Veenendaals dagblad Werkgevers en werknemers verdeeld Buiten Jonge vrouw gewurgd varkenslappen Van Keveren cn Cruijff komen uit voor Aiphen Regering haalt 800kilometer wegenplan niet Paus naar Verre Oosten KOUDE DOUCHE VOOR V.N.-COMMISSIE AOW en AWW million" Oefenterreinen bij Ter Apel Gelders-Utrechtse streekcourant voor Rijn- en Gelderse Vallei Stichting Weg in rapport: gevulde Een goed stuk vlees hoort erbij Recreatiegcvoelig 1 DEN HAAG - Werkgevers en werknemers in de Stichting van de Arbeid zijn het gisteren niet eens geworden over de manier, waarop kan worden bereikt dat de lonen het vol gend jaar niet meer dan ongeveer 2 procent zullen stijgen. WORSTELING lekker eten tips Maatregelen op Philippijnen Nog verwarring in Guinee PSV-Feijenoord niet op televisie BEZORGD Regering gaat praten Plaatselijk mist Bur. voor redactie en administratie: J Prins Bernhardlaan 28, Veenendaal, Telef. 08385-10550 (adm.), 10757 en 10955 (red.), Giro 1321600. Losse nummers 0,25; Abonnement 1,13 p.w., 4,85 p.m., 14,30 p.k. I VALLEI Voortzetting van het nieuwsblad „De Valled, opgericht in 1926. Uitg.: Wegener's Couranten Concern n.v. Advertentietarieven op aanvraag. DONDERDAG 26 NOVEMBER I970 - 44e JAARGANG no. 277 LOONSTOP LIJKT NU ONAFWENDBAAR De heren S. C. Bakkenist (werk gevers), J. Lanser (CNV) en A. H. Kloos (NVV) gaan hier uiteen nadat ook het bestuur van de Stichting van de Arbeid nieuwe stijl er woens dagmiddag niet in geslaagd is tot een gemeenschappelijk standpunt te ko men over een concrete formule voor een aanbeveling over een loonmati ging in 1971. Wfte er een beetje op gesteld is, bemerkt spoedig, dat vogels en in mindere mate vier voeters, aan de mens en zijn doe ning wennen. Kief ten, meeuwen en spreeuwen lopen zonder vrees ach ter de ploegende boer en het rood borstje zit onder tuin- of boswerk vlak bij schop en frais, terwijl voor al in de winter, als de gevederde have gevoerd ivordt, de gasten licht vertrouwd raken met de huis genoten, die dit altoos doen. Herten trekken zich weinig aan van de vele tientallen kijkers op de tribune aan de boszoom, doch in de bronsttijd hernemen zij hun af stand. Door prof. dr. M. F. Mörzer Bruijns van het Rijksinstituut van Natuurbeheer, werd met enkele helpers nagegaan, hoever de ver draagzaamheid van enkele vogel soorten gaat ten aanzien van men sen in hun omgeving en vooral van het broedgebied. Sommige blijken vqel moeilijker te benaderen of zul len eerder verstoord zijn dan an dere, zonder dat er voor zulke ver schillen altijd een oplossing kan worden gegeven. Ik herinner mij, dat van de zeer zeldzame kruisbek op „de Hoge Veluwe" in mei 1967 een nest met jongen werd ontdekt in de omgeving van het Rijks museum Kröller-Müller. Het was een bijzondere vondst, die door competente ornithologen werd ge daan, zodat de determinatie in be voegde handen lag. Helaas werd het broedsel verstoord, vermoede lijk door een eekhoorn, ofschoon deze weer een periode van in zinking vertoont en zeker geen alle daagse verschijning mag heten. Merkwaardig vond ik de keuze van het milieu, namelijk op een plaats, waar het wemelt van be zoekers van het museum en hon derden auto's op de parkeerplaats staan. Altoos heerst er daar onrust en luidruchtigheid, terwijl kruis bekken toch van origine in een zaam achteraf naaldhout plegen te nestelen. Mogelijk hebben ze er de vrees voor de mens afgelegd. 26-11-1910 A. B. Wigman. DELFT Dertig politiemannen zochten gisteren naar aanwijzingen, die licht konden brengen in de gisteren in Delft gepleegde moord op de 21-jarige Adri Landsbergen-Hölscher. Haar lijk werd dinsdagmiddag op bed gevonden door haar 23-jarige echtge noot. Het paar trouwde acht weken ge leden. De man van Adri, die in een drukke rij werkt, vertelde de politie dat hij 's morgens aan tafel had ontbeten. Het was de gewoonte, dat Adri weer enkele uren naar bed ging, nadat haar man naar zijn werk was gegaan. Toen de man dinsdagmiddag om kwart over vijf van zijn werk thuis kwam, vond hij het lichaam van zijn vrouw. Een gewaarschuwde arts van de Delftse G.G. en G.D. alarmeerde op zijn beurt de politie. Inmiddels waren er in het huis al zoveel mogelijke sporen vernield, dat het onderzoek van de po litiemannen erdoor werd belemmerd. Pas tijdens een gisterochtend uitge voerde sectie op het lijk kon patho loog-anatoom dr. J. Zeldenrust defini tief vaststellen, dat de vrouw was ge wurgd. Op het ogenblik dat de vrouw werd gevonden moet zij al enkele uren dood zijn geweest. Volgens de politie is er niets bekend over dader en motief. De politie heeft de man van Adri in de nacht van dinsdag op woensdag en ook gisteren urenlang verhoord. Hij heeft verklaard tussen 's morgens ze ven uur en 's middags kwart over vijf niet thuis te zijn geweest. Uit het eerste onderzoek is ook niet gebleken dat de vrouw met haar moor denaar heeft gevochten. Er wordt bo vendien niets uit de woning vermist. Dit betekent dat een delegatie van het kabinet vrijdagochtend met een hopeloos verdeelde stichting moet praten over het al dan niet afkondigen van een loon maatregel. De kans dat een bevriezing van de lonen aan het eind van de week uit de bus zal komen is hierdoor groter geworden. „Als een eensgezinde stichting zou hebben gezegd „geen loonmaatregel" had het kabinet hiernaar wellicht geluisterd", zei drs. Bakkenist, de werkgeversvoorzitter van de stichting, gistermiddag na afloop van de bijeenkomst. Werknemersvoorzit ter Kloos voegde hieraan toe: „De kans op een loonmaatregel is aanzienlijk toe genomen". Minister Roolvink gaat eerst met de stichting praten. Het gaat niet alleen om de vraag of de lonen moeten wor den bevroren de minister is hier te gen maar het gaat ook om een op trekking van de uitkering voor de „ou de" invaliden. Dit zijn de mensen, die invalide wer den, voordat de wettelijke arbeidsonge schiktheidsverzekering (WAO) in wer king trad. Deze zogenaamde IWI-trek- kers krijgen een lagere uitkering dan zij, die onder de WAO vallen. De Sociaal-Economische Raad (SER) bracht vrijdag een verdeeld advies uit over de vraag of de uitkeringen voor deze mensen alsnog moeten worden op getrokken. De heer Roolvink is hier voorstander van. De verhoging gaat echter volgens zijn berekening echter ongeveer een half procent extra premie voor de WAO kosten, en daar is het kabinet niet enthousiast voor. De pre mie gaat immers ten koste van de ruimte voor loonsverhogingen, die tpch al krap is. Gisterochtend besloot het kabinet in spoedvergadering om de kwestie van de IWI-trekkers vrijdag in de Stichting van de Arbeid te bespreken. Verwacht wordt dat de regering vrij dagmiddag over deze zaak en over het bevriezen van de lonen zil praten. De sfeer in het kabinet is er intus^h niet beter op geworden. De ministers vinden het onfatsoenlijk dat de heer Roolvink overweegt om aan de hand van persoonlijke motieven uit het kabi net te stappen. Het wantrouwen tegen over de collega van Sociale Zaken is op dit moment vrij groot. Wanneer de heer Roolvink vrijdag overigens tegen de verwachtingen in alsnog zou besluiten om weg te gaan, zullen de andere ministers niet probe ren om hem tegen te houden. De Stichting van de Arbeid worstelde gistermiddag met het probleem hoe voor de opvatting van de Sociaal-Eco nomische Raad, dat de loonsverhogin gen in 1971 achter moeten blijven bij de produktiviteit, een handzame oplos sing voor toelaatbare loonsverhogingen zou kunnen worden gevonden. „We hebben geprobeerd om elkaar in een concrete formule te vinden, zodat we de regering alsnog zouden adviseren om geen noodmaatregel te nemen", zei drs. Bakkenist na afloop. Dat is echter niet gelukt. De werknemers waren wel bereid om te praten over de manier waarop kon worden voorkomen dat bij de onder handelingen niet te hoge eisen zouden worden gesteld. Wij willen echter niet verder gaan dan in de SER is afgespro ken en de werknemers wilden de ga rantie dat in de loop van het jaar een tegemoetkoming zou worden gegeven voor gestegen prijzen. Bovendien gaan zij ervan uit dat vierhonderd gulden eerst in de cao's wordt verwerkt en dat hierop een stijging van ongeveer tweeëneenhalf procent komt, aldus de heer Bakkenist. „Wanneer we de vierhonderd gulden niet tevoren in de cao's zouden opne men, moeten de werknemers geld toe geven", zei de heer Kloos. Zijn indruk was dat er gisteren met de werkgevers geen goed garen kon worden gesponnen. Volgens de heer Kloos hebben de werkgevers zich reeds neergelegd bij een loonmaatregel en zullen zij niet meewerken aan de vor ming van een eensgezind standpunt van de stichting. „Er is gewoon geen over leg geweest", zei de voorzitter van het NW. Bij het gesprek waren ook vertegen woordigers van de metaal, de bouw, het vervoer en van de Algemene Bedrijfs- centrale (ABC) aanwezig. De confessio- ADVERTENTIE Neem dikke varkenslappen die u gemakkelijk kunt open snijden. Leg er een plakje kaas en een plakje ham tussen. Zout en peper en paneren of door de bloem wentelen. Bakken in 2/3 boter, 1/3 rundvet. Lappen uit de pan, jus afmaken met paprikapoeder en water. Heerlijk bij bloemkooi, boontjes, Brussels lof en groene kool. Publicatie van de Stichting Voorlichtingsbureau Vlees, Vleeswaren en Vleesconserven nele industriële bonden de partners van deze ABC hebben geweigerd om deel te nemen aan het overleg. Zij wil len niet op centraal niveau over de lo nen praten. Dit is een zaak die in de bedrijfstakken moet worden uitgevoch ten, zo menen zij. ALPHEN AAN DEN RIJN Spitsspeler Johan Cruyff van Ajax en doelman Jan van Beveren van PSV zullen zonder contractbreuk te plegen maandag 7 december andere kleuren dan die van hun ei gen club verdedigen. In een speciale televisiewedstrijd van het Spel Zonder Grenzen zal het team van Alphen aan den Rijn (met Cruyff en Van Beveren) aantreden tegen de ploeg van Great Yarmouth uit Engeland. Ook de Engelse ploeg zal niet ver schoond blijven van sterspelers. Zij neemt veldspeler John Hollins en doelman Peter Bonetti van Chelsea mee. Cruyff zit nog steeds op een uit nodiging te wachten om op dinsdag 8 december in Lissabon mee te spe len in het wereldelftal. Daarom is Willy van der Kuylen van PSV al vast als zijn eerste reserve aange wezen voor Alphen. De wedstrijd tussen Alphen en Sarmouth zal op tweede kerstdag zowel in Nederland als in Engeland worden uitgezonden. DEN HAAG De Stichting Weg twijfelt aan de realisatie van het in 1965 gelanceerde 800 kilometerplan voor autosnelwegen, dat eind 1972 klaar zou moeten zijn. In de periode van 1 augustus 1971 tot 31 december 1972 zal 270 kilometer autosnelweg voor het verkeer moeten worden opengesteld, zodat ruim 180 kilometer per jaar moet worden gebouwd. In het afgelopen be grotingsjaar is ruim 75 kilometer opge leverd. In een adres aan de Tweede Kamer zegt de Stichting Weg dat dit program ma alleen wordt verwerkelijkt door een uitzonderlijk grote inspanning, zowel organisatorisch, technisch als financieel. Zo is bijvoorbeeld de aangekondigde verhoging van de opcenten bij de mo torrijtuigenbelasting alleen voldoende om de kostenstijgingen tot 1 januari aanstaande op te vangen. De vraag is dus: hoe worden de kos- AMSTERDAM In Amsterdam heeft gisteren de Algemene Studenten Vereniging Amsterdam een demon stratieve tocht gehouden. Men wilde onderstrepen, dat aan de universiteit van Amsterdam het stafplan voor de bestuursstructuur integraal wordt ingevoerd. MANILLA/VATICAANSTAD Op de Philippijnen zijn strenge veilig heidsmaatregelen genomen om geweld daden te voorkomen tijdens het bezoek van drie dagen dat Paus Paulus aan Manilla zal brengen in het kader van zijn reis door het Verre-Oosten die vandaag is begonnen. De Philippijnen zijn een overwegend katholiek land, maar de macht en sta tus van de kerk hebben tot heftig ver zet geleid, voornamelijk bij de jonge ren. Enkele studentenorganisaties zou den van plan zijn tijdens het bezoek van de Paus betogingen te houden uit protest tegen het uitblijven van hervor mingen binnen de kerk en op het socia le vlak. De ontvangst van de Paus in Manilla zal sober zijn in verband met de verwoesting die de tyfoon „Patsy" de vorige week op de Philippijnen heeft aangericht. De Paus reist in een gecharterde Douglas DC-8 van Alitalia. Zijn officië le gevolg bestaat uit zes hoge Vaticaan se functionarissen, onder wie de 87-jarige Franse kardinaal Eugène Tis- serant, de deken van het college van kardinalen, en de Braziliaanse kardi naal Angelo Rossi, het hoofd van de r.k,-missies. DAKAR, (Senegal) Guinee heeft gisteravond de missie van de Veiligheidsraad, welke in Conakry aankwam om een onderzoek in te stellen naar de Guinese be schuldigingen van agressie, een koude douche gegeven. Volgens radio-Conakry had president Sekoe Toeré de missie verteld: „Wy had den de V.N. niet gevraagd een onderzoek in te stellen, maar onmiddeliyk een in ternationale strydmacht te sturen om de Portugese agressie terug te dringen". „De V.N.-commissie stelt, dat zy gekomen is om ter plaatse de toestand te be studeren", aldus de uitzending. Sekoe Toeré had niet nagelaten in naam van het Guinese volk uiting aan zyn verbazing te geven over deze, op zyn zachtst gezegd, eigenaardige procedure. Uit gewoonlijk betrouwbare bron wordt vernomen dat Bob Sow, een van de naaste medewerkers van de Guinee- se president Sekoe Toeré, terechtgesteld is na de aanvallen op de Guineese hoofdstad. De zegslieden zeiden, dat Sow werd terechtgesteld, omdat Toeré hem onbetrouwbaar vond en hem ver dacht zelf bij de aanvallen betrokken te zijn. Door de Organisatie van Afrikaanse Staten (OAS) wordt, op 9 december, een speciale vergadering gehouden naar aanleiding van de toestand in Guinee. Het hoofdkwartier van deze organisatie is in de Ethiopische hoofdstad geves tigd. Voorzitter is thans de president van Zambia, Kaoenda. De president van Guinee, Sekoe Toe ré, heeft een oproep gericht „tot alle niet tot Afrika behorende vriendschap pelijke landen" om Guinee alle moge lijke hulp te schenken, en zo spoedig mogelijk. Radio-Conakry deelde verder mee dat nog in de nacht van dinsdag op woensdag verscheidene aanvallen op Conakry zijn uitgevoerd, maar deze waren een volkomen mislukking. „Ove ral in de stad hebben de Portugese fas cisten en hun huurlingen moordende gevechten gevoerd". De Keniase minister van Buitenland se Zaken, N'Joroge Moengai heeft ver klaard dat „de tijd nu rijp is voor een algemerie aanval tegen de imperialisti sche dictatuur van Portugal om Guinee, Bissau, Mozambique en Angola te be vrijden". Vrije Afrikaanse staten moe ten het hoogste offer brengen om die delen van Afrika te bevrijden, die nog onder heerschappij staan van kolonia listische of blanke minderheidsregerin gen. Hij bood Guinee geld, materialen en manschappen aan. De secretaris-geheraal van de OAS maakte bekend, dat Soedan, Egypte, Nigerië, Libië en Algerije troepen naar Guinee kunnen sturen als dit nodig is. In naam van president Toeré van Gui nee vroeg hij vervolgens om jagers en bommenwerpers „om deel te nemen aan het gevecht tegen de Portugese on derzeeboten en oorlogsschepen die zich nog bevinden in de Guineese territoria le wateren". DEN HAAG De AOW- en AWW-uitkeringen zullen zo goed als zeker op 1 januari met zeven procent worden verhoogd. De AOW zou daar door op 6400 gulden per jaar komen. Dit heeft staatssecretaris Grapper- haus (Financiën) gisteren in de Tweede Kamer meegedeeld. HILVERSUM De Koninklijke Ne derlandse Voetbalbond (KNVB) heeft definitief bepaald dat de voetbalwed strijd PSV-Feijenoord, die zaterdag avond in Eindhoven gespeeld wordl. niet rechtstreeks via de televisie mag worden uitgezonden. tenstijgingen na 1 januari 1971 opge vangen? Ook de organisatie van de Rijkswaterstaat en de coördinatie van bij de aanleg van rijkswegen betrokken instanties en diensten roepen vragen op. Hoe werken bijvoorbeeld de wegen teams, die in 1969 door minister Bakker in het leven zijn geroepen? Heeft Rijkswaterstaat globaal nog steeds 107 maanden nodig om een weg van tracé tot openstelling te plannen uit te voeren? Met grote bezorgdheid ziet de Stich ting Weg de groei van de verkeersnood in de steden. De bereikbaarheid van de stadscentra laat te wensen over. Hier en daar zijn de gevolgen reeds zicht baar. De stichting vindt parkeervoorzienin gen, waaronder parkeergarages, een zaak van hoge urgentie. Steun van de zijde van de gemeenten, zowel bij grondverwerving als dekking van een onrendabele exploitatie, is volgens de stichting bijna onvermijdelijk voor waarde om de bestaande plannen uit te voeren. De aansluiting van het gemeentelijke wegennet aan het rijkswegennet is ook een zaak, die nauwelijks uitstel kan lij den. De behoefte aan zgn. stedelijke tangenten zal groter worden, aldus de Stichting Weg. Van de rijkssubsidie ten behoeve van verkeersvoorzieningen om de steden, is gedurende de laatste jaren 70 miljoen gulden toegevloeid aan de grote steden en aan 33 andere gemeenten 40 min. Met deze 110 miljoen gulden werden 85 projecten gefinancierd, dat wil zeggen 1.3 miljoen per project. Dit wijst naar de mening van de Stichting Weg op een verkruimeling van de beschikbare mid delen, die inherent is aan het huidige subsidiebeleid van het rijk ten aanzien van de gemeenten. Het totale subsidiebedrag van 35 mil joen gulden voor gemeentelijke ver keersvoorzieningen in 1971, vindt de stichting volstrekt ontoereikend. Alleen het zogenaamde Wittebrugcomplex in Den Haag kostte al 21 miljoen. DEN HAAG De minister van Volkshuisvesting en Ruimtelijke Orde ning, ir. W. F. Schut, en de staatssecre taris van Defensie de heer J. C. E. Haex, hebben voorgesteld in het mid den van de volgende maand te spreken over het plan om te komen tot vesti ging van militaire inrichtingen en aan leg van een oefenterrein in Oost-Gro- ningen. De bewindslieden hebben tevens een rapport overgelegd, waarin de regering twee alternatieve plannen uiteenzet, namelijk een verdere uitwerking van het zgn. plan-Kikkert en een plan van grotere omvang. Deze plannen hebben betrekking op een terrein noordelijk van Ter Apel met een oppervlakte van 4000 resp. 8000 ha. Bij opzet Kikkert is uitgegaan van o.a. een oefenterrein van 3000 ha en van één legerplaats van 3000 man, bij de andere opzet een oefenterrein van 6000 ha en twee legerplaatsen van 3000 man elk. De totale kosten die met de realise ring zijn gemoeid worden geraamd op 260 min voor opzet a en ƒ510 min voor opzet b. Hierbij zijn inbegrepen de verwervingskosten en de schadeloos stellingen die aan landbouwbedrijven dienen te worden uitgekeerd. In beide gevallen kan de uitvoering een belangrijke impuls voor de streek betekenen. In het bijzonder kan de kwalitatieve versterking van de werk gelegenheid een rol spelen bij de maat schappelijke en culturele ontwikkeling. Als bijdrage tot versteviging van de economische structuur passen beide op zetten in het beleid van de regering. Volgens opzet Kikkert worden 685 805 nieuwe arbeidsplaatsen geschapen waartegenover staat, dat voor 200 per sonen nieuwe arbeidsplaatsen moeten worden gevonden. De uiteindelijke toe name bedraagt 485 605 arbeidsplaat sen. Bij uitvoering van opzet b ontstaan 830 a 970 nieuwe arbeidsplaatsen en moeten voor 320 personen nieuwe ar beidsplaatsen worden gevonden. De uit eindelijke toename bedraagt dan 510 650 arbeidsplaatsen. De 63-jarige bromfietser H. Wes terhof uit Geesteren (gemeente Tubber- gen) is woensdagmiddag in deze ge meente verongelukt. Hij sloeg linksaf zonder op het tegemoetkomende ver keer te letten, botste tegen een auto en was op slag dood. Weersverwachting van het KNMI van donderdagavond tot vrijdagavond: Overwegend droog en met vooral ln de nacht en ochtend op veel plaatsen mist. Weinig wind. Lagere middagtem- peraturen.

De Vallei | 1970 | | pagina 1