Aftrekkosten eigen woning wordt soepel gehanteerd Niet alle vragen hoeven worden beantwoord Eengezinshuis wordt hoog gewaardeerd 'n gouden Prisma horloge een echt sieraad! Dieckman over De Ruiter: Ik help Cor weer uit de moeilijkheden 99 Buitenlanders leefden van de misdaad Geen militairen naar Pakistan op tournee Rijkspolitie ontevreden met extra gratificatie De Volkstelling WEGWERPVERPAKKING LEIDT TOT CHAOS Arnhems hotel gaat dicht 'Tuurlijk,de124 woning» u ichters van de Graafschap vinden het fijn als u komt kijken op hun meubeltoonzaal in Ruurb Loon- en inkomstenbelasting zal worden vereenvoudigd Officier eist een jaar AFHANKELIJK TEGENZIN FOUT EERLIJK PAPIEREN DONDERDAG 26 NOVEMBER 1970 DEN HAAG Minister Witteveen en staatssecretaris Grapperhaus (beiden financiën) zullen met hun voorstellen tot vereenvoudiging van de loon- en in komstenbelasting met de hakken over de sloot komen. De staatssecretaris maakt van het sleutclamcndemcnt van de socialist mr. Van den Bergh over de aftrekkosten voor onderhoud eigen woningen geen halszaak. Hij laat de beoordeling daar van aan de Kamer over, al gaf hij gis teravond toe dat de voorgestelde rege ling ten gunste van de minst draag- krachtigen wie het grote onderhoud bo ven het hoofd is gegroeid moeilijk in zijn systeem is in te passen. Omdat het amendement aan de zwakkeren wat soelaas biedt, wilde de staatssecretaris het voorstel soepel han teren. De KVP handhaafde gisteren haar monsterverbond met de PvdA. De KVP'ers zouden het amendement van de socialist mr. Van den Bergh steunen om het grote onderhoud boven de tien procent van de waarde van de woning aftrekbaar te stellen bij huizen beneden de veertigduizend gulden. Met de stem men van kleinere fracties mee kan dit amendement ondanks de strikte af wijzing van de WD het zeker halen. Daarmee zou, ook met de steun van de PvdA, het wetsontwerp zijn gered. De aanneming van het amende ment-Van den Bergh (een „onrijp voor stel" volgens de liberaal mr. Portheine) betekent voor de schatkist een nadeel van vijf miljoen gulden. De anti-revo lutionaire afgevaardigde Kieft wil de onderhoudskosten beperken tot gevel en dak. Minister Witteveen en staatssecreta ris Grapperhaus weigerde gisteren de niet meer toegestane aftrek van de opknapkosten voor eigen huizen uit het wetsontwerp te lichten. Minister Witteveen stond erop dat de Kamer nog deze week een beslissing zou nemen. Hij had ernstige bezwaren tegen het verlangen van drie regerings partijen VVD, CHU en ARP om de kwestie van de onderhoudskosten eigen huizen nog maar eens te bestude ren. De periode van onzekerheid moet zo kort mogelijk wordèn gehouden, zo vond minister Witteveen. De kritiek van de Kamer wegend zei staatssecretaris Grapperhaus dat het „een eindeloos passen en meten was geweest om met een wetsontwerp te komen waarin aan zoveel mogelijk ver langens recht wordt gedaan". Dr. Grapperhaus bestreed de opvat ting van de Kamer dat de regering de voorstellen door het parlement heeft willen jagen. Wij konden niet eerder plannen ma ken. omdat we afhankelijk waren van de adviezen. Alleen de reiskostenrege ling zou eerder in de Kamer kunnen zijn gebracht. De staatssecretaris stelde „snelheid" niet gelijk met „onrijp", zoals sommige Kamerleden het eigen-huis-voorstel kwalificeerden. De amendementen van mr. Scholten (CHU) om het voorstel eigen woning terug te nemen behaalt vermoedelijk geen meerderheid, evenmin dat om de tuinkosten uit het wetsontwerp te schrappen. De KVP'er drs. Notenboom zei veel sympathie te hebben voor het amendement van de pacifisten drs. Wiebenga en Gortzak. Wie in een wo ning van onder de dertigduizend gulden woont, hoeft niet voor de inkomstenbe lasting met een inkomenspost te wor den bezwaard, aldus de inhoud van dat amendement (kosten tien miljoen gul den). Drs. Notenboom diende later toch maar een nieuw voorstel in om de hui zen waarvan de economische huur waarde beneden de vijftienduizend gul den ligt op nul te stellen. UTRECHT De rijkspolitie is niet tevreden met de extra gratificatie die voor 1970 is beloofd. In telegrammen aan de ministers van Binnenlandse Zaken en Justitie heeft de verenigingsraad van de rijkspolitie- vereniging diepe teleurstelling uitge sproken over de gratificatie voor de ex tra psychische en fysieke inspanning waaraan het politiepersoneel heeft bloot gestaan. De verenigingsraad, die gisteren in Utrecht heeft vergaderd, heeft ge vraagd het overleg te heropenen om de onrust onder het personeel weg te ne men. Ook wordt een spoedig overleg over het door de rijkspolitievereniging voor gestelde rangenstelsel en de daaraan verbonden bezoldiging noodzakelijk geacht. Tijdens de vergadering bleek ook een ernstige verontrustig over het grote personeelstekort bij de rijkspolitie. ADVERTENTIE DEN HAAG Burgers die bij de komende volkstelling enkele vragen niet willen beantwoorden zijn niet strafbaar. Proces-verbaal zal pas wor den opgemaakt als wordt geweigerd al le vragen te beantwoorden. Dit zei gisteren drs. L. J. S. de Jonge, hoofd van de afdeling algemene tellin gen van het Centraal bureau voor de statistiek tijdens een eerste instructie bijeenkomst voor de volkstellers, die straks de huizen langs gaan. Uitvoerig werd verteld dat de tellers soepel en l>eschaafd moeten optreden en door middel van overtreding weige raars alsnog zover moeten zien te krij gen dat zij willen meewerken. In totaal zijn circa zeventigduizend tellers verspreid over het hele land no dig. Zij krijgen dertig gulden per dag vergoeding. Mochten te weinig gemeen te- en rijksambtenaren voorhanden zijn dan kunnen eventueel ook scholieren en studenten assisteren. De minimum leeftijd is achttien jaar. De telkaarten mogen alleen met pot lood worden ingevuld omdat de appa ratuur die de kaarten „leest" alleen op potloodschrift reageert. Bij proeft.ellin- gen bleek dat slechts zestig procent van de Nederlandse gezinnen een potlood in huis heeft. ADVERTENTIE ADVERTENTIE ROTTERDAM In dichtbevolkte recreactiegebieden kan een chaos ont staan als de frisdrank-industrie zou overgaan op wegwerpverpakking. Al leen al in Nederland zijn op het mo ment een miljard frisdrankflessen in omloop. Daarom zou moeten worden gedacht aan speciale vergunningen voor wegwerpverpakking. i Deze suggesties werden gisteren ge daan door de nieuwe voorzitter van het Bedrijfschap Frisdranken, de heer W. Verwey tijdens de openbare vergade ring. De vele verschillen in inhoudsmaten moeten verdwijnen, omdat elke prijs vergelijking onmogelijk is, aldus voor zitter Verwey. Hij toonde zich erg verontrust over het ontbreken van een Nederlandse vertegenwoordiger in de werkgroep van het Economisch en Sociaal Comité van de EEG, die is belast met de harmoni satie van de warenwetten. Hij verzocht de Nederlandse regering met klem hier verandering in te brengen, omdat grote belangen voor de levensmiddelen-indu strie op het spel staan. DEN HAAG Een naar aanleiding van de ervaringen van bewoners van woningen in hoge en middelhoge bouw complexen en van eengezinsrijenhuizen (de laagbouw) ingesteld onderzoek heeft uitgewezen, dat hij onderlinge vergelij king het eengezinshuis het hoogste ge noteerd staat. Dit onderzoek werd ingesteld door enkele sociologen van de centrale di rectie van de volkshuisvesting en de bouwnijverheid en met medewerking van de NV v/h Nederlandse Stichting voor Statistiek. In een zojuist versche nen rapport zijn de resultaten van dit onderzoek neergelegd. De voorkeur voor het eengezinshuis bleek zowel uit de waardering door de bewoners daarvan als uit de voorkeur, die bewoners van meergezinshuizen in het algemeen voor het eengezinshuis uitspraken. De grote mate van vrijheid, de eigen tuin en de geschiktheid voor kinderen waren de belangrijkste motie ven. De voorkeur voor een eengezins huis werd soms wel afhankelijk gesteld van het type of de situering. Tijdens het verrichte onderzoek bleek een zekere tegenzin te bestaan om naar hoge woongebouwen te verhuizen. Dit heeft tot de conclusie geleid, dat daar waar toepassing van hoge woongebou wen toch wenselijk wordt geacht bij het ontwerpen van die gebouwen zeer zorgvuldig te werk moet worden ge gaan, opdat die tegenzin zoveel moge lijk kan worden voorkomen. De middelhoge bouw (drie of vier woonlagen) werd over het geheel geno men het minst gewaardeerd in vergelij king tot de beide andere woonvormen. De bezwaren van de bewoners golden niet zozeer de woonvorm, maar de wo ning zelf ten opzichte van woningen in hoogbouw. Ze hadden betrekking op de indeling en de afwerking, alsmede op het woongerief. Deze punten verdienen de aandacht om woningen in middelho ge bouw op het peil van die in de hoogbouw te brengen. Verder is nog gebleken, dat voor ge zinhen met kleine kinderen middelhoge bouw minder bezwaren opriep dan hoogbouw. Het onderzoek had plaats in een zes tal gemeenten (De Bilt, Delft, Enschede, Leeuwarden, Oosterhout en Zaandam) waar woningcomplexen voorkomen met de drie woonvormen hoogbouw, middelhoge bouw en laagbouw van een vergelijkbare kwaliteit en in el- kaars nabijheid. Over de woonvormen hebben de af gelopen jaren reeds vele publikaties het licht gezien. De in het onderhavige rap port vervatte onderzoekresultaten bete kenen daarop in zover een aanvulling, dat nu veel aandacht is besteed aan het onderscheid tussen hoogbouw en mid delhoge bouw, aldus het rapport. 1) Hartig hapje: Toastje met stukje gemarineerde haring of rolmops. Garneren met tomaat. 2) Kippers: Zó op 't brood öf even bakken met mes puntje boter öf kort koKen in bodempje water. 3) Bokking: Gefileerd of gesneden. Garneren met dun schijfje augurk. 4) Maatjesharing: In mootjes op toast (met stukje tomaat). Cocktail: 1 dl. room, 2 dl. tomatenketchup, 4 dl. mayonaise en naar .smaak sherry of cognac. BIJL In Maastricht is het bejaarde echt paar P. Raadschilders-Bronckers door kolendampvergiftiging om het leven gekomen. Het echtpaar werd woens dagmorgen dood aangetroffen in zijn woning aan de André Severijnweg in Maastricht. DEN HAAG Wat de heer Dieckman voor vrienden en per- seneel Dicck in de loop der jaren door de glazen van zijn gouden bril letje heeft gezien, is veranderd in een bom duiten. Dat wordt gezegd. Nu blikt hij op zijn eigen maat schappijen in onroerend goed, City plan één en twee. Ze gaan eraan voor veertien miljoen. „Hiermee help ik De Ruiter uit de zorgen," zegt hij met een nonchalant gebaar. „Ik ben op het ogenblik in onder handeling met een beleggingsmaat schappij. Die biedt zes miljoen." „Nee Dieck, je zit er naast: tien mil joen voor allebei", souffleert zijn naaste medewerker P. Kok. „Het moeten er veertien worden. Ach, we worden het wel eens dit jaar. Ik zou eerder zeggen deze week. Maandag of vrijdag." De heer Dieckman huist met zijn medewerkers in een aan de buiter zijde te zien sober pand in de Haa^, se Javastraat. Deze karakteristiek verloochent echter het interieur, dat zo luxe is, dat een pauw er van trots ineen zou storten. „Kijk, ik had al lang in GBS- Beheer moeten zitten. Mr. Van den Oever heeft Cor de Ruiter en mij op een gemene manier uit elkaar gedreven. Ik heb Cor al tijd uit de financiële moeilijkheden geholpen. Dus nu ook weer. Ik weet alleen nog niet hoe De Ruiter erop reageert. Ik zal het je (dat mag toch wel hé?) precies vertellen. Ik wil hele maal voor de kranten openstaan. Cor heeft de fout gemaakt, om dat niet te doen. Nou, die reporters zijn geen Jan-Doedels", zegt hij met een vleierig toontje. „Natuurlijk, ze heb ben Cor kapot geschreven. De kneep zit bij mr. Van den Oever. Cor de Ruiter en ik hebben twintig jaar sa mengewerkt. Ik zorgde voor het geld en De Ruiter bracht zijn capacitei ten. En welke! Nog een paar jaar geleden ging hij met Van den Oever in zee. Daar paste ik niet bij Cor en ik hadden drie maatschappijen: de Cityplans. Een hield hij er en ik kocht hem in de andere twee uit. Nogmaals, ik had in GBS-Beheer moeten zitten. Twintig jaar samen werken gaat je niet in de kouwe kleren zitten. We zouden samen ih de Centrum Bank duiken. Van den Oever heeft me gewipt. Geloof me rustig, Van den Oever is voor vijftig procent ei genaar van Gerzon en Schroder, on danks zijn berisping van de deken van advocaten. Maar Van den Oever zit aan het plafond. Hij kan Cor de Ruiter niet meer helpën. Ik wel. Het hangt echter van Van den Oever af of ik me in GBS-Beheer kan kopen. Want laten we eerlijk zijn, het is hij of ik. En ik zal je ook nog eerlijk zeggen, dat er nog een derde bij komt. Wie doet er niet toe." De heer Dieckman haalt zijn gou den brilletje voor de fotograaf. „Dat is zo'n mooi ding. Zo een heeft Johnny Jordaan ook." „Ik begrijp een ding ni^t. Waarom zegt Cor niet, dat hij de onrendabele filialen van Gerzon dichtgooit. Dat moet toch om er een goed concern van te maken. Hij moet het eerlijk spelen. Bij Schroder heeft hij het ook gedaan. Drie filialen weg en één goede. Met de helft van het perso neel haalt hij nu een dubbele omzet. Kijk, en dan zeg ik met deze jongen ga ik in zee." De heer Dieckman is naast eige naar van de maatschappijen City plan één en twee bezitter van zeven luxe lederwarenzaken. H ij heeft vestigingen in Den Haag (2), Am sterdam (2), Rotterdam, Leiden en Eindhoven. „Ik ben met niets begonnen. Op mijn achttiende stond ik in een schoenwinkel. Tien jaar later begon ik voor mezelf. Met dit resultaat. Toen Cor de Ruiter uit de Cityplans stapte, zeiden ze: Dieckman gaat AMSTERDAM De misdaad had voor hen maandenlang wel betaald. Pierre D. (18) uit België, Patrice C. (22) uit Frankrijk en de in Amerika gebo ren Fransman Alan I. (23) hadden de hele zomer in Amsterdam geleefd van diefstallen uit geparkeerde auto's. Hun leven was echter niet duur ge weest, want zij woonden nu eens in het hippe jongerencentrum Fantasio, dan op een kabouterboot in een gracht, Pa trice nog drie weken bij een Neder lands meisje en tenslotte alle drie in leegstaande afbraakpanden. Daar had de politie hen 4 oktober gearresteerd, om hen over te brengen naar een nog goedkopere verblijfplaats. De officier van Justitie, mr. W. Tonk- kens wilde hen dit genot van een ver warmde cel niet alleen nog de hele winter gunnen, maar een vol jaar lang, zij het met aftrek van het voorarrest. Hun raadslieden vonden gisteren echter voor de Amsterdamse rechtbank dat een jaar gevangenisstraf teveel onvrij heid voor deze vrije vogels was. „Hoogst ongewenste vreemdelingen", noemde mr. Tonckens hen. Zij hadden zich met hun diefstallen vaak op de auto's van meer gewenste vreemdelin gen gericht. Uit deze en Nederlandse wagens haalden zij alles wat van hun gading was en dat waren behalve foto toestellen, scheerapparaten en een en kel kledingstuk vooral identiteitspapie ren. Pierre en Patrice kraakten de tochtraampjes van geparkeerde auto's naar de knoppen. Nou vergeet het. We hebben er een goede zaak van gemaakt. Toch ben ik meer detaillist dan handelaar in onroerend goed. Veel meer zelfs. Daarom wil ik ook in CBS-Beheer. Je moet mijn aanbie- '.V I ding dan ook zien als een vrienden dienst en natuurlijk zakelijk belang. Moet je hot-en, met geld kun je overal naar toé. Als De Ruiter mijn miljoenen niet wil, staan er direct zes anderen klaar. Dat is buiten kijf." en hun buit kwam meestal terecht bij Alan. Toen de politie tenslotte bij hem kwam, had hij tientallen paspoorten, identiteitskaarten, rijbewijzen, verzeke ringspapieren en kentekenbewijzen. Hij was bezig geweest in het laatstgeroofde paspoort te knoeien, maar dat was op het laatste ogenblik nog verstopt in een kledingstuk van een vriendin die bij hem was. Hij glimlachte gisteren breed toen de president dat in herinnering bracht. Het bleek dat het een vervalsing in opdracht was. In een café op het Leid- seplein had hij van een paar mannen de pasfoto van een Indonesisch meisje gekregen met het verzoek daarvoor een paspoort te leveren. Als prijs ervoor had hij 150 gulden genoemd. Zijn twee vrienden hadden ook een door hem vervalste identiteitskaart op zak. Voor Pierre was dat een noodzaak geweest want hij was uit een Belgische opvoedingsinrichting ontsnapt. Het drietal kwam er rond voor uit in alle gemoedsrust. Alan vertelde dat hij het vervalsen had geleerd van een an dere bewoner van Amsterdamse af braakpanden, een zekere Pascal. „Is dat die jongen die onder invloed van l.s.d. uit de derde verdieping is ge sprongen", vroeg de president, mr. J. A. Bletz, belangstellend. „De vierde verdieping", verbeterde Alan bereidwillig. DEN HAAG Voor hulpverlening in Pakistan zullen geen Nederlandse lege reenheden worden ingezet, zo heeft mi nister W. den Toom van Defensie ver klaard op schriftelijke vragen van de AR-Tweede Kamerleden Van Leeuwen en Walburg. De krijgsmacht beschikt over eenhe den, die ook in rampgebieden kunnen worden ingezet, maar gaat hiertoe slechts over, als het betrokken land dit ARNHEM Weer gaat er een hore- ca-bedrijf in Arnhem sluiten: het hotel Bellevue-Sonsbeek aan de Zijpendaal- seweg, dat vooral veel buitenlandse toeristen huisvestte. Begin volgend jaar gaat het hotel dicht. Een groot Arn hems notariskantoor zal er in worden ondergebracht. De 72-jarige exploitant en eigenaar E. A. Borneman ziet geen andere moge lijkheid om het hotel van de hand te doen, nu ook ij^rjprpuw^riien het om financiële redehèn hebben laten afwe ten. Economisch bekeken, zou volgens de heer Borneman, de sluiting van zijn gerenommeerde hotel niet noodzakelijk zijn geweest. De sluiting van Bellevue volgt op die van Royal, waar een bank zal worden gevestigd, Tivoli, dat door de AKU werd aangekocht en Bordelaise, waar voor nog geen bestemming is gevonden. Ook het vroegere hotel Groot Warns- born werd door de AKU aangekocht, maar dit blijft, nu het is verbouwd, toch ook voor derden als hotel beschik baar. vraagt en de omstandigheden garande ren, dat een inzet ook tot een efficiënte hulpverlening kan leiden. In aanmerking moet worden geno men, dat bij eventuele inzet in het rampgebied in Oost-Pakistan de Neder landse onderdelen grotendeels op zich zelf zouden zijn aangewezen, hetgeen grote problemen mee zou brengen, al dus de minister van Defensie. De Pakistaanse ambassade in Den Haag heeft verklaard, dat de omstan digheden in Oost-Pakistan het niet doelmatig maken, om naast de daar reeds opererende eenheden van diverse landen, ook nog teams van bijvoorbeeld medische aard of ander personeel in te zetten. Pakistan beschikt over voldoende mankracht en buitenlandse dienstverle ning levert problemen op van huisves ting, voedselvoorziening, communicatie en transport. Pakistan heeft in de eer ste plaats behoefte aan goederen voor onmiddellijke leniging van de nood en giften in de vorm van geld. Daarom heeft de Nederlandse regering besloten, de hulpverlening op deze behoefte te richten, aldus minister Den Toom. DEN HAAG Het Residentie Orkest vertrekt zopdag voor een tournee van een week door Zwitserland en Duits land. Er wordt geconcerteerd in Basel, Stuttgart, Brunswijk, Celle, Bielefeld en Aschaffenburg. Op het programma staan werken van Strawinsky, Hinde- mith, Franck, Brahms en Mozart. ADVERTENTIE Want daarom juist hebben ze alles op één punt neergezet, in Ruurlo, temidden'van prachtig'landschap en gelderse kastelen. Voor u; om te kijken, te zitten, te liggen, te proberen, te vergelijken. En om u een góede service te kunnen geven. Op alles staat zwart-op-wit de aantrekkelijke prijs, voor iets, dat goed, en mooi en degelijk is. Overal liggen extra stalen, voor als u een andere bekleding zou willen. Kun je doen als je met 124 bent Meubelshowroom Domineesteeg 14, nuunlo (temidden van de gelderse kastelen) Ook op donderdagavond van 6 tot 9 uur geopend, 's Zondags gesloten. 's Zaterdags tot 5 uur geopend.

De Vallei | 1970 | | pagina 15