Veenendaals dagblad Aanval met mes op Paus Kamer: geen rente over belastingschulden „Sint zorgt voor tumult in Tiet Protest Bankoverval: 26 mille buit Luns' ambtenaren klagen over personeelsbeleid Lucht in Rijnmond weer vuil Textiel duurder Apeldoorn Minister heeft ons misleid fluor Gelders-Utrechtse streekcourant voor Rijn- en Gelderse Vallei Buiten 4 O Stabiel weekeind Dader in Manilla snel gepakt LEGER GAAT BEZUINIGEN OP PERSONEELSSTERKTE Zware botsing in dichte mist PAUS WAS IN DACCA Bayleprijs voor Hans Warren NIEUWE KANS VOOR JARRING VERWACHT Veel botsingen door mist BTW-tarief horecamaaltijden gaat waarschijnlijk omlaag Vanavond actie voor Pakistan Prijsrecord voor Rembrandt MANILLA Een Boliviaan se schilder, als priester vermomd, heeft vandaag met een 25 cm lang mes een mislukte aanslag op de Paus gepleegd. Het incident gebeurde enkele minuten na de aankomst van de Paus voor een driedaags bezoek aan de Philippijnen. De man, een zekere Benjamin Mendoza y Amor, gaf de Paus een stomp in de borststreek, ter wijl het mes de verkeerde rich ting op ging. De dader bracht daarop een snee toe in een van de handen van Stephen kardinaal Kim van Korea, toen deze probeerde de Paus te beschermen. CO Recreatiegevoelig 2 99 De winteruitkering voor de bejaarden Overwegend droog Bur. voor redactie en administratie: Prins Bernhardlaan 28, Veenendaai, Telef. 08385-10550 (adm.), 10757 en 10955 (red.), Giro 1321600. Losse nummers 0,25; Abonnement 1,13 p.w., 4,85 p.m„ 14,30 p.k. VALLEI Voortzetting van het nieuwsblad „De Vallei" opgericht in 1926. Uitg.: Wegener's Couranten Concern n.v. Advertentietarieven op aanvraag. VRIJDAG 27 NOVEMBER I970 - 44e JAARGANG no. 278 Amor werd door vier man van de Philippijnse veiligheidspolitie wegge sleurd. In een jeep werden hem de priesterkleren afgerukt. Na een eerste verhoor verklaarde de politie, dat de man een fanaticus was, die de mensheid de religieuze propa ganda van de Paus wilde besparen. Kapitein Francesco José van de luchthavenpolitie te Manilla vertelde, dat Amor bij zijn verhoor had gezegd: ..Ik wil u en u en u daarvoor sparen". Daarbij had hij op ieder der politie mannen gewezen. Volgens de politie was Amor onge veer twee weken geleden op de Philip pijnen aangekomen. Hij is voor een verder verhoor overgebracht naar kamp Crame, het hoofdbureau van de Philippijnse nationale politie. Na het indicent voegde de Paus zich bij president Ferdinand E. Marcos op een spreekgestoelte. Rustig maar ern stig sprak hij een rede uit „in naam van de Heer, die ons zendt, zoals hij Petrus en Paulus en de apostelen over de wereld zond. Moge de vrede van Christus met u zijn". Vervolgens lachte hij en riep in de microfoon „Mabuhay Filipinas" wat in de eigen taal betekent „lange leve de Philippijnen". De menigte, die niets van het incident had gemerkt, antwoordde met gejuich en zwaaid met Vaticaanse en Philippijnse vlaggen. "Tkoor prof. dr. Mörzer Bruijns wordt er terecht nog eens op gewezen, dat in de natuurterreinen (bijv. Staatsbosbeheer, Natuur monumenten, Geld. Landbouw schap, de Hoge Veluwe enz.) broe dende vogelsoorten voldoende rust dienen te vinden, om er zich te handhaven en hun jongen groot te brengen. In het geval, dat de be zoeker zich aan weg en pad moet houden, moet het netwerk daarvan zó worden getraceerd, dat de tussengelegen terreinen groot en rustig genoeg blijven. Wanneer ieder overal mag lopen hoe aantrekkelijk overigens zal het wel eens nodig blijken rustoorden, toevluchtgebieden of refugia in te stellen, anders loopt men de kans, dat een broedterrein wordt gemeden of verlaten. Altoos is het funest, indien menselijk be zoek te intensief wordt (bijv. Dee- lense Was en wildweiden), want zo'n gebied verliest een waardevol element van zijn natuurlijke rijk dom. In 1967 deed zich de gelegen heid voor, van enkele vogelsoorten op het Nat. Park ,,De Hoge Ve luwe" gegevens te verzamelen in het kader van een onderzoek naar de spreiding van de bezoekers voor dit gebied. Zo toetste men onder meer de verontrusting en de vlucht- afstanden van Korhoen, Kievit, Grutto, Tureluur, Wulp, Wilde eend, Zomer- en Wintert ailing, Boom- en Torenvalk. Eenden wer den op 200 meter al onrustig, doch vluchtten niet ver weg; de talinkjes hielden het bezoek langer uit, ter wijl beide valkjes weinig last had den van de recreatie. Van pas serend verkeer trokken ze zich niets aan, ja een torenvalk ver zorgde rustig de jongen in de on middellijke nabijheid van picknick kers. Korhoenders blijven betrek kelijk grote rustige gebieden nodig hebben, doch baltsende hanen hou den de mens beter uit dan foera- gerende (resp. 170 en 270 m). Tot de meest schuwe hei- en wei vogels behoort de wulp, die een uit gestrekt leefgebied niet kan ont beren. Heel wat mooie territoria gingen door de recreatie (vooral Hemelvaartsdag en Pinkster II) verloren, doordat de vogels er geen rust krijgen. 27-11-1970 A. B. Wigman. De Koninklijke Landmacht zal in de komende vijf jaren op het personeelsbe stand duchtig moeten bezuinigen. Zowel van de militaire als van de burger- functies zullen er in totaal zo'n kleine elfduizend worden geschrapt. Dat gaat dan ten koste van de nationale sector, niet van de sterkte van het legerkorps, waaraan niet getornd zal worden. De bezuinigingen op het personeel, die wat de officieren betreft rond 40 pro cent en voor de onderofficieren ongeveer 30 procent betreft, terwijl ook min der burgers en dienstplichtigen nodig zullen zijn, kan tot gevolg hebben dat tal van taken van de landmacht naar het burgerbedrijfsleven zullen moe ten worden overgedragen. Men denkt daarbij aan herstelwerkplaatsen, administratief werk, het oplei den van instructeurs voor technische onderdelen en dergelijke. Ook het mi litaire ambtenarenreglement zal worden herzien, terwijl thans druk overleg wordt gepleegd over de al lang slepende kwestie van de werk- en rusttijden in het leger. De aangekondigde maatregelen resulteren over een jaar of zes in een in krimping van het personeelsbestand met ongeveer dertig procent. (Zie ook pag. 7) ,,Sint" met z'n bepaald niet grijze baard en haren heeft bakzeil ge haald. Rustig zit hij op de voorste rij van de Tielse Schouwburg. DEN HAAG Het ziet er naar uit dat het wetsontwerp van minister Witte- veen en staatssecretaris Crapperhaus (beiden Financiën), rente te berekenen over belastingschulden, door de Kanier zal worden verworpen. De meerderheid van de vaste commissie voor financiën voelt er weinig voor. Dit bljjkt uit het voorlopig verslag dat binnenkort zal verschenen. ARNHEM Hedenmorgen heeft zich in de dichte mist op het Velperbroek- circuit in de snelweg naar Duitsland een ernstig ongeluk voorgedaan. Omstreeks drie uur reed met een snelheid van tegen de 80 kilometer een vrachtwagencombinatie bestuurd door de 25-jarige A. den O. uit Barendrecht op een stilstaande vrachtwagen met aanhanger. Door de vaart schoof hij ge deeltelijk eronder. De zwaargewonde man moest door de brandweer met perslucht-apparaten uit zijn benarde positie worden bevrijd. Met o.a- een verbrijzeld been moest Den O. naar een der Arnhemse zieken huizen worden vervoerd. Reactie van de KVP: Als de fiscus rente wil gaan heffen, wordt de eis tot vergoeding van administratiekosten voor correcte afdracht van belastingen reëler. De PvdA vindt het berekenen van renten in beginsel een bijdrage tot een meer rechtvaardige belastingheffing. Wie een lagere voorlopige aanslag be taalt, heeft immers rentevoordeel, zo zegt de PvdA. De WD voelt weinig voor het voor stel van de „eigen" minister en staats secretaris. Als er ook rente gegeven zou worden op te late terugbetalingen, zou de WD zich wellicht niet verzetten te gen het plan. AR en CHU hebben eveneens bezwa ren. De CHU pleit voor een vergoeding van de administratiekosten voor een correcte belastingafdracht. De Kamer kwam gisteravond net niet toe aan een beslissing over een amen dement van drs. H. A. C. M. Notenboom (KVP) waarin voorgesteld wordt de om zetbelasting (BTW) op maaltijden in ho recabedrijven niet te verhogen van 12 tot 14 procent (zoals het regeringsvoor stel luidt) maar te verlagen van 12 tot 4 procent. Staatssecretaris Grapperhaus (Financiën) heeft zich niet verzet tegen aanvaarding van dit amendement en het ziet er naar uit dat de Kamer volgende week haar fiat zal geven. Doel van dit amendement is o.m. het gebruiken van maaltijden in horecabe drijven goedkoper te maken in plaats van duurder: ook voor het toerisme is dit een belangrijke zaak. De drank die bij deze maaltijden gebruikt wordt gaat echter niét naar het vier procent-tarief maar wordt belast met veertien procent. DEN HAAG Vanavond zal voor de slachtoffers van de watersnoo dramp in Pakistan een actie worden gevoerd. De gemeentehuizen en ker ken zullen in geheel Nederland van zes tot negen voor giften geopend zijn. Op het rampengironummer 777 was gisteren al een bedrag van 1.2 miljoen gulden binnengekomen voor Oost-Pakistan. Paus Paulus in de deuropening van het vliegtuig op het vliegveld van Rome, bij het begin van zijn reis naar het Verre Oosten en Australië. DACCA Paus Paulus was op weg naar Manilla'in Dacca, de hoofstad van Oost-Pakistan. Hij verklaarde dat de bevolking van Oost-Pakistan niet moest wanhopen en spoorde de katholieken in de gehele wereld aan edelmoedig te zijn jegens de getroffenen. „Ik kom niet met het gezag van rijk dom of met de macht van technologi sche bijstand, maar ik waardeer wat regeringen en volken in de gehele we reld voor u doen. Mijn eigen aandeel komt niet minder uit het hart, want ik geloof dat wij kinderen van een men senfamilie zijn. De zorg die uw volk overspoelt, moet geen wanhoop wor den", aldus de Paus. AMSTERDAM Twee in het zwart geklede jongemannen van ongeveer twintig jaar hebben gistermiddag om drie uur ruim 26.000 gulden buitge maakt bij een gewapende overval op het bijkantoor van de Nederlandse Middenstands- en Financieringsbank in Amsterdam. De daders hadden hun gezichten be dekt met bivakmutsen. Zij zijn ge vlucht op een bromfiets. Het onderzoek van de politie, die na het zogenaamde „stille alarm" vrijwel onmiddellijk na de overval bij de bank arriveerde, had tot nu toe geen resultaat. „Geld. Dit is een overval. Vlug", zei één van de overvallers terwijl hij drei gend een pistool op de kasbeheerder en de twee vrouwelijke bankbedienden richtte. De mannen kregen wat zij vroegen. Zij lieten het geld in een groen zakje stoppen. Op het moment van de overval wa ren er geen klanten in het bankgebouw aanwezig. Een politieauto, die zich na het alarm met sirene en zwaailicht naar de plaats van de overval begaf, reed in alle haast vlakbij het bankgebouw onder een vuilnisauto. De twee inzittende politie mensen raakten daarbij licht gewond. Hun auto liep zware schade op, evenals de vuilniswagen. DEN HAAG Dertig ambtenaren bij het ministerie van Buitenlandse Za ken hebben per brief geprotesteerd te gen het personeelsbeleid op het minis terie van mr. Luns. Zij voelen zich in hun carrière bedreigd door elitevor ming bij de diplomatieke dienst. In een brief aan de secretaris-gene raal mr. E. L. C. Schiff, de hoogste ambtenaar van het ministerie, zeggen zij dat de structuur van het departe ment moet veranderen, wil er doelma tig en met arbeidsvreugde worden ge werkt. Hun grote grief is dat de ambtenaren ROTTERDAM De centrale meld en regelkamer van Rijnmond heeft donderdagmiddag aan bedrijven in het Botlek- en Europoortgebied waarschu wingsfase één gegeven in verband met, door de „snuffelpalen" gemeten, ver hoogd zwaveldioxyde gehalte in de lucht. De weersvooruitzichten zijn, voor wat de kans op luchtverontreiniging betreft, ongunstig. Er wordt onder andere ge leidelijk afnemen van de zuidwesten wind verwacht. De bedrijven in Botlek en Europoort is, door het uitgeven van de waarschuwingsfase een, gevraagd stankverwekkende werkzaamheden te beperken, extra zorg te besteden aan het laden en lossen en schoonmaak- werkzaamheden (onder andere doorbla zen van leidingen) uit te stellen. De veelvuldige klachten over de vuile lucht een chloorachtige lucht die prikkelend werkt op ogen en slijmvlie zen komen ditmaal voornamelijk uit Schiedam en Rotterdam-West. Ook uit Rotterdam-Centrum zijn klachten bin nengekomen. ROTTERDAM De Rotterdamse Kunststichting heeft de Pierre Bayle prijs dit jaar toegekend aan dichter- criticus Hans Warren. De prijs, die hem is verleend als literair criticus van een Zeeuwse krant, wordt op 18 december uitgereikt in het nieuwe kunstcentrum aan de Rotterdamse Lijnbaan. De Pierre Bayleprijs, ingesteld in 1954, wordt jaarlijks toegekend aan een criticus die „gedurende verscheidene jaren zijn bemiddelende kritische taak opbouwend heeft verricht." ALMELO Textielprodukten zullen volgend jaar tien tot vijftien procent duurder worden, zo heeft de heer J. J. C. Alberdingk Thijm, commercieel di recteur van de N.V. Koninklijke Textiel fabrieken Nijverdal ten Cate, donder dagmiddag meegedeeld tijdens een ex cursie van het departement Almelo van de Maatschappij voor Nijverheid en Handel. Oorzaak van deze prijsstijging zullen onder andere zijn de gestegen loonkosten en de verhoogde BTW. bij de Buitenlandse Dienst als zij tijde lijk op het ministerie werken de aan trekkelijke plaatsen bezetten. Onder meer hierdoor komt de carrière van de ambtenaren die niet tot de Buitenland se Dienst behoren dikwijls in de knel. Buitenlandse zaken doet ook niet mee in de uitwisseling (introductiesysteem) van ambtenaren met andere ministe ries. Ook dat beschouwen de brief schrijvers als een belemmering in hun carrièmogelijkheden. De referendarissen constateren ook dat 't aantal administrateurs procen tueel bij andere ministeries aanzienlijk hoger ligt dan op Buitenlandse Zaken. Het aantal referendarissen op dit minis terie is echter veel hoger dan elders. De referendarissen menen dat de weg naar hogere functies zeker bij de Bui tenlandse Dienst, verstopt is geraakt. Op hoge posten zitten van buiten aan getrokken mensen of ambtenaren met ervaring in het buitenland. Zonder minister Luns met name te noemen, laten de briefschrijvers mer ken zijn beleid niet op prijs te stellen. Minister Luns is zonder meer tegen stander van het toelaten tot de Buiten landse Dienst van ambtenaren die daar niet speciaal voor zijn opgeleid. APELDOORN Minister Klompé van Cultuur Recreatie en Maatschappe lijk Werk vindt vandaag een fel protest uit Apeldoorn op haar tafel over de wijze waarop voorlichting is gegeven over de verrekening van de vakan tie-uitkering aan de AOW-ers, die pe riodieke bijstand ontvangen, met de ge bruikelijke winteruitkering ingevolge de Algemene Bijstandswet. Tevens wordt er bij de minister op aangedrongen op grond van deze mis leidende voorlichting te besluiten dat alsnog zo'n uitkering kan worden ge realiseerd. Een motie van deze inhoud werd donderdagavond zonder hoofdelijke stemming door de raad aangenomen en van harte door het college van B. en W. ondersteund. De motie, die telegrafisch ter kennis van de minister is gebracht zal worden gevolgd door een brief van B. en W. waarin op de achtergronden van deze naar de mening van raad en college voor de betrokken bejaarden zeer on verkwikkelijke gang van zaken nader wordt ingegaan. De motie wordt ook ter kennis gebracht aan de leden van de vaste Kamercommissie voor CRM. ADVERTENTIE TIEL Een met een megafoon uit geruste en door drie Zwarte Pieten ge flankeerde „alternatieve" Sinterklaas zorgde gistermiddag voor tumult in de Tielse schouwburg Agnietenhof, waar de Nederlandse vereniging voor mond en tandhygiëne „Het Ivoren Kruis" met een congres het 60-jarig bestaan vierde. De Sint sprong tijdens het middag programma plotseling op het toneel en begon daar een pamflet voor te lezen, waarin onder meer stond dat de drin- kwaterfluoridering een misdaad en volksvergiftiging is. De voorzitter van Het Ivoren Kruis, prof. O. Backer Dirks, maakte aan de onverwachte vertoning een eind, in sa menwerking met schouwburg-directeur Th. J. Kersten die de pseudo-Sint liet weten dat hij kon „kiezen of delen". De Sint koos, hij nestelde zich op de voorste rij en hield zich verder, op en- tele interrupties na, rustig. De gewaar- c huwde politie trad niet op, maar )leef wel een oogje in het zeil houden. Sint en Pieten bleken uit Zeist af- comstige kabouters te zijn. Aan het ind van de middag verklaarde de al- ernatieve Sinterklaas, dat het zijn be doeling was geweest professor Backer Dirks een „goede boterham" aan te bie den, „het enige alternatief tegen slechte tanden". (Zie ook pag. 9) LONDEN De Franse filmster Alain Delon vestigde op de Londense veiling van de firma Sotheby een nieuw we- reldprijsrecord voor een tekening van Rembrandt. Hij bood 55.000 pond voor de teke ning studie van een oude man (1631) en kreeg hem. Alleen bleek na afloop dat hij het kunstwerk niet voor zichzelf, maar voor iemand had gekocht die on bekend wilde blijven. LONDEN Tussen VS en Israël worden besprekingen gevoerd om te proberen rond Kerstmis de vredesmis sie van V.N.- bemiddelaar Gunnar Jar ring weer op gang te krijgen. Volgens betrouwbare Westerse zegslieden zijn de Britten en Fransen van deze bespre king op de hoogte. Verwacht wordt, dat de regering- Nixon opnieuw Moskou zal benaderen om te proberen de besprekingen over de crisis in het nabije Oosten weer op gang te brengen. Zij hoopt hierbij op steun van Groot Brittannië en Frank rijk. Volgens inlichtingen schijnt er een stemmigheid bereikt te zijn in het Is raëlische kabinet over de nog geheime voorstellen van de minister van Defen sie Mosje Dajan voor consolidatie en uitbreiding van het bestand. Een onder deel hiervan schijnt te zijn de vermin dering van troepen van beide partijen uit de Kanaal-Zone. Een hoge Britse functionaris vatte het zo samen: „Er bestaat een redelijk goede kans dat de Jarring-besprekin- gen binnenkort misschien tegen kerst mis hervat worden. DRIEBERGEN Gisteren zijn in heel Nederland tal van kettingbotsin gen ontstaan ten gevolge van de mist. Bij een van deze botsingen is een Rot terdamse arts omgekomen. (Van onze weerkundige medewerker) Het weer blijft dit weekeinde droog met van tijd tot tijd zonnige perioden. De kans dat zich in de nanacht en ochtend opnieuw mist vormt blijft aanwezig. De weers- toestand wordt beheerst door een groot hogedrukgebied boven het continent, dat zich de wet niet laat voorschrijven door oceaandepres sies. De temperatuur kan bij zonne schijn in Gelderland gemakkelijk tot negen a tien graden C. oplo pen; waar de mist langer blijft hangen is het uiterste vijf a zes graden. De kans op nachtvorst wordt in het weekeinde iets groter. Gister middag is in Zuid-Limburg nog eens veertien graden waargeno men, een ongewoon hoge waarde voor deze tijd. Weersverwachting van het KNMI tot zaterdagavond: Overwegend droog weer met enkele opklaringen. In de nacht en ochtend plaatselijk mist. Meest zwakke wind. Weinig verandering in temperatuur.

De Vallei | 1970 | | pagina 1