Touwtrekken tussen De Graafschap en AGOVV om Egbert ter Mors Duitse Nederlander zou twee contracten hebben getekend Dag Fornaess: Ik had geen flauw idee wat zo n wereldtitel betekende Damestop bedreigd door nieuwe talenten Hij komt welhij komt niet MVV heeft geen haast met verzoek van Twente Fischer aan de leiding Post weer in t zadel CARNAVAL STROP Zeer Jong Oranje gelijk OSLO Dag Fornaess is een jaartje ouder geworden. En dat is wel te merken ook. Want hoewel hij ook nu het heldendom in de sport met onmiskenbare wellust belachelijk maakt, blijkt hij toch wat minder strijdbaar en vooral minder pinnig dan voorheen. NIET OP VOORBEREID NEERGELEGD Drente krijgt tweede kunstijsbaan sport MAASTRICHT Gistermiddag heeft voorzitter Hilbrink van FC Twente aan MVV het verzoek gericht om medewerking te verlenen de op 13 december vast gestelde competitiewedstrijd FC TwenteMVV uit te stellen. De Maastrichtenaren hebben deze be de voorlopig naast zich neergelegd. „Waarom zouden wij ons haasten een beslissing te nemen? Vorige competitie heeft FC Twente zich ook weinig be kommerd om ons verzoek, om de wed strijd MVV-FC Twente niet tijdens de carnavalsdagen te laten verspelen. Toen had men in Enschede ook weinig oog voor onze belangen", merkt manager Dreimuller van de Maastrichtse vereni ging op. Voordat de heer Hilbrink MVV om uitstel had gevraagd, nam secretaris Huybregts van de KNVB contact op met de heer Dreimuller om de zaken af te handelen. „Hierover was ik zeer verwonderd", vervolgt de heer Dreimuller. „Toen wij verleden jaar drie maanden voor de wedstrijd tegen FC Twente de KNVB vroegen om dit duel niet op carnavals zondag te laten verspelen, lieten de he ren weten, dat zij daarover niet te be slissen hadden. Men stemde niet eens toe in deze zaak te bemiddelen". „Ik heb de heer Huybregts dan ook antwoord gegeven in dezelfde sfeer. Voor de heer Hilbrink van FC Twente was het natuurlijk geen prettige zaak om nu onze medewerking te vragen. Ook hij weet natuurlijk nog zeer goed dat wij talloze malen hem verzocht hadden naar een andere datum uit te zien". „Om onze financiële belangen be kommerde FC Twente zich toen niet. Door die halsstarrige houding van de Enschedeërs leed MW een strop van vijftigduizend gulden. Het weinige pu bliek dat naar deze geplande topper was komen kijken dacht al meer aan carnaval dan aan voetballen. Maandag zal het MW-bestuur waar schijnlijk toch gaan beslissen of men naar een andere speeldatum zal gaan uitwijken. Dreimuller: „We kunnen de negatieve en oncollegiale houding van FC Twente natuurlijk met gelijke munt beantwoorden. Ik zal er echter in ieder geval op aandringen deze Nederlandse vertegenwoordiger in het Runners Up Cup-toernooi toch te helpen. Het is misschien voor hen een les om in de toekomst eveneens de belangen van an dere voetbalclubs te respecteren". DOETINCHEM/APELDOORN Het bestuur van de eerstedivisievereniging De Graafschap heeft gisteren per telex het bericht verspreid, dat Egbert ter Mors, nu nog uitkomend voor de Duitse Bundesligavereniging Rot Weiss Es sen, tóch voor de Doetinchemse vereniging gaat spelen. De voorzitter van De Graafschap, drs. J. J. Tromp, toonde gisteravond onze sportredacteur in Doe- tinchem een door hem en Ter Mors getekende schriftelijke verklaring, in duplo geschreven op blocnotepapier. De overeenkomst is gedateerd op 12 november jl. en werd in het bijzijn van enkele andere afgevaardigden van De Graafschap opgesteld in het motel Arnhem. „Ook met Rot Weiss Essen is de zaak rond'", aldus werd meegedeeld, „terwijl de KNVB reeds toestemming heeft verleend om Ter Mors na 15 december op te stellen. De reglementen van de KNVB staan toe, dat een Nederlandse speler, die in het buitenland voetbalt, reeds wordt gecontracteerd vóórdat de officiële transferperiode begint. „Het bericht, dat Ter Mors naar AGOVV zou gaan heeft," zo deelde drs. Tromp mee, „natuurlijk bij het bestuur van De Graafschap veel opzien en ver bazing gewekt. Naar aanleiding van die geruchten reisde een deputatie van De Graafschap dinsdag 24 november jl. naar Essen, waar ze een langdurig on derhoud heeft gehad 'met het bestuur van Rot Weiss, dat tenslotte een officië le verklaring afgaf, waarin Ter Mors alleen wordt toegestaan te vertrekken, wanneer hij naar De Graafschap gaat. „Ter Mors heeft," aldus nog steeds drs. Tromp „nadien zijn excuses aange boden voor het feit, dat hij ook bij AGOW een contract had getekend. Dat zou zijn gebeurd omdat hij bezweken was voor de druk, die door andere ver enigingen via bijzondere mooie aanbie dingen op hem was uitgeoefend. De aanbiedingen, die AGOW hem hadden gedaan, zouden voor hem de beste zijn geweest. Het is daarom een erezaak voor De Graafschap, om Ter Mors zo snel mogelijk een huis ter beschikking te stellen en een goede baan, die moge lijkheden biedt voor de toekomst". De heer Tromp zei blij te zijn met het contracteren van Ter Mors, omdat men in Doetichem ernstige kritiek had uitgevoerd op het feit, dat men voor Koenders een groot bedrag had ontvan gen, dat niet werd gebruikt om het elf tal met andere spelers te versterken. Het contract tussen De Graafschap en Ter Mors geldt voor het huidige en de twee volgende seizoenen. Drs. Tromp zei het te betreuren, dat AGOW pogingen had gedaan om Ter Mors alsnog naar Apeldoorn te krijgen. Een dergelijke handelwijze wordt door De Graafschap betreurd, omdat er al vele jaren een bijzonder goede verhou ding, ook en vooral in de transferperio de, bestaat tussen de vijf Gelderse be talende verenigingen. De eerste wed strijd die Ter Mors voor de Doetin chemse ploeg speelt is op 20 december tegen DGC. Het bericht over Ter Mors is natuur lijk vooral in Apeldoorn als een don derslag bij heldere hemel aangekomen. Onze sportredactie in Apeldoorn heeft onmiddellijk contact gezocht met de se cretaris-penningmeester van AGOVV, de heer G. Wassink die aanvankelijk geen enkel geloof hechtte aan deze be richten. De heer Wassink zei ons, dat Ter ZEIST Het Nederlandse voetbal elftal van jongens van veertien en vijftien jaar speelde gisteravond in Zeist met 1-1 gelijk tegen het aspiran tenteam van DOS '01 uit Utrecht. In deze wedstrijd te Zeist werd gescoord door Buma (Assendelft) en Van Eden (DOS'Ol). Mors wel degelijk een officieel contract bij AGOW had getekend en dat ook met Rot Weiss Essen de zaak helemaal rond was. „Dat blijkt toch ook wel uit het feit, dat wij het transferbedrag be kend hebben gemaakt", aldus de heer Wassink. „Het begint ernaar uit te zien, dat ook Rot Weiis Essen een vreemde rol speelt, want ondanks de vorige week gemaakte afspraak, dat er over de overeenkomst tussen AGOW en de Essense vereniging voorlopig nog niets bekend zou worden gemaakt gaf het bestuur van Rot Weiss Essen zaterdag avond via het' Duitse persbureau DPA (Deutsche Presse Agentur) het bericht vrij over het vertrek van Ter Mors naar AGOW. De opmerking van drs.Tromp over de goede verhoudingen tussen de vijf Gel derse betalende verenigingen werd door de heer Wassink betreurd. „Die opmer king", aldus de heer Wassiek, „is niet reëel. Vorige week werd officieel via de telex bekendgemaakt, dat Rot Weiss Essen er niet over piekerde Ter Mors naar De Graafschap te laten gaan en dat er geen contract zou worden geslo ten. Dan is het toch ons goed cecht om op dat moment zelf een poging te doen. Dat kan men bepaald niet onder el- kaars duiven schieten noemen. De zaak tussen Rot Weiss Essen, De Graafschap en Ter Mors leek tot het verleden te behoren. Wij zouden er nooit tussen ge komen zijn, wanneer dit bericht niet was gegeven". Intussen komt de gehele gang van zaken de heer Wassink nog steeds bijzonder vreemd voor. „Ik heb van Ter Mors een goede indruk gekre gen en hij heeft ons met nadruk ver klaard nooit een contract met De i Graafschap te hebben getekend. Alleen een overschrijvingsformulier en dat heeft hij nadien ingetrokken. Het du- plicaat van die brief is in het bezit van AGOVV". Wij kunnen hierbij aantekenen, dat Ter Mors ook tegenover ons tijdens een onderhoud in hotel Bloemink op maan dag jl. met nadruk verklaarde geen en kele overeenkomst met De Graafschap te hebben getekend. Ter Mors, aldus vernamen wij nog, had AGOW reeds laten weten zondag a.s. met zijn vrouw de wedstrijd AGOVV-RBC te willen bijwonen. PALMA DE MALLORCA De Amerikaanse schaker Bobby Fischer heeft de leiding genomen in het inter nationale schaaktoernooi in Palma de Mallorca. Na een nederlaag tegen de Deen Bent Larsen, won Fischer de af gebroken partij tegen de Rus Geiler. Fischer heeft nu 8 1/2 punt tegen Gei ler acht. De derde plaats wordt gedeeld door Hübner (W-Dld) en Uhlman (O-Dld), die beiden 7 punt veroverden. Op de vierde plaats volgen de Joegoslaven Gligoritsj en Ivkof, de Deen Larsen, Costa Mecking (Braz.), Panno (Argent.), Pologajevsky (Rusl.) en de Hongaar Portisch, allen met zeven punten. HEERENVEEN De tweede serie selectiewedstrijden voor de Nederland se schaatskampioenschappen hebben gisteren in Heerenveen weer eens aan getoond dat bij de heren ook dit sei zoen de gewestelijke rijders en de jeugd geen concurrenten vormen voor de leden van de kernploeg. De topploeg bij de dames wordt ech ter bedreigd door nieuwe talenten. Hoewel Ard Schenk zich met een licht geblesseerde schouder niet waagde aan de eerste serieuze 5000 meter van dit seizoen en Kees Verkerk rustig naar de eindstreep gleed, had de Pfrom- mer-formatie voldoende klasse voorra dig om de voluit jagende gewestelijke rijders met groot gemak voor te blij ven. Het machtsvertoon kwam dit keer van de onzekere" uit de ploeg van Pfrom- mer: Ronnie Nooitgedagt, halverwege het vorige seizoen teruggeplaatst naar de B-groep nieuweling in de A-groep Piet Vink en Peter Nottet, de aan het eind van het vorige seizoen vrijwel af geschreven routinier. Ronnie Nooitgedagt won de 5000 me ter in 7 minuten 44,7 seconden tegen Vink en Nottet met elk 7.48,8. De 21-jarige soldaat uit Soesterberg was de eerste om de waarde van zijn overwinning in de juiste proporties te zien. Nooitgedagt: „Om drie redenen. Ik had waarschijnlijk het beste ijs, er was net na de 1500 meter van de dames gedweild. De anderen gingen misschien niet voluit, terwijl juist ik was gebeten op revanche." Dat laatste sloeg op het feit dat Nooitgedagt bij de wedstrijden om de IJsselcup noodgedwongen verstek moest laten gaan. Hij was bij de voor selectie gewipt door de jeugdige rijder Sjaak de Koning. Bij de dames wordt de concurrentie voor het zestal Atje Keulen-Deelstra, Ans Schut, Stien Kaiser, Carry Geijs- sen, Elly van de Brom en Rieneke Demming met de dag groter. Trijnie Rep, die volgende week twintig jaar wordt, toonde met een dubbele zege (500 meter in 46.35 en 1500 meter in 2.28,0) dat zij aanzienlijk aan uithou dingsvermogen heeft gewonnen. Op de 1500 meter deelde zij overigens de eerste plaats met de pupil van Klaas Visser, Sijtje van de Lende. Ook al een bedreiging voor de „gevestigden", een groep rijdsters van wie Carry Geijssen en Elly van de Brom voorlopig nog erg weinig reden tot tevredenheid hebben. BELANGRIJKSTE UITSLAGEN: Heren, 5000 meter: 1. Nooitgedagt 7 minuten 44,7 sec., 2. Vink en Nottet 7.48,8, 4. Verheyen 7.49,2, 5. Verkerk 7.53,6, 6. Gieling 7.57,0, 7. De Koning 7,57,1, 8. Van Dijk 7.58,7, 9. Klos 8.02,2, 10. Palsma 8.02,6. Sprintersklasse: 500 meter: 1/2 Bazen en Valentijn 41.4; 3/4 Pes- man en Demkes 42.2; 5. Olof 42.5; 6. De Boer 42.9. 1000 meter: 1. Hoekstra en Demkes 1 minuut 26.5 seconden; 3. Valentijn 1.26,8, 4. Pasman 1.27,2; 5. Olof 1.27,6; 6. Bazen 1.29,7. Klassement: 1. Valentijn 84.800, 1. Demkes 85.450, 3. Pasman 85.800, 4. Ba zen 86.250, 5. Olof 86.300, 6. Hoekstra 86.650. Klassement dames: 1. Rep 95.633 pnt.; 2. Van de Lende 96.733; 3. Falkena 97.267; 4. Kaiser 97.300; 5. Keulen-Deelstra 97.433; 6. Demming 97.500; 7. Truus Dijkstra 97.733; 8. Burgmeijer 97.833 9. Van Dal- sen 97.967; 10. Schut 98.033; 11. Carry Geijsen 98.867; 12. Van de Brom 99.067. Weliswaar blijken de vrijmoedige op vattingen van de student Fornaess, ge zegd met het kritisch vermogen dat veel van zijn lotgenoten zo balorig maakt, niet echt te zijn veranderd, maar hij bedient zich niet meer zo na drukkelijk van de recht-voor-zijn- raap-methodiek, waarmee hij het Noor se schaatsestablishment jarenlang zo veel verdriet heeft gedaan. In zijn studentenflat in Oslo, waar vier felgekleurde en door hem zelf ge creëerde schilderijen wonderlijk con trasteren met vijf vrijwel indentieke zwart-wit foto's van Fornaess met glunderende kop in telekens weer an dere kransen, blikt hij met opmerkelijk veel zelfkennis terug in het recente verleden, „Wanneer ik mijn plakboek nu door blader" bekent hij peinzend, „kom ik daar toch dingen in tegen die ik hele maal niet zo leuk vind. Dingen, die ik toen allemaal heb gezegd en die ik nu nooit meer zou zeggen." „Ik was in die tijd veel te openhartig. Dat is verkeerd, want je maakt het er jezelf alleen maar moeilijk mee. Je kunt niet alles zeggen wat je denkt. Dat heb ik nu wel geleerd. Maar het was voor mij toen ook een hele over gang." „Ik had er geen flauw idee van wat zo'n wereldtitel allemaal met zich mee zou brengen. Wereldkampioen worden is nog tot daaraan toe, maar waar je daarna allemaal mee te maken krijgt.... Het komt plotseling op je af. Je moet toespraakjes houden, je staat overal in het middelpunt van de belangstelling, je moet met allerlei vreemde mensen praten..." „Daar was ik doodeenvoudig niet op voorbereid. En daarom was ik er ook niet tegen opgewassen. Ik geloof trou wens toch niet dat je daar op zo'n leef tijd al aan toe bent. Ik was twintig jaar. In ieder geval kwam het voor mij persoonlijk veel te vroeg". Dag Fornaess is veranderd. Niet veel, een beetje maar. Dat vindt hij zelf ook. „Het is verschrikkelijk moeilijk onder te brengen", spreekt hij aarzelend, „maar ik bekijk de sport nu heel an ders. Ik heb nu andere gedachten over precies dezelfde dingen. Over winnen bijvoorbeeld. Vroeger dacht ik altijd, dat de wereld voor me zou opengaan wanneer ik een .bepaalde wedstrijd zou winnen." „Maar dat is niet reëel natuurlijk. Nu wil ik ook winnen. Het liefst alle wed strijden. Maar nu wil ik het om een heel andere reden. Nu wil ik mezelf bewijzen, dat ik nog steeds bij de top hoor". En daarom heeft ook Dag Fornaess zich er maar bij neergelegd dat het schaatsen zijn leven voorlopig nog voor een groot deel zal beheersen. Dat bete kent o.a. dat hij met zijn wiskundestu die een kapitale achterstand zal oplo pen. En dat houdt hem toch nog steeds erg bezig. „Alles bij elkaar", zo bere kent hij bedaard voor, „kost zo'n schaatscarrière me ongeveer honderd duizend gulden. Ik verspeel er zeker drie of vier jaar door en dat houdt in, dat ik dus pas drie of vier jaar laten dan normaal een salaris ga verdienen. Zo bekijk ik het tenminste. En dat lijkt mij ook reëel. Bovendien blijf ik door het schaatsen ook drie of vier jaar langer student en die tijd moet ik toch ook eten, moet ik toch ook leven. Me dailles kun je niet eten en je kan niet altijd maar op je ouders blijven steu nen." Het is een oud probleem, waarmee ook de Nederlandse toprijders te maken hebben. Fornaess krijgt nu tijdens trai ningsbijeenkomsten en wedstrijden on der auspiciën van de Noorse bond een vergoeding van 25 gulden per dag, maar het aantal centrale trainingen is in Noorwegen vrijwel te verwaarlozen. Fornaess die voor dit seizoen een contract heeft met een Noors weekblad dat hem drieduizend gulden oplevert, is dus voor het grootste deel op zichzelf aangewezen. En dat zit hem hoog. Nog steeds. Bezig aan een vurig betoog, waartegen weinig valt in te brengen, raakt de Noorse rekenaar toch weel in staat van gecontroleerde opwinding. „Ik heb me er nu maar bij neerge legd", zegt hij een tikje bitter. „Maar ik blijf het onjuist vinden dat de bond de studenten in de kernploeg niet betaalt. Dat je studieresultaten niet zo zijn als het moet, komt alleen maar door het schaatsen. Door het schaatsen verspeel je je beurs van de regering en dat is geld dat je gewoon nodig hebt. Dan is het toch niet meer dan billijk dat de bond daar iets tegenover stelt? Ze kunnen het toch moeilijk professionalisme noe men, wanneer je alleen maar geld krijgt om te eten. Gewoon om brood en melk te kopen. Dat is toch wel het minste wat je mag verlangen". En met hetzelfde honende lachje dat hem in de afgelopen jaren tot zo'n om streden figuur maakte: „Zelfs wereld kampioenen moeten zo af en toe wel eens eten". EMMEN De op 20 november 1970 opgerichte stichting „Kunstijscentrum Emmen" heeft donderdagavond in Em- men de plannen ontvouwd voor de bouw van een tweede overdekte 400 m-kunstijsbaan in Drente. De kosten van het project raamt men op vijf mil joen gulden. De gemeente Emmen en de industrie hebben de stichting hun steun toegezegd. In 1973 hoopt men het project te kunnen voltooien. De 400 me ter-kunstijsbaan in Assen wordt op 15 december geopend. GRENOBLE Peter Post, die dins dag in de zesdaagse van Munster we gens een blessure aan het zitvlak opgaf, heeft in Grenoble alweer een koppel wedstrijd gereden. In twee manches van elk vijftig kilometer werd hij met de Fransman Mourioux tweede. ADVERTENTIE Dat is raak... zo'n rasecht Schiedammertje uit de grote distilleerderij van Dirkzwager. Er is zonnige vieux en zuivere jonge van Floryn. Extra zorgvuldig gedistilleerd en mild van smaak. Fijn om puur te drinken. Pittig in longdrinks. Of u hem kort drinkt of lang, u houdt met Floryn een heel goed glas in de hand. Dat proeft u wel. FLORYN UIT DE GROTE DISTILLEERDERIJ VAN M. DIRKZWAGER-SCHIEDAM

De Vallei | 1970 | | pagina 15