DO VO VEREENZEL VIG T ZICH MET VOETBA L WERELD Verbouwde school van Huiverig onderzoek beg rotuig Kegelbanen gaan maandag open Belasting Reinigingsrecht Scherpenzeel mogelijk 130maar: Eerst vergelijkende cijfers op tafel te duur Renswoude heropend „Kinderen kritisch leren bezien wat er op hen afkomt99 Ontvreemde vouwfietsen staan te kijk Zak(k)elijke discussie Sluitstuk Uitslagen onderlinge competitie BLIJMAKERTJE Rein Hok Vreemde beweringen in hel clubblad Nog niet voor publiek Amerongen werkt aan sportieve voorzieningen Burgerlijke Stand Fakj esavond huisvrouwen Commentaar volautomatisch mogelijkheden evenredig waardeloos mooi DONDERDAG 26 NOVEMBER 1970 GEEF EEN (dat is een persoonlijk geschenk) uit de collectie van Mij heeft niet onder* Gelderland/hoek Hoogstraat VEENENDAAL' Telefoon 12656 (Tot. 5 december dubbel Zilverzegels, of Zilverzegels èn loten, bij aankoop voor 10,een extra presentje, gra tis grabbelen voor de kinderen). ADVERTENTIE V EENEND AAL In het nieuwe novembernummer van het clubblad van de voetbalvereniging DOVO staat een artikel Van de hand van secretaris Ouwerkerk. waarin een aantal vreemde uitlatingen staan. Het st.uk is getiteld: ,,De Veenen- daalse voetballerij en de pers". Alle reerst de volledige tekst. Het is algemeen bekend, dat de Veenendaalse voetbalwereld en de plaatselijke pers elkaar niet liggen. Diverse sportsplinters en andere pu- blikaties (waaronder nok wedstrijd verslagen) hebben de laatste jaren de nodige deining, verontwaardiging en wat dies meer 7,Ij, teweegge bracht. Kijk. de primaire taak van een journalist is het objectief waarne men en vastleggen van gebeurtenis sen en feiten. Doet hij dat niet of kan hij dit niet, dan kan de goede man de ballpoint en bloknoot beter voor andere doeleinden gebruiken en een andere baan r.oeken. Dat wij het met de Veenendaalse sportjournalisten niet altijd eens rijn over de weergave van een be paalde wedstrijd of het een of ande re feit of voorval, komt omdat rij het door een andere bril zien dan wij; tja, en dat is altijd mogelijk. Journalisten zijn nu eenmaal nieuwsgaarders, die er proberen uit te halen wat er in zit, ook de scher pe kantjes, 't Zijn toch „persmus- kieten". nietwaar? Onze Veenendaalse sportpers heeft vaak "misgekleund", inderdaad. We noemen geen voorbeelden die doen hier niet ter zake. Evenmin halen we voorbereidingen voorbeelden aan dat er "raak" gekleund werd door de sportpers. Volgens ons vonden die "miskleunen" hun oorsprong in gebrek aan juiste kennis of helder inzicht. En aan die juiste kennis of dat heldere inzicht ontbreekt het ons mensen in 't Veenendaalse voetbal wereldje ook wel eens! Wat wij er van denken? Wel. een tikkeltje meer verdraagzaamheid je gens en een tikkeltje meer begrip voor onze sportmensen resp. hun werk. En ook trachten ergens de hu mor. hoe wrang die ook zijn moge. van In te zien. En van onze Veenendaalse sport journalisten vragen wij ook dat tik keltje meer inziebt en de kunst om alles wat In breder verband te zien. Wel wel, een aantal bou<?e uit spraken verzameld in een klein stukje tekst.. Maar dat zal wel ko men. omdat de heer Ouwerkerk wel dat heldere inzicht heeft en de juiste kennis bezit. De heer Ouwerkerk weet zelfs precies te formuleren wat de taak van een journalist is. En iedereen die niet aan de maatstaven beantwoordt, die de heer Ouwerkerk hanteert kan dus beter ballpoint en bloknoot voor andere doeleinden ge bruiken. Misschien wel om stukjes te schrijven in het clubblad van DOVO. Het schijnt ook algemeen bekend te zijn. dat de Veenendaalse voet balwereld en de plaatselijke pers el kaar niet liggen. Voorbeelden? Het vervelende van het artikel is eigenlijk, dat. er uitspraken .instaan, die niet kunnen worden verant woord, anders was het toch een kleine moeite geweest, om even een aantal voorbeelden als bewijs over te leggen. Wel erkent de heer Ouwerkerk dat het mogelijk is, dat de pers wedstrijden en voorvallen door een andere bril ziet. Hij zal hiermee be doelen. een andere bril dan een DO- VO-bril. En dat is toch de taak van de pers nietwaar? Gelukkig geeft de heer Ouwerkerk ruiterlijk toe, dat het heldere inzicht en de juiste kennis ook in het Vee nendaalse voetbalwereldje (lees: DOVO) wel eens ontbreken. Het ar tikel van de heer Ouwerkerk zou als een mooi voorbeeld kunnen dienen. Verder lijkt dit stukje de door de heer Ouwerkerk gepropageerde ver draagzaamheid net te ondersteunen, maar het is inderdaad moeilijk om alles in een wat breder verband te zien. De heer Borg voorzitter van DO VO steunde zijn secretaris in de me ning, dat DOVO en de plaatselijke pers elkaar niet liggen. Hij gebruik te termen als: „onoirbare manieren"' en „stoten onder de gordel". Hij doelde voornamelijk op de kwestie van „het kwartje van DOVO", en deelde o.a. mee, „als de Vallei op deze zaak terug wil komen, moeten ze dat zelf weten, maar ik heb be wezen, dat ik gelijk heb". Omdat in het artikel in het. DO- VO-clubblad te lezen is, dat de Vee nendaalse voetbalwereld en de plaatselijke pers elkaar niet liggen, is een aantal verenigingen om com mentaar gevraagd. Omdat een krant nu eenmaal graag met feiten en voorbeelden werkt om objectief het nieuws weer te geven. Dat de heer Ouwerkerk DOVO graag ziet als de "Veenendaalse voetbalwereld" werd uit die com mentaren wel duidelijk. De heer Van de Weerd, secretaris van De Merino's: „Ik weet van dat „niet liggen" niet niets Ik onder schrijf dat artikel niet. Met ons is er geen contact over opgenomen". De heer Bruys, secretaris v an GVW: „Ik vind, dat het zeker niet het geval is. Ik zie de reden niet, want ik dacht, dat het goed ging". Wij hebben geen contact met DOVO gehad." De heer Baars, voorzitter van VRC: „Dat "niet liggen" is beslist niet waar. Dat recht om dat te schrijven eigenen deze mensen zich toe, zoals DOVO dat vaker doet. VRC staat er absoluut niet achter en de mening, die in het stukje wordt weergegeven is niet voor onze ver antwoording. Ook met ons is geen contact opgenomen". De heer Van de Berg, wedstrijdse cretaris van KULAN: „Wij hebben nooit moeilijkheden gehad. Ik sta niet achter dat artikel. Bovendien hebben wij geen contact met DOVO over deze zaak gehad". Waarmee voldoende bewezen is, dat DOVO nog steeds niet hetzelfde is, als de Veenendaalse voetbalwe reld. Dit artikel heeft, tenminste de pretentie, zoals de heer Ouwerkerk zelf zegt: „Het objectief waarnemen en vastleggen van gebeurtenissen en feiten", zodat iedereen zelf zijn 'con clusies kan trekken. R. F. SCHERPENZEEL Enigszins huive rig zal de begroting van Scherpenzeel voor 1971 ditmaal worden nageplozen Drie kersverse gemeenteraadsleden vormen sinds gisteravond de begro tingscommissie ad hoe. Stuk voor stuk. de heren N. J. van Egdom, J. Schimmel en G. J. Deunk, verklaarden zij het niet zonder steun te kunnen, bijvoorbeeld van de gemeentesecretaris en de amb tenaren. Alle drie hadden zij lichte be zwaren, zoals burgemeester Heij het samenvatte. Hij vond het echter ook een mooie gelegenheid voor de heren om eens helemaal met de financieel- technische materie vertrouwd te raken. VEENENDAAL De Veenendaalse politie heeft twee mini-vouwfietsep in beslag genomen waarvan de eigenaars onbekend zijn. Ze werden beide enige tijd geleden weggenomen uit of bij de flats in het Prins Willem Alexander- park. De politie verzoekt de eigenaars zaterdagmiddag op het bureau te ko men kijken. Het gaat om een Fongers vouwfiets, kleur metallic-goud, wit zadel en hand vatten en zwarte rubberen pedaalblok jes, die ongeveer veertien dagen gele den werd ontvreemd. De tweede is een maand geleden weggenomen, is van het merk Hansa, rood van kleur met een geel zadel en grijze handvatten. (Van een onzer verslaggevers) VEENENDAAL De kegelbanen bij de sporthal van Veenendaal gaan maandag a.s. open. Voorlopig gaan negen plaatselijke kegel verenigingen ge bruik maken van de nieuwe accommodatie die er voortreffelijk uitziet en een serene sfeer ademt. Met uitzondering van de zaterdag zijn de banen elke avond reeds bezet door de clubs. Wat men overdag gaat doen met de banen is nog niet bekend. Dat betekent dat de bevolking in haar vrije uurtjes nog niet kan beschikken over de kegelhal. De hal wordt nog niet officieel ge opend. Dat gebeurt pas wanneer ook de open baden aan de Sportlaan volgend jaar in gebruik worden genorpen. De accommodatie bevat viér volauto matische kegelbanen, waarvan er twee zijn uitgerust met een muntklok. Geïn teresseerden in de kegelsport zouden hierdoor voor één gulden tien minuten deze sport kunnen bedrijven, maar zo ver is het volgens een woordvoerder van de Veenendaalse Sportstichting nog niet.. Eerst moet nog met de exploitant van het restaurant van het sportcom plex contact worden opgenomen over de mogelijkheden die er voor hem zijn om overdag de bar van de kegelhal die zelfs is omgeven door een aantal gezellige zitjes te „runnen". Negen clubs waaronder ook een groepje kegelenthousiasten van de Ne derlandse Vereniging van Huisvrouwen hebben de hal vrijwel elke avond gereserveerd. Op zaterdagavond kan de stichting de hal eventueel verhuren aan een groepje particulieren. De heer Van de Kamp van de Sport stichting ziet persoonlijk wel mogelijk heden om ook te komen tot openstelling van de hal in de middaguren, welke uren geïnteresseerden zouden kunnen benutten om eens kennis te maken met deze sport, die in feite steeds meer gaat betekenen in het recreatieve vlak. „Maar voorlopig is hiervan nog geen sprake", aldus de functionaris van de stichting. „Het ligt wel in de bedoeling om dat te bereiken." Vanwaar dan die muntklokken? De heer Van de Kamp: „Kleine ver enigingen huren vaak maar twee ba nen, doch. de leden die eventueel wat extra willen oefenen, kunnen dat doen op de banen met. de muntklokken. Wel licht ook op de middagen." Momenteel is men in de kegelhal be zig met dp „finishing touch". Voor de plaatselijk! kegelclubs, die voorheen altijd naar Scherpenzeel moesten rei zen, is het een belangrijke aanwinst. O Op het. sportpark De Burgwal verrijst een nieuw stenen kleedgebouw. Het ligt in de bedoeling, dat in dit gebouw een viertal kleedlokalen zullen komen te weten voor de voetbalvereniging DVSA en twee voor de korfbalvereniging Ons Genoegen. Ook aan de Koenestraat wordt mo menteel druk gebouwd aan een geheel nieuw gymnastieklokaal voor MAVO- en basisonderwijs. Dit zal ook voor verenigingsactiviteiten worden ge bruikt. Er is een grote behoefte aan wat meer accommodatie. In de laatste raadsvergadering werd door dc burge meester medegedeeld, dat juist dezer dagen het besluit tot aankoop van de grond, oostelijk van De Burgwal door Gedeputeerde Staten van Utrecht was goedgekeurd zodat ook de mogelijkheid is geschapen om tot de broodnodige uitbreiding van het aantal sportvelden, vooral ten behoeve van de voetbalsport, over te gaan. (Van een onzer verslaggevers) SC HERPENZEEL De gemeen teraad heeft gisteravond geen uit spraak gedaan over de invoering van de plastic zak voor het transport van huisvuil. De socialistische fractieleider G. J. Deunk was niet bij voorbaat overtuigd van de financiële voordelen van het systeem boven het huidige. Zijn voorstel om eerst de cijfers te ver gelijken werd door de hele raad onder steund. De introductie van de plastic zak zou in Scherpenzeel neerkomen op een verhoging van de reinigingsrechten met rond 130 procent. Per vuilnisem mer wordt momenteel 15 gulden per jaar betaald, en in de nieuwe situatie zou het vastrecht 24 gulden worden. Bovendien moeten dan nog de zakken worden aangeschaft, wat gemiddeld 11 gulden per jaar per gezin vergt. „Een ingrijpend voorstel, zowel orga nisatorisch als financieel", vond Deunk. In principe ging zijn fractie wel ak koord met het. principe van sluitende exploitatie en dus met kostenverhoging. Desondanks wilde hij wel eens weten of de voordelen nu werkelijk tegen de nadelen van het nieuwe systeem opwe gen. Hij wees er voorts op dat juist voor de laagste inkomensgroepen de verhoging van kosten het grootst zou worden: 150 procent. Gedoeld werd op genieters van AOW-uitkering of gelijk waardig betaalden. Op dit moment kunnen deze personen op de 15 gulden. 5 gulden in mindering brengen. In de nieuwe situatie zou dat 8 op de 24 worden. De Chr.-fractlelei- der G. van Kampen had dat ook ai gesignaleerd. Hij pleitte voor opvoering van die minderingspost van 8 tot 10 gulden. De heer Deunk pleitte verder voor evenredigheid in belastingheffing en mate van vuilnisproduktie. Hij vond het niet juist dat iedereen de 24 gulden WETH KROODSMA waardeloos moet betalen, ongeacht- de hoeveelheid vuil die hij aan de ophaaldienst mee geeft. Hij kreeg steun van de liberale mevrouw Zwaan. Zij vond het redelij ker de ophaalkosten te verdisconteren in de kosten van de plasticzakken. Ook de SGP-er Sterk voelde ervoor een be slissing op te schorten, totdat een cij fermatige vergelijking mogelijk is. Burgemeester Heij zag de redelijk heid in van het verlangen om de laagst betaalden een tientje minder te laten betalen. Hij vroeg de raad zelfs toe stemming om B. en W. te machtigen in voorkomende gevallen nog verdergaan de gedeeltelijke of algehele ontheffin gen te verlenen. Maar. waarschuwde hij. dan zal liet vastrecht weieens een gulden hoger kunnen gaan liggen. De heer Heij had begrip voor het verlangen naar uitstel van de heer Deunk. Hij vertelde er echter vast bij, dat bij handhaving van het huidige sy steem van vuilnistransport het komen de jaar óók een prijsstijging in het vat zou zitten, die zelfs groter zou zijn dan met invoering van de zakken. Dat vindt z'n oorzaak in het feit dat de vuilver werking de laatste jaren met belangrij ke tekorten heeft gewerkt. Hij voelde nauwelijks iets voor het systeem van evenredigheid in belasting zoals Deunk had bepleit. „Dat leidt tot bezuiniging op de zakken, en we moe ten jui-st zorgen dat men zo goed moge lijk van het vuil af kan komen", vond hij. „Een volkomen waardeloze methode", aldus kwalificeerde wethouder Kroods- ma hetzelfde evenredigheidsbeginsel. „We bieden dan de mensen de-kans om de bepalingen te ontduiken. We krijgen de ratten in huis". Sprekend over hoge re kosten zei hij: „We kunnen er zelfs nog wel een tientje winst bovenop doen, om geld te krijgen voor een dorpshuis...". De heer Deunk ging er nog even op in. Hij waardeerde de uitlating van dé wethouder slechts als een vermoeden. Zowel hij als het college schermde ver volgens met gemeenten waar hetzij het evenredige systeem, hetzij het uniforme vastrecht wordt gehanteerd. De afloop van de discussie komt pas in de volgen de raadsvergadering. Tegen die tijd moet een speciale commissie (het gis teravond geïnstalleerde lid mevrouw W. M. de Öuden-Romijn (PvdA), en de he ren Van Kampen en Sterk) de vergelij king der systemen hebben doorgewerkt. In ieder geval moet vóór januari een beslissing zijn genomen. Hoe eenvoudig het. eigenlijk is signaleerde de heer Van Kampen: „Het dorp moet schoon blij- SCHERPENZEEL Gemeenteraads lid M. Osnabrugge pleitte gisteravond voor een betaling van gemeentelijke belastingen in 4 termijnen in plaats van 6. Burgemeester en wethouders toonden zich ermee ingenomen, evenals de rest van de raad. Burgemeester Heij merkte op. dat in sommige gevallen per ter mijn een bedragje van 2 gulden moet worden verwerkt. De administratiekos ten zijn dan soms hoger dan de op brengst, zei hij. B. en W. zullen binnen kort met een voorstel komen. AMERONGEN Geboren: Tjeerd, z. v. P. van der Lei en W. van Soest. Overleden: J. van der Monde, 80 jr.; E. Monster, echtgen. van J. Barto, 87 jr.; C. van Kruistum, 15 jr. Ondertrouwd: H. C. A. van den Oos terkamp, 27 jr. en A. R. Essenstam 22 jr. Getrouwd: A. G. W. Berendsen. 26 jaar en B. M. Wolters 22 jaar. VEENENDAAL Voor de der de achtereenvolgende maal deze week werd gisteren in het raad huis informatie verstrekt over het Veenendaalse structuurplan Rand je Randstad. Gistermorgen waren de vrouwenorganisaties in de tot expositie ingerichte trouwzaal te gast. samen met kerkbesturen, en 's middags waren vertegenwoordi gers van het onderwijs, en voor gangers van kerkgenootschappen. Ditmaal waren niet de externe adviseurs van de gemeente (stede- bouwkundig bureau Van Embden) aanwezig om het plan uiteen te zetten, 's Middags nam ir. Meijer, Veenendaals eigen stedebouwkun- dige de honneurs waar. (zie foto). Vanavond is het sluitstuk van de presentatie. Iedereen kan om 8 uur in het raadhuis terecht, voor infor matie en inspraak met betrekking tot het Veenendaal tussen nu en 1985 RENSWOUDE Kinderen kritisch leren bezien wat op hen af komt, noemde de inspecteur van het lager onderwijs de heer Lindeman gisteravond de taak van de school in de huidige, maatschappij. Wanneer onderwijzers zich in deze bijzonder moeilijke opgave gesteund weten door het evangelie dan kan men vol vertrouwen de toekomst ingaan. In het verleden was er veel ergernis geweest in het oude gebouw van de School met de Bijbel. Er was blijdschap nu de ingrijpende verbou wing gereed was gekomen. Alleen de toekomst haarde zorgen, sprak de inspecteur tijdens de enigszins officiële heropening van de school aan de Oude Holleweg. Een school was steeds een beschutte omgeving geweest. Informatie werd verstrekt door de op voeders bij uitstek: ouders en onder wijzers. Tn korte tijd was daar snel ingrijpend verandering in gekomen. De maatschappij had zich zo snel ontwik keld dat men zich ging afvragen of het tempo wel kon worden bijgehouden. De heer Lindeman meende dat het niet mogelijk was een kind op te voe den voor de maatschappij door het. vol te stoppen met kennis. De taak van de opvoeders was zwaarder geworden, meende de inspecteur. In de hal van School met de Bijbel luisterden enkele tientallen genodigden naar de woorden van de heer Linde man. Tevoren had namens het school bestuur de. voorzitter, L. van de Peut, de bijeenkomst met een preek geopend. Hij kon welkom heten architecten, aan nemers, personeel en ook de burge meester van Renswoude de heer J. A. Hosang die later nog even het woord voerde. De voorzitter memoreerde in zijn toe spraakje de groei van de school waar- AMERONGEN - Op dinsdag. 1 de cember zal de afd. Amerongen van de Ned. Vereniging van Huisvrouwen in hotel De Kroon aan de Kon. Wilhelmi- naweg een St. Nicolaasochtend organi seren die begint om 10.00 uur. Het is niet de bedoeling, dat de aan wezige dames elkaar peperdure ca deaus gaan geven maar de aardigheid is juist zelf een surprise te maken van hooguit 1.50 a ƒ2.-. Een leuk gedichtje mag vanzelfsprekend niet ontbreken. Bij het binnenkomen in hotel De Kroon den de pakjes rzameld en deze worden dan verdeeld onder het genot van een kopje koffie, Ds. L. v.d. Peut tijdens zijn toe spraak. door een zevende lokaal noodzakelijk was geworden. Architect Ploeg bood mede namens de aannemer een compleet aquarium aan, een geschenk waar het hoofd de heer H. J. Held ontzettend blij mee was. Deze roemde het werk en de sa menwerking van bouwer en bouwheer. De heer Held beloofde in overeenstem ming met de mogelijkheden die het vernieuwde gebouw thans biedt, dege lijk, eigentijds en „mooi" onderwijs te geven. Tot, slot van de bijeenkomst werd ge legenheid gegeven de vernieuwingen te bezichtigen. VEENENDAAL De uitslagen in de achtste ronde van de onderlinge com petitie van de Veenendaalse Schaakclub luidden als volgt: L. Vrijken-J. de Goojer 10; C. Beyer-J. W. Boelens 01; L. H. Mon- nee-J. N. Elenbaas 10; D. v. d. Bo- venkamp-H. v. d. Bovenkamp 10: E. Zinkhaan-J. Hage 1/2—1/2; M. de Kleu- ver-F. Luchsinger 01; J. C. v. d. Pol-H. Heikamp 1—0; G. R. Kets-C. A. de Goojer 01; G. de Koning-G. H. Blankestijn 0—1; J. C. v. Wettum-C. B. v. d. Lee 10; J. Giri-C. Baars 10. Nu een derde deel van de competitie gespeeld is. heeft L. Vrijken de leiding, onmiddellijk gevolgd door J. W. Boe lens. Hierna volgen op flinke afstand 3. A. Jonker, 4. F. Luchsinger, 5, C. Beyer.

De Vallei | 1970 | | pagina 13