Over de grenzen Pakistan legt kritiek op hulp naast zich neer Vlaamse Leeuw: „Om mee uit vissen te gaan Staking bij Britse P.T.T. na ontslag van directeur Tsjechische intellectuelen aan de bedelstaf „Fotograferen in het weekend? Ik heb wel wat anders tedoen." Op reis Adenauer bood aan Paraguay 10 miljoen voor Mengele Officiële dodental thans 200.000 V.S. GEWAARSCHUWD VOOR HANDELSOORLOG ELIZABETH TAYLOR DRAAGT GEEN BONT MEER Studentenonrust in Turkije Britten drinken meer koffie Japans schrijver pleegt na overval zelfmoord Maak in't weekend géén foto's... U mocht er eens plezier in krijgea DONDERDAG 26 NOVEMBER 1970 DACCA De president van Paki stan, Jachja Khan, heeft ten aanzien van de kritiek geuit op de manier waarop zijn regering de hulpvoorzie ning aanpakt, gezegd: „Ik kan er niets aan doen als mensen kritiek hebben, maar mijn regering is de hele tijd druk •an 't werk. Mijn taak is door te gaan met werken en de kritiek naast mij neer te leggen". De president zei dit toen hij op het punt stond per helikopter een bezoek te gaan brengen aan de zwaargetrof- fen eilanden Bota en Hatia. Over de internationale hulp zei de president nog „dat hij buitengewoon gelukkig was over de reactie van het buitenland". De president zag onder anderen hoe drie helikopters van de 11de Franse pa rachutistendivisie voedsel en kleding afwierpen voor de overlevenden op het eiland Hatiya. In een Russische helikopter vloog hij naar Char Jabbar, waar rijst uit com- munistisch-China, meel uit Iran, over hemden en tien roepie per persoon aan de halfnaakte overlevenden werden uitgereikt. Khan schonk ongeveer 2.000 dollar aan de dorpelingen. Op Hatiya, waar de lucht nog be zwangerd was van lijkengeur, schonk hij nog eens 3.000 dollar aan overleven den, die voorzien werden van rijst, de kens, zout, linzen en gedroogde tarwe. Pakistan heeft een aanbod van India om helikopters en transportvliegtuigen van de luchtmacht ter beschikking te stellen voor de hulpverlening in Oost-Pakistan afgewezen, aldus rege ringsfunctionarissen in New Delhi. De Pakistaanse autoriteiten hadden ver klaard, dat er nu genoeg helikopters beschikbaar zijn voor de hulp aan de getroffen gebieden. In de hoofdstad van Oost-Pakistan is officieel meegedeeld dat nu van 175.103 mensen vaststaat dat zij bij de vloed golf van 13 november zijn omgekomen. Er zijn voorts nog 23.987 vermisten. Vanaf de H.M.S. Intrepid in de baai van Bengalen dat 45 kilometer van de Oostpakistaanse kust in zee ligt, zijn Britse mariniers begonnen aan een grootscheepse commando-actie tot red ding van de overlevenden in Oost- Pakistan. Met helikopters, landingsvaartuigen en kleine „speedboten" brengen de ma riniers voedsel medicamenten, dekens en zuiver water in een gebied van 40.000 vierkante kilometer, waar sinds de ramp nog geen mens is geweest, ook geen eenheden van het Pakistaanse le ger. Pas maandag, tien dagen na het toes laan van de ramp, kwam een detache ment van het Pakistaanse leger aan. Daarmee waren de Britten, die uit het veel verdere Singapore waren gekomen, de Pakistani's twee dagen voor. De Pakistaanse militairen zijn thans Ingezet bij het begraven van de stoffe lijke overschotten. Deze worden eerst met ongebluste kalk besprenkeld en vervolgens in massagraven gestopt. De basis ontvangt zijn voorraden van de Intrepid, van de veerboot en een Lockheed Hercules transportvliegtuig, dat op een hoogte van 270 meter de goederen aan snel openende parachutes afwerpt. Een van zulke paketten had bijna een aantal Pakistani's gedood, die de afzet ting van het droppingsterrein doorbro ken hadden. „Zij dachten, dat het voor hen bestemd was. Het pak viel zes me ter van hen neer". Overal waar voedsel in Oost-Pa- kistan, aan de overlevenden van de watersnoodramp kan worden uit gedeeld, komen ouden en jongeren het eerst aan bod. Helaas is de hulp echter nog veel te klein. TOKIO Japans briljantste roman schrijver Jukio Misjima heeft door ha rakiri een einde aan zijn leven ge maakt. Een jonge rechtse volgeling van Misjima sloeg diens hoofd af met een zwaard. Het betrof hier een protest te gen de Japanse grondwet, die alleen dè vorming van een strijdmacht ter verde diging van het land toestaat. De zelfmoord werd uitgevoerd in het kantoor van de commanderende gene raal van een kamp van deze strijd macht. Misjima is 45 jaar oud gewor den. Hij had eerst met vijf met zwaar den gewapende volgelingen een aanval op het kantoor gedaan om een onder houd met de generaal te hebben. LONDEN Industriëlen uit nage noeg alle landen van West-Europa heb ben woensdag waarschuwende woorden gericht tot de regering van de Verenig de Staten: het protectionistische han delsbeleid van de Verenigde Staten zou wel eens kunnen leiden tot represaille maatregelen van de zijde van de Euro pese regeringen, aldus een gezamenlij ke verklaring. Deze waarschuwing is opgenomen in een gezamenlijke verklaring van de in dustriële werkgeversfederaties uit de landen van de Europese Economische Gemeenschap en de Europese Vrijhan delsassociatie. De verklaring is over handigd aan de ambassadeurs van de Verenigde Staten in de 14 landen met het verzoek deze door te zenden naar president Nixon, Wilbur Mills (voorzit ter van de financiële commissie van het Huis van Afgevaardigden) en Russell Long (voorzitter van de financiële com missie van de Senaat). De werkgeversfederaties zeggen in hun verklaring dat de Europese landen vorig jaar Amerikaanse goederen heb- LONDEN De filmactrice Elizabeth Taylor heeft een belofte ondertekend, dat zij nooit een bontjas die van huiden van wilde dieren is vervaardigd zal dragen, heeft de Evening Standard in Londen woensdag gemeld. Zij doet dit met het oog op het gevaar dat allerlei soorten wilde dieren uitsterven en dat de voornaamste oorzaak daarvan de te grote exploitatie van bepaalde dier lijke produkten door de modehandel is. Haar gelofte geldt niet voor dieren die speciaal voor de bonthandel worden gefokt, zoals de Amerikaanse wezel. ben ingevoerd ter waarde van 10,1 mil jard dollar en dat de Amerikaanse in dustriële investeringen in Europa een dividendbedrag hebben opgeleverd van 850 miljoen dollar. De Europese uitvoer naar de Verenigde Staten bedroeg ver leden jaar 22,7 miljard dollar. Indien een steeds groter wordende reeks goederen uit Europa de toegang tot de Amerikaanse markt wordt ont zegd, kunnen de regeringen van de Eu ropese landen onder meer uit overwe gingen betreffende de betalingsbalans, worden gedwongen te reageren op het restrictieve beleid van de Verenigde Staten. De werkgeversfederaties geven toe dat iedere handelspartner volkomen gerechtvaardigde kritiek kan uitoefe nen op bepaalde aspecten van het han delsbeleid zoals dat aan beide zijden van de Atlantische Oceaan wordt ge voerd ('bijv. de gevolgen* van cóncurren- rende invoer). De werkgeversfedëraties zijn echter niet van mening dat deze vraagstukken kunnen worden opgelost door eenzijdi ge maatregelen ter beperking van de invoer, zonder passende aandacht voor internationale verplichtingen of in een klimaat van wederzijdse beschuldigin gen. BRUSSEL De Vlaamse leeu wenvlag mag wapperen aan boord van Belgische vissersschepen, aldus de Belgische minister van Verkeers wezen, Bertrand, op voorwaarde dat ze niet bevestigd wordt aan masten waaraan gewoonlijk de nationale driekleur of internationale seinvlag gen worden gehesen. De bewindsman heeft dit gezegd in antwoord op een vraag uit de Belgische Senaat, naar aanleiding van het feit dat een Vlaamse schip per uit Oostende, half oktober, met het voeren van de leeuwenvlag zich het ongenoegen van de commandant van een schip van de Belgische ma rine op de hals gehaald had. De schipper was voor de Britse kust gesignaleerd met, volgens zijn eigen verklaring, de leeuwenvlag in de grote mast op de plaats waar vaak de rederijvlag gevoerd wordt. De commandant van het oorlogs schip, die meende dat de leeuwen vlag de achtersteven van de vissers boot sierde (een plaats die voorbe houden is aan de nationale vlag), had een klacht ingediend bij de wa terschout in Oostende. Die had ech ter geen proces-verbaal tegen de schipper opgemaakt. Minister Bertrand heeft nu beves tigd dat vissers vrij zijn met de leeuwenvlag ter visvangst te trek ken, mits ze de vlaggestok op de achtersteven en de zogeheten vlag- gegaffel ((aan een der hoofdmasten) maar reserveren voor officiële vlag gen. LONDEN Enige duizenden Britse PTT-beambten hebben woensdag in Londen twee uren gestaakt, uit protest tegen het ontslag van de directeur- generaal, Lord Hall. Hun vakbond, die 108.000 leden telt, heeft besloten bij premier Heath tegen het ontslag te protesteren. De Labour- partij zal de kwestie in het Lagerhuis ter sprake brengen. De Britse bladen wijden veel aan dacht aan de zaak en de BBC heeft er een lang commentaar op geleverd. Lord Hall heeft zich tegen zijn ont slag heftig verweerd. Hij zegt dat de minister van PTT, Christopher Chata- way, hem er geen reden voor heeft op gegeven. In een aantal steden werden postkan toren gesloten en staakten de postbe- stellers en het personeel in de telefoon centrales hun werk. Honderden stakers trokken vervolgens op naar het Lager huis om te protesteren tegen het ont slag. In het Lagerhuis zelf betoogden La- bour-leden dat het ontslag van Lord Hall de inleiding kan zijn van een lan ge reeks „politieke moorden" van de conservatieve regering op de directeu ren van staatsbedrijven. „Ik zal", riep Lord Hall uit, „minister Chataway een uur geven om de reden van zijn daad uiteen te zetten, en dat kan hij niet". Volgens de voorschriften zou hij al leen maar kunnen worden ontslagen in enkele gevallen. „Ze kunnen me eruit gooien als ik meer dan drie maanden absent ben, als ik bankroet ben, en dat ben ik ook niet, als ik geestelijk of li chamelijk ziek ben. of als ik een homo seksueel ben of betrapt wordt als ik een typiste aan het verkrachten ben. Ik kan u verzekeren dat ik ook niet met mijn handen in de geldla heb gezeten". Achter deze rel zit in de eerste plaats LAUSANNE Honderden Tsjechos- lowaakse intellectuelen die door het communistisch bewind in de ban zijn ADVERTENTIE Bestaat uw weekend óók uit uitslapen, 'n tukje doen, even uitrusten om ver volgens (na een uiltje geknapt te hebben) van een welverdiende nachtrust te gaan genieten? Om de drommel niet, roept u kregel, kwiek uit de veren, autootje wassen, supermarktje met m'n vrouw, wande lingetje met de kinderen, en 's avonds een kaartje. 's Zondagsmorgens met het hele gezin erop uit,dan naar voetbal len, televisiekijken en hups naar bed, want het is morgen weer vroeg dag. Bovendien - en u kijkt ons wat mede lijdend aan ik maak héél graag foto's. En daar liggen de dozen vol vakantiefoto's al op tafel. Kijk maar, hier op Majorca. En daar in Bergen. En dit is de Lorelei, van de boot af gezien. Bravo! Slechts één geniepig vraagje: als u in uw grote vakantie blijkbaar filmpjes vol schiet, waarom dan niet in uw mini-vakantietjes, de weekends? Die zitten toch ook mudvol schokkende, vertederende en malle gebeurtenissen. Zoveel moeite kost 't niet. Zorgen dat er een filmpje in uw camera zit. Ver volgens dat u die camera ook bij u heeft. En dan gaat 't alleen nog om die druk op de knop. Simpel nietwaar? Haal dus dat filmpje in huis. Zorg het hele jaar voor 'n geladen fototoestel. Want filmen is uw enige excuus om in het weekend geen foto's te maken. Trouwens, wie bewijst later, dat u inderdaad niet al uw weekends ver slapen hebt? Uitgeslapen? Dan nu snel naar de vakman, uw fotohandelaar. gedaan wegens hun steun aan de her vormingen aan de voormalige partijlei der Alexander Dubcek, zijn thans ge heel zonder inkomsten of moéten hun brood verdienen met handenarbeid, zoals het besturen van tractoren. Dit staat vermeld in brieven, die uit Tsjecho-Slowakije gesmokkeld zijn en het dagblad „Gazette de Lausanne" hebben bereikt. De brieven zijn ondertekend door de voormalige rector van het politiek col lege van de communistische partij in Tsjecho-Slowakije Milan Hübl, en een hoogleraar in de filosofie, Jan Mlyna- rik, die thans zonder werk is. De brieven vormen een onderdeel van de discussie, ontstaan door een ar tikel in het Amerikaanse tijdschrift „the new scientist", waarin de uit Tsje cho-Slowakije gevluchte dr. Adolf Her mann het communistische bewind be schuldigde van „genocide van intellec tuelen". Vorige maand verscheen in het Tsje- choslowaakse vakbondsblad „Prace" een ontkenning van deze aantijging, ondertekend door acht hoogleraren en technische specialisten, die beweerden, dat intellectuelen die Dubeck hadden gesteund, hun werk gewoon konden voortzetten. Hübl en Mlynarik gaven in hun brie ven echter talrijke voorbeelden van het tegendeel. Zij hadden de brieven ook naar „Prace" en het communistische partijorgaan „Rude Pravo" gezonden, die ze nooit hadden gepubliceerd. Zo wist Hübl met zekerheid dat 75 intellectuelen uit het communistisch partijcollege waren ontslagen. Voor zo ver hij wist kon geen van hen onder zoekingswerk blijven verrichten. De geschiedkundige, Jan Kren, meet thans het waterpeil in een geologisch instituut en de historicus Michal Rei- man, wiens vader Pavel indertijd de Tsjechoslowaakse communistische par tij mede heeft opgericht, is zonder enig werk en moet aan de kost komen door onregelmatig vertaalwerk. De cyberneticus prof. Miloslav Kral en prof. Venek Silhan, gewezen lid van het partijcollege, werken als assis tent-tractorbestuurders. Prof. Frantisek Janacek heeft een baan in een maga zijn. „Honderden wetenschapsmensen en intellectuelen worden op dergelijke wijze vernederd", aldus Hübl. „Alle werk is eerzaam als het eerlijk verricht wordt, maar is Tsjecho-Slowakije wel rijk genoeg om zo gemakkelijk zijn ge talenteerde mannen te verspillen en ve le competente specialisten af te wij zen". Hübl zelf is volgens eigen zeggen sinds 1 juli zonder werk, zonder recht op een werkloosheidsuitkering of een literaire beurs. een persoonlijke kwestie. Minister Cha taway en Lord Hall konden om allerlei redenen niet met elkaar overweg. De regering-Heath werkt aan een plan om bepaalde winstgevende onder delen van genationaliseerde onderne mingen te denationaliseren om ze aldus in handen te geven van het particuliere bedrijfsleven. ANKARA In Ankara zijn drie linkse studenten door rechtse studenten ontvoerd en gemarteld, zo heeft de po litie van de Turkse hoofdstad meege deeld. Bij een van hen waren alle vin gers gebroken. Bij een politie-overval op het studentenhuis waar de drie wer den vastgehouden kwam het tot ge vechten, waarbij 70 studenten verwon dingen opliepen. Het incident zou een wraakoefening zijn voor de ontvoering van een rechtse student, die een dodelijke val maakte van de derde verdieping van een links studentenhuis. Volgens de rechtse stu dentenorganisaties was de ontvoerde jongen eerst- drie dagen gemarteld. De voorzitter van de rechtse nationale stu dentenunie, Soner Karaman, heeft een verklaring uitgegeven waarin wordt gezegd „dat alle Turkse universiteiten door en door rot zijn. We zien geen reden ze nog langer open te houden. De dag dat de grote Turkse natie voor zijn eigen zonen en instellingen begint te zorgen is niet ver meer." LONDEN In de jaren 60 is het aantal Britten gestegen van 52 tot 55.5 müjoen, maar onwettige kinde ren maakten 8.3 pet. van de bevol kingsgroei uit tegen vroeger 4.9 pet. Uit het statistisch jaaroverzicht blijkt dat de sterfte aan keel- en longkan ker blijft stijgen 31.876 sterfgeval len in deze categorie tegen 22.360 in 1958. Het per capita inkomen steeg van 376 tot 693 pond, maar als gevolg van de stijging van de prijzen en belastingen was de netto vooruitgang slechts 23 pet. Voor voedsel wordt nog eenvijfde van het inkomen uitgegeven tegen voorheen een kwart. De uitgaven voor auto's stegen van 5.7 tot 8 pet. van het inkomen. Het aan tal wagens steeg met iets meer dan vijf miljoen tot 11.5 miljoen en bij auto-ongelukken kwamen in 1967 7.160 mensen om het leven tegen 5.439 in 1958. Het aantal spoorwegstations werd meer dan gehalveerd en het spoornet werd ingekrompen van 80.000 tot 53.000 km. Andere tijdsverschijnselen waren: het aantal bioscoopbezoekers daalde van 581 tot 215 miljoen, terwijl het aantal kijkvergunningen steeg van 9 tot 15 miljpen. Het wijnverbruik verdubbel de en er wordt meer koffie en minder thee gedronken. I n de aartsbisschoppelijke huizen tn de Philippijnse hoofdstad Manilla en de Australische stad Sydney wordt op het ogenblik koortsachtig gewerkt. De fraaie gebouwen zullen eind deze week en begin volgende week een hoge gast herbergen: paus Paulus VI. Het bezoek aan de Philippijnen en Au stralië, met korte bezoeken aan tus senliggende etappeplaatsen waar onder een ingelast verblijf van een uur in Dacca, de hoofdstad van het zo zwaar getroffen Oost-Pakistan zal de langste en zeker ook de ver moeiendst reis worden van de 73-jarige kerkleider. Hij zal daarmee bovendien zijn record van de tot dus ver reislustigste Paus aller eeuwen weer scherper stellen. O aus Paulus heeft tijdens zijn nu ze- ven jaar durend pontificaat hij volgde in 1963 paus Joannes XXIII op al bezoeken gebracht aan Israël (jan. 1964), India (dec. 1964), de Ver enigde Naties in New York (1965), Portugal (1967), Colombia (1968), Genève in Zwitserland (1969) en Oe ganda (aug. 1969). Over het nut van deze groots opgezette reizen lopen de meningen nogal uit een. Voor de katholieke bevolking van de landen die de Paus bezoekt, is het ongetwijfeld een vererende visite en voor de Paus zelf een vermoede lijke welkome afwisseling van het niet al te opwekkende nieuws binnen en buiten de kerk waarmee hij dage lijks geconfronteerd wordt. Dat zijn op zichzelf acceptabele redenen, al zullen waarschijnlijk de gezamenlijke politiekorpsen in de Philippijnen, Australië, Hongkong, Samoa en Dja karta, die op volle sterkte de veilig heid van de Paus moeten garanderen, er anders over denken. ~T) e tot dusver gehouden reizen van de Paus hebben los van de gewel dige publiciteit die zij hebben ontke tend weinig resultaten afgeworpen. Zijn reis naar Zuid-Amerika, waar de Paus jubelend werd ontvangen door regeringen, die niet bepaald als vooruitstrevend bekend staan, heeft zelfs nogal wat negatieve reacties uitgelokt. Al het pompeuze gedoe erfenis uit een zegepralende kerkperiode stak schril af tegen de erbarmelijke toe standen waaronder het grootste deel PAUS PAULUS van de bevolking in Zuid-Amerika moet leven. Het probleem is dat de paus op zijn reizen niet in werkelijk contact komt met de bevolking. Alle pauselijke reizen tot nog toe zijn dan ook verdronken in protocolaire plichtplegingen. De kans dat de komende pauselijke reis een ander karakter zal krijgen is ge ring. Er is overigens ditmaal wel een interessant aspect aan 's Pausen reis. Dat is zijn oponthoud in Hongkong, door Vaticaanse functionarissen be schreven als een gebaar jegens het hele Chinese volk. Dat heeft weer aanleiding gegeven tot speculaties als zou het Vaticaan streven naar aank noping van diplomatieke betrekkin gen met communistisch China. De di plomatieke contacten werden in 1949 na de communistische machtsoverna me verbroken. |Ae kans op spoedige normalisering van de betrekkingen tussen het Vati caan en Rood China is evenwel niet groot. Het probleem is identiek aan de kwestie van het Chinese lid maatschap van de VN dat het Va ticaan betrekkingen onderhoudt met Formosa (Nationalistisch China). Voor communistisch China geldt: óf Peking óf Taipeh (Formosaa). Voor het Vati caan in het gunstigste geval Peking én Taipeh. Op dit punt zullen alle eventuele onderhandelingen voorlopig wel afstuiten. PARIJS Simon Wiesenthal die een groot deel van zijn leven heeft gewijd aan het opsporen van oorlogsmisdadi gers, heeft op een persconferentie in Parijs onthuld, dat wijlen Bondskanse lier Konrad Adenauer van West-Duits- land, Paraguay in 1963 ontwikkelings hulp ter waarde van tien miljoen mark heeft aangeboden, in ruil voor de uitle vering van de beruchte nazi-concentra tiekamparts Joseph Mengele. Adenauer had dit gedaan via de Westduitse ambassadeur in Asuncion en de Paraguayaanse ambassadeur in Bonn in de hoop Mengele in de Bonds republiek te kunnen berechten. President Alfredo Strössner van Pa raguay had op het aanbod van de Westduitse ambassadeur gereageerd met de volgende woorden: „Als u de naam Mengele nog eens uitspreekt, ga ik weg". Wiesenthal verklaarde dat Mengele nog steeds in Paraguay woont. Ik ben van plan aan deze zaak van de oorlogs misdadigers te blijven werken, aldus Wiesenthal, maar ik zal ook meer aan dacht geven aan het groeiende antise mitisme in de Oosteuropese landen. In dit verband verklaarde hij dat het anti semitisme in Polen en Oost-Duitsland door voormalige nazi's wordt aange wakkerd. Hij liet een boekje zien dat aan artsen in Polen is gezonden en dat een felle kritiek bevat op de „zionisti sche" invloed op de medische weten schap in Polen. De situatie in West-Duitsland er, Oostenrijk was veel gunstiger. De voor malige nazi's, aldus Wiesenthal, zijn e niet in geslaagd de Duitse jeugd te be? metten met het nazi-virus. Wat Mengele betreft wees Wiesenthal erop, dat hij generaal De Gaulle tijden- diens bezoek aan Paraguay in 1964, een. telegram had gestuurd met het adre» van Mengele en het verzoek in deze kwestie bij president Strössner te be middelen. Het verzoek had echter niet» uitgehaald. Wiesenthal onthulde voorts dat hi voornemens is een boek te schrijven over de wortels van het antisemitisme bij de nazi's. Bij zijn voorstudies was hij gestuit op de inquisitie in de zes tiende eeuw, volgens hem een van de bronnen van het antisemitisme. Wiesenthal schatte het aantal ooj logsmisdadigers dat nog steeds op vrije voeten is, op 120.000 tot 160.000. Zij ver blijven in alle delen van de wereld, va: Katmandoe in Nepal tot Argentinië Velen leven ook in Afrika en het Mid den-Oosten.

De Vallei | 1970 | | pagina 7