Over de grenzen het staat in de sterren! Rusland voorop in de wapenwedloop van Sint APARTHEIDSWETTEN IN RHODESIË FORSE STRAFFEN VOOR RIJNVERVUILERS GEËIST Memoires Hl Basken-proces uitgesteld Technologie gelijk aan Westen dreigt Oost-Pakistan met afscheiding Wat zegt een naam Bedelen om eten ENGELSE MODELLEN BOOS Onenigheid bij Palestijnen Ottaviani hoos op Paus Schrijver wilde staatsgreep Londen klaar voor Kerstmis Essoj Esso service gaat steeds verder! WENNEKER-ROOSENOAAL FATALISME BIJ BOEREN Wonenalleen voor blanken Meteen plaat vindt iedereen z'n draai Mist in Duitsland Britse mijnwerkers hervatten werk Dorus' nieuwste kreatie'n elpee met dertien liedjes, zó Dorus als Dorus maar kan zijn. Echte luisterliedjes. Een leuk kado-idee. Alleen te koop bij Esso-verkooppunten, waar u de Dorus-pop ziet staan. f3,90 VRIJDAG 27 NOVEMBER 1970 ADVERTENTIE LONDEN De Sovjet-Unie, welk land de Ver. Staten is voorbijgestreefd in aantallen langeafstandsraketten voor massavernietiging, kan nu ook meer ge leide projectielen ontplooien tegen schepen dan de Westelijke mogendheden. De Verenigde Staten kunnen niet langer worden beschouwd als de enige ver nieuwers en leiders bij de ontwikkeling van defensieuitrusting. Tot deze conclusie komen Ronald Pretty en Denis Archer in hun uitgave voor 1970-1971 van „Jane's Weapon Systems" (Jane's wapenstelsel), een gezagheb bend naslagwerk over de strijdkrachten in de wereld, waarvan de jongste editie heden is verschenen. Volgens „Jane's Weapon Systems 1970-1971" had Amerika in 1969 1060 intercontinentale ballistische raketten en de afgelopen zomer 200 meer. De Sovjet-Unie zou al over een arsenaal van 1300 van deze vernietigingswapens beschikken. Uit het tot zinken brengen, enkele ja ren geleden, van de Israëlische jager Eilath door de Egyptenaren met Russi sche Styx-raketten was gebleken, dat de Russen een wapen hadden ontwik keld dat het westen niet had. Landen als Frankrijk en het Verenigd Konink rijk waren daarop met de ontwikkeling van soortgelijke wapens begonnen, maar de VS zouden zich meer hebben toegelegd op de ontwikkeling van ver dedigingsstelsels tegen de Styx, voorna melijk omdat zij veel geld in een grote vloot hadden gestoken en de defen sie-uitgaven onder politieke druk moesten worden verminderd. Landen die ook over geleide projec tielen tegen de scheepvaart beschikken DACCA De leider van de Awami-liga. de grootste politieke groepering in Oost- Pakistan, heeft met een gewapende opstand gedreigd, als de centrale regering zou besluiten de voor 7 december vastgestelde verkiezingen niet te laten doorgaan en als Oost-Pakistan niet voldoende autonomie krjjgt. De leider, Sjeik lYfoedjiboer Rahman, deed dit op een persconferentie in Dacca, nadat hfj was teruggekeerd van een rondreis door het rampgebied in de monding van de Ganges. Volgens hem zjjn één miljoen mensen omgekomen. Het doden cijfer wordt officieel geschat op 200.000. Sjeich Moedjiboer kan, naar men verwacht, bij de verkiezingen op 70 procent van de 168 zetels rekenen die Oost-Pakistan in het centrale parle ment heeft. Met steun van afgevaardig den uit West-Pakistan zou hij premier kunnen worden. In het andere geval zou zijn Awami-partij, die de ongeveer 70 miljoen inwoners van Bengalen, of 56 procent van de totale bevolking van Pakistan, vertegenwoordigt, een ge duchte oppositie vormen. De Awami-leider oefende felle kri tiek op de trage hulpverlening aan de overlevenden van de vloedramp door „de regering van de staat van beleg". President Jachja Khan noemde hij in dit verband niet met name. Temidden van alle chaos van de ramp die Oost-Pakistan heeft getroffen, wordt dit gebied reeds bedreigd door nieuwe gevaren: fatalisme en wanhoop voor de toekomst. Een Brit die aan het reddingswerk meedoet zei, dat in Oost-Pakistan prak tisch niets is veranderd sinds de tijden van de Britse onderkoning, toen Pakis tan nog een deel van India was. De evidente technologische kloof die het land van de buitenwereld scheidt heeft vele Oostpakistani's doen twijfe len of er ooit wel een antwoord zal worden gevonden op de regelmatig we derkerende rampen in de vorm van cy clonen en overstromingen in dit gebied, een van de dichtstbevolkte ter wereld. „De cycloon is de goddelijke manier van geboortenbeperking", merkte een Pakistaans ambtenaar in de dagen na de ramp op. Afgezien van 1967 is Oost-Pakistan ■edert 1960 elk jaar door een natuur ramp bezocht, waarbij tenminste 53.000 mensen omkwamen en voor meer dan 800 miljoen dollar schade werd aange richt. De verliezen van de catastrofe van dit jaar zijn hier vanzelfsprekend niet in opgenomen. Landbouwdeskundigen vrezen dat door fatalisme over natuurrampen alle pogingen te niet zullen worden gedaan om de rijst-produktie op te voeren, en dat in een tijd waarin de Bengalers al niet voldoende voedsel kunnen verbou wen voor hun eigen bevolking, die ver moedelijk nog voor het einde van deze eeuw in aantal verdubbeld zal zijn. Nieuwe verbouwingsmethoden met zogenaamde „wonderrijst" kosten meer geld. Na een natuurramp heeft de boer alles verloren, en kan hij niet aantonen dat de moderne technologie hem profijt oplevert. „In vroeger dagen stierf de boer als zijn oogst vernietigd was", vertelde een adviseur, „maar nu sterft hij in de schuld." PERIGEUX Voor de tweede we reldoorlog heette het plein in Peri- gueux Place du Thé&tre". In de oorlog werd het „Place Phi lippe Pétain". Na de bevrijding Place de la Li- bération". En woensdag tenslotte Place Chür- les de Gaulle. Men is nu benieuwd hoe het fraaie plein in de slordige Zuidfranse stad over enkele jaren zal heten. What's in a name" (Wat zegt dat nou, een naam), zei Shakespeare reeds. BEIROET Het Palestijnse volks- strijdfront (FLPP) is wegens insubordi natie geschorst als lid van de Palestijn se gewapende strijd (CLAP). Het be sluit daartoe is genomen op een spoed- bijeenkomst van het hoge politieke co mité der Palestijnen in Libanon, nadat FLPP-strijders een gewapende aanval hadden ondernomen op het hoofdkwar tier van het CLAP. Het volksstrijdfront is een kleine radicale guerrillagroepe ring onder leiding van Bach jat Aboe Gharbiya. Er zouden niet meer dan tweehonderd Palestijnen bij aangeslo ten zijn. ADVERTENTIE zijn Frankrijk met de „Exocet". Israël met de „Gabriel", het Verenigd Ko ninkrijk met „Ship Martel" en Italië met „Nettunovulcano". „In termen van opgestelde wapens heeft de Sovjet-Unie nog een overwe gende voorsprong en er zijn aanwijzin gen dat hun technologie minstens gelijk is aan die van het Westen", aldus Ja ne's. Amerika heeft nog een vier tegen een voorpsrong op het gebied van stra tegische raketten die vanaf onderzeebo ten worden gelanceerd. China heeft, volgens het boekwerk, grote vooruitgang geboekt bij het vor men van een strijdmacht intercontinen tale ballistische raketten, maar het zal nog zeker drie jaar duren voor zij ope rationeel zou zijn. Tegen 1975 zal Chi na, naar verwachting, 80 tot 100 ballis tische raketten voor middelgrote af stand hebben. De nieuwe editie van Jane's meldt voorts dat de nieuwe Britse „Chief tains-tank in de landen in het Mid den-Oosten een van de meest gevraag de, maar slechtst leverbare wapens is. Het wapen is zo effectief dat het het evenwicht in het Midden-Oosten zou kunnen verstoren. Om politieke rede nen heeft de Britse regering dan ook grote orders afgewezen. Tegen het eind van het volgend jaar zullen de Britse strijdkrachten 770 ..Chieftains" hebben, waarvan het 120 mm geschut vernieti gend voor elk ander type tank ter we reld is. Een oude man bedelt hier op het eiland Bhoda in Oost-Pakistan wanhopig om een beetje voedsel. Vol gens de autoriteiten zullen zeer veel mensen, die de ramp overleefdenvan de honger en aan ziekte overlijden. ROME Alfredo kardinaal Ottavia ni, voormalig hoofd van de Vaticaan se congregatie voor de geloofsleer en steunpilaar van de conservatieve vleugel van de Romeinse Curie, is boos op Paus Paulus omdat deze in zijn jongste „motu proprio" bepaald heeft, dat kardinalen die tachtig jaar zijn geworden, met ingang van 1 ja nuari 1971 niet meer aan de pauskeu ze mogen deelnemen. Kardinaal Ottaviani, die zelf vier we ken. geleden tachtig werd, heeft in een vraaggesprek met het Romeinse blad „II Messaggero" (De Bode) de handelwijze van de Paus „overhaast en ongebruikelijk" genoemd. Over haast, omdat de gevolgen niet te overzien zijn en ongebruikelijk omdat de pauskeuze tot dusver geregeld werd in een „apostolische constitutie" en niet in een simpel persoonlijk „motu proprio", een Pauselijk de creet. Daarmee heeft de Paus een traditie genegeerd. Het besluit van Paus Paulus, aldus Ot taviani, betekent dat men de rijke er varing van de oude kardinalen onbe nut laat. TOKIO De extreem rechtse Ja panse schrijver Misjima. die eergisteren ten aanschouwen van 2.500 soldaten ha rakiri pleegde, was van plan een staatsgreep uit te voeren. Dit heeft de politie bekendgemaakt na Misjima's vier gearresteerde volge lingen verhoord te hebben. De 45-jarige schrijver hield op een hoofdkwartier in Tokio een fel-nationa- listische rede terwijl zijn volgelingen binnenskamers generaal Masoeda in bedwang hielden. Pas nadat de soldaten hem uitgeflo ten en uitgelachen hadden, pleegde Misjima harakiri op de traditionele wijze:. De schrijver had gehoopt de soldaten achter zich te krijgen in een poging het leger weer „in zi-jn oude glorie te ver heffen". Mocht hij hierin niet slagen, dan, zo was reeds afgesproken, zouden hij en enige leden van zijn „Patriottische Be weging van de Wapenschilden" zelf moord plegen om hun zaak op deze manier kracht bij te zetten. Misjima had de actie al vanaf het begin van dit jaar voorbereid. ADVERTENTIE Een platenbon is altijd raak f5,-7,BO ÏO.- 15,- 20.- 25,- MADRID De langdurige periode van droogte in grote delen van Spanje, die twee weken geleden eindigde, heeft volgens de eerste schatting een schade voor de landbouw opgeleverd van 10 tot 12 miljard pesetas. Het was de ergste droogte sedert het 1930. SALISBURY In de Rhodesische hoofdstad Salisbury zijn gisteren bij zonderheden bekendgemaakt van een wet die beoogt niet-blanken te verdrij ven uit blanke woonwijken. De wet die komende lente in het par lement behandeld zal worden, heeft voornamelijk betrekking op de onge veer 25.000 Aziaten en andere kleurlin gen in Rhodesië. De Afrikaanse meer derheid (vijf miljoen tegen 250.000 blanken) wordt niet genoemd: voor de ze groep bestaan in Rhodesië al wetten waarbij de blanke en de Afrikaanse woongebieden duidelijk worden om schreven. Krachtens de nieuwe wet kunnen vijftien huiseigenaren die behoren tot het ras dat in hun wijk in de meerder heid is, de plaatselijke overheid verzoe ken deze wijk uitsluitend voor hun ras te bestemmen. De aanvraag wordt dan door een regeringsinspecteur die een oud-rechter of een advocaat moet zijn. Gaat hij met het verzoek akkoord wanneer hij dus van mening is dat door de bewoners van een ander ras een radicale disharmonie wordt veroor zaakt en een waardevermindering van de woningen dan krijgen de uitge stotenen drie maanden de tijd hun wo ningen te verlaten. Wel worden zij vol ledig schadeloos gesteld en krijgen zij andere woongelegenheden aangeboden, aldus de wet. Verder zal naar Zuidafri kaans voorbeeld een speciale rechtbank LONDEN Vicky Hodge (24), een der bekendste Engelse fotomo dellen, heeft de oorlog verklaard aan meisjes uit het buitenland die de markt van haar en haar colle ga's bederven. Ze bewweert dat veel buiten landse meisjes onder allerlei voor wendsels naar Engeland komen om er zonder werkvergunning maar tegen concurrerende tarie ven te modelleren. Vervolgens be talen ze geen belasting. ,,Ik heb genoeg van buitenlandse meisjes die mijn werk wegne men", zei de boze Vicky gisteren. Christopher Tugendhat, een jong conservatief Lagerhuislid, trekt zich het lot der Engelse modellen zo aan dat hij er een vraag over stelt aan de minister van Binnen landse Zaken. Allerlei bureaus voor modellen en mannequins zeiden gisteren dat Vicky Hodge volkomen gelijk heeft. In Londen kunnen deze als agent werkende instellingen per jaar ,een werkvergunning krijgen voor ten hoogste tien buitenlandse meisjes. Daarmee mogen die hier drie maanden werken. Directeuren van bureaus die deze bepaling overtre den kunnen een half jaar gevange nisstraf krijgen. ADVERTENTIE FRANKFORT Zware mist heeft het vlieg- en wegverkeer bij Frankfort ernstig vertraagd. Na 9.52 uur kon geen vliegtuig meer landen en na 15.27 uur toen het zicht minder dan 200 m was kon ook geen toestel meer opstijgen. Op de autobahn Frankfort-Wiesbaden was in de namiddag het zicht nog geen tien meter. worden ingesteld die moet vaststellen tot welk ras bepaalde personen beho ren. Kardinaal Owen Mccann, aartsbis schop van Kaapstad, heeft op een pers conferentie in Sydney verklaard dat de rk-kerk in Zuid-Afrika tegen alle vor men van discriminatie isv, maar dat hij zelf gelooft in een of andere vorm van voorlopige gescheiden ontwikkeling van blank en zwart. ADVERTENTIE Een platenbon is altijd raak 15,- 7.BO ÏO,- 15,- 20.- 25,- Londen is al in de sfeer voor Kerstmis. Regent Street, de luxu euze winkelstraat praalt in feestver lichting. De Britten kennen geen St. Nicolaas, maar bij hen geeft de Kerst man (een wat tweeslachtige figuur) geschenken met Kerstmis. ADVERTENTIE LONDEN Met 158.000 tegen 82.000 stemmen hebben de Britse mijnwerkers na drie weken van wilde stakingen het aanbod van de nationale kolenraad tot een loonsverhoging van drie pond ster ling per week aanvaard. 45.000 mijn werkers hebben niet aan de stemming deelgenomen. De eis was vijf pond meer. In alle mijnen wordt al enkele dagen weer gewerkt. KLEEF Gevangenisstraffen van zeven maanden tot een jaar en hoge boetes heeft de officier van justitie in het eerste, Rijnvervuilingsproces in West-Duitsland geëist tegen twaalf van de veertien verdachten. Voor de Hamburgse reder Jürgen Bernhold de hoofdverdachte be droeg de eis een jaar cel en een boete van 100.000 mark. Twee verdachten kunnen volgens de officier vrijgesproken worden. Naar zijn stellige overtuiging hadden directieleden en schippers van de „Hamburger Lloyd" willens en wetens tegen de wet gezondigd. Zij wisten dat ze zich strafbaar maakten toen de Bernhold-schepen circa 20.000 ton ui terst giftig raffinaderij-afval in de Rijn pompten, in plaats van het volgens de voorschriften in open zee te lozen. De rederij had echter haar financiële be langen zwaarder laten wegen. Bernhold had met de Caltex-raffina- derij in de Bondsrepubliek een contract afgesloten, op grond waarvan hij de af valstoffen voor 5,80 mark per ton zou afhalen en onschadelijk laten maken. De Caltex zelf had de kosten van ver nietiging van haar afval begroot op 14 mark per ton, waaruit de officier van justitie afleidde dat een behoorlijke af voer van de stoffen volgens Bernholds prijs ook nooit mogelijk was geweest. „Bernhold had er financieel belang bij, zijn onkosten zo laag mogelijk te hou den, en hij wist met zekerheid dat dit slechts mogelijk was als zijn schepen het afval in de Rijn zouden pompen, in plaats van het volgens de voorschriften in Rotterdam af te leveren", aldus de aanklager. Het proces wordt heden voortgezet met het pleidooi van de verdediging. Bij de bewijsvoering tegen dr. Bern hold maakte men voor een deel gebruik van de verklaringen van de Rotterdam mer Johannes Booij, directeur van een scheepsreinigingsbedrijf. ADVERTENTIE W/ie heeft de memoires van Nikita Kroestsjef geschreven? De zieke, oude man zelf? De Russische geheime dienst (KGB) of westerse vervalsers? Vragen in de deining, die is ontstaan rondom de op schrift gestelde herin neringen van de vroegere Russische leider. Het antwoord erop blijft voor lopig achterwege, ook al intrigeert het iedereen, die kennis neemt van zogenaamde memoires, die thans in verscheidene landen in kranten en tijdschriften worden gepublveerd. ^Togenaamde memoires, want bij alle onduidelijkheid over de herkomst ervan staat wel vast, dat Kroestsjef zelf ze niet heeft geschreven. Althans niet in de vorm, waarin ze nu ver schijnen. Allereerst heeft hij heftig ontkend, dat hij de auteur is of dat hij aan enige uitgeverij in of buiten de Sovjet-Unie een manuscript zou hebben gegeven. Dit bewijst nog niets, want Kroestsjef is niet de eerste Rus, die het vader schap ontkent van een boek, dat in het Westen is uitgegeven. Andere feiten echter pleiten voor hem. Met name de historische onjuisthe den, waarvan de eerste gepubliceerde afleveringen al direct enige werden opgespoord. Zo heeft Svetlana Alliloejeva, de naar het Westen uitgeweken en inmiddels in de Verenigde Staten hertrouwde dochter van Jozef Stalin, verklaard, dat alle beschreven gebeurtenissen waarvan zij persoonlijk op de hoogte is, vaag, vals of verzonnen zijn. W/anneer men ervan uitgaat, dat Kroestsjef de schrijver niet is blijft de vraag wie dan wel. Het Westduitse weekblad Der Spiegel suggereerde kortgeleden, dat een ze kere Strobe Talbott daar heel wat meer van moet weten. Talbott heeft voor het Amerikaanse tijdschrift Time in Moskou gewerkt. En Time Incorporated heeft het be trokken manuscript te koop aangebo den. Het waarschuwde echter wel met nadruk, dat het hier niet ging om echte memoires. Een eigenaardig feit in de hele affaire blijft dat een oorspronkelijk Russisch manuscript schijnt te ontbreken. Er zou alleen een aantal banden bestaan met gesproken tekst, die door Talbott is vertaald. Talbott (32), geboren in Cleveland in de NIKITA KROESTSJEF ik ben er ziek van Amerikaanse staat Ohio: „Toen lk het oorspronkelijke materiaal in han den kreeg lag het volledig door el kaar. Bij mijn pogingen om de tekst onder te brengen in leesbaar Engels heb ik me bepaalde vrijheden moeten veroorloven. Ik heb verscheidene de len samengevoegd". Eenmaal zover droeg Time de Engels man Edward Crankshaw, die door gaat voor een deskundige inzake de Sovjet-Unie, op de tekst te bekijken op echtheid. Crankshaw stuitte welis waar op een aantal verkeerde paral lellen, verdraaiingen etc., maar zijn conclusie was toch: „Hier spreekt dui delijk Kroestsjef zelf." Dat was niet zo'n geweldige ontdek king, omdat in de tekst inderdaad veel uitlatingen van Kroestsjef voor komen. Die treft men in andere pu- blikaties echter eveneens aan. De enige juiste conclusie lijkt tot nog toe dan ook die welke de New York Ti mes trok, nl. dat het hier een bunde ling van aan elkaar geschreven cita ten. vraaggesprekken en toespraken van Kroestsjef betreft, zonder dat er sprake is van een werkelijke autobio grafie. /"Ander buitenlandse waarnemers in Moskou doen over deze kwestie verscheidene theorieën de ronde. Een aantal diplomaten wil wel aannemen dat het materiaal van Kroestsjef af komstig is, e, is dat misschien buiten zijn medeweten en tegen zijn wil ge beurd. Het Kremlin, zo redeneert men, zou het om een of andere reden op prijs heb ben kunnen stellen dat de memoires in het Westen worden gepubliceerd. Dat zou kunnen, ook al zou hetzelfde Kremlin er „voor binnenlands ge bruik" tegen kunnen ageren. Het middelpunt van alle deinin. Kroestsjef zelf, ligt inmiddels in het Kremlin-ziekenhuis in Moskou. De opwinding rondom zijn memoires zouden zijn hartklachten hebben ver hevigd, al ontkenden vrienden van z(jn familie dat hij een tweede hart aanval had gehad, zoals eerder werd gemeld. MADRID Het proces tegen zestien Baskische nationalisten, dat maandag voor een militaire rechtbank in de Spaanse stad Burgos zou beginnen, is voor onbepaalde tijd uitgesteld, zo heb ben de verdedigers medegedeeld. Een reden voor het uitstel is niet gegeven, maar, volgens ingelichte kringen, houdt het verband met een appel dat de ver dediging bij het Hooggerechtshof in Madrid heeft ingediend, om het proces voor een burgerlijke rechtbank te voe ren. Een provinciaal hof in San Sebas- tiaan had verzoek eerder afgewezen. Zes van de beschuldigden kunnen ter dood worden veroordeeld als zij schul dig worden bevonden aan de moord op inspecteur Meliton Manzanas, hoofd van de geheime politie in San Sebas- tiaan in augustus.

De Vallei | 1970 | | pagina 19