder op. Lebedinsky, Gelbert en Meili hebben allen bekend een rol gespeeld te heb ben bij de illegale wapenuitvoer welke ook naar Nigeria, Egypte, Saoedi-Ara- bië en Maleisië ging. Walder vond dat Lebedinsky een hoofdrol daarbij had gespeeld en ook opdracht had gegeven documenten te vernietigen. Gabriel Lebedinsky, "hoofd van de af deling wapenverkdop van de Werk- zeugmaschinenfabrik örlikon-Bührül a.g., verklaarde, dat de Egyptische am bassade in Bern gedurende 13 maanden na de zesdaagse oorlog van 1967 van örlikon geschut en munitie heeft ge kocht. De prijs hiervan. 6,5 miljoen Zwitserse franken (2,miljoen dollar), was in contant geld betaald. Volgens valse papieren gingen de wapens naar Ethiopië. Het aan Egypte geleverde vliegtuig- geschut dateerde nog uit de tweede we reldoorlog en had tenslotte een boek waarde van 1 frank per stuk. BONN De Westduitse regering zal de officiële kaarten waarop de grens van Duitsland wordt aangegeven voor lopig nog n iet wijzigen, alsdus rege ringswoordvoerder Rüdiger von Wech- mar. Op deze kaarten is de grens nog al tijd die van het Reich" van 1937. De woordvoerder wees er op dat het verdrag met Polen dat vorige week in Wars chau is geparafeerd, nog niet is geratificeerd, of ondertekend. Wijziging van de kaarten is een /.aak waarover het hele kabinet moet beslis sen. N'oord-Vietnam tot redding van Ameri kaanse krijgsgevangenen te hebben onthuld, heeft de Amerikaanse minister van Defensie Meivin Laird dit optreden voor de Senaatscommissie voor buiten landse betrekkingen verdedigd. De minister deelde de commissie voorts mee, dat als opnieuw ongewapende Ame rikaanse verkenningsvliegtuigen boven Noord-Vietnam worden aangevallen, hij onmiddellijke vergeldingsacties zou bevelen. De luchtbombardementen op Noord-Vietnam dienen volgens hem volledig te worden hervat ingeval van een-grootscheepse invasie in Zuid-Viet- nam via de gedemilitariseerde zone. Senator Fulbright vroeg de minister of hij nog andere manieren wist om krijgsgevangenen vrij te krijgen. „Wij overwegen andere acties", antwoordde Laird, maar weidde hier nog niet ver der over uit. In elk geval zal de regering niet toe staan dat de krijgsgevangenen uit wraak voor de reddingsactie mishan deld zouden worden, zo waarschuwde hij. Laird vertelde dat hij na ontvangst van berfchten. dat Amerikanen in krijgsgevangenschap stervende warén, „geen andere keus" had dan bevel ge ven tot de actie bij Son Tay, 37 kilome ter van Hanoi. Hij deed op beide par tijen in het congres een beroep, presi dent Nixon te steunen in zijn voorstel- BRUSSEL Een woordvoerder voor de Noordatlantische raad heeft tegen gesproken, dat deze ooit over hulp aan Zuid-Afrika heeft gesproken. „Onzin", zo luidde zijn kwalificatie over hetgeen mr. H. J. Kruis, de vroe gere voorzitter van de Nederlandse commissie van stafchefs in Durban in Zuid-Afrika heeft gezegd over moge lijke Nato-steun bij de verdediging van de zeeroute om de Kaap. Hij voegde hieraan toe, dat het niet waarschijnlijk was dat het onderwerp op een vergadering aan de raad aan de orde zou komen. Mr. Kruis had gezegd dat het „vrijwel zeker" was dat bespre kingen over het onderwerp in de raad gevoerd werden. De Westduitser Johann Deuringer j bij aankomst op het vliegveld van Rome. Deuringer werd gewond bij de j gevechten in Conakry, na de invasie in Guinea. MOSKOU De Tsjechoslowaakse president Ludvik Svoboda is ter gele genheid van zijn 75ste verjaardag door de Russische autoriteiten onderscheiden met de orde van de oktoberrevolutie. Volgens het Russische persbureau Tass wordt deze orde toegekend aan buiten landers of Russische burgers als eerbe wijs voor revolutionaire activiteiten en aan het communistme bewezen dien sten. In een felicitatieboodschap van de Russische leiders wordt hij beschreven als „een groot vriend" van de Sov jet-Unie en een strijder voor de vrij heid en onafhankelijkheid van Tsje- eho-Slowekije. BRUSSEL Dinsdagochtend zijn in een enigszins nerveuze stemming de besprekingen tussen de EEG en Portu gal begonnen over speciale banden tus sen de gemeenschap en dat land. Een twintigtal Brusselse agenten doorzocht het Brusselse Charlemagne-gebouw. waar de ministers bijeen waren met speciale detectie-apparatuur, omdat er telefonisch een anonieme tip was bin nengekomen, dat er een of meer bom men in het gebouw geplaatst zouden zijn. De politie arriveerde een tiental mi nuten voordat (om 10 uur) de bespre kingen begonnen, Op het trottoir voor het gebouw aan de Brusselse Wetstraat stond dinsdagochtend met grote rode letters het opschrift „non 1 facismo". De Belgische werkgroep „Exodus", een organisatie, die onder andere op komt voor de belangen van uitgetreden priesters, die een verklaring heeft uit gegeven naar aanleiding van de ge- vechtep in het onafhankelijke Guinee, heeft in een brief aan minister Harmei, de Belgische minister van Buitenlandse Zaken, erop aangedrongen, de bespre kingen van de EEG met de Portugezen onmiddellijk stop te zetten. Behalve met Portugal voert de EEG dinsdag ook besprekingen met IJsland en Finland. DACCA (Oost-Pakistan) Britse i landingsvaartuigen hebben militairen j en voorraden aan land gezet in het ge teisterde kustgebied van Oost-Pakistan. I De honderd vaartuigen boten van I zes ton die nog geen diepgang van 45 cm hebben waren naar het gebied gebracht een flotil.je onder lei ding van het Britse slagschip „Intrepid" dat ongeveer 30 mijl uit de kust van Patoekhali, voor anker was gegaan. President generaal Agha Mohammed 1 Jachja Khan is aangekomen om het I toezicht op de zwaar gekritiseerde hul- I pacties over te nemen. Een vlucht boven het gebied onge veer 200 km ten zuiden van Dacca waar de Britten aan land zouden gaan, bleek dat duizenden lijken nog langs het strand liggen. Het grootste gedeelte van de voorra den aan boord van de landingsvaartui gen is bestemd voor Patoeakhali, dat ongeveer 50 km landinwaarts ligt en dat het centrum voor de hulpverlening is. Acht Wessex helikopters zullen de voorraden brengen naar plaatsen die overland niet bereikbaar zijn. De Brit ten brengen pompen aan land om wa terputten te slaan en waterzuiverings installaties. Zij zullen ook helpen bij het herstel der wegen. Ten bate van het hulpwerk zijn tot nu toe 19 helikopters ingezet een van het Pakistaanse leger en de rest is af komstig uit de Verenigde Staten, Groot Brittannië en West-Duitsland. De hoognodige wentelwieken zijn in Oost-Pakistan een politiek probleem gaan vormen. Daar zegt men dat de regering zeer tekort schiet door er niet meer in te schakelen, machines die thans in West-Pakistan staan. In Dacca zegt men dat India geen toestemming voor overvliegen geeft. Het probleem is koren op de molen van degenen in het oosten die onafhan kelijkheid wensen. In Oost-Pakistan woont 70 procent van de bevolking van de hele staat. De regering van India heeft die van Pakistan toestemming gegeven om ge durende twee weken militaire trans portvliegtuigen van het type C-130 via haar grondgebied van West- naar Oost-Pakistan te laten vliegen, en te rug. De twee delen van Pakistan worden door ruim 1600 kilometer over India's grondgebied van elkaar gescheiden. Volgens de gouverneur van Oost- Pakistan is het zeer moeilijk om hulp goederen te distribueren, doordat er geen personeel voor beschikbaar is. De leden van het hulpleger waren pas be reid op te komen, toen hun 10 ropij (ongeveer 7,75 gulden) per dag werd geboden. Een ander probleem vormt het trans port, doordat van de 10.000 boten er ongeveer negenduizend verloren zijn gegaan. Van de vissers is naar schatting zestig procent omgekomen. ROME Een door de vakbonden uitgeroepen landelijke staking van 48 uur. heeft het werk in meer dan 90.000 Italiaanse ziekenhuizen stilgelegd. Alleen de artsen in de ziekenhuizen bleven dienst doen. De staking is bedoeld als een protest tegen het feit dat de federatie van Ita liaanse ziekenhuizen het overeengeko men nieuwe arbeidscontract nog steeds niet ten uitvoer heeft gelegd. De vakbonden eisen ook hervormin gen in de verpleegstershuizen en een nieuwe wet op de opleiding van verple gend personeel. In de ziekenhuizen worden alleen dringende gevallen behandeld. len om tot onmiddellijke uitwisseling van alle krijgsgevangenen in Indo-Chi- na te komen. Reeds in de afgelopen zomer had Laird plannen ontvangen voor red dingsmissies in Noord-Vietnam, maar pas een week voor uitvoering waren de opdrachten verstrekt voor de laatste voorbereidingen. Ongeveer een week daarvoor moesten de gevangenen uit Son Tay zijn weggehaald. Verhuizing van de krijgsgevangenen geschiedt volgens Laird regelmatig. Meestal worden zij in de buurt van dichtbevolkte gebieden ondergebracht. Op vragen van commissie-voorzitter William Fulbright ontkende Laird dat de inlichtingendienst voor de actie had gefaald. Het enige wat er volgens hem aan had ontbroken was „een camera waarmee men door de daken van ge bouwen Heen kan kijken". Defensie functionarissen konden geen overlij densdata of doodsoorzaken opgeven van de 17 slachtoffers op de lijst van krijgsgevangenen in Noord-Vietnam. Zij achtten het mogelijk dat zij al enige tijd geleden bezweken waren. Volgens officiële gegevens van het Pentagon bevinden zich 459 Ameri kaanse militairen in krijgsgevangen schap: 378 in Noord-Vietnam, 78 in Zuid-Vietnam en 3 in Laos. De Zuid-Vietnamese vice-president, Ngoejen Cao Ky, had willen deelnemen aan de overval van Amerikaanse mili tairen op het krijgsgevangenkamp in Noord-Vietnam. Ky zei dat dinsdag op een bijeenkomst van de Amerikaanse nationale persclub in Washington. Hij brengt op het ogenblik een bezoek aan de Verenigde Staten. De Zuid Vietnamese vice-president noemde het een prachtige operatie. Het speet hem dat het doel ervan niet be reikt was en ook dat hij er niet tevoren van had geweten, want dan zou hij graag zijn meegegaan omdat hij het ge bied goed kent. Hij heeft er vroeger gewoond. PARIJS Het Franse hof voor de staatsveiligheid heeft Alain Geismar, de voormalig leider van de ontbonden Maoistische organisatie „proletarisch links", veroordeeld tot twee jaar ge vangenisstraf en een boete van 10.800 francs (circa 6.500 gulden). Hem was het weer oprichten van een verboden was Geismar wegens „uitlokking van beweging ten laste gelegd. Eind oktober geweld" al tot anderhalf jaar veroor deeld. Geismar hoorde het vonnis niet aan. Tevoren had hij de zaal verlaten na het uitspreken van een felle aanklacht aan het adres van de rechters, die hij beti telde als „marionetten in het voorpor taal van de witte terreur... erger dan de dictatuur... Een tribunaal dat een karikatuur vormt vanwat u recht noemt". Hetvolk zou zich echter niet laten misleiden en als het uur gekomen is zult u zich erop moeten voorbereiden, te sterven of u te onderwerpen", aldus de gewezen studentenleider. LOS ANGELES Ex-koning Peter van Joegoslavië, die op 3 november in Amerika is overleden, heeft bijna vier weken voor zijn dood een levertrans plantatie ondergaan, zo is in Los An geles bekendgemaakt. Liet is met de jonge stalen in Afrikm nog niet altijd pais en vree. Dat kan ook moeilijk gezien de korte tijd die zij hebben gehad om zich te consolideren. Als men ziet hoeveel tijd men in Europa nodig heeft om tot een enigszins aanvaardbare oplos sing van het statenprobleem te ko men. Guinee kan zo op het eerste gezicht als een stabiele staat gelden. De presi dent Sekoe Toeré is tenminste al se dert het in 1958 onafhankelijk werd. aan het bewind. Maar wat scherper bekeken ziet men. dat die stabiliteit toch wel met een korreltje zout genomen moet worden. Guinee ligt in de bocht van Afrika aan de westkust, aan zee. Het wordt begrensd door Sierra I>eone. Liberia, Ivoorkust. Mali. Portu- gees-Guinee en de Atlantische Oceaan. Toen Guinee in 1958 na eeuwen van Frankrijk los kwam, wilde De Gaulle het land economisch aan zich blijven binden. De Generaal offreerde, als aan alle voormalige Franse koloniën in Afrika een zeer nauwe economi sche band. Sekoe Toeré die vreesde dat wat door de voordeur heen ging, door de ach terdeur weer zou worden binnenge loodst, weigerde die hulp te aanvaar den. Misschien had hij beter wat tijd kunnen rekken, want nu stond het land weliswaar onafhankelijk maar kaal. LVonomisch gezien is zijn land een van de sterkste van Afrika, omdat het grote minerale rijkdommen bezit. Guinee bezit een derde van alle bauxietreserves ter wereld. Na Suri name is het ook een belangrijke pro ducent. Bovendien is in de bodem, goud, ijzer en diamant. Maar om dit alles te exploiteren is technische en economische hulp van een ander nodig. En die ander wil dan altijd een goede vinger in de pap. Sekoe Toeré heeft gepoogd toch zijn land aan winst uit de bodemschatten te helpen. Hij deed dit door te pogen de beide grote wereldgroepen tegen elkaar uit te spelen en door een ingewikkelde methode waardoor hij investeringen uit eigen land wilde halen. Dat lukte bij een arm land natuurlijk niet. Deze methode en het voortdu rend wisselen van buitenlandse sym pathie kostte hem veel aanhang in het binnenland, die dan weer van buitenlandse hulp gebruik kon maken Het gevolg: een reeks opstanden, hele en halve staatsgrepen, hele en halve oorlogjes, die de economische positie van het land nog meer verzwakten. ADVERTENTIE VOOR DE HANDEL: B.D. LEEFSMA N V. KERKSTRAAT 26, AMSTERDAM. TEL. 232727 SEKOE TOERE wat nu? Thans leeft nog negentig percent van de bevolking van de landbouw. En dan geen efficient doorgevoerde be drijven, maar aan de grond ontwor stelde keuterbedrijfjes, die nauwe lijks genoeg opleveren om van te le ven. i km zich te handhaven is Sekoe Toeré overgegaan van de ene dwang maatregel in de andere. Overal zag hij vermeende of echte vijanden. Dit maakte weer dat duizenden het land verlieten als politiek vluchteling. De ze ballingen zijn het die telkens nieu we komplotten op touw zetten. Zij hebben daarbij gretige hulp gevon den in het aangrenzende Portugese gebied van Guinee. Als in heel Afrika, heeft Portugal in deze kolonie te maken met een op stand. Ook hier verloopt deze opstand succesvol. Leidinggevend is het be vrijdingsfront voor Guinee en de Kaap Verdische Eilanden. PAIGC, dat zijn hoofdkwartier heeft in Cona kry, de hoofdstad van Guinee. Vandaar dat de Portugezen welwillend zo niet hulpvaardig zullen hebben ge staan tegenover elke poging om Se koe Toeré, die hen zo'n last bezorgt, te doen vallen. Het is anders moeilijk te verklaren, waar de opstandelingen hun schepen en wapens vandaan hebben. In (ïuinee huist tevens de afgezette dictator van Ghana, Kwame N'Kroe- mah, die daar met een schone titel van mede-president wacht op een on verhoopte terugkeer naar zijn land. De Amerikaanse radicaal Stokelcy Car- michael, treedt als advisuer van Toe ré op. Al met al een verwarde situatie van hulp en tegenhulp van opstand en onderdrukking. Het is te hopen, dat de commissie van zaken reeds te ver uit de hand zijnn de V.N. die op weg is om de toestand eens te bezien, enige orde op zaken kan stellen. Want met vergroting van de chaos Ik geen partij gediend. Zeker niet het volk van Guinee, waar het tenslotte om gaat. Misschien is het mogelijk een beetje vernuftig systeem van economische hulp op gang te brengen en een wei nig de partijen te verzoenen. Maar het ziet er naar uit, dat helaas de zaken reeds te ver uit de hand zijn gelopen en dat rust nog verre te zoe ken ij.

De Vallei | 1970 | | pagina 8